^3 'Venray' blikt terug en vooruit "Koester uw monument!" HALT, illegaal knallen? Dacht het niet! "Op alle gebieden ntbreekt het de ensen aan alles" Johan Peelen nieuwe bevelvoerder Het gaat niet goed iet de steenuil" 2005 LEN MAAS Donderdag 30 december 2004 - Pagina 15 uwjaarsgroeten uit Pol-e-Khomri, Afghanistan Stichting Venray Monumentaal De Stichting Venray Monumentaal (SVM) is opge richt in 2002 en voortgeko men uit de gemeentelijke monumentencommissie, om aanvullend op het gemeente lijk monumentenbeleid een breed gedragen interesse en verantwoordelijkheidsbesef te creëren voor uitvoering en instandhouding van een goede monumentenzorg in de gemeente Venray. De stichting geeft aan deze 'taak' invulling door het actualise ren van het monumentenbestand, het 'promoten' van monumenten zorg in Venray en zijn kerkdor pen en door het organiseren van de jaarlijkse Open Monumentendag. Zij verzorgt pre sentaties en geeft publicaties uit, zoals de rubriek 'Koester uw Monument' die u wekelijks in deze krant aantreft. Ook geeft de stichting advies over reparatie, onderhoud en wijziging van histo rische bouwwerken en karakte ristieke straat- en dorpsgezichten. De stichting heeft regelmatig goéd overleg met de gemeentelij ke commissie voor Welstand, Monumenten en Architectuur. Ook is zij betrokken bij de inven tarisatie van het boerderijenbe stand in Venray en zijn kerkdor pen. Het behoud van herkenbare, sfeer- en beeldbepalende elemen ten in onze woon- en leefomge ving kan in belangrijke mate bij dragen tot verbetering van de Het Halt-bureau Venray is een bureau ter bestrijding van jeugd criminaliteit voor de gemeenten Mook en Middelaar, Gennep, Bergen, Venray, Meerlo- Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum. Naast het uitvoeren van de Halt-afdoening (alternatieve straf) houdt het Halt-bureau zich intensief bezig met voorlichting en preventie, gericht op (groe pen) jongeren. Een specifieke taak van het Halt-bureau ligt op het gebied van bestrijding van vuurwerkoverlast. Evenals voorgaande jaren zet Halt zich ook dit jaar weer op grote schaal in om jongeren te wijzen op de risico's van het onverant woord omgaan met vuurwerk. Zo bezoekt Halt groep 7 van 65 basis scholen in de regio om voorlich ting te geven over vuurwerk. Tijdens deze lessen worden de regels voor het afsteken van vuur werk aan de kinderen uitgelegd en wordt duidelijk gemaakt hoe het vuurwerk op een veilige manier gebruikt moet worden. Afgelopen jaar zijn de eisen rondom de opslag van vuurwerk aangescherpt. Omdat niet alle opslagplaatsen daaraan kunnen voldoen zullen er minder ver kooppunten zijn dan afgelopen jaren. Hierdoor kan er meer ille gaal vuurwerk in de handel gaan. Strijkers zijn een bekend voor beeld van illegaal vuurwerk. Een strijker is een soort superrotje, dat je niet met een lontje aansteekt maar net als een lucifer langs een luciferdoosje strijkt. Het gevaar daarbij zit vooral in het feit dat je niet weet wanneer hij knalt. Hier gebeuren dan ook veel ongevallen mee. Vuurwerk mag je alleen kopen bij erkende winkels in Nederland. Al het vuurwerk dat je ergens anders koopt is illegaal. Heb je illegaal vuurwerk in je bezit, dan ben je strafbaar. Vuurwerk uit België of Duitsland is dus ook illegaal! Ook vuurwerk zonder gebruiksaanwijzing is ille gaal. Ben daarvoor gewaar schuwd! Het Halt-bureau 'wil de ouders graag wijzen op hun verantwoor delijkheid. Enkele adviezen zijn: blijf in de buurt van uw kind bij het gebruik van vuurwerk, zorg dat u zelf nuchter bent eveneens als de mensen die het vuurwerk afsteken, zorg voor een aanstee- klont en de benodigde informatie om uw kind de gevaren uit te leg gen, laat ze geen vuurwerk uit de hand afsteken en zorg ervoor dat er voldoende afstand gehouden wordt. En als uw kind met een rugzak vol vuurwerk het dorp intrekt, stel u zichzelf dan een aantal vragen. Voor meer informatie kunt u contact op nemen met het Halt- bureau Venray, Paterslaan 12, 5801 AS Venray, tel. 0478- 514127. r maanden geleden ver- [ken de eerste militairen |de plaats Pol-e-Khomri in ■provincie Baghlan in lanistan. Ze maken deel J van een Provincial instruction Team (PRT) ralt onder het commando ISAF (International Jrity Assistance Force). De fnstelling van het team is S d.w.z. in het team bevin- Izich militairen van alle jsmachtdelen die Irland kent en een poli- ladviseur. Op dit moment totale grootte ongeveer rsonen. De Koninklijke Etmacht kreeg gedurende ijaar de hoofdleiding. De racht kwam terecht bij de lp Geleide Wapens (GGW) lepeel, Venray. Ider leiding van Kolonel Van werd een multifunctionele samengesteld bestaande uit iren met veel specialismen, schikten over een groot assing- en doorzettingsver- 8" en om de uitzending in het kende te laten slagen. De e taak van de PRT was de zo ïgrijke verkiezingen in anistan te ondersteunen door eiligheid te garanderen van orgers, zodat deze veilig naar embus konden gaan. In de samenstelling zijn Military :rvation and Liaison Teams 's' LT) werkzaam die in de pro- e contacten leggen met de selijke gouverneurs, hoofden iolitie en dorpsoudsten. Ze hun verhalen aan om ver- ■ns te bekijken of er hulp den kan worden, t spreekt voor zich dat het ;rote deel van de militairen nstig is van de GGW. iren die allemaal in de omge- ran de GGW wonen met hun nen, ouders, vrienden of dinnen. Ze willen graag de ^jaarsgroeten overbrengen hun thuisfront, zoals dat in lire termen heet. Op 28 december, nog voor de jaarwisse ling, keerden de eerste dertig mili tairen weer terug naar hun vader land na vier maanden keihard werken, vaak onder extreme omstandigheden. Hun opvolgers zullen het nieuwe jaar 2005 in het verre Afghanistan (afstand onge veer 5200 kilometer) vieren. Lange werkdagen van soms zeventien uur en in de nacht nog wachtlopen, meerdere weken leven op veldrantsoen, slechte sanitaire omstandigheden, soms geen besef meer hebben van welke dag het is en temperaturen tot boven de vijftig graden kon den de pionieren niet afschrikken om de missie een goede start te bezorgen. Momenteel zijn de leef omstandigheden redelijk te noe men. Er ontbreken echter nog steeds de nodige materialen, die vanuit Nederland via Pakistan naar Afghanistan worden getrans porteerd. Ook de acceptatie door de loka le bevolking is goed te noemen. In het begin waren de Afghanen erg argwanend; immers 25 jaar oorlog maakt diepe wonden. En nu ineens stappen er militairen uit een of ander kikkerland naar de Afghanen toe en geven hun een hand en vragen, met behulp van een tolk, hoe het er mee gaat en of men zich veiliger voelt sinds ISAF in de omgeving bivakkeert. Voor de lokale bevolking is dit een enorme verandering, na jaren lang geknecht en onderdrukt te zijn (vooral de vrouwen) door allerlei militairen en milities zoals de Russen en de Taliban. Vaak zaaiden zij dood en verderf in het land. Dit alles heeft diepe sporen bij de bevolking achtergelaten. Kinderen zonder een vader of moeder of zelfs wees en oorlogs invaliden zijn geen uitzondering. Kleinschalig, vaak met giften van de collega's, zijn er toch wat projectjes gestart onder andere het ondersteunen van een wees huis. De mensen zijn aldaar een koning te rijk met voor ons dage lijkse materiele dingen. Enkele kachels, een nieuwe keuken in plaats van het kolenshop, bordjes en bestek voor de kinderen, drinkbekers in plaats van uit een emmer te drinken enzovoorts. In dit Afghanistan, dat bezaait ligt met mijnen, ongesprongen pro jectielen en wrakken van oorlog stuig, ligt nog heel veel werk voor de internationale gemeenschap. Op alle gebieden ontbreekt het de mensen aan alles. Algemene medi sche verzorging, geestelijke zorg voor de opgelopen oorlogstrau ma's, drinkwater, riolering, stroom, brandstoffen voor de haard, scholing, infrastructuur is vroeger eens aanwezig geweest. Nu zijn het echter heel schaarse middelen. De omgeving van bomen is vaak brandschoon; ieder takje, twijgje en blad wordt verzameld voor de kachel, de Afghaanse winter komt er immers aan. In de bergen ligt al sneeuw. Het is een hard leven voor de Afghanen. Heel veel nieuwjaars groeten vanuit Pol-e-Khomri Afghanistan namens de gehele PRT en speciaal van Henk, Joan, Rens, Jaap en Joop, Erick, Frank, Rudolf, Joost, Wim, Piet, Ruud, Herman, Richard, Marinus, Chris, de keukencrew S-32, Dave, Ramon en Ramon, Ivo en Övi, Rob, Patrick, Klaas en Anton. Gregory, Hans en Jurgen, Jan en niet te vergeten onze Sjaak. Squadron Sergeant-Majoor Joan enwerkgroep Maas Peel zoekt vrijwilligers Servatiusterrein. Daarbij roept de stichting de waakzaamheid, hulp en steun in van alle inwoners van de gemeen te Venray. Zij wil voorkomen dat onherstelbare schade wordt toe gebracht aan waardevolle monu mentale gebouwen en hun groe ne omgeving. Die worden niet in één dag gebouwd, maar zijn vaak wel in één dag geslooptLaten we vooral zeer zuinig omgaan met ons culturele erfgoed: 'Koester uw monument!' Trudi Peters-ten Have, Stichting Venray Monumentaal Vrijwillige brandweer Meerlo-Wanssum 2004 heeft de liwerkgroep in totaal acht- Ijonge kerkuilen geringd locaties in Merselo, Jsteyn, Venray en |teren. Wij weten echter in 'ons' gebied meer [uilen geboren zijn en wil- jraag in contact komen mensen die nog meer ver- Isplaatsen van de kerkuil pen. Aangezien de vogel nachtdier is, zult u zijn jen niet vaak zien. Ze zijn [er wel aanwezig, in de van duidelijke witte feporen en braakballen. It u een locatie? Neem dan b contact met ons op. De s geregistreerde locaties Ken in overleg met de [naren jaarlijks gecontro- H en de eigenaren ontvan- I nieuwsbrieven en zeer ïssante jaarverslagen. 1 januari 2005 is het soort- xmingsplan voor de kerkuil ipen, waardoor de werk- :n zichzelf voortaan moeten ïipen. Er worden geen subsi- (ministerie LNV, vogelbe- ling) meer verstrekt, die Ie mogelijkheid gaven om Ikasten gratis te plaatsen, door het plaatsen van asten liep het aantal broed- igz:n in Nederland van 200 in vj op naar 2000 in het jaar g n Dit was ook het streefgetal. Dol antal bleef nagenoeg gehand- s, 1 tot en niet dit voorjaar. Een :ed 'e belangrijkste redenen voor de rote afname in het aantal ar Sparen was vooral het afslui- euj an kerktorens en gebouwen, len'ldus duiven en kouwen te n- Ook de kerkuil werd door so maatregelen echter erd. r 1 januari 2005 behartigt een opgerichte landelijke s. Üng Kerkuilenwergroep Inland de belangen van de uil in Nederland. Om op de |te te blijven van de kerkuil in riand, kunt u lid worden van itai stichting door 15 euro per jaar (bankrekeningnummer 3442.32.174). U ontvangt dan jaarlijks de nieuwsbrief. Momenteel zijn bij de werk groep circa vijftig broedlocaties in de gemeente Venray bekend: Venray, Merselo, Vredepeel, Heide, Ysselsteyn, Veulen, Castenray, Leunen, Oostrum, Oirlo, Smakt en in de gemeente Meerlo-Wanssum Geijsteren en Wanssum. Veel kerkuilen wor den dood gevonden: 60% van de geboren kerkuilen overleeft het eerste jaar niet. Meestal zijn zij het slachtoffer van het verkeer. Mocht u een dode kerkuil vinden, geef dit dan even aan ons door. Soms kan er met behulp van een voetring worden nagegaan waar de uil vandaan komt. Ook onge- ringde slachtoffers worden door ons geregistreerd. Al deze infor matie wordt ingebracht tijdens het overleg dat onze provinciale coördinator heeft met Rijkswaterstaat over de nieuw aan te leggen autosnelweg R74? De provinciale kerkuilenwerkgroep, aangevuld met Jan Gijsberts uit America, is in een vroegtijdig sta dium benaderd om mee te den ken over zaken als berminvulling en maaibeleid. Bepaalde maatre gelen kunnen het aantal verkeers slachtoffers onder alle vogelsoor ten drastisch terugbrengen. Foto: Johan de Jong Op meerdere locaties waar wij kerkuilenkasten hebben geplaatst, zijn ook broedkasten voor de steenuil aanwezig. Voor deze klei ne uil is sinds dit jaar landelijke aandacht gevraagd. In heel Nederland schijnt het niet goed te gaan met deze vogel, die samen met onder meer de ransuil, veld- uil, kerkuil, en oehoe op de rode lijst van de vogelbescherming staat. Via het IKL (Instandhouding Kleine Landschappen) en Steenuilen Werkgroep Limburg bestaat de mogelijkheid om voor de steenuil gratis kastjes aan te vragen. Uw aanvraag wordt geho noreerd wanneer locatie en bio toop geschikt zijn voor de vogel. Wij bemiddelen graag voor u. Graag willen we in contact komen met mensen die zelf al een kast geplaatst hebben of die een steenuil in een andere broedloca- tie op hun terrein hebben of elders weten te zitten. Het is de bedoeling om deze locaties te inventariseren en een nieuw op te richten steenuilenwerkgroep Noord-Limburg van deze informa tie te voorzien. De provinciale Steenuilenwerkgroep zoekt nog coördinatoren die dit prachtige vrijwillige werk willen gaan doen. Ook hierin bemiddelen wij graag voor u. Inmiddels heeft onze werk groep in Venray op een negental plaatsen bosuilenkasten geplaatst en controleert deze jaarlijks zo rond begin april. Deze controles zijn altijd een dag om naar uit te kijken. De mooiste plekken van de regio worden bezocht en de anders bijna onzichtbare bosuil wordt regelmatig gezien. Ons hoofddoel is de belangen van de kerkuil te behartigen: de andere uilensoorten worden ech ter niet vergeten. In 2004 hebben wij ook de taak op ons genomen om op het terrein van en in opdracht van Golf Country Geijsteren een 25-tal nestkasten te plaatsen voor boomkruipers, spechten, mezen en andere kleine vogelsoorten. Gerrit van Meijel, lid van onze werkgroep, coördi neert het een en ander. De vrije dagen rond kerst en nieuwjaar worden deels gebruikt om nieu we broedkasten voor kerkuilen te plaatsen en bestaande kasten te verhangen. Net op tijd, want in het voorjaar begint het nieuwe broedseizoen. Samen met IVN Geijsteren- Venray organiseren wij regelmatig een (dia-)lezing. Maandag 17 janu ari wordt in zaal 't Trefpunt in Geijsteren een lezing gehouden door Hans Gert Sürgers uit Kevelaer. Hij heeft een verzame ling unieke dia's, die hij tijdens de laatste drie decennia maakte. Het onderwerp van de lezing is: 'Vögel unserer Heimat'. Een aanra der voor de echte vogelaar. Iedereen, vooral jonge mensen, die interesse heeft in onze activi teiten, vragen wij om contact met ons op te nemen. Onze club begint te vergrijzen en heeft behoefte aan vers bloed om de continuïteit te waarborgen. Ga eens een dagje mee als we kasten gaan verplaatsen of controleren. Voor meer informatie: www.ivn- geysteren-venray.nl/uilen Namens de Uilenwerkgroep Maas Peel, Leo Janssen leefbaarheid. Het is juist die her kenbare identiteit die ervoor zorgt dat we ons ergens thuis en geborgen voelen. Daarom streeft de stichting naar behoud van oor spronkelijkheid van cultuur-histo rische plekken, zoals bijvoor beeld van het St.-Anna en het St.- Johan Peelen uit Meerlo is de nieuwe bevelvoerder en ondercommandant van de vrijwillige brandweer van Meerlo. Hij volgt Sjaak Gielen uit Wanssum op die vanwege zijn leeftijd de functie moest neerleggen. Dat gebeurde don derdagavond tijdens de jaar lijkse oudjaarsborrrel van de brandweer, in het bijzijn van onder andere burgemeester Joep Hahn en zijn echtgenote. Sjaak en Johan moesten op een tien meter hoog plateau de hel men verwisselen waarmee de symbolische overdracht een feit was. Toen Sjaak Gielen met de ladderwagen van het plateau was gehaald, werden enkele water stralen op de nieuwe ondercom- manant gericht. Kletsnat mocht de nieuwe man de trap afdalen en beneden wachtte hem nog een waar sneeuwballet (schuim). Op 1 mei dit jaar werd Sjaak Gielen 55 jaar. Hij vierde dat feest in Polen in de zustergemeente Wasosz, waar hij te gast was met zijn vrouw An en commandant Sraar Theeuwen en zijn vrouw Heidie in het kader van een uit wisseling. Op deze dag trad Polen toe tot de Europese Unie. Sjaak vertelde daar ook aan de mensen van de brandweer dat hij op het einde van het jaar afscheid zou nemen vanwege zijn leeftijd. Maar doordat er op dit moment wat brandweermensen in de lappen mand zitten, heeft de comman dant Sjaak gevraagd om een jaar langer door te gaan. Niet meer als bevelvoerder, maar wel als lid van het korps. Sjaak is lid van de brandweer sinds 1 mei 1989. Sinds 1 mei 1999 was hij ondercommandant. Zes jaar heeft hij deze functie ver vuld. Hij gaat nu nog een jaar door als brandweerman. Ook is Sjaak kerninstructeur voor het nieuwe communicatiesysteem C2000. Hij zal dit jaar nog alle leden leren hiermee om te gaan. Vanuit zijn functie als medewer ker buitendienst van de gemeente pleegt Sjaak ook onderhoud aan het brandweermateriaal. NIEUWE BEVELVOERDER De nieuwe bevelvoerder/onder- commandant, Johan Peelen, begon ruim negen jaar terug bij de brandweer. Destijds was zijn vader Math Peelen ook bij de brandweer. Johan is landbouw kundig ingenieur. Inmiddels heeft hij in deze negen jaar samen met zijn vrouw Louise een eigen bedrijf in Meerlo. Johan is een zeer actieve man in de dorpsge meenschap. Zo is hij ook betrok ken bij het carnaval (hij was al eens prins), jeugdcarnaval (bestuur/voorzitter), en heeft hij de cursussen brandwacht, brand: wacht eerste klas, hoofdbrand- wacht, onderbrandmeester, Commandant Sraar Theeuwen feliciteert de besneeuwde nieuwe ondercom mandant Johan Peelen. instructeur en brandmeester gevolgd. Daarbij is hij nu korpsin- stucteur, intergemeentelijk instructeur, regionaal instructeur, voorzitter personeelsvereniging brandweer en nu per 1-1-2005 ondercommandant. Dit doet Johan geheel als vrijwilliger, laat commandant Sraar Theeuwen weten..

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15