Steeds meer kinderen gaan aar school, fantastisch!" Koester uw Monument VENRAY GROTESTRAAT 49 De ijsbaan met de kerstdagen fijne feestdagen n een 'oorspoedig TOTALE BRUNOUI WINTERJACKS A f%n/C0LLECTIE 2004/2005 ■fU #0 KORTING Q&CCOCvZft KORTINGEN TOT DAAR SCOOR JE ALTIJD! Verkoop en Reparatie Televisie en video apparatuur, computers, printers, scanners, programma's, videobewerking multimedia, supplies. NU ONDER EEN DAK Swaghoven Service «0478-58 88 80 A R E 8 0478 - 55 00 04 Op Oude Oostrumseweg 12a staan wij samen voor u klaar! EL Honderdvijfentwintigste jaargang - week 52 - donderdag 23 december 2004 EN MAAS Jenniskens, vrijwilligster in Nepal (2) deel in kleine bergdorpjes. Het leven van deze kinderen is niet gemakkelijk. Het vorige artikel heb ik jullie het een en ander dui delijk gemaakt over de straatkin deren van Nepal. Deze kinderen komen allemaal uit boerendorp- jes, waar 80% van de Nepali bevolking woont. In dit artikel wil ik de situatie van de vele jonge kinderen die nog steeds in deze dorpjes leven graag met jullie delen." GRATIS MEDISCHE HULP "De families in de dorpjes leven voor het overgrote deel van de landbouw; rijst, aardappelen, boekwijt, mais, etc. Ze zijn zelf voorzienend. Er is weinig tot geen werk en het dagelijks leven bestaat uit overleven door het ver bouwen van hun eigen primaire levensbehoefte, eten! En., het eten van de waterbuffel. De buffel is namelijk enorm belangrijk, het is hun tractor om het land te bewerken. Kinderen sjouwen vanaf hun vijfde jaar al met man den op hun rug over het land en zijn verantwoordelijk voor hun jongere broertjes en/of zusjes. Meisjes worden vaak op hun veer tiende al uitgehuwelijkt en de jon gens dienen vanaf hun twaalfde geld te gaan verdienen voor het onderhoud van hun familie. Het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking op het platte land, hoezo plat?, is 100 euro per jaar. Het landelijk gemiddelde is 250 euro per jaar. Er is vaak geen gezondheidszorg in deze gebie den en ziektes zijn aan de orde van de dag. De grootste oorzaak is gebrek aan vitaminen en voeding rijk eten, hygiëne, de rook van de open kookvuren in huis en onge lukken op het land. Het idee voor de oprichting van Child Welfare Scheme is ontstaan toen een klein kindje in Saimarang, een dorpje in het Kaski district, in de armen van Douglas (oprichter CWS) stierf. De kindersterfte in dit dorp was 32%! Nu, bijna tien jaar later, heb ben we in dit district en het berg- district ernaast, Lamjung, tien Day Care Health Centers en vanaf eer ste kerstdag de elfde. In deze cen tra krijgen kinderen onder de zes tien jaar gratis medische hulp en ouders worden voorgelicht hoe hun kinderen zo gezond mogelijk op te voeden. Voor ziektes of breuken die we hier niet kunnen genezen hebben we een kliniek in Pokhara, de dichtstbijzijnde stad. Zieke kinde ren krijgen hier verdere medische behandeling en voor operaties worden ze doorgestuurd naar een ziekenhuis in Pokhara. Alle arm ste kinderen, ook uit andere dis tricten en uit Pokhara, kunnen in onze Asha kliniek gratis medische hulp en medicijnen ontvangen. Mijn kantoor ligt boven deze kli niek. Dagelijks zie ik gemiddeld 30 kindjes in en uit de kliniek gaan. Fantastisch dat zij de moge lijkheid hebben gekregen om een dokter te bezoeken." SCHOLING "Naast medische hulp bieden Kijk op Kabelkrant Venray voor een kaartje Ook met de kerstdagen is de Human Insurance Group ijs baan op de Grote Markt in Venray geopend. De opening stijden zijn in verband met de feestdagen wel iets aangepast. Vandaag, donderdag 23 decem ber, is de ijsbaan open tot 22.00 uur. 's Middags is er tussen 14.00 en 16.00 uur kindersjoelen op het ijs. Tussen 20.00 en 21.00 uur is er een optreden van REV. Vrijdag 24 december is de ijs baan in verband met kerstavond open tot 18.00 uur. Hetzelfde geldt voor eerste kerstdag, die in het teken zal staan van kerst- schaatsen voor de hele familie. Op tweede kerstdag is de ijs baan open tot 22.00 uur. Tussen 12.00 en 14.00 uur is er 'ouder- en kind-schaatsen', waarbij kinderen onder de twaalf jaar gratis op het ijs mogen. Tussen 16.00 en 18.00 uur vind op de baan het ijssjoelen plaats. In de week na de kerstdagen is de baan dagelijks weer tot 22.00 uur open, met op maandag 27 december van 19.00 tot 21.00 uur een winterse worstenwedstrijd en op dinsdag 28 december tussen 20.00 en 21.00 uur een live optre den van Octet Nog. Op woensdag 29 december verzorgt de Human Insurance Group een kinderver rassing tussen 14.00 en 16.00 uur. Dan kun je ook verkleed komen schaatsen op het ijsprinsen en - prinsessenbal. Joekskapellen Rats d'r Neve en Van toete nog Blaoze sluiten de dag tussen 20.00 en 22.00 uur af. Kabelkrant Venray heeft deze en volgende week een speciale actie. Op bepaalde dagen, welke verklappen we niet, worden foto's op de lokale kabel krant gezet met daarop dagelijks vijf kinderen die, wanneer ze zich in de boekhandel van Van den Munckhof aan de Grotestraat 68 melden, een gratis kaartje krijgen. Ook ontvangen ze de foto die op de kabelkrant stond. Let wel: de kinderen dienen zich, ter identifi catie, zelf te melden. In totaal geeft de redactie 25 kaartjes weg. wij in de Day Care Health Centers in de dorpjes dagopvang voor kin deren onder de vijf jaar. Deze dag opvang is te vergelijken met onze kleuterschool. De kinderen krij gen basis onderwijs, maar voorna melijk tijd om te spelen, ceratief te leren denken, leren waarom hun nagels schoon te houden, handen te wassen, tanden te poet sen en andere noodzakelijke din gen om zo gezond mogelijk te leven. Ouders in Nepal schenken hier namelijk geen aandacht aan. Kinderen vanaf vijf jaar hebben de mogelijkheid (in de meeste gebieden) om naar de overheids- school te gaan. Helaas komt hier vaak niets van terecht, omdat ze vanaf deze leeftijd al verantwoor delijkheden hebben. Ze moeten werken op het land of zorg dra gen voor de jongeren kinderen thuis. Door de opvang van kinde ren onder de vijf jaar kunnen oudere kinderen naar school of ongestoord werken op het land. Zij hoeven niet meer op hun jon gere broertjes en/of zusjes te pas sen. Scholing is erg belangrijk! Voor de ontwikkeling van het kind en uiteindelijk voor de ont wikkeling van het hele land. De kwaliteit is nog steeds beneden alle peil door ongeschoolde leer krachten en geen materiaal, maar. het is een eerste stap. Helaas beseffen nog niet alle ouders het nut van onderwijs, daarom besteden wij ook veel aandacht aan voorlichting van ouders over de voordelen van onderwijs en dagopvang. Ik heb inmiddels zes van onze tien DCHC's bezocht en op eerste kerstdag dus ons elfde centrum. Het resultaat is echt fantastisch. De kindersterfte is enorm terugge lopen, nog geen enkel kind dat ons centrum heeft bezocht is gestorven, en steeds meer kinde ren gaan naar school. Dit bete kent dat langzaam maar zeker het leefniveau van de mensen in deze dorpjes omhoog gaat. Helaas nu nog niet genoeg om in hun levensonderhoud te voor zien. Extra inkomsten voor de familie zit er vaak niet in, maar met een slechte oogst zal er toch eten op tafel moeten komen. De oudste zoon in de familie is ver antwoordelijk voor het onder houd van zijn familie. Vaak ver trekken zij op hun twaalfde, soms al op hun achtste, naar de stad op zoek naar een baantje. Kinderarbeid in Nepal is echt enorm, 2,3 miljoen. Deze kinde ren werken in de industrie, hore ca, etc of worden verhandeld naar met name India. Daarnaast vluch ten vele kinderen, voornamelijk jonge jongens, uit hun dorp op zoek naar veiligheid in de stad. Ja, vluchten, in de dorpen is het door de politieke situatie niet veilig voor deze kinderen. Ze worden geïndoctrineerd en gebruikt door de Maoïsten. Vele kinderen die vluchten eindigen op straat in de stad of in de kinderarbeid. Een belangrijk aandachtspunt voor CWS, voor heel Nepal, is kinderen in conflict situaties. Meer hierover in het volgende artikel! Voor nu... In onze DCHC's wor den dagelijks meer dan 550 kinde ren opgevangen! En vele broertjes en zusjes krijgen jaarlijks medi sche hulp en kunnen nu naar school. Voor hun geen Kerstmis, maar wel een tweede kans in hun leven! Dat is toch fantastisch. Wil je ook de kinderen van Nepal hel pen? Giro 9.45516 t.n.v. M.L.G. Jenniskens in Utrecht. Wil je op de hoogte blijven of heb je vra gen? Mail naar marjojennis- kens@hotmail.com Voor meer informatie: www. child welfare- scheme.org En tot slotvoor alle lezers van Peel en Maas: Een ontzettend gezellige kerst en heel veel geluk in het nieuwe jaar. Stichting Venray Monumentaal Deze week: in de liturgie van de katholieke kerk wordt rond Kerstmis ook de nagedachtenis aan St. Jozef gevierd. Mede een reden om in deze donkere dagen het licht te laten schijnen op een object toegewijd aan St. Jozef. De foto's zijn genomen op de mooie begraafplaats aan de Pelgrimslaan in Smakt. In de muren zijn zeven keramische reliëfs ingemetseld. Daarop zijn de Zeven Vreugden en Smarten van St. Jozef afge beeld. Twee reliëfs (VII en I, bovenste inzet foto) in de noorde lijke muur. dat is de muur met de entree. Vijf reliëfs (II t/m VI, onderste inzet foto) in de zuidelij ke muur. Vreugde en Smart gaan hier hand in hand: elk reliëf bevat zowel een Smart (links) als een Vreugde (rechts). Deze kunstwer ken zijn van de hand van de Maastrichtse beeldhouwster Jos Hagemeijer en dateren uit midden jaren vijftig. Over St. Jozef is weinig bekend. Bij weinigen zijn de Zeven Vreugden en Smarten van St. Jozef bekend. Daarom hier een overzicht: I Smart: Jozef wilde in stilte van Maria scheiden Vreugde: Jozef, wees niet bang uw vrouw Maria bij u te nemen II Smart: Er was voor hen geen plaats in de herberg Vreugde: Zij bracht een zoon ter wereld, haar eerste kind III Smart Het kind moest besneden worden Vreugde: Hij gaf hem de naam Jezus IV Smart: Hij zal een omstreden teken zijn Vreugde: Dit kind is bestemd tot opstanding van velen. V Smart: Hij week uit naar Egypte. Vreugde: Op die dag erkenden de Egyptenaren de Heer VI Smart: Hij was bang om naar Judea te gaan. Vreugde: Ze. keerden terug naar hun woonplaats Nazareth. VII Smart: Wat waren je vader en ik ongerust, toen we je kwijt waren. Je vader en ik zochten je vol droefheid. Vreugde: Ze vonden hem in de tempel. Smakt is de enige bedevaarts plaats in Nederland waar St. Jozef wordt vereerd. Deze aldus gegroepeerde reliëfs zijn mogelijk de enige groep in Nederland. Onder verwijzing naar De Smartenhof bij de Paterskerk zou men deze plek De Jozefhof kun nen noemen. Deze Jozefhof bezit geen officiële bescherming als monument, maar is wel om te koesteren. Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van haar kerkdorpen Wilt u reageren of wilt u ons een goede (digitale) foto ter beschik king stellen Deze kunt u sturen naar het secretariat Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venraymonumentaal@hccnet.nl Air Max 90, van 13939 Kerstmis hiermee gevierd heb. Met Dashain werd m'n voorhoofd 'volgesmeerd' met een mengel moes van rijst, water en rode kleurstof en tijdens Tihar met een mooie horizontale lijn in zeven kleuren. Tika's noemen ze dat. Tijdens het 'zetten' van een tika wens je je familieleden al het goeds en daarna wordt net als bij ons gegeten. Geen driegangen menu maar heerlijke Dal Bhat. Dal Bhat is de nationale maaltijd die alle Nepali twee keer per dag eten, rijst met linzensoep en een groentencurry. Tijdens deze festi vals wel met een extra tintje, gei tenvlees. Kerstmis ziet er bij mij dit jaar dus heel anders uit. Ik ga naar Gorje, een dorpje in de Himalaya waar op eerste kerstdag ons elfde Day Care Health Center wordt geopend. Voor de mensen van Gorje dus wel de K van kerstca deau; scholing en gezondheids zorg voor hun kinderen. In onze Day Care Health Centers geven we primaire gezondheidszorg aan kinderen onder de zestien jaar en dagopvang voor kinderen onder de 5,5 jaar. Ja, aan de situatie van de kinderen in de Himalaya dorp jes kan nog een hele hoop wor den gedaan. In Nepal is 48% van de bevol king onder de achttien jaar op een totaal van 24 miljoen Nepali. Van deze kinderen leeft het overgrote Heren of damesjack, van 12999 PROTEST nu t 35 jaar in een 'veili- geving gewoond en je in voor kinderen die ruitzicht niet hebben. Jenniskens, oud- nster van Ysselsteyn, is rjaar in Nepal om zich te houden met de coör- van projecten van de atie Child Welfare (CWS). Voor Peel en doet zij verslag. In deel 2 reeks: Kerstmis in de mij dit jaar geen mis, geen kerstboom, geen nan, geen kalkoen, geen lutjes. Maar de K van kin- Het kerstgevoel is er bij mij liet echt. Als ik nu naar bui- ijk zie ik een strak blauwe met een lekker zonnetje. De vieren geen kerst, zij zijn lame Hindu of Bhudist. Maar oor je niet klagen, want er is gebrek aan festivals in De mensen hier geloven Maria en Jezus, maar heb- wel een tigtal goden die uit- :id worden aanbeden. In mber waren de twee groot- stivals in het land, Dashain ihar. Dit zijn twee Hindu-fes- waarbij families van heinde elkaar opzoeken om samen :sten. Ik heb dit ook uitge- gevierd met mijn Nepali en heb het idee dat ik SM*

Peel en Maas | 2004 | | pagina 17