Tienray maakt zich op voor eerste jeugdboerenbruiloft Meerlo-Wanssum Groen licht voor speeltuin Swolgen Actie voor pater in Indonesië Grote veldslag in Meerlo Prins Alex van de Keieschieters Nieuwe regels voor bomenkap Steunpunt Mantelzorg Horst Jeugdprinses Anke in Meerlo Werkzaamheden N554 beginnen in april Prins Franklin in Tienray Stress 5115 euro voor Azië peel en maas Donderdag 13 januari 2005 - Pagina 11 Bruidspaar en jeugdprins komen zaterdagavond in parochiehuis uit Een primeur voor Tienray. 'oor het eerst vindt er een eugdboerenbruiloft plaats, ip carnavalsdinsdag ter ver enging van het carnavals- oncert. Johan Remkens heeft amen met een aantal colle- a's uit de Raad van Elf de rganisatie van de jeugdboe- enbruiloft op zich genomen. Iet bruidspaar komt samen net de jeugdprins zaterdag- vond in het parochiehuis 'De Jeitenstal' uit. Toen een aantal maanden gele en bekend werd dat er dit jaar p carnavalsdinsdag in Tienray een concert zou plaatsvinden, ocht de Raad van Elf van carna- alsvereniging De Geiten een [tentatieve invulling. Johan Rem- ens (28), carnavalsvierder pur ang. kwam samen met vier ande en op het idee een jeugdboeren- ruiloft te organiseren. "In Tien- ly is nog nooit een oerenbruiloft gehouden. Dat ind ik jammer, want het heeft ne altijd wel geïnteresseerd. )mdat op de dinsdagochtend de ■ugd centraal staat en we dit ook zo willen houden, kwamen we op het idee om een jeugdboeren bruiloft te houden in plaats van een boerenbruiloft voor volwas senen." Het organiseren van zo'n eve nement is Remkens niet vreemd. "Ik ben altijd een groot carnavals vierder geweest en heb al heel wat camavalsactiviteiten meege maakt. Ik ben elf jaar geleden zelf jeugdprins geweest, ik heb jaren lang meegelopen in de optocht en wagens gebouwd, ik ben vijf jaar actief geweest in de Jeugd raad en nu al weer twee jaar in de Raad van Elf. Ja, je mag zeggen dat ik erg betrokken ben bij de carnavalsactiviteiten in Tienray. leder jaar gaan we een stap ver der. Een jeugdboerenbruiloft sluit daar perfect op aan." EIGEN CEREMONIE De bruiloft moest op korte ter mijn worden opgezet. "Op 21 december is de knoop doorge hakt en konden we beginnen met de voorbereidingen. Omdat car naval dit jaar erg vroeg valt, was de ruimte om een bruiloft op te zetten zeer krap. We zijn heel wat avonden bij elkaar geweest om de voorbereidingen uit te voeren en door te spreken. Van dorpen uit de omgeving hebben ceremonieboekjes opgevraagd om te kijken hoe zij een boeren bruiloft inkleuren. Dan zie je dat ieder dorp eigen tradities heeft. Wij hebben er onze eigen draai aan gegeven. Zo bestaat ons boe renbruiloftgezelschap uit een bruid, een bruidegom en twee getuigen. Deze kinderen hebben we, met toestemming van hun ouders, gezocht in groep 8 van basisschool 'De Mariaschool'. Ik moet zeggen dat het een leuk bruidspaar is geworden." Op carnavalsdinsdag vindt de ceremonie plaats in het parochie huis 'De Geitenstal'. "Voor de ceremonie hebben we de pastoor gevraagd, die zonder aarzelen meteen 'ja' zei. Ook hij houdt namelijk wel van een carnavals- feestje. Verder is een ceremonie meester aangewezen en een amb tenaar aanwezig. Zij zijn eigenlijk de enige volwassenen. De cere monie en het feest erna is voor de kinderen, maar de ouders zijn natuurlijk ook van harte wel kom." Het jeugboerenbruidspaar komt zaterdag, samen met de jeugdprins, uit. Dat gebeurt tij dens een feestavond in het parochiehuis. "Aan de hand van een quiz voor de kinderen wor den het bruidspaar en de getui gen bekendgemaakt. Voordat het bruidspaar camavalsdinsdag met elkaar wordt verbonden, in het onecht natuurlijk, lopen ze maan dagmiddag op een speciale wagen mee in de optocht van de 'De Geiten'. Verder mogen ze tij dens het gehele carnavalsfeest de kleding dragen en zich dus pre senteren als bruid en bruidegom." Voor Johan Remkens en zijn medeorganisatoren breekt nu de tijd aan van de puntjes op de i zet ten. "Op dit moment zijn we vooral nog met de kleding van de kinderen bezig. We hebben geen spijt dat we hebben gekozen voor een jeugdboerenbruiloft en dat we de organisatie op ons heb ben genomen, ondanks de korte voorbereidingstijd. Ik denk dat het een geweldige ceremonie wordt en dat er een traditie is geboren." Natuurlijk kreeg de speel tuin in Swolgen het groene licht van de commissie Bur gers. CDA en GP'94 zetten ech ter vraagtekens bij de locatie voor de aanleg van het speel terrein aan de Jan van Swol- genstraat/ Broekhuizerweg. De geplande plek ligt name lijk niet centraal in het dorp en het ligt aan een drukke doorgangsweg voor vrachtwa gens. Niet echt veilig voor de kinderen en daarbij: twee dure bouwplaatsen gaan ver loren. Desondanks besloten de partijen de stichting D'n Speulbongerd het vertrouwen te geven en akkoord te gaan met een subsidie van maxi maal 18.151 euro. Want Swol gen heeft lang genoeg gewacht op een eigen speel terrein. De stichting vraagt Meerlo- Wanssum geld voor de aankoop van speeltoestellen. En wil ook graag dat de gemeente helpt bij het egaliseren van de grond, gras inzaaien, een hek plaatsen, bank jes neerzetten en een fietsenstal ling plaatsen. Daarnaast probeert de stichting via fondsenwerving, eigen werkzaamheid en (spon soracties aan het benodigde geld te komen. De aanlegkosten zijn door de stichting bepaald op ruim 66.900 euro. De stichting wil zelf ruim 12,000 euro bijeen brengen. De commissieleden gingen maandagavond akkoord met de bijdrage, al vonden CDA en GP'94 het jammer dat door de aanleg van de speeltuin twee bouwplekken in Swolgen verlo ren gaan. Mocht, er in de toe komst een betere locatie voor de speeltuin komen die minder bouwgrond kost, dan is het vol gens de twee fracties beter om de speeltuin alsnog te verplaatsen, op kosten van de gemeente. Zij pleitten dan ook voor de aanschaf van 'redelijk verplaatsbare speel toestellen' en gingen schoorvoe tend akkoord met de aanleg van het speelterrein op de hoek Jan van Swolgenstraat/Broekhuizer- weg. Wethouder Beterams (PK Meerlo-Wanssum) legde de com missieleden uit dat er momenteel geen betere locatie op gemeente grond te vinden is voor de aanleg van het speelterrein. "Er zijn meerdere locaties bekeken, maar die plannen zijn steeds stukgelo pen. Het uitgangspunt was om de speeltuin te realiseren op gemeentegrond, op een toegan kelijke, veilige plek. Dit is echt de best mogelijke optie." LANGE GESCHIEDENIS De speeltuin moet in de zomer klaar zijn. Inmiddels is een keuze gemaakt voor een leverancier van de toestellen en is er een driedi mensionale tekening van het speelterrein. Er komen onder meer een schommel, een zand bak en een klimtoestel. Er komen toestellen voor kinderen in alle leeftijden eri er is door de stich ting ook gedacht aan gehandicap te kinderen. Het pad door de speeltuin is breed genoeg voor een rolstoeler, driewieler of kin derwagen en de glijbaan wordt extra breed. Bij de keuze voor de toestellen heeft de stichting zich laten leiden door tekeningen die door kinderen in het dorp zijn gemaakt. Al enige jaren is er de jeugd van Swolgen geen speelterrein meer. Jarenlang kwam het er niet van omdat buurtbewoners protesteer den tegen verschillende locaties. Ook de beoogde locatie op de hoek van de Jan van Swolgen- straat/Broekhuizerweg leek aan vankelijk niet in beeld, omdat de gemeente de grond had bestemd voor nieuwbouw. Uiteindelijk veranderde de gemeente van mening en werd besloten dat het terrein een jaar lang zou worden gereserveerd, zodat inwoners van het dorp initiatieven voor een speeltuin konden ontwikkelen. "Ik hoop niet dat er kaalslag gaat plaatsvinden." Met deze wens besloot Carla Brugman-Rusten burg (PK Meerlo-Wanssum) dins dagavond de discussie over de versoepeling van de regels voor bomenkap. De partijen in de com missie Ruimte stemden dinsdag avond unaniem in met de nieuwe kapverordening. Inwoners van de gemeente Meerlo-Wanssum mogen straks zonder kapvergun- ning een boom omhakken in hun eigen tuin. De gemeente Meerlo- Wanssum wil in de nieuwe veror dening haar burgers de procedu rele rompslomp bij kappen bespa ren. Alleen als de bomen op de gemeentelijke lijst van meest waardevolle bomen staan, moet een kapvergunning aangevraagd en verleend worden. Ook bomen op gemeentegrond mogen niet zonder vergunning worden gekapt. Meerlo-Wanssum is een 'bomenatlas' aan het maken waar in de meest waardevolle bomen worden opgenomen. Voor inwo ners van natuurgebieden blijft een kapvergunning verplicht. De gemeenteraad moet de nieuwe' kapverordening nog goedkeuren. Het jeugdboerenbruidspaar: Denis Xbofleer en Kevin Kleeven. Foto: Lerac Prins Franklin I is de 53ste prins van de Geiten in Tienray. De prins 2005 van Tienray werd zaterdag avond in een bomvolle zaal aan het publiek gepresenteerd. Prins Franklin is in het dagelijkse leven system-support bij Geodis Vitesse en getrouwd met Karin Baltussen uit Horst. Franklin is al enkele jaren lid van de raad van elf. Zijn slogan: Prins Franklin. Foto: Aerts Fotografie 'Komende daag hoeve weej nie te denken an de logistieke maniere, mar goan we ien os Geiteriek car naval viere'. Prins Franklin I houdt receptie op zaterdag 29 januari vanaf 19 30uuur in het parochiehuis in Tienray Het steunpunt mantelzorg Horst organiseert op dinsdag 18 januari 2005 van 09-45- 12.00 uur bij Synthese (eerste etage k.15), Bemmelstraat 2 in Horst, een themabijeenkomst over 'Belangenbehartiging van Mantelzorgers'. Gastspreek ster is mevrouw I. Nijskens van de LOT (Nationale Organi satie Thuiswerkers) waartoe ook mantelzorgers behoren. De LOT is op landelijk niveau de belangenbehartiger van man telzorgers. Synthese nodigt alle mantelzorgers uit voor deze bij eenkomst. Het steunpunt mantel zorg is een activiteit van Synthese. Bij het steunpunt kunt u ook terecht voor een persoonlijk gesprek, ondersteuning bij het zoeken naar ondersteunende hulp, het houden van contactbij eenkomsten voor en door mantel zorgers enzovoorts. Het steun punt verzorgt op verzoek een diapresentatie op maat over man telzorg en ondersteuning van mantelzorgers. Aan deze presenta tie zijn geen kosten verbonden. Voor meer informatie kunt u tij dens kantooruren (m.u.v. vrijdag middag) terecht bij mevrouw R. van Eijk-Bastiaansen van het steunpunt Mantelzorg Horst, tele foon: 077-3978500, fax: 077- 3978500, e-mail: r.vaneijk@syn- these.nl. Maandag 24 januari 2005 orga niseert het Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid een infor matieavond met als thema stress bumout. De avond vindt plaats van 20.00 uur tot 22.00 uur in zalen- en conferentiecentrum De Witte Hoeve, Gasstraat 5 in Ven- ray. Entree is gratis, reserveren is wel noodzakelijk.U bent van harte welkom. Voor meer informatie en reservering. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid: tel: 0478-527066 of per e-mail: igg@ggznml.nl Jeugdprinses Milou en de jeugdraad Jeugdboerenbruidspaar Denise en Kevin In Meerlo doen ze het dit jaar helemaal anders. In tegenstelling tot voorgaande jaren regeren niet een jeugd prins en jeugdprinses over het Vossenkeutelrijk maar een jeugdprinses met twee adju- dantes. Zondagmiddag 9 januari wer den jeugdprinses Anke I (Voes- ten) en haar adjudanten Karlijn Ewalts en Heieen Verbeek, geheel in Egyptische stijl, aan het publiek gepresenteerd. Onder het motto: 'Mit ós drie-en an den top, loëpe weej de hiële carnaval vurop' reci- pieert de jeugdprinses samen met haar adjudantes op zondag 16 januari van 15.11 tot 16.30 in café Oud Meerlo. Jeugdprins Anke met baar adjudanten Karlijn en Heieen. Foto: Aerts Fotografie. Ook werd deze middag het nieuwe jeugdboerenbruidspaar gepresenteerd: Denise Xhofleer, 'klèèndochter van Fun d'n bur gemeister van Brugend, en Kevin Kleeven van Twan van de spuit en Gertie alias vrouw Zaal'. Samen met hun getuigen, Tom Verhaeg van Wiel van 't iezer en Nellie van 't Dreumelriek en Kim Arts van Ton van de Raod van Elluf en Marian van d'n Huushald, zullen zij het komende carnavals seizoen het middelpunt zijn van de jeugdboerenbruiloft op carna valsmaandag 8 februari in zalen complex 't Brugeind, goede plaats terecht komen. Voor elk dorp van de gemeente Meerlo- Wanssum is 100 euro gedoneerd, zodat het totaalbedrag op 600 euro uitkomt. Misschien een druppel op een gloeiende plaat, maar samen met de donatie van de inwoners en bedrijven van Wanssum zorgt deze bijdrage ervoor dat de paters hun goede werk op het eiland Nias kunnen voortzetten. De collecte die donderdag avond in Wanssum op touw werd gezet voor de slachtoffers van de zeebeving op het Indoni- sche eiland Nias, heeft 5115 euro opgeleverd. Het geld wordt over gemaakt aan de in Wanssum gebo ren pater Antoon Rutten, die al jaren in Indonesië werkt. Eén van de parochies van de Orde van de Kruisheren, waartoe Rutten behoort, op het eiland Nias is zwaar getroffen door de vloed golf. De congregatie Kruisheren vroeg Bij manege Megelsprong in Meerlo vinden zondagmiddag van 13.00 uur tot circa 16.00 uur de opnamen plaats van een grote veldslag voor de speelfilm 'The Lost History of a Myth' van Marijn Poels uit Meerlo. De Meerlonaar is al jaren samen met tweede regisseur Frank van Zwamen uit Venray en Maarten Peelen uit Nijmegen intensief bezig met het maken van de speelfilm. De film is gebaseerd op het legendarische verhaal van koning Arthur, zijn zwaard Excali- bur en tovenaar Merlijn in het bij zonder. Jylet de verfilming gaat een jarenlange droom van Poels in vemiÖing. De uiteindelijk pro ductie wordt een Engelstalige fan- De gebeurtenissen in Azië domineren het nieuws. En ook SOS Meerlo-Wanssum heeft uitgebreid stilgestaan bij wat de Europese bevolking kan betekenen bij dit immen se leed. Behalve giro 555, ver dienen ook de paters Antoon Rutten uit Wanssum en Tjeu Kuppens uit Tungelroy alle steun. Het missiegebied van de paters van de congregatie van de Kruis heren in Nijmegen, waartoe ook de paters Antoon en Tjeu beho ren, bevindt zich onder andere op het eiland Nias (Indonesië). Een eiland dat zwaar is getroffen door de tsunami.- Inmiddels zijn de inwoners van Wanssum gestart met een spontane actie voor de paters. De hulp is niet alleen bedoeld als directe noodhulp, maar dient ook voor de wederop bouw van het eiland. Iets wat nog vele jaren in beslag zal nemen. De Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wanssum heeft besloten om vanuit haar sterke betrokkenheid met de derde wereld geld te doneren aan de Kruisheren op Nias. In over eenstemming met de doelstelling van de stichting om kleinschalige hulp te verlenen aan de armsten en mensen die in acute nood ver keren, zal deze gift zeker op de Wanssum om hulp. In het bedrag zit ook een gift van drie meisjes, die met een heitje voor een karweitje 57 euro wisten te verzamelen. De werkzaamheden aan de provinciale weg N554 begin nen op 4 april 2005. Dat ver klaarde wethouder Derikx (CDA) dinsdagavond in de commissie Ruimte. "Er is con tact geweest met de provincie en ik heb een e-mail ontvan gen waarin die datum staat. Het staat nu zwart op wit, dus ik ga ervan uit dat op 4 april eindelijk begonnen wordt met de uitvoering van de plan nen." De wethouder beloofde de par tijen de vinger aan de pols te hou den. Want net als de politiek vindt ook het gemeentebestuur van Meerlo-Wanssum dat de uitvoe ring van de werkzaamheden aan de N554 (Horst-Wanssum) in de kernen van Tienray en Wanssum al veel te lang op zich laat wach ten. De werkzaamheden moeten tasiefilm die, volgens planning, met Kerstmis 2006 klaar moet zijn. Het team heeft inmiddels al heel wat draaidagen op locaties in Limburg, Brabant, Gelderland en zelfs Spanje achter de rug. Zondag tijdens de spectaculaire veldslag komen ruim tweehonderd figur anten in actie. De Meerlonaar wil de opnamen voor de film in november 2005 afgerond hebben. "Daarna gaan we ons richten op de special effects, de montage, synchronisatie van stemmen en de filmmuziek in deze Engelstali ge productie. Uiteindelijk zal de film voor 70 procent uit special effects bestaan. Landschappen, levende dieren die toen leefden, kastelen en stunts worden digitaal in de film verwerkt", aldus Poels. zo snel mogelijk beginnen. De weg zou medio 2003 al worden opgeknapt, maar door diverse ver tragingen in de voorbereiding is de start nu weer verplaatst naar april 2005. Bij de reconstructie worden de Burgemeester Ponjeestraat in Wanssum, de Hoofdstraat in Meerlo en de Spoorstraat in Tien ray aangepakt. Het asfalt wordt vervangen, er worden fietspaden aangelegd en de trottoirs worden opnieuw bestraat. Bovendien worden bij de ingangen van de dorpen Tienray en Meerlo drem pels aangelegd en wordt net voor de bebouwde kom van Meerlo - aan de kant van Wanssum - een vluchtheuvel aangelegd voor overstekende fietsers. Ook wor den tegenover het tuincentrum aan de Ponjeestraat in Wanssum enkele parkeerplaatsen aange legd. Prins Alex I Foto Hoedemaekers Vergeld, Silke Eyt en Sjors Lens- sen. Als laatste kwam zondagmid dag de jeugdprinses te voorschijn: Milou Litjens. Zij kon meteen door de kersverse prins Alex wor den gekroond. De recepties zijn beide op car navalszondag. De jeugd begint 15.11 uur en de receptie van prins Alex en de raad start om 20.11 in de zaal in Geijsteren. Alex Lommen is de nieuwe van de Keieschieters in Zaterdagavond prins Alex I aan het ubliek gepresenteerd. Alex Lommen is in het dagelijks leven schilder, hij is lid van het gilde en van de voetbalclub. Zaterdagavond werd ook de win naar van het liedjesfestival bekendgemaakt: de vrienden groep 'Muts'. De jeugdraad bestaat uit Linda Jakobs, Lianne

Peel en Maas | 2005 | | pagina 11