'Venray' blikt terug en vooruit Veiligheid staat oorop, ook in 2005" Ook moslims moeten in Venray in vrede kunnen leven" Eerste Venrayse boekenbal staat op stapel 11 Nog veel concerten verzorgen" Het Odapark zal Joorgroeien" 2005 EL EN MAAS Donderdag 30 december 2004 - Pagina 11 PEEL EN MAAS een abonnement waard )e redactie van nieuwsblad Peel en Maas blikt terug op 2004 en kijkt vooruit naar ees )05. 2004 gaat de geschiedenisboeken in als een bewogen jaar, waarin bijvoor- ÜSS| eld de 'burgeroorlog' in Irak, het overlijden van prins Bernard en prinses Juliana, ^belgate, de moord op Theo van Gogh, de presidentsverkiezingen in de stei irenigde Staten met George Bush als winnaar, 'De Wissel' van Arjen Robben tij- Jee ns het EK Voetbal in Portugal, de verwoestende zeebeving in Zuidoost Azië, de esi ympische Spelen in Athene, de bomaanslag in Madrid, de 'spanningen' tussen itochtonen en allochtonen in Nederland en de dood van volkszanger André izes in het middelpunt van de belangstelling stonden. Maar ook in Venrr ;rd ibeurde het een en ander, zoals u wekelijks in uw nieuwsblad kon lezen. De peri- 1 len rondom Dingus, de aanslag op de moskee in Brukske, de onenigheid tussen 2o coalitiepartijen CDA en de PvdA, het aftreden van wethouder Ruyten, hand- £8 logschutter Ron v/d Hoff en springruiter Leopold van Asten op de Olympische leien: in Peel en Maas en op Kabelkrant Venray kon u het nieuws in 2004 op de m iet volgen. In deze uitgave vindt u als lezer van Peel en Maas een selectie van het ye' ilangrijkste nieuws in het afgelopen jaar. :sl( De redactie wenst u veel leesplezier en een goed en gezond 2005! mtfs-klinïek Rooyse Wissel viert eerste lustrum Burgemeester Waals blikt terug en vooruit Jubileumjaar Literair Café trok volle zalen Jean van den Tillaard, Orgelcomité Venray: De provincie heeft vorig jaar gekeken hoe Venray werd bestuurd. Dat was niet slecht. Wel viel het op dat we weinig met de lange termijn bezig waren. Venray in 2015 dus. Daar hebben we dit jaar veel energie in gestoken, omdat we vonden dat de provincie gelijk heeft. Je moet niet alleen stu ren op een periode van vier jaar. Je moet ook 12 jaar voor uit durven te kijken. "Wat doen we nu aan wat we in 2015 willen zijn?" Die vraag heb ben we ons dit jaar gesteld en daarover zijn we met U en met anderen gaan praten. Want je kunt natuurlijk van alles willen, maar Venray staat niet alleen op de wereld. Je moet rekening hou den met je buren; met de provin cie; het rijksbeleid. Maar ook met partners in Venray; het bedrijfsle ven; het verenigingsleven; de dorps- en wijkraden. In oktober en november zijn we de gemeen te ingetrokken om met U, onze bewoners, te praten. En dat was een verademing. Op de eerste plaats was U er in redelijk grote getalen. Op de tweede plaats kwam het tot een goede discus sie. Han van der Meer leidde die, maar U deed het. Met plezier denk ik terug aan de discussie in het Raayland College tussen de 'industrie' en de 'agribusiness'. Over innovatie, over kennis inten sieve werkgelegenheid, over de opleidingen in Venray. In die dis cussie zat heel veel spanning, maar daar kunnen we wel wat mee. Maar een wereld van ver schil. De agri-business, die steeds beter wil doen waar ze al sterk in zijn. Nog betere varkens en nog betere eieren tegen nog lagere kosten. Productgericht dus. En dit industrie die zeer marktgericht is en zoveel mogelijk maatwerk pro ducten wil leveren aan steeds maar nieuwe consumenten op steeds maar nieuwe markten. Klantgericht dus. Ik vind het een prachtig discussie en ben er erg bij betrokken. Op basis van al die gesprekken gaat de raad in 2005 de plaats bepalen waar Venray omstreeks 2015 zal (moeten) staan en wat we moeten doen om zover te komen. En verder deden we nog heel veel dingen en gaan we weer een andere doen. Dat leest U in Peel&Maas en dat hoef ik U dus niet te vertellen. En hoe ging het met U? Ik ben dit jaar te veel in de kerk geweest bij begrafenissen en dat is ver drietig. Van goede vrienden afscheid nemen en de vraag waar om kun je niet te stellen. Maar als je dan over het kerkhof loopt ben je toch alleen. Ik koop dan altijd weer een bos bloemen voor het graf van mijn vrouw. Bloemen zijn nooit alleen. Maar er waren natuurlijk ook vrolijke dingen. Met mijn nieuwe partner gaat het goed. Met de kinderen gaat het "•X-.y.. goed en met hun aanhang gaat het beter. Er viel ook behoorlijk wat te feesten. Steeds meer vrien den worden zestig en dat gaat niet Eind 1976 vroeg wethouder Van Oers aan enkele organis ten in Venray, onder wie de organisten Thijssen, Graste, Berben en v/d Tillaart, om de organisatie van orgelconcer ten op zich te nemen. Daarmee was de oprichting van het Orgelcomité Venray een feit. Nu bestaat het comité nog uit Carola Hoedemaekers en Jean v/d Tillaart. Sinds enige jaren is er een samen werkingsverband met de Orgelkring Land van Cuijk en Noord-Limburg. Tot op heden hebben we 48 concerten verzorgd. Na een rusti ge start (men moest blijkbaar wennen aan orgelconcerten in Venray) schommelt het aantal bezoekers de laatste jaren tussen de zestig en de tweehonderd per sonen, voor Venray een zeer behoorlijk aantal. Wij nodigen steeds beroepsorganisten uit, zodat een goede kwaliteit gewaarborgd is. Op een enkeling na treden tijdens de concerten Nederlandse organisten op. Onder hen waren bekende namen: Albert de Klerk, Dorthy de Rooy, Marcel Verheggen, Jean- Pierre Steyvers, Theo Hes, enz. Meestal treedt de organist alleen op; soms met medewerking van een solist (bijvoorbeeld hobo, viool, fluit, zang) of een koor. Steeds zijn de concerten op zondag om 16.00 uur en duren ze ongeveer één uur. De entree is gratis. Met de gemeentelijke sub sidie en de vrijwillige bijdragen in het mandje bij de uitgang na het concert, bestrijden wij de onkos ten. Via kranten, huis-aan-huisbla- den, Kabel-TV en Lokale Omroep Venray worden de concerten aan gekondigd. Bovendien hangen we posters op in diverse kerken, de muziekschool, de VW en bij de bungalowparken in de omge ving. Het orgel in de Grote Kerk is in 1955 gebouwd door de firma Vermeulen uit Weert. Het heeft 3 manualen, 42 registers en 2556 pijpen. Het is een elektro-pneu- matisch orgel. Dit wil zeggen dat de overdracht van het signaal van 2005 viert de Rooyse hjsel het eerste lustrum. In ojjut 2000 namen wij immers erste tbs-patiënten op. Het k^ieen sinecure om een tbs- v iek op te zetten, maar ik ontzettend blij met hoe ervoor staan. Wij zijn uit geroeid tot een volwassen n pek met 138 behandel- |ev tsen en 300 medewerkers. eu, e medewerkers dragen voor een steeds profes- lelere behandeling, waar- Ie veiligheid voorop blijft dj üangs hebben wij het nieuwe pjids- en scholingscentrum in uik genomen. Dit centrum nodig, omdat de ruimten emd voor scholing en werk groot genoeg waren. Met de f( ten in dit nieuwe centrum e s len wij onze patiënten een in e dagbesteding aanbieden. ge iuccesvolle terugkeer van tbs- inten in de maatschappij is zeer zeker bij gebaat, t komende jaar zal in het staan van verdere professio- ering van de behandeling, zullen wij doorgaan met pogingen om de behandel- te verkorten. Uiteraard voor de veiligheid dit toelaat. Dit wij bijvoorbeeld doen door landeling al te starten in het van Bewaring waar tbs- iten wachten op een behan- its in de Rooyse Wissel. En len dit doen door patiënten buiten de kliniek wonen, en een been terug in de maat- ippij staan, langer te begelei- en controleren dan tot nu toe >eval was in Nederland. Ook :tiviteiten van de polikliniek de Horst, in Tegelen, zullen het komende jaar worden uitgebreid. Reeds 130 forensisch psychiatri sche patiënten werden daar poli klinisch behandeld. Dit aantal zal in 2005 verder groeien. Ik denk dat wij onze plek in het Venrayse inmiddels verworven hebben, ook al zijn wij het natuur lijk ook wel eens met elkaar oneens. Ik reken erop dat de samenwerking met onze partners uit de regio de komende jaren alleen maar zal verbeteren. Aan ons zal het niet liggen: wij zullen het motto dat wij bij de start van de ldiniek introduceerden, 'open heid binnen geslotenheid', hoog in het vaandel blijven houden. Ik wens eenieder een gelukkig en gezond 2005. Toine de Beer, algemeen direc teur FPI de Rooyse Wissel aiit Odapark, een kunstinstelling van formaat in Venray altijd ongemerkt voorbij. We vier den het in Nice, Appeltern, Londen, Rosmalen en Bourtange. En met de gemeente gaat het ook goed. We hebben de schijn wel eens tegen, maar als je in een gla zen huis woont moet je daar tegen kunnen. De dood van Theo van Gogh heeft mij zeer bezigge houden. Niet dat ik het met hem eens was, meestal niet, maar daar om hoef je hem niet te vermoor den. En de rassenhaat die dat met zich bracht. Ook in Venray! Ik heb me daar voor geschaamd want zo kende ik Venray niet. Er is weer een nieu we kans. Kerstmis is niet alleen een feest voor Venrayse (cultuur- christenen. Ook moslims moeten in Venray in vrede kunnen leven. "En het licht scheen in de duister nis en de duisternis heeft het niet in haar macht gekregen", lezen we in de eerste regels van het evangelie van Johannes. En dat is ook geschreven voor Venray. Laten we discriminatie en rassen haat in 2005 uitbannen. Praat er niet alleen over en doe het eens anders. Nodig een moslim bij U uit aan tafel om elkaar beter te leren kennen en zo te zorgen dat de duisternis U niet in Uw macht krijgt. En eet dan geen varkens vlees maar kip, eieren en veel groenten. Goede kerstdagen samen en een gelukkig 2005. Jos Waals, burgemeester. Voor het eerst in de geschie denis van Venray zal er, rond de boekenweek in 2005, een boekenbal zijn. Een commis sie met vertegenwoordigers van schouwburg, bibliotheek en Literair Café is druk bezig met de voorbereiding daar van. Op 5 maart zal na afloop van de theatervoorstelling 'Max Havelaar'- te vinden in zowel het programma van de Schouwburg als in dat van het Literair Café Venray regio- dit festijn geopend worden. En als de voortekenen niet bedriegen, wordt het een heel speciale avond, waarbij elke boeken- en literatuurliefheb ber aanwezig moet zijn! Terugblikkend op het afgelo pen jaar, waarin het 12,5-jarig bestaan van het Literair Café gevierd werd, is de conclusie gerechtvaardigd, dat 2004 voor literair Venray een topjaar was. Rutger Kopland kwam om het jubileum op te luisteren en trok een volle zaal. Bij de komst van Herman Brusselmans (met zelfs bezoekers uit Amsterdam), van Margriet de Moor en van Rosita Steenbeek was het Theehuis van het St. Odapark bijna te klein! Anderzijds liet het Literair Café ook zijn sociale geëngageerdheid zien. Het -langzamerhand traditio nele- optreden voor de senioren van Schuttersveld stond dit jaar in het teken van winter en Kerstmis! Vanaf het begin van zijn bestaan, zocht het Literair Café samenwerking met allerlei stich tingen en organisaties in Venray. Dit jaar was het present bij de feestelijkheden in het St. Odapark en de boekenmarkt van de Kiwani's. Tijdens de Uitmarkt werd het jaarprogramma gepre senteerd. Met bibliotheek, schouwburg en muziekschool zijn er vaste contacten en in het verleden waren er verschillende gezamenlijke tentoonstellingen met de plaatselijke fotografen- club. Activiteiten als het uitreiken van de Raadselige Rozen voor proza en poëzie, de Literaire voor drachten tijdens "Literatuur om te smullen" en het optreden van Mallemoer in het teken van kerst in het Literair Café, waren er ook dit jaar. Het optreden van Thé Lau was uniek - zijn eerste optreden zon der interviewer - en de schrijvers uit de regio, Jan Marlet en Peter Winnen, zullen met plezier terug denken aan de zondagmorgen happening, waarin zij en hun werk centraal stonden. In april 2004, bij de opening van de viering van het 12,5-jarig bestaan gaf het Literair Café een poëziewandelroute uit die - zo mag een halljaar later gezegd wor den- het hart van menig wande laar heeft gestolen. De gidsjes, o.a. verkrijgbaar bij het VW, zijn regelmatig in het dorpsbeeld te zien. Alle donateurs van het Literair Café kregen er een cadeau. Met de poëziewandelrou te in de hand ontdekten reeds honderden wandelaars een verras send Venray, een Venray vol met beeldjes, monumentjes en mooie plekjes, aangevuld met bijbeho rende poëzie. In 2005 worden de voorberei dingen getroffen voor een fiets- poëzieroute door de buitenwijken van Venray en de kerkdorpen. De presentatie van deze route staat voor 2006 op de agenda. Nadat op 23 januari 2005 de Raadselige Rozen zijn uitgereikt, maken Abdelkader Benali (13 maart) en Joost Zwagerman (22 mei) hun opwachting in het Literair café. Met het thema natuur treedt de proza- en poëziekring op 10 april voor het voetlicht. Er is alle reden om al weer uit te zien naar het nieuwe seizoen, dat in de tweede helft van 2005 begint. De eerste ideeën voor een originele invul ling van het programma zijn er reeds. Het bestuur van het Literair Café Venray-regio wenst dona teurs en sympathisanten voor het nieuwe jaar veel voorspoed en - Nijhoff citerend- veel wonderen toe: "Wonderen zijn voorafgegaan Wonderen moeten nog gedaan." (Martinus Nijhoff, Het heilige Hout) Paul van Doesum, Voorzitter Literair Café Venray-regio toets tot pijp niet mechanisch maar elektro-pneumatisch plaats vindt. Van dit soort is het een van de beste orgels in de wijde omge ving van Venray. De speciale akoestiek van de Grote Kerk zorgt verder voor een prachtige klank. Naast het organiseren van con certen hebben we enkele keren alle basisscholen van de gemeen te Venray uitgenodigd voor een excursie van groep 8 naar het orgel, gecombineerd met de uit leg over de beeldenschat door Toon den Brok. De reacties van zowel de leerlingen als de leer krachten van de basisscholen, die van dit aanbod gebruik hebben gemaakt, waren zeer positief! We hopen in de toekomst nog vele orgelconcerten in de Grote Kerk te kunnen verzorgen; met de financiële steun van de gemeente Venray en de gewaarde medewerking van het kerkbe stuur en de kosters. Jean van den Tillaart, Orgelcomité Venray et Odapark, centrum voor endaagse beeldende kunst enray, stond het afgelopen nadrukkelijk in de belang- ing. Een nieuwe kunstma- statie (LAT - Living Apart u ether) maakte de tongen met een 'dependance' in fenlose wijk Q4 sloeg het g'( park de vleugels uit en de fincie Limburg kende cturele subsidie toe... na succesvolle De Waan in 2 heeft het Odapark hard de weg getimmerd, ijke Cieraad en Theo 1( Iers, de curatoren van het ,tpark, blikken even terug r vooral vooruit. "Het park is gegroeid en zal komend jaar doorgroei- Waan smaakte naar meer, was duidelijk. Begin dit jaar het Odapark de status aan 'cultuurplan-instelling' bij het Rijk als de provincie Jurg. Het mocht in de toe- st tenslotte niet bij dit ene es blijven. Theo: "De aan- werd afgewezen, maar wij desondanks doorgegaan met steren in de organisatie, live dat ikzelf Marijke ben en ondersteunen hebben we 'R-medewerker erbij gehaald hebben we het facilitair igement uitgebreid, naast hebben we voor LAT :ducatief programma opgezet Esther Leenders. We wilden Juit, ook zonder subsidie. Hierdoor is er provinciebreed een politiek draagvlak gekomen voor het Odapark, waardoor we in november alsnog de status 'plan instelling' kregen." En wat nu? Marijke: "Komend jaar zal natuurlijk vooral in het teken staan van IAT - Living Apart Together. In februari en juni star ten respectievelijk delen 2 en 3 van de manifestatie, terwijl we in juni nog verder regio ingaan met de mobiele tentoonstelling LAT LAB. Nu al blijkt, dat we met LAT een thema te pakken hebben dat erg actueel is: nieuwe vormen van samenleven in een wereld van vervagende grenzen, waarin schijn en werkelijkheid moeilijk van elkaar te zijn onderscheiden. De succesvolle bezoeken onlangs aan Living (deel 1 van LAT) van de CKV-klassen van het Raayland College onderstrepen dit. Na een aarzelend begin bleek de thema tiek de leerlingen toch aan te spreken, mede door de enthou siaste uitleg door onze vrijwilli gers. En dat is uiteindelijk toch, wat wij als Odapark willen berei ken: het debat over hedendaagse beeldende kunst aanwakkeren, in Venray maar ook daarbuiten."

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11