'Meerlo-Wanssumf blikt terug en vooruit^ "Geloven in een plek voor de jeugd" E Het leven is saai zonder krant Blitterswijck: genoeg woningen voor toeriste SOS maakt zich op voor Wereldfestival 'Duivensport een fijne hobby' 2004 "Weer won Swolgen de beker" m| jk< Iti arl Carla Brugman, Stichting DIM Deze tijd is er één van bezin ning. Geloof staat in deze dagen centraal. Wij, zeven bestuursleden van de stichting DIM uit Blitterswijck, hebben ook ergens in geloofd. Vijf jaar hebben wij gevochten voor een eigen plek voor de jeugd van Blitterswijck. Dat viel niet mee. Dat kan ik U verzekeren. Je weet in je achterhoofd, dat er generaties voor je zijn geweest, die ook probeerden een stekkie van de grond te krijgen. Zelfs 25 jaar geleden al en toch was het er nooit van gekomen. Altijd was er wel iets dat het tegenhield. En ook nu. Er waren wel hon derd factoren die het tegen kon den houden. Die ons, als bestuur konden doen wankelen. En het bestuur heeft ook wel eens gewankeld. Waarom? Nou...de foute plek, het enorme bedrag wat er nodig bleek, afgekeurde tekeningen, mensen die je aan- ngen: Kas iop. Si gevee :ge wt 06/0 eg 24, lining, jkerB valt. want langzaam ve hard alles en er komt niets voo »k in Anders wordt het wel het terend stil in ons dorpje. Anders vergrijzing hier wel heel sterlaul slaan. Dan zou de laatste ii over vijftig jaar hier het doen. Want de jeugd zo trekken. En Blitterswijck z< |0Uwd zaam uitsterven. Maar ons n de K werd beloond. ngen kens :n Hei n 49 j£ spraken en zeiden dat de jeugd er geen behoefte aan had. En de jeugd, die dacht ...het komt er toch niet. Weer niet. Maar ja, er zullen altijd een paar rare snoeshanen of superoptimis ten moeten zijn, die ergens in dur ven te geloven. Anders kwam er toch nooit meer iets van de grond in Nederland? Dus zetten we door. We bleven er in geloven. We moesten proberen veel men sen ervan te overtuigen, dat het toch écht wel een goed plan was. En dat kost veel energie. Dan moet je toch wel heel erg geloven in je doel. Ons doel?...Een plek voor de jeugd. Leven in de brouwerij. Een dorp waar nog wat te beleven Het komt er nu toch 2005 zal er een eigen plek jeugd zijn. En ook daarin °P stukje geloof....wij vinden 2?! jeugd dit verdient. 3rs 1 Het zal even wennen zij in Blitterswijck hebben w nog nooit gehad. Ma bestuur van de stichting Dl geloven en vertrouwen hel de jeugd en in de toekoms de jeugd in Blitterswijck een nieuw tijdperk aan. Koeke isie C ech 2 i nd kw Carla Brugman, stichtin »terk tc (jeugdhuis aan de Maas) ede fii eer ver PEEL EN MAAS Donderdag 30 december 2004 - PagiL gj Burgemeester Hahn: "2004 een enerverend jaar" Dorpsraad: "Veel jongeren trekken naar elders" Zondag 26 juni 2005 in Meerlo Wie had twaalf jaar geleden kunnen bevroeden dat de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum zoveel men sen, organisaties en bedrijven in beweging kon krijgen voor de medemens in de Derde Wereld? We zijn er in elk geval trots oj) dat in deze tijd van grote verschillen in maat schappelijke opvattingen het werk van SOS Meerlo- Wanssum nog steeds aanslaat bij de inwoners van Meerlo- Wanssum en we ook veel reac ties k rijgen uit de regio. Ons doel is om in de gemeente bewustwordingsactiviteiten op touw te zetten en zoveel mogelijk mensen te bereiken en zoveel mogelijk mensen in actie te krij gen. En dan volgt het tweede doel vanzelf: geld inzamelen voor con crete projecten. Zoals bekend ondersteunen we momenteel het kindertehuis Hogar Esperanza in Chili van de Belgische zuster Lucienne Hardy. Kinderen die verstoten, mishandeld of mis bruikt zijn worden door mamma Lucienne liefdevol opgevangen en begeleid naar het volwassen worden. De familie Keurstjens uit Tienray bracht er een bezoek en kwam met enthousiaste verhalen terug. En voor dit prachtige pro ject kwamen het afgelopen jaar weer velen in actie, de basisscho len in de gemeente, de kunstma nifestatie in Geijsteren, het echt paar Bexkens uit Tienray met hun voettocht naar Spanje, Buddy Pouwels uit Swolgen voor haar ondersteuning, de Jeugd Uit Geijsteren, kunstenaar Stan Vingerhoed, de familie Lenssen en hun tipi in Swolgen, de bijzon dere playbackshow in Swolgen, Luchtbuksvereniging De Rangers Swolgen, Slijterij Lindehof Wanssum, Jongerencentrum Merlin Meerlo en hun maandelijk se bijdrage, vrouwenbeweging Geijsteren, de fietsvierdaagse in Venray, café 't Ti|{ Geijsteren, de parochie Si en veel particulieren g< bedrijven/middenstanders ei acties voor Chili onderstin met een gift of anderszii geeft een fijn gevoel dal 's bereid zijn om een stuk onze rijkdom te delen m( ren in Chili die het niet getroffen hebben als wij. Voor 2005 maakt SOS Wanssum zich op voor ee Wereldfestival dat in hel staat van de afsluitende acl het kinderproject in Chili, de datum alvast: zondag 2005 in Meerlo. Wij, de twintig vrijwillig P' SOS Meerlo-Wanssum, we onze sympathisanten en v in Meerlo-Wanssum en een een gezond en positief jaar. Dat ieder van ons op haar eigenwijze een moge leveren aan een vender wereld waarin begrip is voor (geloofs)overtuigen. SOS Meerlo-Wanssum René Poels (voorzitter)^ Vestjens (Secretaresse), Cuppen (penningmeesti Patrick Beterams (béstuui rde se! paardei !oor Ej linde M» y in d Ie met Katja twee lectiev Iris ika's :t Kin binm jmet R< Ham Schöj n is op 14.301 ens is len op 'oor al iel rikl onderd ioncou :centi v lurs be Vanmorgen was het stil in de tuin. Bomen en struiken keken koud van de nacht vorst. Het gazon lag er witjes bij. Geen zuchtje wind die een tak bewoog. Zelfs de vogels bleven aan de grond. Na dagen van grijze wolken en vroege duisternis gaf de blauwe lucht alle ruimte aan het lichtend winterzonnetje. Een weldadi ge rust als van een schilderij. Maar schijn bedriegt. Er is geen dag zonder opwinding. Ook vandaag niet De radio laat flarden nieuws door de kamer fladderen. De krant kopt met koeienletters over rampspoed, leugen en bedrog. Is er ook nog iets leuks te melden? Er is de laatste tijd veel discussie over de rol van de media. Vrijheid van meningsuiting en de functie van de media zijn onderwerp van heftige polemieken. Ik las laatst de volgende kop boven een column in een landelijke krant: "De borsten van Georgina Verbaan zijn zodanig in omvang toegenomen dat de vrije pers niet langer kon zwijgen", Met een beroep op vrije nieuwsgaring kan elk onderwerp tot nieuws ver klaard worden. Het aantal inge zonden brieven en de reacties tus sen de mediavertegenwoordigers onderling zijn een graadmeter van Postduivenvereniging viert 50-jarig bestaan Jan van der Heijden, Jac van Els en Wint Rutten. Postduivenvereniging de Maasvogel werd in Wanssum op 1 januari 1955 opgericht. Reeds voor de Tweede Wereldoorlog waren er enke le duivenliefhebbers actief die deelnamen aan wedvluchten voor postduiven. Uit deze tijd komen nog steeds prachtige verhalen naar voren over het klokken van de duiven. In die tijd beschikte niet iedere lief hebber over een klok en moest er dus gerend of gefietst worden om de gum- miering in de dichtsbijzijnde klok geconstateerd te krijgen. Dat de vervoerder van de gummiering weinig oog had voor het overige verkeer en de andere weggebruikers, blijkt hieruit overduidelijk. In die tijd hadden de duivenlief hebbers uit Wanssum nog geen eigen vereniging en waren daarom lid van PDV De Zwaluw in Venray. De Limburgse verenigingen waren vervolgens weer aangeslo ten bij de Limburgse bond La Colombe, die enige jaren later ter ziele ging en werd opgevolgd door een nieuw opgerichte Limburgse bond Phoenix. Ook in Wanssum begon de roep om een eigen vereniging op te richten steeds luider door te klinken. Op 1 januari 1955 werd de oprich ting van Postduivenvereniging De Maasvogels een feit. Van de eer ste oprichters zijn er op dit moment nog drie in leven, te weten Jan van der Heijden, Jac van Els en Wim Rutten. De ver eniging floreerde, maar men was niet tevreden over het geboden vluchtprogramma en samenspel binnen de Limburgse bond Phoenix. Besloten werd om zich hiervan af te scheiden. Via PDV '2e Caen' te Overloon werd in 1963 de mogelijkheid geboden om zich aan te sluiten bij de afde ling Oost-Brabant. Deze situatie was tijdelijk en in 1965 werd PDV De Maasvogels rechtstreeks lid van de afdeling Oost-Brabant. In de afgelopen periode hebben de leden van PDV De Maasvogels zich zowel binnen het samenspel Peel en Maas en binnen de Fondclub Zuiderkempen niet onbetuigd gelaten. Diverse suc cessen werden behaald. Zo werd Jan van der Heijden en Zonen zes keer generaal kampioen van het samenspel Peel en Maas, Grad van der Heijden drie keer en Harry Francken twee keer. In de Fondclub Zuiderkempen moch ten de Gebroeders van Els twee keer het winnen van de Zuiderkempencup op hun palma res bijschrijven. Voor Sraar Peters was het hoogtepunt het winnen van de auto in de Fondclub Zuiderkempen op Orleans jonge duiven en ook Gerrit Francken liet zich niet onbetuigd door het winnen van de eerste prijs op La Souterraine binnen de Fondclub Zuiderkempen. Op dit moment telt de vereni ging 27 leden en er wordt gespeeld vanaf 18 hokken. De huidige liefhebbers zijn woon achtig in Wanssum, Blitterswijck, Well en Wellerlooi. Zoals ook elders het geval is, neemt het aan tal liefhebbers nog steeds af, doordat er weinig aanmelding van jonge leden is. Dit ondanks alle pogingen om de duivensport meer onder de aandacht te bren gen van het grote publiek. Spelverbanden worden vergroot en puntenstelsels en kampioen schappen dienen minder een claim te leggen op deelname aan alle vluchten gedurende het gehele jaar, waardoor er ook meer mogelijkheden komen voor een gezamenlijke sportbeoefe ning in gezinsverband. Op 19 februari 2005 zal het 50- jarig jubileum gevierd worden met een receptie om 19-00 uur in het clubgebouw De Broekberg. Op 20 februari zal er een H. Mis worden opgedragen voor de levende en overleden leden van de vereniging en op 26 februari zullen de festiviteiten worden voortgezet met een feestavond voor de leden onder het motto: '50 jaar duivensport, ook voor U een fijne hobby!' Wij wensen U allen fijne feestdagen en een gezond en sportief 2005! Jan Kuijpers Fanfare Vriendenkring doet haar naam eer aan Met het toerisme gaat het goed in Blitterswijck. Het fiet- veer bij Tante Jet draait als een tierelier, er zijn drie wandel routes gerealiseerd en de gemeente heeft ingestemd met een plan voor behoud van de kasteelruïne. De recreatieon dernemers, verenigd in een Toeristisch Platform Meerlo- Wanssum, lijken de plaats in te nemen van de agrariërs. De afdeling LLTB van Blitterswijck bestaat al enige jaren niet meer. De ontwikkeling van de recreatiesector biedt voor Blitterswijck nieuwe werkgele genheid en voorzieningen. Bovendien maken Blitterswijckers zelf ook graag gebruik van wandel- en fietspaden door de mooie natuur. Maar het is niet alleen goud wat er blinkt onder de recreatiezon. Zo heeft het bungalowpark Roekenbosch het aantal vakantiehuisjes de laat ste jaren fors uitgebreid in de eens zo mooie Maasduinen. De nieuwe chalets staan slechts tientallen meters van de dorpsgrens. Terwijl voor de toeristen de mooiste plek ken worden vrijgemaakt, is voor de inwoners van Blitterswijck een sterk vervuild bedrijfsterrein gere serveerd. De gevolgen laten zich raden. De woningbouw in Blitterswijck stagneert al bijna tien jaar doordat de grond en het grondwater van deze locatie niet voldoen aan de normen. De dorps raad dringt al jaren aan op ontwik- de intensiteit van deze discussie. De media en politieke bestuur ders hebben bovendien nog een bijzondere relatie met elkaar. Ze hebben elkaar nodig en houden elkaar daarmee in een houdgreep. Bij sommigen lijkt het meer op een innige omhelzing. We heb ben in Nederland 13.000 journa listen en minstens evenveel voor lichters en communicatiedeskundigen. Op het Binnenhof alleen al lopen er tweehonderd rond. Die moeten het nieuws managen, zo heet dat. En journalisten zijn in competitie met elkaar om primeurs te krij- Als wij terugblikken op 2004 is er in dit jaar veel gebeurd. Dirigent Ron v.d. Beucken, die pas bij ons was, gaf aan te wil len stoppen met dirigeren wegens privé-omstandigheden. Oud-dirigent Chris Cuppen was bereid om ons zolang uit de brand te helpen tot we een nieuwe dirigent gevonden had den. Hij had de moeilijke taak om dit net voor het MéWa-toer- nooi te doen. Maar, hij heeft het toch weer voor elkaar gekregen: het heeft duizenden zweetdruppels gekost, maar weer won Swolgen de beker! Enkele dorpen waren afgun stig: dit had Swolgen duizen den euro's gekost aan 'inge huurde krachten' en het omkopen van de jury... Natuurlijk laten we af en toe enkele steekjes vallen. Maar als er gewerkt moet worden, zoals bij voorbeeld tijdens de extra repeti ties voor het Mewa-toemooi, laten we zien dat onze naam niet voor niets is uitgékozen: dan zijn we een echte 'Vriendenkring'! Trots konden we ook onze nieu we uniformen showen in een, voor Swolgen, uniek concert met filmmuziek en de daarbij behoren de filmfragmenten op beeld. Na grijze broeken, zwarte jasjes en zelfs paarse broeken is iedereen momenteel weer heel stemmig gekleed in donkergrijze unifor men. We kunnen er weer een tijd je tegen. Inmiddels hebben we nu een nieuwe dirigent: Mannie Beckers uit Belfeld. We beginnen al aardig aan elkaar te wennen en het traditionele kerstconcert is het eerste grote optreden van Mannie met onze fanfare. Als we vooruitblikken op het nieuwe jaar 2005 hopen we alle maal dat dit jaar net zo succesvol zal worden als het jaar 2004. We hopen dat er wat nieuwe aanwas bij zal komen en zien het als een positief initiatief van de gemeente om muziekles voor alle basis schoolleerlingen te gaan subsidië ren (nu nog een experiment, wat alleen van toepassing is voor de basisschoolleerlingen uit Meerlo). Als deze muzieklessen in het eigen Een foto uit de oude doos: de Vriendenkring in 2003- dorp gegeven kunnen worden, zou dat heel fijn zijn. Natuurlijk zijn ook oud-leden of ouderen die alsnog met muziek willen begin nen, bij ons van harte welkom. Tot slot willen we van deze gelegen heid gebruikmaken om iedereen prettige feestdagen en alle goeds voor 2005, maar vooral een muzi kaal 2005 toe te wensen." I. Ambrosius, secretaris. gen. En voor de rest lopen ze ach ter elkaar aan. Het papegaaiende mediacircus wordt dit wel genoemd. Zo'n gedoe moet wel tot stress leiden. Ik vind de toon van de media steeds chagrijniger worden. Valt er nog wat te lachen? Natuurlijk houdt mij dit ook bezig. Het hoort bij mijn werk. Ik prijs me daarbij gelukkig dat ik vrij en onafhankelijk mijn zegje kan doen. En het liefst wil ik natuurlijk met positieve en leuke dingen in de krant komen. Maar het is niet alles rozengeur en maneschijn. Slecht nieuws hoort erbij, ook als het mezelf raakt. Om niet in de fout te gaan, houd ik mij het motto van Erasmus voor ogen: "Lieg niet, want het komt altijd uit." Terugkijkend op 2004 kan ik maar één conclusie trekken: het is een enerverend jaar geweest. Voor de wereld, voor Europa, voor Nederland en voor mezelf. Vooruitblikkend zal het de komende jaren niet minder span nend worden. Het goede nieuws is dat "Onze kinderen het beter krijgen". Dat zegt het Centraal Bureau voor de Statistiek in een pas verschenen rapport. Het slechte nieuws is dat dit gepaard zal gaan met verdere afbraak van de verzorgingsstaat. Van minder overheidszorg naar meer privé- verantwoordelijkheid en markt werking. Er zullen grotere inko mensverschillen ontstaan en het armoedeprobleem zal toenemen. Ik zou meer solidariteit wensen, ook nu al. En wat we vooral opnieuw moeten leren: toleran tie. Anders komt er nooit vrede. De tuin ligt er nog steeds vredig bij. De zon heeft de kou verjaagd. De vogels zijn in beweging geko men. Ook zonder sneeuw kun je in kerststemming raken. Ik wens iedereen vredige kerstdagen toe, veel geluk in het nieuwe jaar en vooral een gezond 2005. Burgemeester Joep Hahn. keling van alternatieve locaties. Maar de gemeente heeft zich financieel en contractueel verbon den met ontwikkeling van het bewuste bedrijfsterrein Op De Beete. Ondanks de goede plannen voor de bouw van starterswonin- gen en seniorenappartementen op het Beeteterrein, blijft de toe komst van woningbouw in Blitterswijck ongewis. Door die stagnatie en onzekerheid zijn veel jongeren genoodzaakt naar elders te verhuizen. Dat trekt een zware wissel op onze verenigingen en voorzieningen. We maken ons daar zorgen over. Maar het vereni gingsleven in Blitterswijck beschikt over een grote span kracht. Onze voetbalvereniging heeft een bloeiende jeugdafdeling, de gemiddelde leeftijd van de vrouwenorganisatie BVO is een van de jongste in de regio en het 't gilde en de fanfare slagen er voort durend in te vernieuwen en te ver jongen. De jeugd en jongeren van Blitterswijck nemen in het nieuwe Secretaris Sjaak Sluit jer p voorzitter Toon van Heest erschi jaar hun jeugdsoos in gebr de basisschool heeft de verbouwplannen voor ding met peuterspeelzaal otheek. Kortom, Blitterswijck dorp dat leeft en met een goede wil en creativiteit met die woningbouw ook 1 keer goed. Sjaak Sluiters, Dorpsraad Blitterswijck ker Elloop irige dels t e Isrech )p de tens 1 ling di Onb liep en na; meter strijd

Peel en Maas | 2004 | | pagina 22