Nieuwe commissie bezwaarschriften Castenray viert voltooiing kerkrestauratie Oostrums Aege Böjjum Live De Horst opent locatie in Geleen Castenray Open dag behandelunit dermatologie VieCuri Venray Omroep Venray net zo populair als Sky Radio Vrouwen Vereniging Laagvlieg oefening KASTSYSTEMEN WielHermkes VAN OORSCHOT MODE Slachtofferhulp 'L De vrouwenbond in Castenray gaat voortaan verder onder de nieuwe naam Vrouwen Vereniging Castenray. Met ingang van dit jaar heeft de vrouwen bond uit Castenray na een lid maatschap van 72 jaar zich afge zonderd van Roermond. In 1933 zijn ze begonnen als de boerin- nenbond, later omgedoopt tot LVB (Limburgse Vrouwenbond) en in 2001 opgegaan in Zij-Actief Nederland. Net als vele andere afdelingen kon ook Castenray zich niet meer vinden in het func tioneren van het hoofdbestuur, want de kleine afdelingen streven hele andere belangen na dan het provinciale bestuur in Roermond of het hoofdbestuur in Den Haag. In navolging van andere afdelin gen heeft ook Castenray na een unanieme stemming van de leden tegen, dus besloten om onder Roermond uit te gaan. Het bestuur vond dat bij een nieuwe vereniging een nieuwe naam maar ook een nieuw logo hoort. Han Streng werd bereid gevonden om een logo te ontwerpen dat door het bestuur op de jaarverga dering werd gepresenteerd. Er is gekozen voor een logo dat de jonge vrouw ook zal aanspreken, want het is de wens van de ver eniging om ook jonge leden aan te trekken. Ieder jaar wordt er weer getracht om een afwisselend en boeiend programma in elkaar te zetten, zodat er voor jong en oud wat te beleven valt. Zo zijn er knutselavonden, maar worden er ook lezingen gehouden over onderwerpen die de leden zelf aandragen. Er zijn excursies, fiets tochten, de jaarlijkse oriëntatie- tocht, kienavond, uitstapje, voor Castenray uniek: het kinderuit- stapje, kinderen van leden gaan samen met hun moeders een mid dagje op stap. Maar ook grotere evenementen zoals de tweejaar lijkse vlooienmarkt, die ook dit jaar weer gehouden wordt en wel op 13 maart in het gemeenschaps huis de Wis in Castenray. KEUKEN- EN INTERIEURBOUW Slaapkamer Kantoor Woonkamer Keuken Industriestraat-17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 e& Hoogveld www.wielhermkes.nl In het kader van een Close Air Support (CAS)/Forward Air Controlling (FAC) oefening vin den vliegactiviteiten plaats met militaire gevechtsvliegtuigen boven Luchtmachtbasis De Peel en de aanvliegroutes daar naar toe. De deelnemende vliegtuigen zullen boven en rondom de Luchtmachtbasis De Peel op lage hoogte vliegen en wel op de vol gende tijden: dinsdag 8 maart 09.00 en 16.30 uur; woensdag 9 maart 09.00 en 16.30 uur; donder dag 10 maart 09.00 en 16.30 uur en op vrijdag 11 maart 09.00 en 11.15 uur. Bij deze oefeningen verlenen vliegtuigen luchtsteun aan grondtroepen. Dit wordt onder andere beoefend boven de Luchtmachtbasis De Peel. Er wordt niet gevlogen beneden de toegestane hoogte. De vliegtuigen starten en landen niet van Luchtmachtbasis De Peel. WINTERSCHI Wij zetten alles weer str: de verf en zorgen voor ee perfecte wandafwerking. Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Breda, Oss www.vanoorschotmode.nl peel en maas Op vrijdag 11 maart is de offi ciële opening van de Intensieve Behandel Unit Dermatologie (1BUD) op de vernieuwde polikli niek 31 op de eerste verdieping van de locatie Venray van VieCuri Medisch Centrum voor Noord- Limburg. Op deze dag kunnen belangstellenden van 10.00 tot 12.00 uur kennismaken met de vele behandelmogelijkheden van deze unit. De dermatologen en bun team zullen de rondleidingen en demonstraties verzorgen. De dermatologen P. Bongaarts, B. Jagtman, J. van Pelt en M. de Rooij werken op beide locaties van VieCuri. In de afgelopen jaren heeft hun specialisme zich steeds meer ontwikkeld tot een bijna uit sluitend poliklinisch vak. Dit heeft te maken met de introductie van nieuwe therapieën en geavan ceerde apparatuur, die het moge lijk maken de patiënten polikli nisch te behandelen. Een ziekenhuisopname is daardoor steeds minder noodzakelijk. Deze ontwikkeling heeft er ook toe geleid dat - naast de bestaande polikliniek waar snelle zorg wordt verleend - de Intensieve Behandel Unit Dermatologie is gerealiseerd. Op deze unit vinden met name intensieve en langer durende behandelingen poliklinisch plaats. Uitgebreide voorlichting en instructie aan de patiënten, zowel mondeling als schriftelijk, is hier bij essentieel. Op de IBUD kunnen patiënten onder meer terecht voor behan deling van eczeem, psoriasis, lym- foedeem aan arm of been, open been en voorstadia van huidkan ker. Ook speciale huidverzorgen- de baden en peelings van de hoofdhuid bij voorstadia van kan ker behoren tot de mogelijkhe den. Binnenkort wordt dit aanbod uitgebreid met fotodynamische therapie als behandeling van voorstadia en oppervlakkige vor men van huidkanker. De vergrijzing zal in de toe komst leiden tot meer aandoenin gen die intensieve zorg en extra aandacht behoeven. De Intensieve Behandel Unit Dermatologie is daarvoor dé aan gewezen plaats. Inmiddels wordt op meerdere dermatologische poliklinieken in Nederland vol gens het IBUD-principe gewerkt. In de praktijk blijkt dat deze aan pak voor dé individuele patiënt met een vaak chronische aandoe ning veel voordelen heeft en ook effectiever is. Donderdag 3 maart 2005 - Pagina 7 Bureau Slachtofferhulp Noord en Midden-Limburg/Zuid-Limburg, vestigingsplaats Beek, maar ook werkend vanuit Heerlen, Maastricht, Kerkrade, Roermond, Venlo, Weert en Gennep, is op zoek naar mensen die op een zin volle manier invulling willen geven aan hun vrije tijd. Mensen met het hart op de juiste plek, die goed kunnen luisteren, die onge veer tien uur per week flexibel inzetbaar zijn en van afwisseling houden. Slachtofferhulp biedt; een uitgebreide basistraining/inte ressant en gevarieerd werk, inten sieve begeleiding, aardige colle ga's en een fijne werksfeer. Daarnaast is er nog een grote mate van zelfstandigheid en verant woordelijkheid, een ruim aanbod aan deskundigheidsbevordering en een goede onkostenvergoe ding. In het voorjaar gaat er in zowel Noord- en Midden-Limburg als ook in Zuid-Limburg een nieu we basiscursus van start. Als u zich wilt inzetten voor uw mede mens en denkt dat deze vorm van hulpverlening bij u past, kunt u tij dens kantooruren bellen met tel. 0900-0101 of via (046)4203500. U krijgt dan informatie toegestuurd en uitleg over de procedure. Slachtofferhulp Nederland is een onafhankelijke organisatie die opkomt voor de belangen en rech ten van slachtoffers van misdrij ven en verkeersongelukken. Omroep Venray wordt in de Venrayse wijken en dorpen vrijwel net zo goed beluisterd als Sky Radio. Uit een luister onderzoek blijkt dat 36,5 pro cent van de Venraynaren min stens één keer per week naar Omroep Venray luistert. Volgens landelijke NOS-cijfers scoort Sky Radio het hoogst met een weekbereik van 37 procent. Het luisteronderzoek is uitge voerd door leerlingen van Gilde Opleidingen. Het was een eind examenopdracht van de afdeling Marketing Communicatie. Onder begeleiding van docent T. Jillissen hebben de leerlingen drie maanden gewerkt aan het voorbe reiden en uitvoeren van de enquê te. Ze zijn alle dorpen en wijken van de gemeente Venray ingetrok ken. Om zo een beeld te krijgen van wie de luisteraars van de loka le radio-omroep zijn, wanneer ze luisteren en hoe lang. De meeste mensen (84 pro cent) kennen Omroep Venray. Dagelijks luistert 20,9 procent van de inwoners naar de zender en 36,5 procent zegt dit minstens eenmaal per week te doen. Daarmee scoort Omroep Venray hoger dan de regionale radio (30%), Radio 3 (26%), Radio 1 (25%) en Radio 2 (22%). Ook muziekzenders als Radio 10 en Yorin FM zijn met een weekbe reik van respectievelijk 17 en 13 procent minder populair in Venray. Op zondag wordt het vaakst naar Omroep Venray geluisterd. Van de dagdelen wordt 's middags het meest op de lokale zender afgestemd. Het merendeel van de luisteraars, ruim 60 procent, zegt geïnteresseerd te zijn in zowel muziek als informatie. Waarbij alléén muziek hoger scoort (27,2 dan alleen informatie (11,4%). Als rapportcijfer gaven de geën quêteerden Omroep Venray een 7,1. Waaruit blijkt dat de luiste raars over het algemeen tevreden zijn over de uitzendingen. Burgemeester en wethouders van Venray en Meerlo-Wanssum zijn akkoord gegaan met een nieu we samenstelling van de commis sie bezwaarschriften. Met ingang van 1 maart bestaat de commissie uit externe voorzitters welke zijn benoemd vanwege hun onafhan kelijke positie en op basis van hun specifieke juridische deskundig heid. In het dagelijks leven funge ren de voorzitters als vice-presi dent respectievelijk rechter bij de rechtbank in Arnhem. Naast de voorzitters zijn twee algemeen juristen als interne leden en drie vakjuristen als plaatsvervangende interne leden van de commissie benoemd. Voorts wordt het behandelingsproces van de bezwaarschriften gewijzigd, met als doel dat binnen de door de wet gestelde termijnen op een bezwaarschrift wordt beslist. Het ruim vier ton kostende i restauratieproject van de St. Matthiaskerk in Castenray is al weer een aantal weken gele den afgerond, maar het Castenrayse restauratiecomité heeft bewust gewacht met de viering van dit feit tot na de dnikte van de carnavalsdagen. Zondag 6 maart is het dan zover. Met veel voldoening en gepaste trots blikt de Castenrayse dorpsgemeen schap die middag terug op de maandenlange restauratiepe riode, want het resultaat mag gezien worden: een prachtig kerkgebouw dat de tand des tijds weer voor een lange periode kan doorstaan. De Castenrayse St.Matthiaskerk heeft reeds een lange historie ach ter de rug. Uit oude schriftstuk ken blijkt dat op 23 januari 1434 'in het dorp Casterloe van de parochie van Venraede in het Luikse Diocees' een gewijd altaar gesticht werd 'ter ere en tot lof van God, de Almachtige en de Zalige Apostel Matthias, in eerder aangewezen, onlangs gewijde Kapel....' Al eeuwenlang wordt de H.Matthias dus in Castenray ver eerd. Het huidige priesterkoor werd in 1485 tegen de toenmalige kapel gebouwd. Deze kapel werd jarenlang bediend door de Venrayse geestelijkheid, totdat Castenray in 1804 onder de nabu rige parochie van de H.Gertrudis :e Oirlo kwam te vallen. Castenray streefde echter naar zelfstandigheid en in 1922 werd de geloofsgemeenschap door mgr. Schrijnen verheven tot rec toraat. Bij de kerk werd een recto raatswoning gebouwd, die vanaf 1933 als pastorie gebruikt werd. In dat jaar volgde namelijk de ver heffing van Castenray tot zelfstan dige parochie. Door de groei van het aantal kerkgangers werd in 1911 het kapelletje, waarvan de bouwdatum wellicht begin 1400 lag, afgebroken en werd tegen het laatgotische priesterkoor uit 1485 een nieuwe kapel met drie gewelfvakken en een mooi, rank torentje gebouwd. Allengs groei de het inwoneraantal van Castenray en daarbij kwamen ook nog de vele pelgrims die de plaat selijke kapel bezochten, zodat het godshuis al gauw weer te klein bleek. In 1933 werd begonnen met een fikse uitbreiding van de kapel met onder meer een vierde travee. Er kwamen zijbeuken met biechtstoelen, een kinderkapel, een doopkapel en een sacristie. Ook kreeg de kerk een hoge toren met daarnaast een traptorentje, dat naar het oksaal leidde. Het nieuwe kerkgebouw was helaas geen lang leven beschoren. In oktober 1944 lieten de Duitse bezetters de toren springen en de kerk werd vrijwel totaal ver woest. Gelukkig bleef het histori sche priesterkoor gespaard. Onder de bezielende leiding van de toenmalige pastoor Rieter en met de hulp en goedgeefsheid van de parochianen presteerde men het de kerk weer op te bou wen en zelfs nog uit te breiden met een vijfde gewelfvak. De Castenrayse toren was zelfs de eerste die in het na-oorlogse Limburg werd opgebouwd. PLAQUETTE Bijna zestig jaar lang hoefde aan het kerkgebouw alleen het nor male onderhoud gepleegd te wor den. De laatste jaren bleek de tand des tijds echter steeds meer zijn sporen na te laten en waren meer en meer reparaties nodig. Het bleek dat de dakleien hun tijd gehad hadden en evenals de goten en afvoerpijpen aan vervan ging toe waren. Ook de gebrand schilderde ramen moesten hoog- nodig gerestaureerd worden en reparatie van de eikenhouten kap constructie van het 15e eeuwse priesterkoor kon eveneens niet langer uitgesteld worden. Hier en daar moest het metselwerk her steld worden en de houten raam kozijnen van de sacristie waren aan vervanging toe. Daarbij kwam nog het nodige schilderwerk aan het gebouw. Al met al een ingrij pende restauratie, zoals er sinds de Tweede Wereldoorlog nog geen noodzakelijk was geweest. Vier maanden lang werd er op zeer deskundige wijze aan het gebouw gewerkt en het resultaat mag er wezen. Een fraai en monu mentaal godshuis dat nog steeds zeer beeldbepalend is voor het dorpscentrum. En dus alle reden om met enig feestelijk vertoon het kerkgebouw weer officieel in gebruik te nemen. De feestviering begint zondag om 13.30 uur met een plechtige heilige mis, waarin deken H. Smeets en kapelaan W. van Dijck van het dekenaat Venray zullen voorgaan. Het Kerkelijk Zangkoor en het Dameskoor uit Castenray zullen zorgen voor de muzikale opluistering. Aansluitend aan de kerkdienst zal deken Smeets een naast de hoofdingang bevestigde natuurstenen plaquette onthullen en inzegenen. Deze plaquette zal blijvend herinneren aan de restau ratie van het monumentale gebouw. Na deze officiële hande ling zet het feest zich voort in het gemeenschapshuis naast de kerk. Daar is voor iedereen die belang stelling wil tonen een expositie ingericht, die een overzicht geeft van de restauratie. Zo'n honderd kleurenfoto's op een formaat van 20x30 cm laten in twee delen een goed beeld zien van de restaura tiewerkzaamheden. Eén deel geeft een overzicht van de restau ratie in het algemeen, terwijl een ander deel specifiek de restauratie van de gebrandschilderde ramen laat zien. Het gehele restauratie project is eveneens op video vast gelegd en ook daarvan zijn in gemeenschapshuis De Wis beel den te zien. Verder is ook een in 1983 bij gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de parochie door Wim Duijkers gemaakte maquette van de Castenrayse kerk te bewonderen. Hij maakte de maquette geheel op schaal, waar bij met name het interieur specia le aandacht kreeg. Omdat het dak van de maquette eraf kan, is het mogelijk een blik in de kerk te werpen. Ongelooflijk hoe gede tailleerd hier te werk is gegaan. Het bekijken meer dan waard. Omdat het restauratiecomité nog steeds kampt met een tekort van 11.500,- wordt de mogelijkheid geboden door het kopen van beschilderde en onbeschilderde dakleien, een fotoboekje en een set ansichtkaarten de restauratie van de Castenrayse kerk finan cieel te steunen. Om het feestelij ke karakter van de middag een extra accent te geven, wordt de aanwezigen een drankje en een hapje aangeboden. Uiteraard hoopt het restauratiecomité zon dag op veel belangstelling. Als op zaterdag 12 maart de poorten van het Holland House in het AMC in Oostrum opengaan hebben de artiesten van het muziekspektakel Aege Böjjum Live er al enkele repetities opzit ten, waardoor de meeste zenu wen al bedwongen zijn. Toch wordt het voor velen hun vuurdoop als artiest. Met een gezellige groep collega-artiesten besloten repeteren is toch wel even iets anders "dan In het echt op de bühne voor een meer dan 400-koppig publiek. Want uit de voorverkoop van de entreebewij zen is gebleken dat Oostrum hier zin in heeft en massaal naar dit geweldige evenement komt. Zo'n dertig Oostrummers gaan op deze avond 21 Nederlandstalige acts op de planken zetten, zo goed moge lijk uitgedost als hun artiest, live met een orkest. De organisatie van deze avond is in handen van de Oostrumse harmonie Sub Matris Tutela. Na jarenlang het carnavalsconcert te hebben ver zorgd was het tijd voor iets heel anders. De harmonie wilde iets voor en door de Oostrumse bevol king organiseren. Een viertal com missieleden vormde een artiesten bureau dat vorig jaar al mensen uit het Oostrumse ging benaderen om mee te doen aan dit evene ment. Dit nadat de commissiele den een soortgelijke avond in Vierlingsbeek hadden bezocht en daar meteen heel enthousiast waren geworden over dit con cept. Er werd bewust gezocht naar mensen die normaal gespro ken niet zo snel op de bühne te vinden zijn. Daarnaast zijn er ook mensen gevraagd die wel ervaring hebben en waarvan bekend is dat ze een aardig zangtalent hebben. Er was een lijst van gewenste artiesten en vervolgens werd gekeken wie daar eventueel voor benaderd kon worden. Maar de artiesten hebben ook een zekere vrijheid gekregen en konden ook hun eigen keuze aandragen. Bijna stuk voor stuk reageerden de gevraagden met 'we doen mee'. Zo werd in goed overleg een play- list aangelegd met artiesten varië rend in de leeftijd van 18 tot 60 jaar. De eerste repetities hebben al duidelijk gemaakt dat dit con cept tot grote verrassingen gaat leiden. Het publiek zal vol verba zing staan kijken en luisteren naar hun buurman of vrouw die daar ineens voor hun ogen op het toneel verschijnt en ook nog eens goed kan zingen. Hedendaagse Nederlandstalige popnummers maar ook nummers uit de tijd van Chiel Montagne zullen deze avond op de bühne voorbij komen. Wie welk nummer gaat brengen wordt nog geheim gehouden, het moet een alleszins verrassende avond worden. We kunnen ze verklappen dat het genre varieert van een moderne rapper tot een tranentrekker als het in begin jaren '70 gezongen Manuela. Aege Böjjum Live vindt plaats op zaterdag 12 maart in het Allemanscafé in Oostrum. De avond zal om 20.30 uur beginnen en na middernacht eindigen. Er zijn nog enkele kaarten a 5,- beschikbaar. Deze zijn te koop tot en met zondag 6 maart bij: Bakkerij Bens Oostrum, AMC Oostrum en Loes Kessels, van Broekhuizenstraat 22, Oostrum Aan de kassa kost een entree- kaart 6,-. Forensisch Psychiatrische Polikliniek de Horst in Tegelen gaat uitbreiden. Op 14 februari opende zij een nieuwe locatie aan de Geleenbeeklaan in Geleen. De polikliniek behandelt mensen vanaf 12 jaar uit Limburg die, mede als gevolg van hun psychische problemen, met Justitie in aanraking dreigen te komen of zijn gekomen. Doel van de behandeling in de Horst is het verminderen van de kans dat een patiënt opnieuw een delict pleegt De Forensisch Psychiatrische Polikliniek is onderdeel van de Rooyse Wissel in Oostrum (Venray). Sinds december 2003 behandelt de polikli niek in Tegelen mensen die mede als gevolg van hun psychische problemen met justitie in aanraking dreigen te komen of zijn gekomen. Veel patiënten van de Horst zijn in behandeling als gevolg van een voorwaardelijke veroordeling, TBS-maatregel of een andere strafmaatregel. 'Voorwaardelijk' betekent in dit geval dat de straf niet wordt uitgevoerd als de patiënt een behandeling bij de Horst volgt. De meeste patiënten worden verwezen door de reclassering. Ook patiënten die (nog) niet in een justitieel traject terecht zijn gekomen, maar wel delictgedrag verto nen worden in De Horst behandeld. Dit betekent dat ook huisartsen, RIAGG's, poliklinieken van GGZ-instellingen. Algemeen Maatschappelijk Werk en dergelijke verwijzen naar de Horst. Voorbeelden van behandelingen die de Horst op dit moment aanbiedt zijn het trainingsprogramma Agressiehanterings-therapie, het Trainingsprogramma voor plegers van Huiselijk geweld en het Trainingsprogramma voor seksuele delictsplegers. Daarnaast bestaat het behan delaanbod uit individuele behandeltrajecten zoals: sociale vaardigheidstrainingen, casemanagement (ondersteuning op de gebieden wonen, wer ken, financiën en vrije tijd), tcrugvalpreventieprogramma's, medicamenteuze ondersteuning en nazorg. De behandeling in de Horst wordt ver zorgd door een team deskundigen waaronder psychologen/psychotherapeuten, een psychiater, een psychomotore therapeut en ambulant forensisch werkers. Op dit moment zijn er 90 patiënten in behandeling. De verwachting is dat dit in 2005 zal groeien naar 180 patiënten. In Geleen verwachten wij eind 2005 40 patiënten in behandeling te hebben. De komende jaren zal dit aantal verder groeien. GERARD REIJNDERS schilderwerken b.v. Plataanstraat 12 Venray tel.582635

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7