'Venray' blikt terug en vooruit Tien jaar verschuivend verantwoordelijkheid "Expositie nieuwsblad Peel en Maas erg bijzonder" "2004 het jaar van Jaap Jongejan" '2004: het jaar van de kennismaking' Brief aan mijn vader 2004 i'Ü.Ü.L &1M iVlrtrtb Donderdag 30 december 2004 - PagifU: Jan Giessen, Bowlingvereniging Venray: Wethouder Emonts: "Om iets te bereiken moetje samenwerken" lie "Veel meer dan dat Venray nog noordelijker lag dan Venlo, wist ik niet, toen ik begin dit jaar als pastoor deken benoemd werd. En als ik op de Middenpeelweg een bordje zou zijn tegengekomen met het opschrift 'Einde wereld', zou me dat niet ver baasd hebben. En toch dacht de bisschop blijkbaar dat dit de juiste plek voor mij was. Dus werd ik overgeplant van de zuidelijke Maastrichtse lös- sgrond naar de noordelijke Venrayse Peel. En zo kwam ik in een gebied dat voor mij 'tabula rasa' was, een blanco blad. Zo'n eerste jaar staat altijd in het teken van kennismaken: met mensen die dicht bij de kerk leven en mensen die wat afstand houden; met groepen die binnen het kerkelijk leven hun plaats hebben en verenigingen daarbui ten die met grotere of kleinere regelmaat contact hebben en wil len houden met de kerk. Nieuwe gezichten en andere gebruiken: het was een jaar om te ontdekken hoe de peelhazen huppen. Door de grote inzet van het kerkbe stuur en de prima samenwerking in het team van priesters voelde ik me al gauw om m'n gemak hier in het Venrayse. Menselijk leven boven de 51ste breedtegraad - dat is ter hoogte van Sittard- bleek inderdaad niet alleen mi maar zelfs heel aangl Venray bleek een blei gemeenschap met veel hap mensen. Niet langzaam maar zektj snel en zeker vulde mijn! zich: het blanco vel vuil met namen, gezichten eif len. Wat namen en ge betreft: ik kan ze nog nic op de juiste wijze met elka bineren. Dat is nu eenm memory-spel dat elke niei f voor zijn kiezen krijgt. En verhalen aangaat: die v« over geboorte en dood dopen en begraven en oc t alles wat zich tussen die n ten afspeelt in een leven. Kostbare en pijnlijk! neringen die een leven I moeite waard maken. All ben ik mij - dankzij U- hil gaan voelen en betrap ikf laatste tijd - wanneer ik del in de voordeur steek- J gedachte. Hè, hè, thuis! Voor u allen: een gel 2005." Pastoor deken H. parochie St.-Petrus' Bande! Raayland College in 2005: In juni 2005 worden voor de tiende keer in Venray de diploma's voor het voortgezet onderwijs uitgereikt onder de vlag van het Raayland College. Tien jaar is geen periode om in materiële zin groots voor uit te pakken. Tien jaar is wel een tijdspanne om eens terug te kijken en zaken te overden ken en soms ook te relative ren. Tot 1995 kende Venray vijf scholen voor voortgezet onder wijs. Scholen die stuk voor stuk decennia lang hun bijdragen aan de Venrayse gemeenschap heb ben geleverd. Het hoofddoel, goed onderwijs verzorgen, is in deze tien jaar niet veranderd. Terugblikkend zien we dat er vanuit de overheid een tendens op gang gekomen is om de verant woordelijkheid voor onderwijs meer bij de scholen zelf te leggen. Deze tendens om de verantwoor delijkheid meer bij de basis te leg gen, zien we in de school terug: kernteams krijgen de verantwoor delijkheid om onderwijs op maat te bieden aan alle leerlingen van 12 tot 18 jaar. Daarbij is de omvang van de teams van dien aard dat leerlingen en docenten elkaar kennen. De slag waarbij kernteams ook de verantwoordelijkheid voor onderwijsinnovatie deels op zich nemen, zal nog gemaakt worden. Onderwijsinnovatie anno nu is een palet van enkele grote kern begrippen. Voor leerlingen geldt dat zij actief en in toenemende mate zelfstandig en reflexief leren, dat zij samen met anderen leren, dat zij in samenhang leren, dat zij in een uitdagende omge ving leren en dat de aansluiting bij het voorafgaand onderwijs en de afstemming op het vervolgonder wijs belangrijk is. Voor docenten is dit een wenkend perspectief om het onderwijs op deze leest te schoeien. De ophanden zijnde vernieu wingen in de onderbouw bieden in dat opzicht grote kansen. De bovenbouw VMBO en boven bouw HAVO/VWO staan voor soortgelijke mogelijkheden. Tegelijkertijd legt het aanbieden van buitenschoolse leermomen ten in de vorm van arbeidsoriënta tie, stage, leerwerktrajecten, prak tische sectororiëntatie en het op peil houden van bedrijvenkennis bij docenten nog meer dan voor heen ook verantwoordelijkheden bij bedrijven in de regio. De financiering van scholen is in de afgelopen jaren v: geheel ander fundament' zien. Waar eerst de reken de minister werd neergel ^oi het nu zo dat scholen een krijgen voor de personele tatie en een bedrag voor di 'oor^ riële exploitatie. Iedere bepaalt zelf hoe het geld wordt verdeeld. Daarmei iom8 school ook verantwoordeli het bereiken van financiël matigheid en rechtmat Spelregels afspreken groepsgrootte op de verst de afdelingen, is daar eei beeld van. Elk jaar, bij het vaststellt het formatieplan, spelen en leerlingen in de medez schapsraad een belangrijke het bepalen van die spelrej 1/1 Voor goed onderwijs n school, leerlingen en oude zorgers samenwerken, ied uit een eigen verantwooi heid. De communicatie waarden en normen zal di belangrijk aspect van zijn. In de recent bijgestelde Rei lenk Ion 1 van het Raayland College is lenk van medewerkers, leerlin ouders dan ook opnieuw v geven. In 2005 en volgend gaan we aan deze 'opdracl ken. Toon Theeuwen, pr-a zaken Raayland College hris Maria van Dorst, conservator 't Freuiekeshuus die behalve een bowlingtoer- nooitje voor senioren en jeugdle den, de huldiging van negentien jubilarissen, een reünie voor oud leden en een geweldige feest avond bevatte, werd aan een sprakeloos geworden vertegen woordigster van Kika een che que overhandigd van 7000 euro. De feestcommissie had eer van In het nieuwe jaar staan in museum 't Freuiekeshuus in Venray weer drie interessante tentoonstellingen op het pro gramma. Tot en met 13 febru ari 2005 is echter nog steeds de tentoonstelling te zien die de bevrijding herdenkt van 60 jaar geleden. Op deze exposi tie zijn in 2004 al vele bezoe kers en schoolklassen afgeko men. Ook voor de speciaal gemaakte dvd met oorlogs- en bevrijdingsfoto's van Venray en de kerkdorpen en de video film 'De vergeten Slag' is veel belangstelling. De eerste tentoonstelling die hierna volgt heeft als titel '125 Jaar Peel en Maas'. Deze tentoon stelling is te zien van 25 februari tot en met 28 mei 2005. Aan de hand van oude exemplaren van Peel en Maas, memorabele mel dingen, een stamboom van de drukkersfamilie Van den Munckhof en oude drukkersmate rialen en werktuigen wordt tij dens deze tentoonstelling een beeld geschetst van 125 jaar geschiedenis van een regionale krant. Uit al deze jaren zullen bij zondere foto's eri/of berichten van gedenkwaardige gebeurtenis sen worden getoond, zodat ook de geschiedenis van Venray in deze periode op een bijzondere wijze belicht wordt. Er zal ook een video- of powerpointpresen- tatie te zien zijn over de huidige werkwijze bij de krant, in combi natie met de film die in 1980 gemaakt is door 'Van gewest tot gewest' in het kader van het 100- jarig bestaan van Peel en Maas. Hierna volgt een tentoonstel ling die samengesteld wordt door het museum in samenwerking met docenten van Kunstencentrum Jeruzalem. In deze tentoonstelling staat het thema 'Visies op Venray, Vrijetijdskunstenaars over hun eigen stad' centraal. Deze zomer- tentoonstelling loopt van 11 juni tot en met -2 oktober 2005 en wordt verzorgd door cursisten van het kunstencentrum Jeruzalem, afdeling beeldende kunst. Er is gekozen voor werk van gevorderde cursisten tekenen en schilderen, die gedurende het seizoen 2004 - 2005 aan de slag gaan met het thema 'Venray', onder leiding van de docenten Leo Coppus en Jeanny van Lieshout. Er wordt een selectie uit werk gepresenteerd in uiteenlo pende technieken en benaderin gen, waarbij authenticiteit en kwaliteit voorop staan. Mel deze tentoonstelling krijgt het Kunstencentrum de gelegenheid het belang van de amateurkun sten aan te tonen en te onderstre pen. In het laatste kwartaal van 2005 organiseert het museum een ten toonstelling over Sint-Nicolaas Deze expositie is te zien van 14 oktober 2005 t/m 11 december 2006. Sint-Nicolaas is in de loop van de jaren op vele manieren afgebeeld. Een selectie uit een enorme privé-collectie ansicht kaarten vormt een belangrijk onderdeel van deze tentoonstel ling. Zo is bijvoorbeeld de Sint als liefdespostbode te zien en Piet als motorverkoper. Ook wordt getoond hoe de Sint al jarenlang zijn intocht in Venray houdt. Mooie foto's van de Sint en het publiek ontbreken hierbij niet. Het Sint-Nicolaasgilde in Venray bestaat al heel lang en zal ook zijn medewerking aan deze tentoon stelling verlenen. Tijdens het museumweekend op 9 en 10 april 2005, worden er weer speciale activiteiten georga niseerd voor het publiek. Zo ook tijdens de open monumentenda gen op 10 en 11 september 2005. Tijdens deze vier dagen is het museum gratis geopend. Zo kun nen bezoekers die eens een keer tje een kijkje willen nemen in het museum wellicht gemakkelijker binnenlopen. Wij hopen met deze tentoonstellingen en open dagen in 2005 net zoveel bezoekers te trekken als in 2004. Het jaar 2004 is heel succesvol geweest voor museum 't Freuiekeshuus. De tentoonstellin gen 'Sjerfkes', 'Henri Jonas' en 'Venray 60 jaar bevrijd' hebben veel mensen naar het museum getrokken. Bij al deze tentoonstel lingen zijn lesbrieven gemaakt voor het onderwijs. Het blijkt dat het museum daarmee in een behoefte voorziet. Ruim dertig klassen uit het basis- en voortge zet onderwijs hebben een bezoek aan de tentoonstellingen gebracht en de lesbrieven gemaakt. Al deze activiteiten waren niet mogelijk geweest zonder de grote inzet van vrijwilligers. De vaste ploeg van het museum maar daar naast ook vrijwilligers waarmee het museum voor de diverse bruikleententoonstellingen heeft samengewerkt. Zij hebben helpen organiseren, opbouwen, bezoe kers ontvangen en te woord gestaan en hebben hun enthou siasme voor het museum aan het publiek overgebracht. Tot slot wensen wij alle bezoe kers veel plezier toe bij hun be/oek aan het museum in 2005. Maria van Dorst Conservator/beheerder Terugkijkend op het bow lingjaar 2004 kan wel gesteld worden dat dit het jaar van Jaap Jongejan is geworden. In januari werd hij kampioen bij de hoogste categorie bij de heren. Hij veroverde de titel 'Bowler van het Jaar' en op 12 oktober ging een ultieme wens van hem in vervulling, toen hij twaalf strikes in een game bowlde, wat zijn eerste 300-game betekende, en de vierde in de geschiedenis van de Bowlingvereniging Venray. Maar het was ook het jaar van de vereniging, die in 1979 als Bowlingbond Venray werd opge richt en dus in 2004 haar 25-jarig jubileum vierde. En hoe! De vie ring stond geheel in het teken van de Stichting Kika, een organi satie die zich bezighoudt met genezing of vermindering van leed voor kinderen, die aan kan ker lijden. Via sponsoring, een Rad van Fortuin, een tombola, een voetbal- en een dartspel en de verkoop van de 'Kika-beertjes' werd getracht zoveel mogelijk geld bijeen te brengen voor die stichting. Ook de exploitant droeg daar, door een gedeelte van de consumptieprijs af te staan, een belangrijk deel aan bij. Aan het slot van de feestweek, Jan Giesen, Bowlingvereniging Venray haar werk. Sportief waren er titels in de Huisleagues voor de Sigma's in de scratch dubbelleague en voor de Pinhunters in de handicaple ague. In de 4-men-huisleague werd Pinhunters kampioen in de le en Hoeijmakers in de 2e Klasse, De trioleague werd gewonnen door B.T. Jamin. Persoonlijke titels waren er voor Gerty Arts bij de Dames-A en Rosita Jansen bij de Dames-B. In de heren-B-klasse was SergioD'Amore de beste en in de C-klasse werd Albert Loeffen kampioen. Bij de dubbels werd het koppel Frank Peters/Peter Cleven kampioen in de A-klasse, Marco van Zanten/Gerard Stroecken in de B-klasse en Maria en Theo Siebers in de C-Klasse. Bij de jeugd werd Venray 1 weer ongeslagen kampioen van Limburg in de Jeugdtrioleague en werd tweede in de landelijke finale. Bij de landelijke finale Stedenontmoeting werden de Junioren keurig tweede. In de Limburgse voorronde in novem ber plaatsten de Junioren en Pupillen zich weer voor de lande lijke finale, iets wat voor het eerst in zes jaar niet gebeurde met het seniorenteam. Pastoor-deken Harrie Smeets bijna een jaar in Venray Beste Teng, We vieren een klein feestje in Venray. We mogen in 2012 de Floriade organiseren. Eens in de tien jaar een land- en tuinbouwwereldtentoonstel- ling en dat in de regio Venlo. Goed hè? Ik hoor je denken. Venlo? Ja Venlo. We werken tegenwoor dig samen in de regio. Om iets te bereiken moet je samenwer ken. Als Venray alleen krijg je niets gedaan. Want Venray is klein in een grote wereld. Die wereld is zo groot gewor den, sinds de tijd dat jij nog in de gemeenteraad zat. De dagelijkse rampen, dichtbij of veraf. Ze zijn overal te zien en te horen. We krijgen alles mee, kunnen alles weten. We kunnen overal komen. Zaken doe je wereldwijd. Alles is Europees en mondiaal. Nederland bestaat alleen nog maar als Oranje voetbalt. Er werd nog nooit zoveel met elkaar gecommuniceerd als nu. We e- mailen, surfen over het world wide web, we chatten, msn-en, sms-en, en vaak wordt er gewoon getelefoneerd via het mobieltje. Met elkaar praten heeft een ande re betekenis gekregen. We wisse len informatie uit, maar dat wil nog niet zeggen dat we iets delen. Die grote wereld dringt zich op elkaar te kruipen. Ook jongeren trekkel terug in allerlei groepen, a we vroeger alleen maar i en provo's. Nu heb je tie groepen jongeren met iec q eigen kenmerken. Ze ondi ,ay den zich door hun haren, ejei en muziekstijlen. En ze z otj1( niet altijd vriendjes van ell willen ergens bij horen, m |uu, ten anderen buiten. Ze be ken de verschillen met ai om Misschien omdat ze nog ni weten wie ze zelf zijn De hele wereld komt vi*^ computer bij ons binnen. 1 „r0 nen alles zien en alles we toch hebben we meer dan angst om te verdwalen, zijn er veel nare dingen g£»zui orun en v Ik word daar bang van. niet aan iedereen. Als je mee wil doen, er is geen keus, kuruje daar jezelf niet tegen beschermen. Venray is klein en we leven hier nog rede lijk veilig en op onszelf. Zeker in de dorpen is dat zo. Daar bestaat nog gemeenschapszin Doen we dingen nog samen. Maar de dor pelingen, ze voelen zich bedreigd, en lijken nog dichter bij Nederland kunnen mensay g moord worden. Ook in Ne komt terrorisme voor. Ze dat het iets met het ge oe(ji maken heelt. Ik geloof van. Want het christendor islam prediken toch de n j^g Üefde. Natuurlijk Teng, vr(]erj ten het samen niet over he nwe] hebben. Dat wordt geei; pe, gesprek. In al die jaren t ^jjS een onderwerp waar we ruzie over kregen. Wat vader, zou dat nou nog zo iede Mathieu Emonts geze

Peel en Maas | 2004 | | pagina 12