1 Van de Vorle: 'Het komt nooit meer goed' Boekenbeer, 'Kern met Pit' verbetert leefbaarheid in Waso§z HALVE PRIJS petters DeMKB n I Op de foto li! Lachen met I Alakin en Mathieu WINTERCOLLECTIE f groot in jonge mode 4 En verder: Bandoetere Baat automatiseerder jjyoor tegels, sanitair en tegelwerken! 'agina Honderdzesentwintigste jaargang - week3" donderdag 20 januari 2005 i uur EN MAAS 0 voor hem en haar Grotestraat 33 5801 BE Ven ray 0478-586386 Verzoening met Lokaal Aktief mislukt Nieuws uit Meerlo-Wanssum 9 Kunst Cultuur 14 Sport 17 Gemeentelijke mededelingen 20 Kerkelijke diensten 22 Theater op bezoek in Asteria Venray "Het komt nooit meer goed", zegt Joost van de Vorle beslist. Zijn politieke vriend Frits Timmermans uit Maasbree ondernam vorige maand een vergeefse poging om Van de Vorle weer te verzoenen met zijn voormalige compagnon Gerrit Lemmens en Lokaal Aktief. De raadsnestor vindt dat er te veel gebeurd is waar door de breuk niet meer te lij men valt. Twee jaar geleden gingen Lemmens en Van de Vorle na een knallende ruzie uit elkaar. Het draaide om de omstreden wethou der Frits Ruyten. Van de Vorle wilde van hem af maar de andere vier raadsleden schaarden zich achter Ruyten. Dit leidde tot een breuk in de ooit zo hechte club. Joost van de Vorle ging als een mansfractie verder en Gerrit Lemmens en co richtten Lokaal Aktief op. Eind november gaf Ruyten er de brui aan en Lokaal Aktief wist oud-D66-raadslidüans Teunissen te strikken als nieuwe wethouder. Lemmens wist dat Teunissen en Van de Vorle elkaar wel mogen en het struikelblok Ruyen was van het toneel verdwe nen. Hij benaderde Frits Timmermans - alhoewel Lemmens dit ontkent - om een lijmpoging te ondernemen. Timmermans is al sinds jaar% dag statenlid van de PNL (Partij%ieuw Limburg). Dit is een verzamelpartij van allemaal lokale fracties in Limburg. De Maasbreenaar kent Lemmens en Van de Vorle al vele jaren. Van de Vorle was vijftien jaar bestuurslid van PNL. "Joost en Gerrit zijn twee vrienden van vroeger. We zijn altijd veel met elkaar opgetrok ken". zegt Timmermans, die goed op de hoogte is van de perikelen rondom de lokale fractie. "Gerrit Lemmens heeft mij gevraagd als bemiddelaar op te treden. Want hij kon zelf niet meer met Joost praten. De komst van de nieuwe wethouder Teunissen speelde er ook een rol in." Vlak voor Kerstmis kreeg Van de Vorle een telefoontje van Timmermans, waarin het statenlid zich als bemiddelaar aanbod. "Dit ligt moeilijk", luidde de eerste reactie van Van de Vorle, die enkele dagen bedenktijd vroeg. "Vier dagen later heb ik Frits laten weten dat het niet meer kon. Daarvoor is er te veel gebeurd. Ik ben voor oplichter uitgemaakt. Na vijfentwintig jaar goede kameraad schap heeft Lemmens mij laten vallen. Hij heeft zich laten beïn vloeden door Ruyten. Ze wilden mij afbranden en aan de kant zet ten. Nee, dit komt nooit meer goed. Ik ben toen zelfs voor de rechter gedaagd. AI is de aan klacht later weer ingetrokken." Frits Timmermans zegt dat hij geen druk op Joost heeft willen uitoefenen. "Ik heb mijn best gedaan. Ik hoopte dat door de nieuwe wethouder ze weer bij elkaar zouden komen. We moeten de kwestie nu maar laten berus ten. Er moet tijd overheen gaan. Want de tijd heelt op den duur alle wonden." Gerrit Lemmens ontkent op zijn beurt dat hij Timmermans heeft ingeschakeld. Lemmens draait om de feiten heen door te zeggen dat de PNL meer invloed wil in de regio Noord-Limburg en dat het statenlid zelf het initiatief heeft genomen. "Omdat Joost altijd sterk betrokken was bij PNL stond ons conflict de partij in de weg. De PNL moet opnieuw op poten worden gezet en mag geen valse start maken", luidt de uitleg van Lemmens, die zegt een 'uiterst beperkte rol' in de bemiddelings poging te hebben gespeeld. Na enig aandringen geeft Lemmens toe op verzoening te zijn uitgeweest. "Daar is toch niks mis mee. De wrokgevoelens moe ten verdwijnen. Ik merkte dat er beweging inzat bij Joost. Want hij heeft al een keer meegestemd met een motie van Lokaal Aktief." Joost van de Vorle wees de bemiddelaarsrol van Timmermans niet direct af. "Nee, want ik wilde er wel over nadenken. Want ik heb een partij helemaal opge bouwd en dat werk kan ik niet zomaar aan de kant zetten." Ruim twintig jaar geleden stapte' Van de Vorle na een conflict uit de PvdA en richtte zijn eigen lokale partij op. Asteria Venray Maasheseweg 80a, 5804 AD Venray Inl. en reseveringen: Tel. 0478-511466 Baat het niet dan schaadt het niet. Dat moet Jan Vinkenvleugel gedacht hebben bij het 'oplaten' van een nieuw proefballonnetje: de invoering van een baatbelas ting voor alle ondernemers in het centrum van Venray Vinken- vleugel is voorzitter van Venray Centraal, een clubje dat bestaat uit ondernemers uit het centrum van Venray. Ondernemers die regelmatig de handen uit de mouwen steken en de portemon nee trekken om het hart van Venray te promoten in de wijde omgeving. Met acties en activitei ten die de .consument naar het centrum moeten lokken. Nou steekt het Jan en co al jaren dat lang niet alle ondernemers bij Venray Centraal zijn aangesloten. Slechts zo'n 65 ondernemers uit het centrum zijn lid van de ver eniging en betalen contributie. De andere winkeliers, kroegba zen en dienstverleners profiteren wel mee van de activiteiten van Venray Centraal, maar zijn geen lid. En betalen dus geen cent voor het op touw zetten van deze promotieactiviteiten. Je kunt het slim noemen, of oncollegiaal. Feit is dat Venray Centraal de luizen in de pels wil aanpakken, door de invoering van een baatbelasting. Een goed idee, want zo worden de mensen die alleen meeliften op het suc ces aangepakt en krijgt de onder nemersclub eindelijk wat meer spek op de ribben. En meer geld betekent meer activiteiten. Activiteiten die Venray op de kaart zetten en waarover wij dan t weer kunnen schrijven. Ik ben j voor, dat mag duidelijk zijn. Maar goed: het kost mij geen cent, ik ben immers geen ondernemer en slechts in dienst van... Ik ben benieuwd wat de politiek en de gemeente van het proefballonne tje van Jan vinden. Prikken ze de ballon door of stijgt hij tot grote hoogte? En vorst Fun: Circus Mök was uitstekend! Ik heb genoten! Hannes CAR-CITY VENRAY KEUZE UIT 50 OCCASIONS Keizersveld 73, 5803 AP Venray tel. 0478-569229 www.carcity.nl Bedrijfsautomatisering b.v. Keizersveld 25 5803 AM Venray tel. 0478-585457 email: info@jds.nl www.jds.nl Tot en met~Z9 januari vinden de Nationale Voorleesdagen plaats. De Bibliotheek in laten omtoveren tot een favoriet prentenboekfiguur. Het ene kind koos voor de Venray heeft inmiddels de eerste activiteiten achter de rug. Na de opening, het traditione- Boekenbeer, de ander voor Kikker of Dikkie Dik. Volgende week woensdag is de laatste le voorleesontbijt, konden de kinderen zich woensdag door professionele schminksters activiteit in de Venrayse bieb, theater Popi met de voorstelling Wadoemedaluk. Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken. Bezoek onze showroom en laat u vakkundig adviseren. S Keizersveld 22 Venray Tel: (0478) 55 04 10 www.rongenvof.nl ü'H'iillH De politie heeft maandag op de Kiosk in Venray een 37-jarige vrouw uit Venray aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. Ze wilde cosmetica ter waarde van enkele euro's meenemen zonder te betalen. Daarbij werd ze betrapt. De politie heeft de vrouw aangehouden en overgebracht naar het bureau. Proces verbaal is opgemaakt. Stichting Vriendenkring Meerlo-Wanssum/Wasosz ondersteunt tien projecten in Polen Het project 'Kern met Pit' kennen we vooral uit eigen land. Maar binnenkort worden ook in de Poolse gemeente Wasosz tien projecten opgezet om de leefbaarheid te vergro ten. Het initiatief draagt de sig natuur van de Stichting Vriendenkring Meerlo- Wanssum/Wasosz. Riny Hahn, secretaris en contactpersoon van de stichting, is druk in de weer met de voorbereiding voor het bezoek van een dele gatie uit Meerlo-Wanssum aan Wasosz, van 13 tot en met 16 februari. Tijdens dit bezoek zullen uit alle ingediende pro jecten de beste tien worden geselecteerd en beloond met ieder 1000 euro. Burgemeestersvrouw Riny Hahn is al jaren nauw betrokken bij het Poolse Wasosz. "Voordat de stich ting werd opgericht, bestond er al een samenwerkingsverband tus sen de gemeente Meerlo-Wanssum en Wasosz. Eind 1992 werd Meerlo-Wanssum officieel partner van Wasosz." Dat gebeurde na een bezoek aan burgemeester Hahn van de voorzitter van 'Gaude Mater Polonia', een organisatie die helpt bij de contacten tussen Nederlandse en Poolse gemeen schappen. Sindsdien onderhoudt Meerlo-Wanssum nauwe contac ten met Wasosz, waarbij ook bezoeken aan de gemeente horen. "Omdat de gemeente als partner op den duur meer wilde doen voor Wasosz, is in 1997 de Stichting Vriendenkring Meerlo- Wanssum AVasosz opgericht. Mijn man werd voorzitter. Als stichting waren we toen in staat sponsors te werven en grotere projecten op te zetten. De stichting heeft als doel contacten leggen, vriend schappen ontwikkelen en samen werkingsprojecten opzetten tus sen de gemeenten Meerlo-Wanssum en Wasosz. Zelf ben ik nu zo'n vijf jaar als secreta ris actief binnen de stichting." In al die jaren heeft de stichting al heel wat kunnen betekenen voor Wasosz. "Scholen uit Meerlo- Wanssum en Venray hebben scho len in Wasosz voorzien van lesma teriaal en meubilair. Een ander voorbeeld is dat we aan particulie ren en ziekenhuizen oude rolstoe len hebben geschonken. Een rol stoel is in Polen een grote luxe. Voor ons zijn dit allemaal heel vanzelfsprekende zaken, maar daar helaas nog niet. Ik ben er trots op dat wij ons steentje kun nen bijdragen aan de leefbaarheid in Wasosz." In de loop van 2004 is het pro ject 'Kern met Pit' in Wasosz ont staan. "Mijn man kwam in contact met Kees Joosse, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij (KNHM). De KNHM heeft, net als de Stichting, ook projecten in Polen uitgezet. Ook een soort project als Kern met Pit. Mijn man vroeg zich af of dit project ook niet in Wasosz kon plaatsvinden. Wij merken uit onze ervaringen immers dat het voor de bewoners van Wasosz helemaal nieuw is om projecten op te zet ten die ten goede komen aan hun gemeenschap, Aan de hand van Kern met Pit kunnen ze ervaring opdoen. Kees Joosse vond dit een goed plan." Al snel kwam er een samenwer king op gang tussen de KNHM en de Stichting. "De KNHM en de stichting stellen beide een bedrag beschikbaar. Verder heeft de stichting twee sponsors gevonden voor het oroiect. namelijk Walkro voor 1000 euro en Vollenhoven Olie voor 2.500 euro. In totaal is nu 15.000 euro beschikbaar, zodat de kosten voor het project gedekt zijn en de projecten uitgevoerd kunnen worden." Het project Kern met Pit is er om burgers, ondernemers en dorpsbelangen op het platteland te stimuleren om ideeën te ont wikkelen die de leefbaarheid van hun omgeving bevorderen. "Dit staat ook centraal bij Kern met Pit in Wasosz. De zestien dorpen waaruit Wasosz bestaat, worden in de gelegenheid gesteld een pro ject te ontwikkelen dat ervoor zorgt dat de leefbaarheid in hun dorp wordt vergroot. Je kunt dan denken aan bijvoorbeeld een speeltuin of een marktplaats. Tot 31 januari hebben de zestien dor pen de tijd hun voorstel in te die nen. Een iurv. die bestaat uit viif mensen uit Wasosz, Kees Joosse en ik, kiezen op 14 en 15 februari uit de zestien projecten de tien beste. Deze krijgen ieder 1000 euro om het project uit te voeren. Uit de tien projecten worden in augustus twee winnaars gekozen, die elk nog eens 500 euro krijgen." Tijdens het bezoek aan Wasosz in februari staat niet alleen het project Kern met Pit centraal. "Op maandag 14 februari wordt in Wolow een symposium gehouden over gezondheidszorg voor met name (hulpbehoevende) ouderen. Toen wij in juni in Wasosz waren, hebben we een bezoek gebracht aan het revalidatiecentrum in Wolow, waar de ouderen van Wasosz heen gaan als ze verple ging nodig hebben na ziekenhuis opname of anderszins. Dit cen trum heeft al vaker spullen van ons gehad, zoals rolstoelen, zie kenhuisbedden. rollators. kruk ken. De burgemeester van Wasosz wilde ons in juni zelf laten zien dat patiënten nu naar buiten kunnen, wat voorheen zonder hulpmiddel niet mogelijk was. Zo konden we met eigen ogen zien dat onze spul len goed zijn terechtgekomen. En tegelijkertijd dat ze nog steeds hulpmiddelen kunnen gebruiken! Ewa Gryza, de directrice van het revalidatiecentrum, vroeg ons of ze eens bij ons mocht kijken hoe wij de zorg voor ouderen regelen. We hebben haar uitgenodigd en in oktober is ze hier geweest, samen met docenten van twee scholen uit Wasosz en Rawicz. Jos Nauts neemt in onze stichting de gezondheidszorg voor zijn reke ning en hij heeft de directrice meegenomen naar De Wendel, Berkeleheem, Elzenhorst en Maasduiner State. Lees verder op p.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 1