Meerlonaar Jan Steeghs is weer Meerlo-Wanssui Kristel Eibers maakt nieuwe website "We missen Wanssum en Swolgen" Meerlo-Wanssum tegen plan provincie 'Onderweg' naar Santiago Sponsoring John Wijers Passieconcert in Wanssum 'Jh Totempalen maken Hout versnipperen Metallica in Gaellus PEEL EN MAAS Donderdag 10 maart 2005 - Pagina PJ Weerwaarnemer meet -9 graden Meerlonaar Jan Steeghs is van kinds af aan al geïnteres seerd in het weer. Maar de laatste tien, vijftien jaren houdt hij er een soort logboek op na waarin staat welk weer we hebben gehad. Jan kan in de woonkamer aan de Mar grietstraat in Meerlo van zijn meetstation aflezen hoe koud het de afgelopen nacht is geweest en welke temperatuur het op dit moment precies is. Bovendien kan hij daarop afle zen hoeveel millimeter regen er is gevallen. De 67-jarige Steeghs is een van de weerwaarnemers die trouw wekelijks de meteorologische informatie van Meerlo doorspeelt aan de bekende Limburgse weer man Thijs Zeelen uit Kessel. De radio- en tele visie weerman van LI gebruikt vaak met naam en toe naam de gegevens die Jan vanuit Meerlo doorspeelt. Zo heeft Jan een eigen visie over de stand van de maan en de gevolgen daarvan voor het weer. „Die mening wordt niet altijd gedeeld door Thijs Zeelen", zegt Jan. „Maar dat houdt het ook een beetje span nend." Eens per maand geeft Steeghs de meteorologische gege vens van Meerlo-Wanssum ook door aan de bekende weerman van Omroep Brabant. Op het dak van de garage van de buurman van Steeghs staat de watermeter die vervolgens de sig- Laatste nieuws op www.sos-meerlo-wanssum.nl nalen doorseint naar het weersta tion in de woning. En datzelfde geldt voor de temperaturen. In zijn tuin staat de thermometer anderhalve meter van de grond en de standen van deze meter wor den ook doorgestuurd naar het weerstation in zijn kamer. Boven dien heeft Jan Steeghs nog een weerstation in het tuintje bij de volkstuinen in Meerlo. Vorige week vrijdag was het weer een meteorologisch hoogtepunt van wege de extreem koude voorspel lingen. Vijftien tot twintig graden, voorspelden de landelijke weer mannen. Zo koud werd het inder daad in Noord-Nederland, maar niet in Noord-Limburg. Het kwik in Meerlo zakte vrijdag tot 8,3 gra den onder nul en in de volkstuin vroor het 9 graden. Jan Steeghs, geboren in Oirlo en getogen in Meerlo waar hij samen met zijn Jan Steeghs bij zijn weersta tion in Meerlo (foto Marijn Poels) vrouw Tony een gladiolenbedrijf runde, houdt dagelijks een log boek bij waarin hij alle meteorolo gische feiten en gegevens noteert. In een oogopslag meldt hij dat het vorige jaar op 4 maart 1,8 graden vroor en een dag eerder de laatste sneeuw werd gesignaleerd. Kaartcompetitie met beker én vlaai Vrijdagmiddag: het is gezel lig in de warme huiskamer van zaal 't Trefpunt in Geijste- ren. Zo'n zestien heren zitten ijverig te kaarten. Sigaartje, sigaretje erbij. We zien kopjes koffie en hier en daar z>elfs een borreltje. Eri, natuurlijk, een stukje heerlijk Limburgse kruimelvlaai. "Wij komen elke vrijdagmid dag bij elkaar", vertelt Hay Lit- jens uit Geijsteren. "De ene week in Blitterswijk, de ande re week in Tienray, Meerlo of Geijsteren. Om te kruisjassen, een kaartspel dat de meeste mensen kennen als klaverjas sen." Het kaarten is een activiteit die wordt georganiseerd door de KBO, de Katholieke Bond voor Ouderen. De bond is erg actief en zet ook andere activiteiten voor senioren op touw, zoals koersbal- len, gymmen, jeu de boules, biljar ten en fietstochten. "De meeste leden doen overal actief aan mee", weet Hay Litjes. 'Wij kaarten elke vrijdag in een 'soort van competi tie'. Vandaag is de finale en wet houder Beterams komt de prijs uitreiken, een grote wisselbeker. Dit jaar winnen de kaarters uit Tienray de wisselbeker. En aange zien zij voor de derde achtereen volgende keer winnen, mogen zij de beker houden. Wij moeten een nieuwe gaan kopen." Maar gelukkig is een potentiële geldschieter inmiddels binnen. Wethouder Beterams wordt door de deelnemers direct aangespro ken over het beschikbaar stellen van een gemeentelijke subsidie voor de aanschaf van een nieuwe 'beker. De wethouder reageert adrem: "Met de verhoging van de ozb-belasting kan dat wel op kos ten van de gemeente." Met dat antwoord krijgt hij de lachers meteen op zijn hand. Beterams vervolgt zijn verhaal en steekt de loftrompet uit voor de vele activi teiten die de KBO organiseert. "Het is toch prachtig om te zien hoe groepjes mensen uit de hele gemeente gezamenlijk bezig kun nen zijn. Eigenlijk is het heel erg jammer dat Wanssum en Swolgen niet aan de activiteiten meedoen." Want ook in deze dorpen slaat de vergrijzing toe, weet Beterams. "Er kan eigenlijk geen gebrek aan deelnemers zijn. En daarbij: ook in Wanssum en Swolgen hebben ze gemeenschapshuizen die voor dit soort activiteiten bedoeld zijn. Ze zouden gewoon aan deze gemeentelijke kaartcompetitie moeten deelnemen." Litjens is blij met de bijval van de wethouder. "Wij spelen nu met zestien deelnemers, vier keer vier. Het zou mooier zijn als we met zes keer vier deelnemers zouden kunnen kaarten. Als Wanssum en Swolgen die plaatsen zouden wil len opvullen, zou dat prachtig zijn." DAMES WELKOM Litjens speelt al dertien jaar elke vrijdagmiddag trouw mee. Zijn medespelers Sjaak Linders en Ger- rit Jacobs, die beiden ook al twaalf en dertien jaar deelnemen aan de kaartmiddag, vallen hem bij: "Het is gewoon heel erg jam mer dat Swolgen en Wanssum niet van de partij zijn. Het is toch eigenlijk heel vreemd dat die dor pen geen viertal bij elkaar kunnen krijgen?" Litjens vervolgt: "En het hoeven niet persé heren te zijn. Dames zijn ook van harte welkom hoor! Maar de vrijdagmiddag is blijkbaar een heel erg moeilijke middag voor hen." Jacobs, gekscherend: "Vrijdagmiddag moeten ze poet sen en boodschappen voor het weekend doen "Maar", weet Hay Litjens. '"Kuupers Wilke' zei het nog: 'Ik ga toch niet bij al due kèls zitten'. Zij komt al twee jaar niet meer. Net alsof wij niet tussen al die dames zouden gaan zitten." SUBSIDIES De subsidies zijn die middag hét onderwerp van gesprek. Wordt er volgend jaar weer een nieuwe wisselbeker voor de kaart competitie uitgereikt? Zal er bij de volgende kaartmiddag nog wel vlaai wezen? Litjens: "In het verleden spon sorde de Rabobank van Meerlo- Wanssum de beker en de vlaai. Later, na de fusie, werden we gesponsord door Rabobank-Maas- horst. Maar sinds de laatste fusie met de bank in Venray zit dat er niet meer aan. En nu moeten we ook nog een nieuwe beker aan schaffen." Wethouder Beterams over handigt de beker aan de win naars. Wethouder Beterams: "Ik pro beer aan zoveel mogelijk vereni gingen een bezoek te brengen, en bijna overal willen ze een bijdrage voor de een of andere nieuwe aanschaf. Er wordt soms zelfs gevraagd om een nieuwe biljart voor een heel andere club. En ja, dat kan helaas niet altijd. Maar een nieuwe wisselbeker, die kan aan geschaft worden. De rekening daarvan mag naar de gemeente gestuurd worden." Over de vlaai maakt niemand zich echt zorgen. In plaats van vlaai zouden de deel nemers immers veel liever zien dat Wanssum en Swolgen bij de nieuwe kaartcompetitie aanwezig zijn. 'Niet gelukkig' met contourenbeleid De gemeente Meerlo-Wans sum is net als de gemeente Venray 'niet gelukkig' met de plannen van de provincie Limburg om strakke contou ren rondom bebouwde ker nen te leggen. Dat verklaarde wethouder Derikx (CDA) dinsdagavond in de commis sie Ruimte. Donderdag heeft de wethouder van ruimtelij ke ordening en bouwzaken een gesprek met gedeputeer de Driessen, waarin hij hem zal vertellen dat de gemeente Meerlo-Wanssum de plannen niet ziet zitten. Na jarenlang op slot te hebben gezeten door stankcirkels en milieuwetgeving zet de provin cie de dorpen opnieuw op slot, vreest de gemeente Meerlo- Wanssum. Het plan om contou ren rondom dorpskernen te leg gen staat in een herziening van het POL (Provinciaal Omge vingsplan Limburg). De maatre gel geldt voor de dorpen in Noord- en Midden-Limburg. Meerlo-Wanssum is het eens met het standpunt van de gemeente Venray, die in een brief haar ongenoegen over het plan heeft geuit. Want de dorpen mogen in de toekomst niet meer uitbrei den. Daar zorgen de contouren voor. Woningbouw is (bijna) alleen nog mogelijk binnen de dorpskern. Woningen die wel buiten de contouren gebouwd mogen worden, moeten een lange en ingewikkelde procedu re doorlopen, En dat is tegen het zere been van de gemeenten, die volop bezig zijn met het ont wikkelen van bouwplannen in de dorpen. De provincie heeft op geen enkele manier overleg gevoerd met de gemeenten. Tijdens de carnavalsdagen is het voorstel ter inzage gelegd en binnen een maand moest er gereageerd wor den. De gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum vinden tevens dat ontwikkeling van nieuwe locaties een autonome bevoegd heid van de gemeenten moet blijven. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS De Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo heeft een nieuwe website. Deze is geheel ontwikkeld en samen gesteld door de 23-jarige Kris tel Eibers uit Geijsteren. De nieuwe site ziet er zeer over zichtelijk uit. "Ik heb gepro beerd om het zo helder moge lijk op te zetten zonder te veel poespas", legt de Geijsterse uit. De site is up-to-date en als er nieuws te melden is, zet Kristel het er meteen op. Vooral onder de rubriek Nieuws wor den de laatste nieuwtjes onder gebracht. Kristel Eibers is een afgestudeer de communicatiedeskundige en heeft de titel Bachelor of Commu nication. Ze heeft dus met succes een HBO-opleiding achter de rug en ambieert nu geen verdere uni versitaire opleiding.Ze wil aan de slag in de praktijk en zoekt' momenteel een geschikte baan. "Mijn passie voor computers is onstaan tijdens mijn studie aan de universiteit in Helsinki, waar ik via een uitwisselingsprogramma van de Hogeschool van Utrecht terecht ben gekomen. Tijdens deze een halfjaar durende studie heb ik me gericht op het internet, de ICT en de invloed hiervan op de maatschappij. Omdat Finland een vooruitstrevend land is wat betreft de technologische ontwik kelingen, is Helsinki dé plaats om deze vakken te volgen", aldus de Geijsterse. Tijdens dit halfjaar is haar ook de HTML-code uitgelegd en heeft ze eenvoudige webpages gemaakt. "Doordat ik tijdens deze periode een laptop van mezelf had en niet meer zo eenvoudig van de technische kennis van familie, vrienden en kennissen in Neder land gebruik kon maken, werd ik min of meer gedwongen zelf pro blemen op te lossen en zelf soft ware te installeren", aldus Kristel. Deze 'obstakels' ziet ze nu als een uitdaging. Zij ziet internet vooral als een handig en goedkoop medi um dat ze zelf dagelijks gebruikt, De website van SOS is een van de eerste klusjes die ze -vanwege het goede doel uiteraard gratis- heeft gemaakt. SOS Meerlo-Wansum is Kristel Eibers aan het a achter de computer blij met deze nieuwe aange site en hoopt dat veel van Meerlo-Wanssum elders de site raadplegei naam is: www. sos-meerlo wanssum. De gemeente Meerlo-Wans sum sponsort John Wijers uit Wanssüm met een bedrag Van .1.00' èurp.t pe ^aiissuipse zw'èmmer neemt van"16 tot en met 24 juli deel aan de World Transplant Games (WTG) in Canada. Hij is sinds zijn geboor te nierpatiënt. Na drie transplan taties en een lang ziekenhüisver- leden gaat het nu goed met hem. Hij veroverde in 2003 bij de World Transplant Games in Nancy als zwemmer een zilve ren en bronze medaille en wil komend jaar wederom hoge ogen gaan gooien in Canada. Om de reis te kunnen bekosti gen, benaderde de Wanssum- mer ook de gemeente Meerlo- Wanssum voor een sponsorbijdrage. Het sportevenement World Transplant Games wordt om de twee jaar gehouden. Aan de Indianen en totempalen zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Vandaar dat SOS Meerlo-Wanssum voor het Wereldfestival met het thema Kinderen Indianen een wedstrijd totempalen maken voor de jeugd organiseert. Tijdens het Wereldfestival op 26 juni zal zuster Lucienne van kindertehuis Hogar Espe- ranza de prijs voor de mooi ste totempaal uitreiken. De scholen, peuterspeelzaal en jeugdbewegingen in Meerlo- Wanssum hebben uitgebreide informatie gekregen over de wedstrijd. De bedoeling is dat de totempalen de komende maan den naar eigen inzicht worden gebouwd. Op de dag van het Wereldfestival kunnen de deel nemers zich tussen 11.00 en 12.00 uur inschrijven. De totem palen worden de hele dag op een centrale plaats op het terrein tentoongesteld. Om 16.00 uur worden de prijzen voor de mooi ste totempalen in verschillende leeftijdscategorieën uitgereikt door zuster Lucienne. SOS Meer lo-Wanssum rekent op veel enthousiaste deelnemers! Op zaterdag 19 en 26 maart kunnen inwoners van de gemeen te Meerlo-Wanssum van 9.00 tot uiterlijk 11.30 uur gratis hout laten versnipperen bij het voor malig milieustation aan de Kulertsweg 4 in Wanssum. Dit gratis versnipperen is alleen bedoeld voor inwoners van Meer- lo-Wanssu,. wedstrijden in diverse discipli nes nemen mannen, vrouwen, jongens en meisjes uit de hele wereld deel. Belangrykste voor waarde voor deelname aan de WTG is dat de deelnemers een transplantatie hebben onder gaan. De getransplanteerden maken op deze wijze duidelijk dat hun leven kwalitatief verbe terd is doordat iemand bij leven heeft besloten donor te zijn. Winnen alleen is niet belangrijk; promotie voor orgaandonatie is het doel van de sporters. De bands Haraszement en Imi- tallica spelen op vrijdag 11 maart in OJC Gaellus. Haraszement, afkomstig uit de omgeving Lot- tum, speelt eigen werk in de stijl van Overkill, Guns n' Roses en Nashville Pussy. De formaties brengen tijdens hun optredens ook enkele covers ten gehore. Na Haraszement is het de beun aan Imitallica uit Deurne. De bandle den spelen anderhalf uur lang alleen maar metallica. Haraszement begint rond 21.00 uur. De deuren van OJC Gaellus gaan om 20.00 uur open. In de Wanssumse kerk geven op zaterdag 12 maart zes koren, uit de gemeente Meerlo-Wanssum gezamenlijk eén uitvoering. De liederen hebben te maken met de pas- sietijd. Aanvang: 20.00 uur. Liederen zoals Stabat Mater, Locus Iste, Haec Dies, Pie Jesu (uit Requim), Hosanna en I don't know how to love Him uit Jesus Christ Superstar worden door de koren ten gehore gebracht. Ook hebben de zangers en zangeres sen de Litany of the Passion en For the love of Jesus van John Stai- ner ingestudeerd, een lied dat gezamenlijk onder leiding van Hans Terra wordt uitgevoerd. Na het concert begint de 'opheffingsuitverkoop' van de muziekshop. De muziekwinkel gaat voorlopig sluiten met een grandioze 'opruiming' in de vorm van twee uitvoeringen op zater dag 12 maart in de kerk in Wans sum en aansluitend in gemeen schapshuis de Zandhoek in Wanssum. De muziekshop heeft twee filialen met een totaal ver schillend karakter: een religieus en een populair. Twee maanden geleden gingen zestig enthousiaste zangers en zangeressen de uitdaging aan om in een kort tijdsbestek (vier repe tities) enkele muziekstukken in te - Enj studeren met een voor hen' kende dirigent. Zaterdag vir uitvoering plaats van dit mu; project. De deelnemers aan de hop religieuze muziek onder leiding van dirigent Terra liederen van John Tav< De muziek van de Engels Tavener wordt gekenmerkt een hang naar mystiek en is geïnspireerd op de gezangei de Grieks Orthodoxe Liturgit gevoerd worden Song for de Lamb (op tekst van de mysticus William Blake) slotte het Funeral Ikos. Grieks-orthodoxe leest de verklaring van een uiri hymne. De religieuze muziek woi de kerk uitgevoerd, na het cert van de zes koren. Om 2 uur, na de pauze, zijn de de mers van de workshop close mony aan de beurt om hun gramma te laten horen gemeenschapshuis de Zand tegenover de kerk in Wans Zij hebben vijf repetities ge onder leiding van dirigent M Mariën. Voor de meeste de mers was zingen in close-ha ny helemaal nieuw. Op het gramma staan onder meer lonesome road (James Tayl< Don Grolnick)en Short Pc (Randy Newman). Piet en Jeanny Custers presenteren 'eigen' boek De pelgrimstocht per fiets die het echtpaar Jeanny en Piet Cus ters uit Swolgen maakte, heeft een onverwacht vervolg gekre gen. Vorig jaar trokken ze de stoute schoenen aan en ging een door hen langgekoesterde wens in vervulling. Jeanny en Piet fiet sten vanuit Swolgen naar de Spaanse bedevaartplaats Santiago de la Compostella. Tijdens deze tocht hield Piet 's avond trouw de belevenissen van de afgelopen dag bij in zijn dagboek als herin nering. Toevallig kwamen zij in contact met de eigenaar van boek handel A. Priori uit Nijmegen, die de notities van Piet wel eens wilde lezen. De man was zo onder de indruk van zijn verhaal, dat hij er wel wat voor voelde om dit reisverslag in boekvorm uit te geven, wat ook gebeurde. Afgelopen overhandigde Frans Wildenborg van boekhandel A. Priori uit Nijmegen het eerste exemplaar aan Piet en Jeanny Cus ters. In het boek staat elke etappe die het echtpaar maakte in geuren en kleuren beschreven. Piet schrijft bijvoorbeeld over hun hoogte- en dieptepunten, ervarin gen en verrassende ontmoetingen met andere pelgrims. Overigens heeft het 'pelgrimsvirus' de twee goed te pakken. Komende zomer gaan Piet en Jeanny een gedeelte van de pelgimstocht nog eens afleggen. Niet fietsend, maar wan delend, Vanaf de Pyreneeën gaan ze te voet naar Santiago. Het boekje met de titel 'Onderweg' Frans Wildenborg van bi handel A. Priori uit Nijtni, overhandigde de boekjes Jeanny (links) en Piet Cus (rechts). ligt bij de boekhandel of is an( bij onder meer boekhandel den Munckhof in Venray te bö len onder ISBN-nummer 90-6772-002-X.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 12