Het Venrayse jaar 2004 in beeld I 2004 April S. PEEL EN MAAS Donderdag 30 december 2004 - PafEEL De redactie van Peel en Maas heeft een selectie gemaakt van de belangrijkste gebeurtenissen die in het afgelopen jaar in de .•gemeente Venray plaatsvonden. Een korte samenvatting van de maanden april, mei en juni 2004 vindt u op deze pagina. Tijdens een feestelijke bijeen komst wordt de eerste steen gelegd voor de nieuwbouw van het psychiatrisch ziekenhuis op de Servaashof in Venray. Op het Servatiusterrein wordt een nieuw psychiatrisch ziekenhuis plus een woonwijk met circa 327 wonin gen gebouwd. der Driessen en de kinderen van groep 8 van basisschool De Meent uit Leunen langs de Molenhofweg 42 bomen. En op het Nassauplein in de Oranjebuurt in Venray is voortaan een Prinses Amaliaboom te bewonderen. De Regio Venlo, het samenwer kingsverband tussen de gemeen ten Venlo, Venray, Horst aan de Maas, Helden en Gennep, is voor de verdere ontwikkeling van het vliegveld Niederrhein. De Regio maakt dit via een uitgebreide brief aan de Tweede Kamer kenbaar. De parkeerkelder in het gebied De Gouden Leeuw wordt een stuk kleiner. In plaats van 650 vakken komt er nu een parkeerga- In het gemeentehuis is de stuur groep kwaliteitsplan centrum opgericht. De stuurgroep heeft de opdracht om de kwaliteit van het centrum - in de meest brede zin van het woord - te verbeteren. Zes Venraynaren zijn koninklijk onderscheiden. Burgemeester Waals reikt de lintjes uit in de raadzaal. Mevrouw M. Schim van der Loeff- Savelsbergh (69) en W. Kremer (78) uit Venray worden benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, mevrouw L. van Bavel-van Nieuwenhoven (68) uit Leunen wordt benoemd tot Lid in de Orde van Oranje- Nassau, evenals de heren M. Turkije en wordt vervangen door zijn partijgenoot Lei Heidens. De absentie van Driessen valt ver keerd bij de oppositiepartijen. De opnamen voor de 1,5 urn- durende speelfilm, geregisseerd door Marijn Poels en tweede regisseur Frank van Zwamen, beginnen. De film is gebaseerd op het verhaal van koning Arthur en tovenaar Merlin in het bijzonder. De uiteindelijk productie zal een Engelstalige speelfilm worden. De basiseenheid Venray van de politieregio Limburg-Noord heeft een nieuwe chef: John Geraedts (43). Hij volgt Hans van den Heuvel op die is benoemd tot chef van de Vreemdelingendienst. "We maken ons zorgen over de criminalisering van het buitenge bied", zegt Ronald Verheggen, politiechef van het district Venray. "Zoals de toename van hennepteelt. Boeren verhuren hun schuren aan georganiseerde groepen. Als je een goed bedrijf hebt, dan laat je je daar niet mee in. Vorig jaar hebben we tiental len hennepplantages opgerold." Burgemeester Waals noemt het illegaal huisvesten van buitenland se werknemers in varkensstallen of kippenschuren crimineel gedrag, evenals het illegaal dum pen van afval wat steeds vaker voorkomt. Waals noemt de toene mende criminaliteit zelfs een bedreiging voor de leefbaarheid in de kerkdorpen. Tussen de dertig en veertig belangstellenden komen naar het oude raadhuis om de plannen van de ondernemer Van Benschot in te zien. Dit naar aanleiding van rage waarin plaats is voor vijfhon derd auto's. Door de kleinere omvang hoeft de parkeerkelder niet in twee lagen gebouwd te worden. Opvallend is dat de kost prijs gelijk blijft. De investering blijft 11,8 miljoen euro. Peter van der Velden is gekozen tot nieuwe voorzitter van Samenwerking Venray. Hij volgt Hub de Bruijn op die na vijftien jaar de voorzittershamer over draagt. De H. Antonius van Padua-kerk in Veulen staat letterlijk en figuur lijk in de steigers. Het kerkbestuur en de financiële commissie die de renovatie begeleiden, hopen dat de werkzaamheden nog in sep tember van dit jaar zijn afgerond. Het Literair Café bestaat 12,5 jaar en viert dit feestje met twee bijzondere activiteiten. Er wordt een vernieuwde, aantrekkelijke poëziewandelroute door het cen- Sonnemans (68) uit Veulen, P. Linders (71) uit Oostrum en A. Smeets (63) uit Venray. De weergoden zijn Koninginnedag gunstig gezind. Onder een stralend zonnetje is het een feest van jewelste in Venray. Muziek, dans, lekker een terrasje pikken en natuurlijk een drukbezochte koninginnemarkt. April: Koninginnedag 2004: Venray bruist!!! De gemeenten die deelnemen aan het Collectief Vraagafhankelijk Vervoer (CW) mentenpand aan de Henseniusstraat 98. 'De maat is vol', schrijven de bewoners in een brief aan het college van B en W. Een raadsmeerderheid van CDA, PvdA, Lokaal Aktief én de VVD kan instemmen met de duur dere parkeergarage op de Gouden Leeuw. Alleen Samenwerking en Joost van de Vorle zijn tegen. De investering blijft 11,8 miljoen euro, ondanks dat de parkeergele genheid afneemt van 650 naar 500 auto's. De Maastrichtste hoogleraar C. Spreeuwenberg gaat in opdracht van de provincie Limburg onder zoeken of de ziekenhuispost in Venray naar wens functioneert en of aanstaande moeders de behoef te hebben om weer in het Venrayse ziekenhuis te kunnen bevallen. Europees parlementariër Ria Oomen (CDA) is te gast in Venray. De Midden-Limburgse is volop bezig met haar verkiezings- campage voor het Europees parle ment op 10 juni. Om de renovatie van de H. Antonius van Padua-kerk in Veulen te financieren, houdt het kerkbestuur een rondgang in het Venrayse kerkdorp om geld in te zamelen. De restauratie van de Veulense kerk gaat in totaal 250.000 euro kosten. Na afloop van de derde voor ronde van De Kans zijn de vijf finalisten van deze Venrayse talen tenjacht bekendgemaakt: Poco Phantom uit Venray, dansgroep Las Empresas uit Horst, zangeres Daniëlle van den Homberg uit America, WEG, twee veelzijdige (bal)kunstenaars uit Breda, en de band Curfew. VieCuri Medisch Centrum heeft van het Nederlands Instituut voor de Accreditatie van Ziekenhuizen (NIAZ) het bericht ontvangen dat het initiële accreditatiebewijs is behaald. Een accreditatiebewijs is een erkenning dat het ziekenhuis de organisatie dusdanig heeft ingericht dat de waarborgen voor het leveren van kwaliteit aanwe zig zijn. Het is te vergelijken met een Michelin-ster voor een restau rant. het voorpagina-artikel in Peel en Maas. Bij het oude raadhuis is de ingang onder de grote trap open. Bij het betreden van de ruimte is een groot bord zichtbaar met daarop de voorpagina van Peel en Maas en de tekst '1 april'. Iedereen kan de grap wel waarde ren. Na een periode van vijf jaar neemt Harrie Francken afscheid als voorzitter van het Venray's Mannenkoor (VMK). Tijdens het drukbezochte zondagochtend concert wordt Theo Janssen als nieuwe voorzitter aan het publiek voorgesteld. Het raadslid dat de opmerking heeft gemaakt: "laat maar tien of twintig ambtenaren in het gemeentehuis zitten, er zijn er toch te veel", blijkt Joost van de Vorle te zijn. Althans dat beweren twee ambtenaren van de gemeen te Venray in een schriftelijke ver klaring. Van de Vorle ontkent de aantijgingen. Guus Janssen uit Heide slaagt er niet in de provinciale voorleesdag te winnen. De gemeente Venray viert de landelijke boomfeestdag. In de stromende regen planten wethou- April: Zes Venraynaren wor den koninklijk onderscheiden, onder wie A. Smeets (foto). trum van Venray gepresenteerd; ook is dichter Rutger Kopland te gast in het Theehuis. Dingus moet stoppen met de verbouw van het jongerencen trum. Dat bepaalt rechter Soutendijk in het kort geding dat de gemeente had aangespannen. Omdat beide partijen het niet eens kunnen worden over een gezamenlijk bouwplan is het jon gerencentrum gestart met zijn eigen renovatieplan. De oudste inwoonster van Venray, Marja (Marie) Burgers- Heesen, overlijdt op 103-jarige leeftijd in Het Schuttersveld. De laatste jaren genoot ze op haar eigen kamer van de fijne verzor ging en de activiteiten in zorgcen trum Het Schuttersveld. De eerste steen voor het nieu we arbeids- en scholingscentrum van de Rooyse Wissel wordt gelegd. Op de glazen steen staat de tekst gegraveerd: 'Een stap in de goede richting'. De steen staat symbool voor de open en transpa rante wijze waarop tbs-kliniek de Rooyse Wissel haar werk wil uit- De Dorpsraad Oirlo heeft zich in samenwerking met de stichting Aid Oeldere beijverd een oorlogs monument te plaatsen met als doel de herinnering aan de oor logstijd levend te houden. Het monument wordt tijdens een fees telijke plechtigheid onthuld. In het hele land herdenken Nederlanders de slachtoffers van WO II, oorlogshandelingen en vredesmissies. Ook in Venray worden de doden herdacht. Stichting CAI Venray zegt een donatie van 6.000 euro te doen aan de Stichting Fietsvierdaagse Venray. De organisatie van dit jaarlijkse evenement kan daarmee nieuwe pc's en een nieuw soft wareprogramma aanschaffen. Voorzitter Theo Zegers van de Dorpsraad Merselo biedt het plan voor het nieuwe wooncomplex in Merselo aan aan gouverneur Van Voorst tot Voorst van Limburg. Hij doet dit tijdens het werkbe zoek van de commissaris van de koningin aan Venray. De staat van de oudste panden van Venray aan de Hoenderstraat is zo verslechterd dat het dak en daarmee mogelijk ook de gevels op niet al te lange termijn kunnen instorten. Het college van B en W besluit dat de eigenaar binnen één week moet beginnen met het stut ten van de muren en het verster ken van het dak, als dat nog kan. De Volksuniversiteit moet 3907 euro subsidie terugbetalen aan de gemeente Venray. Ook de gemeenten Meerlo-Wanssum (3357 euro) en Sevenum (1557 euro) krijgen een gedeelte van de verstrekte subsidie over het jaar 2003 teruggestort. Dit heeft alles te maken met een afnemend leer lingenaantal van de Volksuniversiteit. De gemeente Venray sluit het afgelopen boekjaar af met een voordelig resultaat van ruim twee miljoen euro. Dat blijkt uit de jaar rekening die wethouder Heidens presenteert. Volgens Heidens wordt het overschot veroorzaakt door enkele incidentele meeval lers, de bezuinigingsoperatie en de strakke budgetdiscipline. Verkeerswethouder Jan Driessen (CDA) is afwezig bij het raadsdebat over de omstreden parkeergarage in de Gouden Leeuw. Driessen viert vakantie in Mei: Het Marianum is weer terug in de St.- Petrus 'Bandenkerk. hebben accountantsbureau Ernst Young opdracht gegeven om voor 1 september een rechtmatig- heidsonderzoek uit te voeren naar mogelijke financiële benadeling van de gemeenten en de provin cie door vervoerder Munckhof Groep. Dit naar aanleiding van een onderzoek dat het projectbu reau Deeltaxi Noord-Limburg (Trafficon) op verzoek van de gemeenten heeft uitgevoerd naar het functioneren van het CW. De bewoners van de Hensenius- en Patersstraat vragen de gemeen te Venray om maatregelen te nemen tegen de overlast die wordt veroorzaakt door het ver huren van kamers in het monu- teruggekeerd. Twee grote ruiten aan de voor gevel van jongerencentrum betreurt deze gang van zaken en heeft daarom aangifte gedaan bij de politie", aldus Jan Loonen. Dingus zijn ingegooid. De daders gebruiken een ijzeren putdeksel en en een metalen parkeerbeugel. "Een enorme ravage. Het lijkt wel een aanslag", aldus voorzitter Gijsbers die 500 euro uitlooft voor het vinden van de daders. "Dit is een doelgerichte actie. Een schadepost van 3000 euro." Colonia Espanola de Venray houdt op te bestaan. Na 30 jaar komt daarmee een einde aan de activiteiten van de Spaanse vereni ging in Venray. Kapelaan Van Dijck, priester van het rectoraat Heide, reikt de pauselijke onderscheiding 'Bene Merenti' in het Schuttersveld uit aan mevrouw Bieneke Meyboom, vanwege haar inzet voor het reco- raat in Heide. De gemeente Venray is er in samenwerking met Maessen Bedrijven weer in geslaagd om een internationaal bedrijf naar Venray te halen. Het Japanse bedrijf Nippon Express, een logis tieke dienstverlener in consumen tenelektronica, gaat zich in een hal van circa 10.000 meter2 op bedrijventerrein Smakterheide II vestigen. Het Marianum is weer terug in de St.- Petrus' Bandenkerk in Venray. Na enkele jaren in de res tauratie te zijn geweest in het Restauratie Atelier Limburg in Maastricht, is het prachtige beeld uit de vijftiende eeuw, geheel gerestaureerd, in de Grote Kerk De bezuinigingen bij defensie leiden tot een verlies van 365 banen bij de Groep Geleide Wapens in Vredepeel En de opheffing van het 801 en 804 squadron. Met veel militair cere monieel vindt de teruggave plaats van het commando over de twee quadrons aan de bevelhebber van de luchtmacht, luitenant-generaal Berlijn. Vervolgens worden de nieuw heringedeelde sqaudrons 802 en 803 opnieuw geïnstal leerd In zes Venrayse kerkdorpen zijn de kinderen van de groepen 7 en 8 van de plaatselijke basisscholen druk bezig met het interviewen van oud-gedeporteerden, of hun familieleden. Het betreft de dor pen Castenray, Heide, Leunen, Oirlo, Oostrum en Veulen, waar tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog in totaal 167 man nen en jongens in de leeftijd van 15 tot 60 jaar werden opgepakt, om als dwangarbeider tewerkge steld te worden in nazi-Duitsland. Volgens wethouder Driessen (CDA) zit de politie 'heel dicht' op de overlast die veroorzaakt wordt door jongeren in het pand Henseniusstraat 98. Er zijn ook afspraken gemaakt met de negen bewoners en de huiseigenaar, ant woordt Driessen in de commissie Stedelijk Beheer. De 33-jarige cliënt van tbs-kli niek De Rooyse Wissel in Oostrum, die niet terugkeerde van verlof, is terecht. De man meldt zichzelf bij zijn afdeling en is opgehaald op zijn verblijfplaats. Zijn verlofstatus is ingetrokken en zal te zijner tijd opnieuw beoor deeld worden. Het CDA-Venray doet bij de Venrayse politie aangifte van dief stal en vernieling van campagne- materialen in het kader van de Europese verkiezingen. "Het CDA rende accountantsvei heeft afgegeven. De r eeft e clang he Zo'n drieduizend, vooral Qlce ge wandelaars, beginnei k( regen aan de 46ste editie iaan(] Avondvierdaagse Venray fflbei van sportclubs, leerling a, scholen en ouders met gaan van start. Jan Loonen is de nieu' zitter van de Wildbeheen Venray. Tijdens de alj ledenvergadering volgt afgetreden Jan Houl Houben was vanaf de opi in 1985 voorzitter. 'PT, De uit ,00 itkon an de Juni: Drieduizend wandelaars nemen dit jaar deel aan de Avondvierdaagse in Venray. Bij uitgeverij De Fontein ver schijnt een kinderboek waarin de brandweer de hoofdrol speelt. Dankzij de medewerking van de Venrayse brandweer is 'De Vuurwolf een boek geworden dat een inkijk geeft in het werk van de brandweer. De begrafenisdienst van luite nant-majoor Evan Tom Davies, die op 30 november 1944 sneuvelde tijdens gevechten met Duitse mili tairen in Broekhuizen, is sober maar erg indrukwekkend. De gevallen Britse soldaat wordt onder grote belangstelling met veel militaire eer begraven op het Brits Oorlogskerkhof in Venray. Als Leers niet in Maastricht maar in Venray burgemeester was geweest, dan waren de caravans aan de Meerselsepeel al lang opgeruimd. Dat beweert raadslid Joost van de Vorle in het senioren convent. De gemeente heeft maatregelen aangekondigd tegen het illegale verblijf van Poolse sei zoenwerkers in een woonhuis en zestien caravans in Ysselsteyn. Het vergadersysteem (geluid) in de raadzaal functioneert onvol doende, vindt de gemeente Venray. Vanwege de gebrekkige geluidskwaliteit is het verloop van de beraadslagingen zowel voor de deelnemers als voor de toehoor ders moeilijk te volgen. De planeet Venus schuiftt voor de zon. De sterrenclub 'Ceres' van het Raaylandcollege stelt speciaal voor deze gelegenheid de sterren wacht open voor de leerlingen. Verkeersveiligheidsorganisatie 3VO verzorgt de 15e Nationale Straatspeeldag. Duizenden stra ten in Nederland worden afgeslo ten voor het verkeer en verande ren in speelstraten voor de kinderen. Ook in Merselo kunnen de kinderen enkele uurtjes veilig op straat spelen. De jaarrekening 2003 van de gemeente Venray is volstrekt onbetrouwbaar, oordeelt register accountant Leo Verhoef. "De raad moet het alkeuren en het college opdragen met een geheel nieuwe jaarrekening te komen die wel betrouwbaar is. Waarin wel alle baten en lasten verantwoord zijn." Volgens Verhoef klopt ook het gepresenteerde voordelige saldo van 2,1 miljoen euro niet. "In wer kelijkheid is er juist een tekort van 300.000 euro." De gemeente Venray noemt in een reactie de beweringen van Verhoef 'suggestief. De gemeente zegt dat de jaarrekening is opge steld volgens de geldende voor schriften. En dat huisaccountant Deloitte geen afwijkingen heeft geconstateerd en een goedkeu- Het CDA is in Venray winnaar van de Europese zingen. Bijna de helft v totaal aantal uitgebracht! men in Venray gaat naar h 4847 mensen (47,51 p brengen hun stem uit op ten-democraten. De politie sluit op last burgemeester shoar Istanbul aan de Langstra: cotheek Reload aan de Leeuw. Beide zaken gedreven door twee z; ners die al enige tijd een| ling conflict hebben. Oi politie de veiligheid van d« kers van deze zaken garanderen, werd overl< de burgemeester. De Archeologische Wei Venray neemt haar nieuvl kruimte officieel in gebrJ werkgroep is sinds enii gehuisvest in de vroegel tiersloge op het terrein ij Anna. Vice-voorzitter Gei Beijer van museui Freulekeshuus en wet? Mathieu Emonts van Veni richten samen de openingi ling door een naamplaat^ hangen. 1 !g<i t Het lijken wel Hollyw< ren, de eindexamenleerlinj het Raayland College in In De Witte Hoeve vindt hi cen bal plaats als afsluiting va aam vijf, zes of nog meer jaren ren op school. De ituwi snel lame Middels het onthullen v bouwbord door Wonen wordt het startschot gi voor de renovatie van vier zes flats in de wijk Veltum van de zes flats in de wijk gesloopt, de overige vier gaan een flinke opknapbei flats krijgen onder meer ee we douche en een ander ken. inge oen :en r vord nves lalve si jmil de d; dak a dat h ten. pann In ;eldl 'oor scha Thuiszorg Noord-Lil,an neemt afscheid van directe s njc Rambags. Na een carriè directeur van de gezinsverz in Venlo en later als besti van Thuiszorg Noord-Lin maakt Sjef Rambags na 2 gebruik van de mogelijkhe met vervroegd pensioen te r Hij wordt opgevolgd dool Ploegman. De sluiting van Shoarn Istanbul aan Langstraat sc Venray en het café/disco Reload aan de Gouden Leei j, is door burgemeester Waai Venray met vier weken verl De zaken werden gesloten v ge een zakelijk geschil beide zakenpartners. Zij daarbij beiden aangifte bedreiging met een vuurwaj j^1 jvalle Voor de reconstructie vi oms projecten in de gemei jen Venray en Meerlo-Wanssun 2004 nog een bedrag van 1, joen euro beschikbaar. Mc honoreren van het Jaarplan door de provincie Limburg de Gebiedscommissie Meerlo-Wanssum dit totaalb binnen. laag. voor de zt Dt burg ken hou< het ond< Bedrijventerrein De Brier de alternatieve locatie vot I geflopte woonboulevard o wijz het I ster Sada aan 'de t Hulst II. Op het terrein v: WOf voormalige gemeente werf a Acaciastraat, drie hectare g komt ruimte voor winkel Juni: De begrafenisdienst van luitenant-majoor Evan Tom Davies, die op 30 november 1944 sneuvelde tijdens gevechten met Duitse militairen in Broekhuizen, is sober maar erg indrukwekkend. Leenbakker en Praxis. Op het Schouwburgplein het evenement Kom en bel agrarisch dorp plaats. In dit kunnen kinderen leren wal agrariër allemaal doet voordu product op de markt komt. E diverse activiteiten voor jot oud. Wereldwinkel Venray n officieel haar vernieuwde aan de Patersstraat feesteli gebruik. Het pand krijgt een lift, waarbij het de bedoeli dat alle 400 wereldwinkel! Nederland eenzelfde uitstal krijgen. De aftrap van de bouw vj nieuwe publiekshal gemeentehuis. Wetho Heidens verricht de opening! deling. De huidige publieks! i| verdwijnt en wordt straks richt als een informatiecent De oplevering van de nieuwb is in december. Bi de 1 gem boel com Vi kin<

Peel en Maas | 2004 | | pagina 8