rurie jaar cel voor I! oorbereiding brandstichting moskee Feestelijke ^herplaatsing veldkruis Buitengebied in trek bij recreanten Venray in juni 2006 gastheer Euro-Psy Extra aandacht voor kinderen bij controles Tijdelijke sluiting bibliotheek SCHOUWBURG VENRAY Winkeluitstallingen beperkt mogelijk «pp «2 k f Het kruis, dat oorspronkelijk IJ angs de Straat (de huidige gy iOllebeekweg) in Castenray itond, werd in 1936 opgericht loor Petje Steeghs en zijn inwo- lende, vrijgezelle broer Antoon Steeghs. Aanleiding was de dood /an het zoontje van Petje Steeghs, Serrit. Op 5 mei 1934 veronge lukte hij op achtjarige leeftijd bij ■^■■èiet oversteken van de fcrorsterweg te Castenray. In die lijd kwam er nog nauwelijks een auto over deze weg en uitgere kend toen de kleine Gerrit wilde lERS.lPversteken om naar zijn vader en oom Antoon te gaan, die aan de Overkant op het veld aan het peel en maas - Pagiij iEEL en maas Donderdag 24 maart 2005 - Pagina 7 aak tegen hoofdverdachte uit Tienray aangehouden [CE De rechtbank in Roermond leeft woensdag de 24-jarige fan van T. uit Venlo veroor- p.eld tot drie jaar cel waarvan én jaar voorwaardelijk met en proeftijd van twee jaar oor zijn aandeel om de mos- ee in Venray in brand te wil- jn steken. De uitspraak is onform de eis van het penbaar Ministerie. De rechtbank vindt dat niet ewezen kan worden dat Van T. aadwerkelijk een poging heeft ndernomen om de moskee in de vijk 't Brukske in brand te steken. Cel is er sprake van het treffen an voorbereidingshandelingen. )e rechtbank rekent het hem waar aan dat hij een negatieve lijdrage heeft willen leveren aan Ie gevoelens van angst en onrust lie vorig jaar november ontston- len na de moord op Theo van iogh en de gewelddadige arresta tie van een aantal moslimterroris ten in het Haagse Laakkwartier. De bijdrage van Van T. bestond uit het verrichten van voorberei dingen om de moskee in brand te steken. Zo reed hij met de hoofd verdachte Peter G. uit Tienray mee in de auto, waarin de molo tovcocktails lagen, naar de mos kee. Toen het tweetal bij de mos kee een politieauto zag staan, reden ze verder. Vlak daarna wer den ze aangehouden. Er is volgens de rechtbank dus geen sprake geweest van een poging tot brandstichting. Wel hebben de twee zich voorbereid om brand te stichten. Dat maakt juridisch een verschil uit, maar resulteerde dus niet in een lagere straf dan het Openbaar Ministerie had geëist. De zaak tegen de hoofdverdach te, de 20-jarige G., is aangehou den tot 25 april. Zijn advocate had eerder niet het volledige dossier ontvangen en vervolgens brak zij verleden week tijdens haar vakan tie haar voet, zodat de inhoudelij ke behandeling voor de tweede keer is uitgesteld. De twee andere verdachten, de 20-jarige Dusty van H. uit Horst en zijn even oude plaatsgenote Mandy M., werden eerder al tot een gevangenisstraf veroordeeld. Zij zijn inmiddels vrijgelaten, omdat de tijd dat zij in voorarrest zaten gelijk was aan de gevangenisstraf. De politie hield in de nacht van 10 op 11 november verleden jaar bij de moskee in Venray G. en Van T. aan. In hun auto werden vier molotovcocktails aangetrof fen. Deze brandbommen waren volgens het Nederlands Forensisch Instituut zo samenge steld, dat ze een grote brand zou den kunnen veroorzaken. De poli tie was getipt over een op handen zijnde brandstichting bij de mos kee en kende de nummerplaat en het type auto van de verdachten. G. bleek al anderhalf jaar met plannen rond te lopen om een moskee in brand te steken. Hij had al eerder getest met zelfver vaardigde molotovcocktails. De kennis haalde hij uit boeken en van het internet. Onder invloed van veel drugs en alcohol besloten G. en Van T. om de moskee in Venray in brand te steken. Ze wilden een daad stellen en de moslims in Venray flink laten schrikken, De moskee in Venray werd bewust uitge zocht, omdat in die wijk veel bui tenlanders wonen. "Dan konden ze het allemaal mooi zien", waren G. en van T. van mening. Dat zich in het gebedshuis die nacht gelo vigen bevonden, was het tweetal niet bekend De vier verdachten zijn zogehe ten 'Lonsdalers', een groep jonge ren in Noord-Limburg en Oost- Brabant met extreemrechtse opvattingen. 'Levende kruisweg' in Castenray De Stichting Heemkundig Genootschap Castenray gaat op zaterdagmiddag 26 maart p fl(paaszaterdag) om 14.00 uur een veldkruis herplaatsen aan de Lollebeekweg te Castenray. Het nieuw te plaatsen kruis wordt door middel van een 'levende kruisweg' vanaf de kerk naar de betreffende loca- l tie gebracht. Aan het schouw den spel, dat indrukwekkend prjjsbeloofd te worden, wordt nedewerking verleend door oneelvereniging Vondel, het )ameskoor, het Kerkelijk [angkoor en ruitervereniging )e Eendracht uit Castenray. gchoffelen waren, kwam er een üto aan. Gerritje werd geschept n was op slag dood. Zijn vader n oom hoorden de klap en dach- gn aanvankelijk dat er een hond <nder de auto gekomen was. 'otdat ze de trieste werkelijkheid nder ogen kregen. De kleine lerrit werd begraven op de vijf jaar eerder aangelegde begraaf plaats bij de parochiekerk te Castenray. Het verdriet in het gezin Iteeghs was uiteraard heel erg [root en de gedachte aan de klei- ine Gerrit bleef het leven maan denlang beheersen. Totdat de inwonende Antoon Steeghs, broer van Petje Steeghs, op het idee kwam ter nagedachtenis aan de kleine Gerrit een veldkruis te Waatsen, want ook in Klein Oirlo |stond al sinds eind 1800 een der gelijk kruis en dat zou aan de iStraat zeker niet misstaan. Zo gezegd, zo gedaan. Het kruis erd geplaatst in de tuin van de loerderij van Petje Steeghs, ilechts een klein stukje verwij- lerd van de Straat. Het oorspronkelijke kruis was jemaakt van hout en had een cor- |us van beton. Boven het corpus ""ig een stenen plaatje met het 'Schrift: T.N.R.I.'. Aan de voet het kruis lag rondom een :rpje van witgekalkte Maaskeien, dat later overgroeid werd door klimop. Vóór het kruis was een vloertje gemaakt van ringovenstenen, waarop een houten bidstoel met knielbankje stond. Uit gegevens van de Werkgroep Kruisen en Kapellen Venray blijkt verder, dat ket kruis en de bidstoel in een ^Wpchthoekig perk van ongeveer 5 stonden. In het perk waren 'ierheesters met bloemen geplant en het perk was omgeven door ^en aantal ijzeren paaltjes en J ligusterplantjes, Tegen het kruis was iets boven I de hoogte van de bidstoel een N houten bordje bevestigd met in witte letters het opschrift: IM| zondaar, gaat gij zo voorbij En slaat geen enkel oog op mij Die voor U uit liefde groot PP fill Gestorven is den bitteren inten k Het kruis werd in 1936 ingeze gend door de toenmalige pastoor van Castenray, Richard Verheggen. Het onderhoud van het kruis, de bidstoel en het perk rondom werd verzorgd door de familie Steeghs zelf. In de tijd dat in Castenray nog een sacramentsprocessie door het dorp trok, liep men vanuit de kerk allereerst naar het veldkruis aan de Straat, waar het eerste rust- altaar geplaatst was. Hier werd het allerheiligste in de expositie- troon uitgestald en er werd, voor dat men verder trok, gezongen en gebeden. - In 1964 werd het kruis door Toon Steeghs, zoon van Petje Steeghs en broervan de veronge lukte Gerritje, opgeruimd toen hij op die plek-' een woning (Lollebeekweg 69) ging bouwen. Het kruis vormde daarbij voor Toon een sta-in-de-weg en hij nam niet de moeite om het op een geschikte plek te herplaatsen. Het corpus en het kruis werden ver nietigd en de brokstukken wer den door Toon op een hem toebe horend stuk landbouwgrond begraven. HERINNERING In 2001 werd de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray opgericht. Een van de doelstellingen van deze stichting is, om belangrijke gebeurtenissen die zich in Castenray voordeden blijvend in herinnering te houden en om verloren objecten die het waard zijn om teruggebracht te worden, ook daadwerkelijk terug te brengen. Zo plaatste men in 2001 op het plaatselijke kerkhof een monument voor de Castenrayse oorlogsslachtoffers. In 2002 werden herdenkingspa neeltjes voor overleden beman ningsleden van neergestorte, geal lieerde vliegtuigen geplaatst. In 2003 werd een in de oorlog ver woest H.Hartbeeld bij de kerk herplaatst en in 2004 richtte men een monument op voor in Castenray en Klein Oirlo bij oor- Duitsland gedeporteerde jongens en mannen. Reeds eerder had men tevens het plan opgevat om het verdwe nen veldkruis aan de Lollebeekweg te herplaatsen. De plannen werden op papier uitge werkt en waar het aanvankelijk nog de bedoeling was het kruis in 2004 op te richten, koos men er uiteindelijk voor dit te doen in de Goede Week van het jaar 2005. Exact terugplaatsen op de oor spronkelijke locatie kon niet van wege de bebouwing ter plekke. Daarom besloot men het kruis vlakbij te herplaatsen, op de hoek van de Lollebeekweg en de Steegkamp langs de afrastering van de monumentale boerderij 'Landschrijvershof (Lollebeekweg 57). Een nieuw, betonnen corpus werd geschonken door de Stichting Kruisen en Kapellen Venray. Het kruis en de bijbeho rende bidstoel werden gemaakt door Toon Kuijpers, lid van de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray. Hij zorg de tevens voor het tekstbordje. De oorspronkelijke tekst werd in witte letters uit de hand geschil derd door Jac Peeters uit Melderslo. Het nieuwe kruis heeft een hoogte van 3 meter en de dwars balk is 1 meter 10 lang. Het is evenals de bidstoel gemaakt van merantihout en met transparante jachtlak bestreken. Aan de voet van het kruis worden rondom witte Maaskeien gestapeld om het oorspronkelijke terpje na te boot sen. Voor het kruis komt weer een stenen vloertje, waarop de bidstoel wordt bevestigd, zodat alles zoveel mogelijk in de origi nele staat wordt teruggebracht. De kosten van een en ander worden gedragen door de Dorpsraad Castenray en de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray. Verder is er ook een gift van 50 euro van iemand uit Castenray ontvangen voor de herplaatsing van het kruis. LEVENDE KRUISWEG Tijdens de 'levende kruisweg' wordt de lijdensweg van Christus naar de Calvarieberg uitgebeeld. De eerste statie speelt zich af voor de hoofdingang van de Castenrayse kerk. Daar wordt Christus door Pilatus veroordeeld tot de kruisdood. Vervolgens wordt het kruis door de vertolker van de Christusrol naar de ruim 800 meter verder gelegen locatie gebracht, waar het kruis wordt opgericht. De stoet wordt vooraf gegaan door een drietal Romeinse soldaten te paard. Daarachter lopen twee trommelaars die het loopritme aangeven. Onderweg wordt op verschillende plaatsen halt gehouden en wordt in het kort verteld wat er bij die statie gebeurde. Door een vijftiental acteurs wordt telkens een tafereel van de veertien staties uitgebeeld. Bij elke statie zingen de koren een strofe van het Stabat Mater, de liturgische hymne waarin het ver driet van Maria om het lijden en de dood van haar Zoon verwoord wordt. Wanneer de stoet op de hoek van de Lollebeekweg/Steegkamp aangekomen is, wordt het kruis ter plekke opgericht. Vervolgens wordt een toespraak gehouden door Koos Swinkels, voorzitter van de Stichting Kruisen en Kapellen in de gemeente Venray, en door Jan Strijbos, voorzitter van de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray. De Castenrayse zangkoren sluiten onder leiding van hun dirigent Joop Simons het unieke gebeuren af met een passielied. Flyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel: 0478-546293 - info@flyers.nl Informatie voorstellingen en bestellen van theaterkaarten www.schouwburgvenray.nl Het college van B en W van de gemeente Venray komt tegemoet aan de wens van de centrumondernemers om het winkeluitstallingenbeleid aan te passen. Het blijft nu moge lijk om (beperkte) verkoopuit stallingen bij en voor de win kels te plaatsen. De gemeente wilde in eerste instantie alle uitstallingen uit het straat beeld weren, maar past de regels nu op verzoek van de ondernemers deels aan. De aanpassing houdt in dat de ondernemers één vierkante meter ruimte mogen gebruiken voor het plaatsen van óf een verkoopuit stalling óf een reclameobject. Door groente- en fruitzaken en bloemen- en plantenzaken mag maximaal 1,75 bij 3 meter in gebruik genomen worden voor een verkoopuitstalling, omdat deze uitstallingen volgens de gemeente als sfeerverhogend worden ervaren. Wel is voor het plaatsen van een winkeluitstalling een vergunning van het college nodig. In deze vergunning wor den voorwaarden opgenomen om zo verkeersonveilige situaties te voorkomen, de bereikbaar voor hulpverlening en bevoorrading te waarborgen en de totale uitstra ling van de winkeluitstallingen te bevorderen. Het winkeluitstallin genbeleid is in nauwe samenwer king met het Kwaliteitsplan Centrum tot stand gekomen. Deze week start opnieuw de campagne waarin de politie in de regio Limburg-Noord extra let op het gebruik van de auto- gordeL Vooral het gebruik van doelmatige kinderzitjes en de autogordel op de achterbank zal de aandacht krijgen. Tijdens de verkeerscontroles zal de automobilist gewezen worden op het belang van de gordel. Hiermee sluit de regio aan bij de landelijke gordel campagne 2005. De campagne richt zich ook dit voorjaar weer vooral op kinderen. De agenten zullen hen persoonlijk aanspreken en een 'Goochem' aan hun autogordel vastmaken. Zo worden de kinderen ook gewe zen op het belang van het gebruik ervan. Reden hiervoor is dat maar liefst 40 procent van alle kinderen tussen 4 en 12 jaar zonder gordel in de auto zit. In Engeland en Zweden is dat bijvoorbeeld maar 10 procent. Het Verkeers- handhavingsteam van de politie houdt dagelijks al verkeerscontro les. Hierbij is de aandacht al gevestigd op de gordelplicht, omdat door overtreding hiervan veel verkeersslachtoffers vallen. Sinds 1 juni 1975 bestaat in Nederland de verplichting om de autogordel te dragen in alle perso nenauto's, waarin voorin gordels aanwezig zijn. Vanaf 1 april 1992 geldt de draagplicht ook voor gor dels achterin de auto, voorzover die daar aanwezig zijn. Sinds 1990 moeten alle nieuwe auto's stan daard zijn uitgerust met driepunt gordels voorin én achterin. Geen autogordel dragen is te vergelijken met van de hoge duik- plank een zwembad in duiken en tot de ontdekking komen dat er geen water in zit. Met de kantte kening dat je dan de bodem raakt met een snelheid van 50 km/uur. In het verkeer zijn vaak hogere snelheden aan de orde. Gordelgebruik levert een grote bijdrage aan het verminderen van het letsel en de letselernst bij ongevallen. Correct gedragen gor dels zorgen ervoor dat bij een bot sing de inzittenden op hun plaats blijven, niet in aanraking komen met onderdelen in het interieur en gunstig gebruik maken van de constructieve veiligheid van de auto. De airbags functioneren overigens alleen dan goed als de inzittenden ook de gordel om hebben. Airbags zijn dus zeker geen vervanger voor gordels. Voor achterpassagiers (vaak kin deren) is dragen van de gordel niet alleen belangrijk vanwege hun eigen veiligheid bij een bot sing, maar ook voor de bescher ming van de voorinzittenden. Die kunnen ernstig letsel (m.n. aan nek en rug) oplopen als loszitten de achterpassagiers met een harde klap tegen de achterkant van de voorstoel botsen. Binnen de bebouwde kom gebeuren de meeste ongelukken. En juist in die bebouwde kom 'vergeten' veel mensen de gordel om te doen, 'omdat het maar een kort stukje is'. Nog verbazingwekkender is dat de politie regelmatig kinderen 'los' op de achterbank ziet zitten, zonder gordel of goed kinderzitje. Een situatie die zowel voor de kin deren als voor de ouders levens gevaarlijk is. Bij een noodstop met een snelheid van nog geen 50 km/uur vliegen de kinderen over de voorbank richting de ruit óf zelfs er doorheen. De autogordel en/of een goed kinderbeveiligingsmiddel zijn dan ook het belangrijkste middel om letselongevallen bij aanrijdingen of plotseling remmen te voorko men. De overlevingskans bij een verkeersongeval is 40% hoger door het gebruik van de autogor del. Het platteland is nog altijd in trek als recreatiegebied, maar met name stedelingen willen graag meer georgani seerde activiteiten, zoals dag jes bij de boer. Dit blijkt uit het consumentenonderzoek dat gedaan is in opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) naar platteland en recreatie. De ondervraagden vinden het platteland belangrijk voor de Nederlandse identiteit en cultuur. Het beeld van platteland is arca disch: kleine dorpjes, boerderijen, landweggetjes om over te wande len en weilanden met koeien en schapen. Het consumentenonder zoek vormde de basis voor de tiende bijeenkomst van het LNV- Consumentenplatform, dat debat teerde over de vragen of consu menten het platteland nog steeds zien als recreatiegebied en of de overheid het platteland actief moet promoten als een plek om te recreëren. Onder platteland wordt verstaan: kleine dorpen, bos, natuur, boerenland, recre atiegebieden en water. Uit zowel het consumentenon derzoek als uit de bijeenkomst blijkt dat men vindt dat commer ciële partijen moeten zorgen voor een gevarieerd aanbod van activi teiten en horecagelegenheden op het platteland. De overheid moet er voor zorgen dat het platteland aantrekkelijk blijft. Over het alge meen vinden consumenten het platteland goed bereikbaar: 'Het platteland is beter te bereiken dan Zandvoort in de zomer'. Opvallend is dat bijna niemand met het openbaar vervoer naar het platteland gaat. Men vindt dat onpraktisch en oncomfortabel. Maar tegelijkertijd blijkt men er weinig ervaring mee te hebben. Het Consumentenplatform vindt dat de overheid meer moet inves teren in fiets- en wandelpaden van de stad naar de groene omge ving. De meningen in het consumen tenonderzoek en het Consumentenplatform zijn ver deeld als het gaat over actief pro moten van het platteland als recreatiegebied. Aan de ene kant vreest men voor meer belasting van het milieu door zwerfafval en toenemend verkeer. Aan de ande re kant vindt men promotie een goede zaak, omdat toenemende recreatie goed is voor de platte landseconomie en de gezondheid van de recreanten zelf. De over heid hoeft het recreatiegedrag van mensen niet te beïnvloeden: mensen kiezen zelf uit het aanbod en redden zich dus ook prima zelf. Wel hebben consumenten behoefte aan informatie over het platteland: met name de stedeling wil weten wat er te doen is, bij voorbeeld via reclamespotjes of een speciale platteland website. Uit de discussie van het Consumentenplatform kwam nog een aantal andere suggesties. Zo stelde het platform voor om waar mogelijk het platteland op meer plaatsen toegankelijk te maken voor de recreant. Bijvoorbeeld door het plaatsen van klaphekjes bij uiterwaarden, akkers en wei landen. Daarnaast vond het Consumentenplatform dat bewo ners van het platteland econo misch profijt moeten hebben van hun eigen activiteiten. Ook sugge reerde het platform om de samen werking tussen opleidingen op het gebied van recreatie en het agrarisch onderwijs te stimuleren. De nieuwe generaties afgestu deerden zullen dan het platteland vanuit een breed perspectief benaderen. Enkele cijfers uit de onderzoe ken: Nederlanders maken per jaar bijna 1 miljard dagtochten, waar van ongeveer 26 miljoen naar het platteland. 53% van de onder vraagden gaat wandelen en 36% gaat fietsen. Randstedelingen gaan liever in het buitenland naar het platteland. In verband met een herin richting is de bibliotheek Venray van 18 tot en met 30 april gesloten. Met ingang van dinsdag 29 maart worden de materialen voor een langere periode uitgeleend en mag het dubbele aantal objecten wor den geleend. Sinds de bibliotheek in het hui dige gebouw ondergebracht is, is er aan de opstelling van de kasten en het meubilair weinig veran derd. Om aan de eisen van de hui dige tijd te kunnen voldoen, dient er een ingrijpende herinrichting plaats te vinden. Het motto van de bibliotheek 'n kleurrijke wereld onder één dak" wordt vertaald in het gebruik van de kleuren in de vloer en het meubilair en in de opstelling van de informatieve media. Er komt een mooi en gezellig leescafé, een praktisch intemetplein, een blitse jongeren- hoek, een sfeervolle en kleurrijke kinderhoek voor de jongste bezoekers en nog veel meer. Iedereen is van harte welkom vanaf 2 mei de heringerichte bibli otheek te bezoeken. Wie naar aan leiding van de tijdelijke sluiting vragen heeft, kan zich tijdens de openingstijden wenden tot de medewerkers van de bibliotheek, telefonisch (581970) of via email (obvenray@obvenray.nl). De bibliotheek is geopend maandag 13.00-17.30 uur, dinsdag 11.00-17.30 uur, woensdag 11.00- 17.30 uur, donderdag 13.00-17.30 uur, vrijdag 11.00-20.00 uur en zaterdag 11.00-14.00 uur. Vrijdag 25 maart sluit de biblio theek i.v.m. Goede Vrijdag om 18.00 uur. e-mail: redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl Ervaringsdeskundigen organiseren internationaal festival Zorgvragers uit de psychia trie en ervaringsdeskundigen uit Noord- en Midden-Limburg maken zich op voor een bij zonder evenement: zij organi seren in juni 2006 in Venray onder auspiciën van het Cliënten Advies Bureau (CAB) de achtste editie van Euro-Psy. Het internationale festival staat in het teken van rehabili tatie, kunst, cultuur en sport. Euro-Psy creëert een podium om in Europees verband ervarin gen uit te wisselen, van elkaar te leren en samen te werken, voor zowel zorgvragers, naasten, pro fessionals in de zorg, bedrijven, overheden en burgers. Bovendien sluit het evenement prima aan bij de festiviteiten die in het kader van honderd jaar psychiatrie in Venray in 2006 worden georgani seerd. De kick-off van Euro-Psy 2006 vindt dinsdag 29 maart plaats in De Witte Hoeve in Venray. Het festival wordt jaarlijks gehouden in één van de landen waar een lidorganisatie van Euro- Psy is gevestigd. Euro-Psy is een Europees samenwerkingsverband dat zich inspant om mensen die langdurig afhankelijk zijn van psy chiatrische zorg, een volwaardige plek in de samenleving te bieden waar zij het recht hebben te wer ken en een sociaal/maatschappe lijk bestaan te hebben. Psychologische pijn is niet alleen een zorg voor degene die er last van heeft, maar voor de hele samenleving. Samenleven met verschillen, wederzijdse accepta tie en respect, om uitsluiting tegen te gaan en gelijke kansen te creëren, zoals nagestreefd door de Europese Unie. De driedaagse uitwisseling zal in het teken staan van artistieke, sportieve en culturele activiteiten. Dat wordt de eerste twee dagen in de vorm gegoten van ateliers en workshops. Het festival zal de gelegenheid bieden tot samen doen en samen ervaren tussen GGZ-cliënten en professionals. De laatste dag zal worden besteed aan een Europees congres met thema's vanuit cliëntenperspec tief. Deze dag biedt oqk de moge lijkheid om excursies in de regio te maken. De organisatie van Euro-Psy 2006 ligt in handen van de werk groep ervaringsdeskundigen, in samenwerking met het Cliënten Advies Bureau Noord- en Midden- Limburg, GGZ-groep Noord- en Midden-Limburg en het Huis voor de Zorg. Deze organisaties heb ben een gemeenschappelijk doel: het stimuleren van rehabilitatie en volwaardig burgerschap voor cliënten in de geestelijke gezond heidszorg. Euro-Psy zal in juni 2006 het slotakkoord vormen van een reeks activiteiten in het kader van honderd jaar psychiatrie in Venray. Ernie Hofmans van het CAB onderstreept hoe bijzonder het is dat de regie van het festival in handen ligt van de zorgvragers. "Zij krijgen weliswaar ondersteu ning van de GGZ-groep, het CAB en het Huis voor de Zorg, maar ze trekken zelf de kar. Dat is een knappe prestatie. Het geeft ook aan dat ervaringsdeskundigen, dus mensen met een psychiatri sche achtergrond, tot veel in staat zijn." Dat Venray in 2006 gastheer is, 1 vloeit volgens Hofmans ook voort 1 uit het bezoek van het CAB en f een delegatie van zorgvragers aan het festival Euro-Psy verleden jaar in Parijs. "Wij hebben in Parijs een film en onze cursus bejegening gepresenteerd. Een hele onderne ming, maar het viel in goede aarde. Onze aanpak werd met grote interesse gevolgd. Bij de groep zorgvragers groeide toen het enthousiasme om Euro-Psy naar Venray te halen. Bovendien sluit het in 2006 ook perfect aan bij de activiteiten die de GGZ- groep in het kader van honderd jaar psychiatrie in Venray houdt. En er is een symbolische kruisbe stuiving: de GGZ-groep als zor gaanbieder organiseert de festivi teiten in het kader van een eeuw psychiatrie, de ervaringsdeskundi gen als zorgvragers tekenen samen met het CAB voor de orga nisatie van Euro-Psy. Zo trekken zorgvragers en zorgaanbieder ook in deze activiteiten samen op. Een mooie symboliek. I

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7