Een kijkje in de keuken van Peel en Maas MAAS PEEL EN MAAS 125 jaar Peel en Maas Zondag 27 maart 2005 - Pagina 25 Hoe en door wie uw nieuwsblad wordt gemaakt Voordat ons nieuwsblad bij u in de brievenbus valt, zijn er heel wat handen aan te pas gekomen. Stap voor stap bren gen wij op deze pagina dat pro ces in beeld, zodat u ook eens bij ons achter de schermen kunt kijken. Bij de redactie, de acquisitie, de vormgeving, het drukken en ten slotte de bezor ging- De redactie bestaat uit drie medewerkers. Redacteur Henk Lammen en Ron Koenen werken vanuit het hoofdkantoor van Peel en ïMaas boven boekhandel Van den Munckhof in de Grotestraat in Venray, Henk Willemssen werkt vanuit huis en mailt zijn teksten aan de centrale redactie in het hoofdkantoor door. Daarnaast klimt ook hoofdredacteur Christ van den Munckhof nog regelmatig in de pen. Verder maakt Peel en Maas ook regelmatig gebruik van freelancers, die kant- en- klare tek sten aanleveren. In grote lijnen wordt vanuit het hoofdkantoor het nieuws uit de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum verzorgd. Via persberichten, aankondigingen van vergaderingen en bijeenkom sten, telefoontjes, brieven en per soonlijke contacten wordt de aan- 's die in Peel en Maas en op Kabelkrant Venray verschijnen, Antoon Jansen is al jaren een vertrouwd gezicht op de advertentie- afdeling van Peel en Maas. dacht van de redactie getrokken voor wat er in de samenleving gebeurt of staat te gebeuren. Een deel van de artikelen in Peel en Maas wordt geschreven op basis van informatie die grotendeels 'vanachter het bureau' verzameld wordt. Voor het schrijven van andere artikelen gaan de redacteu ren op pad. Bijvoorbeeld om men sen te interviewen of om verslag te doen van (raads)vergaderingen, Annie Vermeulen (foto) ver zorgt samen met Bep Versteegen de administratie. worden gemaakt door twee free lance fotografen: Jos Euwes en Bert Smits. Daarnaast maken ook Henk Zanders (opmaak kabel krant) en Henk Lammen (redac teur) foto's voor zowel de krant als de kabelkrant. Veel foto's worden echter ook door particulieren per sportwedstrijden en bijzondere gebeurtenissen. Voor het schrijven van artikelen maakt de redactie natuurlijk gebruik van de computer. De digi tale tekstbestanden worden voor zien van coderingen, waarmee wordt aangegeven hoe groot kop pen. tussenkoppen en foto-onder schriften moeten worden geplaatst en wat vet of in platte tekst moet worden gezet. De foto- De krant wordt gedrukt hij Janssen Pers in Gennep. post of via e-mail aangeleverd. In boekhandel Van den Munckhof in Venray kunnen bedrijven en parti culieren advertenties persoonlijk aanleveren. Uiteraard kan dat ook per post en, sinds een aantal jaren, via e-mail. Met Christ van den Munckhof en media-adviseur Arie Snellen kunnen adverteerders afspraken maken over contracten, planning en het eventueel toepas sen van kleur in een advertentie. Arie Snellen gaat ook dagelijks de 'baan' op om zakelijke relaties te adviseren over mogelijkheden van adverteren en om advertenties en advertorials op te halen. Advertenties worden op allerlei manieren aangeleverd. Van krab beltjes op de achterzijde van een bierviltje tot en met kant-en-klaar opgemaakte digitale bestanden. Sinds een paar jaar is de adverten tieverwerking geautomatiseerd. Alle advertentiegegevens zijn daardoor voor de medewerkers snel en gemakkelijk op te halen. Daarnaast betekende deze automa tisering ook een verbetering voor het technische productieproces. PREPRESS Buiten het drukken en de bezor ging vinden alle technische werk zaamheden voor Peel en Maas in eigen huis plaats. Dat gebeurt op de pre-press. Op deze afdeling, de naam zegt het al, worden alle werkzaamheden uitgevoerd om uiteindelijk te kunnen gaan druk ken. De hele week worden door Antoon Jansen en Johan Loonen de advertenties vormgegeven. Daarnaast zijn Jeanne Swinkels en Trudy Goosens actief met het ver werken van teksten en op woens dag met het vormgeven van de tekstpagina's. Op woensdagmiddag is het op de pre-press afdeling een drukte van jewelste. Alle zeilen worden bijgezet om de krant 's avonds op tijd bij de drukker te hebben. De opmaak van de redactiepagi na's wordt ter plekke aangestuurd en begeleid door de redactiemede werkers. De commerciële afdeling is actief betrokken bij de opmaak van de advertentiepagina's. Alle pagina's worden volledig, al dan niet geautomatiseerd, met behulp van de computer opgemaakt. Na controle door de eigen medewer kers van het nieuwsblad worden de pagina's omgezet in pdf-bestan- den, die vervolgens via het inter net worden doorgestuurd naar Janssen Pers Rotatiedruk in Gennep. Daar wordt de krant uit eindelijk in de nacht van woens dag op donderdag gedrukt. in beweging en de blanco rollen papier worden in (goede) banen door de pers geleid, langs de diver se druktorens waar uiteindelijk het beeld op papier wordt gedrukt. Wanneer, na zo'n duizend kran ten. de druk in orde is, wordt de snelheid verder opgevoerd en worden de bijna 13.000 kranten in ongeveer een halfuur gedrukt. Peel en Maas komt gebundeld uit de pers. De pakken worden op pallets gestapeld en per vrachtau to naar verspreidingsbureau Periodiek in Venray gebracht BEZORGING Zo'n tachtig bezorgers gaan elke donderdag op pad om door weer en wind het nieuwsblad te bezor gen in alle dorpen en wijken van de gemeenten Venray en Meerlo- Wanssum en de voormalige gemeente Vierlingsbeek Aan abonnees, welteverstaan Want Peel en Maas is een abonnemen tenblad en geen gratis huis-aan- huisblad. Verder gaan wekelijks zo'n 600 nieuwsbladen op de post, voor abonnees buiten deze gemeenten. Daarnaast gaat ook een klein aantal kranten naar het buitenland. Het gaat dan vaak om oud-Venraynaren die verhuisd zijn en toch op de hoogte willen blij ven van het reilen en zeilen in Venray en omgeving. Op centrale plaatsen in het verschijningsge- bied van Peel en Maas, bijvoor beeld in enkele supermarkten, lig- DRUKKEN Het drukken van Peel en Maas gebeurt op een grote offset-rotatie- pers. Voordat het drukproces kan beginnen, dienen er eerst natuur lijk nog wel wat voorbereidingen getroffen te worden. Als de digita le bestanden in Gennep binnenko men worden ze gecontroleerd en meteen verwerkt. De bestanden worden naar een plaatbelichter gestuurd. Zonder tussenkomst van filmmateriaal worden de bestan den op aluminium drukplaten gezet. Staat er een kleurenfoto op een pagina, dan worden er vier platen gemaakt. Een kleurenfoto wordt namelijk opgebouwd uit vier kleuren: cyaan, magenta, geel en zwart. Een kleurenprinter is in principe op hetzelfde kleur- systeem gebaseerd. Vervolgens wordt op de druk pers de krant ingedeeld. Afhankelijk van het aantal pagina's en het kleurgebruik worden de drukplaten in de pers opgehan gen. Langzaam komt de grote pers Vers van de pers. gen elke donderdag nieuwe exemplaren van Peel en Maas. Toeristen en geïnteresseerden die geen abonnee zijn, kunnen daar een exemplaar kopen. ADMINISTRATIE Op de administratie worden wekelijks tal van werkzaamheden gedaan die eraan bijdragen dat Peel en Maas wekelijks bij u in de bus valt. Annie Vermeulen draagt zorg voor de abonnementenadmi nistratie en voor de aansturing van verspreidingsbureau Periodiek, zodat alle mutaties wekelijks goed worden doorgevoerd. Daarnaast heeft zij ook de padministratieve verwerking van de advertenties onder haar hoede, samen met Bep Versteegen. U ziet het: voordat Peel en Maas iedere donderdag bij u op de deur mat ligt, is er door tal van mensen ontzettend veel werk verzet om van de krant een fraai product te maken.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 25