Twaalfde Raadselige Roos levert primeur 5 Staatssecretaris opent XPS China 5000 euro voor ontmoetingsruimte Informatieavond Hospice Zenit Jeugd enthousiast over procestechniek Bijna 500 euro voor Hospice 45 Britse bevrijders naar Venray Mishandeling COKNIEI.CO safety Nog nooit was de animo voor de Week van de Procestechniek zo groot. Liefst 1500 leerlingen van 33 Limburgse VMBO-scholen nemen van 24 t/m 28 januari deel aan de Procestechniekweek. De succesformule is heel simpel. Laat leerlingen in een echte fabrieks- omgeving werkzaamheden van een operator of een laborant uit voeren. Ze ervaren dat proces techniek een boeiende sector is met vele toekomstmogelijkheden. Over procestechniek moet je niet praten, dit moet je leerlingen laten ervaren, is het advies van vmbo-docenten. Daarom laten 26 Limburgse procestechniek-bedrij ven/organisaties de leerlingen gel, frisdrank, kunststof-puzzels, papier en ander procestechniek- producten maken. Dit alles gebeurt binnen de muren van Rockwool Roermond en de kunst- mestfabriek van Hogeschool Zuyd Heerlen. Vele producten om ons heen worden gemaakt binnen de procestechniek. Denk maar eens aan benzine, cosmetica, cd's, medicijnen, kleding, verf en fris drank. Daarom is het belangrijk dat nu en in de toekomst voldoen de jongeren voor deze maak industrie kiezen. Temeer omdat de komende jaren door vergrij zing ervaren medewerkers de sec tor zullen verlaten. MIT/Procestechniek speelt met deze activiteit in op het streven om van Limburg een Technologische Topregio te maken. Hiervoor zijn niet alleen top-technologen nodig, maar ook goed opgeleid, technisch perso neel. De succesformule van de Week van de Procestechniek vindt ook al landelijke navolging, namelijk in Mainport Rotterdam en in Zeeland/Westbrabant. Gezien het grote enthousiasme van de Limburgse jeugd is ervoor gekozen om geïnteresseerde leer lingen na de Procestechniekweek een VIP-behandeling aan te bie den. Ze volgen een ééndaagse beroepenoriëntatie bij één van de vele procestechniekbedrijven in Limburg. Daarbij trekken ze een gehele dag met een operator of laborant op. In een afsluitend gesprek wordt nagegaan of pro cestechniek iets voor hun is. bijzondere mensen, bijzondere badkamers Ontwerp - Sloop Verbouwing - Tegelwerk Installatie Alles in één hand 1 Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding 2 jaar garantie op installatie Bezoek onze showroom met: Ruime keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines - Sauna's Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines Badkamermeubels Grote collectie accessoires Uneto-Vni o Steenstraat 6,5831 JE Boxmeer ndft5-ct7fi1 (nabij rotonde Sambeek) V/~Uw I \J I \J I www.baderieboxmeer.nl Meer dan honderd deelnemers De eerste activiteit in het nieuwe jaar van het Literair Café Venray-regio is de prijs uitreiking en boekpresentatie van de Raadselige Roos, de jaarlijkse proza- en poëzie wedstrijd voor amateur schrij vers. De editie 2004 is de twaalfde Venrayse wedstrijd voor schrijvers uit Zuid- Nederland. Toch levert die twaalfde een primeur op: voor het eerst meer dan honderd deelnemers. Uit vooral Limburg en Brabant stuurden 117 auteurs 82 gedichten en 64 korte verhalen in. Een flink aantal deelnemers doet voor het eerst aan de Venrayse wed strijd mee. Drie jury's (twee vak- en een publieksjury) bekroonden een aantal inzendingen met een prijs en selecteerden tevens andere inzendingen voor publicatie. Die zijn allemaal opgenomen in een fraaie, lezenswaardige bundel. De uitgave daarvan werd financieel mogelijk gemaakt door het Letterkundig Centrum Limburg en de Rabobank. De nieuwe bun del kan niet zoals eerder wel mogelijk was naar de bibliothe ken worden gestuurd. De beste gedichten en verhalen zijn toch voor een breed publiek toeganke lijk op website www.literair-cafe- venray.nl Bundel en prijswinnaars worden gepresenteerd op zondag 23 januari in partycentrum De Witte Hoeve in Venray, aanvang 10.30 uur. Een uur eerder dan gebruikelijk met het oog op een ander evenement in de Witte Hoeve. De prijzen worden tradi tiegetrouw uitgereikt door Venrays burgemeester J. Waals. De BIJ-prijs, de publieksprijs voor poëzie, wordt namens de Publieksjury overhandigd door Hilde Kuitert. De winnaars lezen daarna het bekroonde werk voor. Tevens wordt de winnaar gehul digd van de Dichtregelwedstrijd 2004 met een maandelijkse opga ve in regionaal weekblad Peel en Maas. Tussendoor treedt twee maal op cabaretteller Jaap Robben met spetterende teksten over 'pakjes melk, liefde, moedervlek ken en andere wereldse zaken'. De in Nijmegen studerende Brabander leest gedichten en ver halen voor op een cabareteske manier. De 20-jarige Robben won al verscliillende prijzen. Hij scoort met vrolijke maar ook ontroeren de gedichten en laagdravend proza bijval bij publiek en recen senten. "Het publiek schatert wanneer hij al vertellend weer van typetje verandert", meldt dag blad BN/de Stem. Zie voor meer info www.jaaprobben.nl De entree en ook de prijs van de twaalfde Roos-bundel bedraagt zeven euro en voor donateurs vijf euro. Na afloop (13-13 uur) ver zorgt De Witte Hoeve weer een Literair Buffet, waarbij deelne mers gedichten kunnen voordra gen. Daarvoor dient men per per soon 17.50 euro te storten op bankrekening 6075 76 472 van De Witte Hoeve met vermelding Literair Buffet 23 jan. en dient men telefonisch 581626 te mel den dat men mee wil smullen. Meer informatie op www.literair- cafe-venray.nl waar alle bekroon de gedichten en verhalen van de Raadselige Roos zijn te lezen. Donderdag 20 januari 2005 - Pagina 7 'agina PEEL EN MAAS Start werving vrijwilligers Karien van Gennip, staatsse cretaris van het ministerie van Economische Zaken, verricht te woensdag (gisteren) de offi ciële opening van de nieuwe vestiging van XPS in China. Eind vorige week vertrok de staatssecretaris met een zakenmis- sie voor Nederlandse bedrijven richting China, met als doel de kansen voor het Nederlandse mid den- en kleinbedrijf (mkb) in China te vergroten. Tijdens haar zakenreis naar de steden Beijing, Nanjing en Shanghai bracht Van Gennip een bezoek aan de XPS- vestiging in Suzhou, 80 kilometer ten westen van Shanghai. XPS, opgericht in 1993 en gevestigd op Keizersveld in Venray, behoort tot één van de grootste producen ten van 'compatible' printer- en tonercartridges in Europa. Naast vestigingen in Venray en Slowakije met 250 medewerkers, opende XPS in augustus 2004 een nieuwe vestiging in het Chinese Suzhou, waar inmiddels al twintig mensen werken. Behalve de pro ductie van cartridges voor de lokale markt wordt de productie van complexe 'assemblies' een van de pijlers van XPS China. "Vanuit het mkb is er een toene mende interesse voor het doen van zaken met China. Het bevor deren van de wederzijdse zakelij ke relaties is van groot belang om de banden verder te intensiveren. Wij zijn dan ook zeer vereerd dat wij tijdens deze economische mis sie naar China mevrouw Van Gennip en de officiële delegatie mogen ontvangen voor de ope ning van ons nieuwe bedrijf', aldus Jan van der Steen, directeur van XPS. Het Nationaal Fonds Ouderen- hulp, afdeling Venray, heeft 5000 euro overhandigd aan Stichting De Hoge Beek. Het geld is bestemd voor inrichting van de nieuwe ontmoetingsruimte. Deze ruime biedt onderdak aan allerlei ontmoetingsactiviteiten en dien sten ten behoeve van de ouderen in de Hoge Beek, maar nadrukke lijk ook voor ouderen uit de omliggende wijk. Belangrijk is, de activiteiten ongewild isolement onder ouderen voorkomen en dat adequate hulp beschikbaar is. Het Nationaal Fonds Ouderenhulp geeft graag een bijdrage om een kwetsbaar wordende groep oude ren zo lang mogelijk in de ver trouwde omgeving te kunnen laten wonen. Het Nationaal Fonds Ouderenhulp zamelt geld in voor projecten die direct ten goede komen aan kwetsbare ouderen. Zij richt zich daarbij op vier speer punten: bestrijding van eenzaam heid onder ouderen; verbetering van de ouderenzorg; verbetering van de veiligheid voor ouderen; bestrijding van verborgen armoe de onder ouderen. Concrete pro jecten zijn huisbezoeken, oude renvervoer en ontmoetings activiteiten. Het Fonds ontvangt een deel van haar gelden uit de verkooo van Zomerzegels. Het Venray's Mannenkoor ver zorgt traditiegetrouw aan het einde van het jaar een of meer concerten. En dan collecteert het koor, ook volgens traditie, tijdens de pauze voor een goed doel. Zo ook tijdens de twee kerstconcer ten vorig jaar. Dit keer was de opbrengst bestemd voor Hospice Zenit, dat in het najaar van 2005 zijn deuren opent. Tijdens het nieuwjaarstreffen van het koor mocht Wilma Manders-Gommans, voorzitter van de Stichting Hospice Zenit een cheque ter waarde van 477,60 euro in ont vangst nemen uit handen van VMK-voorzitter Leo Janssen. Hospice Zenit, dat zorg en begeleiding biedt aan mensen in de terminale fase van hun leven, opent in het najaar van 2005 zijn deuren. Het zijn vooral vrijwilligers die, onder steund door professionele zorgverleners, ervoor zorgen dat mensen uit de regio Sevenum, Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en Venray hun laatste levensdagen kun nen doorbrengen in een huise lijke omgeving. Binnenkort start het hospice met de wer ving en selectie van vrijwilli gers. Op woensdag 26 januari is er voor belangstellenden een informatiebijeenkomst in De Witte Hoeve in Venray. Aanvang 19-30 uur. Hospice Zenit wordt gebouwd op het terrein van het Venrayse ziekenhuis, aan de kant van de Hoenderstraat. In het najaar van 2005 is het operationeel. Het hos pice biedt low-care; zorg die ook in de thuissituatie gegeven zou kunnen worden, in een huiselijke omgeving. Het zijn dus op de eer ste plaats de familieleden en vrien den die in het hospice voor de gast zorgen. Aanvullend komen vrijwilligers van het hospice in beeld. "Het hospice kan niet zon der hen", stelt Margriet van Glabbeek, coördinator Zorg van Hospice Zenit. "Je moet dan overi gens niet alleen denken aan vrij willigers voor de directe zorg. Er zijn immers ook mensen nodig die koken, de was doen, de tuin ver zorgen of zorgen voor een gezelli ge sfeer in huis. Of mensen die de nieuwsbrief maken, of zorgen voor administratieve ondersteu ning. Er is zoveel te doen. Iedereen kan zich daar in principe voor aanmelden, want diploma's heb je er niet voor nodig. Wel een gevoel van medemenselijkheid. En tijd, een of meerdere dagdelen per maand. Als het gaat over vrijwilli gerswerk in het hospice zeggen mensen vaak: ik weet niet of ik dat wel kan. Maar het gaat niet om oplossingen of adviezen. Daar zijn immers de professionele hulp- en zorgverleners voor. Nee, het gaat om een luisterend oor of gewoon gezelschap; het 'er zijn'. Iedereen kan zich in principe als vrijwilliger aanmelden. Het hospice is er str aks immers ook voor iedereen." De vrijwilligers van het hospice vullen als het ware de mantelzorg aan. Zij zorgen ervoor dat de gast zich comfortabel voelt, dat hij op tijd zijn medicatie krijgt, dat klei ne, dagelijkse problemen worden opgelost. Maar natuurlijk zijn de vrijwilligers er ook om te luiste ren, te informeren, emoties te delen, te ondersteunen. Niet alleen voor de gasten, maar óók voor de mantelzorgers. Het werk van de vrijwilligers in het hospice is zeker niet vrijblijvend. De vrij willigers, die werken onder lei ding van een coördinator, staan onder contract en werken volgens vastgestelde afspraken, eventueel op oproepbasis. Het hospice zorgt voor opleiding en begeleiding. De vrijwilligers die betrokken zijn bij de directe zorg volgen voordat zij worden ingezet eerst een basiscur sus. "Dat is verplicht", stelt Margriet van Glabbeek, "want daarin wordt bijvoorbeeld ook veel aandacht geschonken aan de onderlinge samenwerking.. Je hoeft voor deze cursus overigens geen vooropleiding te hebben." Voor de vrijwilligers in de onder steuning wordt een aantal bijeen komsten georganiseerd waarin het delen van het gedachtegoed van het hospice centraal staat. "Maar voor alle vrijwilligers geldt dat ze er voor gast en mantelzorgers wil len zijn", zegt Margriet van Glabbeek. "Dat is dan ook een van de selectiecriteria. De wensen van de stervende en de behoeften van zijn naasten staan centraal. Professionele en vrijwillige zorg zijn daarbij overigens even belang rijk. Uitgangspunt is dat het hospi ce beantwoordt aan alle fysieke, psychologische, sociale en spiritu ele behoeften van zijn gasten en daarmee bijdraagt aan de kwaliteit van leven voor de gast en zijn familie. 24 uur per dag, zeven dagen per week." Op woensdag 26 januari is van I 19.30 tot 22.00 uur een informa- tieavond voor belangstellenden in j De Witte Hoeve aan de Gasstraat 5 I in Venray. Vrijwilligers kunnen zich op deze avond ook meteen f aanmelden. Wie de informatiebij- f eenkomst niet kan bijwonen, maar zich toch wil aanmelden kan dat l doen via vrijwilligers@hospiceze- nit.nl. In maart start het hospice 1 met de selectie. "We nodigen f vooral ook mensen uit de gemeen- ten Sevenum, Horst aan de- Maas en Meerlo-Wanssum uit zich aan 1 te melden als vrijwilliger. Het hos- pice is immers niet een enkel Venrayse aangelegenheid, ieder een uit de regio Noord-Limburg kan er straks immers gebruik van j maken." Meer informatie vindt u I op www.hospicezenit.nl of bij Margriet van Glabbeek, tel. 0478- j 584089. Het Nationaal Comité 'Thank You Canada and Allied Forces', waaronder het Nationale Comité 'Thank You Brittain', verwachten in de week van 5 mei circa 5000 oud-bevrijders in Nederland. Plaatselijke comités zijn gevormd om deze oud-strij ders een aantrekkelijk pro gramma te bieden. De circa 1500 Canadezen zullen boven de rivieren worden gehuis vest, terwijl de Britten in het zuiden worden onderge bracht, zoveel mogelijk naar hun eigen wens. In Venray wordt samengewerkt door gemeente. Oranjecomité en de Bond van Wapenbroeders om circa 45 Britse gasten een aantrek kelijk programma te bieden. Al op 22 november 2004 was in het gemeentehuis in Apeldoorn de eerste bijeenkomst om deze actie te starten. Men streeft naar een herhaling van het programma uit 1995, toen 20.000 oud-bevrijders ons land kwamen bezoeken. In tegenstelling tot de meeste plaatsen heeft Venray jaarlijks een groep oud-strijders en oorlogswe duwen te gast. Deze groep, 'de Anglo-Dutch Bond', is aangemeld bij het Nationale Comité en zal van 30 april tot 7 mei in Venray zijn met ongeveer 45 personen. Om deze reden zal de Traditionele Herdenking op het Britse kerkhof op zondagmorgen 1 mei worden gehouden, in olaats van in september. Overeenkomst t; is er over de overige programma- j punten, zoals een receptie op het gemeentehuis, het bijwonen van :j de Nationale Dodenherdenking op 4 mei in de Grote Kerk, een j| concert in de schouwburg, een ,i feestelijke intocht in Venray en j een aubade door Venrayse muziekgezelschappen op het S schouwburgplein. Verder zullen twee feestavonden (Social Evenings) worden georganiseerd. De Venrayse samenwerking J door gemeente, Oranjecomité en de Bond van Wapenbroeders i maakt het mogelijk om de krach- ten te bundelen en de lange erva ring met begeleiding van de Britse gasten moeten het mogelijk maken om het programma van 1995 te herhalen en zelfs te over- 1 treffen. Over een ding zijn allen j het eens: het zal de laatste keer zijn dat de Bevrijding samen met zoveel Bevrijders zo groots kan worden gevierd. De politie heeft donderdagmid dag een 58-jarige man uit Venray aangehouden nadat deze zijn 56- j jarige echtgenote enkele malen had mishandeld. De vrouw had op diverse plekken verwondin- gen. De verdachte werd meege-1 nomen naar het politiebureau en j daar ingesloten voor verder j onderzoek. Bedrijfskleding S persoonlijke beschermingsmiddelen 5803 AN Vemay Fax (0478)568718 Internet: www.cornelco.nl

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7