Nesten van weide- en akkervogels beschermd Boekenbal voor herhaling vatbaar Aqua-spinning in Horst Jubilarissen FNV Bondgenoten I {cktPP} iA ftAriS- Opening tuinseizoen bij Intratuin Winnaar actie Van Gemert Installatiegroep Kwatsavonden in Veulen Jubileumfeest bibliotheek ook voor kinderen Voorjaarsconcert St. Cecilia Maashees vci<Chinese ^"geneeskunde Depressie TAXATIES Open avond Coninxhof Niets! Open huis De Flierefluit BEZORGEN? Powerkids EN MAAS Donderdag 10 maart 2005 - Pagina 9 J Zwembad De Berkel in ^Hjjorst introduceert dit week- Jend een nieuwe vorm van "^watersport: aqua-spinning. Al -Strappend op een fiets in het water train je de spieren in je jchaam en val je vanwege de loge vetverbranding ook nog tl Het idee om aqua-spinning in Horst te introduceren komt van de zweminstructeurs Bart Emonds en Eric Brueren. Na het wegvallen [van het schoolzwemmen, waar- loor het bad niet altijd bezet was, inden zij het tijd om een nieuwe loelgroep aan te spreken. "Aqua- spinning is een activiteit dat in lederland echt in opkomst is. 'oor hier in de regio is het vrij iek", vertelt Emonds. "Als ik het ;oed heb zijn wij het tweede bad n Limburg dat hiermee gestart is." Aqua-spinning is gebaseerd op jhet alom bekende fietsen thuis op 1e hometrainer. Het houdt echter leer in dan alleen maar fietsen in iet water. "Er wordt getraind in iepsverband, maximaal elf deel- iemers per les, op muziek. •isselend ga je staan en zitten, :r is verandering in tempo. De meerwaarde van Aqua-spinning is (dat je tegelijkertijd ook je bovenli )0 UI otel chaam meetraint", legt Emonds uit. "Het hele lichaam komt aan bod." Volgens Emonds is het een sport die geschikt is voor jong en oud. Bijkomend voordeel is dat je geen zwemdiploma nodig hebt. De fietsen staan namelijk in het ondiepe water. Het is goed voor je conditie en werkt spierverster- kend, daarbij is er een laag risico op blessures. "We hebben contact met fysiotherapeuten, zodat men sen eventueel ook doorverwezen kunnen worden naar ons. Aqua- spinning is namelijk ook erg geschikt tijdens een revalidatie- proces." Op zaterdag 12 maart vindt de officiële start van het nieuwe pro ject plaats. De opening wordt ver richt door zwemkampioen Mark Veens en wethouder Marcella Dings van de gemeente Horst aan de Maas. In de week van 12 tot en met 18 maart worden in De Berkel speciale proeflessen gege ven. Ze zijn vrij toegankelijk, maar je moet je van tevoren wel inschrijven. De proeflessen zijn op dinsdag 15 maart, van 10.00 - 10.45 uur, woensdag 16 maart 19.30 - 20.15 uur, donderdag 17 maart 13.45 -14.30 uur, vrijdag 18 maart 21.30 - 22.15 uur. De Limburgse weidevogels mogen zich nog steeds verheugen in de aandacht van boeren en vrij willigers. In 2004 werden 1.552 nesten gevonden, gemarkeerd en ontzien bij werkzaamheden op het land. Daarbij werden in totaal 1402 kieviten beschermd De grut to, de weidevogel die symbool staat voor een gezonde weidevo gelstand kan in Limburg nog maar in geringe aantallen aangetroffen worden. In 1998, een topjaar wer den nog 55 legsels beschermd. Het laatste broedseizoen gaat het nog om 26 gruttonesten. Dat blijkt uit het jaarverslag Vrijwillige weidevogelbescherming van de stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen in Limburg, IKL. Ieder voorjaar trek ken weer veel vrijwilligers het Limburgse boerenland in om de nesten van karakteristieke weide vogels als de kievit, wulp, grutto op te zoeken. Dit leuke, maar vooral nuttige werk wordt gedaan om te voorkomen dat nesten ver loren gaan bij het voorjaarswerk van boeren. De vrijwilligers spo ren de nesten op en markeren ze zodat de boer er omheen kan wer ken bij het zaaien, poten, bemes ten van akker en het maaien van grasland. In 2004 trokken in Limburg 119 vrijwilligers, georga niseerd in 20 groepen, in nauw overleg met boeren het veld in. Dat gebeurde op ongeveer 3.500 ha landbouwgrond. Het aantal beschermde nesten lag met 1.552 nesten hoger dan het jaar daar voor, toen er 1262 nesten werden gemeld. Hieruit kan echter niet geconcludeerd worden dat het goed gaat met de weidevogels. De stijging van het aantal netsen van de algemene kievit geeft een ver tekend beeld. Een kwetsbare vogel die gebonden is aan gras land als de grutto blijft in aantal achteruit gaan. Ook het aantal wulpenlegsels blijft aan lage kant, rond de 30. Uit de door vrijwilli gers aangeleverde gegevens blijkt dat het aantal beschermde kievits nesten fors steeg van 1102 naar 1402. Opvallend is de afname van de nesten van wulpen- en grut to's. De grutto daalde van 34 naar 26 legsels en de wulp van 38 naar 30. Een mogelijke oorzaak is het gunstige voorjaar van 2004 voor de groei van gras. Hierdoor werd vroeg gemaaid, terwijl de vogels nog aan het broeden waren. Ook wordt nog veel grasland omgezet in bouwland, wat nadelig is voor veel vogels die aangewezen zijn op de weilanden. Op akkerland, waar het meeste beschermings- werk plaatsvindt, werden 1308 nesten gevonden. Het ging dan om 1402 kieviten, 36 scholeksters en 5 wulpen. Op de graslanden werden in totaal 189 nesten gevonden. Uit de gegevens van de voge laars blijkt dat de bescherming van de vogels wel degelijk zin heeft. In totaal komt 69 procent van de nesten. Dit is duidelijk te danken aan de goede samenwer king tussen boer, loonwerker en vrijwilliger. Acht procent van de gevonden nesten gaat verloren bij werkzaamheden op het land. Het aantal nesten dat verlaten werd of de eieren om onbekende reden niet uitkwam is ook zes procent. In 16 procent van de gevallen gin gen de nesten verloren doordat ze leeggeroofd werden vos, kraai, meeuw of hermelijn. Maar ook andere dieren roven eieren. In ieder geval ervaren plaatselijk goed bekende vrijwilligers grote verschillen in de mate waarop eieren geroofd worden. Met het zicht op het nieuwe voorjaar, gaan de vrijwilligers weer op pad. Het netwerk van weidevogelvrijwilligers kan nog steeds nieuwe mensen gebruiken die zich in willen zetten voor de bescherming van de kievit, wulp, grutto en scholekster. Mensen die graag buiten zijn, belangstelling hebben om boeren te helpen om de dieren te ontzien bij het voor jaarswerk, maar bovendien alles willen leren over het gedrag van de weidevogels kunnen zich aan sluiten bij de plaatselijke weidevo gelgroepen. Het is de bedoeling dat de nieuwe vrijwilligers in de periode van eind maart tot half juni wekelijks bij een boer in de buurt de nesten opzoekt. Hiervoor kunt u zich nog opge ven voor de cursus vrijwillige wei devogelbescherming die de stich ting IKL in samenwerking met lokale vrijwilligers organiseert. Deelnemers aan de cursus kun nen zich opgeven bij de stichting IKL: 0475 - 386 430 of ikl@ikl-limburg.nl. wh. j'w- yt Binnenkort start er een cursus traditionele Chinese geneeskunde en afvallen. De cursus bestaat uit tien bijeenkomsten in een kleine groep en wordt gehouden op de vrijdagochtend van 9.30 tot 11.30 !uur (eventueel ook andere dagen en tijden mogelijk). De traditione le Chinese geneeskunde gaat uit w van het principe dat overgewicht wordt veroorzaakt door het in rif onbalans zijn van het lichaam. Een goed gewicht bereiken kan alleen als men de oorzaak van die onba lans zoekt en aanpakt. De Chinese riQio, geneeskunde is gebaseerd op het begrip energie; Qi. Een enorme behoefte aan zoetigheid is een rf; ^jteken van onbalans, net als eten gebruiken om spanningen te ver minderen. Tijdens deze cursus komen allerlei facetten naar voren die belangrijk zijn om een gezond lichaam te krijgen. Het is een zeer cursus waarbij aan bod komen; voeding volgens westerse &t~ ~n traditionele Chinese inzichten, drukpunt massage, ordening in je leven en biologische klok, ont- Spanning, ademhaling, motivatie g^l^,en visualisatie. Ook is ooracu punctuur als ondersteuning moge lijk. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Marie- Christine Gootzen, acupunctu- jrist/diëtiste via tel. (0478)511487. Voor volwassenen met depres sieve klachten en somberheid organiseert de afdeling Preventie en Informatie van de GGZ-groep Noord- en Midden-Limburg in samenwerking met het Pluspakket Groene Kruis de cur sus leren omgaan met depressie. De cursus start 11 april in Venlo. Iedereen voelt zich wel eens somber. Bijvoorbeeld als er iets onplezierigs gebeurt, bij ziekte, een conflict of andere vormen van tegenslag. Soms blijft de somberheid langer bestaan, alles lijkt kleurloos en u heeft nergens meer zin in. U kunt dan allerlei andere klachten krijgen zoals slaapproblemen, eetproblemen, vermoeidheid en schuldgevoe lens. De cursus 'leren omgaan met depressie' is bedoeld voor volwassenen vanaf 18 jaar, die last hebben van depressieve klachten, somberheid of 'ner gens meer zin in hebben'. Om aan de cursus te kunnen deelne men hoeft u geen cliënt te zijn of te worden van de GGZ-groep of een andere zorginstelling. Voor meer informatie of aan melding kunt u contact opne men met mw. M. Lousee, psy choloog, afdeling Preventie en Informatie, GGZ-groep Noord en Midden-Limburg, tel. 0478- 531460. 1 Bestuurders Henk van Rees en Bac Cristiaens hebben onlangs |leden die 25, 40, 50 of 60 jaar lid van de afdeling Venray e.o. a FNV Bondgenoten gehuldigd, ^oor zijn 60-jarige lidmaatschap werd C. Luyckx uit Ysselsteyn jgehuldigd. G. Voesten uit Oirlo, P. i Els uit Wanssum, A. Perree en J. Janssen (beiden uit Venray) zijn feehuldigd voor hun 50-jarige lid- ïaatschap. Voor hun 40-jarig jubi leum werden J. van Schaaik, T. öanssen en W. Manders (allen uit Venray), G. Brands uit Wanssum en H. Linders uit Geijsteren gehul digd. J. Peeters, G. Mikolic, H. Coumans, -W. Houdappels- Joosten, G. Houdappels, J. Janssen, A. van Steen en A. van Gameren (allen uit Venray), A. Meijers uit Oirlo, J. Born, H. Konings, W. Smeets en A. Jacobs (allen uit Ysselsteyn), G. Hendrix uit Merselo en C. Thyssen uit Swolgen vierden het 25-jarige jubileum. In 2006 bestaat de afde ling Venray e.o. 60 jaar. SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN Tel. 0476-512772 Fax 047&-512768 Op basisschool Coninxhof in Venray wordt op dinsdag 15 maart van 17.00 tot 18.30 uur een open school-avond gehouden. Hoewel deze avond is bedoeld voor ouders die hun kleuter op 24 maar aan staande moeten aanmelden voor het nieuwe schooljaar, zijn natuur lijk alle andere ouders ook wel kom. Tijdens deze avond kan men een kijkje nemen in de ëkeukeni van de school. Ook kan men kenni smaken met Paula Timmermans, de nieuwe directeur. Omdat de school binnenkort ëop de schop gaati kan men op een plattegrond zien wat er gaat veranderen en hoe het na de verbouwing wordt. Het aanmelden van nieuwe leerlingen wordt gehouden op donderdag 24 maart tussen 16.00 en 17.00 uur. Intratuin Venray is klaar voor het komend tuinseizoen. Alle afdelingen zijn opnieuw inge richt met het nieuwe voorjaars assortiment, dat is ingedeeld in drie verschillende thema's. Living on the beach is een thema dat bestaat uit zachte, vergrijsde nuances zoals ver weerde en 'white wash'-tuin meubelen. In het thema Colourfull life is niets te gek; knalkleuren gecombineerd met spectaculaire prints. Gekleurde tuinmeubelkussens, placemats, servies en andere accessoires zorgen voor een vrolijk exteri eur. Duurzame materialen gecombineerd met stoere natu rellen kenmerken het thema Into the shadow. Tijdloos en robuust zijn hier bij de kernwoorden. Intratuin Venray heeft de buitenafdeling opnieuw ingedeeld waarbij het assortiment vaste planten over zichtelijk is gegroepeerd naar bijvoorbeeld standplek in de tuin. Te denken valt aan droge grond, schaduwrijke plekken, bodembedekkers maar ook geu rende vaste planten, siergrassen en varens. Daarnaast is op de buitenafdeling een permanente presentatie opgenomen met regelmatig wisselende novitei ten. Sinds een paar jaar zijn lei bomen erg populair bij de Nederlandse consument. Extra leuk is daarom het assortiment fruitbomen in leivorm dat gebruikt kan worden als afschei ding of om een muur mee op te sieren. Gangbare fruitbomen als appel, peer, pruim en abrikoos zijn in het assortiment opgeno men maar ook het kleinfruit zoals bramen, diverse bessen en druiven. Primeur bij Intratuin Venray is Villa Kakelbont. Een kleuterhuisje dat door kinderen zelf is op te bouwen en is af te breken. Het is zowel voor bin nen als buiten te gebruiken en er komt geen schroef of spijker aan te pas. Een echte zoethou der voor kinderen want het huisje is tevens om te bouwen als speeltafel en met een extra aanbouwset ontstaat er een heus Pippi Langkous Villa Kakelbont. Het goede leven: Het tuincafé van Intratuin Venray is geheel vernieuwd. U kunt hier terecht voor een lek ker kopje koffie met iets lekkers maar ook voor een hartig hapje, een kop soep of een heerlijk belegd broodje bent u hier aan het juiste adres. De kin deren kunnen heerlijk spelen in de ballenbak en u kunt dit aan schouwen vanuit het tuincafé- terras. Afgelopen zaterdag is het nieuwe tuinseizoen officieel van start gegaan. Als extra service is Intratuin Venray extra geopend: zondag 13 maart, 20 maart, 17 april, 8 mei en op tweede paasdag, Koninginnedag, Hemelvaartdag en tweede pinksterdag. Eind 2004 organiseerde van Gemert Installatiegroep BV samen met Nefït cv-ketels een najaarsactie. Iedereen die een ketel ouder dan dertien jaar in zijn bezit had, en in de maanden november en december het deel nameformulier van Nefit invul de, maakte kans op één van de honderd gratis cv -ketels die Nefit ter beschikking stelde. Verder maakten alle klanten die bij Van Gemert Installatiegroep BV in deze perio de een cv-ketel bestelden, ook nog eens kans dat de cv-ketel gratis geplaatst zou worden. Uit een groot aantal deelne mers trok notaris Mr. A.R.M. Hendrikx uit Vierlingsbeek dit jaar dhr Thijssen uit Mill als gelukkige winnaar. Wilt u er net als dhr Tijssen de komende tijd warmpjes bij zitten, van Gemert Installatiegroep BV heeft in de maanden maart en april weer haar jaarlijkse cv-ketelactie, waarbij iedere koper van een Nefit HR -ketel kans maakt deze gratis in zijn bezit te krijgen. Ook dit jaar verzorgt café-zaal 't Veule in Veulen weer een aan tal kwatsavonden. Deze avon den, waarop lekker eten, drin ken en vooral humor centraal staan, zijn al enkele jaren stee vast uitverkocht. Antonie Thielen van 't Veule: "U wordt met uw vrienden, familieleden of collega's om klokslag 20.00 uur ontvangen door Peer, de ietwat norse gastvrouw van deze avond. Samen met haar doldwaze zoon Wim probeert Peer de avond in goede banen te leiden. Na een toch wat chaotisch begin krijgt u een drankje aan geboden en worden de verdere voorbereidingen getroffen voor het zeer vreemde driegangen menu van de kwatsavond." Gedurende de avond worden de lachspieren danig op de proef gesteld. Niemand minder dan de beste buutreedners uit Limburg en Noord-Brabant tre den tijdens de avond op: Will Knapen, Rob Scheepers en Pierre Cnoops. Daarnaast kunt u ook nog genieten van een optreden van bandparodist Erik van Gogh. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Antonie Thielen, tel: 0478-581928. In de feestweek van de biblio theek Venray van 14-20 maart wor den diverse activiteiten voor kinde ren georganiseerd. Dinsdag 15 maart laat Bianca Bijen kinderen kennis maken met muzikale activi teiten: samen bewegen en dansen, zingen van oude en nieuwe liedjes, spelen op instrumentjes. De toe gang is gratis. Deelnemers kunnen zich vooraf aanmelden bij het jeugdinlichtingenbureau. Van 9 30- 10.05 uur zijn kinderen van zeven maanden tot twee jaar welkom en van 10.30-11.15 uur kinderen van twee tot vier jaar. Woensdagochtend 16 maart kun nen peuters van drie jaar van 10.00-11.00 uur meedoen met peu- tergymnastiek. Een vrolijke bijeen komst met kring- en dansspelletjes. De toegang is gratis. Deelnemers kunnen zich vooraf aanmelden bij het jeugdinlichtingenbureau. Woensdag 16 maart speelt kinder theater Van Niks Alles van 15.30- 16.15 uur de eigenwijze voorstel ling Prinses Plezierlala met veel vrolijke muziek. De prinses heeft twee hobby's: dansen op muziek en jarig zijn Aansluitend is er een receptie voor de prinses en de jari ge bieb. De voorstelling is voor kin deren van 4 t/m 9 jaar. Vrijdagavond wordt het heksen- feest gevierd. Bedoeld voor kinde ren van 8 t/m 12 jaar. Er worden heksenspreuken geoefend, heksen spelletjes en een heksenquiz gespeeld en nog veel meer. Er zijn heksenhapjes en drankjes. Zaterdagmiddag 19 maart wordt twee maal de interactieve voorstel ling Mijn tante uit Marokko gespeeld voor kinderen van 7 t/m 9 jaar. Schrijver Arend van Dam en muzikant Karim Eharryen nemen de kinderen mee op een sprookjes achtige reis vol muziek. De kinde ren worden uitgenodigd hier aan mee te doen. Er wordt gemusi ceerd op tal van instrumenten. De voorstellingen vinden plaats van 14.30-15.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Kaartjes voor de voorstellingen kosten 1,00 en zijn verkrijgbaar aan de balie tijdens de openingstij den. Het uitgebreide programma van de feestweek is na te lezen op de website www.obvenray.nl De bibliotheek Venray is geopend maandag van 13 00-17.30 uur, dins dag 11.00-17.30 uur, woensdag 11.00-17.30 uur, donderdag 13.00- 17.30 uur, vrijdag 11.00-20.00 uur en zaterdag 11.00-14.00 uur. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Fanfare St.Cecilia geeft op 12 maart om 20.15 uur in de parochiekerk Maashees een voor- jaarsconcert. Dirigent Roel Verheggen heeft opnieuw een zeer gevarieerd programma weten samen te stellen. Fanfare St. Cecilia is een fanfare met een bezetting yan jonge muzikanten met een gemiddelde leeftijd van ongeveer 25 jaar. De dirigent, samen met de muziekcommissie, heeft het repertoire daar perfect op afgestemd. Voor deze avond is speciaal een combo samengesteld met Robert Lemmens (toetsen), Willem van Gemert (elektrisch gitaar) en Nico Jans (basgitaar). Simone Siegers Werken als Decennium, Rivierencyclus en Eres tu worden in het eerste gedeelte ten gehore gebracht. Ook komen na de pauze twee zangeressen in actie te weten Mindy Broeren- Martosoedjono en Simone Siegers. Zij zingen onder andere Colors of the wind en What a fee ling. Mindy heeft al diverse tv- optredens achter de rug. Ook de blokfluitleerlingen worden niet vergeten. Zij spelen de solo bij de blokfluitrock waarbij ze begeleid worden door de fanfare. De toe gang is gratis. Op donderdag 17 maart houdt basissschool De Flierefluit open huis. 's Middags vanaf 13-00 uur staan de deuren open. Zowel ouders van kinderen die reeds op school zitten, als ook ouders van kinderen die (nog) niet op school zitten zijn van harte welkom. Tussen 13 00 uur en 15.00 uur is de school gewoon in bedrijf. U kunt dan in de klassen kijken hoe het onderwijs er op De Flierefluit uitziet. Tussen 15.00 uur en 16.00 uur kunt u naar behoefte met de leerkrachten spreken over het onderwijs. De Flierefluit staat bekend als een school die veel doet aan buitenschoolse activitei ten. Zo zijn kinderen van alle groepen vaak na school nog bezig met voorlezen, vertellen, tech niekactiviteiten, computers en dans. Dit ruime aanbod zorgt ervoor dat kinderen met méér dan alleen schoolse activiteiten in aan raking komen. Schouwburg Venray had zater dagavond de primeur van het eerste boekenbal in Venray. Na de voorstelling Max Havelaar, dit meesterwerk van Multatuli was zware kost voor de bijna 500 aanwezigen, kreeg het boeken bal een vervolg in de foyer van de schouwburg. Die was gezel lig ingericht in de sfeer van Max Havelaar met daarnaast stands van onder andere het Literair Cafe Venray-Regio en de Wereldwinkel, terwijl het amu sementsorkest Flavour zorgde voor een puik stukje muziek. De bezoekers konden na afloop een praatje maken met de acteurs van Max Havelaar, onder wie Mare Klein Essink en Thom Hoffman. Anne Christine Liebrand, directeur van Schouwburg Venray, was na afloop zeer tevreden over het nieuwe initiatief van de schouw burg, de jubilerende Bibliotheek Venray en het Literair Café Venray-Regio. "De publieke belangstelling was bijzonder groot en het was verheugend dat een groot deel van de bezoe kers na afloop van de voorstel ling in de foyer bleef." Als het aan Liebrand ligt, wordt het boe kenbal een blijvertje: "Het idee moet verder uitgewerkt worden met bijvoorbeeld de aanwezig heid van een of meer schrijvers, Anne-Christine Liebrand na afloop van de voorstelling in gesprek met hoofdrolspeler Tljom Hoffman zodat we op termijn een vol waardig boekenbal krijgen zoals in diverse grote steden in het land." e-mail: redactie® vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Tijdens het Powermanweekend in Venray worden er ook activiteiten voor kinderen gehouden. Het onder deel Powerkids, dat op zondag 24 april op touw wordt gezet, is al jaren populair. Er zijn twee wedstrijdtypes. Als je geboren bent in de jaren 1995 tot en met 1998, dan ren je eerst 600 meter, daarna fiets je 4 km en daarna ren je nog eens 550 meter. Als je geboren bent in de jaren 1992 tot en met 1994, dan ren je eerst 600 meter, daarna fiets je 6 km en daarna ren je nog eens 550 meter. Via de scholen en de media worden de kinderen op de hoogte gebracht van het sportie ve evenement. Voor meer infor matie: www.powerman.nl Voor informatie kun je ook mailen naar leslievandevorle@home.nl of bel 06-29471666 (nissen 17.00 uur en 19.00 uur). VERS BOERDERIJVLEES! Porkland Handel BV Slachtplaats Vleesgroothandel Kijk op onze website: www.porkland.nl 5 Kg Karbonade 3,50 p/kg 5 Kg Schnitzels 3,50 p/kg 5 Kg Verse worst 3,50 p/kg 5 Kg Gehakt 3,50 p/kg 5 Kg Varkenslappen 3,50 p/kg 5 Kg Speklappen 3,50 p/kg 5 Kg Poulet 3,50 p/kg Totaal pakket 122,50 Tel. 077-3983564 U proeft het verschil

Peel en Maas | 2005 | | pagina 9