Crescendo speelt Wie zal dat betalen Kunst Cultuui Abdelkader Benali in Literair Café Rosenberg Trio en v^gd Annemarie Oster Beroemde Franse kunstenaar exposeert in AbrahamArt Center Play-lt met 300 jonge muzikanten Marokko door Nederlandse ogen (1605-200 Kinderbeurs Leunen Voorbereiding Ons Genoegen op landskampioenschap Zin in zingen Inl Ge Lo Modeshow PEEL EN MAAS Donderdag 3 maart 2005 - Paginal PEEI Op zaterdag 12 maart wordt weer de halfjaarlijkse kinderkleding- en speel goedbeurs in Leunen gehouden. Ook babybenodigdheden zoals boxen, maxi cosy's en fietsstoelen zijn er te vinden. De beurs is van 10.00 uur tot 11.30 uur door peuterspeelzaal 't Ukkenest in de Schakel, aan de Kapelweg 4 in Leunen. Sinds de vorige beurs beschikt de organisatie over nieuwe kledingrekken, waardoor de kleding en de accessoires overzich telijker kunnen worden uitgestald. Speelgoed, babybenodigdheden en kleren inleveren kan op vrijdag 1 maart tussen 18.30 uur en 21.00 uur in de Schakel. Wilt u bij de inname niet zo lang wachten dan bestaat er de mogelijkheid om thuis al te prijzen. U kunt hiervoor op maandag 7 en dinsdag 8 maart tussen 18.30 uur en 19.30 uur een lijst, stickers en kaart jes afhalen bij Ingrid Verheijen, Bershof 15 in Leunen. Kinderkleding wordt aangenomen in de maten 80 t/m 176 en er geldt een maximum van 30 stuks. Van de opbrengst ontvangt u 70%, 30% is voor peuterspeelzaal 't Ukkenest. Er wordt ook kleding ingezameld voor een goed doel. Toneelvereniging Crescendo uit Ysselsteyn brengt op zaterdag 12 en zondag 13 maart om 20.00 uur de komedie Wie zal dat beta len? van Carl Slotboom op de planken in gemeenschapshuis De Smélehof in Ysselsteyn. De Grote Markt in kersttijd. We horen de schapen van de leven de kerststal blaten en het carillon kerstliedjes spelen. Annemiek en haar vriendin Suus' leiden hotel Het Zwaantje. De zaak draait echter niet zo goed: er is geen geld om het lekkende dak te repareren en de gasten moeten daarom noodgedwongen eten in de lounge. Ook KarelBosman heeft geld zorgen. Zijn huis staat in brand en samen met zijn vader Johan nes en zijn zusje Gijsje zoekt hij, midden in de nacht, onderdak in deze herberg. De tot over zijn oren verliefde hotelgast Frans, vraagt aan Suus of ze met hem wil gaan schaatsen op de kunst ijsbaan. Of misschien wel gezel lig funshoppen? Het is immers koopzondag, Karei heeft een advertentie in weekblad Peel en Maas gezet waarin een Ameri kaanse notaris hem oproept zich te melden in verband met een omvangrijke erfenis. Deze adver tentie hoeft hij alleen maar te laten lezen aan de overige hotel gasten en vanaf dat moment kan hij een luizenleventje gaan lei den... De regie is in handen van de Venrayse zangeres en actrice Josje Oudenhoven, die met deze productie haar regiedebuut maakt bij Crescendo. Bent u 12 of 13 maart verhinderd? Geen nood. U kunt deze kostelijke komedie ook nog gaan bekijken op: maandag 28 maart, tweede paasdag. Crescendo speelt dan in de Venrayse schouwburg. Alle opvoeringen beginnen om 20.00 uur. Kaarten voor al deze voor stellingen zijn te verkrijgen bij: Snack Point Snackers Ysselsteyn tel. 545025 of Willie Koonings tel. 545105. De kaarten voor de schouwburgvoorstelling zijn ook verkrijgbaar bij de kassa van de schouwburg zelf. Libris Literatuurprijswinnaar 2003 Op zondag 13 maart verzorgt Abdelkader Benali een lezing voor het Literair Café in het Theehuis in het Venrayse Odapark. Met zijn roman De langverwachte won hij in 2003 de Libris Literatuur Prijs. Zijn roman Bruiloft aan zee kreeg zowel in Nederland als Frankrijk een prijs voor het beste debuut. Het programma begin om 11.30 uur. Entree acht euro, voor dona teurs van het Literair Café 6 euro. De in Marokko geboren Abdel kader Benali (1975) woont vanaf zijn vierde jaar in Nederland. Zijn debuutroman Bruiloft aan zee (1996) werd in 1997 bekroond met de Geertjan Lubberhuizen Prijs voor het beste debuut en in 1999 met de Prix de Meilleur Pre mier Roman Etranger (Frankrijk). Behalve romans schrijft Abdelka der Benali toneelstukken en arti kelen en columns voor verschil lende kranten en bladen, waaronder de Groene Amster dammer, Esquire, de Volkskrant en Vrij Nederland. In 2003 debu teerde hij als dichter met de bun del Gedichten voor de zomer. Daarnaast was hij literatuurrecen sent bij Algemeen Dagblad. In Bruiloft aan zee keert de twintigjarige Lamarat Minar terug naar zijn geboortedorp in Marok ko om de bruiloft van zijn zus Rebekka en zijn oom Mosa bij te wonen. Maar vlak voor de bruiloft deserteert oom Mosa. Samen met taxichauffeur Chalid gaat Lamarat naar hem op zoek. In een inter view in Trouw zei Benali over zijn debuut: "Dit boek heeft mij aan de ene kant dichter bij mijn wortels gebracht, maar me er ook ver van verwijderd. Maar het verhaal moest worden verteld. Nu kan ik meer registers opentrekken. Meer werelden laten zien." In 2002 verscheen de dikke roman De langverwachte, die zeer positief ontvangen werd. In deze roman is het woord aan een foetus: "De langverwachte bevat de prenatale memoires van een Rotterdams kind van twee tiener- ouders", schreef Arjan Peters in de Volkskrant. De roman won in 2003 de Libris Literatuur Prijs. Het juryrapport schreef over Benali: "Zijn stijl is verbluffend helder en concreet en tegelijk slingeren zijn zinnen als kleurrijke versieringen over de bladzijden. Zijn beelden rijkdom en metaforiek is altijd geslaagd en innemend, vaak origi neel. Deze roman biedt niet alleen een groots beeld van een samenle ving, maar dat beeld is ook nog gevat in een verbluffende rijkdom aan taal. Zoals dat moet in grote literatuur." In januari 2005 verscheen een non-fictieboek: Marokko door Nederlandse ogen; 400 jaar betrekkingen tussen Marokko en Nederland, in samenwerking met historicus Herman Obdeijn. Dit boek met de subtitel Verslag van een reis door de tijd is een geschiedschrijving van de Marok kaans-Nederlandse betrekkingen op grond van in druk verschenen documentatie. Het neemt de lezer mee van de eerste afgezant Coy in 1605 naar de 21e eeuw, waarin toerisme en vooral migratie de wederzijdse blik bepalen. Naast de grote historische lijnen gaan de auteurs in op in het oog sprin gende details en portretteren ze enkele belangrijke en kleurrijke hoofdpersonen. De muzikale omlijsting van het programma wordt verzorgd door Lucie Broeksteeg en Roy Sharp. Beiden zijn violist in het Hel- monds Symfonieorkest. Samen spelen zij vaak duetten. Tijdens deze bijeenkomst brengen zij een klein concert voor piano en altvi ool ten gehore. Op het program ma staan Barok- en moderne muziek. De beroemde Franse kunste naar Pascal Magis geeft een bij zondere expositie in het Abra hamArt Center in Venray. Op zaterdag 5 en zondag 6 maart en zaterdag 12 en zondag 13 maart van 12.00 tot 17.00 uur zullen de deuren van het Abra hamArt Center in het natuur park St. Anna aan de Noord- singel 39 in Venray, weer voor twee weekeinden opengaan. Pascal Magis zal op zondag 6 maart met zijn vrouw aanwezig zijn. Naast Magis is er weer veel nieuwe kunst uit Latijns-Amerika aangekomen en zal de oud-Ven- rayenaar Lonneke Zegers met begeleiding het Art Center met haar Jazz laten swingen. Pascal Magis werd geboren te Aurillac (Cantal) 1 april 1955, als vierde uit een gezin van zes jongens. Al spoedig verhuisde het notarisge zin naar Meyrals, een kleine platte landsgemeente in de Périgord Noir. Hier groeide Pascal op en ging volgens de familie traditie, het Collége Saint-Joseph in Sarlat volgen. In 1971 ging hij naar L'E- cole Nationale des Arts Décoratifs in Limoges. Vijf jaar studie ver schaften hem een goede onder grond en in 1976 behaalde hij zijn diploma National des Beaux Arts als Cartonnier-Lissier (ontwerper en vervaardiger van wandkleden). Iedere zomer organiseerde hij groepsexposities in zijn atelier - expositieruimte, die iedere keer door de pers en het publiek goed werden ontvangen. In de tachtig jaren schakelde Magis over van wandkleden naar zijn oude liefde waar hij zijn hevig innerlijk vuur in kwijt kon, acylverf op doek. Daarna ging het snel bergop waarts met de carriere van Pascal Magis. Met permanente exposities in onder andere London, Knokke en Den Haag zijn de krachtige abs tracte schilderijen van Pascal Magis naast in deze galerieën ook in belangrijke collecties over de hele wereld te bewonderen. De expositie toont de laatste werken uit zijn studio in de Dordogne en zal de eerste expositie van Pascal Magis in Zuid-Nederland worden. Verder zijn er onder andere nieu we werken binnen van de kunste naars Sebastiao Rodrigues, Julia Ninio, Wiliam Malucu en Dario Bosa. Een klein gedeelte van de nieu we werken is te zien op www.AbrahamArt.com en voor informatie kunt u bellen met Bram Reijnders, telefoon 06-21566995. Het AbrahamArt Center is alleen tijdens evenementen open maar de expositie zal op afspraak te zien blijven tot 30 april. Programma Schouwburg Venray Expositie Sea Jazz in Den Haag, waar zij inmiddels zo'n vijf keer hebben opgetreden, en het Jazz festival van Montreal ('91) lag de wereld aan hun voeten. Inmiddels heb ben zij acht cd's gemaakt, die allen zeer succesvol zijn ontvan gen. In 2002 verscheen hun cd The Best of The Rosenberg Trio en begin 2004 brachten zij de cd/dvd Live in Samois uit. Niet alleen in eigen land bele ven zij een stormachtige carrière, maar ook internationaal maken zij furore en trekken volle zalen in o.a. Japan (1997), Duitsland (1998) en Finland (1998). Ze ston den in het voorprogramma van Shirley Bassey, Randy Crawford, en Luciano Pavarotti. Daarnaast spelen ze samen met grootheden uit zowel binnen- als buitenland. Jan Akkerman, Louis van Dijk, Herman van Veen, Jaap van Zwe den en Stéphane Grapelli zijn slechts enkele voorbeelden. The Rosenberg Trio gaf optredens op vele jazzfestivals en maakten zelfs hun opwachting in The Carnegie Hall in New York en The Rose Bowl in Los Angeles, voor een uit zinnig publiek!Naast vele muzi kale onderscheidingen, waaron der twee Edisons, ontvingen zij in 2000, het jaar van hun 10-jarig jubileum, een koninklijke onder scheiding. The Rosenberg Trio bestaat uit: Stochelo Rosenberg, sologitaar, Nonnie Rosenberg, contrabas en Nous'che Rosen berg, ritmegitaar. Voorleesverhalen van wereld vrouw Annemarie Oster, woens dag 9 maart, aanvang 20.00 uur. Een lichtvoetig programma waar in Annemarie Oster voorleest uit eigen werk en daarbij enkele parodistische momenten niet Fantastische muziek met The Rosenberg Trio en voor leesverhalen van wereld vrouw Annemarie Oster. Schouwburg Venray pakt komende week uit met twee totaal verschillende program ma's. The Rosenberg Trio en Louis van Dijk, Virtuoze Gipsy Swing, vrijdag 4 maart, aanvang 20.00 uur. Muziek kregen de Rosenberg- neven van jongs af aan met de paplepel ingegoten. Van vader en grootvader die viool en gitaar speelden en via de grammofoon plaat. Nu, na meer dan tien jaar, spelen Stochelo, Nonnie en Nous'che nog steeds alles op gehoor. Het is zoals Louis van Dijk het zo treffend omschreef tijdens hun laatste gezamenlijke theater tournee: 'Ze hebben geen flauw idee wat ze doen, maar wat ze doen, doen ze wel verschrikkelijk goed'. Stochelo leerde spelen met behulp van elpees van Django Reinhardt. Reinhardt was de grondlegger van een stijl die als 'gipsy-swing', 'zigeunerjazz' of 'jazz manouche' de geschiedenis in ging. Met sublieme techniek en formidabele muzikaliteit etaleren ze een breed scala aan stijlen die eenheid krijgen dankzij dat onmis kenbare Rosenberg-stempel. In navolging van hun grote leer meester, speelt The Rosenberg Trio een unieke combinatie van Amerikaanse jazz en hun eigen manouche muziek in een bezet ting die alleen uit snaarinstrumen ten bestaat. In 1989 beleefde het trio hun doorbraak op het Django Reinhardt Festival waar Stochelo uitgeroepen werd tot de opvolger van de grote meester. Na North Op zaterdag 5 maart vindt in openingsmars Ascot zullen de gemeenschapshuis De Meulewiek twee beoordelingswerken in Meterik een uitwisselingscon- gespeeld worden te weten: Vuur- cert plaats tussen fanfare Ons geesten van Henk Bosveld en Pen- Genoegen uit Oirlo en fanfare Een- tagram van Johan de Meij. Twee dracht uit Neer. muziekstukken waarbij de fanfare- Voor fanfare Ons Genoegen uit klank vol tot glorie kan komen. Na Oirlo is dit concert een voorberei- het slotnummer Beyond the Sea ding op de wedstrijd voor het zal vervolgens fanfare Eendracht landskampioenschap op 20 maart uit Neer plaatsnemen op het podi- in Tegelen. Fanfare Ons Genoegen um. Deze fanfare staat onder lei- is uitgenodigd voor deze wedstrijd ding van Henk Houben en zij spe- omdat zij in oktober van het vorig len in de tweede divisie. Fanfare jaar Limburgs kampioen werd in Eendracht zal een gevarieerd pro- Roermond. Tijdens het bondscon- gramma brengen met onder ande cours aldaar behaalde de fanfare re de volgende nummers Jubelk- onder leiding van dirigent Geert lange, Gaelforce, Riverdance, Jacobs uit Leunen 85 punten in de Trumpet Blues en Tribute to Lio- derde divisie. Dat resultaat bete- nel. Gezien het programma kent tevens promotie naar de belooft het mooie muziekavond te tweede divisie. Tijdens het con- worden in de zaal van gemeen- cert in Meterik dat geopend wordt schapshuis De Meulewiek in Mete door de Oirlose fanfare zal de fan- rik die prima geschikt is voor zo'n fare haar programma laten horen concert. Het concert begint om van de kampioenswedstrijd. Na de 20.00 uur. De entree is vrij. De Federatie van Muziekgezel- Zowel de repetities als het con- schappen Venray organiseert op eert zijn vrij toegankelijk, zondag 6 maart een Play-lt. Dit is De te spelen werken zijn: een muzikaal spektakel waaraan Harmonie o.l.v. Geert Jacobs, zo'n 300 jonge muzikanten uit de Carnaval Festival Hermans arr. gemeente Venray deelnemen. Uit Moreau, K3 special deze 300 muzikanten zijn zowel Wiels/Gillis/Vande Putte arr. Min- een fanfare, als een harmonie als nebo, Disco Lives Gibb/Fekaris een drumkorps geformeerd, e.a. arr, Vinson, Hang on Sloopy Vanaf zondagmorgen 10.00 uur Russel/Knight arr. Edmondson zullen deze korpsen repeteren in Fanfare o.l.v. Frank Steeghs, Do de Smelehof, dePilot en de Hout- Re Mi John/Rice arr. Bernaerts, werf in Ysselsteyn. De orkesten The Lion King Rogers/Hammer- staan onder leiding van een drie- stein arr.Kuijpers, Go West Mora- tal docenten van het Kunstencen- li/Belolo/willis arr. Sebregts trum Jerusalem: Geert Jacobs, Slagwerkgroep o.l.v. Jan Voer- Frank Steeghs en Jan Voermans. mans 3e Divisie Mars J, Berghs, Om 15.00 uur volgt de presenta- Mystery H. Mennens, Oil Barrel tie in de Houtwerf (Roelanzia). De Beat L. Camp, Blik op Toekomst zaal is om 14.30 uur open. De H. de Boer gespeelde werken worden aange- Gezamenlijk werk: Blockbuster kondigd door Eugène Clermonts. percussion J.Cumow. schuwt. Annemarie Oster is schrijfster. Toch denken de mensen dat ze actrice is. Die verwarring is begrij pelijk. Ze is de dochter van twee beroemde acteurs (Ank van der Moer en Guus Oster) en ze heeft zelf regelmatig geacteerd. Ze debuteerde met een eigen televi sieshow, was jarenlang leading lady in het legendarische Hadi- massa, presentatrice van diverse programma's waaronder het Grand Gala du Disque, mede werkster aan de populaire soap Goede Tijden, Slechte Tijden, actrice in De Vagina Monologen en graaggeziene gaste in kunst- en opinieprogramma's op radio en televisie. Vrouw van de Wereld van Annemarie Oster bezorgt u dankzij haar ironie, zelfspot, nos talgie, venijn en verrassende anek dotes een avond met een brede glimlach. Vrouw van de wereld, zo heet Oster's wekelijkse column in de Volkskrant. De wereld die zij beschrijft is de toneelwereld waarin zij opgroeide, de kunste naarswereld van de Amsterdamse grachtengordel en de wereld van de Vrouw: van knellende hoge hakken tot de verheven liefde. Hoe het met de liefde gaat en ging heeft zij uitvoerig beschreven in het boek Sjans, waarin een lange stoet minnaars, bekende en onbe kende Mannen van de Wereld voorbijtrekt. Maar ook haar rol als moeder van twee inmiddels vol wassen zonen, destijds onnavolg baar vervat in haar (binnenkort in herdruk te verschijnen) succes volle debuutroman 'Een moeder van niks' en de jaren als toneelre- censente (voor HP/De Tijd) ble ken onnavolgbare onderwerpen. Op zondag 6 maart is er weer een avond zingen in Den Hoender aan de Ursulastraat in Venray. Veel bekende liederen zullen dan onder begeleiding van twee accordeonis ten gezongen worden. Het eerste deel van de avond zal worden gepresenteerd door Frans Donkers uit Gemert. Na de pauze worden uitsluitend verzoeknummers gezongen, gepresenteerd door Ger- rit Reintjes uit Veulen. De avond begint om 20.00 u en is voor ieder een gratis toegankelijk. Op deze avond worden de oude liederen bundels nog een keer gebruikt. Leenbundels zijn bij de zaal ver krijgbaar. Heeft u zin in een avond je ongedwongen samen zingen dan bent u van harte welkom. Vanaf 19.00 u is de zaal open. De expositie van agaten opl adres Steijvershorst 23 'in K nenberg is vanwege de gr< belangstelling met drie wel verlengd. Gedurende die wel is de expositie te bezichten' woensdag tot en met vrijdag 13-00 tot 17.00 uur. Van eeni naar Tucson Arizona zijn aantal dryhead agaten uit Moi na en Condor agaten uit Arge nie alsook crazy laze agaten m genomen (zie ook web! www. magmamineralscom onder agate). Die agaten zijn uitbreiding aan de tentoons ling toegevoegd. Tevens heb! zij voor de tentoonstelling div se agaten van onze collega-ve meiaars Ruiten en Rayer kuw bemachtigen. Agaat wo gevonden in de vorm van al ronde knollen: vaak in de hoi van vulkanische lava's zoals voorbeeld basalt. Op de binn zijden van de holten wordt agaat laag voor laag afgezet, kleur van agaat is zeer varia en wordt bepaald door onzui heden en insluitsels. Kenn kend voor agaat is, dat bestaat uit banden of anderst tige patronen van verschille gekleurde lagen chalcedo Deze lagen zijn gewoonlijk zichtbaar als de agaat in het' wordt gevonden of uitgegra (meestal in de vorm van kno! of verborgen in grote kwartsl tallen). Pas als de kristallen den gespleten, worden de pr tige patronen zichtb Hierdoor is de agaat ook geliefd als edelsteen.. De divt teit aan vindplaatsen laat zichtbaar kenmerken door kleursamenstellingen.Het le van agaten is natuurlijk het den van de ruwe knollen dii te zijn gespleten en gepolijst wonderlijke pracht van bau ring en kleur vormen. Wilt u het st eruit 10 m; inforn schap Merse In hei het k< recon Limbi Aspec onder van h water gebie' logisc Tevens exposeren mooie selectie aan geslepei bewerkte mineralen, die tev;Voor I in diverse sieraden zijn verwe;Loot,e uit de Zij Actief Leunen verzodeze samen met modehuis Cruysb hebbf in Tienray op zondag 6 m aandc twee modeshows in De B; struct voor iedereen uit Leunen omgeving. De eigen leden li p kleding zien voor iedereen |stad sen de 18 en 80 jaar. De mil de lar shows beginnen vanaf 14.0(1 jn| 16.00 uur. Kaarten drie ej per stuk zijn te koop bij Tinyj bek'j|' jens aan de Vullingstraat IS de ge Leunen of bij Willy Traa aars Vrage Rector Nabbenstraat 6 in I) nen. Over: Boekrecensie in Peel en Maas De stad maakt een onverza digbare indruk, het leek alsof er steeds meer bij kon, alsof alles wat de mensen verbor gen hielden, alles waar ze zich schaamden, alle stilte, gehei me liefden de ze hadden in een onophoudelijk circus van beweging, goederen, geschreeuw, aandachttrekke- rij, geilheid, spiritualiteit, lol in het leven en grimmigheid naar buiten vloeide. Geleund tegen het Atlasgeberg te en door slechts veertien kilo meter zee gescheiden van Europa is Marokko vanuit Mekka bezien het uiterste Westen. Voor Neder landers belichaamt Marokko juist de oosterse wereld. Door de eeu wen heen waren Nederlanders gefascineerd door dit land waar mee sinds 1605 officiële betrek kingen bestaan. Abdelkader Bena li en Herman Obdeijn laten u naar dit betoverende en verrassende land kijken door de ogen van kleurrijke zeventiende-eeuwse gezanten als Samual Pallache en Van Liederkerke, avontuurlijke kooplieden als Michiel de Ruyter en Uhlman, bevrijde slaven als Maria ter Meetelen en Jan Dekker, kunstenaars als Adriaen Matham en Jacques van Looy, de tekenaar Anton Pieck, de schrijver Aad den Doolaard. Hun reisverslagen en impres sies worden door de historicus Obdeijn in de tijd geplaatst, ter wijl de schrijver Abdelkader Bena li zijn verbeelding aanspreekt om de intrigerende uitwisseling tus sen Marokkaanse en Nederlandse levenshoudingen door de heen in psychologische ten weer te geven, neemt u mee op reis door eeuwen beeldvorming Marokko. Abdelkader Benali is Zijn veelgeprezen debuut aan zee werd in vele talen taald. Zijn roman De lang wachte werd bekroond mei Libris Literatuurprijs 2003; 2005 verschijnt van hem bij Arbeiderspers de roman Laai morgen weer mooi zijn. Herman Obdeijn was tot pensionering universitair ho docent Noord-Afrikaanse gesc denis aan de Universiteit van den. Hij publiceerde Geschiedenis van Marokko, k c het U kui in he bijstê gemc Het h; ing v; rechte geme het g; Voor meer informatie: wwflVan dl rokkonederland2005.nl. Maro L door Nederlandse ogen is te. in boekhandel van den Mun: Grotestraat 68 in Venray. 19.95 euro.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 16