Boudewijn de Groot n Schouwburg Venray 125 Koester uw Monument \NBO Venray >estaat 12,5 jaar Open huis de Toverbal Boomfeestdag Manusje van alles weg bij Rabobank Donatie voor Hospice Zenit Op zaterdag 19 maart viert de leling Venray van de ANBO, Bond voor 50 plussers, het 5 jarig jubileum. Een van de richters is Jo Mertens. Hij is naf de eerste dag zeer betrok- 1 geweest bij alles wat ANBO leling Venray heeft ontwik- d. bereikt en meegemaakt. inzet was, dat wij meenden, mensen zouden moeten kun- Q kiezen als ze lid wilden 'rden van een ouderenbond", |t Mertens in een korte histori- le terugblik die aan alle ANBO en is toegestuurd. In deze ugblik van de hand van Maria euws-Raedts, van 1994 tot 03 voorzitter van de afdeling, ,fdt uiteengezet dat ANBO Afdeling Venray een levendige ouderenvereniging is die veel heeft bijgedragen aan allerlei ini tiatieven voor en van Venrayse senioren zoals adviezen aan de gemeente met betrekking tot verkeerssituaties 1995. aandacht voor het gemeentelijke minima beleid 1996 dat mede leidde tot het aanstellen van ouderencon- sulenten en het uitdiepen van het thema Ouderen en eenzaam heid dat via het koffieuurtje in Seniorenservice geleid heeft tot de welbezochte zondagse bijeen komst in de Kemphaan. ANBO afdeling Venray is van 20 leden in 1992 gegroeid tot ruim 200 leden in 2005. Doelstelling is onveranderd: belangenbeharti ging voor 50-plussers. Vele actie ve leden nemen deel aan gemeentelijke en regionale werkgroepen en commissies. Bovendien worden door het jaar heen themamiddagen georgani seerd rond gezondheid, levens beschouwing, cultuur e.d. Door het (mede-)organiseren van wan del- en fietstochten wordt aan dacht besteed aan het fysieke welzijn van 50-plussers. In een goede en plezierige samenwer king met Unie-KBO, Venray-Kom kan veel gedaan worden. Het motto blijft 'keuze moet er zijn, maar samen kunnen we veel bereiken'. ANBO Venray viert dit jubileum op zaterdag 19 maart met een feestelijke brunch. Maandag 21 maart van 13-30 tot 15.00 uur houdt basisschool de Toverbal in Venray open huis voor belangstellenden. U kunt dan een kijkje nemen in de school en zien hoe daar geleerd, gewerkt en gespeeld wordt. Onderwijs en opvoeding op de Toverbal wor den gekenmerkt door aandacht voor zowel de persoonlijkheids ontwikkeling als de leerprestaties. De sociaal-emotionele ontwikke ling van het kind vormt het uit gangspunt voor de begeleiding. Een kind dat 'lekker in zijn vel zit' kan optimaal presteren. Kinderen moeten graag naar school kunnen gaan. Een goed pedagogisch kli maat met een positieve benade ring, zorgt voor een veilige leer omgeving. Een uitgebreid leerlingvolgsysteem zorgt ervoor dat kinderen in htm ontwikkeling gevolgd worden en tijdig extra hulp krijgen. De diversiteit van onze schoolbevolking is een afspiegeling van de maatschappij. Hierin kunnen kinderen zich, mede door onze opvoedingsstijl, ontwikkelen tot kinderen die ste vig in hun schoenen staan. Het pedagogisch klimaat op de Toverbal wordt gekenmerkt door samen leren, Samen leren bete kent: vrijheid in gebondenheid. Vrijheid schept mogelijkheden, die dan weer begrensd worden door het respect voor anderen. Je bent daarbij zelf verantwoordelijk voor je handelen. Door een posi tieve benadering van het kind, leert het een goede afweging te maken, zelfstandigheid te ontwik kelen en eigen keuzes te maken. Onderwijskundig gezien, vindt u het beste van diverse onderwijs vernieuwingsbewegingen terug in de school. De voordelen van nieuwe ontwikkelingen worden benut en de nadelen vermeden. Ook een leergang computerge bruik draagt eraan bij dat de kin deren goed voor de toekomst zijn uitgerust. U en ook uw kind, zijn van harte welkom om de sfeer te proeven. Te kijken of de stijl van de Toverbal bij u past en ant woord op uw vragen te krijgen. De school is gelegen aan de St. Ursulastraat 15a te Venray. Telefoon: 550145. Website http://www.de-toverbal.nl PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 Uur Honderdzesentwintigste jaargang - week 10 - donderdag 10 maart 2005 IEL r Eeuwige Jeugd Boudewijn de Groot komt dit ar ook in Venray met zijn bileumtour 'Eeuwige Jeugd :prise'. Op 12 mei staat hij op planken van de schouwburg Venray. Aanvang: 20.00 uur. EN MAAS Stichting Venray Monumentaal De Stichting Hospice Zenit heeft zaterdag een cheque van 10.000 euro ontvangen van de Lions Club Venray. Het bedrag is een deel van de opbrengst van de veiling van afgelopen jaar. Het hospice is een centrum voor pal- liatieve terminale zorg voor men sen uit de regio Venray,Meerlo- Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum. Het wordt gebouwd in Venray aan de Hoenderstraat aan achterzijde van het ziekenhuis. De stichtingskosten bedragen 1.2 miljoen euro en dat geld moet bij elkaar worden gebracht uit schen kingen. De provinciale overheid heeft een eenmalige gift toege zegd. Waarschijnlijk begint de bouw in mei. Er komen in het gebouw zes grote gastenkamers. Behalve de professionele verzor genden zijn er talrijke vrijwilligers die de familie van de gast zullen bijstaan. De drukbezochte infor matieavond voor vrijwilligers eind januari heeft nu al 75 aanmeldin gen opgeleverd. Al deze inschrij vers zullen thuis bezocht wor den.Na de vakantie zullen de cursussen starten voor het vrijwil ligerswerk in het hospice. Voor actuele informatie zie: www.hos- picezenit.nl, e-mail: info@hospicezenitnl De Nationale boomfeestdag wordt dit jaar gehouden op woensdag 16 maart Het thema voor dit jaar is: Bomen en dieren. Het unieke van Boomfeestdag is dat er niet alleen gepraat wordt over bomen, maar dat er ook iets met en voor bómen gedaan kan worden met als doel een gezond leefmi lieu nu en voor de generaties na ons. De deelnemende scholen dit jaar zijn basisschool St. Joseph Holthees, basisschool St. Oda Ysselsteyn, basisschool Antonius Veulen en basisschool De Hei Heide, Er worden door circa 130 kin deren van groep 6, 7 en 8 in totaal 40 bomen en landschappelijke beplanting geplant langs de Maasheseweg en de Jaegerhofweg. G. Unders van de gemeente Venray geeft een gastles over bomen op de vier basisscholen. De voorbereiding en organisatie van de Boomfeestdag berust bij de afdeling Openbare Ruimte van de gemeente Venray (Gerrit Linders, beheer bomen). Leo Swinkels coördineert het inplanten namens SBNL, organisatie voor particu lier en agrarisch natuurbeheer. een de heel groten hebben de ige jeugd. Ook Boudewijn de _,ot behoort tot die categorie, elopen seizoen vierde hij zijn Jarig jubileum én werd hij zestig Maar nog altijd zitten zijn en vol met laaiend enthousiaste !s, die niet genoeg kunnen krij- van al die prachtige teksten en iek. En hiermee staat hij dan al vier decennia aan de top. euwige jeugd Reprise' wordt, veler verzoek, een aanvulling zijn jubileumprogramma van ig jaar. Maar het zal zeker ook Ltaan uit nieuwe nummers, udewijn de Groot wordt ook tij- s deze tour begeleid door de erband, mogelijk aangevuld it extra muzikanten. 'Eeuwige Jgd Reprise' is in bijna veertig ters te zien en beluisteren, "uwige jeugd is het jubileum- gramma van De Groot (59), die jaar veertig jaar een markante lm is in de Nederpop. Intieme les van de klassiekers "ronken vlinder, Beneden alle en Testament, gezongen door artistieke democraat. Want De ~t speelt nummers die zijn fans i zijn website hebben uitverko- De Groot gaat met zijn tijd je, zoals zijn liedjes dat doen. De este hebben de eeuwige jeugd, er als ze gespeeld worden door 'allemaal sterren'-band waar- :e De Groot ook deze toer langs theaters gaat. Het is een genot i gitaristen als Jan de Hont (ex- De Maskers) en Jan Hendriks .-Doe Maar) aan het werk te horen. Ernst Jansz (ook ex-Doe Maar) zorgt voor sfeervolle momenten achter de piano, maar is een brok levendigheid als hij zijn wasbord bewerkt. Zeker als hij in dialoog gaat met de voortreffelijke violiste Monique Lansdorp, die enkele liedjes een folky karakter geeft. Een van de fijne aspecten van een concert van De Groot is dat je van alles kunt verwachten. Qua liedjeskeuze, maar ook wat arrangementen betreft. Folk, rock, pop, luisterliedjes, calypso: diversi teit troef bij een concert dat in het teken staat van 'heden, eq^verle den, jeugd en-eudeFdon*, Overlij den en overlg?retr';-$qpl$/)e fjfoot in een van zijn spaarzame uitwij dingen aangaf. De Groot is geen beroepsouwehoer, wel een vak man die zijn liedjes laat spreken. Daar-onder zit Het land van Koning Jan, te vinden op de meest recente ep, prima cd Het eiland in de verte van De Groot. Zelden zal het theiaa incest opeenzomelan- Boudewijn de Groot (foto: Rob Nijpels) cholieke wij^e zijn vertolkt als De Groot doet met een tekst die nota- bene stamt uit 1969. 'Eeuwige jeugd' toont op grootse wijze aan dat je als muzikant waardig oud kunt worden. Deze week weer een monu mentje van devotie, een muurka pelletje van St. Josef. Op de hoek Loobeek-Smakterweg staat een boerderij van na de oorlog, de St. Josefhoeve. In de buitenmuur is een nis met een St. Josefbeeld. Voorheen stond hier ook een boerderij maar deze is door oor logsgeweld verwoest Met de opbouw van deze boerderij vond men dat zeker in de Smakt een bedevaartsoord ter ere van St. Josef een nis gemaakt moest wor den waar een beeld in zou komen te staan. Tot 1983 heeft de nis leeg gestaan toen besloot de eige naar om het vroegere idee daad werkelijk uit te voeren. Broeder Clemens van de Carmelieten was bereid een beeld te maken naar het voorbeeld van het antieke kunstwerk uit de kapel van het bedevaartsoord. Er is daarna een passend hekwerk gemaakt met daarin de tekst St. Josefhoeve. Naast de grote bedevaartskapel in de Smakt zijn binnen de gemeen te nog twee veldkapellen aan hem toegewijd. St. Josef was de voedster-vader en zijn feestdag is op 19 maart. Van zijn leven is weinig bekend. Hij was tynp^t^^SSnit^^gk zQ'n.;.beeldbepalen- ïeqjaie plek in Venray kerkdorpen? Wilt de staf waarmee hij vaak wordt afgebeeld. St. Josef van de Smakt heeft een kind aan de hand. Met zijn linkerhand wijst hij de weg die Jezus zal moeten gaan. Ook is hij de patroon van de timmerlie den, van de mensen met trouw plannen en de patroon van een zalige dood. Hij stierf immers in de armen van Maria en Jezus. mrn in,Nazareth, en trok vai de volkstelling van keizi Augustus naar Bethlehem waar Christus geboren werd. Met de zoektocht van Herodus vluchtte hij naar Egypte en bleef daar tot de dood van Herodus. Er zijn veel legenden rond St. Josef. De meest bekendste is die van zijn bloeien- u reageren of wilt u ons een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kimt u sturen naar het secretariaat,van Stichting Venray-Monumentaal ,p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venraymonumentaal@hccnet.nl 'im Hendriks in de vut Naast scherpe acties en zeer lage prijzen, waarvan u huis aan huis op de hoogte gebracht wordt, organiseert het Wijnhuis Venray ter ere van het 15-jarig jubileum de volgende activiteiten. Whiskyproeverij: In de kelders van hotel de Zwaan organiseren wij op woensdag 27 april een NOSING TASTING MASTERCLASS, deze start om 20.00 uur en zal ongeveer tot 22.30 uur uur duren. Gedurende deze avond krijgt u 7 verschillende whisky's te proeven en om in Schotse sferen te blijven worden er ook bijpassende hapjes geserveerd. De kosten zijn 35.- per persoon. Wijncursiis: Op veler verzoek starten wij in het najaar in samenwerking met eat zeer kundige wijndocent Claudia van Dongen met een WIJNCURSUS, zij zal u in 5 avonden alles leren over wijn en het wijnland Frankrijk Wij starten op woensdagavond 14 september, de kosten zullen 140.- per persoon bedragen. Hiervoor krijgt u de complete cursus met syllabus. Per avond krijgt u minimaal 6 wijnen te proeven. In het voorjaar van 2006 starten wij met het vervolg van deze cursus met als thema de nieuwe wijnlanden. Wijnproeverij: Natuurlijk is er op 9 oktober weer onze WIJNPROEVERIJ. Na het succes van vorig jaar weer in samenwerking met Kaaskenner Ric de Louw en versspecialist Hay Philipsen. Ook dit jaar staan er ongeveer 120 soorten wijn open uit alle werelddelen. De kosten zijn 15,- per persoon. Aan andere evenementen zijn wij hard aan het werken. Wij denken aan een port proeverij, champagne proeverij en cognac proeverij. U ziet, Wijnhuis Venray blijft voorop staan als het om kennis gaat. Voor al deze leerzame gebeurtenissen kunt u zich nu al inschrijven. Let wel, vol is vol! Werken in kruipruimtes, eine reparaties uitvoeren, voor zorgen dat de buizen- tót niet verstopt raakt, inter- verbouwingen voorberei- n, begeleiden en deels zelf voeren. Allemaal werk- amheden die je niet direct ppelt aan een functie bij :n financiële bank. Voor im Hendriks (61) is dit dage- ks werk. Tot volgende week Densdag, want dan neemt bobank Venray-Meerlo- mssum afscheid van dit anusje van alles'. Wim Hendriks, Overloner in it en nieren, is sinds 1977 ikzaam bij de bank. Hij kreeg en via zijn broer een tip dat er de postkamer van de bobank een baan vrijkwam, aarvoor was ik werkzaam weest als constructiebankwer- r bij onder meer Boerensmidje Overloon. Daarna ben ik nog ïstructiewerker bij Custers (veest en vervolgens nog zes- n jaar verwarmingsmonteur, lar dat was het eigenlijk niet. e baan op de postkamer, één i de mensen daar moest in mili- re dienst, kwam dan ook als oepen." )e toenmalige directeur, Harrie nnen, had al snel in de gaten t de capaciteiten van Wim ver- r reikten dan de postkamer. In 1 vrije tijd kluste Hendriks al op t internaat De La Salle in Stevensbeek. Ook de Rabobank ging steeds meer van die capaci teiten van Wim gebruikmaken. "Het laatste wat Cunnen wilde was dat ik met stofjas en gereed schapskist door het bankgebouw liep. In de praktijk gebeurde dat echter steevast", aldus Hendriks. Het werk in de postkamer bleef, maar wanneer er wat geklust moest worden, werd Wim erbij geroepen. "Zelfs bij interne verbouwingen werd ik ingescha keld en voorzover dat binnen mijn mogelijkheden lag, was ik zelf ook bij de uitvoering betrok ken." Het is dan ook geen wonder dat Wim elk hoekje van het bankge bouw kende als zijn broekzak. Door de fusie van de bank en de spreiding over meerdere bankge bouwen beperkte het werk van Wim zich uiteindelijk tot het coördineren van klussen en sto ringen. "Ik zorg er de laatste jaren voor dat derden opdracht krijgen om dit werk uit te voeren." Eigenlijk mocht Wim vorig jaar juni al in de vut gaan. De Rabobank zat echter midden in een grootscheepse verbouwing en Wim kreeg uiteindelijk toe stemming om drie maanden lan ger te blijven. Het werden er uit eindelijk negen. Talloze klusjes en zo'n tien mil joen poststukken verder neemt Wim nu na 27 jaar afscheid van zijn bank. "Ik heb me er de laatste maanden niet zo mee beziggehou den, maar nu het moment echt dichterbij komt, begint het toch wel te kriebelen", Iaat Wim weten. "Maar ik ga ook met een goed gevoel weg. Ik heb van mijn hobby mijn werk kunnen maken. Ik ben al die jaren met veel ple zier naar het werk gegaan en ik heb nu het gevoel dat, na de ver bouwing, alles op zijn plaats staat. Ik kan dus met een gerust hart vertrekken." Vervelen zal Wim zich niet. De eerste maanden wil hij volop gaan genieten van zijn vrije tijd. En daarna? "Ik zie het wel. Ik heb genoeg hobby's en misschien ben ik wel in voor wat vrijwilligers werk. Ik hoop alleen dat ik nog lange tijd gezond mag blijven, maar dat is iets wat niemand mij kan garanderen". De Rabobank biedt Wim op woensdag 16 maart om 17.30 uur een receptie aan in De Witte Hoeve, waar hij uitgebreid afscheid zal nemen. "Daags erna kom ik de sleutels inleveren, mijn computer opschonen en andere zaakjes afhandelen. Maar dan is het echt de groeten en tot ziens!" MERSELOSEWEG 2-8 VENRAY, 0478-515616

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15