■Kerkroof overschaduwt gildefeest Blitterswijck Historische veldslag Bezwaren tegen bouwplan Swolgen Gilde huldigt Ben Kusters €18, Service rubriek Subsidie Concordia Hobby Gilde Vergunning Mantelzorgers Irian PEEL en maas Daders van brutale diefstal nog onbekend roof. "Je bent er de hele dag mee bezig. Wie kan dit nu toch gedaan hebben? Waar zijn de beelden naartoe? Wat moeten ze ermee? Ik kon niet geloven wat ik zag. Bijna alle beelden waren verdwenen en zelfs de doeken van de tafels en de gordijnen zijn meegenomen om de kunstwerken in te wikke len." Ook Wies Hamstra-Janssen van het kerkbestuur was met stom heid geslagen toen ze de kaalge- roofde kerk zag. "Het is verschrik kelijk. De dieven wisten precies wat ze wilden, want ze hebben alleen de waardevolle beelden meegenomen. De gipsen beelden hebben ze laten staan. In de kerk was het een ravage, ze zijn niet zachtzinnig te werk gegaan. Ja, iedereen is er kapot van. Die beel den horen gewoon in de kerk van Blitterswijck te staan." De inbrekers kwamen de kerk binnen door een klein glas-in-lood- raam aan de achterzijde van de kerk te vernielen. Via het raam betraden zij onder meer de naast gelegen pastorie waar de kluis zich bevond. Om ongestoord te kunnen werken, blindeerden ze de ramen met matrassen. Ook plakten de dieven enkele ramen af. De onvervangbare houten beel den van anderhalve meter hoog, die onder het kruis stonden, zijn verdwenen, evenals talloze statie schilderijen en kandelaars. Vooral de gestolen houten beelden van Maria en Johannes zijn onvervang baar. "Die zijn eeuwenoud", weet Wies Hamstra-Janssen. Ook twee kunstwerken van het plaatselijke gilde, die'in de kerk stonden, zijn weg. Waaronder het beeld van de heilige Sint-Antonius, die op gildedagen altijd meegeno men wordt voor de plechtighe den. "Maar gelukkig heb ik voor het naamfeest van .vandaag een nieuw beeld kunnen regelen", zegt commandant Hay Gooren. Gooren vindt het jammer dat hij de dieven niet in hun kladden heeft kunnen grijpen. "We waren ze met het gilde graag tegengeko men. Dan waren ze nog niet jarig geweest. Wat een laffe streek!" WAARDE BUIT De dieven probeerden ook de kluis in de kerk te openen, waarin een eeuwenoude monstrans ligt, maar dat is ze niet gelukt. De kluis toont wel verschillende brand- plekken. Alle kerkschatten zijn via het achterraam de kerk uit getransporteerd. Daar stond ver- De naamdag van Antonius Abt werd dinsdagmorgen in een kaalgeroofde kerk in Blitterswij ck gevierd. moedelijk een vrachtwagen klaar. Over de totale waarde van de buit valt volgens de politie moei lijk een schatting te maken; het gaat om unieke voorwerpen die onvervangbaar zijn. De politie gaat ervan uit dat de schade in de tienduizenden euro's zal lopen. Of de verzekering de schade dekt, is nog niet bekend. Ook is nog niet duidelijk wanneer de diefstal pre cies heeft plaatsgevonden. Het kerkbestuur overweegt enkele beelden en kunstwerken te lenen en daarmee de kerk voorlopig aan te kleden, in afwachting van wat de toekomst brengen zal. De pastoor hoopt dat de kerk schatten snel terugkeren in Blit terswijck. "Ik heb geen idee waar ze zijn en wie ze heeft. Maar ik hoop dat er mensen zijn die ons of de politie iets meer kunnen vertel len. De waarde van de gestolen spullen is eigenlijk niet in geld uit te drukken. Kunstschatten van die waarde zijn niet terug te kopen, Ze hebben een grote emotionele waarde voor veel inwoners van het dorp. Ze zijn onvervangbaar." De diefstal werd vrijdag ont dekt door een vrijwilligster van de kerk die de was terug wilde bren gen. Sindsdien is Blitterswijck in rep en roer. De politie hield een buurtonderzoek, Interpol is inge schakeld, de verzekering ingelicht en het tv-programma Meldkamer van SBS besteedde zondag al aan dacht aan de diefstal uit de kerk. Pastoor Te Boekhorst, die inmiddels een lijst met vermiste goederen heeft overhandigd aan de politie, is vier dagen later nog steeds aangedaan door de brutale sve De diefstal van kunstwer ken, statieportretten, beelden en kandelaars uit de kerk is in Blitterswijck ingeslagen als een bom. De brutale kunstroof r. was de afgelopen dagen hét onderwerp van gesprek in Hl Blitterswijck. Zo ook dinsdag, tijdens de viering van de naamdag van Antonius Abt ■■door het St.- Antonius Abt «S Gilde. "Het feest wordt over- Vjt schaduwd door het verlies van rijkdom uit onze kerk. Jullie WÊI als hoeders van deze kerk zijn door de diefstal ook direct getroffen", sprak gildepriester Hans te Boekhorst bij aanvang van de heilige mis. Een jaarabonnement kost u slechts Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Naam: :-V Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld Jr van mijn bank- of girorekening af te halen. b handtekening V V Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) Donderdag 20 januari 2005 - Pagina 9 Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478- 522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen i op dinsdag, woensdagmorgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo- 1 pend is. Artsen; J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 1 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13 00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta- j tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE 'i Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer- lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, i 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: j 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- i net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A-G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: j mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg. Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma j t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 515866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48. 1 Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu- 1 sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo, Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, j 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis- 1 handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsy- straat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN 1 Horst, tel. 077-3978500, fax 077- 3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor- matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. j Steunpunt voor Mantelzor- 1 gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19 30 - 21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk i Werk. Voor tel. afspraak 077- i 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Ope- i ningstijden: ma., di. en do. van i 10.00-12.30 uur. Boeren, ridders én publiek genieten van 'Battle of Camelot' De bouw van zes halfvrij- staande woningen aan de Jan van Swolgenstraat in Swolgen is de buren een doorn in het oog. Zij zien liever dat bouw bedrijf Befagi uit Maasbree in verband met de ruimte en het straatbeeld in plaats van zes halfs vrij staande woningen drie vrijstaande woningen aan de Jan van Swolgenstraat bouwt. Maandagmorgen uitte de buurt in de commissie bezwaarschriften haar bezwa ren tegen het verlenen van een bouwvergunning aan het bouwbedrijf. Zo'n beetje de hele Jan van Swolgenstraat was uitgelopen voor de zitting in het Venrayse gemeentehuis. Er waren net genoeg stoelen om alle bezwaar makers en vertegenwoordigers van het bouwbedrijf en de gemeente Meerlo-Wanssum een zitplek te geven. De families Wil- lemse-Te Baerts, Groen, Janssen, Tholen, Bentlage-Hengstman, Van Aken en Mooren uit Swolgen heb ben allemaal hun bedenkingen bij de bouw van de zes woningen, die volgens de gemeente en de aannemer worden gebouwd voor starters en senioren. De buren vinden dat er in Swolgen veel betere locaties te vinden zijn voor de bouw van twee-onder-een-kap- woningen en vrezen onder meer voor aantasting van hun woonge not en de verkeersveiligheid op de hoek Jan van Swolgenstraat- Hulsweg. "De woningen komen veel te dicht bij de straat te liggen. Het is wachten op ongelukken als die woningen gebouwd zijn", stelde mevrouw Van Aken. Ook vroegen de bezwaarmakers zich af of er wel genoeg animo voor de wonin gen is. Woordvoerder Stark van de gemeente Meerlo-Wanssum was het helemaal met de buurt eens dat er betere bouwlocaties zijn. "Maar het probleem is dat ze niet te verwerven zijn. Met de bouw van deze woningen vol doen we aan een grote behoefte." Volgens een woordvoerder van het bouwbedrijf zijn er genoeg geïnteresseerden voor de wonin gen. "Er zijn tig gegadigden. In september hadden we al 24 men sen die belangstelling toonden." Ook de stankcirkel van een pluimveebedrijf dat aan de Huls- weg ligt, vormt geen belemme ring voor de bouw van de huizen, vertelde Stark. "De stankcirkel ligt op 160 meter afstand. Er wordt buiten de stankcirkel gebouwd." Mevrouw Willemse-Te Baerts, Hulsweg 2 in Swolgen, uitte tij dens de zitting nog haar zorgen over het hoogteverschil tussen haar perceel en dat van de nieu we buren. Zij vreest voor het wegspoelen van grond en water overlast. Maar volgens een woordvoer der van het bouwbedrijf hoeft zij zich daarover geen zorgen te maken. "Er komt een keerwand. De keermuur zal het hoogtever schil overbruggen." Ook vindt J. Willemse-Te Baerts dat één van de blokken te dicht op haar woning wordt gebouwd. "We kijken tegen een lange muur aan.Zo wordt de planschade alleen maar groter." Haar man vroeg zich af of het niet mogelijk is om de blokken naar voren en naar achteren te laten verspringen om op die manier meer openheid te creëren en het rijtjeseffect te doorbreken. Maar volgens de architect heeft een stedenbouw kundig bureau naar de plannen gekeken en kwam de huidige indeling voor de bouw van de zes halfvrijstaande woningen als beste optie uit de bus. Mr. De Vries en de overige commissiele den hoorden de bezwaren aan en doen binnenkort uitspraak in deze kwestie. Fanfare Concordia heeft van het Prins Bernard Cultuurfonds onlangs een bijdrage ontvangen van 3750 euro voor de aanschaf van een aantal bugels. De Wans- sumse fanfare kan een beroep op dit fonds doen omdat de majoret tes van deze vereniging jaarlijks langs de deur gaan om de zoge naamde Anjerloten te verkopen. PEEL EN MAAS een abonnement waard Hobby Gilde: Belangstellenden kunnen deelnemen aan een cur sus bridge voor beginners op maandagmiddag en/of een cursus Engels voor beginners. Informatie, tel: 077-3988915. De gemeente Meerlo-Wanssum heeft een vergunning verleend aan De Klein, horecabedrijven Wanssum, voor het plaatsen van een rijdende frietkraam tijdens de carnavalsdagen op het parkeerter rein voor gemeenschapshuis De Zandhoek, St. Leonardsweg 1 in Wanssum. Het steunpunt Mantelzorg Horst is een activiteit van Synthese, Bij het steunpunt kunt u terecht voor een persoonlijk gesprek, onder steuning bij het zoeken naar ondersteunende hulp, het houden van contactbijeenkomsten voor en door mantelzorgers enzovoorts. Het steunpunt verzorgt op verzoek een diapresentatie op maat over mantelzorg en ondersteuning van mantelzorgers. Aan deze presenta tie zijn geen kostenjyerbonden. Voor meer informatie kunt u tij dens kantooruren (m.u.v. vrijdag middag) terecht bij mevrouw R van Eijk-Bastiaansen, telefoon 077- 3978500. E-mail R.vaneijk@synthese.nl Burgemeester Hahn waande zich net Ivanhoe, zondagmid dag bij manege Megelsprong in Meerlo. Fier nam hij een glim mend zwaard ter hand om zijn 'jonkvrouw' Riny te verdedigen tegen het gepeupel uit het dorp. De maliënkolders blon ken in de winterzon, net als de prachtige helmen en zwaarden van de ridders die de boeren de zee in wilden drijven. De veld slag tussen de foute ridders en de boze boeren was woest en bloedig en werd tot in detail door de cameramensen onder leiding van regisseur Marijn Poels vastgelegd. "De beelden die we voor de Battle of Came lot hebben geschoten, zijn voor honderd procent geslaagd", laat Poels na afloop van de veldslag weten. Met bijna tweehonderd vrijwilli gers uit heel Nederland werd zon dag in Meerlo een historische veld slag gefilmd tussen een arme boerenbevolking die vecht voor haar bestaan tegen de ridders van de kwaadaardige Morgan Le Fay. De strijd lijkt ongelijk. Daar waar de boeren het moeten doen met wat stevige knuppels en pikhou welen, maken de ridders gebruik van scherpe zwaarden en spitse lansen. De maliënkolders en hel men blinken in de zon, en fier staan de ridders de schichtig kij kende boeren op te wachten. Maar uiteindelijk wint de macht van het getal: de boeren stormen met luid gebrul op de ridders af en even later wordt er op leven en dood gevochten. Boeren en ridders vlie gen door de lucht, zwaarden klet teren en gewonden steunen en kreunen. De camera's van de cameramensen Frank van Zwamen uit Venray en Jos de Hoog uit Meerlo leggen alles feilloos vast. Camera's zoomen in en uit, en niet alleen die van de filmcrew. Ook de media zijn met flink wat materiaal en personeel uitgerukt om de his torische veldslag vast te leggen. Op beeld en óp schriftr^ Meerlo staat voor één dag op de kaart als een soort van klein-Holly- wood, de publieke belangstelling voor de opnamen is groot. Net als het enthousiasme van de amateur acteurs, de vele vrijwilligers achter de schermen én de filmploeg. De veldslag is één van de vele spectaculaire momenten in de film 'The Lost History of a Myth', die zich afspeelt in de periode vlak na de dood van koning Arthur. Het verhaal begint pas als de legendari sche koning Arthur van Brittanië in de zesde eeuw wordt vermoord door Mordred. Door het ontbre ken van een koning die de orde bewaakt, breekt de pleuris uit. Burgers komen in opstand tegen de zwarte krachten van Morgan Le Fay en het is chaotisch in het land. De amateur-acteurs kwamen zondag van heinde en verre naar Meerlo om te figureren in de film. De tongval was overwegend Noord-Limburgs, maar ook waren er figuranten uit Noord-Holland, Groningen en de Randstad naar de set in Meerlo gekomen. "Allemaal vrijwilligers legt Marijn Poels uit. "Via onze website en de media hebben we bekendgemaakt dat we vrijwilligers zochten voor deze veldslag. De reacties waren enorm, in 'no-time' hadden we een kleine tweehonderd vrijwilligers die graag mee wilden doen." Bijzonder is vooral de aanwezig heid van een zwaardclub uit Til burg. "Enkele van die gasten heb ben zelfs meegedaan aan de film 'The Lord of the Rings", weet Frank van Zwamen te vertellen. En dat is ook wel te zien. Ze zijn vaar dig met het zwaard en hebben de valtechnieken goed onder de knie. Regelmatig vliegt er een ridder of een boer door de lucht, na weer een splijtend zwaardgevecht. Het vechten met echte zwaarden en lansen is niet zonder gevaar, weet Poels, die de vrijwilligers talloze keren op het hart drukt uitermate voorzichtig te zijn tijdens de vechtscènes. Na een hele dag filmen is Poels een tevreden man De adrenaline giert nog altijd door zijn lijf, vertelt hij. "Ik had kippenvel. Het is toch indrukwekkend als je zo'n men senmassa op je af ziet stormen. Ik waande me even echt in de Mid deleeuwen. Wat een geweldig gevoel." De dag is prima verlopen, vertelt de Steven Spielberg in spe. "Bij elkaar hebben we voor 4,5 uur aan beeldmateriaal geschoten. De veld slag duurt in de film slechts drie minuten, dus we hebben zeker geschikte beelden kunnen maken. Dankzij de vele figuranten: stuk voor stuk geweldige acteurs." De uiteindelijke productie wordt een Engelstalige fantasiefilm die, vol gens planning, eind 2006, klaar zal zijn. "Uiteindelijk zal de film voor 70 procent uit special effects bestaan. Landschappen, dieren die toen leefden, kastelen, stunts en natuurlijk ook deze veldslag wor den digitaal in de film verwerkt", besluit Poels. Op de website www.tlhoam.deboktor.nl is meer informatie te vinden over de film. Dinsdagmorgen, tijdens de heilige mis ter ere van de vie ring van de naamdag van Antonius Abt, werd Ben Kus ters door het St.-Antonius Abt Gilde in Blitterswijck uitge breid in het zonnetje gezet. Een tijdje terug werd Ben Kus ters onderscheiden met de pause lijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Kusters zet zich al meer dan 25 jaar in voor de parochie, onder andere als lid van het kerkbestuur, voorzitter van de stichting Parochiehuis, en lid van het schoolbestuur. Hij is nog steeds verantwoordelijk voor het onderhoud van de gebouwen, zoals kerk en gemeenschapshuis, en vervult nog steeds het admini strateurschap. Voor het gilde waren dat redenen genoeg om Ben Kusters als blijk van waarde ring voor zijn jarenlange inzet voor kerk en gemeenschap op de naamdag van Antonius Abt met gilde-eer te huldigen.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 9