enray moet telefonische )ereikbaarheid verbeteren. De Flierefluit sluit convenant veilige school ok Venray kiest voor work first'-aanpak PvdA: snel iets doen voor jongeren Blokkeert of stimuleert gemeente veehouderijen? SCHOUWBURG VENRAY WONEN OP MAAT TUIN ONTWERP TUIN AANLEG TUIN ONDERHOUD 2e Paasdag geopend van 11.00 tot 17.00 uur VENRAY 06 20 43 99 57 www.passiflorahoveniers.nl Peel en Maas in de paasweek Gewond !EL EN MAAS Donderdag 24 maart 2005 - Pagina 3 De gemeente Venray heeft nd 2004 haar telefonische ireikbaarheid onderzocht, et de eindscore van 6,9 is de imeente Venray niet tevre- jn. Zij streeft naar een 8 op :n schaal van 10. De gemeente Venray wil probe- n met interne afspraken en aan- issingen haar telefonische reikbaarheid te verbeteren. Het liege van B en W heeft hiervoor jvaliteitsnormen vastgesteld. In :n 'belwijzer' staan deze normen mengevat. Medewerkers van de gemeente Venray krijgen deze belwijzer en ook inwoners kun nen deze belwijzer raadplegen via de website van de gemeente Venray: www.venray.nl. Op de website is ook het volledige onderzoeksrapport te vinden. Uit het onderzoek blijkt dat één op de vier bellers zelf nogmaals terug moet bellen naar de gemeente voordat de vraag in behandeling wordt genomen. Die score zal volgens de gemeente verbeteren als de bereikbaarheid van medewerkers hoger wordt en het initiatief bij de gemeente komt te liggen. Vaak is de gevraagde medewerker van de gemeente niet bereikbaar, maar kan een collega wel een terugbe- lafspraak maken. De beller die een ingesproken bericht achterlaat, moet voortaan binnen 24 uur een bericht terug ontvangen. Zo wordt volgens de gemeente extra en onnodig tele foonverkeer voorkomen. Dat de beller niet meer terug hoeft te bellen na het eerste con tact, is volgens de gemeente één van de belangrijkste verbeterpun- ten. Dat wordt geregeld door de directe bereikbaarheid te verbete ren. Daar waar dat niet mogelijk is, wordt de vraag van de beller genoteerd en overeenkomstig de afspraak met de beller later beant woord. Terugval van de beller naar de telefooncentrale omdat het doorverbinden niet lukt, mag volgens de gemeente in principe niet voorkomen. De meeste vra gen kunnen door de medewer kers aan de telefooncentrale beantwoord worden. De mede werkers zijn breed opgeleid en zijn ook in het frontoffice van Publieksdiensten werkzaam. Daar waar de medewerker de vraag van de beller niet kan beantwoorden, moet de medewerker de vraag kunnen voorleggen bij een specia list in het backoffice. Uit het onderzoek blijkt dat de technische bereikbaarheid van de gemeente Venray goed is, bellers maar kort hoeven te wachten aan de telefoon en dat ze snel worden doorverbonden. Er wordt slag vaardig en klantvriendelijk omge gaan met het inkomend telefoon verkeer. i 2002 was De Flierefluit de nu herzien. Het convenant be- Limburg, de school en de ouders rste basisschool die een conve- staat uit een aantal afspraken tus- van de leerlingen. Bij al deze af- int 'De Veilige Basisschool' sen welzijnsinstelling Synthese, spraken staat het preventieve idertekende. Dat convenant is het HALT-bureau, politie Noord- karakter centraal. Partijen geven In navolging van omliggen- gemeenten als Meerlo- 'anssum en Horst aan de heeft Venray nu ook een _jen 'work first'-aanpak. )nder de titel 'Werkende weg' Ijgen mensen die zich mel- n voor een bijstandsuitke- tig direct werk aangeboden, tl dan niet met behoud van n uitkering. De aanpak geldt k voor degenen die al een jstandsuitkering ontvangen. Het doel is dat burgers helemaal )et of zo kort mogelijk van een jstandsuitkering leven. Sinds -C4, met de invoering van de rWB, zijn de gemeenten zelf nancieel verantwoordelijk worden voor de bijstand. De meenten willen het aantal uitke- 'gstrekkers zo laag mogelijk te uden. 'Werkende weg' is een euw instrument dat daarvoor ordt ingezet. Gemeenten die al langer ervaring hebben met de 'work first'-aanpak merken dat het potentiële bijstandtrekkers afschrikt. Aanvragers van een uit kering krijgen te horen dat ze direct aan het werk worden gezet. Het blijkt dat velen daarna niets meer van zich laten horen en de aanvraag niet doorzetten. Ze kun nen kennelijk op een andere wijze in hun levensonderhoud voorzien. De gemeente Venray zegt dat het in het belang van de klant, de toe komstige werkgever én de gemeente is dat de uitkeringssitu atie zo kort mogelijk duurt. De aanvragers behouden hun arbeids ritme, werkgevers worden niet opgezadeld met-werknemers die lang uit het arbeidsproces zijn en de gemeenten hebben een finan cieel voordeel als ze minder bij standsuitkeringen hoeven uit te betalen. De aanpak-''Werkende weg' geldt niet voor klanten die op indi- Industriestraat 17a 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 oS Hoogveld www.wielhermkes.nl viduele gronden (nog) niet in staat zijn verplicht arbeid te verrichten. Naast nieuwe instromers geldt de regeling ook voor bestaande bijstandsklanten. Alhoewel het voor deze groep veel lastiger is omdat er vaak sprake is van lang durige werkloosheid en de afstand tot de arbeidsmarkt groot is. De individuele omstandigheden en de reden van de werkloosheid wegen mee in de beslissing. De opzet is dat een nieuwe bij standsaanvrager binnen enkele dagen werk krijgt aangeboden. Dit kan zijn een reguliere baan met of zonder loonkostensubsidie van de gemeente. Deze arbeidsplicht geldt voor de zogeheten route A- klanten die direct aan de slag kun nen. Route B-klanten, die een grote afstand hebben tot de arbeidsmarkt, krijgen gedurende maximaal zes maanden werk met behoud van uitkering aangebo den. Dit dienst als opstapje naar een reguliere baan. De gemeente Venray werkt samen drie partijen. Het CWI is de instantie waar de klanten zich vaak als eerste melden. Hier wor den ze direct geïnformeerd over de nieuwe aanpak. Uitzendbureaus zorgen voor de bemiddeling en plaatsing van route A-klanten. Met Adecco zijn hierover al concrete afspraken gemaakt. De route B-klanten komen terecht bij de NLW Groep of Arkant. Dit is het reïntegratiebe- drijf van de NLW. De NLW Groep heeft als sociale werkvoorziening veel ervaring met mensen die een grote afstand tot de arbeidsmarkt hebben. Het bedrijf is in staat mensen direct, met behoud van uitkering, aan het werk te helpen binnen de verschillende afdelin- gen.Het einddoel blijft dat de klan ten zo snel mogelijk bij een regu liere werkgever aan de slag gaan en niet blijven hangen bij een uit zendbureau of de NLW Groep. Een WWB-uitkering moet alleen bestemd zijn voor Venrayse bur gers die dit ook echt nodig heb ben. En de rest moet aan het werk om in zijn eigen levensonderhoud te voorzien. over en weer veel informatie en waarschuwen voor de conse quenties van grensoverschrij dend gedrag. Nieuw in het her ziene convenant is de rol van de ouders. De ouders worden nog duidelijker betrokken bij de school en hebben onder andere inspraak in de voorlichting die door andere instanties wordt gegeven. De deelnemende partij en zijn blij met het convenant en wijzen erop dat door de nadruk te leggen op preventie er ook daadwerkelijk minder incidenten plaatshebben. Ook het overkoe pelend bestuur van de basisscho len, gaat 'n convenant afsluiten. HOVENIERS Ondanks het feit dat Peel en Maas op eerste paasdag 125 jaar bestaat en tweede paasdag geen werkdag is, zal de krant volgende week donderdag normaal verschijnen. Wat wel verandert, zijn de aan- levertijden van de verenigingsberichten. Alle programma's en aankon digingen dienen op zaterdag 26 maart om 17.00 uur in ons bezit te zijn. Verslagen van sportwedstrijden in het weekeinde kunnen tot en met maandag 28 maart 21.00 uur ingeleverd worden. De medewerkers van Peel en Maas wensen u fijne paasdagen. Piet Kroft (PvdA) vindt dat er na de recente gebeurtenissen snel iets moet gebeuren voor jongeren. De PvdA'er doelde op de tasjesroven en het geweld tegen kinderen van allochtone afkomst. "Dit toont aan dat het met een aantal jeugdigen faliekant mis is. Hier moet heel snel iets aan gebeu ren. Dit mogen we niet laten passe ren", zei Kroft in de commissie Maatschappelijke Diensten. Hij stelde vragen aan wethouder Emonts. De wethouder verklaarde dat beide gevallen een zaak van de politie zijn. "Dit zijn indringende gebeurtenissen. Ze hebben een forse impact op de sociale veilig heid", zei Emonts. Volgens hem gaat het bij de tasjesdieven niet om hele groepen jongeren maar om een beperkt aantal. Emonts noem de beide voorvallen 'een laffe daad'. "De politie zit erbovenop. Het is nog niet duidelijk welke groep schuldig is aan geweldple ging tegen allochtone kinderen. Dit is in onderzoek", aldus Emonts, In de commissie Stedelijke Ontwikkeling stelden CDA en Samenwerking vragen aan wet houder Teunissen (Lokaal Aktief) over de intensieve vee houderij. Beide partijen had den vernomen dat in het gemeentehuis aanvragen voor verplaatsing van bedrijven niet in behandeling zouden worden genomen. "Zijn er initiatieven geblok keerd?", wilde Theo Mulders (Samenwerking) weten. Er zou gewacht moeten wachten op de herziening van het bestemmings plan buitengebied. Terwijl de gemeente juist moet meewerken aan verplaatsing naar of nieuwves- tiging in een LOG (Landbouw Ontwikkelingsgebied), vindt Mulders. Frans Claessens (CDA) vroeg of de wethouder ervan op de hoogte is dat aanvragen blijven liggen. "Dit is puur nadelig", aldus Claessens. "Het risico bestaat dat de ondernemer niet afwacht en op de huidige locatie gaat vernieuwen en uitbreiden. Met alle nadelige gevolgen voor de ontwikkeling van de dorpskernen." Het toeval wil dat het college 's ochtends op dezelfde dag de nota 'driesporenbeleid intensieve vee houderij' had aangenomen. "De geruchten zijn niet juist", meldde wethouder Teunissen. "Op drie terreinen gaat de gemeente de intensieve veehouderij ondersteu nen en stimuleren. Er worden géén zaken geblokkeerd. Met een plan van aanpak worden aanvra gen juist losgetrokken. Daarmee loopt Venray vóór op andere gemeenten", aldus Teunissen. Zowel Claessens als Mulders toonde zich aangenaam verrast. Ze waren blij met de toegezegde aan-, pak. Teunissen zei dat er momen teel acht initiatieven liggen die zo snel mogelijk opgepakt worden en kunnen rekenen op een actieve begeleiding vanuit het gemeente huis. Het college zegt kansen te zien voor de intensieve veehouderij, die in de gemeente Venray toon aangevend is. Het plan van aanpak richt zich op bedrijven rondom de dorpen die kiezen voor een toe komst elders in de gemeente. In de strategische visie 2015 staat dat Venray kiest voor een duurzame landbouwsector, zowel econo misch, ruimtelijk als qua leefomge ving. De gemeente wil via drie sporen actief de ontwikkeling van de agra rische sector en de individuele ondernemer stimuleren. Spoor 1 behelst concrete initia tieven van ondernemers die voor hun bedrijfsuitbreiding op een andere locatie aan de slag willen. "Criteria zijn een maatschappelijke meerwaarde, een duurzame loca tie en een onderzoek naar vrijko mende agrarische bebouwing. Per project komt er één aanspreek punt", lichtte Teunissen toe. Struikelblok is dat de herziening van het bestemmingsplan buiten gebied nog niet is uitgewerkt. Vanwege het ontbreken van een beleidskader zouden deze ontwik kelingen nu niet van de grond kun nen komen. Omdat de onderne mers op het punt staan te investeren, kiest de gemeente voor een gerichte begeleiding van deze initiatieven. De beoogde vestiging moet een duurzame locatie zijn die zowel ruimtelijk als milieutech nisch ontwikkelingsruimte biedt. In spoor 2 wordt het stimule ringsbeleid verder uitgewerkt. "Daarbij haken we aan bij de her ziening van het bestemmingsplan", aldus Teunissen. "Het gaat om ini tiatieven die niet aan spoor 1 vol doen. We bekijken hoe we omgaan met nieuwvestiging of ver plaatsing." Daarbij moeten de vestigingsmo gelijkheden binnen de LOG's en verwevingsgebieden verder onder zocht worden. Denk aan land schapskwaliteit, ontsluiting en milieuruimte. Ook moet er duide lijkheid komen over de wijze van vestiging: hergebruik van vrijko mende locaties, projectvestiging, incidentele nieuwvestiging of bij bestaande clusters. Spoor 2 sluit aan bij het speer punt uit het gebiedsprogramma van het Reconstructiedistrict Venray Meerlo-Wanssum. Afstemming met de gemeente Meerlo-Wanssum en de provincie is nodig, onder meer vanwege grondverwerving en de slooprege- ling. Het derde spoor richt zich op ketensamenwerking met partners als de provincie, LLTB, Knowhouse en agribusiness, De gemeente wil hierin een actievere rol gaan spelen. Een voorbeeld is de oprichting van het innovatie café samen met de Rabobank en Knowhouse. Het doel is zo nieuwe en verfrissende ideeën te laten ont staan. Een 47-jarige inwoonster van Venray fietste vanuit de Hulstweg in de richting van de Blakterweg. Door onbekende oorzaak verloor de vrouw in een bocht de macht over het stuur. Hierdoor kwam ze ten val en botste ze met haar hoofd tegen de ijzeren paal van een verkeersbord aan. De vrouw is overgebracht naar het zieken huis. die zei dat er in mei een rapport verschijnt over een uitgebreid onderzoek naar jongeren in Noord- Limburg. Wim Buys (WD) meende dat er te veel gepraat wordt over jeugd en jongeren. "Wat moeten we eraan doen en hoe komt het?", vroeg hij zich af. Henk de Klerk (CDA) vond dat het weinig zin heeft om te zoeken naar de oor zaak van de criminaliteit. "Dit zijn concrete lokale situaties en die moeten we ter plekke oplossen." Martin Wijnhoven (Samenwerking) zei dat de politie en jeugdzorg er extra op inzetten. "Dat moet in samenwerking met alle partners gebeuren. Om het probleem beheersbaar te houden. Dit is ook niet een echt specifiek Venrays probleem." Wethouder Emonts meent dat jongeren ook 'uit pure verveling' tot deze daden komen. "We moe ten snel zorgen dat we daar iets aan doen.-" De gemeente is bezig met het opstellen van de nota jeugdbeleid. "We gaan hier extra op inzetten om dit in de komende maanden goed van de grond te tillen", zei Emonts, die meldde dat de gemeente en Dingus elkaar op 18 april opnieuw treffen voor de rechtbank. De al jarenlang voortslepende ruzie tus sen het jongerencentrum en de gemeente werpt een grote scha duw over het beleid voor jeugd en jongeren dat in Venray nog nooit van de grond kwam. De gemeente denkt een belang rijke troef in handen te hebben, nu op 1 juli 2005 het tienjarig huur contract met Dingus afloopt. Het bestuur van het jongerencentrum is evenwel niet van plan het pand te verlaten. Dingus vindt dat het in de afgelopen tien jaar nauwelijks huurgenot heeft gehad in het zwaar onderkomen gebouw aan de Hoenderstraat. Het jongerencen trum gaat ervan uit dat de rechter de huuropzegging van de gemeen te niet zal honoreren. Dingus weet overigens niets af van de datum 18 april, zoals Emonts meldde. Wel dient er op 13 april een pleidooi voor het Gerechtshof in Den Bosch. Voorzitter Pieter Gijsbers sprak maandagavond in bij het senioren convent. Hij praatte de fractievoor zitters bij over de actuele stand van zaken bij de jongerenconflicten, de verrechtsing, de aanklacht tegen Waals, de huurbeëindiging en de hetze tegen Dingus. "We geven niet op en we houden deze lijdens weg vol. Het goede zal ooit van het kwade winnen", aldus Gijsbers, die omdat het de Goede Week is, afsloot met het laatste couplet van de Matheus Passion "Wir setzen uns mit Tranen nieder..." Vervolg pagina 1 Bert Linskens (PvdA) vond eveneens dat het voorstel te snel kwam. "Het is niet rijp voor behandeling", zei de PvdA'er. Linskens zei ook teleurgesteld te zijn in Samenwerking omdat het achteraf een jongere in de gelede ren blijkt te hebben. "Dit kleurt het voorstel heel anders in." Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) liet zich in gelijke bewoordingen uit. "Het voorstel is onvoldoende uitgekristalliseerd", riep hij. "Het is prachtig als er meer jongeren meedoen in de politiek. De com missie Maatschappelijk Diensten leent zich er goed voor. Maar hoe gaat dit uitpakken? We moeten ons eerst goed beraden of ze er wel geschikt voor zijn. En of ze een goede bijdrage kunnen leve ren." De argumenten van de drie par tijen lijken gezocht. De gemiddel de leeftijd van de commissie Maatschappelijke Diensten is 54(!) jaar. Er zit geen enkele tie ner, zelfs geen twintiger en slechts één dertiger in. CDA'er Martin Leenders (33) was tot voor kort de jongste. Sinds vorige week is dat de 25-jarige Wendy van Ooi, die bij Samenwerking routinier Peter van der Velden afloste. Daardoor daalde de gemiddelde leeftijd direct met twee jaar. Ook in andere commis sies zijn er géén jongeren van beneden de dertig te vinden. OPPOSITIE De oppositiepartijen WD en fractie Van de Vorle juichten het voorstel toe. "Het is belangrijk om de jeugd te betrekken bij het com missiewerk", vond René Francken (WD). "Het is zeker de moeite waard. Ook al is het nog maar een jaar tot aan de verkiezingen." Joost van de Vorle vond dat iede re kans aangegrepen moest wor den om jongeren actief te laten zijn in de politiek. Initiatiefnemer Ikë Busser hield zich maandag bewust op de vlakte. Hij zei dat de fracties wijs genoeg zijn om niet alleen leden van zestien en zeventien jaar in een commissie te zetten. "Dat is geen gevaar. Dit is toch een mooie kans om jeugd bij de politiek te halen." Daags na de vergadering zegt Busser de kritiek van de coalitie niet te kunnen begrijpen. "Ik heb het idee dat ze jaloers zijn. Omdat ze er de pest in hebben dat ze zelf geen jongeren hebben. In de vori ge vergadering was iedereen nog een groot voorstander", aldus Busser, die politieke spelletjes vermoedt. Toen hij maandag naar de vergadering ging zag hij Van SteltenLinskens en Lemmens gedrieën uit een vergaderruimte komen. "Toen wist ik al genoeg. Het lijkt op oppositie pesten. Het kwam wat zielig over hoe ze elkaar de hand boven het hoofd hielden." Sinds de coalitiecrisis rond PvdA-wethouder Emonts, die in november een motie van afkeu ring van het CDA aan zijn broek kreeg, is er wel wat veranderd. De drie coalitiepartijen vormen sinds dien veel meer een gesloten front. Nu was Lokaal Aktief altijd al een onderdanige meeloper. Maar CDA en PvdA, die voorheen elkaar vaak moeilijk vonden, trekken nu wel samen ten strijde. Vooral tegen de oppositie. Vorige week moest Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) het al ontgelden in de commissie Stedelijk Beheer. "Hij is een populist", riepen ze. En nu dwarsbomen de drie partijen een voorstel van Samenwerking. Busser: "Ze willen laten merken dat zij de dienst uitmaken. Ze zijn inderdaad erg moeilijk bezig. En in het geval van Verkoeijen gaan ze op de man spelen. Dit gaat toch niet meer over de inhoud: Met argumenten schieten ze tekort en dan gaan ze maar iemand zwartmaken." Informatie voorstellingen en bestellen van theaterkaarten www.schouwburgvenray.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fhx 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Wïllemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl I telefoon: 0478-58 27 27 Tkrieven op aanvraag e-mail: adverten.tie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Naberorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58..) 33,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3