Frans Vermeulen 'getrouwd' met Peel en Maas MAAS BÏÏR3ERLXJKS SÏAVD YEHRAY van 3 tot 7 Juli. GEBOREN Allegonda W. J. Gommans, Smakt Mathias J. M. Gommans, Smakt Henri G. van Hoot, Veltum Maria M. van Staveren, Oostrum Maria G. P. Wijnen, Oostrum Johannes J. M. Sassen, Schoolstraat Gerarda F. P. Pijpers, Grootestraet GEHUWD: Martinus H. Arts, oud 29 jaar, landbouwer en Catharina M. A. Verkoeijen, oud 24 jaar, z.b., beiden te Venray. Joseph M. Th. Beerkens, oud 30 jaar, stucadoor te Venray en Maria Chr. Stoffelen, oud 23 jaar, z.b. te Gassel. PEEL EN MAAS 125 jaar Peel en Maas Zondag 27 maart 2005 - Pagina 19 Venraynaar las alle edities van Venrays nieuwsblad Als je een kort gesprek met Frans Vermeulen wilt, moet je zeker niet met hem beginnen te praten over dé Peel en Maas. De Venraynaar (42) is name lijk één van de weinige perso nen op onze aardbol die alle nog bekende edities van het Venrayse nieuwsblad van voor tot achter heeft doorgelezen. Niet alleen de nieuwsverhalen en advertenties, maar ook de foto's in de krant mogen zich al jaren in de warme belang stelling van de collectiebe heerder van de gemeente Venray verheugen. "Ik schat dat ik nu al tussen de 2000 en 3000 uur in Peel en Maas heb gelezen. Het nieuwsblad heeft een heel groot deel van mijn leven bepaald. En dat doet het nog steeds. Via de krant kan ik veel historische informatie vergaren over diverse onder werpen." De interesse voor Peel en Maas is het gevolg van een eigen onder zoek dat Frans Vermeulen in 1994 opstartte. Hij ging op zoek naar verhalen, nieuwtjes, weetjes over en advertenties van de familie Vermeulen voor zijn boek 'Vermeulen Historie Herleeft' en kwam tijdens zijn speurtocht in 1995 terecht in het archief van de gemeente Venray. Want daar lagen alle oude uitgaven van Peel en Maas. "Ik begon te lezen en ben blijven lezen, regelmatig van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, één jaar lang. Ik heb alle uit gaven van Peel en Maas doorgele zen. Bijna al mijn vrije uurtjes, ik werkte in die tijd als reisleider, heb ik in het archief doorge bracht." Maar het resultaat mocht er zijn, want in 2001 verscheen het uitermate precies gedocumenteer de boek over de historie van de familie Vermeulen. En, nog mooi er, Frans Vermeulen kreeg in 1997 een baan aangeboden als mede werker op het gemeentearchief. Want door al die leesuren in Peel en Maas was hij inmiddels uitge groeid tot een absolute kenner op het gebied van de historie van Venray en Peel en Maas. "Geschiedenis heeft me altijd geboeid, als kleine jongen al. Maar ik had nooit verwacht dat ik van mijn hobby ooit mijn werk zou Nieuwsblad Peel en Maas: zaterdag 11 juli 1931 maken. Weet je wat het is? Op een gegeven moment weet je niet meer van ophouden. Ik zie een naam en word dan nieuwsgierig wie er achter die naam zit. Wie is die man of vrouw? Wat heeft hij of zij gedaan? Waren er kinderen? Toen ik aan mijn onderzoek begon, was ik in eerste instantie alleen op zoek naar advertenties van de familie Vermeulen. Maar toen ik eenmaal bezig was, leek het me handig om ook meteen maar alle andere advertenties van families, verenigingen, bedrijven en particulieren die van 1880 tot 1923 een advertentie in Peel en Maas zetten te kopiëren, uit te knippen en in te plakken in een documentatiemap." Frans Vermeulen pakt de map erbij. "Ik heb ze op alfabet gerang schikt, zodat mensen de adverten ties snel en eenvoudig terug kun nen vinden. Hij toont oude advertenties van fotograaf Smits en de Venrayse families Sanders, Schaeffers. Pouwels, Derks, Theuws (zie elders in deze jubi leumuitgave. red.), maar bijvoor beeld ook van schutterijen en sportverenigingen. Het was een hels, maar ook ont zettend interessant karwei, ver volgt Vermeulen. "De advertenties vertellen bijvoorbeeld over de beroepen en bezigheden van overgrootouders en betovergroot ouders van de generatie van nu. Je ziet als het ware de geschiedenis en de generaties van Venrayse families aan je voorbijtrekken. Dat komt ook doordat ik vaak een foto van de man, vrouw of familie bij de advertentie heb geplaatst. Zo krijgen de advertenties een gezicht." Wie belangrijke mensen in de historie van Peel en Maas zijn geweest? Frans Vermeulen kan zo een hele waslijst opnoemen. Anekdotes en weetjes over de grondleggers Frans Delhougne, Johannes van der Marck, Sjang (D'n Drukker) van den Munckhof, Wim, Dick en Toon van den Munckhof en letterzetter en cor respondent Henri Michielsen, die in 1939 een prachtige serie over de historie van Venray in Peel en Maas publiceerde, passeren in rap tempo de revue. "Ik wil niemand tekortdoen, maar vooral Sjang en zijn zoon Wim hebben in mijn ogen de basis gelegd voor de Peel en Maas van nu. Zij hebben hard Frans Vermeulen: "Het zou goed zijn als Peel en Maas aandacht blijft besteden aan de geschiedenis van Venray, want steeds meer men sen willen graag verhalen over vroeger lezen. Dat stukje Venrays histo rie mis ik wel eens in de Peel en Maas van nu. gewerkt aan de verdere ontwikke ling van de krant en hebben het geluk gehad dat Peel en Maas met Venray meegroeide. Venray kreeg meer inwoners, Peel en Maas meer abonnees. En de krant ging zich steeds meer richten op lokaal nieuws. Wim was eigenlijk de eer ste echte journalist van Peel en Maas. Hij gaf zijn kritische mening over zaken die zich in Venray afspeelden, zijn mening telde echt, maar schreef bijvoorbeeld ook gepassioneerd over de histo rie van Venray. Het zou goed zijn als Peel en Maas aandacht blijft besteden aan de geschiedenis van Venray, want steeds meer mensen willen graag verhalen over vroe ger lezen. Dat stukje Venrays historie mis ik wel eens in de Peel en Maas van nu." Frans Vermeulen heeft zich gespecialiseerd in de geschiedenis van Venray in de periode 1840- 1940. Hij is momenteel bezig met het maken van een artikelenserie over de periode 1840 tot 1940. Gebeurtenissen in Venray en ver halen over firma's en verenigin gen uit die tijd zullen in de histori sche reeks de revue passeren. "Maar ik heb bijvoorbeeld ook enkele mensen, onder meer de in Venray bekende Gradje Hermsen. geïnterviewd en op video gezet. Zij vertelden mij over het leven rond 1920. Die verhalen heb ik bewerkt en gedocumenteerd. Voorlopig ben ik nog wel even bezig met het onderzoek en het uitwerken van de verhalen, maar het is de bedoeling dat de artike len over de geschiedenis van Venray medio 2006 in Peel en Maas te lezen zijn. Want de geschiedenis van Venray mag niet op de plank blijven liggen." Hoe wordt Peel en Maas bewaard? Na het verschijnen van de krant op donderdagmiddag wordt één exemplaar van Peel en Maas bij de uitgever gereserveerd voor de gemeente Venray. De kranten worden meteen vlak uit gelegd zodat de middenvouw er enigszins uitgaat. Dat is belangrijk voor het vervolgtraject. Aan het eind van het jaar worden de 51 kranten - ui de kermisweek ver schijnt Peel en Maas niet - door Frans Vermeulen opgehaald en naar een bedrijf in Lisse verzon den. Daar worden de kranten op microfiche gezet, waarna al het materiaal weer terugkomt in Venray. Vervolgens wordt de vol ledige jaargang vakkundig in boek vorm ingebonden. Dat laatste doet de uitgever overigens zelf ook. Wanneer mensen iets uit een oude Peel en Maas willen hebben, bijvoorbeeld een kopie van de Peel en Maas van hun geboorte- week, dan kunnen ze in het gemeentearchief terecht. Via de microfiches kunnen zij de gewen ste informatie opzoeken en uit printen. In een enkel geval wordt het originele exemplaar uit het archief gehaaid. Zo heeft Van den Munckhof voor de tentoonstelling in Museum 't Freulekes ïuus een aantal exemplaren van Peel en Maas, Maas en Peel en het allereer ste exemplaar van de Venraysche Courant in bruikleen.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 19