Vastenmaaltijd voor Nepal Koester uw Monument Culturele erfgoed gaat digitaal Shannen Cornelissen wint Venrayse voorleeswedstrijd Bunkerdrama in oorlogsmuseum Grote vechtpartij 50 jaar bibliotheek tonatie voor 't Freulekeshuus Luikse markt SYSTEM:CARE Honderdzesentwintigste jaargang - week 8 - donderdag 24 februari 2005 Herinner jij je schooltijd nog? rijf miljoen kinderen in Nepal ebben deze herinnering niet. [et bovenstaande titel gaat de erkgroep vastenactie van de dorpen Ysselsteyn, Merselo en Vredepeel proberen veel geld in ;e zamelen voor de stichting ^hild Welfare Scheme waarvoor le uit Ysselsteyn afkomstige yiarjo Jenniskens sinds augustus 1004 in Nepal werkt. Zonder Salaris en voor een groot deel voorziet ze daar in haar eigen onderhoud. Eerder verschenen in Peel en Maas artikelen over haar ervaringen in Nepal. CWS besteedt zijn energie aan de twee grootste behoeften in het land, de gezondheidszorg en scholing voor kinderen. Voor alle projecten geldt dat CWS de eer ste paar jaar een project op gang helpt, zowel financieel als organi satorisch. Op termijn zal de bevolking zelf het management gaan voeren en de financiële middelen vergaren. De werkgroep vastenactie van de dorpen Ysselsteyn, Merselo en Vredepeel vindt dat dit pro ject steun verdient. In de week voor Pasen zal er huis aan huis in deze parochies gecollecteerd worden. Omdat het geld straks rechtstreeks naar Nepal gaat, kunt u er verzekerd van zijn dat er niets aan de strijkstok blijft hangen. Op 17 maart zal in het gemeenschapshuis van Ysselsteyn, Puttenweg 2, een sobere vastenmaaltijd bereid worden, waarvoor zij u van harte uitnodigen. Deze maaltijd in buffetvorm zal uit drie Nepalese gerechten bestaan en kost tien euro p.p. Wat overblijft is natuurlijk voor CWS. U bent om 19.30 uur van harte welkom en om 20.00 uur willen ze met het eten beginnen. De ouders van Marjo zijn onlangs in Nepal geweest en hebben wat video-opnames gemaakt, die tij dens deze avond te zien zijn. Rond de klok van 22.00 uur wordt de avond afgesloten. Om organisatorische redenen is het wel noodzakelijk dat u zich van tevoren aanmeldt. Dit kan telefonisch bij Toon en Corrie Jenniskens 0478-54 13 77 of per e-mail ajenniskens@wish.nl tot 8 maart. Stichting Venray Monumentaal Deze week: Pompstation Breeheide in Veulen. Tussen Leunen en Veulen, in de richting van Castenray ligt een pompsta tion uit omstreeks I960. Tegenwoordig maakt men een dergelijk gebouw zo onopvallend mogelijk. Maar in de tijd dat dit gebouw ontworpen werd was de samenleving kennelijk apetrots op de fantastische infrastructuur die een ongekend niveau bereikte. Deze trots uitte zich in een mar kant gebouw, dat als het ware de gebruikte technologie die gewoonlijk aan het zicht onttrok ken is, wil laten zien aan de buien- wereld. Een kwalitatief zeer hoog waardig gebouw met een transpa rant trappenhuis en een gepleisterde gevel met kleine ramen op regelmatige afstand. Tot het complex behoren nog enkele gebouwen en ondergrondse bas sins. Net buiten de Gemeente Venray en de Gemeente Meerlo- Wanssum staat in Lottum aan de Broekhuizerweg eenzelfde soort gebouw waar de waterleiding maatschappij nog een stapje ver der is gegaan en men ook de gevel helemaal in glas heeft uitgevoerd. Maar het meer ingetogen pomp station Breeheide is iedere dag onder de rook van Venray te bewonderen aan de Breeheideweg in Veulen. Kent u ook zo'n beeldbeppalen- de monumentale plek in Venray of een van haar kerdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar het secretariaat van de Stichting Venray Monumentaal.p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray.E-mail: venraymonumentaal@hccnet.nl In 2005 bestaat de Stichting )penbare Bibliotheek Venray 50 aar. Het thema van het jubileum s 'n kleurrijke wereld onder één lak omdat de bibliotheek in de ifgelopen 50 jaar is uitgegroeid ot een centrum van informatie, mtmoeting, ontspanning en cul- uur en educatie waar de schrifte- ijke informatie door middel van deurpictogrammen is terug te 'inden. Op maandag 14 maart om 2.55 uur wordt een jubileum- veek feestelijk geopend door vethouder Emonts.Vanaf die dag ot en met zondag 20 maart viert le bibliotheek feest door elke dag andacht te schenken aan een nder thema, elk met een eigen leur van de informatieve materia- en van de bibliotheek. Zo is er ijvoorbeeld speciale aandacht oor de thema's sport en spel oranje), huis en tuin (groen) en chaam en gezondheid (rose), let medewerking van mensen en •rganisaties uit Venray en omge ving wordt elke dag voor jong en oud een ander thema belicht met presentaties, informatiestands en demonstraties. Tevens zijn er spe ciale kindervoorstellingen, een heksenfeest, is er regelmatig live muziek en schenkt de bibliotheek de hele week gratis koffie en thee. Op zondag 20 maart is de bibliotheek extra open van 12.00 tot 16.00 uur en wordt de fees- tweek afgesloten met veel muziek, kermisattracties en enor me kortingsacties. Zo geven ze, maar alleen op zondag 20 maart, liefst 50% korting op een nieuw bibliotheekabonnement, 50% kor ting op boetegelden en 50% op alle leengelden. En als u ons een plezier wilt doen, doe dan mee aan de actie Bieb op wielen en laat kinderen uit Brazilië ook genieten van boeken. Het com plete overzicht kunt u vinden in het programmaboekje dat in de bibliotheek verkrijgbaar is of kijk op www.obvenray.nl. Op woensdag 2 maart om 10.30 ur wordt door leerlingen van de asisschool De Bongerd uit Gassel erdacht dat op 10 mei 1940 in bunker bij Sint Agatha drie lederlandse soldaten bij het och- -ndgloren door de aanvallende uitse troepen werden gedood, eze bunker werd enkele jaren eleden overgebracht naar het ark van het Nationaal Oorlogs- n Verzetsmuseum in Overloon. opdracht van het museum ont- 'ikkelde Pabostudent Frank toffers als stagiar in het museum en speciaal lesprogramma rond it gebeuren en vindt daar een ilot in plaats. De kinderen heb- en uitvoerig bestudeerd hoe het leven in zo'n -kazemat eruitzag, hebben zich ingeleefd in hun rol en betekenis en willen in het kader van de herdenking 60 jaar bevrijding graag de soldaten eren die voor het vaderland maar voor al voor onze en hun vrijheid stier ven. Zij zullen dat doen op geheel eigen wijze en nodigen iedereen uit om getuige te zijn van deze bij zondere gebeurtenis. Het is de bedoeling dit pilotprogramma in de toekomst te laten adopteren door veel meer scholen uit de regio en zo basisscholieren op hun eigen wijze kennis te laten met en te doordringen van de gebeurtenissen in de periode 1940-1945. [Vrijdag 25 februari zal Stichting CAI Venray aan museum 't Ulekeshuus een donatie overhandigen van 31.000,00 voor de "haf van apparatuur ten behoeve van het digitaliseren van de col- 'e en de gegevens van de Archeologische Werkgroep Venray die 1 uitmaken van genoemd museum. De overhandiging zal gebeuren ens de openingsbijeenkomst van de tenstoonstelling 125 jaar jaar 1 en Maas om 17.00 uur in de aula van Kunstencentrum Jerusalem, elstraat 4 in Venray. Het Lokaal Historisch Platform Venray wil het Venrayse culture le erfgoed digitaal gaan vastleggen en alle informatie digitaal ontslui ten. Daarbij zal worden samenge werkt met museum 't Freulekeshuus, de Openbare Bibliotheek en het gemeentear chief. Het project heeft als werk- naam RooyNet. De samenwerking tussen genoemde partijen mag uniek worden genoemd. Doelen van het samenwerkingsproject zijn onder andere heemkunde, cultuurhisto rie en erfgoed digitaliseren, een gemeenschappelijke website met links naar leden/partners en aan verwante organisaties en het samenstellen van geïntegreerde catalogi van collecties die interac tief (associatief) geraadpleegd kunnen worden. Het dient attrac tief te zijn voor voor iedereen, jong en oud, met extra aandacht voor educatie en thematische pre sentaties van onderwerpen en het creëren van een netwerk in Venray voor gemeenschappelijke projecten. De samenwerkende instellingen willen op deze manier het Venrayse culturele erf goed en de streekhistorie promo ten en onder de aandacht bren gen van een breed publiek. Digitalisering is bij uitstek geschikt voor het vastleggen en bewaren van erfgoedinformatie. Door deze informatie via internet aan te bieden, wordt het erfgoed bereikbaar voor iedereen, onge acht plaats of tijd. De samenwer king van de vier instellingen heeft voor alle partijen toegevoegde waarde, omdat aanwezige kennis en vaardigheden worden gebun deld en RooyNet een knooppunt kan worden van kennis en infor matie. Tevens zal RooyNet uitste kende diensten kunnen bewijzen bij Venray Promotion en City Marketing. Voordat het ambitieu ze plan van start gaat, zal een vooronderzoek worden uitge voerd door expertisebureau Laurens uit Den Haag. Dit bureau heeft meerdere projecten in den lande begeleid en was onder andere betrokken bij een soortge lijk project in Gouda, dat de Venrayse samenwerkende organi saties als voorbeeld hebben geno men. Het vooronderzoek moet inzicht verschaffen aangaande de inhoud en de mogelijkheden tot samenwerking en het opzetten van een plan van aanpak om die samenwerking te realiseren, en om inzicht in de kosten te krijgen die met de uitvoering van het pro ject gepaard gaan. De uitkomsten van dit onderzoek zijn bepalend voor de verdere voortgang van het ambitieuze project, dat naar verwachting in 2006 in uitvoering wordt genomen. Maandag 28 februari wordt RooyNet gepresenteerd in aanslui ting op de jaarvergadering van het LHPV in ontmoetingscentrum De Kemphaan. De presentatie begint om 21.00 uur en wordt verzorgd door medewerkers van bureau Laurens. Het vooronderzoek wordt mogelijk gemaakt dank zij een donatie van Stichting CAI Venray die hiervoor 10.000 beschikbaar stelde. De stichting heeft de heer Wil van Ham aange wezen als begeleidend portefeuil lehouder. Het Venrayse culturele erfgoed geniet momenteel de bij zondere belangstelling van Stichting CAI. zoals moge blijken uit de donatie die museum 't Freulekeshuus onlangs in ont vangst mocht nemen voor de aan schaf van apparatuur voor het digitaliseren van de collectie van de Archeologische Werkgroep Venray die deel uitmaakt van het museum. De politie onderzoekt een vechtpartij die zaterdagmorgen rond 7.30 uur plaatsvond op de Langstraat. Bij de vechtpartij raak ten drie mannen in de leeftijd van 19, 23 en 25 jaar gewond. Ze zijn voor behandeling overgebracht naar het ziekenhuis. In een café aan de Langstraat was enige com motie ontstaan tussen een groep Polen en een groep inwoners van Venray over een meisje dat bij de Poolse groep hoorde. De café eigenaar wist de onenigheid te sussen, maar enige tijd later ont stonden er weer spanningen tus sen beide groepen. De twee groe pen gingen gescheiden naar buiten, maar de ruzie zette zich voor het café voort, waarbij gedreigd werd met een kapotte fles. Een 19-jarige in Venray wonende man, die tussenbeide wilde komen, raakte hierbij gewond aan zijn arm. De Poolse groep wilde met de auto wegrij den maar werd tegengehouden door een man uit de eerste groep. Die mishandelde de bijrij der van de auto zodanig, dat die naar het ziekenhuis toe moest. De politie trachtte de gewelde naar te stoppen door de pep- perspray te hanteren, maar de man ging desondanks op de vlucht. De politie kent zijn identi teit. Niet uitgesloten kan worden dat er nog aanhoudingen zullen volgen in het kader van het ver dere onderzoek. In sport- en feestzalencomplex 't Brugeind in Meerlo vindt op zondag 27 februari van 11.00 tot 17.00 uur een Luikse markt plaats. Zo'n vijftig standhouders probe ren tijdens deze markt htm waren aan de man te brengen. Er zijn ook enkele hobbyisten aanwezig die hun zelfgemaakte produkten tonen en verkopen. Een toegangs kaartje kost 1 euro. LET OP UW BRIEVENBUS Onze nieuwe Q-motion folder komt eraan! Maatwerk in: Automatisering Computers TV-video Multimedia Oude Oostrumseweg 12a Venray S 0478-569666 www.systemcare.nl Shannen Cornelissen van basis school De Kruudwis heeft afgelo pen zaterdag de lokale voorlees wedstrijd gewonnen in de Bibliotheek Venray. Het betrof hier een voorronde van de natio nale wedstrijd. Er streden dertien schoolkampioenen om de titel Venrays Voorleeskampioen. Aangemoedigd door hun suppor ters werden de deelnemers om de beurt naar voren geroepen en kort aan het publiek voorgesteld. Vervolgens las ieder een fragment uit een zelf gekozen boek voor. Terwijl Gon ter Laare het publiek vermaakte, trok de jury 'zich terug. Er werd gelet op zaken als uitspraak, verstaanbaarheid en tempo. Ook het contact van de voorlezer met het publiek was belangrijk. Na een spannend half uurtje werd het verlossende woord door juryvoorzitter. Kitty Loonen gesproken. Voorleeskampioen Shannen las een fragment voor uit het boek Het huis met de Waringin van Wieteke van Dort. De jury vond dat zij een mooie stem, een goed tempo en een uitstekende mimiek had. Op een ontspannen manier leefde zij zich goed in het frag ment in. Shannen zal op 19 maart een van de twaalf deelnemers zijn aan de regionalefinale in Bergen. Alle regionale winnaars strijden op 19 april tegen elkaar tijdens de Provinciale Voorleesronde in Theaterhotel de Oranjerie in Roermond. Alle provinciale kam pioenen strijden uiteindelijk op 25 mei in Muziekcentrum Vredenburg om de titel Nederlands Voorleeskampioen.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15