Het Venrayse jaar 2004 in beeld 2004 2005 oorspoedig 2005! Januari Februari Redactie Peel en Maas: Maart II EN MAAS Donderdag 30 december 2004 - Pagina 7 ft re ■Bee redactie van Peel en Maas een selectie gemaakt van de igrijkste gebeurtenissen die het afgelopen jaar in de eente Venray plaatsvonden, korte samenvatting van de te drie maanden van 2004 u op deze pagina. jaarwisseling in Noord- en tien-Limburg verloopt bijzon- rustig. Volgens de politie is wel druk op straat en in de :ca, maar zijn er niet meer lenten dan tijdens een norma- tgaansavond. gelegen kledingwinkels van Paul Brouwer Herenmode, Sluis Leder, Helderman Sport en Blokker lopen water- en/of roetschade op. Uit het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon is een uniek exemplaar van Hitiers boek Mein Kampf gestolen. Drs. Harrie Smeets is officieel geïnstalleerd als nieuwe deken van Venray. Smeets is de opvolger van deken Coenen die eind vorig jaar naar Weert vertrok. Harrie Smeets (43) was pastoor in Maastricht-West waar hij vijf parochies onder zijn hoede had. Naar schatting 1.000 leerlingen komen op de eerste dag samen met hun ouders naar het TOC. Het bezoekersaantal van de hele manifestatie Kies Techniek wordt geschat op ongeveer 4500 bezoe kers. Prins Willy en zijn adjudanten Rob en Juan vormen het nieuwe trio van De Piëlhaas. In de kapel van het Vincent van Gogh Instituut is de nieuwe plaats van een oud glas-in-loodraam van P. Wiegersma onthuld. Wiegersma, in 1920 geboren in Deurne, ontwierp en vervaardig de rond 1950 een gebrandschil- De stormschade door de zware zuidwesterstorm valt in de regio Noord- en Midden-Limburg mee. Er wordt 41 maal een beroep gedaan op hulp van een van de brandweerkorpsen. Het gemeentehuis wordt ont ruimd na een bommelding, 's Morgens komen bij de gemeente twee dreigbrieven met de mel ding binnen, waarna alle mede werkers in opdracht van burge meester Waals met spoed naar buiten worden gedirigeerd. ij Fotozaak Hoedemaekers, cstigd aan het Henseniusplein 1 Venray, is een oudejaarslot de Staatsloterij verkocht waar- 10.000 euro is gevallen. )e Venrayse dorpen willen ook aanmerking komen voor de iw van starterswoningen. Dat rijft het dorpsradenoverleg in brief aan de gemeente. Het Iatief voor duizend goedkope ipwoningen in Limburg is omstig van de provincie. larmonie Euterpe ontvangt tij- is het traditionele nieuwjaars- icert in de schouwburg van f Raedts van de Stichting enden van Euterpe 4000 euro ir de aanschaf van twee nieu- instrumenten. ei Pouwels uit Heide neemt :heid van het dorpsradenover- Pouwels is vanaf 1996 lid van dagelijks bestuur namens de ine dorpen. Hij wordt opge- door Theo Kooter uit •depeel. Lei Pouwels stopt na intig jaar ook als voorzitter van dorpsraad in Heide. ïfoe telefoon bij de klantenservi- busonderneming Hermes ■lat roodgloeiend. Veel reizigers Pigen over de soms extreme jsstijgingen in het nieuwe jaar. is een gevolg van de verklei- ig van de zones. NLW Groep, genomineerd door Industriële Club Venray e.o., at de Loek Nelissenprijs. Een Jtse directeur Henk van der Pas mt de Venrayse ondernemers- is in ontvangst. fin de Grotestraat breekt brand l in een bovenwoning. De ind is zo hevig dat maar liefst |ht tankblus- en twee ladderwa- s uit de regio bij de bestrijding n het vuur worden ingezet. De woner (85) wordt uit de boven ging bevrijd. De schade is ferm; ook de onder de woning Bij de Oostrumse tbs-kliniek de Rooyse Wissel start de bouw van het arbeids- en scholingscentrum. Met de komst van dit centrum beschikt de kliniek over grotere ruimtes voor arbeid en productie, zodat voor een betere dagbeste ding voor de patiënten kan wor den gezorgd, Aan Vorst en Vaderland gehecht, doch tevreden zijn zij niet. Dit is de titel van het boek dat Eric Lemmens uit Ysselsteyn schrijft in het kader van de reeks De Natiestaat, Politiek in Nederland sinds 1815. Voor Lemmens is het tevens zijn proef schrift dat hij verdedigt om de Op het Annaterrein in Venray vindt de officiële opening plaats van de nieuwe Muziek Werk Plaats. Dit atelier is bedoeld voor kunstenaars met een psychiatri sche achtergrond voor wie bestaande maatschappelijke voor zieningen onvoldoende aansluiten om weer structuur en inhoud aan hun leven te geven. De raadzaal in het gemeente graad van doctor aan de Universiteit in Maastricht te ver krijgen. Plus Van Dijck in Venray is uit geroepen tot beste supermarkt van Limburg. ROOD Noord- en Midden- Limburg, de jongerenorganisatie van de SP, ondersteunt de kraak- actie van 23 Venrayse jongeren die het gebouw Theresia, onder deel van de voormalige psychiatri sche instelling Sint Anna in Venray, bezet houden. De jonge ren willen onder andere de grote woningnood onder jongeren onder de aandacht brengen. Februari: De Traay Out van het Raayland College staat bol van het talent. huis, waar de commissie Maatschappelijke Diensten verga dert, is extra beveiligd. Gevreesd wordt voor een invasie van Dingus-jongeren na de aankondi ging van wethouder Emonts dat de gemeente juridische stappen doorzet tegen het jongerencen trum. In april 2002 legde een ver woestende brand De Witte Hoeve grotendeels in de as. Eindelijk is het zover. De Witte Hoeve wordt officieel heropend. Henk Lammen Ron Koenen Henk Willemssen Christ van den Munckhof Opmaak kerst- en nieuwjaarpagina's: Johan Loonen K->V vri;- w jjv sociale huurwoningen. De bestaande huizen langs de Noordsingel blijven staan. Vlak daarachter is ruimte voor twaalf particuliere bouwers op royale kavels. In het gebied, achter de huizen aan de Overloonseweg, komt een appartementencomplex met vier bouwlagen. Omdat er nog steeds een flinke wachtlijst bestaat voor tbs-patiën ten, wil het ministerie van Justitie in Nederland ongeveer honderd extra tbs-plaatsen creëren. Dit zijn met name behandelplekken bui ten de tbs-klinieken. Tbs-kliniek de Rooyse Wissel uit Oostrum krijgt 24 van deze behandelplaat- Het carnavalsprogramma in Dingus gaat toch door. Het jonge rencentrum overwoog met de car navalsdagen de deur op slot te doen. Vooral vanwege de explo sieve sfeer tussen groepen jonge ren in Venray. Nu is de knoop doorgehakt dat Dingus met carna val gewoon geopend is. Het Dingus-bestuur treft extra veilig heidsmaatregelen om alles in banen te leiden. Het is afzien voor het publiek dat langs de route staat van de grote optocht in Venray. Koude handen en voeten en rode oor tjes, maar het is wel de moeite waard. Hoewel de stoet zo af en toe stokt, geniet jong en oud van de kleurrijke stoet. Groot feest in verzorgingshuis Het Schuttersveld in Venray. Bewoonster Anna Versleijen- Cuppen wordt honderd jaar. Burgemeester Jos Waals komt de 100-jarige feliciteren en harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum brengt een serenade. De ontruiming van het gebouw Theresia op het Annaterrein ver- Januari: een grote brand legt een kledingwinkel in de Grotestraat volledig in de as. derd raam ter gelegenheid van de nieuwbouw van Paviljoen M van het Servatius. De jongeren die in het Theresia- gebouw op het terrein van het Vincent van Gogh bivakkeren, moeten het gebouw binnen tien dagen verlaten. Dat bepaalt de rechtbank in Roermond in het kort geding dat het VvGI tegen de krakers had aangespannen. Het noodweer dat Nederland teistert, eist ook in Venray zijn tol. De Grote Kerk wordt door een blikseminslag getroffen. Karlijn Theeuwen van basis school De Stek uit Castenray is Venrays Voorleeskampioen 2004. In de bibliotheek strijden acht kandidaten van de voorronden op de basisscholen om deze titel. Loes Philipsen van De Toverbal uit Venray wordt tweede en Guus Janssen van basisschool De Hei uit Heide derde. Opnieuw vertraging voor de verhuizing van uitgaanscentrum De Steeg naar bedrijventerrein De Hulst. Vanwege het langdurige uitstel van de komst van woon boulevard Xenter moet De Steeg uitwijken naar een andere locatie op De Hulst. De discotheek komt nu dicht bij de nieuw aangelegde rotonde op de Deurneseweg te liggen. Ruim 25 bewoners van de Stationsweg richten een actieco mité op. Zij wonen allen tegen over het Servatiusterrein. 'We zijn geschrokken van de bouwplan nen en maken ons ernstige zor gen", zegt woordvoerder Tom Receveur. De bewoners uiten in een brief met een handtekenin genlijst hun verontrustheid aan de gemeenteraad. Frans van de Heuvel neemt afscheid als toneelmeester van de schouwburg. De Venraynaar staat bijna 40 jaar met hart en ziel klaar voor de schouwburg en dan voor al achter de schermen. Wat een talent weer! Voor de negende keer staat deze week de jaarlijkse Traay Out van het Raayland College op de cultuur agenda van de schouwburg. Maar liefst dertig acts, uitgevoerd door 275 leerlingen en 39 personeelsle den, op het gebied van zang, dans, toneel, acrobatiek en caba ret maken van de Traay Out ook deze keer weer een wervelend spektakel. De discussie over het rapport over de gesloopte vakantiewo ning in Merselo spitst zich toe' op het functioneren van het ambte narenapparaat. Ike Busser (Samenwerking) eist in een motie dat Wilco van der Kint, medewer ker van Bouwen en Milieu, oneer vol ontslag krijgt. Ook de andere oppositiepartij WD uit zware kri tiek. De nieuwe uitbreidingslocatie Brabander-rest heeft een nieuwe naam: Aan den Heuvel. Wonen Venray bouwt ongeveer vijftig loopt zonder problemen. De meeste jongeren die het gebouw kraken, hebben het pand enkele dagen terug al verlaten. publiek. Er wordt gewerkt aan het Schouwburgplein en het Henseniusplein in het centrum van Venray. Er worden in totaal zeventien inritten voor minderva- liden aangelegd, die ervoor zor gen dat de pleinen ook voor oude ren en mensen die slecht ter been zijn gemakkelijk toegankelijk wor den. Ton Teeuwen-Peeters stopt als CDA-fractievoorzitter. Zij heeft drie jaar de kar getrokken en vindt het nu tijd dat een ander dat gaat doen. De toch al verstoorde verhou ding tussen het ambtenarenappa raat en de politiek loopt een nieu we deuk op. Op dinsdag 3 februari, de dag van de bommel ding, zegt een raadslid tegen een Venraynaar Mare van der Sterren is officieel geïnstalleerd als lid van de Derde Kamer. Hij is het komende jaar parlementariër in dit nationale schaduwparle- ment over ontwikkelingssamen werking. De gemeente Venray stuurt een brief naar de Tweede Kamer om haar zorgen kenbaar te maken over de gevolgen van de afschaffing van de OZB en de maximering van de overige OZB- tarieven, zoals is voorgenomen door het kabinet. Het Lokaal Historisch Platform Venray kent een subsidie van 250 euro toe aan de Venrayse werk- groep van de Stichting Deportatie Oktober 1944 Noord- en Midden- Limburg. Het platform is tevens bereid een bijdrage te leveren in de kosten van de in zes Venrayse dorpen te plaatsen plaquettes en eventuele monumenten. Directeur Pieter van Dreumel roept het ziekenhuispersoneel bij een in het personeelsrestaurant in Venray. Aanleiding zijn de onrust- zaaiende berichten in de pers over een mogelijke overname van VieCuri door het consortium Sturkenboom. Van Dreumel maakt tijdens de bijeenkomst dui delijk dat overname in het geheel niet aan de orde is. Er wordt een begin gemaakt met het opknappen van de Engelse tuin, het ommuurde stad- sparkje aan de Raadhuisstraat naast de oprit naar het gemeente huis. De Engelse tuin moet straks Voorzitter Joost Linskens van de Oostrumse dorpsraad verwij dert samen met dorpsraadslid Maria van den Boogaard een tweetal koperen herdenkingspla ten uit het leegstaande stations- pand in Oostrum. De platen bevatten de namen van enkele mensen die omkwamen tijdens de Tweede Wereldoorlog. De Venrayse politie zet op vrij dag- en zaterdagavond en -nacht een eigen openbare ordedienst in en rond het centrum in. Deze extra inzet komt boven op de nor male bezetting op beide uitgaans avonden. 'We hebben te maken met een toenemende mate van overlast. Het zijn vrijwel steeds dezelfde groeperingen die voor problemen zorgen. Het is nodig dat daarvoor extra politie aanwe zig is", verklaart politiechef Hans medewerker van Publieksdiensten: "Laat maar tien of twintig ambtenaren in het gemeentehuis zitten, er zijn er toch te veel". Dit staat in het ver slag van een onlangs gehouden evaluatiebijeenkomst over de bommelding. Het huiskamerproject in Brukske zit met een financiële strop. Onbekenden breken in in wijkgebouw de Kiosk. Guus Janssen uit Heide mag door naar de Provinciale Voorleesdag. De leerling van basisschool De Hei uit Heide wint de tweede prijs tijdens de regio nale voorleesdag die gehouden wordt in de Venrayse bibliotheek. Er zijn concrete plannen om in het plan Servaashof een Venrays museum te stichten. De besturen van het Vincent van Gogh Instituut en het geschied- en oud heidkundig museum 't Freulekeshuus ondertekenen hier voor binnenkort een intentiever- Het bureau Fondswerving van Synthese slaagt er niet in de kwartaalprijs van 'De Venlose Start' binnen te slepen. In het museum Van Bommel Van Dam wordt het bedrijf van Duppen Loudspeaker Design uitgeroepen tot winnaar. De Venrayse jagers verwijderen in het kader van de landelijke schoonmaakdag in totaal onge veer 18 m3 vuil uit het buitenge bied. Autobanden, tractorbanden, landbouwplastic, een halve diep vries en veel huisvuil in vuilnis zakken is het resultaat van hun opruimdrift. De uitvaartdienst van prinses Juliana vindt plaats in de Nieuwe Kerk in Delft. De overleden prin ses (94) wordt bijgezet in de Koninklijke Grafkelder van de kerk. De gemeente Venray opent een condoleanceregister. Er is brand gesticht bij de nieu- wordt ontruimd na een bommel- ding. we moskee in Brukske. Omwonenden en voorbijgangers slaan alarm en het vuur kan snel gedoofd worden. De CDA-fractie in Venray kiest Gerda van Stelten als nieuwe frac tievoorzitter en daarmee tevens als politieke leider van de partij. Zij is de opvolger van Ton Teeuwen-Peeters. De brief van de OR over de ver stoorde relatie tussen ambtenaren en politiek kan op instemming rekenen van de coalitie. CDA, PvdA en Lokaal Aktief hebben er begrip voor dat de ondernemings raad op deze wijze zijn ongenoe gen uit over de 'neerbuigende manier' waarop sommige politici zich over ambtenaren uitlaten. van het CDA. Zij volgt Ton Teeuwen-Peeters op. Februari: De grote optocht in Venray trekt weer duizenden bezoekers. De fractieleiders in de gemeen teraad eisen excuses van én maat regelen tegen het raadslid dat zich 'misdroeg' na de bommelding. De opmerking 'laat maar tien of twin tig ambtenaren in het gemeente huis zitten, er zijn er toch te veel', is totaal verkeerd gevallen. De fractievoorzitters weten (nog) niet wie het bewuste raadslid is geweest wiens uitspraken voor veel consternatie hebben gezorgd en kwaad bloed hebben gezet, vooral bij het ambtenarenappa- Duizend belangstellenden bezoeken de open dag van VieCuri, locatie Venray. De Raad van Bestuur van het ziekenhuis is 'onzettend content' met dat aan tal, laat voorzitter Pieter van Dreumel weten. Na een afwezigheid van zes jaar is de gerestaureerde grote klok van de St.- Petrus' Bandenkerk vanuit Asten naar de kerk gebracht en in het portaal, gezet. Na de heilige mis wordt de klok tijdens een korte plechtigheid opnieuw ingezegend en daarna de toren ingetakeld. De Lions Veiling in Venray is een groot succes. De opbrengst gaat net als in voorgaande jaren naar enkele goede doelen. De raadzaal in het gemeente huis puilt uit. Zo'n 125 belangstel lenden, grotendeels jongeren, komen op de informatieavond af over de vijftig starterswoningen die aan de Noordsingel gebouwd worden. Na afloop overheerst toch een lichte teleurstelling. "140.000 euro voor 75 vierkante meter is wel erg veel geld", zegt een aanwezige die een spontaan applaus oogst. 1 I i l i

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7