5-1 Cl Schrikkelpaar' 65 jaar getrouwd 125) =i S( i Schending mensenrechten aan de orde van de dag" Koester uw Monument Living Apart geopend in het Odapark Wie schrijft geschiedenis? )ni SYSTEM:CARE Boomplantdag EL Aj Koningin feliciteert Bep en Huib Monster uit Meerio EN-MAAS De felicitatiebrieven van de gemeente Meerlo-Wanssum, de provincie Limburg en konin gin Beatrix hebben een promi nente plek in de woonkamer gekregen. Net als de prachtige bos bloemen die ze maandag van burgemeester Joep Hahn ontvingen. Bep Hoekveen en Huib Monster vierden zondag hun 65ste trouwdag. Eigenlijk twee dagen te vroeg, maar ja: Bep en Huib zijn een 'schrik kelpaar'. Ze trouwden in 1940 op 29 februari en die schrik keldag staat maar eens in de vier jaar op de kalender. Zo niet dit jaar, en dus week het echtpaar uit naar zondag 27 februari om hun 65ste trouw dag te vieren. Bep (83) en Huib (87) togen zondag naar Duitsland, waar hun dochter Joke woont, om met hun naasten een hapje te eten in een Chinees restaurant. "We hebben onze trouwdag lang niet altijd echt op 29 februari kunnen vie ren", vertelt Bep."Eigenlijk maar zestien keer echt. Maar ja, je 65ste trouwdag moet je wel vieren. Het is toch bijzonder, vind ik. Het 'iwerd een gezellige familiedag, we hebben echt genoten." Natuurlijk, vijf jaar geleden vier den Bep en Huib, die elkaar in Rijswijk op respectievelijk 18-jari- ge en 22-jarige leeftijd het jawoord gaven, hun diamanten huwelijk op grootse wijze. Met een rondvaarttocht samen met onder meer hun dochter, twee leinzoons en vier achterkleinkin- leren over de Maas en een recep- ie op rondvaartboot Filia Mosae. Maar dit jaar besloten Bep en fluib het rustig aan te doen, van wege de gezondheid van de ernsti ge zieke Huib. Toch hebben ze er «ji geen moment aan gedacht om hun huwelijksdag niet te vieren. We hebben in ons leven heel wat loogte- en dieptepunten meege- uur naakt", zegt Bep. "Veertig jaar lang hebben we ziekenhuizen van 143 on binnen gezien, vanwege Huibs familieleden maar vooral vanwege een nierziekte van onze oudste dochter. Ria is vijf jaar geleden een paar maanden voor de viering van ons diamanten huwelijk over leden." Huib en Bep hebben het nog altijd moeilijk met het verlies van hun dochter. Maar toch besloten ze vijf jaar geleden hun diamanten huwelijksdag niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Het is dus niet zo vreemd dat ze deze week - ondanks de ziekte van Huib- hun 65ste huwelijksdag vierden. In familiekring weliswaar, maar toch. "65 jaar samen, dat mag gevierd worden", vindt Huib. EERSTE ONTMOETING Huib en Bep ontmoeten elkaar op een dansfeest in Den Haag, in het vooroorlogse jaar 1940, weet Bep nog goed. "We dansten met elkaar en Huib bleef die avond maar terugkomen. 'Ik laat je niet meer los', vertelde hij ook nog. En hij heeft gelijk gekregen. We zijn nog steeds bij elkaar." Maar waarom hebben ze de trouwdag in godsnaam op 29 februari gepland? Het antwoord is simpel, legt Bep uit. "Tijdens de mobilisatie stonden de mensen in de rij om te trouwen en mocht je blij zijn als je aan de beurt kwam." Bep en Huib wonen al ruim twin tig jaar in Meerio. Maar hun tong val verraadt dat ze niet uit het Limburgse of Brabantse land afkomstig zijn. En ook de molen in de tuin en hun namen verwijzen naar de streek waarin ze geboren en getogen zijn: 'het westen'. Al wonen Bep en Huib al meer dan twintig jaar in Meerio, ze zijn en voelen zich nog steeds geen Limburgers. "Van dat taaltje versta ik bijvoorbeeld niets. Mijn buur vrouw Maria vertelde me eens dat iemand 'neeje kneeje' had gekre gen. Ik wist echt niet waar ze het over had. Nieuwe knieën?" Lachend: "Ja, dat weet ik nu ook Bep en Huib Monster uit Meerio vierden zondag hun 65ste huwelijksdag. "We mogen niet klagen. We zijn 65 jaar getrouwd. Wie kan dat zeggen?" wel." HANDIGE HUIB Huib is van beroep timmerman. Hij maakte de molen in de tuin eigenhandig, maar verdiende de kost vooral in een garagebedrijf en werd later onderhoudsmonteur in een familiebedrijf met zijn broer, dat plastic-fabricerende machines plaatste. Huisvrouw en moeder Bep moest het in die jaren vaak zonder haar man doen. Huib was namelijk veel onderweg, niet alleen in eigen land maar ook in België en Duitsland. Daar streek het echtpaar na meer dan dertig jaar in Nederland gewoond te heb ben neer in een dorp bij Düsseldorf toen een huidziekte Huib dwong om te stoppen met zijn werk. "We wilden toen dich ter bij onze dochter gaan wonen. Huib kon aan de slag in de manege van onze dochter." Want Huib is een handige klus ser. Hij kan en is alles. Bep somt het rijtje op: "Timmerman, straten maker, elektriciën, schilder. Hij is eigenlijk een allround bouwvak ker. Maar hij maakte ook schom- melpaarden en een poppenhuis voor onze achterkleindochter." Het werk in de manege van hun dochter bracht het echtpaar uit eindelijk in Meerio. Huib ging op een vakantieboerderij van een Duitse eigenaar aan het Moleneind dieren verzorgen. Dieren als pau wen en reeën, zoals een foto in de huiskamer laat zien. Op de foto staat Huib trots met een kleine ree, zijn ogen beginnen te stralen als hij de foto ziet. "Dat is echt bij zonder", zegt hij. "Reeën zijn namelijk ontzettend schuwe die ren. Aan die tijd bewaren we ont zettend goede herinneringen." In mei wonen Huib en Bep alweer elf jaar in hartje Meerio, in een woning aan de Van Hatzfeldtstraat 9. "Een rustige straat", vindt Bep. "We wonen hier graag, maar toch merken we nog altijd dat we een beetje buiten staanders zijn. Tja, het Haags blijft mijn taaltje hè. Ik versta het dia lect nu beter maar spreek het niet." En dat hoeft ook niet, want Huib en Bep weten zich prima te redden met z'n tweetjes. Natuurlijk zijn ze door de ziekte van Huib meer aan huis gekluis terd dan jaren geleden, maar ver velen doen ze zich niet. Huib puz zelt vele uurtjes en kijkt veel tv, Bep kookt nog graag en is dage lijks in de weer met de verzorging van haar man. Maar ze klaagt niet, integendeel zelfs. Bep doet het graag en hoopt nog vele jaren samen met Huib door te mogen brengen. "We mogen niet klagen. We zijn 65 jaar getrouwd. Wie kan dat zeggen?" Marjo Jenniskens, vrijwilligster in Nepal (3) II ïl v< bedri Je hebt 35 jaar in een 'veili- ge' omgeving gewoond en je A zet je nu in voor kinderen die jjiodit vooruitzicht niet hebben. Marjo Jenniskens, oud- ovalinwoonster van Ysselsteyn, is serreeen jaar in Nepal om zich lers ebezig te houden met de coör- 'dinatie van projecten van de .^organisatie Child Welfare Scheme (CWS). Voor Peel en in-nl -Maas doet zij verslag. In deel 3 van de reeks: 'Jongeren en ^gconflict'. e relc ast ore uzèl 5.000 "Ik had de vorige keer al aange- aekervjeondigd dat dit artikel over Nepal thema 'Jongeren en conflict' !ou krijgen. Een actueel onder werp op dit moment. De huidige politieke situatie heeft hieraan lotieemiet positief bijgedragen. De schendingen van mensen- en kin derrechten zijn aan de orde van le dag. Het is verschrikkelijk wat t-datf ;r tijdens de tsunami is gebeurd Zuidoost-Azie, daar zijn geen 'oorden voor! De situatie in is van een hele andere aard, .lie we ook zeker niet kunnen negeren. Nepal is het land met het hoogste aantal verdwijningen in de wereld en staat inmiddels loog op de ranglijst van landen iet de meeste schendingen van iensenrechten. Als liefdadig- leidsinstelling kunnen wij geen jolitiek standpunt innemen, maar kan jullie wel een weergave pen van de gevolgen van de hui- 'ige situatie. DE POLITIEKE SITUATIE 2004 is voor Nepal het meest jaar geworden in de tien jaar durende burgeroorlog, conflict heeft inmiddels al dan 11.000 mensenlevens en de huidige berichten dat dagelijks 200 Nepali per uur (ja, je leest het per uur!). Zij vluchten de over voor de politieke en situatie. Het is duide- dat de situatie in Nepal verer- De strijd tussen de Maoïsten de regering blijft voortduren de recente ingreep van de helpt daarbij niet. Steeds strategien worden aan beide zijden om burgers te misbruiken en te inti mideren. Vele verhalen doen al de ronde over 'opleidingskampen' van beide partijen, waarin kinde ren en jongeren worden geintimi- deerd en opgeleid tot kindsoldaat! Families worden bezocht en ouders hebben de keus tussen een vaak onbetaalbaar bedrag betalen of hun kind afstaan. Beide partijen moorden en mis handelen gewetensloos onschul dige burgers of nemen hun eigen dommen in bezit, met name in de bergen waar 80% van de bevol king leeft. Met als gevolg dat een groeiend aantal burgers hun huis verlaat op zoek naar veiligheid en onderdak. Vele mensen vinden dit niet, met als gevolg de dood, mis handelingen, verdwijningen, arrestaties, verkrachtingen of hopeloos zoeken naar een beter bestaan. MENSENRECHTEN Waar de Maoïsten te werk gaan zonder enig respect voor interna tionale wetgevingen, doet de regering niet anders. De koning (de regering dus) en de Maoïsten slagen er niet in om tot een realis tische oplossing te komen. Door deze staatsgreep meent de koning de rust in het land te herstellen. Het hele parlement heeft 'huisar rest' door disfuncioneren en jour nalisten en mensenrechtenactivis ten worden opgepakt. Vele rechten zijn afgenomen van de bevolking, zoals vrijheid van meningsuiting, persvrijheid, vrij heid van lezen, eigendomsrech ten etcetc. Sinds 1 februari dit jaar is Nepal voor de tweede keer in vijftien jaar in handen van één persoon: de koning. Dit betekent voor mij dat ik voor het eerst in m'n leven in een 'on-officiële' dictatuur leef. Op de ochtend van 1 februari hield de koning een speech die op alle kanalen, radio en tv, werd uitgezonden. Na zijn laatste woor den werden direct alle communi catiekanalen geblokkeerd; geen Hoe ziet de toekomst van Nisanta, het buurjongetje van Marjo Jenniskens in Nepal, eruit? telefoon, geen internet, geen tv. Een vreemde ervaring om een week lang volledig afgesloten te zijn van de buitenwereld. De nationale kranten zijn vanaf die tijd veranderd in propaganda- publicaties, evenals de nieuwsuit zendingen. Geen enkel nieuws bereikt de bevolking, behalve positief geblabla. Af en toe komen er via via berichten door van ont wikkelingen of gevechten die hebben plaatsgevonden tussen..? Waarschijnlijk zijn er nog meer onschuldige burgers de dupe van de huidige situatie. De TOEKOMST Niemand weet wat de toekomst brengen zal, niemand weet wat er precies gebeurt en gaat gebeuren. Ik krijg alleen berichten mee van de omgeving waarin ik leef, of eigenlijk alleen van Pokhara, de plaats waarin ik leef. Het leven in Pokhara is relatief rustig. Iedereen leeft in het ongewisse en gaat gewoon door met zijn of haar dagelijkse beslommeringen. Mensen die gezamenlijk wat zou den willen ondernemen, worden geremd door angst voor een geweldadige tegenactie vanuit de regering of de Maoisten. In de dorpen in Nepal leven de mensen al tien jaar op deze manier en zij zijn nog steeds de grootste slacht offers van het politieke conflict. Mocht de situatie uit de hand lopen, dan is het werk van CWS alleen maar meer nodig. Nog meer jongeren zullen naar de stad komen, waar ook geen toekomst voor ze. Wij willen deze jongeren helpen en voorkomen dat ze op straat belanden, worden mis bruikt door Maoïsten of de rege ring, het land uitvluchten of wor den vermoord. CWS geeft deze jongeren de kans om hun leven op te pakken, door ze een vaar digheid te leren waarmee ze wel een toekomst op kunnen bou wen, via ons Jyoti-rehabilitatie project. De mensen- en kinderrechten worden hier aan de lopende band geschonden. Vele initiatieven worden nu genomen om de kop pen bij elkaar te steken en te vechten voor de rechten van de kinderen en jongeren in Nepal. NISANTA. Het jongetje op de foto is mijn tien maanden oude buurjongen- tje, een schatje! Hoe zal zijn toe komst eruit gaan zien? Zal hij in de toekomst in een land in vrede kunnen opgroeien? Zal hij zich in de toekomst niet druk hoeven te maken over de dag van morgen? Nu heeft hij in ieder geval nog geen zorgen, we lachen heel wat af op onze 'varanda'! Zijn toekomst ligt nog ver weg. Maar., hoe zit het met de toe komst van de kinderen en jonge ren in de schoolgaande leeftijd? Zij zijn de toekomst, zij moeten de kansen krijgen om dit land op te bouwen! Zullen zij hun school tijd kunnen herinneren? Stichting Venray Monumentaal Deze week het Oude Raadhuis, een rijksmonument aan de Grote Markt 1 in Venray. Het oude raad huis werd in 1885 gebouwd naar een ontwerp van architect J. Kayser uit Venlo. Dit ontwerp is gemaakt door Kayser aan de hand van een schetsontwerp van archi tect dr. P. Cuypers. Het raadhuis kwam op de plaats van een laatgo tisch raadhuis dat er voor 1550 stond. In 1925 werd het gebouw aan de marktzijde uitgebreid in vergelijkbare stijl door ir. J. Kayser, zoon van de architect. Het is in neogotische bouwstijl gebouwd, gesitueerd aan de oost kant van de markt en hééft aan de voorkant een opmerkelijke knik omdat de historische rooilijn van de straat is gehandhaafd. De toe gang bestaat uit een tweezijdige hardstenen trap met bordes. Op het bordes bevinden zich aan beide zijden in de borstwering hardstenen pilasters met daarop in natuursteen gehakte leeuwtjes. Onder de trappen, twee pilasters met daarop een bol. De eikenhou ten driedelige toegangsdeur is rijk versierd met een in natuursteen uitgehakt wapen van Venray. Onder het bordes ziet u een twee delige deur met een elipsvormige bovendorpel met daarnaast hard stenen halfzuilen. Het rode bak stenen gebouw opgetrokken in kruisverband is afgewisseld met natuursteenbanden bij aanzet, en sluitstukken, afdekkingen van trapgevels, de torentjes etc. De ramen bestaan uit kruiskozijnen met daarin eikenhouten raam werk en boven deze ramen ziet u natuur en baksteen met boogvul lingen van siermetselwerk. De daken zijn bedekt met leien en in de dakvlakken bevinden zich fraai bewerkte dakkapellen met hou ten luiken en leiendakjes met een pion. Langs de Hofstraat is een prachtige arcade (een open bogen galerij) waar met de uit breiding van de muziekschool (1975) helaas een gebouw in geplaatst is en bovendien staat er in de arcade een electriciteitskast dat deze prachtige bogengalerij ontsiert. Het geheel, een mooi rijksmonument aan de Grote Markt waar we heel zuinig op moeten zijn. Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u ons een (digi tale) foto ter beschikking stellen? Deze kunt u sturen naar het secretariaat,van Stichting Venray- Monumentaal ,p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnetnl LET OP UW BRIEVENBUS Onze nieuwe Q-motion folder komt eraan! Maatwerk in: Automatisering Computers TV-video Multimedia Oude Oostrumseweg 12a Venray 9 0478-569666 www.systemcare.nl Afgelopen vrijdag, klokslag 20.00 uur, was het afgeladen vol in het Odapark in Venray. Ruim hon derd gasten en kunstliefhebbers waren aanwezig voor het start schot voor Living Apart, het twee de deel in de kunstmanifestatie LAT - Living Apart Together. Een succesvolle aftrap met een speciale performance door kunstenaar Chris Dobrowolski: hij haalde een stunt uit met zijn zelfgemaakte tank. De verwachtingen waren hooggespannen voor dit tweede deel van LAT. Het succes van Living en de positieve reacties daarop deden reikhalzend uitzien naar Living Apart. Mathieu Emonts, wethouder Cultuur van de gemeen te Venray, opende de tentoonstel ling: "Er borrelt iets in bestuurlijk Noord-Limburg: de politiek heeft het Odapark (en kunst en cultuur in het algemeen) omarmt. Het Odapark verrast, eerst met bijvoor beeld De Waan, maar ook nu met LAT. Odapark toont samen met andere initiatieven zoals in Gennep en Venlo, dat Noord-Limburg een regio van belang is als het gaat om nieuwe ideeën op het gebied van kunst. De politiek heeft dit opge pikt in ons regionaal overleg, dat de veertien gemeenten onlangs gestart zijn. Her en der ontstaan nieuwe initiatieven om kunst en cultuur bij de mensen te brengen, waarbij ook jongeren nadrukkelijk in beeld zijn. Het Odapark heeft wat dat betreft reeds het voortouw genomen met het educatieve pro gramma voor het onderwijs." Emonts legde meteen de link naar de Floriade, die in 2012 in de regio Venlo wordt georganiseerd: "Ligt daar niet een grote kans om tuin bouw, architectuur en kunst met elkaar te verbinden? Ik denk het wel. De invulling hiervan Iaat ik graag aan jullie over", verwijzend naar de ciratoren van het Odapark, Marijke Cieraad en Theo Lenders. Na de openingshandeling van Emonts bezochten de bezoekers de tentoonstelling. Deze keer is deze opgesteld in zowel de Projectruimte als het Theehuis. Behalve de tank. De tank van de Engelse kunstenaar Chris Dobrowolski staat in de foyer, maar niet meer op de plek die oor spronkelijk zijn deel was. Chris luisterde de opening op door de tank te starten en een stukje te laten rijden over een schansje en een televisie. Uiteraard liep de tank vast en besloten is de tank op die plek te laten staan. Het leverde de nodige hilariteit op. De reacties op Living Apart waren wederom posi tief. Sommigen vonden 'm zelfs sterker dan Living en dat is een compliment aan Marijke Cieraad en Theo Lenders. Zij zijn er in geslaagd zichzelf te overtreffen met een expositie, die zeer tot nadenken stemt. Living Apart loopt tot en met 22 mei 2005. Op woensdag 16 maart is er een boomplantdag aan de Jaegerhofweg in Veulen. Aan deze dag doen mee ruim 100 leerlingen van de basis scholen Veulen-Heide en Ysselsteyn. Vooraf krijgen de groe pen 7 en 8 van deze scholen, een theorieles op school over het plan ten van bomen. De kinderen plan ten tussen 9-30 en 10.30 uur 1500 bomen en struiken, in het gebied van de Oostrumsebeek. Deze beek is nu weer zodanig ingericht dat zij weer kan meanderen. Als afronding hiervan gaan de toekomstige beheerders (de jeugd van nu) de laatste bomen en struiken planten langs deze beek, in samenwerking met SBB, Waterschap Peel en Maasvallei en SBNL en leden van de WBE Venray. Op 10 maart organiseert de openbare bibliotheek Venray de gemeentelijke ronde van de provinciale geschiedenisquiz. Het motto van deze quiz is Spiegel van de Lage Landen. De quiz vindt plaats in de stu diezaal van de bibliotheek. Het programma begint om 19.30 uur en duurt tot ongeveer 22.00 uur. De quiz bestaat uit een gemeentelijke ronde en een provinciale finale en is qua presentatie vergelijkbaar met het GrootNationaal Dictee. Bijna alle Limburgse bibliotheken organiseren op een zelfde dag en tijdstip hun eigen gemeentelijke ronde. De winnaar van deze ronde wordt vervolgens uitgenodigd deel te nemen aan de provinciale finale. De deelnemers krijgen veertig vragen schriftelijk voorgelegd, over onder meer de regio en Limburg. Het gaat in de meeste gevallen om meerkeuzevragen. Daarnaast worden enkele film fragmenten getoond. De presentator van de quiz (Gerard de Beijer) presenteert de vragen via een beamer en leest ze ook voor. De antwoorden worden na afloop verzameld. De winnaar van de Venrayse ronde ont vangt een Iris-cheque ter waarde van 50,00. Er zijn ook tweede en derde prijzen 35,00 en 20,00). Alleen de winnaar gaat door naar de provinciale finale. Doe mee en schrijf geschiedenis. Haal de folder in de bibliotheek en vul het inschrijfformulier in. Inschrijven kan óók telefonisch (0478 581970) en via e- mail obvenray@obvenray.nl. Honderdzesentwintigste jaargang - week 9 - donderdag 3 maart 2005

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15