Piëlhazen onderscheiden Vastelaovend Carnavalsprins wordt in Wanssum gekozen ai iGaolde Hedsbuül voor Martien Derikx 'rins Twan ran de Ruuk Liedjesfestival de Ruuk Boerenbruidspaar D n Bok Boerenbruidspaar Tienray Boerenbruidspaar De Ruuk Jeugdprinses Sara Boerenbruidspaar Meerlo PEEL EN MAAS Zaterdagavond tijdens Cir- jcus Mök werden diverse leden van vastelaovesvereniging De Piëlhaas onderscheiden. Hugo l! Stappers en Colien Jacobs zijn onlangs allebei teruggetreden als bestuursleden van De Piël haas. Beiden hebben bijna 30 jaar diverse bestuursfuncties uitgeoefend. Het tweetal werd door voorzit ter Kersten in de 'adelstand' ver heven en mogen zich beiden voortaan Ridder in de Orde van De Piëlhaas noemen. Twee van de huidige bestuursleden, John Janssen en Joost van der Weiden, werden door de SLV (Samenwer kende Limburgse Vastelaovesver- eniginge) onderscheiden met de orde van verdienste. Beiden heb ben meer dan elf jaar een functie binnen de Raad van Elf en het bestuur van De Piëlhaas vervuld. Zij kregen de orde overhandigd door Hugo Stappers, voorzitter van de SLV. Het boerenbruidspaar van carnavalsvereniging D'n Bok in Swolgen wordt gevormd door Hans van de Swart zie- nen Tienus zienne Jan, en van Til van Camps van de Pasch van de Voelyk en Erna van Enckevort van Sjaak van Boswachters Mart en van Mien van te Baerts Piet van d'n Dreumel. Hans en Erna de Swart zijn in het dagelijks leven ook met elkaar getrouwd, en hebben vier kinderen. Haps is eigenaar van Foto: Hoedemaekers Venray boomkwekerij Van Dijk in Swol gen. Hans en Erna worden op carnavalsdinsdag 8 februari met elkaar in de onecht verbonden. De bruiloftsstoet vertrekt om 14.11 uur bij zaal Wilhelmina om het bruidspaar op te halen. Daar na worden zij om 11 minuten voor vier met elkaar in de onecht verbonden. Hans en Ema recipië ren van 18.00 tot 19.00 uur in zaal Wilhelmina, waarna het feest tot in de kleine uurtjes wordt voortgezet. Martien Derikx krijgt dit jaar de iaolde Hedsbuül van de carna- Isvereniging uit Heide. Martien [is als Hedsbuül geboren in 1952 :n al van jongs af aan betrokken lij het Heidse verenigingsleven, ij begon als voorzitter van de [PJ en omdat de KPJ zich in 1972 lansloot bij de Heidse carnavals- 'ereniging zat hij toen in het oprichtingsbestuur. Vier jaar later die Werd hij voorzitter. In 1990 werd aar refoe jeugd en de zgn. grote carnaval Wfcamengevoegd. in die tijd bouw- 8 iebye Martien ook nog mee aan Brinkinegen carnavalswagens en heeft ondeijongeveer zes keer de tractor bestuurd voor de jeugdprinsen- jjwagen in de Venrayse optocht. gj| ||Alsof dat nog niet genoeg was, ispeelde Martien ook nog ruim tien jaar de nar. In 1994 was Mar- tien de jubileumprins van 2x11 jaar grote Hedsbuülen. Ook is )a: .M; iartien al jarenlang met een medebestuurslid de Gaolde Heds- buiil gaan vragen. Op carnavals- f? zondag helpt Martien ook nog steeds mee bij het uitzetten van de optochtroute. Op 5 februari stopt Martien als voorzitter van de L jHedsbuülen. Toch was het niet leen carnaval wat de klok sloeg. iok andere verenigingen konden ip hem rekenen. Tien jaar lang ras Martien lid van het schoolbe- ituur en in die tijd heeft hij mee- jedacht en meegeholpen bij de verbouwing van de school; dit was eind jaren tachtig. In 1987 kwam Martien bij de dorpsraad en al twaalf jaar gaat hij elke maand samen met de voorzitter naar het dorpsradenoverleg. Een jaar later deed de harmonie een beroep op hem als bestuurslid. Deze twee 'hobby's' beoefent hij naast zijn echte hobby's, badminton en korfbal kijken, nu nog uit. Martien is 27 jaar geleden getrouwd met Ine en ze hebben drie kinderen; Tom, Mieke en Rian die het carna val vieren niet van vreemden heb ben. Op zaterdagavond 5 februari wordt de hoogste Heidse carna valsonderscheiding in de Gelder- koel aan hem uitgereikt. Het bestuur van de Hedsbuülen hoopt dat velen Martien en Ine komen feliciteren. In Tienray wordt dit jaar voor het eerst in de 53-jarige geschie denis van carnavalsvereniging de Geiten een officiële boerenbrui loft gehouden: een jeugdboeren- bruiloft. De organisatie van dit fes tijn is in handen van een nieuw opgerichte commissie, bestaande uit Piet Dinghs, Johan Renkens Renate Cox, Jolanda Massop en Ingrid van Rijswick. Zaterdag 15 januari werd het gezelschap voor het eerst aan de Tienrayse Geiten getoond. De bruid is Elke, doch ter van Willeke Groenen van de Maasjoertsen uut Well en Knik Seuren van Föns Seuren uuuut Lottuyi. De bruidegom is Maarten, zoon van Jan Coenders van Coen- ders Tinus en Ine Hesen uut ut Dreumelriek. De getuigen zijn Michelle Rongen en Marcel Jan sen. Op dinsdagmorgen 8 februari wordt het jeugdboerenbruidspaar om 12.00 uur in de onecht wor den verbonden. ïmaal Tijdens het prinsenbal van car- 9 tl navalsvereniging De Ruuk in Blit- inzal lerswijck is Twan Wijnhoven uit- wijzc geroepen tot prins Twan I. De te vc prins heeft een vriendin: Nel.Stax. terto) Hij woont met haar samen en ze zijn eigenaar van forellenvijver de Keijzersberg. De receptie van prins Twan I vindt plaats op carnavalszondag 5 februari. Aanvang: 20.00 uur. Donderdag 20 januari 2005 - Pagina 11 De Wiendbuul telt driehonderd leden Peter Katelaan en Nolda Cruys- in Blitterswijck gevierd. Het boe- berg vormen dit jaar het boeren- renbruidspaar wordt carnavals bruidspaar van carnavalsvereni- dinsdag thuis opgehaald en vanaf ging De Ruuk. Op dinsdag 8 15:00 uur vindt de receptie februari wordt de boerenbruiloft plaats. De vier gebroeders Weys hebben als de Heistrekels het liedjesfes- tival 2005 van de Ruuk uit Blitterswijck gewonnen. Het lied, 'De Hei is vet', was volgens de jury het beste liedje van de elf deelnemers, Niks op de Sok en Moed en IJver werden respectievelijk tweede en derde. Met de verrassende presentatie van 'De Hei is Vet' en de pro motie van 'de hei' hadden de gebroeders Weijs veel succes, zeker nu 'de hei' met prins Twan d'n urste ook de prins in de buurt heeft. Sara Surminski is de jeugdprin- ses 2005 van carnavalsvereniging De Ruuk. Linksachter staat vorstm Elke Rutten, in het midden jeugd- prinses Sara Surminski en rechts adjudante Daniëlle van Opstal. Op de voorgrond ziet u nar Auke Thiesen. Op carnavalszondag 6 februari vindt de receptie van jeugdprinses Sarah I plaats. Carnaval is iets van heel Limburg. Maar toch is carna val nergens hetzelfde. Elke plaats heeft zijn eigen gewoonten en gebruiken. De een doet het zus; de ander zo. Ook het Wanssumse carnaval heeft enkele kenmerken die je op andere plaatsen niet tegen komt. Zo telt carnavalsvereni ging De Wiendbuul maar liefst driehonderd leden! En waar in veel andere dorpen een select gezelschap de keuze van de prins bepaalt, daar hebben De Wiendbuul gekozen voor een veel democratischer sys teem: de leden maken jaarlijks uit wie prins wordt. Hoe dat allemaal zo is gekomen en hoe een en anderin zijn werk gaat, wordt toegelicht door voorzitter Jan Deenen, secre taris Judith Chlod en vorst Marcel Deenen van De Wiend buul. Hoe komt een carnavalsvereni ging in een betrekkelijk klein dorp als Wanssum eigenlijk aan driehonderd leden? Jan Deenen legt uit: "Dat heeft met een aantal dingen te maken. In de eerste plaats hoeft niemand het voor de prijs te laten, Die was vroeger elf gulden en nu vijf euro. Verder heb je als lid voorrang bij de kaart jesverkoop voor de Bonte Aoven- de en krijg je korting op kaartjes voor de Bonte Aovende en kor ting op de carnavalsvlag. Maar het belangrijkste is misschien wel dat leden het recht hebben een stem uit te brengen bij de jaarlijkse ver kiezing van de prins." Judith Chlod vult aan: "Aanleiding om het op deze manier te organise ren, was vooral het feit dat er elk jaar een run was op de kaartjes voor de Bonte Aovende. Door lid te worden van De Wiendbuul zijn mensen in feite al verzekerd van Tij,dens het buurtenbal werd door de nieuwste buurt van Meer lo, de Müssenbuurt, het boeren bruidspaar aan het publiek gepre senteerd. Het boerenbruidspaar voor 2005 bestaat uit Alex van Arnold en Nell uut 't Centrum (Alex Disveld) en Heidi van Venz Piet en Dorien uut 't pielhazen- riek(Heidi de Mulder) Als getui gen hebben ze Ramon van Riek en Ger van Cox Teng (Ramon Cox) en Kim van Jacobs Huub en Annemie uut 't Dreumelriek (Kim Jacobs) uitverkoren. Het boerenbruidspaar gaat zich verloven op carnavalsmaan- Het boerenbruidspaar van de Vöskes in Meerlo. Foto: Aerts Fotografie dag in Cafe Oud Meerlo en wordt in de onecht verbonden op car navalsdinsdag op het pleintje bij het gemeentehuis, waarna de bruiloft plaatsvindt in zaal 't Bru- geind. Zondag is de receptie van prins Wiin III en prinses Karin in sport- en feestzalencomplex 't Brugeind te Meerlo, van 14:11 uurt/m 16:11 uur. Daarna wordt de bruiloft voortgezet met muziek van joekskapel Béter as Niks. een plaats op de Bonte Aovende. Dat heeft de laatste jaren geleid tot een enorme toename van het aantal leden." Vrij uitzonderlijk is eveneens dat in Wanssum de prins wordt gekozen. Voorzitter Jan Deenen vertelt hoe de verkiezing ver loopt: "De leden krijgen in november een stembriefje. Daar op staan de namen van de kandi daten. Dat zijn de leden van de Raad van Elf, de bestuursleden, voormalige adjudanten, de nar, de ceremoniemeester, de vorst en het Goeie Heertje, althans voor zover ze in het verleden nog geen prins zijn geweest. Dit jaar kon den de leden uit tien man kiezen. Twee personen tellen de stem men en daarna benader ik als voorzitter in het diepste geheim degene op wie de meeste stem men zijn uitgebracht. Die gaat vervolgens op zoek naar adjudan ten. Het is gelukkig nog nooit voorgekomen dat de persoon met de meeste stemmen weigerde om prins te worden. Soms is er wat overredingskracht nodig, maar meestal is men zeer vereerd." Aan dit systeem zijn tal van voordelen verbonden, zo bena drukt vorst Marcel Deenen: "Wie ook prins wordt: hij heeft al mini maal een jaar van heel nabij mee kunnen maken hoe alles eraan toe gaat. Hij kan daardoor redelijk inschatten wat er van een prins wordt verwacht. Dat is een enor me ontlasting voor het bestuur. Bovendien hebben alle kandida-i ten in principe evenveel kans om te worden gekozen. Financiële draagkracht speelt bijvoorbeeld geen enkele rol." Zijn er ook nadelen? Marcel Deenen: "Je hoort wel eens de klacht dat het allemaal wat te voorspelbaar is. Vijf jaar geleden zijn daar uitgebreide discussies over gevoerd. Toen is afgespro ken om het systeem na vijf jaar weer eens te evalueren. Dat gaan we na dit seizoen dan ook doen." Hebben vrouwelijke bestuursle- Dit jaar is Johan Vousten de j prins van CV De Wiendbuul. Op de foto ligt Johan Vousten als nar voor de overige personen. den overigens ook de kans om tot j prins te worden verkozen? Judith ji Chlod: "Nee, het prinsschap is ij nog altijd uitsluitend voorbehou- j den aan mannen. Zelf heb ik abso luut niet de ambitie om prins te worden. Ik geloof ook niet dat het j een thema is dat hier heel erg j leeft. Maar ongetwijfeld komt er j ooit een tijd dat er vrouwelijke prinsen zullen zijn, ook in Wans- sum." Alleen al het ledental van De Wiendbuul vormt het bewijs dat carnaval in Wanssum springle- vend is. Marcel Deenen: "We stel- len alles in het werk om te zorgen dat de Wanssummers carnaval vie- ren in eigen dorp. Ik denk dat we i' daar de laatste jaren aardig in sla- gen. Als ik bijvoorbeeld zie dat r jaarlijks 30 a 35 groepen deeine- men aan de optocht, dan doen we het nog niet zo heel slecht." Jan Deenen: "En ook de Bonte Aoven- j de zijn altijd weer een succes. Afgelopen weekend was het weer i twee keer helemaal uitverkocht. Er traden 58 artiesten op, op één ;j na allemaal van eigen bodem. Topamusement tegen heel lage kosten! Voor mij persoonlijk is i trouwens een hoogtepunt van de jj Bonte Aovende de bekendmaking van de Wiendbuuleplakdrager. Dat is een onderscheiding voor iemand die zich langdurig voor de i Wanssumse gemeenschap heeft ingezet. Zaterdag heb ik de plak i mogen overhandigen aan Jan Goemans vanwege zijn jarenlange vrijwillige inzet voor allerlei ver- enigingen en stichtingen." En zo zouden de twee bestuurs leden en de vorst van De Wiend buul nog wel uren door kunnen praten over hun vereniging en het Wanssumse carnaval. Eén conclu sie dringt zich in elk geval op: car naval gaat in Wanssum nooit ver loren!

Peel en Maas | 2005 | | pagina 11