Kies Techniek: 1 2 maart 2005/10-16 uur Manders Automation: machines voor geautomatiseerde productieprocessen JDS: totaaloplossingen in ICT Rotodyne: geen gewone ventilatoren Kies Techniek 2005 Op het Keizersveld! 12 maart van 10.00 tot 16.00 u. Paginj PEEL EN MAAS Donderdag 10 maart 2005 - Pagina 23 Manders Automation is een echt Venrays bedrijf, in 1984 opgericht door Louis Manders. Als onderdeel van de Manders Groep bouwt Manders Automation productgebonden speciaalmachines voor verschillende geautomatiseerde productieprocessen. Men levert onder andere aan de Automotive-Industrie, Office-industrie en Voedingsmiddelen-industrie. Speciaalmachines op maat Wat zijn nu speciaalmachines? John Thijssen, Plantmanager, legt dat uit. "Manders Automation bouwt machines, waarmee andere bedrijven hun producten kunnen maken. Zo bouwen we bijvoorbeeld geautomatiseerde'assemblagelijnen, waarmee Inalfa Roof Systems (ook in Venray gelegen) schuifdaken maakt. Zoals je je kunt voorstellen zijn onze machines geen standaardmachines: we maken de machines op maat naar de eisen en wensen van onze klanten." Manders Automation ontwikkelt en produceert de machines helemaal zelf. "We bouwen niets op voorraad en omdat we maatwerk leveren is dit ook onmogelijk. Ons proces begint bij de Verkoop waarbij het idee en de wens van de klant vertaald wordt naar een maakbare oplossing. Na opdracht ontwikkelen we de machine of installatie en wordt van alles een tekening gemaakt. Aan de hand daarvan kopen we halffabricaten in en produceren (verspanen) we de onderdelen. Vervolgens wordt de machine mechanisch en elektrisch opgebouwd. Gelijktijdig ontwikkelen we de besturingssoflware, waarmee we de machinebewegingen gecontroleerd kunnen laten plaatsvinden. Enkele belangrijke techieken die we gebruiken zijn oa.: pneumatiek(perslucht), electrotechniek, industriële robots en vision (camera controle). Hiermee weten we statische opstellingen dynamisch te maken." Kies Techniek Manders Automation is van begin af aan deelnemer aan Kies Techniek. Voor John heeft het persoonlijk een belangrijke rol gespeeld. "Ik ben zelf ooit naar de manifestatie gekomen om me te orientieren toen ik op zoek was naar werk. Ik heb toen bij Manders een heel goede indruk gekregen en later op een vacature gereageerd. En nu werk ik hier alweer meer dan 12 jaar." In het achterkamertje Julian Hendriks, directeur en mede-oprichter, herinnert het zich nog goed. "We zijn zoals het een echt computerbedrijf betaamt begonnen in het spreekwoordelijke achterkamertje, zo'n 3 bij 2 meter, en zijn langzaam de woonkamer en garage ingegroeid. In 1992 zijn we verhuisd naar de Prins Bernhardstraat, waar we een aparte bedrijfsruimte hadden. In maart 2003 hebben we het huidige pand op het Keizersveld betrokken. Nu werken hier 17 mensen, maar het eindstation is nog niet bereikt. We hebben naast het pand ïtwerk ingev Venrot Het is een heel direct voorbeeld van wat Kies Techniek kan betekenen, maar in eerste instantie ligt het doel op de langere termijn. "Mensen komen je bedrijf bezoeken die normaal gesproken hierin niet de kans krijgen, waaronder natuurlijk veel kinderen. Voor hen is het belangrijk te zien, dat technische vakken niet op voorhand 'vieze handen' opleveren. Bovendien krijgen ze een breder beeld van wat er in de techiek allemaal mogelijk is als ze voor een opleidingskeuze staan. Die keuze neemt alleen maar toe in het licht van de technologische ontwikkelingen. "Je nog ruimte om te groeien." waar we zeer trots op zijn, maar leveren ook software op maat aan." Kies Techniek JDS nam vorig jaar voor het eerst deel aan Kies Techniek. "We hebben weliswaar geen traditionele technische activiteiten zoals lassen of frezen, maar jongeren vanaf het VMBO kunnen hier heel goed terecht. Bijvoorbeeld bij onze technische dienst, die problemen aan PC's of servers verhelpen. Bovendien, kinderen van 10 jaar kunnen vaak al beter overweg met computers dan ouderen. Uiteindelijk heeft bijna iedereen ermee te maken. Daarbij komt dat telecom en datacommunicatie elkaar steeds meer gaan overlappen: twee technieken komen elkaar tegen." Een manifestatie als Kies Techniek is dan ook een mooi evenement. "Het heeft een mooi doel, hoewel je de vraag kunt stellen wie je ermee bereikt. Het zou mooi zijn als het initiatief breder over het gehele jaar wordt getrokken, zodat de kinderen maar ook hun ouders weten dat je met techniek echt wel je brood kunt verdienen." ziet ook in ons bedrijf, dat de hoger opgeleide functies toenemen. Machines worden steeds complexer en klanteneisen steeds hoger, waardoor je meer engineers nodig hebt. Ook speelt besturingssoftware een steeds grotere rol en dat is ook techniek. Wij werken aan de toekomst wat ons motto "Focused on the Future" extra benadrukt. We maken het samen met de andere bedrijven leuk om ons bedrijf Manders Automation te bezoeken en we hopen dan ook veel kinderen op deze dag te verwelkomen." JDS Bedrijfsautomatisering biedt totaaloplossingen ics voor bedrijven en instellingen op het gebied van ensen automatisering: van servers tot de PC's op kantoor en de internetverbinding naar buiten toe. Gericht op met name het midden- en kleinbedrijf heeft JDS sinds de oprichting in 1985 een gestage groei doorgemaakt. Maatwerk met kwaliteit Bedrijfsautomatisering, wat moeten we ons daarbij voorstellen? "JDS biedt een totaaloplossing op het gebied van automatisering, al naar gelang de wensen van de klant. Dit kan het leveren van PC-werkstations zijn, maar ook het leveren van servers waarop het interne netwerk van het bedrijf draait. Ook zorgen we voor de externe verbindingen zoals met het internet, maar ook telecommunicatie waarvoor we met onze partner Rocom Telecommunicatie samenwerken. Bij alles geldt overigens maatwerk: we leveren wat de klant wenst." JDS doet dat onder meer door alles zelf te bouwen. "We krijgen halffabricaten binnen en bouwen op maat voor de klant. Daardoor hebben we ook de kwaliteit en het onderhoud in eigen beheer, wat de downtijd van de klant aanzienlijk vermindert mochten er problemen voorkomen. Uiteraard geldt dit niet alleen voor de hardware, maar ook voor de software. We zijn gecertificeerd partner van Microsoft, Kies Techniek Waarom meedoen aan Kies Techniek? "Het past in maatschappelijk verantwoord ondernemen, maar het is ook een keuze gericht op de toekomst. Als technisch bedrijf heb je ook in de toekomst goede technische vakkrachten nodig. En ja, wie de jeugd heeft' heeft de toekomst. Bovendien maken we een mooi product, waar meer aanzit dan het lijkt. Behalve het gieten dat we naar eigen specificaties uitbesteden, hebben we vele technische activiteiten in huis. We bieden een hoge toegevoegde waarde en daarom vind je onze ventilatoren ook over de hele wereld terug." Rotodyne Ventilatoren is eveneens gastbedrijf van Kies Techniek. Rotodyne fabriceert industriële ventilatoren, voornamelijk voor toepassing in processen als onderdeel van o.a. productiemachines en hieraan gerelateerde installaties. "Voorbeelden zijn de levensmiddelenindustrie: ventilatoren t.b.v. het bakken, garen, drogen etc. van producten zoals hamburgers, frites en dropjes. Voor de scheepsbouw produceren wij ventilatoren voor inertgasgeneratoren en nog veel meer andere industrieën. We maken geen ventilatoren voor ventilatie- en airconditioningsinstallaties/7 aldus Pieter derde uitbreiding noodzakelijk was geworden. Uiteindelijk is men in 1997 neergestreken hier in Venray, mede door de gunstige ligging. Thielen, Verkoopleider van Rotodyne. Door groei naar Venray Bijna 50 jaar geleden is Rotodyne in de Randstad gestart met de productie en verkoop van kleine axiaal en centrifugaal ventilatoren, die voornamelijk bestonden uit aluminium gegoten componenten. En met succes, een strategische verhuizing volgde naar Tegelen, destijds de bakermat van de aluminiumgieterijen. Eind jaren 70 vestigde Rotodyne zich in Reuver in een nieuwe fabriek. Naast de standaardproducten ging men zich steeds meer richten op maatwerk met verdere groei als gevolg. In 1996 ging men op zoek naar een nieuwe lokatie omdat een

Peel en Maas | 2005 | | pagina 23