takkend kerstconcert errast de trouwe MK-aanhang 1 pekvette avond met pec Fed da Funk Kunst ie Springplank De Notenkraker in schouwburg KBO nieuws Voorbedachte daden Nieuwjaarsconcert Oud papier Desselke VBB Rode Kruis afd. Venray KW Venray KBO afd. Venray-kom Doe mee met het Literair Café Omroep Venray Alice's restaurant in de Evenaar Veldeke Centrale van Ouderen verenigingen Prins uitroepen in Veulen Met deeze nieuwe jare EL EN MAAS (>e twee VMK/LSO concerten vorige week in de schouw- •g gegeven werden, mogen zeer geslaagd bestempeld rden. De concerten werden ;even in het kader van het jarig bestaan van het Ven- Mannenkoor. Een recen- door Peter v.d. Velden, 'ijdens het kerstconcert van k Venrays Mannenkoor werden I c wereldpremières met enor- overgave uitgevoerd. Deze mières werden aangevuld met scala aan prachtige werken B. Smetana, A. Dvorak, J. Suk A. Sullivan. Virtuoos was het oospel van de gebroeders ty en Paul Huyts. Hun quatre mainwerken. Moravische duetten van A. Dvorak werden oorstelend uitgevoerd. Na de pauze stonden Psal 149 van A. Dvorak en het ker storatorium van Jean Lambrechts op het programma. Vanaf maart van dit jaar studeerde het VMK op deze twee werken. Vooral ook met de deskundige hulp van Sjaak Janssen, tweede dirigent van het VMK, zijn deze twee unieke zang werken op tijd gereed gekomen. Een groot compliment treft de zangers want behalve vele uren zelfstudie is er per zanger gemid deld 110 uur gerepeteerd. De laat ste weken zelfs twee repetities per week en ook nog twee repeti tiezaterdagen, zowaar geen klei nigheid De solisten Marijke Hendriks (alt), Harald Quaden (tenor) en Math Dirks (bas) zijn door de dirigent Anton Kropivsek geselecteerd omdat zij vertrouwd waren met het muzikale idiom van Jean Lambrachts. Ook het LSO, dat ingestudeerd werd door concertmeester Theodora Gerats, heeft in zeer korte tijd de echt niet eenvoudige werken ingestu deerd. Popkoor Venrode en de Zangers van St. Frans, die het grote aantal muzikanten moest completeren, waren zeer goed voorbereid. Dit alles leidde tot een geweldig muzikaal geheel. Vooral het kerstoratorium van Jean Lambrechts heeft van alle muzikanten het hoogste concen tratieniveau geëist en dat wat heel goed te beluisteren. Met name de finale was muzikaal groots en ver bluffend goed. Alle muzikanten werkten zeer geïnspireerd onder de geweldige en koelbloedige lei ding van Ton Kropivsek. De wils kracht en gedrevenheid van u allen, maar vooral ook van Anton hebben het VMK weer eens uit drukkelijk op de kaart gezet. Hulde hiervoor en om met de woorden van de voorzitter te spreken, wil ik zeggen: u hebt de opgaande lijn prima te pakken, ga zo door dan zal het 100-jarig jubi leum een gigantisch muzikaal spektakel worden. Het oud papier in de wijk het desselke en de flat hoge beek wordt opgehaald op donderdag 30 december er wordt om 18.00 begonnen het papier graag goed gebundeld of in dozen aan de weg zetten. De container aan de Hubenhof van de St. Heil der Zie ken is vrijdag de gehele dag geo pend ook hier kan men zijn oude papier brengen. De container in Veulen is de gehele week open. Woensdag 5 januari halen ze het papier op in de wijk Vredeskerk en de flat Gouden Leeuw. Veltum Vrijdag 31 december wordt er in de wijk Veltum (het gedeelte dat omsloten wordt door Langstraat, Weg in den Berg, Kempweg en Westsingel) door leden van DOS Venray oud papier ojpgehaald. Zij verzoeken u om het papier goed gebundeld of in dozen verpakt uiterlijk om 13.00 aan de straatkant gereed te zetten. Landweert EDI Op maandag 3 januari halen de leden van DOS wederom het oud papier op in de wijk Landweert 111. Met het inzamelen wordt om 9.00 begonnen, en u wordt ver zocht het papier in dozen of goed gebundeld tijdig aan de straatkant gereed te zetten. PEEL EN MAAS een abonnement waard Op 4 januari komen zij om 20.00 in De Witte Hoeve voor het eerst weer bij elkaar in het nieuwe jaar. Op dinsdag 11 januari verzorgt het Ned. Rode Kruis afd. Venray een les over vergiftiging, alcohol en drugs. Gastdocent is een mede werker van het Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs (CAD). Zij nodigen alle geinteres- serden uit om, geheel vrijblijvend, aan deze les deel te nemen. Het lokaal is gevestigd in de Clockert, Bergweg 4 in Venray. Aanvang van de les is 19-30 uur. Deelname, koffie en thee zijn gratis. Graag vooraf even aanmelden via tele foon 06-21654343 of 0478- 585936. In de loop van 2005 zul len er nog enkele open lessen worden gegeven. I Eaterdag 1 januari maakt de pd Spec Fed da Funk haar buut in Venray. Op deze ^uwjaarsdag zijn zij om iOO uur te bewonderen in fé de Tijd. In de huidige penstelling is de band vanaf ptember 2004 bij elkaar. ipec Fed da Funk heeft onder jlere een Venrays gezicht ook al tft de band haar wieg en repeti- Iionk staan in Helmond. Angeli- e Lemmens (zang) en Marcel Jents (percussie) zijn een setje |;ende en ervaren muzikanten Venray. De toetsenist Robert el geeft les aan groep acht van 1 Petrus Banden School. Zoals jftbij een debuutoptreden hoort Ide band zich graag aan u voor- lllen. Maar liefst twee ijzerster- ')oegbeelden kent Spec Fed da Snk: de zangeressen Angelique mens en Angela van den ïvel. Angelique zong onder Ier jazzy getinte soul, en Angela jng reeds eerder in een cover- Id. |amen zijn ze de best denkbare igeres; van hoog naar laag en iit buiten adem. Robert Snel TVt al meer dan tien jaar als i eur op de planken, en nu ook bandlid van Spec Fed da Funk. u hem op het podium in de en, hij is een beest! Hij heeft toetsen en weet ze allemaal te den. Marcel Barents is de laat ste aanwinst voor Spec Fed da Funk. Deze duizendpoot trom melt en tingelt op alles wat los en vast zit, en weet daarmee de band van een enorme drive te voorzien. Deze percussionist is zo gedreven dat hij meestal als laatste stopt. De vetste discóbeats en de heftigste grooves, daar moet een rockverle- den aan vast zitten. Inderdaad heeft slagwerker Rene Rooijak- kers in diverse rockbands zijn sporen verdiend, maar bij Spec Fed da F\ink gaat hij juist terug naar zijn roots: da groove. Mauri ce Vermaes speelt gitaar, of dat nou zo'n dikke jazzgitaar is, of een funky fender modelletje, ze ken nen geen geheimen meer voor hem. Hier en daar scheurt hij nog wel eens lekker door de bocht, en een moppie zingen kan die ook al. Basgitarist Jean Paul Scheepers weet uit slechts vier snaren een geweldige groove neer te zetten, die dwars door de muren heen walst. Al beweegt hij zelf meestal uit de maat, ritmisch is zijn spel altijd dik in orde. Met of zonder frets, hem maak je niet gek. Kortom een mooi duppie van allround muzikanten die wel een feestje willen bouwen. Iedereen die zin heeft in spekvette disco en soul met een snufje funk is op 1 januari vanaf 18.00 uur welkom in café de Tijd. nderdag 30 december (van- >nd) oudejaarspyjamadisco »r de kinderen van de groepen n 5. van 18.30-20.00 staan op programma: limbodansen, clendans en danswedstrijd. Dit 5 op één voorwaarde: jullie eten wel in pyjama komen, kde leiding. Na de clubavond rdt de aal en het kantoor hele- al ontruimd. De vloer wordt landeld. De ruimploeg wordt zocht om 20.15 aanwezig te andag 3 januari van 18.30- 00 club voor de kinderen van >ep 3. het is nieuwjaar geweest, inog een beetje feest. Trek wat ks aan, dat staat beter bij de rrel Aansluitend program- vergadering van de maandag- m isdag 4 januari clubavond voor jeugd van de groepen 6, 7 en 8 en de schoolverlaters, van 18.30- 20.00 staat het nieuwjaarsfeest op het programma. Donderdag 6 januari, kaartspelle tjes voor de kinderen van de groe pen 4 en 5. eveneens op donder dag, vergadering werkgroep kinderoptocht, aanvang 20.15 bij Yvonne. Opgeven voor de kinder optocht kan tot en met 6 januari. Dinsdag 4 januari ledenavond. Deze avond zou worden verzorgd door Kees van Leeuwen. Door omstan digheden kan dit niet doorgaan, niaar wordt waargenomen door Syn these, met als hoofdthema ouderen zorg. De avond wordt verzorgd door Anja Damhuis. Voor de excur sie op 15 februari naar Den Dikken Bekker in Eksel kan men zich nog opgeven bij Tonny, kosten 10 euro. Computercursussen: Op 11 januari 2005 zal de KBO afd Venray-kom starten met een cursus digitale fotografie voor beginners. Deze cursus zal bestaan uit 8 lessen op dinsdagmorgen van 09 30 - 11.30 uur. Op 12 januari 2005 zal even eens gestart worden met een cur sus digitale fotografie voor eenie der die al een klein beetje ervaring heeft met deze vorm van fotobe werking. Ook deze cursus zal bestaan uit 8 lessen telkens op de woensdagmorgen van 09 30- 11.30 uur. De cursussen zullen doorgang vinden bij voldoende deelname. Enige computerkennis is wel gewenst. Daarnaast kunt u zich ook weer inschrijven voor de cur sus Internet-Email, de cursus Word en de cursus ExeL. Voor informatie en inschrijving kunt u terecht bij: Miriam Swinkels, 583071 of mailen naar: miriam..swinkels ©home.nl Donderdag 30 december 2004 - Pagina 27 Schouwburg Venray start het jaar 2005 met twee voorstellin gen: het sprookjesballet De Notenkraker en de familievoor stelling Assepoester. De Noten kraker, sprookjesballet van ballet gezelschap van de Staatsopera van Tatarstan, maandag 3 januari, aan vang 1900 uur. De Staatsopera van Tatarstan komt dit seizoen terug met de bal letvoorstelling De Notenkraker. Dit betoverende sprookjesballet speelt zich af op kerstavond. De vele verschillende thema's in het verhaal worden in schitterende dans vormgegeven. Spectaculaire Pas de deux, schaatsers, groeps- dansen zoals de vervaarlijke strijd- dans, de exotische Spaanse dans, de Bloemenwals etc. etc. Maar bijna even zo belangrijk in dit sprookjesballet is de enscenering; de belichting, de decors en kos tuums, de poppen, de wonder baarlijke gedaanteverwisselingen, de spannende figuren, zoals levensgrote muizen, maar ook de opkomst van allerlei bekende sprookjesfiguren. Door deze com binatie is de Notenkraker hét suc cesballet geworden. In de uitvoe ring door het beroemde gezelschap van Tatarstan, dat bewezen heeft zowel dansant als in de aankleding tot de top van de klassieke balletwereld te behoren, komt u ogen tekort. Een hoogte punt in het theaterseizoen. Balle tuitvoering waar echte liefheb bers nooit genoeg van zullen krijgen. De voorstelling Assepoester op woensdag 5 janari is uitverkocht. Weer is er een jaar voorbij. Weer een jaar waarin de poëzieliefhebbers in Peel en Maas aan hun trekken hebben kunnen komen via deze rubriek van het Literair Café. Hulde aan de inzenders van de oplossingen. Zij gingen telkens weer op zoek naar het juiste gedicht en lazen daar vaak tientallen andere gedichten voor. Het moeten wel echte liefhebbers zijn! Hopelijk heb ben ook zij daarvan genoten. De novemberopgave was een fragment uit het gedicht "Geen kerstcan tate" van Hans Andreus. Het is een gedicht, waarin de hunkering naar gerechtigheid en naar een aarde zonder marteling en moord centraal staat. Onze dagen vragen niet om engelenstemnien of mooie dromen maar "om het licht dat van puur licht kind is en woord"! Hans AndreusGeen kerstcantate Niet alleen in het holst van de nacht van het jaar, iedere dag van het jaar heeft het licht het koud. Het vraagt om geen engelenstemmen, het hongert naar een beetje gerechtigheid aan deze kant van de tijd. Een dromen doet het ook niet van eeuwige hemelse zomers in en om het vaderhuis het hunkert naar aardse dagen ooit zonder marteling en moord, het licht dat van puur licht kind is en woord. De winnaar bracht op een na alle opgaven tot een goed einde! Met ere gaat de eerste prijs dit jaar naar de heer J. Craghs met 100 punten. Op 23 januari zal hij gehuldigd worden De eindstand laat verder het vol gende zien: de heer G, Keijzers scoorde 90 punten; mevr. L. Colsen 60 punten; mevr. R. van Daal behaalde 40 punten en mevr. L. Geurts scoorde 20 punten. Maar ook alle lezers van Peel en Maas, die genoten hebben van de gepubliceerde gedichten zijn een beetje winnaar. Het was dit jaar weer een ruime keuze uit het scala van Nederlandse gedichten, die de revue passeerde. Er valt goed nieuws te melden: In het volgend jaar wordt de wedstrijd voortgezet met een nieuwe ronde, met nieuwe kansen. Het is voor het dertiende jaar opeenvolgende jaar van zijn bestaan dat deze rubriek in 2005 zal verschijnen! De uitreiking van de Raadselige Rozen voor proza en poëzie zal op zondag 23 januari plaatsvinden. Een record-aantal deelnemers zond dit keer een proeve van bekwaamheid in! En als u toch uw nieuwe agenda aan het invullen bent: op 5 maart is de theateruitvoering van de Max Havelaar in de schouwburg gepland, met als extra voor het eerst in Venray een aansluitend boekenbal. Er komen in het eerste halfjaar nog twee bekende schrijvers naar Ven ray: op zondag 13 maart Abdelkader Benali en op zondag 22 mei Joost Zwagerman. Op 10 april wordt u uitgenodigd door de proza- en poë- ziekring, die een seance organiseert met de natuur als thema. Er is dus weer voor elk wat wils! Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio - tegen betaling van een minimale bijdrage van 16.00 per jaar - kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activi teiten van het Venrayse literair Café. Hij krijgt het programma thuisge stuurd en bovendien ontvangt hij reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. En dat is beslist de moeite waard! Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR VENRAY, Telefoon: 0478-582948 maar ook op de aantrekkelijke web site: www.literair-cafe-venray.nl Van dinsdag 18 t/m zondag 23 januari wordt de Senioren expo gehouden in het evenementen complex Koningshof, Locht 117 te Veldhoven. De beurs omvat de volgende thema's: sfeervol wonen, reizen, gezondheid en beweging, hobby en creativiteit en een infomarkt. De beurs is dagelijks geopend van 10.00-18.00 uur. Vrijdag 21 en zaterdag 22 januari zijn speciale Limburgdagen en staat het podi um in het teken van Limburgse artiesten, koren en orkesten. Op vrijdag 21 januari van 11.45-13-45 uur treedt het Seniorenorkest van Venray op. Alle leden van de KBO Limburg hebben bij de Nestor van december een uitnodigingskaart ontvangen. Deze uitnodigings kaart geeft recht op een korting van twee euro op de prijs van zes euro (per persoon). De uitnodi gingskaart is geldig voor vier per sonen, ook niet-leden zijn wel kom. Bij voldoende deelname wordt er een busreis georgani seerd op vrijdag 21 januari. Zij vertrekken dan om 9.30 bij De Kemphaan en zijn om ongeveer 17.00 terug in Venray. De kosten van de busreis bedra gen tien euro per persoon. De minimum deelname is 35 perso nen. Opgave voor de busreis vóór 14 januari bij mevr. v.d. Voort, Gratenstraat 21 Venray, tel. 588691 of J. Fiers, Gerbrandy- straat 14 Venray, tel. 582430 onder opgave van naam en tel.nr. De reiskosten dienen voor het vertrek van de bus te worden vol daan. Op zondag 2 januari houdt Ven rays Koninklijke Harmonie Euter pe weer haar traditionele nieuw jaarsconcert. Euterpe wil hiermee haar vrienden en begunstigers bedanken voor de support in het afgelopen jaar en de Venrayse gemeenschap een muzikale nieuwjaarsgroet brengen. U kunt genieten van optredens van het Jeugdorkest en het Groot Orkest van de harmonie, beide onder lei ding van Peter Bongaerts. Het repertoire bestaat uit een aange name mix van klassieke en eigen tijdse muziek. Het jeugdorkest bijt de spits af met hun eigen repertoi re dat stukken omvat als Les Mon- tagnards van Theo Jetten en een bewerking voor blaasorkest van het bekende popnummer The Final Countdown van Joey Tem pest. Ook speelt de jeugd muziek uit de film Harry Potter and the Philosopher's Stone. Na een korte pauze gaat het Groot Orkest ver der met het programma. En ook dat is rijkelijk gevarieerd. Zo hoort u klassieke stukken als Espa- na Rhapsody van Chabrier en de Leichte Cavalerie van Franz von Suppé. Maar ook het eigentijdse werk is vertegenwoordigd met onder andere een medley van nummers van Abba. Deze muziek staat momenteel weer sterk in de belangstelling vanwege de Neder landse musicalproductie Mama Mia!. En uiteraard ontbreekt ook de stemmige Weense muziek niet. U ziet, het belooft weer een boei ende en feestelijke muziekoch- tend te worden. Het concert vindt plaats in de theaterzaal van de Venrayse schouwburg en begint om 11.30 uur. Bij aanvang van de voorstelling kunt u gratis plaatsbe wijzen verkrijgen bij de ingang. Omroep Venray eindigt het jaar met het programma Dit is 2004. In dit programma dat wordt uitge zonden tussen 20.00 en 23-00 uur kijken ze terug op dit muzikale jaar en opvallende gebeurtenis sen. Daarnaast geven ze drie keer het boek Het jaar 2004 weg. Tus sen 23.00 en 24.00 zal er nog een jaarmix van ongeveer vijftien minuten worden uitgezonden. Prime Time verhuist vanaf 1 janu ari 2005 van de zaterdagmiddag naar de zaterdagmorgen van 08.00-10.00 uur. Op 1 januari vanaf ongeveer 17.00 uur speelt in de Evenaar de band Alice's Restaurant Lekker genieten van muziek zonder 'pro tocol'. Gewoon luisteren, meezin gen, klappen dansen of erdoor- heenkletsen: het maakt allemaal niet uit. Dat is de sfeer waarin Alice's Restaurant graag muziek maakt, ongedwongen en dicht bij de mensen. De band brengt muziek vanuit een Iers/Amerikaanse folk- achtergrond. Van oude Ierse klassiekers zoals Irish Rover tot Strange Boat van de Waterboys, van Amerikaanse blues tot Bob Geldof s Great song of indifference. Lekker gezellige folk waar je zeker 'goei zin' van krijgt. De bezetting is als volgt: Yvon ne (fluit, banjo en zang), Peter (gitaar en zang), Henk (percussie en zang), Hay (mondharmonika, bestek en zang) en Gerard (o.a. viool, accordeon en zang). Veldeke houdt voor alle belang stellenden een bijzondere film avond in De Witte Hoeve op dins dag 11 januari om 20.00 uur. Frans de Roos heeft 'Langs monumenten in Venray' gemaakt. De film laat een groot aantal gebouwen in en om zien. Tijdens de film kunt u genieten van allerlei andere interessante Venrayse culturele zaken zoals fanfares, koren, gebruiken etc. Waar vaak blindelings aan voorbij gelopen wordt kunt u nu bekij ken. Traditiegetrouw begint de Centrale van Ouderenverenigin gen het nieuwe jaar met een nieuwjaarsreceptie en wel op vrijdag 7 januari van 15.00-17 00 in De Kemphaan aan het Kenne- dyplein. De centrale nodigt hierbij alle ouderen van Venray en zijn kerk dorpen uit om onder het genot van een drankje en een hapje samen te klinken op een goed en 12005. Op zondag 2 januarifmaakt vas- telaovesvereniging Ut Dartele Veulen uit Veulen bekend wie dit jaar als regerend prins de scepter zal zwaaien over de Dartelende Veulens. Dit prinsenbal begint om 14.11 uur waarna om 16.11 uur de nieuwe prins uit zal komen. Om 17.11 uur wordt ook nog de naam van de Gaolde Paerddrager 2005 bekendgemaakt. De "twaalf heilige dagen" tussen Kerstmis en Driekoningen gaan in de Locht niet ongemerkt voorbij Op zondag 2 januari zijn in alle gebouwen van het museum ver sieringen aangebracht. Rond de schaapskooi houden herders de wacht bij hun schapen en in het knusse bakhuisje worden bij warm houtvuur kerstverhalen ver teld. Ook staat daar een mooie kerststal opgesteld. Bovendien is voor kinderen een speciale kerst- speurtocht door het museum uit gezet. De ouders kunnen onder tussen de rest van het museum bekijken met o.a. in het daglo nershuisje een reeks spreuken en wijsheden van vroeger en nu en een verzameling miniatuurmeubi- lair. Op de bovenverdieping is een wisselexpositie ingericht "Van baker tot bewaarschool" betrekking hebbend op de eerste levensjaren aan het begin van de 20e eeuw. Het museum is geo pend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00-17.00 u (www.delocht.nl) Boekrecensie in Peel en Maas Pingeland, zo noemt Dismas het rijke land, dat veel op Nederland lijkt en hem ooit als vluchteling gastvrij ont ving. Sinds Blaatpan minister president van Pingeland is voelt hij zich er steeds minder thuis. Het sociale klimaat wordt grimmiger, asielbeleid en terrorisme bepalen de poli tieke agenda. Dismas doet er vanuit zijn flat in een rustige buitenwijk ogen schijnlijk afstandelijk verslag van, maar in werkelijkheid is hij de aanstichter van een reeks van aan slagen. 'Voorbedachte daden' is een sterk, met vaart geschreven verhaal waaruit koele woede spreekt, maar ook humor en mededogen. De roman, een uitgave van De Bezige Bij, is geschreven door Moses Isegawa. 'Voorbedachte daden' is te koop in boekhandel van den Munckhof in de Grote straat in Venray. Prijs: 19.90 euro.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 27