Unieke kunstroute door Nepal Meerlo-Wanssui "Een geweldige ervaring" Bezwaren uit Meerlo blijven in Venray Kerk Swolgen ziet er weer piekfijn uit Boekenbal bijzonder geslaagd College bezoekt Swolgen Ongeval Blitterswijck Toneel in Wanssum Service rubriek PEEL EN MAAS Donderdag 3 maart 2005 - Pagii PE Henk van Hemert zet zich in voor de kunstenaars in Nepal Een reis naar Nepal in augustus 2004 heeft het leven van Henk van Hemert veran derd. De oud reclameman van Philips en beeldend kunste naar was erg onder de indruk van de bizarre leefomstandig heden van de Nepalese bevol king en vroeg zich af wat hij vanuit Nederland hier aan kon doen. Het antwoord was een kunstroute door Nepal voor toeristen, die hij samen met o.a. Manish Kumar Singh heeft opgezet. Vorig jaar augustus zijn Henk van Hemert en zijn vrouw op vakantie geweest naar Nepal en India. Wat zij met name in Nepal zagen heeft het leven van de gepensioneerd reclameman bij Philips totaal veranderd. "Tijdens onze reis in Nepal kwamen we in aanraking met een lokale gids, Manish Kumar Singh genaamd, waar we gelijk een band mee had den. Hij heeft ons onder andere begeleid bij lokale crematies van meerdere mensen. Hoe dat in zijn werk gaat, heeft een enorme indruk op me gemaakt. Wanneer iemand in Nepal komt te overlij den, dan wordt hij nog diezelfde dag gecremeerd. Het lichaam wordt gewassen in de heilige rivier, waarna het zo mooi moge lijk wordt aangekleed. Voor het hout wordt er gezocht naar hout van een zo hoog moge lijke kwaliteit. Dit zorgt er name lijk voor dat de reïncarnatie beter verloopt. Het lichaam wordt op de houtstapel gelegd en in brand gestoken. Na een paar uur bran den wordt het lichaam in de rivier geschoven. Dit gehele proces heeft zo'n ontzettende indruk op me gemaakt. De mensen leven in Nepal onder zeer armzalige omstandigheden. Het leek wel alsof je teruggaat naar de Middel eeuwen." CONTACT MET NEPAL "Toen we terugkwamen, heb ik Manish een paar foto's van onze vakantie gestuurd, wat ertoe heeft geleid dat we nu over en weer mailen en zelfs iedere dag even chatten. Manish is een goede vriend van mij en mijn vrouw geworden. Doordat we zo gemak kelijk met elkaar in contact kwa men en ik nog steeds met Nepal in mijn hoofd liep, ontstond bij mij het idee om vanuit Nederland iets te doen voor de bevolking." Hij vroeg zichzelf af wat hij kon doen voor de bevolking van Nepal met de kennis van zijn werk in de marketing en zijn erva ringen als beeldend kunstenaar. "Ik kwam op het idee om de oude cultuur en de moderne kunst onder de aandacht te brengen bij de toeristen. Deze twee gebieden liggen namelijk erg dicht bij elkaar. Tijdens mijn reis naar Nepal ben ik veel kunstenaars tegengekomen. Na wat research gedaan te hebben, kwam ik erach ter dat deze kunstenaars veelal bij elkaar blijven hangen en niet bui ten Nepal komen. Dit vond ik erg jammer. Zo ben ik op het idee gekomen om een kunstroute op te zetten!" DE KUNSTROUTE Het idee van de kunstroute is geheel van Van Hemert zelf. "Bij het opzetten van de route heb ik me door verschillende personen laten adviseren, waaronder Marjo Jenniskens. Via een artikel in de Peel en Maas over haar werkzaam heden ben ik met haar in contact gekomen. Vanaf het eerste moment klikte het tussen ons. We hebben alle twee ons hart verlo ren aan Nepal en we hebben het beste voor voor de Nepalese bevolking." Aan de hand van de kunstroute wil hij de toeristen bij de kunstenaars, de kunst en de Nepalese samenleving brengen. "Via deze route wil ik het toeris me in Nepal bevorderen, de kun stenaars in Nepal en de kinderen in Pokhara ondersteunen. Dit laat ste gebeurt via de stichting Child Welfare Scheme, waarbij Marjo Jenniskens zeer betrokken is. Ver der heb ik inmiddels een goede samenwerking met de Nepalese Development Academy in Utrecht. Op dit moment is de kunstroute voor 80% geformuleerd. Om alles in orde te krijgen ben ik een mar ketingplan op aan het zetten. Tij dens de route worden bezoeken aan Nepalese kunstenaars afge wisseld met de traditionele plek ken. Op deze manier is kunst een middel om hulporganisaties via toerisme in de picture te krijgen. Je staat versteld wat je allemaal met een beetje geld kunt doen." Deze maand gaat Van Hemert terug naar Nepal om zijn kun stroute verder af te ronden. Voor meer informatie kijk op www.henkvanhemert.com Gehandicaptenplatform presenteert boek 'Jij en Ik Wij' Burgemeester Joep Hahn en wethouder Leo Beterams (PK Meerlo-Wanssum) namen vrijdagavond in een feestelijke atmosfeer de eer ste exemplaren van het boek je 'Jij en Ik Wij' in ont vangst. Dit boekwerk is ontstaan naar aanleiding van het Europees jaar 2003 voor mensen met een functiebe perking. De ambassadeurs Femke Coenders, Wout v/d Elzen, Bart Nabben, Tom Ver- haeg en Luuk Wagenaar over handigden de eerste boekjes. De ambassadeurs hebben samen met de kinderen van de groepen 7 en 8 van de basisscho len in Blitterswijck, Geijsteren, Wanssum en Meerlo hun mede werking aan de totstandkoming van het boek verleend. De kinde ren van kortverblijftehuis 't Raay- ke in Tienray hebben de omslag ontworpen en meegedacht, gete kend, gekleurd en geschreven. Vele vrijwilligers en sponsoren hebben ervoor gezorgd dat het boek nu eindelijk aan de buiten wereld gepresenteerd kon wor den. Vorig jaar maart viel het boe kenbal compleet in het water. De pianist kwam niet opdagen en ook de vertegenwoordigers van de basisscholen lieten het destijd afweten. Omdat ook de kwaliteit van het boekje te wen sen overliet, besloot het plat form een nieuw boekenbal op touw te zetten. En met succes, De ambassadeurs lezen bet boekje met grote belangstelling. Burgemeester Hahn neemt het eerste exemplaar in ontvangst. vertelt Truus Knoops-Kersten. "Het boekje werd vrijdag onder grote belangstelling gepresen teerd. Gelukkig wel. Het is een eenmalige en prachtige uitgave geworden. Ons platform is erg te spreken over de medewerking van de scholen en gemeente en hoopt in de toekomst de integra tie tussen kinderen met en zon der een functiebeperking verder vorm te kunnen geven. In het begin heeft ook de grafische afdeling van tbs-kliniek de Rooy- se Wissel een positieve bijdrage geleverd aan de totstandkoming van dit boek." Maar de avond stond niet alleen in het teken van de pre sentatie van het boek. Ook bood het Platform Gehandicapten Meerlo-Wanssum aan het stich tingsbestuur van Sporthal Meerlo twee nieuwe sportrolstoelen aan, die in de toekomst ingezet kunnen worden bij sportactivi teiten voor en met mensen met een beperking. Dankzij de inzet van Ger Janssen, penningmees ter van het platform, werden deze stoelen gesubsidieerd door Nebash NSG. Lokale Omroep Reindonk zendt op zondag 6 maart een impressie van de boekpresenta tie uit op de lokale kabelkrant. INFORMATIEAVOND Op woensdag 9 maart vindt in sport- en feéstzalencomplex 't Brugeind in Meerlo voor alle mensen met een functiebeper king een bijeenkomst plaats, georganiseerd door het Platform Gehandicapten Meerlo-Wans sum. Tijdens de informatiebij eenkomst zal gediscussieerd worden over het thema 'Sport voor mensen met een beper king'. Hoe kan de gemeente Meerlo-Wanssum, die beschikt over één van de drie aangepaste sportaccommodaties in de pro vincie Limburg, vorm en inhoud geven aan sport op maat? Aan vang: 19.30 uur. Op donderdag 7 april brengt het college van burgemeester en wethouders een bezoek aan Swol gen. De bijeenkomst vindt plaats in café-zaal Wilhelmina. Aanvang: 20.00 uur. Het college wil met inwoners praten over wat er speelt in Swolgen en wat de ideeën van de inwoners zijn voor de toekomst van het dorp. Denk bijvoorbeeld aan onderwerpen als leefbaarheid, veiligheid, wegen, bouwen en wonen. Tot 16 maart kunt u onderwerpen voor het col- legebezoek aandragen. De onder werpen moeten wel van alge meen belang zijn voor de gemeenschap en zijn voorzien van een korte toelichting. Op basis van de informatie die u aan levert, stelt het college een defini tieve agenda vast. Onderwerpen kunt u schrifte lijk indienen via e-mail: svnis- pen@meerlo-wanssum.nl en u kunt ze inleveren in het gemeen tehuis. Noteer ook duidelijk uw naam en telefoonnummer. Dan kan de gemeente u eventueel nog om een extra toelichting vragen. Wilt u meer informatie over het collegebezoek? Neem dan contact op met Sylvia van Nispen, tel: 0478-699 219. De politie heeft maandagmid dag de toedracht onderzocht van een verkeersongeval op de krui sing Oude Heerweg Jan Vissers straat in Blitterswijck. Bij het ongeval is een 51-jarige motorrij der uit Broekhuizen gewond geraakt. Het ongeval gebeurde vermoedelijk toen een 20-jarige automobilist uit Blitterswijck even voor 17:30 uur over de Jan Vissersstraat reed. Hij reed zonder te stoppen een stukje het kruispunt met de Oude Heerweg op. De motorrij der die daar reed, schrok van de auto en kwam vervolgens ten val. Hij is onder andere met beenletsel per ambulance over gebracht naar het ziekenhuis. 't is Wat, het Wanssums Ama teur Toneel, speelt op vrijdag 4, zaterdag 5 en zondag 6 maart in het dialect de komedie 'Het is niet alles goud wat er blinkt' van Hans van Wijngaarden in de Zandhoek in Wanssum. Het spel gaat over een verstok te vrijgezel, die via een adverten tie in de krant een levenspartner zoekt. Maar zijn nichtje heeft andere plannen voor hem. Via allerlei komische situaties komt alles toch nog op z'n pootjes terecht. De toneelavonden begin nen om 19-30 uur. De zaal is open vanaf 19.00 uur. Entree voor volwassenen is 5 euro en voor kinderen tot 12 jaar 2,50 euro. H; I Wielrenner Norbert Poels eindigt in de bus met Nuyens De 21-jarige Blitterswijckse amateur-wielrenner Norbert Poels heeft zijn eerste con frontatie met de prof achter de rug. De zondag verreden wed strijd Kuurne-Brussel-Kuurne was een zeer zware beproe ving voor de renners omdat het vroor dat het kraakte, sneeuwde en er een ijzige en striemende wind over de wegen waaide. Het was de eerste grote wed strijd die Poels deed met zijn nieu we ploeg Fondas-Imabo Doorisol. "Voor mij was dit de eerste prof- koers die ik reed in mijn jonge car rière. Ik was er al weken mee bezig en had er ook erg veel zin in. Ik wist niet wat ik moest ver wachten. Ik had goed getraind de afgelopen winter en kende weinig tegenslag." Duizenden mensen stond aan de start te kijken toen alle profs en amateurs het koersboek moes ten tekenen. Er waren tientallen cameraploegen die interviews maakten met de grote jongens en veel werd er gesproken over de klassieker daags ervoor, de Omloop het Volk, die werd gewonnen door Nuyens. Om 12.00 uur werd het start schot gegeven. Norbert Poels: '"Er werd meteen vanuit het vertrek hard gekoerst en mijn teller gaf constant vijftig of meer aan. Ik kon het tempo goed bijhouden en kon makkelijk op de kant mee. Na 40 km waren we op de top van de eerste beklimming 'de Edelare'. Ik reed makkelijk omhoog en zag de rest van de wedstrijd zeer positief tegemoet." Zo'n 7 km na de Edelare werd het slechter weer en fietste de amateur uit Meerlo-Wanssum met de grote jongens mee in de ach terste helft van het peloton. Het peloton veranderde in één lang lint en na een paar kilometer was het moment daar dat het peloton scheurde en zich in twee groepen splitste. Norbert Poels zat net iets te ver van achteren en belandde in de tweede groep. Hij baalde enorm omdat hij nog goede benen had en weinig had hoeven afzien. Er werd nog flink gekoerst en de achterstand bleef tussen de 10 en 30 seconden schommelen. De groep kwam er net niet bij en op een gegeven moment gaf iedereen het op en was het gedaan. "Ik baalde nog meer omdat ik wist dat dit het einde betekende van mijn eerste profa- vontuur", aldus de realistische Blit- terswijcker. Maar toen hij zag wie er samen met hem afstapte, was de pijn wat minder. Want samen met Poels stapte Nuyens, de win naar van de Omloop het Volk, af, net als cracks als Bettini, Boven (Rabobank), Diercksens en Eki- mov. Na bijna honderd kilometer afgelegd te hebben, bij de bevoor rading, draaide de complete groep van ongeveer 75 renners rechtst reeks de bus in. Er zat voor Nor bert Poels niets anders op dan mee in de bus te stappen. "Het was een geweldige ervaring, waar je veel van leert. Het had geen zin om door te fietsen met een tempe ratuur tegen het vriespunt en ver schillende sneeuwbuien die we gehad hadden en nog voor ons hadden. Ik vond het toch wel jam mer dat ik niet verder ben geko men. Er komen nog meerdere profkoersen komend seizoen en heb zeker weer veel opgestoken van deze wedstrijd. Het was wel een onvergetelijke ervaring! Dit natuurlijk ook omdat wij naast Skill de enige Nederlandse conti nentale ploeg waren die aan het vertrek stond." Komende zondag rijd de Blitterswijcker de omloop van de Houtse Linies in Ooster hout. WOUT POELS De zeventienjarige Wout Poels (de jongste broer van Norbert Poels) uit Blitterswijck heeft zijn eerste wedstrijd in België op het podium kunnen afsluiten. Een derde plaats wist de amateur zaterdag te behalen na een zeven tig kilometer lange klassieker in St. Severin in de Belgische Arden nen vlak onder Luik. Vijfenvijftig coureurs in de juniorklasse ver schenen aan de start voor deze heuvelachtige koers. Wout Poels trapte met de beste renners mee en in de eindfase van de strijd wist hij samen met een andere renner het gat naar de koplopers dicht te fietsen. De finish lag op een berg en net als zijn oudere broer fietst de jonge Blitterswijcker gemakke lijk bergop. "Het ging lekker hard", vertelt Wout. "Uiteindelijk werd het een sprint en eindigde ik als derde. Een mooie prestatie tij dens de eerste wedstrijd dit sei zoen." Wout Poels fietst in Hel mond bij de RTC Buitenlust. Komend weekend zijn in Hel mond de clubkampioenschappen. De gemeente Meerlo-Wans sum blijft gebruikmaken van de bezwarencommissie in Venray. Ondanks klachten van burger over te trage afhandeling van bezwaar schriften wil Meerlo-Wanssum het afhandelen van bezwaar schriften aan de gemeente Venray blijven uitbesteden. De gemeenteraad besloot vorige week de samenwerking met Venray voort te zetten. Het uit besteden van de behandeling van bezwaarschriften aan Venray kost Meerlo-Wanssum dit jaar ruim 21.000 euro. De gemeente Meerlo-Wanssum is erg ontevreden over de afhan deling van de bezwaarschriften en overwoog even om een eigen bezwarencommissie op te rich ten. Dat is financieel voordeliger. Jaarlijks dienen inwoners van de gemeente Meerlo-Wanssum gemiddeld vijftien bezwaarschrif ten in. Om daarvoor een eigen commissie in het leven te roepen, lijkt de gemeente Meerlo-Wans sum echter toch wat omslachtig. Daarbij komt dat ook dan de garantie dat de afhandelingster mijn van de bezwaarschriften kor ter wordt niet gegeven kan wor den. Meerlo-Wanssum heeft van de gemeente Venray de garantie gekregen dat de commissie voor taan binnen twee weken na de hoorzitting -waarop de burger zijn bezwaar kan toelichten- een advies uitbrengt over de bezwa- Overigens is de gemeente Ven ray van plan om de huidige bezwarencommissie anders in te richten. De wijzigingen zijn bedoeld om kosten te besparen en de termijnen beter te kunnen behalen. Nu bestaat de commissie uit een onafhankelijke voorzitter en twee externe juristen, maar in de nieuwe opzet worden de twee juristen van buitenaf vervangen door eigen juridische ambtenaren van de gemeente Venray. Dat is niet alleen goedkoper, ook kan er flexibeler gewerkt worden. De commissie komt vier keer per maand bijeen en geeft de garantie af dat ze binnen veertien weken na de hoorzitting met een advies komt. Niet alleen het kerkhof in Swolgen ligt er sinds enkele maanden tiptop bij, ook de binnenkant van de kerk kan de toets der kritiek weer ruimschoots doorstaan. Dankzij de inzet van een groot aantal vrijwilligers, de meeste van het broederschap St. Antonius, hebben de ban ken, vloeren en biechthokjes in de kerk de afgelopen twee weken een flinke opknap beurt ondergaan. De houten vloeren en bankjes werden geschuurd, gelakt en gepoetst Urenlang waren de Swolgense vrijwilligers in de weer met het sjouwen van de banken en het opknappen van het interieur van de kerk. Woensdagavond werden de ban ken en vloeren voor de laatste keer van een nieuw laagje verf voorzien en vrijdag worden de banken door de vrijwilligers teruggezet op hun vertrouwde stekkie. Nog effe wat stof afne men en voila: de kerk kan er weer effe tegen. Het broederschap St. Antonius is een niet al te jong 'duppie' meer. De Swolgenaren zijn alle maal de zeventigjarige leeftijd gepasseerd en komen eigenlijk alleen op vrijdag bijeen om het Een groot aantal vrijwilligers was ook afgelopen maandag in de Swolgense kerk aan het werk. kerkhof te onderhouden. "Maar nu hebben we dan eindelijk ook de binnenkant van de kerk vero verd", zegt woordvoerder Jan Gooren gekscherend. "Voor deze klus hebben we overigens ook een aantal jongere Swolgenaren gevraagd om mee te helpen. Zij hebben ons gesteund bij het schuren en het sjouwen van de banken. En maandag heeft ook de pastoor nog even meegehol pen." Vele handen maken licht werk: het spreekwoord kon in Swolgen verzomien zijn.... Verloskundigenpraktijk Hor Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Mai Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, AlmutRj makers, Marlon Theimissenj. Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen tel.nr: 077-3981450 b.g.g.O 522222. Voor het maken v afspraken kunt u het beste b op dinsdag, woensdagmorgt donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, toor Janssenstraat 3, 5864] Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300;) dens de uren dat de praktijk! pend is. Artsen: P.H.A. J. Joof J.F.H. van Arensbergen, F.J.P Arensbergen Spreekuren: uitsluitend oj afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Mi lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij vanP 17.30 uur, za van 10.00-12.0Q en van 17.00 tot 18.00 uur,, van 12.00-1300 uur, spoedt ten: Apotheek Antoniusveldj. tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 586; Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie 1| lo-Wanssum, Constantijnstrai 5864 BJ Meerlo, tel: 691726,) 692626, e-mail: fysiomeerlofy net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-St renburg, Legert 15, 5866 C, Swolgen, tel: 692532, e-m mieghem@ worldonline .n Spreekuur: volgens afspraa RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hoge, 99, Postbus 242, 5900 AE Vel i± 077-3550222. Geopend:! t/m vr 8.30-17.30 uur. In de stichting zijn ondergebracht, r der- en jeugdzorg, volwassen! zorg, ouderenzorg, preventie dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie bewustzijn, mw D. Van Dij Mgr. Aertsstraat 51, 5866 B Swolgen, tel: 077-463229? Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-li burg, Drie Decembersingel' Postbus 3165, 5902 RG Ven Bureau Klantenservice: bete baar tijdens kantooruren (int sief ledenadministratie), tel: 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat! 5864 CP Meerlo, tel: 6927) Secretaris: W. Baken, Hoofdsi 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 58641 Meerlo, tel: 692231 Spreek) volgens afspraak, j Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0* (dagelijks bereikbaar van 141 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdieit 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhol 5804 BV Venray, tel: 5174£ Advies- en Meldpunt Kinden handeling, Postbus 219, 59lf Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavi zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-35757! Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Mei Tienray-Swolgen, Secret I.B.A. Arts, Generaal Dent straat 21, 5866 BM Swolgen, 0478-692028. Voor bezoekt* tel. 047^692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 j Horst, tel. 077-3978500, fax' 3978505, email: unithorst@synthes| www.synthese.nl Ouderenadviseur voor ii matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978 Steunpunt voor Mantel gers. Inloopbijeenkomst 1 derde dinsdag van de maand 10.00 - 12.00 uur. Tevens op dag avondopenstelling van 19 21.30 uur. Algemeen Maatschapp Werk. Voor tel. afspraak 3978500. Spreekuur op maandag t/m dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. 1 ningstijden: ma., di. en do. 10.00-12.30 uur. I we op vei -ge bij Ge g e< Wi gei dei dat we he de tij' po lat Wi

Peel en Maas | 2005 | | pagina 8