'Verjaardag van de tijd' Wij gaan er weer met elkaar tegen aan! 'Da's andere koêk as knasterd!1 Red Stars houdt vinge aan de pols 2004 PEEL EN MAAS Twan van Els blikt terug en vooruit: "De redactie van Peel en Maas nodigde mij uit om een persoonlijke impressie te geven van het afgelopen jaar. Hoe heb ik 2004 ervaren? Wat waren voor mij de belangrijk ste gebeurtenissen en wat zijn de verwachtingen voor het komende jaar? Die laatste vraag is niet zo gemakkelijk te beantwoorden. Verwachtingen en verlangens gaan vaak gepaard met gevoe lens van hoop en vrees. Ik ver lang, zoals iedereen, naar vei ligheid. En ik verlang van onze overheid dat die daar voor zorgt, maar ik verwacht niet dat ze daar in zal slagen. Zo verwacht ik ook, dat in 2005 de plannen voor de ontwikkeling van het Annaterrein weer van stal worden gehaald, maar ten aanzien van de uitkomst leef ik tussen hoop en vrees. Van onze gemeen teraad verlang en verwacht ik, dat ze voet bij stuk houdt en dit rijke cultuurmonument niet opoffert aan financiële belangen. Verder verwacht ik dat het centrum van Venray in 2005 een cosmetica- beurt krijgt in het kader van het Kwaliteitsplan Centrum. Jammer is dat slechts de helft van het beschikbare budget besteed kan worden aan de verfraaiing van ons centrum. De ander helft is bestemd voor de bezoldiging van het management en de ambtena ren die voor dit project werkzaam zijn. En zo krijgen de burgers eigenlijk een sigaar uit eigen doos. Wat het voorbije jaar betreft waren er de bekende gebeurtenis sen, waar de media ons weken lang mee overvoerden. Daar hoeft niets aan toegevoegd te worden. Voor mij persoonlijk was de vakantiereis van mij en mijn vrouw naar Egypte het hoogte punt van het afgelopen jaar. Een aparte ervaring was de reis door de woestijn en langs de Rode Zee. Met meer dan honderd bussen in een door militairen begeleid kon vooi. Maar bovenal waren er de tempels, de koningsgraven en de piramides. De eeuwige getuigen van een imponerende cultuur. Meer dan vierduizend jaar gingen we terug in de geschiedenis. Het was fascinerend. Dan was er die dag dat we tijdens onze cruise over de Nijl mijn zeventigste ver jaardag vierden. Mogelijk de grens van mijn laatste decennium? En ik moest denken aan de mooie dichtregels van Jan Arends. Dit is de oudste dag van mijn leven. Het is de verjaardag van de tijd. Kijk maar op de klok. De tijd vooruit bestaat nog niet en het verleden is verstreken. En toch moet alles nog gebeuren." De beste wensen van Twan van Els. Twan van Els is onder meer bestuurslid van het Lokaal Historisch Platform en Stichting Stadspark. Voorzitter Charles de Vilder komt op voor belangen senioren Veldeke Venray blikt terug en vooruit Jeugdtrainer Ying Fu Li: "Sportief gaat het niet slecht" De Centrale van Ouderenverenigingen Venray en de Seniorenraad zijn het afgelopen jaar weer druk bezig geweest met het beharti gen van de belangen van de ouderen in Venray. In de eer ste plaats als vertegenwoordi ging van alle ouderenvereni gingen in de hele gemeente, te weten de KBO-verenigingen, de ANBO, de wijkgebonden ouderenverenigingen en Seniorservice. Het effect van de behartiging van de belangen hangt mede af van het aantal mensen dat wij rechtstreeks vertegenwoordigen. Daarom herhaal ik de oproep van vorig jaar aan alle ouderen van Venray-Kom en de kerkdorpen: word lid van een ouderenvereni ging! Dit is mede van belang om te kunnen blijven beschikken over nieuwe vrijwilligers, zowel voor uitvoerende functies als voor bestuurlijke werk. Daarbij blijft de constatering dat vrouwen zwaar ondervertegenwoordigd zijn. In januari hebben wij de aanpassing van ons beleidsplan Senioren met Visie en Ambities afgerond en toe gezonden aan de organisaties waarmee wij samenwerken. De tekst van dit beleidsplan is overi gens, net als andere informatie, beschikbaar op Internet; www.seniorenraad.info Waar zijn wij het afgelopen jaar mee bezig geweest? Wij hebben bijvoorbeeld via onze commissie Welzijn onze partij meegeblazen in het Platform Behoud Basiszorg Ziekenhuis Venray. Vorig jaar waren we nog optimistisch, omdat mede door de inbreng van het platform de vooruitzichten voor de Venrayse locatie danig zijn verbeterd. Maar bij alle verbe teringen moeten wij helaas ook constateren dat het inmiddels stroperigheid troef is en enkele wensen, zoals het zeven dagen per week, 24 uur per dag open stellen van een ziekenhuispost en de samenwerking met de huisart senpost nog steeds niet gereali seerd zijn. Wij zijn nog steeds bezig om gestructureerd mee te praten over beleidsontwikkelin gen van de ziekenhuizen van VieCuri. Met de Zorggroep Noord- Limburg hebben wij inmiddels een convenant afgesloten, zodat wij gesprekspartner zijn voor nieuwe ontwikkelingen. Daarbij pleiten wij bij alle schaalvergro tingen steeds voor een organisatie van de hulpverlening dicht bij de mensen. De organisatie van Ouderenconsulenten en Ouderenadviseurs heeft een wezenlijke bijdrage geleverd om ouderen mee te laten functione ren in onze gemeenschap, inclu sief het laten delen in alle voorzie ningen die in onze moderne samenleving voorhanden zijn. Onlangs zijn wij wel weer geschrokken van de hoeveelheid papier die bij het aanvragen voor spreekwoorden hebben aan vankelijk een letterlijke bete kenis. Die betekenis heeft geleidelijk aan een figuurlijk jasje gekregen. "Het loopt met een sisser af' betekende oor spronkelijk, dat de kleine cri mineel na een diefstal niet de hand werd afgeslagen, maar dat er een gloeiend stuk ijzer op die hand gelegd werd, wat het sissen tot gevolg had. Niet de zwaarste straf werd opge legd, maar een lichte vorm van straf (althans in de ogen van mensen uit een langver- vlogen tijd). "Het loopt met een sisser af' interpreteren wij nu alleen in figuurlijke zin: het verhaal loopt goed af, het had veel erger kunnen zijn... die wij eigenlijk zonder nadenken hanteren, terug te laten keren naar zijn oorsprong. Het heden vindt zo zijn wortels in het verle den. Het "nu" dankt op zoveel wij zen zijn betekenis en waarde aan ontwikkelingen uit voorbije tij den. In een dergelijk gezegde vind je de historie en de tijd van nu verstrengeld. Die verstrengeling kun je op allerlei gebied aantreffen; het oude Brouwershuis in de Henseniusstraat, dat zo knap zijn authenticiteit heeft mogen hou den maar dat tegelijkertijd moder ne bouwkundige aanpassingen toont: heden en verleden in een harmonische eenheid gecompo neerd! In genoemde voorbeelden ligt de doelstelling van Veldeke- registreren wat in ons aller Venray-van-nu onze Peelstad tot een aantrekkelijke leefgemeen schap maakt in (volks)cultureel opzicht en tegelijkertijd onder zoeken hoe historiciteit aan de wortel kan liggen van het "nu" en het daardoor meer diepte verle nen. Daar is ook een verantwoor delijkheid in opgesloten: het in samenwerking met andere instan ties pogen de culturele erfenis te behouden en te integreren in de maat schappij van 2004 en verder. In de programma's van Veldeke komt dat ideaal naar voren: kijken naar de karakteristieke monumen ten, beelden en andere vormen van culturele erfenis. "Kijken naar" impliceert tegelijkertijd meewerken aan het in stand hou- greren in het "nu". Als gi<Ln 0 geren o.a.Toon den Bro Vriens en Twan van Els. ken bijv. aan het St.-An plex en de Grote Kerk - Dat ideaal werkt ook eigen taal: bestuderen ei teld laten in Venray. Hier o.a. wezenlijk werk Willy Schols en Frits Linss £^t kundig); Theo Swinkels, 1 Jaap Goumans, Teng Bot e cc Janssen (literair terrein). Venray kijkt naar de volle p0jit van (volks)culturele erf n "Da's andere koêk as knaj En Veldeke hoopt d "Venrayse koêk" het tot van jaren blijft winnen "knasterd" Wim Baken Veldeke-Venray 'ken e ta£ rij anist ïilig irge temt san; ondersteuning aan de orde zijn. Wij zullen zeker nagaan of dit niet anders kan. Een probleem blijft ook hoe wij de mensen die het nodig hebben ook daadwerkelijk kunnen berei ken. Interpretatie van de privacy regels staat die bereikbaarheid ste vig in de weg. Ook door dit dilemma is het algelopen jaar nog geen oplossing voor gevonden. De aantallen ouderen die bereikt worden zijn bekend, maar wij zouden ook het resultaat Van onze inzet willen volgen. Initiatieven voor Woon-Welzijn- Zorg-projecten worden door ons begeleid, zowel bouwkundig als met betrekking tot de zorg-en welzijnsaspecten. Het beleid om ouderen langer zelfstandig te laten wonen, wordt door ons gesteund. Daarbij speelt de 24 uurs, niet- planbare zorg een belangrijke rol. En wij constate ren dat de kosten voor de noodza kelijke welzijnsvoorzieningen nog niet geregeld zijn. De nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning (W.M.O.), waarin de verantwoordelijkheid voor een aantal voorzieningen bij de gemeente komt te liggen, baart ons toch wel enige zorg. De uit gave van ons Informatieblad De Schakel vraagt veel inzet van de betrokkenen, maar de reacties van de senioren die het blad ont vangen zijn positief. Aansluiting bij een van de ouderenverenigin gen, al of niet wijkgebonden houdt in dat men De Schakel ont vangt. Hij ligt ook ter inzage bij De Kemphaan. Jammer is echter dat het blad niet alle ouderen bereikt. De Commissie Ouderenhuisvesting van de Centrale, heeft als adviseur van de gemeente Venray en Wonen Venray een plaats verworven bij de ontwikkeling van woning bouwplannen. De commissie functioneert via de met de gemeente Venray en met Wonen Venray afgesloten convenanten. In oktober werd onder de verant woordelijkheid van de commissie een themamiddag gehouden over 'Ouderen en Zelfstandig Wonen, Gevolgen en de Consequenties'. Deze middag werd drukbezocht en was verhelderend. De Commissie Politiek en Ouderen heeft nog geen voorzitter gevon den en ook het secretariaat moet nog ingevuld worden. Het werk van deze commissie is noodzake lijk omdat gewezen moet worden op dreigende omissies in het gemeentelijke beleid. Veiligheid van de voetganger in het verkeer, begaanbaarheid van het centrum, de veiligheid, situatie van het openbaarvervoer (incl. Deeltaxi) blijven de aandacht vergen. Teleurstellend is het dat het gereduceerde tarief voor ouderen voor de Deeltaxi is geschrapt. We wisten ons gesteund door de raad, toen wij pleitten voor het vinden van een oplossing voor het tarief voor ouderen met een kleine beurs. Maar het heeft niet gehol pen. Inmiddels is duidelijk dat de deelname van ouderen aan de Deeltaxi tot minder dan de helft is teruggelopen. Wat op gespannen voet moet staan met het gemeen telijk gezondheidsbeleid, dat stelt dat eenzaamheid een ziekmaken de factor is. Het is ons nog niet gelukt om voor de Seniorenraad een gestructureerde status te ver werven. Wij achten dat wel een noodzakelijk om onze rol als part ner van de gemeente goed te kun nen vervullen. Op ons programma blijft staan de wens om eenmaal per jaar te overleggen met de verschillende fracties in de gemeenteraad. Zeer verheugd zijn wij dat het opnieuw gelukt is om 'De Dag voor de Ouderen' te organiseren. Het succes was weer zo groot dat wij opnieuw moeten nadenken over de ruimtelijke mogelijkhe den in Venray. Het computerleslokaal is een groot succes en de capaciteit wordt uitstekend benut. Seniorservice en onze werkgroep Computercursussen voor Senioren vullen elkaar goed aan. Ook de Kemphaan heeft dit jaar meer dan goed gedraaid en vol doet steeds meer aan de toege dachte spilfunctie. De verbouwing die het gebouw geschikt moest maken voor grotere groepen heeft zijn functie al ruimschoots bewezen. Een groot probleem komt op ons ouderencentrum af, via invoering van betaald parkeren op het Kennedyplein. Daar zijn wij nog lang niet uit. Op 31 augustus 2004 overleed onze zeergewaarde secretaris/penningmeester mevrouw Jos van Marie, die in al haar markantheid in onze herin nering zal voortleven. Gerard Remmers is haar als secretaris opgevolgd en Piet van Aar is nu onze penningmeester. Op 7 januari 2005 zal er van 15.00 tot 17.00 uur weer in de Kemphaan een nieuwjaarsrecep tie gehouden worden door de Centrale van Ouderenverenigingen, waarbij alle ouderen van harte welkom zijn, dus niet alleen de georgani- seerden. Bij een jaarwisseling horen goede voornemens. Ik wil er wel een paar kwijt. Dat wij het komende jaar aan dacht blijven houden voor de behartiging van de belangen van alle senioren in Venray. Dat wij ons zullen blijven inzetten om isolatie en vereenza ming van ouderen te voorkomen. Waar ouderen het financieel moeilijk hebben, wij bij de gemeentelijke instanties aandacht zullen vragen om -waar mogelijk- deze mensen te ondersteunen. Waar aanvragen voor WvG- voorzieningen stuiten op een trage afwikkeling, zullen wij met het Gehandicapten Platform Venray pleiten voor een snellere afwikkeling. De behandeling door het RIO (Regionaal Indicatie Orgaan), verloopt zeker nog niet altijd soepel en zonder vertraging De veiligheid in het algemeen en verkeersveiligheid in het bij zonder moeten op de agenda blij ven De deelname van Ouderen aan de Deeltaxi is drastisch teruggelo pen. Wij blijven van mening dat voor Ouderen met een krappe beurs een betere oplossing gevon den moet worden. Ouderenhuisvesting zal hoog op de gemeentelijke agenda moe ten blijven. Na de teruggang op de koopmarkt voor woningen, zullen de huidige mogelijkheden voor het realiseren van huurwo ningen opnieuw accenten moe ten krijgen. Het zou bijvoorbeeld zonde zijn als de mogelijkheden hiervoor op het St.Annaterrein onbenut zouden blijven. Ten slotte, onze belangrijkste taak, is om het werk van alle dag te verrichten en dat goed te doen Wij gaan er weer met elkaar tegen aan! Iedereen die zich ingezet heeft voor de senioren bedank ik van harte. Ik hoop dat de tevreden heid hierover met Kerstmis een extra beetje warmte bij u oproept en daardoor bijdraagt aan een fijn gezellig kerstfeest. Ik hoop dat u op oudejaars avond het vaste voornemen maakt om die inzet te continu eren. Ch.J. de Vilder/voorzitter. In 2004 bestond Tafeltennisvereniging Red Stars 40 jaar. Groot feest dus met een receptie en feest avond, een oud-ledentoer- nooi, een spellendag voor de jeugd en een spannend club kampioenschap. Sportief gezien mocht Red Stars ook niet klagen. Het damesteam promoveerde naar én hand haafde zich eindelijk weer eens in de eredivisie en afge lopen maand werden liefst zes teams kampioen, waaron der het herenteam en het tweede damesteam. Alles gaat dus goed? Ying-Fu Li, jeugd trainer bij Red Stars, is voor zichtig. "Sportief gezien gaat het niet slecht, maar aan de andere kant is ons ledental dit jaar flink gedaald en dat is toch zorgelijk." Het zal geen unieke situatie zijn voor een sportvereniging. Na enkele jaren van groei volgt vaak een periode van stagnatie of zelfs daling van het ledental. Ying-Fu: "Ieder jaar verliezen we wel een aantal leden. Meestal bij de jeugd, want daar is het verloop nu een maal het grootst. Dit jaar is het echter wel hard gegaan. Een jaar geleden zaten we op ongeveer 170 leden, nu zijn dat er iets meer dan 150. Voor een vereni ging als Red Stars is dit een fors verlies." Inmiddels zijn acties opgezet om de daling te stoppen. Het basisscholenkampioenschap is een belangrijk evenement daar bij. "Anders dan voorgaande jaren hebben we dit kampioenschap nu over drie dagen verdeeld (27, 28 en 29 december), zodat we bijvoorbeeld iedereen een trai ning kunnen geven. Ook staan nieuwe acties op het programma om ook in reguliere schooltijd meer tafeltennis aan te bieden en om via de eigen (jeugd)leden nieuwe leden aan te brengen." Ondanks het dalende ledental, is het niet alleen maar kommer en kwel bij Red Stars. "Onze dames overwinteren in de eredi visie, het herenteam en het twee de damesteam komen in januari beiden uit in de eerste divisie. Bij do ast» de jeugd worden langzi11 in contouren zichtbaar va'op nieuwe, sterke lichting n Dit komstperspectief." Ool^tal mooie ontwikkeling is, tot t schillende ouders steed 'e bel betrokken raken bij de tote ging. "Het afgelopen jaaridpare schillende ouders van jeui an ke lid geworden en zij spelen ''dus recreatief op de woensdajn- Oc Uiteindelijk bepalen dit so i wikkeüngen het voort! 'erd. van een sportvereniging rja' Stars. Betrokkenheid van'v c ouders en vrijwilligers.ting hen zal geen enkele clubland den." in te tel Ying-Fu Li, tland jeugdtrainer bij Red Stat stich

Peel en Maas | 2004 | | pagina 14