Stimulans voor kavelruil in buitengebied 1 Bibliotheek Venray viert 50-jarig bestaan Ruimte woningbouw door stoppende veehouders Venrayse jeugd naar FIFA WK-voetbal Venray groenste stad? Ysselsteyn kan weer bouwen KidsPower in Zoo Pare Overloon Dorpsraad MAN WOMAN Tasjesroof Snelheidcontroles In het politiedistrict Venray zijn j: in de afgelopen week 5107 auto- mobilisten gecontroleerd op hun snelheid. Hiervan hebben 209 j weggebruikers een proces-verbaal i gekregen. De controles vonden plaats in Bergen, Lottum, Venray, en Ysselsteyn. De hoogste snel heid die met de radarauto werd gemeten, was op de Deurneseweg: 175 km/u waar 80 km/u de limiet is. Zestien bestuur ders zijn bij een staande controle geverbaliseerd voor verschillende overtredingen. Een bestuurder voor het niet dragen van de ver plichte autogordel en verder onder andere voor rijden door rood licht (5), foutparkeren (1), niet handsf- reè bellen (1) en voor het rijden in gesloten verklaring (2). Bij een snelheidscontrole met de lasergun werden zes automobilisten staan de gehouden en verbaliseerd omdat zij werden betrapt op te snel rijden. PEEL EN MAAS een abonnement waard De Dorpsraad Oostrum verga dert op dinsdag 8 maart in gemeenschapshuis D'n Oesterham. Aanvang: 20.00 uur. Op de agenda staan o.a. opheffing actiecomité TBS, ont wikkeling wandelpaden Oostrum, afwikkeling fontein dorpsplein en ontwikkeling woningbouw Oostrum. PAUL BROUWER MODE wilhelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Wülemssen redactie@vandenmunckhof.nl f Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl. telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl, Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur; Abonnementen: 18,95 (postcode 58 33,50 (overige binnenland) bijzondere mensen, bijzondere badkamers Toppers! Cleopatra infrarood sauna van 2850,- voor 1999,- Signatuur bubbelbad van 1370,- voor 999,- www.baderieboxmeer.nl Ook dit voorjaar organiseert Zoo Pare Overloon KidsPower: Kinderen kunnen een middag meehelpen in de dierverzorging. Door zelf voer klaar te maken, de dieren te voederen, verblijven schoon te maken en een extraatje voor de dieren klaar te maken, maken de kin deren kennis met het beroep dierverzorg(st)er. Na een middagje hard werken staat een bakje patat eri drinken klaar en krijgen de kin deren een echte dierverzorgeroorkondeKidsPower is iedere woensdag- en zaterdagmiddag vanaf 16 maart tot en met 20 april en kost 5,50 euro per persoon; dit is exclusief entree. PEEL EN MAAS ,LLTB-bestuurslid Toon Loonen: "Het is snel te regelen en kost bijna niets" ena i oo. Kavelruil in het buitenge bied is één van de speerpun ten van het reconstructieplan. De LLTB afdeling Venray denkt dat veel agrariërs hier mee hun voordeel kunnen doen. Want door stoppende bedrijven, aankoop en over names liggen veel landbouw- percelen behoorlijk versnip perd. Toch komt dit project door wellicht onwetendheid of vermeende bureaucratie nog niet echt van de grond. De LLTB-bestuursleden Toon van Hoof en Toon Loonen willen grondeigenaren in Venray en Meerlo-Wanssum stimuleren aan kavelruil te doen. In tegenstelling tot de grote verplichte ruilverka veling in de jaren zeventig gebeurt dit project geheel op vrij willige basis. Voorwaarde is wel dat er minimaal drie grondeigena ren bij een deal betrokken moe ten zijn. De ruilovereenkomst behoeft goedkeuring van de Dienst Landelijk Gebied (DLG). De deelnemers hoeven géén notaris- of kadasterkosten te beta len en zijn eveneens vrijgesteld van overdrachtsbelasting. De kos tenpost is 'slechts' een vergoe ding van 70 euro per hectare. "Het kan allemaal snel geregeld worden", denkt Loonen. "Natuurlijk moet het officieel worden afgehandeld omdat eigendommen veranderen. Maar als partijen elkaar vinden dan kan het binnen twee, drie maanden helemaal rond zijn." Na de grootscheepse ruilverka veling van drie decennia geleden is er in het buitengebied alweer grote behoefte aan kavelruil. Veel agrarische bedrijven zijn in de loop der jaren gestopt, terwijl de overgebleven ondernemingen steeds groter zijn geworden. "Sommige agrariërs hebben hun grond wel verdeeld over vijf of zes percelen", licht Toon Loonen toe. "Het doel is dat de landbouw gronden dichter bij huis komen te liggen en dat het meer aaneen gesloten stukken worden. Ook kan door ruil de vorm van de per celen verbeteren." De LLTB afdeling Venray orga niseert op woensdag 30 maart een informatieavond. Dan geeft een projectleider van de DLG tekst en uitleg. Tevens zijn er plattegronden van het buitenge bied op perceelsniveau zodat de belangstellenden de mogelijkhe den kunnen zien en wellicht al zaken kunnen doen. Van Hoof: "Om kavelruil goed van de grond te krijgen heb je zoveel mogelijk deelnemers nodig. De mogelijkheid bestaat al langer maar nu is er via de recon structie geld beschikbaar voor de streek. We willen de mensen enthousiast maken. Want er bestaat ten onrechte de indruk dat het veel geld kost en dat het een heel gedoe is. Terwijl het juist een goede, eenvoudige en snelle manier is om gronden beter te verkavelen." In het district Venray Meerlo- Wanssum lopen momenteel al. twee kleine projecten. Toon Loonen noemt de Moostdijk in Ysselsteyn als voorbeeld. Daar stopt Geven met zijn agrarisch bedrijf. Zijn beide buren hebben interesse in de grond. Bijkomstigheid is dat er langs de Oostrumsche Beek, waaraan de bedrijven grenzen, wellicht een ecologische zone komt. Daardoor zullen de agrariërs een stuk van hun perceel moeten afstaan. Door het overnemen van grond van de buurman kunnen ze dit weer compenseren. "Dit is zo'n situatie waarvan iedereen beter wordt. Het dient zowel de natuur als de bedrijven." Niet alleen agrariërs maar alle grondbezitters in het buitenge bied (particulieren, Staatsbosbeheer, DLG, gemeente) kunnen deelnemen. Er is ook geen minimum gesteld aan de grootte van het in te brengen per ceel. De LLTB verwacht door een betere verkaveling van landbouw gronden de economie en de structuur van de agrarische sec tor te verbeteren. De twee bestuursleden weten dat het afstaan of ruilen van grond gevoelig kan liggen. "Je mag bij de boer nog eerder aan zijn vrouw komen dan aan zijn grond", lacht Van Hoof. "Grond is inderdaad emotie", weet Loonen. "Iedereen denkt toch dat hij de beste grond heeft." Het DLG coördineert de initia tieven en heeft in Toon Colbers uit Roermond een ervaren bege leider aangesteld. Colbers kan ook partijen bij elkaar brengen en mensen motiveren eraan deel te nemen. De LLTB hoopt dat de informatieavond op 30 maart goed bezocht wordt. Het precie ze tijdstip en locatie worden nog bekendgemaakt. Toon Colbers, begeleider kavelruil, is te berei ken via telefoonnummer 06- 23541652. Een kleurrijke wereld onder één dak Donderdag 3 maart 2005 - Pagina 3 In enkele dorpen ontstaat meer ruimte voor woning bouw door veehouders die gebruikmaken van de Regeling Beëindiging Veehouderijtakken (RBV). Niet alleen verdwijnen de stankcir kels maar tegelijkertijd wor den ook de bouwkavels ver kleind. Patrick van der Broeck (CDA) diende op 21 december 2004 bij de vaststelling van het bestem mingsplan buitengebied een motie in die raadsbreed werd aan genomen. Het CDA drong erop aan de bouwkavels in en rond de dorpen te verkleinen bij RBV-deel- nemers ten gunste van woning bouw. Na een inventarisatie blijkt het in totaal om zes agrariërs te gaan die hebben meegedaan aan de RBV en waarvan het bouwblok dichtbij een dorpskern ligt. Deze bouwkavels zijn inmiddels ook verkleind, indien dat mogelijk was. De pluimveehouderijen aan de Matthiasstraat 3 in Castenray en Volen 8 in Heide zijn overge stapt op vleesvarkens. Gelijktijdig met de deelname aan de RBV heb ben deze twee bedrijven hiervoor een revisievergunning aange vraagd. Deze bouwblokken kun nen dan ook niet verkleind wor den. Want de gemeente verwacht dat dit onherroepelijk tot plan schadeclaims zal leiden. De stank cirkel van het bedrijf aan Volen 8 vormt overigens geen directe belemmering voor de uitbreiding van Heide omdat de varkenshou derij ver genoeg van de dorpskern afligt. De intensieve veehouderij aan de Hoofdstraat 5 in Oirlo is over geschakeld naar de akkerbouw tak. Vanuit dit bedrijf is er nu géén stankcirkel meer die woningbouw in Oirlo in de weg staat. Het bouwblok is verkleind. Dat geldt eveneens voor het bedrijf aan de Ysselsteynseweg 2 in Heide waardoor een belemme ring voor nieuwe woningen in de dorpskern is afgenomen. Bij het bedrijf aan de Roffert 1-3 in Castenray is het bouwblok aan de kant van het dorp verkleind. Aan de andere zijde is dezelfde oppervlakte weer aan de bouwka- vel toegevoegd. Daardoor is de situatie voor woningbouw in de dorpskern verbeterd. Het varkenshouderij aan de Deurneseweg 40 in Heide is even als de stankcirkel verdwenen en het bedrijf is geheel overgescha keld naar akkerbouw. Volgens het bestemmingsplan buitengebied mag dit bedrijf ook geen intensie ve veehouderij meer worden. Dit geldt voor alle kavels in een extensiverings- of verwevingsge- bied. De CDA-motie heeft niet tot nieuwe aanpassingen geleid want de genoemde bouwblokken waren al voor de raadsvergade ring van 21 december verkleind. Er was dus al gehoor gegeven aan de wens van de gemeenteraad. Bezoek onze showroom met: Ruime keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines - Sauna's Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines Badkamermeubels Grote collectie accessoires Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding 2 jaar garantie op installatie Uneto-Vni o Steenstraat 6, 5831 JE Boxmeer T1 (nabij rotonde Sambeek) U i V I U I Venray trekt 7000 euro uit om 200 Venrayse kinderen deel te laten nemen aan de zogenaamde Kidsday. Deze dag wordt in Kerkrade georganiseerd bij de opening van het WK Voetbal tot 20 jaar. Het gezelschap bestaat uit leerlingen uit de groepen 7 en 8 van verschillende Venrayse basis scholen. Zij wonen de Kidsday en de eerste wedstrijd van het Nederlands jeugdelftal op 10 juni bij. De gemeente vindt het belangrijk dat met deelname aan de Kidsday schoolkinderen in staat worden gesteld een wereld- voetbalevenement van nabij mee te maken. Daarnaast is deelname zowel leuk en spannend als edu catief vanwege de bezoeken aan verschillende attracties en musea. De jeugd vertrekt in de loop van de ochtend per bus naar Kerkrade. Deze stad fungeert als een van de belangrijkste speelste den tijdens het WK. Daar worden bezoeken gebracht aan het Industrion, het Thermenmuseum, het nieuwe Gaia-dierenpark en vervolgens wordt nog een reisje met een stoomtrein gemaakt. Daarna wordt een zogenaamde Kidsmaaltijd genuttigd en wordt in het Parkstadstadion om 20.00 uur de openingswedstrijd van het Nederlands jeugdelftal bijge woond. De kinderen krijgen prachtige zitplaatsen aan de lange zijde van het veld. De organisatie van de Kidsday vanuit Venray en de selectie van de scholen en leer lingen gebeurt in samenwerking met de Stichting Primair Onderwijs Venray. Zeven steden en drie dorpen zijn genomineerd voor de nationa le groencompetitie Entente Florale 2005. In de categorie ste den, plaatsen met meer dan 15.000 inwoners, gaan Amstelveen, Dordrecht, 's- Gravezande, Nuenen, Venray, Winterswijk en Zwolle de onder linge competitie aan. In de cate gorie kleine steden en dorpen zijn dit Beesd (Gemeente Geldermalsen), Eersel en Wijhe (Gemeente Olst-Wijhe). Wie wor den straks uitgeroepen tot Groenste Stad en dorp van Nederland in 2005? Medio okto ber worden tijdens de feestelijke prijsuitreiking de prijswinnaars bekend gemaakt. De Nederlandse groencompetitie Entente Florale is een uitvloeisel uit de Europese Entente Florale waaraan thans elf landen deelnemen. Deze Europese groene manifestatie is in het leven geroepen om het belang van goede en ook kleurige groen voorzieningen in stad en land schap onder de aandacht te bren gen bij zowel overheden als bedrijfsleven en inwoners. Wetenschappelijk onderzoek heeft duidelijk de positieve effec ten van groenvoorzieningen aan getoond op het welzijn en welbe vinden van mensen. Daarbij versterkt goed aangelegd en onderhouden groen de toeristi sche, sociale en economische aan trekkingskracht van een gemeen te. De jury van Entente Florale werkt met objectieve criteria die specifiek voor deze competitie zijn opgesteld. De jury is samen gesteld uit tuin- en landschapsar- cliitecten, hoveniers, gemeentelij ke managers (beleids)medewerkers op het gebied van de ruimtelijke inrich ting en het milieu. De jurering vindt plaats in de periode van juni tot en met augustus. "Een feestweek voor ieder een. Lid of geen lid", vertelt Arnoud Bruijns, directeur van de Venrayse Openbare Bibliotheek. "De bibliotheek is een instituut in de samenle ving dat dicht bij de mensen staat en dat willen we vieren met de mensen. Dat doen we in de week van maandag 14 tot en met zondag 20 maart." Bruijns, die net als de biblio theek dit jaar zijn vijftigste verjaar dag viert: "Er is veel veranderd. Als je daar als directeur of als medewerker in zit is er veel ver anderd in 50 jaar. In mijn jeugd kon je al redelijk materiaal zoeken in de bieb. De juffrouw bepaalde wat je moest lezen. Je kon wel verzoekjes doen. En vergeet niet dat ook de kerk veel controle had. Zij had namelijk wel een zoge naamde zwarte lijst. Het bestuur van de bibliotheek, met daarin vertegenwoordigers van de kerk en de gemeente, besliste mee over de aanschaf van nieuw mate riaal. Dat is allemaal veranderd. Nu is het stichtingsbestuur verant woordelijk, dat bemoeit zich niet met de dagelijkse uitvoering en assortiment. De directeur legt ver antwoording af aan de stichting. Vroeger bestond het assortiment eigenlijk alleen maar uit boeken en af en toe een krant. Het heden daagse aanbod is veel breder, zeker ook voor de jeugd. Kwamen jaren geleden al de cas settebandjes, nu zijn het dvd's, cd's, videobanden, taalcursussen, ■puzzels en kerspellen. De kinde ren leren op steeds meer manie ren en daar sluiten wij op aan. Het onderwijs en de bibliotheek zijn twee instituten die elkaar gevon den hebben. We doen projecten voor scholen, er is steeds meer samenwerking. Daarbij nemen we zitting in de stuurgroep 'Verantwoord gemeenschappelijk onderwijs achterstandsbeleid' en praten we mee over het besluit over een brede school." CONTRIBUTIE "In de jaren '70 kwam de biblio theekwet, waardoor de leeftijds categorie beneden de 18 jaar geen contributie meer hoefde te beta len. Dit leverde ons ontzettend veel nieuwe leden op. De contri butievrijdom is gebleven. Voor die categorie is het lidmaatschap en het lenen van boeken gratis, en onder de 14 jaar is ook de inschrijving gratis. In 2000 is de bezuinigingsronde van 70.000 gulden deels opgevangen door contributieverhogingen. De huidi ge tarieven zijn redelijk. Voor een beetje boek betaal je in de winkel ook gauw 20 euro. Wij lenen ook videobanden uit, maar we zijn niet te vergelijken met een video theek en gaan daar de concurren tie niet mee aan. Wij hebben een geheel ander aanbod. Weinig op het gebied van geweld, politie films en dergelijke. De Hollywoodtoppers en klassiekers kun je bij ons altijd vinden. Deze collectie sluit ook aan op de boe kencollectie. Het zijn de verfilm de boeken. Je moet als biblio theek wel mee. Je moet je profileren als modem instituut. Afgezien van boeken en dvd's etc. bieden wij ook internetfaciliteiten en digitale beeldbanken die voor de leek niet toegankelijk zijn. De bibliotheek is één groot informa tiecentrum." MOTTO "Een kleurrijke wereld onder één dak. Dat is het motto waar mee wij de feestweek ingaan. Daarmee geven wij aan wat we zijn en wat we willen zijn. Dat in de bibliotheek een wereld van informatie aanwezig is. Kleurrijk slaat ook op het interculturele, want voor de allochtonen hebben wij bijvoorbeeld een keur aan bui tenlandse kranten. Het aanbod hiervan wordt nog herzien en we kijken ook of het digitale aanbod uitgebreid kan worden." "Ik zie het digitale tijdperk ook niet als een bedreiging voor de boeken. Over de toekomst van de boeken hoeft men zich geen zor gen te maken. Mensen hebben behoefte om een boek vast te kunnen houden en mee te kun nen nemen. De mensen worden via het internet wel overdonderd door de grote hoeveelheid infor matie, maar helaas wordt er ook informatie door niet-deskundigen gepubliceerd. Als bibliotheek pro beer je ook op het digitale terrein te zorgen dat de mensen die vra gen hebben begeleid worden op hun zoektocht en ook betrouwba re informatie vinden. Je adviseert ze in hun zoektocht naar informa tie." VROEGER "Het grote verschil met vroeger is dat je vroeger de mensen echt moest sturen in hun zoektocht. Tegenwoordig weten de mensen wat ze willen. De kennis van de klanten is veel groter. Tegenwoordig ben je meer een bemiddelaar. Vroeger was er ook geen digitaal aanbod.De vrijetijds besteding is gewoon veranderd. Had men vroeger een puzzel of een pop, tegenwoordig zie je steeds meer passieve spelletjes. Als ouder en als leerkracht moet je de jeugd hier echt in sturen." 23% van de bevolking is lid van de bibliotheek. "Dat betekent ruim 9.000 leden. De bibliotheek heeft haar plek in de samenleving wel verdiend en wil graag op deze weg doorgaan, en de gemeente ondersteunt dit ook. Zij heeft de laatste bezuinigingen ingetrok ken. Ze beseffen het belang, van de bibliotheek. Het is onze missie om het lezen onder de aandacht te brengen. Dat was vroeger zo en is nog steeds zo." Directeur Arnoud Bruijns: "De bibliotheek is één groot informatiecentrum. De bibliotheek viert de feest week samen met de mensen en biedt een leuke en informatieve week aan, met muziek, amuse ment, informatie en ontspanning. Op zondag 20 maart zijn er extra acties zoals 50% kortingen op een nieuw abonnement, het te-laat- geld, het leengeld en op afge schreven materiaal. Als alles meezit kunnen medio 2005 weer bouwkavels worden uitgegeven in Ysselsteyn. Jarenlang was het door de stank regelgeving onmogelijk in het dorp nog een huis te bouwen. Alle milieucirkels zijn nu in kaart gebracht en het blijkt dat er woningbouw mogelijk is in de hoek Ringweg- Timmermannsweg. Er komen bouwkavels beschikbaar van ver schillende grootte. Er is een con cept-verkavelingsplan opgesteld en de procedure om het bestem mingsplan te wijzigen is binnen kort afgerond. De werkgroep woningbouw van de dorpsraad wil de behoefte peilen onder de Ysselsteynse inwoners. Via een inschrijfformu lier in het Ysselsteyns Nieuwsblad kunnen belangstellenden reage ren en kenbaar maken naar welk type woning de interesse uitgaat. De formulieren gaan naar de gemeente Venray die de resulta ten verwerkt, waarna in Ysselsteyn een informatieavond georganiseerd wordt. De politie onderzoekt een tas jesroof die maandagavond plaats vond op de Raadhuisstraat. Even na 22.30 uur liep een 82-jarige vrouw samen met een vriendin over de Raadhuisstraat toen er plotseling iemand vanachter haar handtas vastpakte en uit haar arm trok. De verdachte vluchtte vol gens richting de Tuinstraat. Het signalement van hem luidt: 1.80 m. groot, slank postuur, getinte huidskleur. Hij droeg donkerkleu rige sportkleding met capuchon en witte sportschoenen. De poli tie basiseenheid Venray Centrum verzoekt getuigen contact op te nemen via 0900-8844.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3