Hospice Zenit start werving vrijwilligers rerbetering leefgenot lowaakse kinderen Presentaties op Raayland Winnaar actie Henseniusplein Ingezonden Maurice Verschuuren, uw slager-traiteur Leen en Piet Willemse gehuldigd Kerst bij Auto Arena Geld voor snoezelruimte Kaarten voor Loek Nelissenprijs 950 handtekeningen voor behoud bibliotheek Bedreiging VERS BOERDERIJVLEES! Porkland Handel BV Slachtplaats Vleesgroothandel Kijk op onze website: www.porkland.nl 5 Kg Karbonade 3,50 p/kg 5 Kg Schnitzels 3,50 p/kg 5 Kg Verse worst 3,50 p/kg 5 Kg Gehakt 3,50 p/kg 5 Kg Varkenslappen 3,50 p/kg 5 Kg Speklappen 3,50 p/kg 5 Kg Poulet 3,50 p/kg Totaal pakket 122,50 Tel. 077-3983564 U proeft het verschil Donderdag 23 december 2004 - Pagina 9 Bart Veldpaus van Helpende Handen Venray en Joni van het Sant (22), die recent twee maan den als vrijwilligster in Udavum Karangal heeft gewerkt, hebben vorige week aan bijna alle derde en vierdeklassers van het Raayland College in Venray, een veertiental presentaties gegeven over het goede doelenproject Udavum Karangal in Zuid-Oost India. Helpen onze Helpende Handen? Is dat wat wij hier in Nederland doen helpend voor de mensen in India? Het doel van de presentaties was tweeledig. Bart Veldpaus: "Enerzijds vinden wij het belangrijk Nederlandse kinde ren te informeren over de leef- en woonsituaties van mensen en vooral van kinderen in de Derde Wereld. Natuurlijk zien onze kin deren vaak beelden op tv. Maar als er twee mensen, die voor deze presentaties twee vrije dagen opnemen en zelf in India zijn geweest, voor de klas zelfgemaak te beelden laten zien, maakt dat toch net iets meer indruk. Anderzijds willen wij de leerlin gen informeren over het project waarvoor ze actie gaan voeren. Eerst hebben we dia's latem zier van een krottenwijk en krotwo ningen en hoe kinderen daai leven en spelen. Daarna confron teerden we ze met kinderarbeid De vele kinderen onder de veer tien, die onder zeer slechte er ongezonde omstandigheden, tier tot veertien per dag zes dagen pei week moeten werken, voor vaal-1 nog geen drie eurocent per uur Veel leerlingen kunnen een zuchi of kreun niet onderdrukken als zt dat horen. Daarna lieten we zier hoe het is om te mogen wonen er leven binnen de muren van hei project. De kinderen krijgen daai onderdak, eten en schone kleding en een liefdevolle aai over hur bol. En, en dat is erg belangrijk, zt mogen vaak voor het eerst naai school, want school is per sloi van rekening de béste 'werk plaats' voor kinderen. De laatste tien minuten lieten we een over zichtsfilmpje zien. Behalve dat we natuurlijk zo veel als mogelijk geld op willen halen vooi Udavum Karangal is het voor ons zelf zeer bevredigend de reactie? te horen van de leerlingen als zt klas uit lopen." In plaats van relatiegeschenken schenkt Hendriks Coppelmans Bouwgroep BV dit jaar opnieuw geld aan een goed doel. Het fonds dat de Udens/Eindhovense Bouwgroep hiervoor in het leven riep, verstrekt dit jaar een stimule- ringbijdrage aan Stichting Octopus in Venray. De stichting realiseert in Sevenum een klein schalige woonruimte voor acht meervoudig gehandicapte jonge ren. Met de bijdrage wordt de inrichting van een snoezelruimte gefinancierd. Volgens directeur Bart Hendriks moet de schenking gezien worden als een bijdrage uit naam van alle relaties van het bedrijf. "Het is hun decemberca- deau aan onze samenleving." Octopus is een initiatief van Wilma Vink uit Venray en Ria Nijssen uit Lottum. Voor hun opgroeiende zoons Niels (13) en Juul (12) zochten deze ouders een tweede thuis. Wilma: "Wij reali seerden ons vijf jaar geleden, dat de zorg voor onze kinderen ons fysiek en emotioneel steeds meer gaat kosten. Het vergt het uiterste van jezelf en soms zelfs nog meer 1 dan dat. Daarom wilden we een tweede thuis voor hen vinden."Binnen de reguliere zorg konden de ouders van Juul en Niels geen woonvorm vinden die hen aansprak. "Het kind moet zich niet aanpassen aan de gebo den zorg, maar andersom", legt Ria hun belangrijkste bezwaar uit. Een woonruimte waar op een intensieve manier voor de kinde ren gezorgd wordt, met ruimte voor persoonlijke aandacht, huiselijke gezelligheid en overleg met ouders creëren ze nu zelf. Ze krijgen daarbij steun van zorgver lener Stichting Philadelphia, woningbouwvereniging Roer en Maas (verhuurder van het pand), de gemeente Sevenum en zes andere ouders. De woonruimte, die gebouwd wordt door een col legabouwbedrijf, zal voorjaar 2005 opgeleverd worden. Bart Hendriks (links) en Hans Hendriks (rechts) overhandigen cheque aan Ria Nijssen (links midden) en Wilma Vink (rechts midden) van Stichting Octopus Voor de uitreiking van de Loek Nelissenprijs op 6 januari zijn nog kaarten te verkrijgen bij de VW- ANWB. De kaarten kosten 17,50 euro per stuk. Dit jaar staat de Loek Nelissenprijs in het teken van "Innovatie". Genomineerden zijn BAS Instituut voor Betontechnologie, Bakkerij Gommans, Clownsulnt, Calictus, JDS bedrijfsautomatisering, Vereniging Innovatief Platteland, Vivara Natuurbeschermingspro ducten en Van de Ligt Allicht. m* Vorige week mochten tal van Slowaakse kinderen kerstcadeaus in ontvangst nemen. Toen Inalfa Industries in il993 een joint-venture aanging iet het Slowaakse bedrijf PAL, 'erd al snel duidelijk dat de Iturele en maatschappelijke ichillen tussen Slowakije :n Nederland enorm zijn. 'erknemers van Inalfa in ënray namen daarop het ini- iatief om met name de jeugd in kindertehuizen te steunen. Vorige week bezocht een gezel- '0 schap uit Venray het kinderte huis in Polny Kesov. Daar 3Si werd voor maar liefst 50.000 euro het volledige sanitair ver- IE nieuwd. De verschillen met Nederland zijn echt enorm", laat Erik Peters, .voorzitter van de Stichting ■Vrienden Slowaakse Jeugd, weten. -«Vooral voor de gehandicapte en jvörgbehoevende kinderen in ■rehuizen waren de voorzieningen ien jaar geleden nihil. De kinde en waren weggestopt in oude andhuizen en kastelen, waar ze in èite alleen een dak boven hun hoofd hadden." Volgens Peters had het oude regime voor deze kinderen geen jeld, maar hebben ook de nieuwe machthebbers in Slowakije weinig aandacht voor deze groep. "Zelfs lokale bevolking had weinig zicht op wat er in die tehuizen gebeurde. De kinderen waren als het ware weggestopt Toen het personeel van Inalfa de erbarmelijke situatie waaronder de kinderen leefden ter ore kwam, werden er spontaan acties ontwik keld. "Dat startte met een kleding- actie, die nu overigens nog loopt. Binnen ons bedrijf werden kle dingdepots geopend. Die kleding werd met de transporten van de fabriek meegegeven naar Slowakije en daar eigenlijk het land binnengesmokkeld. Iets wat nu met de EU een stuk makkelijker is geworden", vertelt Peters. In de Slowaakse plaats Vrable neemt de kerkelijke welzijnsinstelling Caritas de kleding in ontvangst. De meeste kleren worden weggege ven aan de allerarmsten in de regio. De overige kleding wordt verkocht aan de mensen die het iets beter hebben. Volgens Peters loopt deze actie goed, maar is er momenteel een grote behoefte aan kinderkleding en kinder schoeisel Sinds 1996 zijn de activiteiten ondergebracht in de stichting Vrienden Slowaakse Jeugd. Behalve kledingacties werden door gepensioneerden van Inalfa fietsen en rolstoelen opgeknapt, speeltoestellen gebouwd en werd onder het personeel een urenactie gehouden: personeelsleden kon den uren inleveren, die werden omgezet in geld voor de tehuizen in Slowakije. Ook verzorgt de stichting, samen met speelgoedfa brikant Mattel, al een aantal jaren kerstcadeaus voor de jeugd in Slowakije. "Jaarlijks gaan daar zeven pallets met speelgoed heen, allemaal door Mattel beschikbaar gesteld." Ook vind er al enige tijd een personeelsuitwisseling plaats. Personeel van De Wendel en De Pepijn (Heel) delen hun ervaring en kennis met personeel in de tehuizen van Slowakije. "Die uit wisseling begint steeds meer vruchten af te werpen", aldus Peters, die verder nog aangeeft dat ook Venrayse scholen, zoals De Hommel en het Raayland, bij de activiteiten van de stichting betrokken zijn De stichting heeft continu zes kindertehuizen onder haar hoede. "We concentreren ons niet te veel op dezelfde tehuizen. Meestal gaat het om bouwkundige aanpassin gen zoals nu in Polny Kesov. Voor dit project hadden we een bedrag van maar liefst 50.000 euro ont vangen van de Stichting Woningbouw Midden Nederland. Die had dit geld in een potje, bestemd voor een buitenlands pro ject waarmee het leefgenot ver hoogd werd. Een van onze bestuursleden kwam toevallig met deze stichting in aanraking. En met 50.000 euro kun je in Slowakije heel veel doen." Ter afronding ging het bestuur van de stichting in Slowakije een kijkje nemen. Onder hen ook Wiel Stoffels, gepensioneerde van Inalfa en al jaren een van de stuwende krachten achter de stichting. Wiel nam afscheid als bestuurslid en mocht in Polny Kesov een plaquet te onthullen waarmee deze actie van de Stichting werd afgerond. Deze actie van de Stichting Vrienden Slowaakse Jeugd trok in Slowakije de nodige aandacht van pers en regionale televisie. Volgens Erik Peters zouden veel meer westerse bedrijven, die zich in Oost-Europa hebben gevestigd, het voorbeeld van Inalfa moeten volgen en voor de lokale bevol king acties moeten ontwikkelen. Wilt u meer informatie over de Stichting Vrienden Slowaakse Jeugd, dan kunt u bellen met 0478-555444. Donaties zijn natuurlijk altijd welkom op bank- rekeningnr. 64.10.45.859 (Fortis bank). Leen en Piet Willemse zijn afge lopen weekend gehuldigd tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van con tactpersonen voor de nationale bedevaarten in Den Bosch vanwe ge het feit dat ze 25 jaar contact persoon zijn. Deze huldiging luidt het jaar in waarin ook de st. Heil der Zieken zijn 25 jarig jubileum gaat vieren. Tijdens de huldiging werd geme moreerd dat onder leiding van dit echtpaar al 25 jaar mensen een reis naar Lourdes krijgen aangebo den. Het juiste aantal deelnemers is niet bekend, maar bedraagt al gauw een kleine vierhonderd. Ook nu gaat er ieder jaar weer een groep van 30 tot 40 mensen begeleidt door dit echtpaar naar Lourdes. De spreker haalde aan dat dit werk gedaan kon worden door de opbrengst van oud papier en vertelde dat er in al die jaren al 5 miljoen kilo was verzameld door eigen werk, maar ook gehol pen door een groep vrijwilligers die elke maand weer hun vrije tijd beschikbaar stellen. Auto Arena is klaar voor het einde van het jaar. Tot en met vrij dag 31 december is er bij de vesti gingen van Auto Arena in Venlo, Venray en Panningen Einde- jaarsshow. De Eindejaarsshow bij Auto Arena staat geheel in het teken van kerst, feestelijkheid, gezelligheid en natuurlijk volop voordeel. In de laatste maanden van 2004 zijn diverse nieuwe modellen geïntroduceerd bij Auto Arena, die tijdens de Eindejaarsshow in de geheel uit gedoste showrooms staan. Zo is kort geleden de Audi A3 Sportback op de markt gekomen. Tijdens de Eindejaarsshow zijn in de showroom te bewonderen: de nieuwe Volkswagen Golf GTI (vooralsnog alleen in Venlo), de nieuwe Audi A4 en A4 Avant. Elke bezoeker van de Eindejaarsshow bij Auto Arena ontvangt een leuke kerstattentie en iedere koper van een auto ontvangt een passend kerstgeschenk. Er zijn nog meer redenen om tijdens de Eindejaarsshow gezellig en vrij blijvend de showrooms van Auto Arena binnen te lopen. Zo krijgt u tot €1.500,- korting bij aankoop van een occasion of bij aanschaf van een speciaal geselecteerde Audi A4 of Audi A6 vanaf model jaar 2002 krijgt u een nieuwe lederen bekleding. Daarnaast wordt op nieuwe Volkswagens actievoordeel geboden tot €2.300,- (voorzien van het Athene pakket), extra prijsvoor deel op nieuwe voorraadauto's, en een minimale inruilprijs van €1.500,- boven de ANWB Bovag koerslijst. Er zijn diverse onder- houds- en reparatieaanbiedingen, bij aankoop van banden van het merk Continental, geldt 4 banden halen, 3 banden betalen en een APK keuring voor slechts €20,- (excl. milieumeting en afmeldkos- ten). Meer informatie over alle acties is te vinden op www.autoarena.nl. De opening stijden tijdens de Eindejaarsshow zijn donderdag 23 december van 8.30-18.00 uur (Venlo tot 20.00 uur), vrijdag 24 december (kerst avond) van 8.30-17.00 uur, eerste en tweede kerstdag gesloten, maandag 27 t/m woensdag 2*9 december van 8.30-18.00 uur, donderdag 30 december van 8.30- 18.00 uur (Venlo tot 20.00 uur), vrijdag 31 december van 8.30- 17.00 uur en zaterdag 1 januari gesloten. In het najaar van 2005 opent Hospice Zenit zijn deuren. Het hospice biedt zorg en begelei ding aan mensen in de termi nale fase van hun leven. Het zijn vooral vrijwilligers die, ondersteund door professio nele zorgverleners, ervoor zorgen dat mensen uit de regio Sevenum, Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en Venray hun laatste levensda gen kunnen doorbrengen in een huiselijke omgeving. Begin volgend jaar start het hospice met de werving van vrijwilligers. Mensen geven er in toenemen de mate de voorkeur aan thuis te sterven. In privacy, in hun eigen |l vertrouwde omgeving waar fami lie, vrienden en kennissen vrij in en uit kunnen lopen. Vaak kan dat, met hulp van professionele thuiszorg en vrijwillige terminale zorg. Maar als niet voldoende hulp van familie of mantelzorg beschikbaar is of als de huiselijke Omstandigheden niet geschikt Zijn, is opname in ziekenhuis of verpleeghuis de enige optie. Ook als er geen medische indicatie voor is. Dat moest anders kunnen, rond een aantal mensen, werk zaam in de zorg, Dat leidde uitein delijk tot de oprichting van de stichting Hospice Zenit, in sep tember 2002. En inmiddels is al veel werk verzet: een geschikt pand zoeken, aanvragen van de bouw- en andere vergunningen, nadenken over de inrichting en vooral ook over het inrichten van de zorg. Want, en daarmee onder scheidt het hospice zich van andere zorginstellingen, de zorg voor de bewoners vindt net als 'huis plaats door familie en man telzorg, thuiszorg en de (eigen) huisarts. Die worden daarin, om continue zorg te kunnen garande ren, bijgestaan door een grote groep vrijwilligers. En indien nodig wordt de hulp van externe professionele zorgverleners inge roepen. Het hospice regelt dit voor de bewoner. "De zorg in het hospice beantwoordt aan alle fysieke, psychologische, sociale en spirituele behoeften van de bewoner. Kwaliteit van leven voor de patiënt en zijn familie is het uitgangspunt. De bewoner houdt zelf regie over zijn leven", aldus Margriet van Glabbeek, een van de initiatiefnemers en coördi nator -Zorg-van Hospice Zenit gedurende de opbouwfase. Het hospice is er overigens niet alleen voor mensen uit de regio, maar ook voor mensen daarbuiten wier kinderen hier wonen. VRIJWILLIGERS Hospice Zenit wordt gebouwd op het terrein van het Venrayse ziekenhuis, aan de kant van de Hoenderstraat. In het najaar van 2005 is het operationeel. Het hos pice biedt low-care, dus zorg die ook in de thuissituatie gegeven zou kunnen worden, in een huise lijke omgeving. Het zijn op de eer ste plaats de familieleden en vrienden die in het hospice voor de bewoner zorgen. Aanvullend komen vrijwilligers van het hospi ce in beeld. In januari 2005 start Hospice Zenit met de werving van vrijwilligers. "Het hospice kan niet zonder hen", beaamt Margriet van Glabbeek. "En dan moet je niet alleen denken aan vrijwilli gers voor de directe zorg. Er zijn immers ook mensen nodig die koken, de was doen, de tuin ver zorgen of zorgen voor een gezelli ge sfeer in huis. Of mensen die de nieuwsbrief maken, of zorgen voor administratieve ondersteu ning. Er is zoveel te doen. Diploma's heb je daar niet voor nodig. Wel een gevoel van mede menselijkheid. En tijd, een of meerdere dagdelen per maand. Als het gaat over vrijwilligerswerk in het hospice zeggen mensen vaak: ik weet niet of ik dat wel kan. Maar het gaat niet om oploss ingen of adviezen. Daar zijn immers de professionele hulp- en zorgverleners voor. Het gaat om het 'er zijn', een luisterend oor zijn of gewoon gezelschap. Juist daarmee kun je zoveel voor iemand betekenen. En soms ook door een vertrouwd dialect te horen. We hopen dan ook dat zich niet alleen vrijwilligers uit Venray aanmelden, maar ook uit de gemeenten Sevenum, Horst en Meerlo-Wanssum." Op donderdag 27 januari vindt vanaf 19 30 uur in De Witte Hoeve in Venray een informatieavond voor belangstel lenden plaats. Meer daarover volgt te zijner tijd in diverse perspublicaties. Voor meer informatie: www.hospicezenit.nl. Verontruste inwoners hebben onlangs in totaal 950 handteke ningen aangeboden aan wethou der de Graaf van de gemeente Boxmeer. De actie is gehouden naar aanleiding van berichten in de media dat de bibliotheek in Overloon wellicht haar deuren zou moeten sluiten door de aan gekondigde bezuinigingen in de gemeente Boxmeer. De leerkrachten van basis school Sint Jozef reageerden meteen. Leerkracht M. Gloudemans: "In zo'n bloeiend dorp als Overloon kan de biblio theek niet gemist worden. Elke maandag brengen leerlingen groepsgewijs een bezoek aan de bieb en ook voor spreekbeurten en werkstukken is de bibliotheek onmisbaar." Om hun ongerust heid kracht bij te zetten, organi seerden de leerkrachten een handtekeningenactie. Ondertussen was ook in de bibliotheek een actie gestart. Vier leerlingen van de basisschool overhandigden 475 handtekenin gen aan wethouder De Graaf. Vestigingscoördinator A.Vloet heeft daarbij nog eens 470 hand tekeningen namens de biblio theekbezoekers aangeboden. Wethouder de Graaf waardeerde de actie. Hij gaf aan dat de gemeente moet bezuinigen en dat hij van de raad de opdracht heeft gekregen om ook het bibliotheek werk hierbij te betrekken. De directie van BiblioPlus, waaron der Overloon valt, is in druk over leg met raad en wethouder om ervoor te zorgen dat het biblio theekwerk in de gemeente over eind blijft. Uitgangspunt van BiblioPlus is daarbij het behoud van de vestigingen. Diverse frac tieleden hebben inmiddels aange geven dat de bezuinigingen op het bibliotheekwerk weer ter dis cussie moeten worden gesteld. Het overweldigende aantal hand tekeningen geeft volgens de initia tiefnemers van de actie aan dat de bibliotheek in Overloon onmis baar is voor de leefbaarheid in het dorp. Iedereen die het hiermee eens is en nog geen lid van de bibliotheek is, wordt opgeroepen lid te worden. Door massaal de bibliotheek te steunen, kan de gemeente duidelijk worden gemaakt dat de bibliotheek een belangrijke voorziening is binnen het dorp, een voorziening die de inwoners niet kunnen missen. De wekelijkse winnaar van de Henseniusplein stempelactie is bekend. Op de foto overhandigt Ger Schlooz van Sport-Inn dertien waardebonnen van tien euro aan Tom Lenders uit Maashees. Hij kan deze waardebonnen inleveren bij de deelnemers aan de actie. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Wachtgeld Ex-wethouder Ruyten heeft zich lelijk in de kaart laten kijken. Ik krijg de indruk dat hij boven zijn kunnen heeft gefunctioneerd. Daarna zijn aftreden onder de voor hem zo gunstige financiële omstandigheden. Dit steekt veel mensen in Venray. Het is niet rechtvaardig maar de wet is nu eenmaal zo. Er is weer eens bewezen hoe gemak kelijk men van politicus tot uitke ringsgerechtigde kan worden. Triest. J.J.E. Peeters, Venray De politie heeft maandagmid dag een 49-jarige man uit Venray aangehouden voor bedreiging op de Hazenleger in Cuijk. De man was bij familie aan het helpen met de verhuizing, maar hij had te veel gedronken en werd lastig. De gewaarschuwde politie kwam ter plaatse, maar kon met de man geen fatsoenlijk gesprek voeren. Even later bedreigde hij één van de agenten. Daarop werd hij aangehouden. De man verzette zich nogal en moest met handboeien om over gebracht worden naar het bureau. Daar is hij ingesloten. Vanaf 1 januari laat slager trai teur Maurice Verschuuren het predikaat Keurslager los. "Uit eigen beweging", aldus Maurice. Volgens hem past zijn huidige bedrijf niet meer in de Keurslagerfilosofie. "Voor ons is de lokale markt zeer belangrijk. Om daar nog beter op in te kun nen spelen gaan we een eigen koers varen onder de naam Maurice Verschuuren slager-trai teur." Verschuuren is een van de oudere familiebedrijven in Venray. De grootvader van Maurice startte in de jaren dertig, samen met een van zijn broers, de slagerij in de Grotestraat. Zijn vader, Martien Verschuuren, rolde al op zijn dertiende in het slagersvak, nadat zijn vader was overleden. Hij nam het bedrijf in 1965 over. Toen al was het sla gersvak aan veranderingen onder hevig. Verschuuren slachtte des tijds nog zelf, maar stopte daar uiteindelijk mee omdat bestellen via de grossier een stuk gemakke- Deze charmante kerstvrouwen deelden zondag een groot aantal gourmetstellen uit aan het winke lend publiek. lijker werd. Bovendien verschool ook het slagersvakwerk. Slachten, uitbenen, schoonmaken en bewerken maakten plaats voor het vervaardigen van kant-en-klare gerechten. In 1998 werd verhuisd naar het Schouwburgplein en de trend naar kant-en-klare gerech ten zette zich steeds verder door waardoor het slagersvak zich steeds meer richting traiteur ver schoof. Dat neemt niet weg dat u bij Maurice en zijn vijftien mede werkers ook nog steeds voor een gehaktbal en/of kotelet terecht kunt. Afgelopen zondag tijdens de koopzondag kon het publiek voor het eerst kennisnemen van de nieuwe uitstraling van slager-trai teur Maurice Verschuuren. Onder het winkelend publiek werd een groot aantal gourmetstellen uitge deeld. P^EEL EN MAAS Venrayse stichting timmert aan de weg

Peel en Maas | 2004 | | pagina 9