ieuwe brandweerauto Ze vegen hun ;ont met stenen af11 Keurmerk Veilig Wonen in andere handen Nieuwe studio voor Beukenrode mnesty Peel aas gaat verder an Venray Topjaar nieuwe bosaanleg Doorgereden Dingus in Premtime Regionale Platforms Criminaliteitsbeheersing Belediging TAXATIES aAns! '04- L EN MAAS Donderdag 23 december 2004 - Pagina 7 =n iris van Rooy, ondercomman- ;van de Venrayse brandweer, afgelopen maandag de sleu- pan de nieuwe brandweerau- ontvangst. Romeo Arnold Auto Arena bedrijfswagens rde de auto maandag bij de dweerkazerne af. Het gaat :en Volkswagen Transporter iet nieuwste model, in brand weeruitvoering. De bus wordt multifunctioneel ingezet. Overdag wordt deze in geval van een uitruk gebruikt om de twee a drie personen die gemiddeld deel uitmaken van de dagploeg maar werkzaam zijn in het gemeentehuis, veilig en snel naar de kazerne te kunnen ver voeren. 's Avonds of in het week eind kan de bus gebruikt worden om naar de oefeningen of oplei ding te rijden. Tevens zal de bus gebruikt kunnen worden om de motorspuit-aanhangwagen of manschappen te verplaatsen in geval van repressief optreden. De bus is geschikt om acht personen te vervoeren. Daarnaast is de laat ste bank makkelijk weg te klap pen, zodat er ook materiaal mee is te vervoeren. Uitgevoerd met een zes cilinder turbo-dieselmotor en aandrijving op alle vier de wielen is dit voertuig uitermate geschikt voor het zeer bosrijke omgeving van Venray. De brandweerbus komt ter vervanging van een bestelauto die al veertien jaar in dienst is. laringen van het thuisfront (17) het 27 augustus is mijn vader •okken naar Afghanistan, precies te zijn naar de fdstad van de provincie in, Pol-e-Khomri, in het len van het land. De ide vijf maanden zal ik :re week vertellen hoe wij uitzending ervaren, fel pap daar in Jhanistan, al wij hier als aPP0 n (om privacyredenen rdt de naam van de schrijf pen ^et vermeld). (^en'<' Sp leeft momenteel van één Alle andere spullen zijn al kt. Vandaag over een week ies komt hij thuis. Over acht en is dat lege plekje op de weer gevuld. Dan staat het fiekopje weer op tafel en ligt een walmende sigaret in de ak. Tijdens het eten rollen de ilaat'lwe BraPPen weer over de :1 en kunnen we papa's gekke ken weer zien. Over acht en staat de televisie 's avonds weer aan en vraagt pap na het eten: 'Mag ik even nieuws kijken?' Nog maar één week is over van wat ooit vier lange maanden waren... Zoals het er nu uitziet, komt pap om 18.45 uur aan op Gilze. Wel een beetje jammer dat ik de 30-ste met mijn vriend op vakan tie ga. 's Nachts vertrekken we met het vliegtuig vanuit Schiphol en dat betekent dus dat ik pap pas 8 januari weer zie. In Pol-E-Khomri zitten de mili tairen inmiddels lekker warm en droog in de containers. Het oude tentenkamp wordt nu afgebro ken. Tevens zijn er nu wasmachi nes op het kamp. Pap waste zijn kleding eerder altijd van hand. Je kon je kleren ook in de stad laten wassen, maar daar werd het gedroogd op een vuilnisbelt en dat vond pap toch niet zo fris. Maar nu kan het dus, net als thuis, gewoon de machine in. Ook zijn de chemische toiletten vervangen door echte wc's. Er is alleen één klein probleempje. "Als de Afghanen die hier werken op het chemische toilet poepen, dan gaan ze op de bril staan en hurken om hun behoefte te doen. En daarna vegen ze hun kont met ste nen af!", vertelt pap. De angst is nu dus groot dat ze dat ook op de normale wc's doen, en die zou dan zeker verstopt raken. In Afghanistan is het kerstdiner voor de mannen al ingevlogen. Dat was nog wel even spannend, want het eten moest er binnen 72 uur zijn. Anders hadden ze het moeten weggooien. "Normaal wordt het eten hier in gekoelde vrachtwagens gebracht door een firma die een contract met defen sie heeft. Dat voedsel komt hoofd zakelijk uit Duitsland, waardoor er geen Nederlandse spullen bij zitten zoals bijvoorbeeld hagel slag, pindakaas en fricandellen", vertelt pap. Die spullen zaten er nu dus wel bij. Nu ben ik wel benieuwd wat voor kerstdiner dat wordt: friet en fricandellen, broodjes pindakaas en hagelslag en vla als toetje misschien? Sinds enige tijd wordt er elke vrijdag van 10 tot 14 uur een bazaar georganiseerd op het kamp, zodat de mannen die nooit in de stad komen, ook de gelegen heid hebben iets leuks voor het thuisfront mee te nemen. Pap: "Het zijn ongeveer 6 kraampjes met bijvoorbeeld horloges van Gucci, Rolex, maar wel valse voor een paar dollar. Anderen hebben kleding die wij met de carnaval aan zouden trekken of servies en potten en pannen, sieraden van slechte kwaliteit en andere pmla- ria. Ik heb in ieder geval nog niets kunnen vinden waarvan ik zeg: dat het leuk is om mee te nemen!" Neem dan maar gewoon jezelf mee pap, dat is wel voldoende! Je dochter mdat de Venrayse estygroep actief is tot ver bui- |de gemeente Venray en ook n heeft uit omringende plaat- is de naam officieel gewijzigd nesty Peel Maas. Met Q uit de omliggende gemeen- is Amnesty Peel Maas ook fef in Bergen. Horst, Sint Jhonis, Meerlo-Wanssum en pay. Vanaf 1 januari 2005 heet esty Venray daarom officieel ïsty Peel Maas. De naams- figing is inmiddels officieel ichtigd door het landelijke Rtariaat van Amnesty [national in Amsterdam, estyleden schrijven naar poli lover heel de wereld om aan- Jdit te vragen voor mensenrech- Ischendingen. Voor ditzelfde fel verzamelen ze zoveel moge- "handtekeningen in de regio, [willigers van Amnesty rnational uit Venray en Horst |ten de afgelopen maanden druk bezig met het geven van voorlichting op scholen in deze plaatsen. Daarnaast is Amnesty Peel Maas actief op bijeenkom sten en manifestaties en geeft ze lezingen over mensenrechten en mensenrechtenschendingen. Amnesty Peel Maas is een onderafdeling van Amnesty International. Amnesty Peel Maas is actief in de gemeenten Bergen, Horst, Sint Anthonis, Meerlo-Wanssum en Venray en werkt daarbij nauw samen met andere regionale Amnestygroepen en met het lan delijk secretariaat in Amsterdam. Met tal van acties brengt Amnesty Peel Maas mensenrechten schendingen en vooral de strijd daartegen onder de aandacht van de inwoners in de regio. Daarnaast zet de groep zich actief in voor gewetensgevangenen en het behoud van mensenrechten overal ter wereld. Gedeputeerde Staten stemmen in met de oprichting van twee regionale Platforms Criminaliteitsbeheersing (RPC). Eén platform richt zich op Noord- Limburg, het andere op Zuid- Limburg. Gedeputeerde voor het thema Veilig leven in Limburg, Mat Vestjens, neemt als bestuur lijk vertegenwoordiger zitting in beide platforms. De platforms zijn opgericht om de aanpak van de criminaliteit gericht op het bedrijfsleven in Limburg te bun delen. In navolging van de oprichting van het Nationaal Platform Criminaliteitsbeheersing richtte Limburg twee Regionale Platforms Criminaliteitsbeheersing op. Naast de Provincie zijn de Limburgse Werkgevers Vereniging, de Politie, het Openbaar Ministerie, de Limburgse Organisatie van Zelfstandige Ondernemers en de Kamer van Koophandel vertegen woordigd. De taken van de platforms lig gen vooral op het analyseren van patronen in de werkwijze van cri minelen en het anticiperen hier op. Daarnaast bevorderen de plat forms de onderlinge samenhang tussen de beveiligingsinspannin gen vanuit het bedrijfsleven en de rechtshand-havinginspanningen van de overheid anderzijds. Door elkaar goed te informe ren, samen prioriteiten te stellen en kennis te delen kan de aanpak van criminaliteit doelmatiger en effectiever geschieden. Gedeputeerde Vestjens: "Ondanks het gegeven dat zowel overheden als ondernemers eigen verant woordelijkheden kennen om cri minaliteit tegen te gaan, wordt het met de dag duidelijker dat we onze krachten moeten bundelen Effectieve preventieve en repres sieve bestrijding van de tegen het bedrijfsleven gerichte criminali teit vereist nauwe samenwerking tussen overheden en onderne mers. Niet voor niets heeft de Provincie het thema Veilig leven in Limburg prominent in het coalitieakkoord gezet. We zien een duidelijke meerwaarde van Provinciale betrokkenheid bij cri minaliteitsbestrijding." De politie Limburg-Noord geeft per 1 januari 2005 de regie van het Politie Keurmerk Veilig Wonen (PKVW) over aan de gemeenten en de erkende PKVW- bedrijven. Voorheen konden bur gers een gratis preventieadvies van de politie krijgen. Dit gaat echter veranderen, volgens een akkoord dat in 2000 is onderte kend door onder meer de politie, het ministerie, gemeenten en ver schillende marktpartijen. Belangrijk om te weten voor de burger, aangezien het PKVW een flinke bijdrage kan leveren aan de veiligheid van een woning. Het keurmerk geeft een advies over een aantal preventieve maatrege len om de inbreker buiten te hou den en de gehele woning veiliger te maken. Hieronder vallen onder meer goed hang- en sluitwerk, een rookmelder en de verlichting van toegangsdeuren. Het aanpas sen van de maatregelen om het certificaat te behalen brengt wel kosten met zich mee, maar er zijn veel voordelen aan het keurmerk verbonden. Bij huizen die PKVW- gecertificeerd zijn daalt de kans op een gelegenheidsinbraak namelijk met 95%. Daarom geven veel verzekeringsmaatschappijen korting op de premie voor gecer tificeerde woningen. Voor een preventieadvies over een bestaande woning kunnen consumenten vanaf 1 januari niet meer terecht bij de politie, maar bij PKVW-erkende bedrijven. Deze bedrijven voldoen aan stren ge eisen en leveren dus dezelfde kwaliteit als de politie altijd gedaan heeft. Naar aanleiding van het advies kunnen huizenbezitters zelf hun woning aanpassen aan het advies of dit door het bedrijf laten doen. Daarna kunnen zij hun woning door het bedrijf laten keuren, om het certificaat veilige woning te behalen. Dit keuren kan extra kosten met zich mee brengen. De keuringsbedrijven kunnen hiervoor namelijk voorrij- kosten gaan tellen, iets wat de politie voorheen niet deed. Ook de gemeenten zullen het regiestokje van het keurmerk deels overnemen. Zij zullen voor al een belangrijke rol gaan spelen met betrekking tot nieuwbouw projecten. Bij nieuwbouw kan namelijk al op de tekentafel reke ning gehouden worden met een veilige woning en een veilige leef omgeving. Zo wordt er onder meer gekeken naar straatverlich ting en of de auto op de parkeer plaats zichtbaar is vanuit het huis. Hierover zullen de gemeenten nieuwe kennis in huis halen. In de gehele regio zal de regie van het keurmerk op 1 januari 2005 over gaan naar de gemeenten. Alleen in het politiedistrict Roermond blijft het traject van bestaande bouw nog tot september 2007 bij de politie. Meer informatie over het keur merk is te vinden op de internetsi te van het Politie Keurmerk Veilig Wonen: www.politiekeurmerk.nl. Op deze site staan ook de erkende bedrijven in de regio vermeld die voortaan het advies en de keuring voor hun rekening nemen. De jongerenproblematiek in Venray, en met name de proble men tussen autochtone en allochtone jongeren, is een van de onderwerpen in het NPS-televisie- programma Premtime op dinsdag 4 januari 2005. De uitzending op Nederland 3 begint om 21.30 uur. Venray, OJC Dingus, maar ook de Marokkaanse moskee in het Brukske zijn in de maanden november en december in de maalstroom van berichtgeving in de media over jeugd en jongeren die aan het verrechtsen zijn, ultra rechtse organisaties die weer opkomen, de opdoemende tegen stellingen tussen allochtonen en autochtonen in Nederland en de moord op Theo van Gogh, nogal prominent - en dat zelfs landelijk - in het nieuws geweest. Afgezien van de niet gelukte tweede poging tot brandstichting op de moskee in Venray in november, een zeer foute daad die terecht wel in grote omvang het nieuws heeft gehaald, zijn veel mensen van mening dat er sprake is van een overdreven berichtgeving en een negatieve hype. Met name de ruzies tussen twee jongeren-groe pen in het Venrayse, die zich trou wens al jaren voordeden, de ver meende aanwezigheid van ultrarechtse organisaties in vooral Noord-Limburg en Oost Brabant, de gesuggereerde connecties tus sen die organisaties en OJC Dingus en vooral het gegeven van de permanente bewaking van de moskee en OJC Dingus, hebben de makers van het televisiepro gramma Premtime naar Venray gedreven. Op woensdag 15 december werden er door het team van Premtime vele opnamen gemaakt in Dingus en de moskee en werd er een groot aantal men sen geïnterviewd door presenta tor Radhakishuntor.. Zo zijn er Marokkaanse jongeren, bij de ruzies betrokken jongeren en ook vele andere Dingus-jongeren aan het woord geweest, maar ook ouders van die jongeren, bestuur ders en leidinggevenden van Dingus en van de moskee. De politie heeft dinsdagmiddag een 22-jarige inwoner van Blerick aangehouden op verdenking van belediging. Politiebeambten contro leerden de man toen hij rond 14.30 uur over de Leunseweg reed. Bij de controle bleek dat hij nog een boete had openstaan. Hij ging mee naar het bureau, waar hij opstandig werd en een woordenwisseling ontstond. Uiteindelijk betaalde hij de boete wel, maar beledigde de agenten toen hij even later in zijn auto stap te. Hierop werd hij aangehouden. De Provincie Limburg heeft in 2004 twee keer zoveel nieuwe bosaanleg in Limburg gesubsi dieerd als in 2003- Ruim 1 mil joen hebben Gedeputeerde Staten beschikbaar gesteld voor de tot standkoming van 22 bosprojec- ten, die samen bijna 180 hectare nieuw bos gaan opleveren. Alle projecten zijn door particuliere grondeigenaren ontwikkeld en zijn verspreid over heel Limburg te vinden, van Gennep tot Margraten. Het grootste project bevindt zich in Leunen waar bij het waterpompstation Breeheide 49 ha nieuw bos komt. Dit was oorspronkelijk een zogeheten 'Rood voor Groen' pilotproject met de bedoeling er een tot drie nieuwe landhuizen te situeren. Bij gebrek aan steun vanuit de gemeente Venray voor deze opzet heeft de Provincie samen met de initiatiefnemer vervangende financieringsinstrumenten gezocht om dit bosproject toch te realiseren. Het succes is deels toe te schrijven aan de werkwijze om projecten via de Gebiedscommissies meer uit de streek zelf te laten komen. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de toedracht rond een aanrijding waarvan de veroorzaker is doorgereden. Een tot nu toe onbekende automobilist reed maandagmiddag omst reeks 16.45 op de kruising van de Kempweg en de Langeweg tegen een fietsster, die hem van rechts naderde. De automobilist zag de 63-jarige vrouw uit Venray, maar reed zon der haar voorrang te geven door. Toen de auto haar fiets raakte, sprong de vrouw van haar fiets, waarna de automobilist over het voor wiel van haar fiets heen reed. De man stopte, keek om en reed vervol gens weg. Enkele getuigen hebben het kenteken van de auto geno teerd. De vrouw deed aangifte en de politie onderzoekt de identiteit van de betrokken bestuurder. Mfct-I Vorige week rijdag nam Zorggroep Noord-Limburg de nieuwe studio met up-to-date en professionele apparatuur van verpleeghuis Beukenrode in gebruik. Stichting CAI Venray maakte met een gift van 77.867 euro de aanschaf van de nieuwe studiofacilitei ten mogelijk. In verpleeghuis Beukenrode worden zowel radio- als tv-pro- gramma's gemaakt voor de bewo ners. Elke dag wordt er 's mor gens een nieuwsuitzending ver zorgd en regelmatig worden er themaprogramma's uitgezonden. Ook tv-programma's van andere zenders worden overdag, op ver zoek van de bewoners, herhaald. Inmiddels wordt gewerkt aan een directe verbinding met onder meer zorgcentrum Het Schuttersveld in Venray en servi cecomplex Maasduinen Staete in Bergen om ook daar de program ma's te kunnen uitzenden. Met de aanschaf van de nieuwe apparatuur heeft met name Jo van den Biggelaar van de omroep zich beziggehouden. Jo is een van de mensen van het eerste uur, toen de omroep nog als Ziekenomroep uitzond en programma's verzorg de voor het Elisabeth ziekenhuis. "De apparatuur was inmiddels meer dan tien jaar oud terwijl de techniek steeds verder was ont wikkeld. Twee jaar geleden zijn we begonnen met een inventari satie van wat we nodig hadden. Met de hulp van de CAI hebben we nu een studio waar alle voor zieningen aanwezig zijn om prima tv-programma's en films te maken. Bovendien hebben we nu een extra werkplek waar onder andere de montage plaats kan vin den. Daardoor zijn we een stuk flexibeler geworden" aldus van den Biggelaar. Bij de omroep zijn veertien vrijwilligers actief waar onder diverse technici en nieuws lezers. Victor Weijs, voorzitter van de CAI: "Met dit initiatief draagt de Zorggroep Noord-Limburg bij aan de zelfstandigheid van ouderen. In aangepaste radio- en tv-uitzen- dingen ontvangen bewoners van Beukenrode, Het Schuttersveld en Maasduinen Staete heel gerichte informatie. Over activiteiten op de eigen locatie en in hun omge ving en dagelijks lokaal en regio naal nieuws. Zo blijven ze betrok ken bij de samenleving." Volgens Weijs is het bedrag dat voor dit traject is uitgetrokken het groot ste bedrag ooit, dat door de stich ting CAI is geschonken. SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7