'Venray' blikt terug en vooruit "Jubileum vieren met fenrayse bevolking" "De schutterij leeft, de schutterij viert" Het leven is zo slecht nog niet" oningbouw staat lansrijk op nummer 2005 De beste wensen i/oor 2i icRedactie Peel en Maas: EN MAAS Donderdag 30 december 2004 - Pagina 13 iliotheek viert 50-jarig bestaan in 2005 Bernie van Lierop, schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan 'psradenoverleg Venray viert jubileum in 2005 Maya Kateman heeft een druk 2004 achter de rug Op verzoek van Peel en Maas ben ik in mijn agenda gedoken om eens te kijken wat ik zoal heb meegemaakt, privé en zakelijk in 2004. Ik moet zeggen dat het helemaal geen verkeerd jaar is geweest: 2004 was doordrenkt met feestjes en gezellige dingen met mensen die me lief zijn. Ik zal u de decadente lijst besparen met superlatieven over geweldige feestjes in bij voorbeeld kasteeltje Hattem, 'fruits de mer'-avonden bij Buitenlust, een bloedheet Venray Muzikaal Totaal, een barbecue met Moj Zat, de wijnproeverij bij Mim en Huub, schouwburgavondjes, het jubileum van Nelipak, 6 x 11-jarig jubileum van de Piëlhaas en een geslaagde intocht van Sinterklaas. Het leven is zo slecht nog niet, al kwam ik soms slaap tekort! Een moeilijke periode hebben we doorgemaakt, toen mijn moeder vanwege gebroken rug- wervels permanent werd opge nomen in Beukenrode. Dementie is een verschrikkelijke ziekte en je moet ermee leren omgaan. Een aantal gespreksavonden speciaal voor familieleden van demente renden heeft me daarbij erg geholpen en handvatten aange reikt waar ik iets mee kan. Nu ik ervaren heb hoe zorgzaam men op Heistede voor mijn moeder is, heb ik er zelfs vrede mee dat dit haar stek voorgoed zal blijven. Om mijn vader ook eens op adem te laten komen, zijn we eerst samen een weekendje weg geweest. Het is een heel bijzon dere ervaring om samen met je vader in een hemelbed te slapen! Later dit jaar is hij meegeweest naar Mauritius; geweldig om dit prachtige eiland samen met je vader te mogen bezoeken en te mogen beleven! Over reizen had ik dit jaar ook niet te klagen; wie dicht bij het vuur zit... José van 'Scheie Maon' werd 50 en nodigde mij uit om haar verjaardag te komen vieren in Napa Valley! Met zes dames van verschillende nationaliteiten werd het een soort "Joop ter Heul reis"! Een geweldige studiereis mocht ik meemaken door met de Jumbocamper van OAD door Zambia, Botswana en Zimbabwe te trekken. Ik ben me ervan bewust dat ik een bevoorrecht mens ben dat ik deze fantastische bestemmingen mocht bereizen! En of het nog niet op kon, won ik ook nog twee tickets naar Tallinn in Estland. En opeens had ik nóg meer vrienden die zich allemaal aanboden om mijn koffer te dragen! Mijn beste vriend en maatje Toon heeft de strijd uiteindelijk gewonnen. Dat maatje won in januari de Loek Nelissen Publieksprijs en daar ben ik erg trots op. Per slot van rekening zijn wij het eerste stel dat de bronzen beeldjes kan gebruiken als boekensteunen. In juni heb ik mijn GVB gehaald (pfff.en daarna de clubs vanwege een blessure niet meer in handen gehad. Een van mijn goede voornemens is om in het nieuwe jaar de draad weer op te pakken. Begin van dit jaar werd ik inge lijfd bij de Sjanellekes en inmid dels bevorderd tot 'senior account manager bookings reservations world wide famous Sjanellekes'. Ik had nooit gedacht dat samen zingen zo'n verbon denheid schept! Aan de zakelijke band tussen mijn compagnon Miriam en mij kwam in 2004 een einde. Ze blijft zich enkele dagen per week inzetten voor Vice Versa en is daarnaast een fikse studie begon nen als tolk/vertaler Italiaans. En wat verwacht ik van het nieuwe jaar? Sorry, maar dat wordt weer feesten, ben ik bang! Mijn papa wordt in januari 80; Toon en ik hopen 25 jaar getrouwd te zijn, mijn ouders 50 jaar en Vice Versa bestaat 10 jaar! En als het zakelijk gezien hetzelf de wordt als dit jaar, hoor je mij niet mopperen! Het allerbelangrijkste van 2004 én 2005 echter is mijn gezin (Toon, Lowieke, Petran, Bieneke); de basis van mijn leven. De mensen op wie ik gren zeloos vertrouw en waar ik van hou, zonder hen zouden alle leuke dingen die ik beleefd heb niets meer voorstellen. En zou ik (voor de insiders) ook nooit aan ander serviesgoed toekomen... Maya Kateman. ie(^ Openbare Bibliotheek )ncl< ay kijkt met gemengde en> elens terug op 2004. De e z' otheek moest 20.000 euro ell inigen en dat heeft geleid m luurdere abonnementen bei hogere leengelden. aJ om vallen de resultaten hi 004 alleszins mee. Er is volop gebruikgemaakt lt vi jns aanbod en we hebben n grote plannen voor 2005. we kijkende naar 2005 h en we weer geconfronteerd 11 81 jezuinigingsplannen. We zijn 'niet blij mee. De gemeente ens ay geeft veel geld uit aan N® jtheekwerk (660.000 euro in Ze omdat ze van mening is dat Be oede bibliotheek op velerlei ceren een positieve bijdrage dont aan het welzijn van de 1 king. Denk hierbij aan: lees- M rdering voor de jeugd in be nwerking met consultatiebu- 'eeii, peuterspeelzalen en basis- 'n ^rwijs, de kinderboekenweek, we orleeswedstrijd, de kinderju- at 1peutermaand, het leespro- 20 ma, de ondersteuning die ieden aan leerlingen in het gezet onderwijs, de landelij- anten en de vele tijdschrif- lie ter inzage liggen in de ïtheek, de collectie boeken, ontspanning en informatie, leschikbaar is, de internet- ieningen en de raadpleegba- labestanden, de tentoonstel- n, lezingen, cursussen en ntaties, het gebruik van de itheek als vergaderruimte en slokaal etc, Daarnaast gaan we in 2005 door met modernisering en bie den we via de website een schat aan informatie. Zo kan men via Al@din vragen stellen aan de bibli otheek, kan de catalogus via inter net worden geraadpleegd en kun nen leden materialen reserveren, we ontwikkelen de G!DS, een digitale bron van informatie over instellingen op het gebied van welzijn en gezondheid en het Virtueel Inburgeringsloket. Ook werken we samen met het Freulekeshuus, het gemeentear chief, het Lokaal Historisch Platform, Synthese, de Schouwburg, de Volksuniversiteit, het Kunstencentrum en het Literair Café Venray-regio. Meer dan 200.000 mensen weten jaarlijks hun weg naar de bibliotheek te vinden. De biblio theek heeft ruim 9.000 leden. Zo'n 60% van de bevolking bezoekt de bibliotheek als klant of bezoeker. Om iedereen nog beter te kunnen helpen gaat de biblio theek in 2005 herinrichten. Het verblijf in de bibliotheek wordt zo nog aantrekkelijker gemaakt. In 2005 bestaat de bibliotheek 50 jaar. Dit willen we vieren samen met de Venrayse bevol king. Want de bibliotheek is van Venray en maakt onderdeel uit van de Venrayse samenleving. Om al deze redenen zijn we van mening dat er niet verder bezui nigd mag worden op bibliotheek werk!!! Wij wensen iedereen hele fijne feestdagen en een gelukkig 2005!! Arnoud Bruijns, Directeur Openbare Bibliotheek Venray een Dorpsraden Overleg ay (DRO) heeft een druk achter de rug. Druk in zin dat de gemeente ay veelvuldig het DRO, ^overkoepelend orgaan it 'e onderscheiden dorps- i, betrokken heeft bij de I dsontwikkeling van de ente. venf1; gel oorbeeld via de tctgroep woningbouw =1(1 lorpen, met ne( iomgevingsprogramma's leli :iel (DOP's), bij bestemmingsplan nen, gebiedsgericht werken, reconstructie van her platteland en kermissen in de dorpen. Wanneer we terugkijken op het jaar 2004, dan zijn er enkele speerpunten" te noemen. Glansrijk op nummer één staat de woningbouw in de kerkdor pen. Veelvuldig is door het dorpsradenoverleg gesproken over de milieubelemmeringen die in de dorpen bestaan, waar door woningbouw nagenoeg onmogelijk is (enkele dorpen uit gezonderd). Om de problematiek van de woningbouw, en waar mogelijk, een prioritering van de projecten in de dorpen structureel te bespreken met de gemeente Venray, is de Contactgroep Woningbouw Kerkdorpen (CWK) ruim een jaar in functie. Deze contactgroep, die op initia tief van oud-wethouder Frits Ruijten tot stand is gekomen, houdt zich (samen met de ambte naren van de gemeente) actief bezig met het geven van impul- ot :U< Ids Henk Lammen Ion Koenen e iilenk Willemssen linjlhrist van den Murickhof 11(1 Ipmaak ac' erst- en nieuwjaarpagina's: ohan Loonen sen aan de woningbouw in de dorpskernen en de kernrandzo- nes. Het jaar 2004 is ook het jaar waarin de herziening van de bestemmingsplannen van de dor pen en van het buitengebied is afgerond. Via het DRO zijn de dorpen actief bezig geweest met hun inbreng om adequate bestemmingsplannen te krijgen. In het kader van de reconstruc tie dient de gemeente Venray voor elk kerkdorp een dorpsom- gevingsprogramma op te stellen Deze programma's dienen een weerspiegeling te zijn van de wensen die de dorpen in het kader van leefbaarheid en inrich ting hebben, gekoppeld aan een toekomstvisie. Het betreft hierbij het gehele dorp, dus zowel bin nen als buiten de bebouwde kom. Enkele dorpen hebben de DOP's al klaar, de overige zijn nog met het programma bezig. De voorbereidingen voor een website voor de dorpen, die in 2003 gestart zijn, hebben in 2004 een vervolg gekregen. Onlangs is de website de lucht in gegaan. Dankzij een enthousiaste werkgroep uit het DRO, en met de financiële steun van Stichting CAI en Rabobank, vindt u nu onder www.dorpenvenray.nl een prachtige site waarop, naast het DRO, alle dorpsraden en, al dan niet 'gelinkt', de verenigin gen en overige organisaties in de dorpen zich kunnen presente ren. 2005 is het jaar waarin het DRO 25 jaar bestaat. Aan de vie ring van deze mijlpaal wordt nog nader invulling gegeven. Ook is 2005 het jaar waarin de dorps- omgevingsprogramma's verder vorm krijgen en afgerond wor den, zodat voor elk dorp een toe komstvisie is uitgewerkt. De pro jecten, ingediend bij en gehonoreerd door de gebieds- commissie van de reconstructie Venray, Meerlo-Wanssum, wor den in uitvoering genomen. Ook verwacht het DRO in 2005 de ontstane impasse rond de woningbouw in de kerkdorpen te doorbreken en daadwerkelijk tot bouwen te komen in de kem- randzones en de kom. Naast deze onderwerpen verwacht het DRO wederom, al dan niet op ver zoek, een beleidsmatige inbreng te leveren bij de gemeente Venray, om zo te komen tot handhaving en verbetering van de leefbaarheid in de kerkdor pen. J.M. Linskens, secretaris/pen ningmeester Stichting Dorpsradenoverleg Venray(DRO) Het jaar 2004 is voorbijge vlogen. Een jaar, waarin natuurlijk weer veel dingen zijn gebeurd. Wereldlijk gezien was het natuurlijk een jaar, waarin de dreiging van het ter rorisme de boventoon voerde. Landelijk gezien waren er de problemen rondom de bezui nigingen van het kabinet. Maar natuurlijk ook de bezui nigingen van de plaatselijke overheid, die een enorme invloed hadden op het reilen en zeilen van de Venrayse gemeenschap. Ook in vereni gingsverband gebeurt ér natuurlijk veel in een jaar tijd. Zo ook bij schutterij 't Zandakker Gilde Sintjan. Er staat een bloeiende schutterij in de Venrayse gemeenschap. Een schutterij die elke gelegenheid aanpakt om zich te tonen aan deze gemeenschap, want daar is het schutters- en gildenwezen immers op gebaseerd. Maar in het afgelo pen jaar heeft er ook onrust geheerst binnen de vereniging. De toenemende milieumaatregelen hebben een enorme invloed op de schutterijen in de beide Limburgen. Vanuit hogere instan ties zijn er reeds diverse overleg gen opgestart om het aloudste cul tuurgoed in de beide Limburgen te behouden en voort te laten bestaan tot in de eeuwen der eeu wen. Op sportief gebied waren er natuurlijk ook weer voldoende prestaties te melden. Het bonds- schuttersfeest in Horst werd op een voortreffelijke wijze gevierd en er werd natuurlijk ook om het nieuwe koningschap geschoten. Deze eretitel kwam dit jaar terecht bij Bernie van Lierop. Maar het allerbelangrijkste binnen een schutterij is de onderlinge broe derschap. Dit is veel belangrijker dan het winnen van wedstrijden. Het lid zijn van een schutterij betekent dat je opgevangen wordt in een familie. Een familie die voor elkaar klaar staat, in goede en slechte tijden. En dat is waaraan het in de huidige tijd ontbreekt. Het is niet voor niks dat wij in het dagelijks leven steeds meer spre ken van een individuele maat schappij. Wij staan nu aan de vooravond van een nieuw jaar 2005, een jaar met nieuwe uitdagingen in het vooruitzicht. Een jaar, dat weder om vele gebeurtenissen met zich zal meebrengen. Een jaar, waarin de Venrayse schutterij vooral qua ledenaantal een flinke stap voor waarts hoopt te maken. Na vele jaren van investeren, zal het komende jaar het jaar van oogsten moeten worden. Daarbij is natuur lijk de Venrayse gemeenschap van groot belang. Voor de Venrayse mensen hopen wij natuurlijk op een goed en succesvol jaar met vele hoogtepunten en zo min mogelijk dieptepunten. En voor schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan zal het komend jaar sportief gezien een hoogtepunt moeten worden op zondag 3 juli 2005, wanneer tijdens het Oud Limburgs Schuttersfeest in Wessem een gooi zal worden gedaan naar de hoogste eer en dat is het winnen van het Oud Limburgs Schuttersfeest. Om daar mee tevens de organisatie voor het feest in 2006 naar Venray te halen. Een feest, dat ongetwijfeld gevierd zal gaan worden met de gehele Venrayse gemeenschap. Tot slot willen wij U zeggen: de schutterij leeft, de schutterij viert. En als de schutterij viert, leeft de schutterij en de gemeenschap. U allen wens ik natuurlijk een gezond en sportief jaar 2005 toe." B.E. van Lierop Interim-voorzitter schutterij 't Zandakker Gilde Sintjan Venray

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13