Dorpen hekelen plannen provincie Iweede editie Play-lt ien daverend succes De Brier is geen World Trade Center' Bijdrage voor jeugdclub Veulen Hulpdienst krijgt het steeds drukker VASTE KRACHT met 24-30 uur ^A4^LUu in VENRAY dkinrenovatiegaat bij ons verder dan. ket inldenren net rvodgeel ej blauw Vernielingen \A MSI\B\eiS De politie heeft donderdag avond rond 19.30 uur drie jon gens uit Venray in de leeftijd van 11, 12 en 13 jaar aangehouden op verdenking van vernieling van een reclamebord op de Kruidenlaan. Uit onderzoek bleek dat de 11-jarige jongen niets ver nield had. De twee andere jon gens bekenden op het bureau ook een tweetal vernielingen van rui ten van een basisschool en een wijkgebouw. Het tweetal wordt vermoedelijk overgedragen aan bureau Halt. Aangezien er de laat ste tijd veel overlast is van vernie lingen, heeft de politie besloten om hierop extra surveillance in te zetten. Van een tuin een lusthof maken, daar komt meer bij kijken dan het planten van bloemen. Op basis van uw wensenpakket omzoomt Rien van Mierlo uw woning met een weelderige natuur, sierbestrating en tuindecoraties. Een aanwinst voor het leven, de meerwaarde van uw bezit nog niet meegerekend! VAN MIERLO p;en van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Helmondseweg 111 Deurne Tel.0493 314593 De stichting Kinderpostzegels Nederland heeft 2.500 euro toegekend aan de stichting De Hoefslag te Veulen. De bijdrage is bestemd voor de aanschaf van meubilair voor de jeugdclub, die ook van het nieuwe gebouw gebruik zal gaan maken. De bijdrage komt zeer gelegen, want het oude gemeenschapshuis is zo versleten, dat het binnenkort gesloopt moet worden. Daarmee ver liest ook de jeugdclub haar oude ruimte. De inrichting van de nieuwe ruimte voor de jeugd brengt aardig wat kosten met zich mee, en iede re steun daarvoor is meer dan welkom. Uiteraard is de jeugd van Veulen zeer blij met de steun van de stich ting Kinderpostzegels, en dankt ze het fonds voor deze bijdrage. Daarmee komt realisering van de nieuwe jeugdruimte een stuk dich terbij, en dat zal de leefbaarheid in het dorp een belangrijke impuls geven. Wij willen de duidelijke verjonging van onze collecties doorzetten naar ons team. Bent U degene die deze kans waarneemt? Neem dan schriftelijk contact op met Firstlady Venray T.a.v. Tinie Geven Grotestraat 56, 5801 BH Venray Bent U vriendelijk, spontaan en enthousiast? U wilt graag in ons team meedraaien in de verkoop? Dan is dit voor U een uitgelezen kans. WOMENSWEAR krijgt op korte termijn plaats voor een Dorpsraden willen geen 'krimpkous' om kernen Dat de provincie strakke contouren rondom de bebouwde kernen gaat leggen, is helemaal verkeerd gevallen bij de Venrayse dorpen. Het dorpsradenoverleg schreef een brief op poten aan het provinciebestuur. Na jaren lang op slot te hebben gezeten door stankcirkels en milieu wetgeving zet de provincie de dorpen opnieuw op slot, zo luidt het grootste bezwaar. Het plan om contouren rondom dorpskernen te leggen staat in een herziening van het POL (Provinciaal Omgevingsplan Limburg). De maatregel geldt voor de dorpen in Noord- en Midden-Limburg. Terwijl in het zuiden van de provincie juist een versoepeling gaat gelden De dorpsraden zijn met stom heid geslagen door het nieuwe beleid van de provincie. Jarenlang gingen de dorpen gebukt onder het juk van de stankcirkels die woningbouw praktisch onmoge lijk maakten. De dorpen liepen leeg en vooral jongeren, die tever geefs uitzagen naar een woning, vertrokken. Nu de, cumulatie is afgeschaft en de milieuregelge ving is versoepeld zijn in bijna alle dorpen in de gemeente Venray weer volop bouwplannen in ont wikkeling. Voordat de eerste hui zen gebouwd kunnen worden, gooit de provincie alweer roet in het eten. Want de dorpen mogen in de toekomst niet meer uitbrei den. Daar zorgen de zo verfoeide contouren voor. Woningbouw is alleen nog mogelijk binnen de dorpskern. De dorpsraden vrezen dat dit ten koste gaat van de open ruimtes in het dorp zoals speel pleintjes, groenvoorzieningen of parkeerplaatsen. De belevings waarde vermindert als het dorp alleen maar wordt 'volgepropt'. De dorpen spreken van een 'ontmoedigingsbeleid' en 'betutte ling'. Want woningen die nog wél buiten de contouren gebouwd mogen worden moeten een lange en ingewikkelde proce dure doorlopen. Terwijl de pro vincie toch de mond vol heeft over deregulering. Bovendien moet een gedeelte van de 'winst' worden afgestaan aan natuurcom pensatie of als bijdrage aan de Ruimte-voor-Ruimteregeling. Dit is rechtsongelijkheid, vindt de dorpen. Want de verbetering van de openbare ruimte, die van iedereen is, mag niet eenzijdig afgewenteld worden op de nieu we bewoners. "We zijn met stomheid gesla gen", zo reageert het dorpsraden- overleg in de brief. Jarenlang is het geduld van de dorpsbewoners op de proef gesteld. En nu er ein delijk kansen zijn de zo vurig gewenste bouwlocatie in het dorp te verkrijgen, dat gooit de provincie de deur opnieuw op slot. "Een teleurstellende ontwik keling. Alle hoop wordt nu weer de grond ingeboord." Het dorpsra denoverleg refereert aan de uit spraken die gedeputeerde Ger Driessen herhaaldelijk in de Venray deed: bouwen, bouwen, bouwen, bouwen. Als de contouren er daadwerke lijk komen dan zal dat verstrek kende gevolgen hebben voor de leefbaarheid in de dorpen. De negatieve tendens van de afgelo pen jaren zal niet meer omgebo- De Algemene Hulpdienst Venray ziet het aantal hulpvra gen sterk stijgen. Het meld punt, gevestigd in ouderen- centrum De Kemphaan, ontving vorig jaar bijna 1100 telefoontjes. Dat leidde tot 860 hulpverleningen in Venrayse wijken of dorpen. In vergelijking met een paar jaar eerder is het aantal meldingen meer dan verdubbeld. De meeste vraag (44%) gaat uit naar de klus- sendienst. Het bijhouden van de tuin, het knippen van de heg, hulp bij verhuizing en vooral het verrichten van allerlei reparaties in en om het huis zijn populair. De Algemene Hulpdienst consta teert dat de spontane burenhulp van vroeger niet meer bestaat. De mensen wonen en leven tegen woordig anders en meer op zich zelf. Vooral ouderen en gehandi capten, die meer hulp nodig hebben dan anderen, ondervin den dit. Na de klussendienst gaat de meeste vraag uit naar de bood schappendienst. Het doen van boodschappen of het ophalen van medicijnen gebeurde vorig jaar 138 keer. Andere veel gevraagde taken zijn: administratief werk zoals invullen belastingformulier (76x), gezelschap houden (73x), bege leiden naar arts of ziekenhuis (58x), huisbezoek (38x), hond uitlaten (34x), wandelen of win kelen (15x). De Algemene Hulpdienst, opgericht in 1973, blijkt steeds meer in een dringen de behoefte te voorzien. De stich ting verleent kosteloze hulp die niet door mantelzorg of professio nele instanties geboden kan wor den. Het gaat vooral om prakti sche en eenvoudige hulp van korte duur. De hulpdienst is een plaatselijke vrijwilligersorganisa tie die op werkdagen dagelijks bereikbaar is (van 9 tot 12 uur en van 13-30 tot 16.30 uur) op tele foonnummer 584444. gen kunnen worden. Jongeren en jonge gezinnen krijgen geen ruim te meer om in te stromen en ze zullen vertrekken. De vergrijzing slaat toe wat zijn uitwerking heeft op de scholen en het verenigings leven. Met als gevolg een verdere afbraak van de leefbaarheid. Maandag kwam de netelige kwestie ter sprake op de maande lijkse vergadering van het dorps radenoverleg. "Het leek zo aardig toen de bouwcontingenten wer den afgeschaft. Maar de vreugde was slechts van korte duur", zei voorzitter Sieb Nijssen. Bestuurslid Theo Zegers wees op de ongelijkheid. Want bij een uit breidingswijk als Brabander in Venray hoeft geen geld uit het bouwproject vrijgemaakt te wor den voor groencompensatie. Terwijl dit voor uitbreiding van dorpen wél geldt. Nijssen: "En dit betekent dat de woningen alleen maar duurder worden. Als de winst wordt afgeroomd dat zullen de projectontwikkelaars nog maar weinig interesse tonen voor klei ne bouwlocaties op de dorpen. Of het wordt doorberekend aan de kopers. Dit gaat te ver." Harry van Rijswijck, voorzitter van Veulen, snapt er niets van. Want alle dorpen zijn bezig met het opstellen van DOP's (Dorps Omgevings Programma's). "Nieuwe ontwikkelingen en toe komstige woningbouw staan daar in centraal. Dat wordt nu in één keer onderuit gehaald. Wat heeft het dan nog voor zin", vraagt hij zich af. Patrick van der Broeck, dorps raadvoorzitter van Oirlo, begrijpt het evenmin. Maar hij slaat een meer gematigde toon aan. "Ik kan me namelijk niet voorstellen dat de provincie de dorpen op slot wil zetten. Anders zijn we drie jaar lang voor de gek gehouden. De provincie heeft altijd woning bouw gestimuleerd." Van der Broeck vermoedt dat de achterlig gende gedachte is projectontwik kelaars dwars te zitten die voor een paar euro goedkoop grond kopen die later als dure bouw grond verzilverd wordt. De Oirlonaar deed het voorstel amb tenaren of bestuurders van de provincie uit te nodigen om tekst en uitleg te geven. De gemeente heeft in een brief eveneens haar ongenoegen geuit. Want de provincie heeft op geen enkele manier overleg gevoerd met de gemeenten. Tijdens de carnavalsdagen is het voorstel ter inzage gelegd en binnen een maand moest er gereageerd wor den. "Er is geen sprake van een zorgvuldig communicatietraject. Dit betreuren wij ten zeerste", zo schrijft het college dat pleit voor uitstel van deze POL-herziening. De gemeente draagt dezelfde argumenten aan als het dorpsra denoverleg. B en W vinden tevens dat ontwikkeling van nieuwe bouwlocaties aan autonome bevoegdheid van de gemeenten moet blijven. Donderdag 10 maart 2005 - Pagina 5 EN MAAS Na de zomervakantie wordt EStart met de nieuwbouw op edfijventerrein De Brier, enminste als 3W Vastgoed oldoende huurders kan strik en. Dinsdagavond kon anemieke Solaro van de aastrichtse projectontwikke- ar nog geen enkel bedrijf oemen dat zijn komst deflni- Pj ef heeft toegezegd. Ook niet J raxis en Leenbakker, die id dit jaar toch moeten ver ben uit de Gouden Leeuw. 1 "We onderhandelen met diver- bedrijven. Er is veel animo lor. Maar er is nog helemaal ets zeker", verklaarde Solaro. ocht er onvoldoende belangstel- ng zijn, dan wordt het project irlopig afgeblazen. Alléén de imst van Praxis en Leenbakker onvoldoende. Dinsdagavond ramen zo'n 35 buurtbewoners de informatieavond af. De jer wordt begrensd door de unseweg, Acaciastraat, itaanstraat en Deumeseweg. Na sloop van de voormalige' meentewerf en de zoutloods ïtstaat een bedrijventerrein van 9f (.000 vierkante meter. Ook het ipveldje langs de Deumeseweg oet ervoor wijken. i juwmaatschappij Janssen gaat het gebied vier winkelgebou- :n neerzetten met een totale vloeroppervlakte van 11.000 vier kante meter, waarvan 3.300 meter op hoger gelegen etage. Eén gebouw komt als entree naast de brandweerkazerne aan de Acaciastraat. Vanuit deze hoek wordt een weg aangelegd die midden over het terrein loopt en achteraan op de Plataanstraat aan sluit. De drie andere gebouwen richten zich met het front naar de Deumeseweg. 3W Vastgoed wil ook graag een aftakking vanaf de Deumeseweg. Deze vraag ligt momenteel bij de provincie. Twee gebouwen sluiten aan bij de bestaande bedrijven aan weerszij den van de Plataanstraat. Het grootste winkelgebouw, van 5.575 vierkante meter, grenst aan de achterzijde van de woningen en bedrijven aan de Leunseweg. Zowel vanuit de Leunseweg als vanuit de Serenadestraat en Aubadestraat in Brukske kijken de bewoners uit op de achterzijde van de winkels. De ingangen komen te liggen langs de nieuwe weg. De vier bouwmarkten krij gen allen een hoogte van 8,5 meter. Alleen het entreegebouw aan de Acaciastraat, dat dient als blikvanger, wordt op de hoek 11,5 meter hoog. De gemeente verkoopt de oude werf en het trapveld aan 3W Vastgoed. Enkele opstallen moe ten nog gesloopt worden en er komt een kapvergunning voor een flink aantal bomen. Bijvoorbeeld langs de Deumeseweg omdat de bomen anders het uitzicht op de bouw markten belemmeren. De nieuwe winkels komen uit de branche grootschalige detail handel. Dit zijn woninginrichting, meubels, keukens, sanitair, doe- het-zelfzaken en winkels met tuin- gerelateerde artikelen, maar géén tuincentrum. Oorspronkelijk zou dit winkel gebied gevestigd worden op de zichtlocatie langs de A73 op de Hulst II. Vanwege de economi sche teruggang werd woonboule vard Xenter afgeblazen. Het bleek onmogelijk 30.000 vierkante meter met dit soort winkels te vul len. Voor De Brier heeft 3W Vastgoed betere verwachtingen. Temeer omdat er in Venray nog weinig grootschalige detailhandel is. Maar de onzekerheid blijft of er daadwerkelijk voldoende belang stelling zal zijn. "Het gebied is goed bereikbaar en heeft een hoge attentiewaarde vanaf de Deumeseweg", zei Annemieke Solaro. "Alhoewel het wel een verouderd terrein is dat vraagt om een kwaliteitsimpuls." Bewoners uit de Serenadestraat en Aubadestraat maakten zich zor gen over de hoge achterzijde van de gebouwen, die op zeven meter van de perceelsgrens komen. Er kunnen geen bomen geplant wor den omdat de achterkant bereik baar moet blijven voor hulpverle ning zoals de brandweer. Alleen een strook van anderhalve meter langs de achtertuintjes van de woningen blijft groen. Architect Manuel Op 't Root vertelde dat de bewoners alleen in de winterpe riode last hebben van schaduw in hun achtertuin. De bewoners vre zen ook voor meer herrie van het verkeer van de Deumeseweg. Temeer omdat de bomen verdwij nen en er kale gebouwen voor terugkomen die het geluid weer kaatsen. Een buurtbewoner zag na de presentatie weinig terug van de beloofde kwaliteitsimpuls. "Het enige wat jullie doen is er vier containers plaatsen. Het is een oerlelijk gebied en dit haalt het echt niet omhoog. Ook is er vanaf de Leunseweg geen sprake van een zichtlocatie. Het kon veel beter als woongebied ingericht worden met de school en het sportpark zo dichtbij." Architect Op 't Root reageerde: "Het is inderdaad geen World Trade Center, maar er is geloof in dit gebied. We moeten het niet onderschatten." Projectleider Ernst-Jan Meerbeek gaf toe dat het een wat verwaarloosd terrein is. "Het heeft 80 muzikanten zorgen zondag voor een spetterend concert og geen toezegging komst bedrijven naar nieuw winkelgebied nu eigenlijk geen functie. Dit moet het startschot zijn voor de herontwikkeling van De Brier." De gebouwen krijgen een sobe re uitvoering van grijzen metalen gevelbeplating met houten accen ten. Als in augustus de bouwver gunning onherroepelijk is, dan kan gestart worden met de bouw. Tenminste als er voldoende huur ders zijn. Het is de bedoeling dat later het geheel wordt verkocht aan één belegger. Eerst moet ook nog het bestemmingsplan gewij zigd worden, want detailhandel is er nu niet toegestaan. Aan de zuidkant langs de Deumeseweg heeft het gebied zelfs nog een agrarische bestemming. Er kwamen veel vragen over het parkeren. Bewoners vrezen voor parkeeroverlast in hun straat en wijk. Annemieke Solaro kon niet zeggen hoeveel parkeerplaat sen er precies komen. "Want dit is afhankelijk van de winkelruimte die in gebruik is. We hanteren de landelijke norm van drie parkeer plaatsen per 100 vierkante meter." Een buurtbewoner wees op de toezegging van de gemeente over compensatie van het trapveldje; Meerbeek: "Die toezegging staat nog steeds. Maar we kunnen het niet tussen de bouwmarkten inleggen. Het zal ergens anders in de wijk komen." ■j Terwijl het buiten sneeuwt, fekt een groot aantal bezoe- :rs de warmte op van De [outwerf in Ysselsteyn. Op l naar een bijzonder con- crt. Na binnenkomst kijkt [enigeen even vreemd om 'i heen. Het komt namelijk let vaak voor dat er voor het jUbliek veel minder ruimte is ireserveerd dan voor de piesten. Maar liefst 280 muzi- inten, afkomstig uit de diver- leerlingenorkesten en [ugdorkesten van Venrayse iziekverenigingen, bezetten ndag twee derde deel van de kal. Het grote publiek staat _P elkaar gedrukt op het over- "jebleven stuk vloer. De twee- je editie van Play-it heeft in -der geval een 'volle bak'. I "Het idee voor Play-lt komt van- it de Federatie voor iziekgezelschappen, het over- epelende orgaan van alle overw^rayse muziekverenigingen" rtelt Marja Kessels. "In maart oraen^'g jaar zijn wij al begonnen jdboa£t de voorbereidingen. Met het naderen van de verenigingen, 12, tel. 581553 het zoeken van een locatie, muziek uitzoeken, regelen van vervoer, zorgen voor het eten, fouten van de vorige keer bekij ken en ideeën uitwisselen. In feite hebben wij toen al de kar op de rails gezet. Ditmaaliieeft ook het Kunstencentrum Jerusalem zitting genomen in de commissie. Tot ons grote geluk wilde het kun stencentrum ook drie docenten leveren." Kessels heeft als afge vaardigde van dcOostrumse har monie Sub Matris Tutela zitting in de organisatie. "Diverse commis sies zijn maandenlang in de weer geweest, er zijn heel wat vergade ringen aan voorafgegaan en enke le vrijwilligers hebben achter de schermen keihard gewerkt om alles en iedereen op tijd in gereed heid te brengen voor dit gezamen lijke concert. Drie jaar geleden is er voor de eerste maal zo'n evene ment georganiseerd. Zoals het er nu naar uitziet, gaan we over drie jaar nogmaals op herhaling." De 280 muzikanten oefenen de hele ochtend en een groot deel van de middag op een drietal ver schillende locaties, opgedeeld in de afdelingen drumband, harmo nie en fanfare. Die middag bren gen zij enkele nummers ten geho re en schotelen het publiek een grandioos programma voor. Als slotnummer spelen alle 280 muzi kanten een gezamenlijk nummer. Drie docenten van Kunstencentrum Jerusalem zijn dit huzarenstukje aangegaan. Geert Jacobs, Frank Steeghs en Jan Voermans weten iedere muzi kant op één en dezelfde golfleng te te krijgen met een wonderbaar lijk mooi concert als eindresultaat. Hoe kan ook het anders: samen kunnen snelen samen kunnen leren, en ook samen muziek kunnen maken. Het eerste nummer Carnaval Festival klinkt bij iedereen meteen bekend in de oren. Het is namelijk dat muziekje dat je, als je eenmaal in de Efteling bent geweest, nooit meer zult verge ten. Het in grote getalen opgeko men publiek neuriet het deuntje vrolijk mee. De 60 slagwerkers volgen daarna met een oerdegelij ke mars, de 3e divisiemars. Eigenlijk een nummer bedoeld om te lopen, maar de tromme laars weten zich goed staande houden. Als zij daarna op een elf tal oude olievaten en een aantal oude koekenpannen beginnen te roffelen, wordt het iedereen dui delijk: deze jongens kunnen inmiddels trommelen op ieder willekeurig voorwerp dat geluid kan maken. Onder de leerling muzikanten bevinden zich opval lend genoeg ook heel wat oude ren. Hier en daar speelt zelfs een echte grijsaard mee. Marja Kessels: "Het zijn vrijwel allemaal leerlingen van de diverse vereni gingen. Ook zij hebben weinig ervaring met het spelen in een orkest. Een aantal van hen is pas op latere leeftijd met de muziek begonnen, maar er zijn natuurlijk ook enkele ervaren spelers bij om het orkest muzikaal te ondersteu nen. Daarnaast zijn er natuurlijk ook enkele instrumenten bij die voor de kinderen eenvoudigweg veel te zwaar zijn om op te kun nen tillen". Intussen passeren diverse nummers de revue, varië rend van de Sound of Music tot K3, van Do-re-mi, tot aan The Lion King. Populaire nummers voor de jeugd, en voor de oudere bezoe kers wat nostaleische nummers. want er zijn heel wat opa's en oma's meegekomen. Voor ieder een zit er wel een bekend num mer bij. Het drietal Jacobs, Steeghs en Voermans is dolgelukkig met het resultaat van 'hun korps'. Als Frank Steeghs tot besluit alle muzikanten gezamenlijk het num mer Blockbuster Percussion van Curnow gaat dirigeren, gieren bij een groot aantal muzikanten de zenuwen door de keel. Staat Steeghs eerder die middag gewoon midden voor zijn fanfare korps, nu moet hij haast tussen het publiek in gaan staan wil hij iedere muzikant nog kunnen zien. Na afloop is hij razend enthou siast: "Gekscherend mag ik wel zeggen dat het één zooitje ongere geld is, maar petje af hoor. Het is één groot en grandioos orkest. Het is ook heel bijzonder, zo'n grote groep. En om dit allemaal te kunnen overzien, helemaal van links tot uiterst rechts in de zaal. In één woord: prachtig!" Het is een indrukwekkend gezicht om deze man een hele menigte ineens naar zijn hand, of beter gezegd naar zijn dirigenten stokje, te zien zetten. Nog indruk wekkender blijkt het muzikale geluid, voortgebracht door één groot muziekgezelschap van maar liefst 280 veelal jeugdige perso nen. Een groot applaus is dan ook wel verdiend. Ook de deelnemers zelf reageren positief. Marja Kessels: "Een vermoeiende dag voor de deelnemers. Ze zijn al van tien uur 's morgens bezig. Maar in totaliteit zijn ze heel positief en hebben ze het een ontzettend leuke dag gevonden".

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5