ijzonder schilderij :erug in museum CDA Koester uw Monument [We hebben veel geleerd roor volgend jaar" Pauselijke onderscheiding voor Jos Wismans-Claessens Autodiefstal Gestolen snorfiets De politie betrapte zaterdag avond op de Castenrayseweg een 15-jarige jongen uit Castenray op een gestolen snorfiets. Hij gaf een valse naam op, maar viel door de mand omdat hij allerlei leugens vertelde. Het werd de politie al snel duidelijk dat hij de snorfiets even tevoren had weggenomen. De eigenaar daarvan was onwel geworden en had de snorfiets zonder af te sluiten op de Castenrayseweg achtergelaten. De jongeman is bekeurd en aan zijn ouders overgedragen. De eigenaar van de snorfiets heeft zijn tweewieler weer terug. De politie onderzoekt een auto diefstal op donderdagmiddag bij een bedrijf aan De Hulst. Een nog onbekende man van circa 35 jaar met een gezet postuur en kort, bloblond haar kwam rond 16.15 uur bij het bedrijf en zei interesse te hebben in een rode Opel Vectra die voor het bedrijf in de rij stond. De man kon zelf de auto een stukje naar voren rijden om hem beter te bekijken. Hij reed echter met hoge snesnelheid weg. Medewerkers van het bedrijf hebben de man nog achtervolgd. Zij zijzijn hem bij de rotonde van Ysselsteyn kwijtgeraakt. Verkoop en Reparatie Televisie en video apparatuur, computers, printers, scanners, programma's, videobewerking multimedia, supplies. NU ONDER EEN DAK Swaghoven Service 8 0478 - 58 88 80 8 0478 - 55 00 04 Op Oude Oostrumseweg 12a staan wij samen voor u klaar! Honderdvijfentwintigste jaargang - week 53 - donderdag 30 december 2004 EN MAAS Stichting Venray Monumentaal Jos Wismans-Claessens uit Ysselsteyn ontving vrijdag na de nachtmis in de plaatselijke kerk de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice uit handen van pastoor Jenniskens. De 60- jarige Wismans-Claessens zat twaalf jaar als penningmeester in het kerkbestuur, was twintig jaar lid en enkele jaren secretaris van zangkoor Vivace en poetste lange tijd de kerk. Tegenwoordig voert ze de administratie van het kerk hof en houdt ze de collectanten- lijst bij. Ook was ze jarenlang actief in de oudervereniging van basisschool St. Oda in Ysselsteyn. Dinsdagavond bracht de plaatselij ke muziekvereniging haar een serenade. lij is er maar wat trots op. Dirkx van de museum- inmissie van het Vincent Gogh Instituut, dat tegen- lordig deel uitmaakt van de Z Groep Noord- en Midden- ïburg. Het museum op het rvatiusterrein in Venray eft er sinds kort weer een mkstuk bij: een compleet enoveerd schilderij van de [ende kunstenaar Henri as. Pius XI, de centrale 2 uur op het schilderij, kijkt vier maanden in restauratie tijn geweest weer trots de reldin. 2 de jaren 1933 tot 1937 van vorige eeuw verbleef de burgse kunstenaar Henri Jonas ele jaren in het toenmalige St. 2 Vatius. Daar maakte hij veel (ilderijen, meestal religieuze rstellingen. Niet duidelijk is veel schilderijen hij in deze iode gemaakt heeft. Een deel 2 de schilderijen is verkocht gedurende een tentoonstelling die, na zijn terugkeer in Maastricht, in 1937 wordt georga niseerd. Over een ander deel van de collectie wordt in de jaren vijf tig een langdurige rechtzaak gevoerd, waarbij het eigendoms recht van de nalatenschap van de dan inmiddels overleden Henri Jonas centraal staat. Het werk 'Pius XI' is een werk dat qua onderwerp en sfeer overeenkomt met de werken die Henri Jonas maakte tijdens zijn verblijf in St.- Servatius in Venray. "Het schilde rij is vorig jaar in een van de kel ders van het hoofdgebouw van Servaas door de vrijwilligers van de museumcommissie terugge vonden", vertelt Lod Dirkx. "Er zaten zes grote kogelgaten in. Tijdens de Tweede Wereldoorlog is er een salvo geweerschoten op losgelaten. Het schilderij leek onherstelbaar beschadigd." De afgelopen vier maanden is het schilderij door Jan Maassen van Amba Kunsthandel en Lijstenmakerij voor een vriend schappelijke prijs helemaal schoongemaakt en gerestaureerd. "De bedoeling is dat het schilderij tijdens de expositie die ter gele genheid van het eeuwfeest van de inrichting in 2005 wordt opgezet een prominent plekje krijgt", zegt Lod Dirkx. "Het schilderij is zestig jaar verborgen geweest en ik weet dat er genoeg liefhebbers van Jonas zijn die ook Pius XI wil len zien." Lod Dirkx wijst de op de plek ivaar de zes kogelgaten zaten. "Het schilderij leek onherstelbaar beschadigd. Het Ti-r wenst iedereen een voorspoedig 2005! Wil jij meewerken aan die voorspoed? Word ACTIEF in het CDA! Dan kun je uiting geven aan jouw maatschappelijke betrokkenheid en in samenwerking met anderen duidelijke standpunten uitdragen! or informatie en reacties kun je terecht op www.cdavenray.nl of bij Jan Loonen, tel.: 06-53389032 lid, raadslid en commissielid kun jij jouw stem laten gelden! "Er is niet veel meer ruimte, maar we sluiten niets uit", stelt Thomassen. "We kunnen met de ervaringen van dit jaar in ieder geval aan de slag om het evene ment volgend jaar nog succesvol ler te laten verlopen." Duidelijk is in ieder geval dat de organisatie uitgebreid moet worden zodat de taken beter verdeeld kunnen wor den. "Nu is het iedere keer zo dat een van ons dat doet, Dat wil niet zeggen dat we het werk niet wil len doen, integendeel zelfs, maar het blijft zo dat vele handen licht werk maken." Venray kan dus nog een week einde genieten van de ijsbaan. Vanavond, donderdag, is er een optreden van de band Luna tus sen 20.00 en 21.00 uur. Vrijdag, oudejaarsdag is de ijs baan open tot 18.00 uur. De orga nisatie geeft dan het laatste rond jes in 2004 gratis weg, dus tussen 16.00 en 18.00 uur kan iedereen gratis op de baan, maar let wel: vol vol. Zaterdag 1 januari is de ijsbaan van 12.00 tot 22,00 uur geopend met van 15.00 tot 17.00 uur een 'bibberborrel' en tussen 17.00 en 20.00 uur 'lekker uitwaaien'. De opbrengst van de dag wordt door de Stichting Winterfestival Venray, Koninklijke Harmonie Euterpe en MMSK St. Petrus Banden geschonken aan de geza menlijke hulporganisaties die zich momenteel inzetten voor de slachtoffers van de zeebeving in Zuid-oost Azië (zie ook elders in dit blad). Zondag 2 januari vinden vanaf 16.00 uur de finales van het ijs- hockeytoernooi plaats. Om 20.00 uur gaat de ijsbaan definitief dicht. Deze week: de H. H. Lucia en Johannes en Josefkapel aan de Lollebeekweg in Castenray. In deze kapel horen drie beelden te staan. De huidige kapel is een nieuwbouw in oude trant van het in oorlogsdagen verwoestte kapel. De beelden zijn niet meer herplaatst; hiervoor staat nu in de plaats een St. Josefbeeld. De bak stenen kapel, met ingebouwde bidgelegenheid en een nis met eikenhouten tralies, is bedekt met een zinken dak en op de geveltop staat een smeedijzeren kruis. De kapel stond vroeger op het erf van de Wienenplats en is later ver plaatst naar het kruispunt Lollebeekweg-Oosterbosweg- Meterikseweg. In de voorgevel van deze boerderij staat het jaartal 1715. Deze kapel werd gebouwd aan de vroegere veldweg die van Castenray via Leunen naar Venray liep. Ook wel de lijkweg genoemd (reeds eerder beschre ven). Het Luciabeeldje is van ongeveer begin 1700. de drie beelden zijn nagesneden door P.Clephas en staan nu in het gemeentemuseum. Het verhaal wil dat de kapel is gesticht tegen de rode loop en de pest, die in die tijd was uitgebroken. Het feest van Lucia is op 13 december. Ze kwam uit een voorname familie in Sicilië. Ze is op bevel vermoord,haar martelaarschap viel onder de ver volging van Keizer Diocletianus op 13 december in Syracuse. Ze wordt afgebeeld met een wond aan haar hals (de dqlksteek). In de hand een palm en een olielampje als licht. Het feest van Johannes valt op 27 december. Hij werd geboren aan het meer van Genezareth en was net als zijn broer visser.Samen sloten ze zich aan bij Jezus en werden de ver trouwelingen van hem. Johannes bestuurde de kerk in IGein-Azië en werd later verbannen naar het eiland Pathmos. 68 jaar na de dood van Jezus stierf hij en werd in Efese begraven. Johannes wordt meestal afgebeeld onder het kruis en heeft een adelaar bij zich. Als jongeling heeft hij een kelk in zijn handen waaruit een slang, de gifbeker werd zo onschadelijk, opkronkelt. Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van haar kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u ons een goede (digitale foto ter beschik king stéllen? Deze kunt u sturen naar het secretariaat, Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venraymonumentaal@hccnetnl ganisatie kijkt tevreden terug op Winterfestival hoewel de ijsbaan op de te Markt nog tot zondag- ad 20.00 uur open is, kijkt wganisatie nu al met tevre- heid terug op het eerste terfestival in Venray. Het r zat mee, de vrijwilligers le schaatsers zijn enthou- t. "En daar doen we het voor", stelt Luc massen, één van de orga- itoren. h zijn hier het afgelopen rhalf jaar zeer intensief mee g geweest", vult Barto eman aan. "Maar dat was het waard." Volgens Hulleman )en na 2 januari zo'n 6000 lende schaatsers hun rondjes )en gedraaid op de Grote Et. "Daarnaast hebben we heel publiek gehad dat gewoon m kijken en sfeer kwam proe- Niet alleen uit Venray, maar uit Boxmeer, Horst en ne. Wat dat betreft is de ijs baan een fantastisch stukje Venray-promotie, waarbij de samenwerking tussen de verschil lende partijen, inclusief de gemeente Venray, niet vergeten mag worden." Voor de organisatie was dit jaar vooral een jaar van leren. "We hebben heel veel ervaring opge daan: Vooraf heb je wel een beeld van hoe het moet worden, maar in de uitvoeringsfase loopt het vaak toch anders dan je van tevo ren dacht. We hebben heel veel geleerd voor het volgend jaar. We hebben ook tal van nieuwe ideeën opgedaan. Zo zijn we onder meer in Maastricht wezen kijken. Dan zie je dat ze daar orga nisatorisch veel verder zijn. Problemen die wij nu hebben, hebben ze in Maastricht al lang opgelost." De organisatie heeft al nieuwe plannen om de sfeer op het plein verder te verbeteren. Of de ijs baan groter wordt, is onduidelijk.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 17