i "Niet afhankelijk zijn van één ondernemer" Aanklachten tegen burgemeester Onduidelijkheid over website Tien jaar celstraf Betrapt Geen permanente bewoning Witte Vennen Vernielingen River Woods tl m= MAN WOMAN na[ intlf ■lijt; bit >etj 'jas ans uit h; PEEL EN MAAS Donderdag 3 februari 2005 - Pagina 3 Politiek kritisch over bedrijvenwerving Maessen Dat de gemeente onderne mer Harry Maessen inschakelt voor de werving van nieuwe bedrijven, deed nogal wat stof opwaaien in de commissie Middelen. Omdat kennis, mid delen en een internationaal netwerk ontbreken in het gemeentehuis wordt Maessen in de arm genomen om voor taan tegen betaling bedrijven naar Venray te lokken. In het verleden heeft de ondernemer zich hierin al heel succesvol getoond. Volgens wethouder Heidens (CDA) is de deal met Maessen Bedrijven juist nu hard nodig. De gemeente gaat op De Blakt, het gebied tussen de A73 en de spoor lijn en grenzend aan Venray en Oirlo, een nieuw bedrijventerrein van 70 hectare ontwikkelen. Maessen kan per jaar een maxi male bijdrage van 230.000 euro voor zijn acquisitiekosten ontvan gen. In de afgelopen twee jaar verkocht de gemeente al ruim 30 hectare industriegrond aan Maessen die de kavels met de bedrijfsgebouwen weer verhuurt aan (internationale) ondernemin gen. De meeste grote bedrijven die naar Smakterheide trokken kwamen door toedoen van Maessen. De commissie Middelen meent dat de gemeente niet op één paard moet wedden. Theo Mulders (Samenwerking) vond dat er niks mis mee is een vergoe ding aan Maessen te betalen. "Maar we moeten waken voor exclusiviteit. Ook andere onder nemers met internationale contac ten moeten een kans krijgen. We mogen geen precedent schep pen." René Francken (WD) zat met tal van vragen. Hij vroeg zich af wat het beoogde doel is om Maessen voortaan de betalen voor zijn acquisities. En waarom levert het LIOF zo weinig rendement op terwijl dit investeringsfonds in Midden- en Zuid-Limburg wel suc cesvol is? "Welke bedrijven waren er wél naar Venray gekomen als Maessen er niet was? De gemeen te is al bijna volledig afhankelijk van Maessen. Dit versterkt nog meer zijn monopoliepositie en het internationale netwerk is bovendien persoonsgebonden. Dit verhoogt de marktwaarde van Rogier Krebbekx (de directeur van Maessen, red.) aanmerkelijk." Paul Vriesekoop (PvdA) wilde weten wat nu eigenlijk de strate gie van de gemeente is. "Er wordt hard ingezet op één kanaal. De gemeente moet op pad om met meerdere bedrijven zaken te doen." De PvdA'er prees Maessen als grootafnemer van gemeentelij ke grond en zijn succes bij het binnenhalen van bedrijven plus bijbehorende werkgelegenheid. "Maar het is geen filantropische instelling. Hij zal er geld aan ver dienen. Omdat de uitgifte van grond zo eenzijdig naar Maessen gaat wordt de gemeente er te afhankelijk van", waarschuwde Vriesekoop. "Het baart zorgen dat we strategisch afhankelijk zijn van één bedrijf en één persoon. Wat gebeurt er als Maessen wegvalt of als Krebbekx een keer vertrekt? Dan zitten we met zijn allen in de problemen. Maessen haalt ook wel bedrijven zonder vergoeding hierheen, We kunnen beter een ander acquisitiekanaal opzetten. De gemeenten Venlo en Horst zijn toch ook succesvol geweest." De PvdA'er vindt dat de gemeente voor haar eigen strate gie moet gaan. Door meer zaken te doen met het LIOF en meer samenwerking te zoeken met andere gemeenten in de regio. Rein Dupont (CDA) zat met een dubbel gevoel. Want Maessen handelt als ondernemer ook uit eigenbelang terwijl de gemeente een precedent schept. "Aan de andere kant is de invulling van het nieuwe bedrijventerrein cruciaal. De gemeente is gebaat bij zijn acquisitie, maar het belang van Maessen wordt wel erg groot. Toch is het voor de gemeente een schier onmogelijke opgave een internationaal netwerk op te zet ten. Maessen is een goed alterna tief en de vergoeding gebeurt op 'no cure no pay-basis'. Maar ande re partijen moeten dit onder dezelfde voorwaarde kunnen doen", vond Dupont. Volgens Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) is Harry Maessen 'een handige zakenjongen'. "Zijn prestaties staan buiten kijf maar we moeten voorkomen dat hij aan de gemeente verdient. Want er zijn genoeg andere prioriteiten en plichten die we ten opzichte van de burgers hebben", zei Lemmens die pleitte voor prestatie-eisen zoals de waarborg dat de nieuwe werknemers gezocht worden tus sen de werkzoekenden die bij de gemeente staan ingeschreven. Wethouder Heidens (CDA) zei dat het hebben van het juiste net werk een voorwaarde voor suc ces is. "Het is daarom cruciaal dat we een netwerk met expertise inkopen en daar slim gebruik van maken. Ons doel is niet grondver- koop maar het binnenhalen van vooral hoogwaardige werkgele genheid. Dat gaat niet vanzelf en als gemeente alléén kunnen we het niet" Op uitnodiging van Maessen bracht Heidens onlangs een bezoek aan Zuid-Korea. "Dan kom je erachter dat een wethouder van Venray daar niet Zo belangrijk is. Het schiet echt niet op als we als gemeente de wereld gaan overreizen. Want met alleen grondverkoop kunnen we niets. Bedrijven zijn alleen geïnteres seerd in turnkeyprojecten met kant-en-klare totaaloplossingen. En daarbij ben je afhankelijk van een netwerk." Heidens zei dat een vergelijk baar bedrijf als Maessen welkom is op het gemeentehuis. "Laat ze maar komen. Ze zijn hartelijk wel kom. We moeten niet bang zijn voor exclusiviteit. We zijn blij met het netwerk van Maessen die zijn nek uitsteekt en ook in moeilijke economische tijden durft te inves teren", aldus de wethouder die een vergoeding voor de diensten redelijk vindt. "Want zelf iemand in dienst nemen kost veel geld. En het het levert nooit zoveel op. Het LIOF, waarmee we wel in gesprek zijn, heeft tot nu toe ook weinig rendement gebracht in Venray." 24 uur in een achtbaan zit- ten. Je moet er maar zin in I hebben! Veel mensen komen er na twee rondjes al misselijk uit. Laat staan dat je twee keer helemaal de klok rónd blijft zitten in zo'n treintje met ver rassende bochten en bulten. Toch gingen afgelopen zater dag acht jeugdigen deze uitda ging aan in attractiepark Toverland in Sevenum. Onder de acht uitgekozen deel nemers bevinden zich de 12-jarige Cindy van Gerwen uit Brukske en de 14-jarige Luke Verhoeven uit Oostrum. Cindy: "Ik zag de oproep in de krant staan en het leek mij heel erg leuk. Ik heb gewoon gebeld en een inschrijf formulier aangevraagd, fiteindelijk bleek ik één van de tersonen te zijn die mee mochten loen. Ik heb er wel zin in, al lij ken die 24 uur wel erg lang. Ik heb weinig geoefend. Ja, ik ben 's avonds wat langer opgebleven, maar ik hoop het wel vol te kun nen houden. Ik denk dat ik wel draaierig zal worden met zoveel rondjes. Maar er zijn EHBO'ers bij en we krijgen verantwoorde voe ding en drinken. Er wordt dus wel 'oor ons gezorgd. Op regelmatige tijdstippen hebben we even ipauze en mogen we er even uit." Luke Verhoeven heeft zich al jaren op de recordpogjng ver heugd. Hij blijkt een echte acht baanfreak te zijn. "Ik heb alle pret parken met achtbanen al bezocht. Overal heb ik al in gezeten. Sixflags, Bobbejaanland, Movieworld, Eurodisney, Efteling. Ik ken de achtbanen allemaal. Ik ry\l heb al die parken zelfs al eens aan- geschreven met de vraag of ik zo'n 24-uursrit zou mogen maken. Helaas blijkt dat organisatorisch niet mogelijk in verband met de grote bezoekersaantallen die zij hebben en die mensen willen ook allemaal een keer in die achtbaan. Ik heb van al die parken ook een antwoord op mijn schrijven gekregen, behalve van Toverland. En laat dat nou net het park zijn waar ik mijn allergrootste wens kan laten uitkomen... Maar je kimt je op zo'n evenement weinig voorbereiden. Je kunt vrijdags alleen wat eerder naar bed te gaan." Na de hartelijke ontvangst in het park wordt aan de deelnemers nog-het eem en ander uitgelegd. Daarna gaan zij in een feestelijke stoet richting Boomerang, de achtbaan binnen in de hal. Onder luidtromgeroffel en in gezelschap van wat naaste familie. En dan is het-tijd om de trap naar het per ron te beklimmen. Boven op het perron staan twee uurwerken. Het ene is een klok die van 24 uur terugtelt tot nul. Het andere is een teller die het aantal rondjes nauwkeurig zal bijhouden. Het treintje komt binnen en alle acht de deelnemers kunnen instappen. Klokslag twaalf uur beginnen de deelnemers aan het eerste rond jes. Op enkele plaatsen staan web- cams opgesteld zodat men thuis via internet (www.rides.nl) ook alles nauwkeurig volgen kan. UITDAGING De volgende dag, zondagmor gen, gaan we weer een kijkje nemen. Cindy en Luke blijken allebei nog in het treintje te zit ten. Ze zien er alleen erg ver moeid uit en kijken een stukje ble ker dan de dag ervoor. Tijdens een korte pauze vertelt Cindy dat ze het best volhoudt. "Het gaat nu wel weer. Vanmorgen had ik het wel even moeilijk. Mijn ouders zijn in de buurt en die moedigen mij aan." Ook Luke houdt het dat laatste uurtje nog goed vol. Hij heeft gezelschap gekregen van zijn negenjarig broertje Ted, die zelf ook maar al te graag eens 24 uur in de achtbaan wil blijven zit ten. Hij mag nu een uur mee rond jes rijden. Als de korte pauze voorbij is, stappen de deelnemers weer in. Zij blijken allemaal kus sens meegenomen te hebben. De stoeltjes zelf blijken na al die uren wel erg hard aan te voelen. Lian Lempens, hoofd marketing van Toverland vertelt zondagoch tend: "Toverland heeft de Attractie-Award gewonnen, iets waar wij dan ook bijzonder trots op zijn. Andere gegadigden waren De Efteling, Sixflags en Hemelrijk. Om uit zo'n rijtje die prijs te win nen, is natuurlijk heel erg bijzon der. In het kader daarvan wilden wij wat terugdoen. Daaruit is die 24-uurs Toverland-Challenge voortgekomen. Een persoonlijke uitdaging. Het betreft hier dan ook een persoonlijk record. Want er is in het Duitse Holiday-park al een persoon geweest die maar liefst 49 dagen in het wagentje is blijven zitten. Dat is natuurlijk voor deze kinderen niet haalbaar. De Challenge bestaat overigens uit twee gedeelten. Binnen, in de overdekte hal, gaat de jeugd tot 16 jaar de strijd tegen de klok aan, maar buiten zitten acht volwasse nen uren in de motor-booster. Een heel snelle achtbaan waarin op een gegeven moment ook G- krachten vrijkomen. Bijzonder aan dee attractie is dat durfals niet in een stoeltje zitten, maar als het ware op een motor, waardoor ze een moeilijke zithouding moeten aannemen. Daarbij hebben zij te maken gehad met barre weersele- menten als regen, sneeuw en ijzel en natuurlijk de duisternis waar door je de bulten in het parcours niet ziet aankomen. Maar dan dubbel zo hard op je lichaam voelt dreunen. Het EHBO heeft vannacht wel nog enkele motor helmen gehaald voor de deelne mers omdat hét weer echt te slecht werd en met de helmen hun hoofd te bedekken. Vanwege het hoge aantal uitvallers vrees den wij vannacht zelfs dat wij ermee moesten stoppen. Maar onder die deelnemers bevinden zich de echte coasterfreaks uit heel Nederland en België en Duitsland. Die weten niet van ophouden. Nee, helaas niemand uit onze eigen regio. Bij de jeugd komen ze wel, op een enkeling uit Eindhoven, uit de directe omgeving. Maar voor zowel de volwassenen als voor de jeugd is het een hele uitdaging." CERTIFICAAT Hoe korter klokslag twaalf uur nadert, en de tijdklok steeds ver der aftelt tot nul, hoe drukker het op het perron wordt. Familieleden, maar ook fotografen en televisiecamera's, kijken toe hoe voor de allerlaatste keer het treintje van het perron vertrekt en tellen hardop met de klok af. Halverwege de rit springt de klok op nul. Juichend komen ze alle maal voor de allerlaatste keer op het perron aan en meteen worden de deelnemers door ouders en media bestormd. De 24 uren en maar liefst 650 rondjes zitten er helemaal op. Van de acht deelne mers hebben er zes de recordpo ging volbracht. De overige twee zijn na 7,5 uur en na bijna 11 uur uitgestapt, onder andere vanwege misselijkheid. "Ik vond het wel leuk om een keer te doen", vertelt een zeer vermoeide Cindy na afloop. "Maar ik denk niet dat ik het nog een keer zal overdoen". Luke daarentegen wel: "Als ik even zou mogen gaan slapen stap te ik zo weer in om nog enkele uren door te gaan. Voor mij is een echte droomwens uitgekomen!" Alle deelnemers die de rit hele maal volbracht hebben, ontvan gen een prachtig certificaat en een jaarkaart voor Toverland. Het Openbaar Ministerie in Roermond heeft maandag tien jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf geëist tegen de 16-jarige verdachte uit Venray op verden king van moord. De jongen van Vietnamese afkomst had in sep tember van het vorig jaar een eveneens uit Vietnam afkomstige man neergestoken met een mes. De officier van justitie heeft de rechtbank verzocht om toepas sing van het meerderjarigenstraf recht. Daarnaast heeft de officier van justitie een schadevergoeding geëist van 4.500. De rechtbank doet op 14 februari 2005 uit spraak in deze zaak. De politie heeft donderdag avond twee jongens uit Venray in de leeftijd van 10 jaar aangehou den voor het stoken van vuur. Een politieagent betrapte de beide jongens op heterdaad terwijl ze een stapel kranten in brand sta ken naast een school. De politie heeft ze terug naar school gestuurd om de rommel op te rui men. In overleg met hun ouders worden de jongens doorverwe zen naar het Stop-project. Dit pro ject is vergelijkbaar met Halt, alleen is dit bedoeld voor jonge ren tot 12 jaar, terwijl Halt bedoeld is voor jongeren tussen 12 en 18 jaar. WINTERSCHIL Wij zetten alles weer strak in de verf en zorgen voor een perfecte wandafwerking. GERARD REIJNDERS schilderwerken b.v. Plataanstraat 12 Venray tel.582635 Vervolg voorpagina Zij wonen er niet lang genoeg om ervan uit te kunnen gaan dat de gemeente het nu zou gedo gen. Nadat de gemeente heeft besloten om in 2006 op te treden tegen de bewoning van de recre atiewoningen, heeft een delega tie van de bewoners in een gesprek met burgemeester Waals en wethouder Heidens gevraagd om hen gedoogtoestemming te geven. In dit gesprek is toege zegd dat het college zich nog eens over deze vraag wilde bui gen. Dingus wil justitieel onderzoek vanwege 'criminaliserende' uitspraken Dingus gaat stappen onder nemen tegen burgemeester Waals. Ook enkele ouders van bezoekers van het jongeren centrum willen dat Waals wordt aangeklaagd. Het Dingus-bestuur gaat klachten indienen bij de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken in de hoop dat een jus titieel onderzoek tegen Venrays burgemeester wordt opgestart. Het bestuur, jongeren en hun ouders zijn de uitlatingen van Waals meer dan beu. Ze vinden dat de burgemeester met opzet probeert Dingus en zijn bezoe kers in een kwaad daglicht te stel len. "Waals discrimineert ons. Hij probeert ons overal de schuld van te geven en ons de grond in te boren", zei vrijwilliger Koen Verblakt. Ruim veertig Dingus- jongeren waren maandag aanwe zig bij het seniorenconvent, de vergadering van Waals met de zes fractievoorzitters. Ze maakten gebruik van het spreekrecht om hun gram te halen en hun grieven tegen de burgemeester in het openbaar te verkondigen. Uit voorzorg was de bijeenkomst ver plaatst van het gemeentehuis naar zalencentrum De Witte Hoeve. Enkele agenten en beveiligers bewaakten het zaaltje. Het begon een jaar geleden met de bommelding in het gemeente huis. Later werd Dingus ook in verband gebracht met de mislukte aanslag op de moskee en de ver nielde ruit van de raadzaal van het gemeentehuis. En vanuit het ver leden speelden nog enkele kwes ties. In november, na de vechtpar tij tussen een groep Lonsdalers en Marokkaanse jongeren, barstte de bom. De Dingus-aanhang verwijt Waals dat hij het jongerencen trum in de media telkens probeert weg te zetten als een extreem rechts bolwerk. Sindsdien onder vindt. Dingus de nadelige gevol gen. Het pand aan de Hoenderstraat wordt permanent bewaakt uit vrees voor een aan slag en de altijd zo drukbezocht hardcoreparty's trokken de laatste twee keer veel minder bezoekers. Groepen jongeren mijden Dingus uit angst voor geweld. Voorzitter Gijsbers legt de schuld volledig bij Waals neer. De recente tv-uitzen- ding van het programma Premtime was de druppel die de emmer deed overlopen. Daarin De interactieve website van de gemeente zal begin maart de lucht ingaan. Door allerlei oorzaken, zoals de ambtelijke reorganisatie en de nieuwe huisstijl, is de geplande datum van oktober 2004 niet gehaald. In de commissie Middelen probeerden de fracties tever geefs duidelijkheid te krijgen van wethouder Heidens (CDA) of maart 2005 ook daadwerke lijk gehaald wordt. De nota die de commissieleden kregen was inmiddels alweer drie maanden oud. Petra van Duijnhoven (Samenwerking) wilde weten of de informatie en de genoemde termijnen, waarvan de meeste alweer gepasseerd zijn, nog wel kloppen. Zo zou op 31 januari 2005 de implementatie moeten zijn afgerond. "Het riekt naar smoesjes waarom het alle maal zo uitloopt. Dat is kwalijk bij zo'n belangrijke zaken", vond Van Duijnhoven. Wethouder Heidens kon geen duidelijkheid scheppen, Hij zei geen signalen te hebben gekregen dat de de planning niet gehaald kon worden. Volgens Heidens moet wel eerst de ict-infrastruc- tuur vervangen worden. "We zijn blij dat we nu alle systemen in de lucht kunnen houden. Er kunnen geen extra applicaties bij zoals de tweede fase van de uitbouw van internet. Vernieuwing van de ict- infrastructuur heeft de allerhoog ste prioriteit. We moeten de zaken in de goede volgorde doen want anders lopen we risico's." René Francken (WD) vond dat Heidens met zijn uitleg geslaagd was voor het diploma 'rookgordij nen leggen'. "Ik snap echt niet wat u wilt vertellen." Webmaster Remco Hoogstraten laat weten dat het nog steeds de planning is dat in maart de nieu we website met het nieuwe logo de huidige versie vervangt. Volledig interactief zal de site dan nog niet zijn. Dat kan pas als hal verwege het jaar de pc's en ser vers zijn vervangen en het net-, werk opgewaardeerd is. Een discussieforum, chatten met een collegelid of het houden van een opiniepeiling kan wel al in maart wanneer de nieuwe site operatio neel is. PEEL EN MAAS een abonnement waard De politie onderzoekt vernielin gen van een personenauto en een bedrijfsauto van een 45-jarige man uit Venray. Beide auto's stonden op de oprit van een woning aan de Stationsweg. Ze zijn zondag avond door de nog onbekende dader(s), tussen 19 00 uur en 22.00 uur, vermoedelijk met een afbijtmiddel besmeurd. Daardoor is de lak van beide auto's fors beschadigd en afgebladerd. De politie is op zoek naar getuigen van deze vernielingen en verzoekt hen contact op nemen met de politie Venray-Centrum via 0900- 8844. bijzondere mensen, bijzondere badkamers Ontwerp - Sloop Verbouwing - Tegelwerk Installatie Alles in één hand Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding 2 jaar garantie op installatie Bezoek onze showroom met: Ruime keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines - Sauna's Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines Badkamermeubels Grote collectie accessoires Uneto Vni Steenstraat 6, 5831 JE Boxmeer 0Afm-'ï7R1 *31 (nabij rotonde Sambeek) UTUw V I W I V I www.baderieboxmeer.nl verklaarde Waals dat het juist de Lonsdale-jongeren waren die de vechtpartij van november hadden aangesticht. Waarmee hij de toch al gevoelige kwestie en de feiten precies omdraaide. De burge meester heeft het nu totaal ver bruid bij de jongeren. Pieter Gijsbers vindt dat Waals te vaak over de schreef is gegaan. "Terwijl hij als burgemeester juist dé handhaver van de openbare orde en veiligheid in de gemeente moet zijn. We gaan dan ook een klacht indienen. De effecten van zijn uitlatingen zijn te verstrek kend. We pikken het niet meer telkens door deze man gecrimina liseerd te worden" Koen Verblakt begrijpt de opstelling van Waals niet. "We krijgen als organisatie van Hardcore Impact van iedereen waardering. We proberen van niets toch iets te maken. En dat lukt ons nog vrij aardig ook. Alleen de burgemeester zet ons telkens in een kwaad daglicht." Enkele andere jongeren ver klaarden dat ze géén Londsdaler of rechtsextremist zijn maar dat ze wel bezoeker van Dingus zijn. Angèle Dohmen sprak namens enkele ouders. "Een situatie van onrecht voltrekt zich in Venray. Daarvan worden ook mijn kinde ren de dupe. Wij als ouders gaan rechtsacties ondernemen tegen Waals." Na zo'n twintig minuten had iedereen zijn zegje gedaan. Waals reageerde niet op de insprekers en ging gewoon verder met de reguliere agenda. Mopperend stonden de jongeren op en verlie ten de zaal. "Krijgen we geen ant woord?", vroegen ze zich af. Op weg naar de uitgang vielen enkele onvertogen woorden zoals 'Waals leugenaar', maar verder verliep de bijeenkomst kalm. De jongeren begaven zich te voet terug naar Dingus. WOMAN PAUL BROUWER MODE wilhelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray "M. 0478-582727 Fhx 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen 1 Christ van den Munckhof HenkWillemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asneUen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Ttirieven op aanvraag e-mail: advenentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58. 33,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3