Meerlo-Wanssum De Wanssumse gemeenschap staat voorop Sraar Volleberg Mister' kerststal Raad wil duidelijkheid over toekomst haven Groen licht voor kunstmenu "Raadsvergadering mosterd na de maaltijd" Service rubriek Donderdag 23 december 2004 - Pagina 11 glna|EL EN MAAS ub en Marjo van Ooi nieuwe beheerders De Zandhoek pet enthousiasme straalt Huub en Marjo van Ool- ■euwenberg af. Het echt- r zwaait sinds 1 december 4 de scepter in café par- :entrum De Zandhoek en fceft inmiddels zijn draai in K Wanssumse wel gevonden. de afgelopen weken leerden I heel wat nieuwe gezichten nen. Natuurlijk, want De indhoek is al jaren dè verza melplek van en voor de Wans- hmse gemeenschap. "Dat was pen dat blijft zo", verzekert van Ooi. "De Zandhoek Kijft het gemeenschapshuis tan Wanssum, de plek waar ble kleine en grote vereniging tan harte welkom zijn. Als |eheerders hopen we het lereen naar de zin maken. |we zijn ontzettend blij met nieuwe uitdaging." iuub en Marjo van Ooi hebben er duidelijk zin in. Ze bben net het drukbezochte rstconcert achter de rug en ver- llen geestdriftig over hun eerste ippen in het Wanssumse. Als ivolgers van Martin éh Anneke ifmans, die De Zandhoek negen ar runden, willen ze vooral het id van hun voorgangers voort- tten. Café partycentrum De ndhoek, dat ruim twee jaar leden een grote renovatie iderging en onder meer bestaat uit een café en diverse zalen die naar wens groter of kleiner kun nen worden gemaakt, is voor veel inwoners van het dorp al sinds jaar en dag dè ontmoetingsplek. Bijna alle plaatselijke verenigingen die een dak boven hun hoofd wil len, vinden in het gebouw aan de St.-Leonardsweg hun plek. Daar naast maakt bijvoorbeeld de plaat selijke basisschool gebruik van de ruim bemeten gymzaal in het gebouw en hebben ook de jeugd soos en de biljartvereniging een eigen plek in het multifunctionele pand. Bruiloften en andere feesten en partijen, recepties, vergaderingen van verenigingen en bedrijven, repetities, clubtrainingen: Huub en Marjo hopen de goede naam van De Zandhoek als café en par tycentrum de komende jaren ver der uit te bouwen. Het echtpaar uit Blitterswijck is erg tè spreken over de plezierige manier waarop ze zijn ontvangen in Wanssum. "We hebben alleen maar positieve reacties gehad en willen ook Mar tin en Anneke bedanken voor hun hulp", vertelt Marjo. "Zij hebben De Zandhoek negen jaar gerund en goed op de rails gezet. De zaak loopt als een trein. We hebben een weekje met Martin en Anneke samengewerkt om iedereen te leren kennen en te zien hoe zij werkten. Ze laten een volle agen da achter, dat is voor ons wel zo prettig. ERVARING IN HORECA In eerste instantie wil het echt paar de weg die Martin en Anneke zijn ingeslagen, voortzetten. Toch hebben Huub en Marjo ook zo hun eigen plannetjes. Ze denken er bijvoorbeeld aan om zomers een terras voor de deuren van De Zandhoek te openen. "Het Pieter pad komt door Wanssum, en er zijn enkele fraaie fietsroutes", legt Huub uit. "Die wandelaars en fiet sers willen we een kleine kaart aanbieden met onder meer streek producten, zodat ze bij ons een hapje kunnen eten en wat kunnen drinken." Het echtpaar heeft de taken eer lijk verdeeld. Marjo is de gast vrouw, Huub de kok. Allebei heb ben ze de nodige ervaring in de horeca. Huub was onder meer bijna 10 jaar chefkok in restaurant De Kooy in Wanssum, Marjo werkte bijvoorbeeld in de bedie ning bij café-restaurant Roelanzia in Ysselsteyn, waar ze van Mia Rongen de fijne kneepjes van het vak leerde. "Meneer Bakens van restaurant De Kooy zei altijd 'je moet op tijd je bakens verzetten grijnst Huub. "Nou, dat hebben wij wel gedaan. We werken allebei al vele jaren in de horeca en hebben de nodige ervaring opgedaan in diverse cafés en restaurants in de Huub en Marjo van Ool- Spreeuwenberg: "We zijn goed ontvangen in Wanssum. regio. Die ervaring komt ons nu goed van pas." Een traditie die voortgezet wordt, is de nieuwjaarsborrel. "Daar zijn Martin en Anneke mee begonnen en die willen wij graag voortzetten", zegt Marjo. "Het is voor ons tevens een mooie gele genheid om de mensen uit Wans sum te leren kennen. We hopen dan ook dat vele inwoners met ons het glas komen heffen op het nieuwe jaar." De nieuwjaarsborrel vindt plaats op zaterdag 1 januari 2005. Aanvang: 15.00 uur. OPENINGSTIJDEN De openingstijden van De Zand hoek in de winter zijn van maan dag tot, en ni£t,..donderdag van 19.00 tot 24 uur. en vrijdags en zaterdags van 19.00 uur tot 01.00 uur. Zondags is De Zandhoek gesloten. "Maar natuurlijk passen we ons aan de wensen van de klant aan. Als iemand op zondag van onze zalen gebruik wil maken, dan kan dat natuurlijk", besluit Huub. In verband met de feestdagen is De Zandhoek gesloten op vrijdag 24 december, zaterdag 25 decem ber, zondag 26 december en vrij dag 31 december. ërkbestuur Wanssum zet vrijwilliger in het zonnetje Een kerststal. Een geordend etje beeldjes met een geijkte amenstelling: Jozef, Maria, ezus, drie koningen, een aan- il herders en mogelijk nog at vee. Allemaal serieus en evoot kijkend. Sraar Volle- erg kan het tafereel inmid- els wel dromen. De Wans- umrner bouwde al 51 keer de erststal in de plaatselijke arochiekerk op en brak hem 1 keer weer af. Maandagmor en werd de vrijwilliger voor ijn trouwe inzet door het erkbestuur in het zonnetje ezet. Bij de kerststal in de lerk, dat moge duidelijk zijn. Het kerstverhaal, vele genera les genieten al eeuwen van de Wellingen over de geboorte van iet kindje Jezus. Bethlehem, Jozef n Maria, engelen, herders, konin gen en de os en de ezel die het indje warm houden. Wie kent let verhaal niet? "Veel mensen vinden plezier en Aspiratie in het kerstverhaal. Het is een verhaal dat veel mensen !iiep raakt, de geboorte van nieuw 'even", vertelde pastoor Hans te Boekhorst maandagmorgen. 'Generaties zijn ook al langs de ïrststal in de kerk van Wanssum lelopen, een stal die al meer dan len halve eeuw door Sraar wordt °Pgebouwd en afgebroken. Als ttkbestuur wilden we toch even tij deze mijlpaal stil blijven staan jullie feliciteren. Sraar en Koos: Proficiat met jullie jubileum!" Hij zei het met nadruk: jullie Ptoileum, want Koos Volleberg Wishaar man menig uurtje kwijt Hot de kerstdagen in zicht. ZWARE BEELDEN Sraar Volleberg (69) werd ruim Bestuursopdracht voor B en W Heeft de haven van Wans sum economisch gezien wel toekomst? Op die vraag wil de gemeenteraad van Meerlo- Wanssum graag een antwoord krijgen van het college van B en W. De haven baart de raad zorgen. Burgemeester en wet houders kregen maandag avond aan het eind van de ruim vier uur durende raads vergadering van de fracties de opdracht om alle kosten en baten van de haven op een rij tje te zetten. De bestuursop dracht werd unaniem onder steund. De raad wil bijvoorbeeld van het coUege weten of de aanleg van een containerhaven in Venlo een bedreiging vormt voor de haven van Wanssum. Ook willen de partijen anwoord op de vraag in hoeverre Rijkswaterstaat, pro vincie en het waterschap een een halve eeuw geleden door Ger- rit van Kessel gevraagd om mee te helpen bij het opbouwen van de stal. "Hij vroeg me of ik wat mos kon regelen. Toen ben ik met paard en wagen in het bos wat mos gaan halen. Zo is het eigen lijk allemaal begonnen", weet Sraar Volleberg zich nog goed te herinneren. Samen met Gerrit van Kessel sjouwde de Wanssummer jaar in jaar uit de gipsen beelden voor de kerstdagen de kerk in en na de kerstdagen de kerk weer uit. Dat klinkt heel eenvoudig, maar dat is het niet. Want de beelden zijn voor het merendeel van fors for maat, de kameel weeg bijvoor beeld een kilootje of dertig. Met veel plezier denkt Sraar Volleberg terug aan zijn tijd met de in 1998 overleden Gerrit van Kessel. "Van Gerrit heb ik het 'vak' eigenlijk geleerd. Met hem heb ik ook het langste samengewerkt." De laatste twee jaar is Toon Ber- kers de vaste maat van Sraar Volle berg en daarvoor was hij met Leo van de Ven en Wim Deenen in de weer. Hij doet het vrijwilligers werk met veel plezier en inzet, al is hij er jaarlijks toch twee hele dagen mee kwijt. Eén om de stal op te bouwen en één om hem weer af te breken en de beelden weer veilig op te bergen. "Ja, dat moet voorzichtig gebeuren want ze zijn van gips. Ik kan me nog herinneren dat de engel een keer- Sraar Volleberg en zijn vrouw Koos ontvingen maandag van betr kerkbestuur een pakketje met streekproducten en een bloemetje. tje kapot is gevallen." De beelden die in de Wanssum se kerk te bezichtigen zijn, moe ten al heel oud zijn. "Ik heb nooit andere beelden in mijn handen gehad", vertelt Sraar Volleberg. "Sommige zijn enkele jaren terug nog gerestaureerd. De kerststal heeft in de loop der jaren op ver schillende plekken in de kerk gestaan. Dit jaar staat hij voor het derde jaar op rij helemaal vooraan in de kerk. Dat vind ik ook de mooiste plek." financiële bijdrage kunnen leve ren aan het onderhoud van de haven en of er wellicht Europese subsidies zijn los te peuteren. Van de Malburger haven in de gemeente Arnhem is volgens de raad bekend dat Rijkswaterstaat meebetaalt aan het baggeren. De raadsleden willen helder heid, zodat het ze de kaders kun nen stellen en in de toekomst wel overwogen keuzes kunnen maken. Ook is de raad er niet van overtuigd dat het college zich vol doende heeft ingespannen om subsidies en/of medefinanciering te verkrijgen. 'Ook bij de behan deling in de raadsvergadering is hieromtrent door de wethouder niet de gewenste zekerheid ver schaft', aldus de fracties in de bestuursopdracht Verder willen ze dat het college met Rijkswaterstaat en eventeel de provincie in gesprek gaat, om afspraken te maken die moeten leiden naar een verminderde aan voer van Maasslib. De vervuiler moet meebetalen en nieuwe ver vuiling moet zoveel mogelijk voorkomen worden, aldus de raad. In september stelde de gemeenteraad 706.000 euro beschikbaar voor het hoogst noodzakelijke onderhoud. Tevens wil de raad een actueel overzicht ontvangen van de kosten en baten van het havengebied (industrie terrein en haven). Voor 1 april wil de gemeenteraad antwoord op al haar vragen. Met de gegevens gaat de gemeenteraad een eigen visie ontwikkelen op de haven. Daar naast is ook het college bezig met het opstellen van een havenvisie, waarin staat wat het met de haven wil en hoe ze de toekomst van de haven ziet. Dit plan dient in sep tember 2005 gereed te zijn, waar na de gemeenteraad zijn oordeel over het plan zal uitspreken. De leerlingen van de basis scholen in de gemeente Meer lo-Wanssum kunnen in de periode 2004-2007 deelnemen aan een nieuw 'kunstmenu' als opvolger van het project 'Kunst maakt school'. Maan dagavond stemde een meerder heid van de fracties in de ge mee nteraad !h met het menu', dat bestaat uit toneel, beeldende kunst, muziek en dans. De kinderen kunnen via voorstellingen kennismaken met deze kunstvormen. De raad trekt ruim 3000 euro uit voor het programma. Het eer ste jaar van het vierjarige pro ject wordt betaald uit het alge meen werkfonds, voor de financiering van de overige drie jaar zoekt de raad in 2005 naar een dekking. De gemeenten Meerlo-Wans sum, Horst aan de Maas en Seven- um willen meeliften op het aanbod van de Heidense Stichting Bevor dering Kuituur. Deze organiseerde het kunstmenu vorig jaar al voor de basisscholen van acht andere Noord-Limburgse gemeenten: Hel den, Meijel, Kessel, Bergen, Gen nep, Mook, Venray en Beesel. De Stichting kunstzinnige Vorming (SKV) zorgde voor een eigen kunstmenu in Venlo. maar die is inmiddels failliet. Opvolger is het Kunstencentrum Venlo Voor Horst aan de Maas, Seven- um en Meerlo-Wanssum verzorg den twee vrijwilligsters voorstel lingen voor basisschoolleerlingen, vergelijkbaar met die uit het kunst menu. Maar zij stopten daar afgelo pen jaar mee. Voor komend schooljaar vroe gen de twaalf gemeenten voor het kunstmenu gezamenlijk een kleine 100.000 euro subsidie aan bij de provincie Limburg. Zelf trekken zij en de scholen nog eens een zelfde bedrag uit. Wat afzonderlijke gemeenten en schoolbesturen betalen en aan subsidie krijgen, is afhankelijk van het aantal leerlin gen. Zo moeten de gemeente Meerlo-Wanssum en het overkoe pelende schoolbestuur Meander ieder iets meer dan 3000 euro betalen. De provincie doneert een zelfde bedrag, voor een totaal van 881 Meerlo-Wanssumse leerlingen Fracties tikken wethouder op de vingers na verlenen subsidie Leo Beterams (PK Meerlo- Wanssum) werd maandag avond door enkele fracties in de gemeenteraad op het matje geroepen. Vooral Rob van der Heijden (CDA) en Marcel de Groot (PvdA) lieten de wet houder in niet mis te verstane bewoordingen weten dat ze het niet pikken dat de gemeente een subsidie van 4000 euro toezegde aan een gezamenlijk initiatief van Kunstcentrum Jerusalem uit Venray, Stichting Katholiek Onderwijs De Meander Meer lo-Wanssum en Fanfare Een dracht uit Meerlo om muziek onderwijs op de basisschool te professionaliseren, nog voordat de raad hierover zijn goedkeuring had uitgespro ken. "Nu is deze raadsvergade ring mosterd na de maaltijd", stelde Rob van der Heijden. Wat is er aan de hand? Tijdens de behandeling van het pilotpro- ject in de commissie Burgers van november vertelde wethouder Beterams de politiek dat het pro ject nog niet begonnen was. Nog maar een week later ontvingen de fracties echter een excuusbrief van de wethouder waarin hij ze op de hoogte stelde van het feit dat hij zich vergist had. Het pro ject was al van start gegaan en de subsidie al aan de initiatiefnemers toegezegd. WERKFONDS Beterams verklaarde maandag avond dat hij zich na die bewuste commissievergadering toch niet zo zeker had gevoeld over de uit leg die hij de fracties over het pilotproject had gegeven. Na onderzoek stuitte hij in het gemeentehuis op de beschikking die door een ambtenaar al naar de initiatiefnemers was gestuurd en waarin werd verklaard dat het col lege akkoord was met het verle nen van de subsidie. Het stuk moest echter nog in de commis sie en raad besproken worden omdat de pilot uit het algemeen werkfonds bekostigd zou wor den. Er is dus niet de juiste proce dure gevolgd. 'De voorwaarden van dit fonds stellen dat meerjari ge zaken aan de raad worden voorgelegd. Maar deze nuance ring bleek niet helder uit het gegeven college-advies en - besluit. Ambtelijk is vervolgens de conclusie getrokken dat de subsi die is verleend en is dit ook zo aan de aanvrager in de beschikking meegedeeld', legt Beterams in de brief uit. "Een fout", stelde wet houder Beterams, die zich maan dagavond echter niet achter de rug van de ambtenaar wilde ver schuilen en zelf het boetekleed aan. "Ik ben hiervoor verantwoor delijk. Maar als u me vraagt of ik op dat moment (in de commissie vergadering, red.) kennis had van die brief, dan zeg ik 'nee'." Met de brief aan de fracties wilde hij de kwestie snel rechtzet ten, de raad juist informeren over de stand van zaken én zijn excu ses aanbieden. De partijen accepteerden de uitleg van de wethouder, al von den ze het vreemd dat de beschik king zonder handtekening van de wethouder de deur uit kon gaan. Omdat ze het een prima project vinden, gingen ze akkoord met de 4000 euro subsidie die zijn uitge trokken voor het tweejarige pro ject. Natuurlijk, ze konden niet anders. Maar ook zonder 'fout' hadden de initiatiefnemers de subsidie gekregen, stelde Van der Heijden (CDA). Beterams hoefde van de partijen het geld niet uit eigen zak te betalen. Wel vond de CDA'er dat het initiatief in de toe komst breder opgezet moet wor den, zodat alle muziekverenigin gen in de gemeente aan de pilot kunnen deelnemen. Het eerste jaar wordt het project betaald uit het algemeen werkfonds, volgend jaar beslist de raad uit welk potje het tweede jaar betaald wordt. DOEL MUZIEKONDERWIJS Het doel van het pilotproject is om kinderen in de groepen 4 en 5 enthousiast te maken voor het fenomeen muziek zodat ze mak kelijker de stap naar een muziek vereniging of muziekschool zet ten. Kinderen van basisschool Megelsheim in Meerlo krijgen iedere week een uur muziekles van docenten van het Kunsten centrum. De lessen bestaan uit zingen, muziek maken en noten lezen. Er is speciale aandacht voor muziekinstrumenten die in een fanfare aan bod komen. Fanfare Eendracht uit Meerlo, een van de initiatiefnemers, hoopt dat de Meerlose kinderen hierdoor meer belangstelling krijgen voor het muziek maken bij een fanfare. De subsidie is eenmalig. Een evalu atie moet uitwijzen of het project succesvol is en of de doelstellin gen zijn gerealiseerd. Vervolgens besluit de gemeente of ze een structurele bijdrage levert en of ze een dergelijk initiatief ook in de andere kernen wil ondersteu- Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-W anssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in aUe gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478- 522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdagmorgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3.5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.0013 00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo. tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.3O17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 08004)432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14. 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsy- straat 21, 5866 BM Swolgen, Tel 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077- 3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19.30 - 21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Ope ningstijden: ma., di. en do. van 10.00-12.30 uur.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11