ighanistan, een verscheurd land Ijsbaan hèt interevenement van Venray" Ingezonden Extra geld voor jeugd Voor beleggers: Rabo Performance Clicker Rabobank Venray Meerlo- Wanssum Tel. (0478) 53 03 50 De toekomst van kermis en carnaval Wachtgeld 4 - PacfóL Ü.W MAAS Donderdag 16 december 2004 - Pagina 7 varingen van het thuisfront (16) lS lS p 27 augustus is mijn vader trokken naar Afghanistan, precies te zijn naar de ifdstad van de provincie Man, Pol-e-Khomri, in het rden van het land. De nende vijf maanden zal ik ere week vertellen hoe wij uitzending ervaren, rel pap daar in 1 hanistan, al wij hier als In (om privacyredenen rdt de naam van de schrijf- niet vermeld). 'erwijl wij staan te trappelen pap weer thuis komt, zijn ere gezinnen in afwachting het vertrek van hun man, er, broer of wat dan ook. ners duurt de missie in ïanistan nog een jaartje of ;n. Niet alleen de luchtmacht, r ook de marine en de Iand- Jit zullen in de komende en jaar een keer plaats nemen de basis. Ik heb al eens uitge legd waarom de mannen daar in Afghanistan nodig zijn, wat ze daar doen. Maar ik heb nog nooit verteld hoe het ooit zover heeft kunnen komen. Waarom is Afghanistan in de laatste decennia zo door oorlog verscheurd? Vroeger, toen de Taliban nog niet aan de macht was, was Kaboel een stad die in de regio bekend stond om zijn goed ver lichte straten en moderne archi tectuur. Nu de Taliban verdreven is, is er niets meer over van dit alles... het hele land ligt aan digge len. De Afghaanse geschiedenis wordt getekend door oorlog en bezetting. Toch heeft het land zich tot 1973 altijd goed kunnen verzetten tegen indringers. In dat jaar wierp Mohammed Daoud het koningshuis omver en nam zelf de macht over. Afghanistan werd een republiek en Daoud werd de nieuwe president, premier en minister van zowel Buitenlandse Zaken en als Defensie. Vijf jaar later plegen de communisten een staatsgreep waarbij Daoud om het leven komt. Zijn opvolger is com munist Nur Mohammed Taraki. Lang kan hij niet genieten van zijn macht. Een jaar later wordt ook hij vermoord. Het is de tijd van de Koude Oorlog en de Sovjets trekken in 1979 Afghanistan binnen. Zij wil len de communisten in het land steunen, maar het loopt anders; een geweldsketting lijkt te wor den ontketend. Islamitische ver zetsstrijders tegen het communis me, knopen het gevecht met de Russen aan. Toch weten deze het land tot 1989 bezet te houden, waarna de Russen het land onder grote binnen- en buitenlandse druk moeten verlaten. Het com munisme houdt echter nog stand tot 1992, wat een burgeroorlog tot gevolg heeft. Nadat de com- munitische president Najibullah verdreven is, ontstaat er een oor log tussen de verzetsgroepen onderling, die allemaal verschil lende stromingen binnen de Islam aanhangen. En dan, in 1994, verschijnt de Taliban ten tonele. Een groepe ring bestaande uit voornamelijk religieuze, bewapende studenten. 'Talib' is dan ook het Arabische woord voor 'student'. Ze krijgen veel steun van de bevolking, omdat zij een einde weten te maken aan de onderling woeden de oorlog. Twee jaar later heeft de Taliban dan ook tweederde van het land in haar macht en worden er strenge Islamitische leefregels opgelegd aan de bevol king. Het gevolg is een voortdu rend gevecht tussen de Taliban en de oppositie. Amerika erkent het nieuwe regime niet en tot twee maal toe worden er door de Verenigde Naties sancties opgelegd aan Afghanistan, omdat zij weigeren de terroristenleider Osama Bin Laden uit te leveren. Wat er ver volgens op 11 september 2001 is gebeurd, hoef ik niemand meer te vertellen. Twee vliegtuigen boor den zich in het World Trade Center in New York, een ander vliegtuig trof het Pentagon, 26 dagen later volgt de tegenaanval. Militaire doelen van de Taliban en trainingskampen van Al-Qaeda in Afghanistan zijn het doelwit van luchtaanvallen. Uiteindelijk stort te het Taliban-regime in en leek er eindelijk een einde gekomen te zijn aan de turbulente oorlogsge schiedenis van Afghanistan. En tussen de resterende puin hopen van deze en vorige oorlo gen, zitten nu mensen die hulp nodig hebben om hun leven weer op de rails te krijgen. Die hulp is er nu... Je dochter el belangstelling voor winterfestijn op Grote Markt AUVtH IUHIAL Van 29 november tot en met 4 januari 2005, 15.00 uur kunnen beleggers bij de Rabobank inschrijven op de Rabo Performance Clicker. Dit product speelt in op de vraag naar een rendement dat boven de huidige spaarrentes uitkomt zonder dat je daarvoor grote risico's hoeft te lopen. De Rabo Performance Clicker kent in de eerste twee jaar een vaste rente van 6% per jaar. In de jaren daarna is de hoogte van de rente variabel en kan oplo pen tot maximaal 8%. De rente is dan gekoppeld aan de gemiddelde koerspres- tatie van een mandje van 25 internationale topaandelen. Deze 'blue chips' ken nen een goede spreiding over verschillende sectoren zodat je als belegger niet volledig afhankelijk bent van de gang van zaken in een bepaalde sector. De eind datum van de Rabo Performance Clicker is 10 januari 2014. Om de kans op een aantrekkelijke coupon na de eerste 2 jaar te vergroten, heeft de Rabobank het zogenaamde 'clicker- principe' ontwikkeld. Als aan het einde van jaar 3 of de volgende jaren de koers van een aandeel uit het mandje gelijk of hoger is dan de startwaarde, dan wordt het rendement voor dat aandeel voor de hele looptijd op 8% vastgeclickt. Zelfs als de koers van dat aandeel naderhand weer zou dalen tot onder de startwaarde, telt het toch mee voor de maximale 8%. Als extra zekerheid is het aandeel ook beschermd tegen buitengewone koersda lingen. Per aandeel is namelijk een zogenoemde 'floor' (bodem) van -25% inge bouwd. Wanneer een aandeel 25% of meer daalt, telt dit voor maximaal -25% mee in de vaststelling van de coupon van dat betreffende jaar. Het clicker-princi- pe en de Floor zorgen er samen voor dat de belegger ook na de eerste 2 jaren kans heeft op een aantrekkelijk rendement. Als extra zekerheid garandeert de Rabobank dat de belegger aan het eind van de looptijd de volledige nominale waarde terugkrijgt. Zelfs als de beurs tegenzit, is de inleg van de belegger beschermd. Samengevat is de Rabo Performance Clicker het juiste product op het juiste moment. Met uitzicht op een rendement dat hoger kan uitpakken dan de huidige spaarrente. En ook met voldoende garanties zodat uw inleg geen gevaar loopt. De waarde van uw belegging kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Disclaimer Rabo Securities N.V., iedere lokale Rabobank en onderdelen van de Rabobank Groep die als effecte ninstelling zijn aan te merken, zijn geregistreerd bij de Autoriteit Financiële Markten te Amsterdam. Dit document is geen prospectus of informatie memorandum. De gegevens in bovenstaand artikel zijn ont leend aan openbare informatie. Noch Rabo Securities N.V., noch enige andere rechtspersoon die onder deel uitmaakt van de Rabobank Groep, staat in voor de juistheid en volledigheid van de in dit docu ment opgenomen gegevens. Dit document dient uitsluitend ter informatie en mag niet worden opge vat als een aanbod en evenmin als een uitnodiging tot het doen van een aanbod. Uw beslissing om te beleggen in de Rabo Performance Clicker dient u uitsluitend te baseren op het volledige raamprospec- tus, de daarvan deeluitmakende beschrijving van risicofactoren en voorwaarden en de prijsbijlage, die vanaf 29 november 2004 kosteloos verkrijgbaar zijn bij uw Rabobank. U dient zelf na te gaan of een belegging in de Rabo Performance Clicker in overeenstemming is met het voor u vastgestelde doelrisi- coprofiel. Bij onderlinge verschillen tussen de in dit document opgenomen informatie en het raampro- spectus en de prijsbijlage zal de inhoud van het raamprospectus en de prijsbijlage prevaleren. Dit document is uitsluitend bestemd voor distributie binnen Nederland. Het is verboden om dit document aan personen buiten Nederland, waaronder ook de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk ter beschikking te stellen. schuiven om de camavalskalen- der richting 2015 samen vorm en inhoud te geven. Jan Driessen, wethouder Evenementen, Spurriemök en Piëlhaas ja enkele verwoede pogin- R is het de Venrayse mid- nd dit jaar dan eindelijk jh gelukt om een echte ijs- n naar Venray te halen. En Ijsbaan is nu al een succes, |je rustig stellen, want de lopen dagen (vooral in het nd) was het razend druk [en op de ijsbaan op de Markt. Peel en Maas jonde vrijdagavond in de jeskou de officiële opening |de ijsbaan bij. Met een ijs- s op en met een glaasje wein in de hand. Want Jwas koud, ijskoud. :thouder Jan Driessen glun- van top tot teen bij het uit- van de juiste maat schaat- len met de 12-jarige Julia fers bindt hij op een bankje itsijzers onder. Gehuld in ;e rode winterjas kijkt hij ider zijn even zo rode ijs- naar de dansact van de heel minder warm aangetrokken van de Bosch, die bibbe- van de kou de ijsbaan ver- "ïaarna mag Driessen samen (ulia een rondje over het ijs ötsen. "Deze ijsbaan heeft de "fntie om, naast het carnavals- uit te groeien tot hèt winter- fment van Venray", zegt ssen tegen het massaal toege rolde publiek. De wethouder de initiatiefnemers, die na vergeefse pogingen hun :n toch hebben doorgezet. En met steun van vele sponsoren de fraaie ijsbaan hebben weten te realiseren. Samen met Julia draait hij nog een rondje over de baan om vervolgens een rij reusachtige dominoblokken omver te duwen. Het laatste blok moet een reus achtige champagnefles ontkur ken, waarna een honderdtal bal lonnen het luchtruim kan kiezen. Helaas blijft de verwachte knal van de kurk uit, maar dat mag de pret niet drukken. Met een klein beetje hulp vliegen de ballonnen even later alsnog weg. En daar mee is de dikke ijspret in Venray begonnen. De ijsbaan vult zich al snel helemaal met veelal jeugdige fanatieke schaatsers. UITVERKOCHT Pascalle Pop van de organisatie toont zich zondagmiddag zeer verheugd over de grote belang stelling. "De opening was een suc ces, en zaterdag was het ook volle bak. Er komt ontzettend veel jeugd op de ijsbaan af. De oude ren zijn iets minder in aantal. Het schaatsen voor opa's en oma's, dat voor de zondagmiddag gepland stond, schiet er helaas volledig bij in. Er wordt geschaatst in blokken van twee uur. Daarna wordt de baan ont ruimd en schoongeveegd en mag er een nieuwe groep schaatsers de baan op. Per keer maximaal 150 personen, daarna gaat de deur dicht. Meer mensen kunnen er echt niet op. Tot nu toe ver loopt alles succesvol." De popula riteit van de baan is zelfs zo groot dat er zondagmiddag voor de eer ste keer 'nee' wordt gezegd. De 'ongelukkige' schaatsliefhebbers moeten wachten tot het volgende schaatsblok. Een mevrouw komt bij de schaatsverhuur voor de zekerheid toch maar nog eens vra gen: "Ik heb volgende week een kinderverjaardag. Dan willen we met elf kinderen komen schaat sen. Het kan toch niet zo zijn dat we er straks ineens niet met z'n allen op de baan kunnen, want dan heb ik een probleem!" Gelukkig blijken de kaartjes ook vooraf gekocht te kunnen wor den, tot grote tevredenheid van de ongeruste moeder. 'Haar' feest je kan in ieder geval niet meer stuk. Tenminste, zolang de bui tentemperatuur niet tot boven de 15 graden stijgt. Want bij die tem peratuur houdt de ijsmachine het ook niet meer bij en houdt alles op. BAAN VOL Met 150 schaatsers op het ijs is de baan meer dan vol. Een baan van 13 bij 25 meter betekent net iets meer dan twee vierkante meter per persoon om te schaat sen. En dan ook nog eens kriskras door elkaar heen. Vooral de jon gere jeugd probeen ondanks de drukte toch zo hard mogelijk te kunnen schaatsen. Al is het maar om een vriendje of vriendinnetje in te kunnen smeren met een handvol ijs. Ook vliegt er regelma tig ineens een echte sneeuwbal over de baan. Een bezorgde vader staat zijn kroost vanaf de zijkant te bekijken. "Ik vind het toch maar eng. Regelmatig valt er wel iemand en als je ziet hoe dicht de schaatsen van de anderen langs de vingers op het ijs glijden... ik moet er niet aan denken wat er kan gebeuren." Maar gelukkig: zijn kerngezonde dochters komen al gauw, met knalrode oren en dito wangen, even een kijkje nemen bij pa. De aanwezige hulp verleners van het Venrayse Rode Kruis blijken het rustig te hebben. "Ach, regelmatig valt er wel iemand en die heeft dan wat pijn aan zijn hand of zo. Niets ernstigs in ieder geval. Het enige dat je in zo'n geval kunt adviseren is koe len, zodat er geen zwelling ont staat. Er is ijs genoeg in de buurt", glimlacht hij. Het publiek waardeert de komst van de ijsbaan ten zeerste. "Eindelijk is er eens iets aparts te doen in Venray", "Een bijzonder iets", en "prachtig" zijn slechts enkele complimenten die her en der te horen zijn. Iedereen lijkt het initiatief even mooi te vinden. Verbazing is er ook: "En dat voor Venray! Tjonge, hoe is het moge lijk?" Intussen wandelt de kerst man dwars over de ijsbaan, met in zijn kielzog een hele meute jonge schaatsers. De familie Swinkels is ook een kijkje komen nemen: "De kinderen zijn nu aan het schaat sen. Dus wij wachten hier lekker totdat ze moe zijn", zegt ma Swinkels. "Toevallig waren wij vorige week in Maastricht. In die stad staat al jaren een ijsbaan in de kerstperiode. Daar is het echt een combinatie geworden van een aantal kermisattracties en een kerstmarkt. Met een groot reuzen rad en talrijke eet- en drinkkra- men. En voor de kinderen is er bij voorbeeld een grote draaimolen. Dat is gewoon fantastisch. Misschien dat de ijsbaan ook in Venray kan uitgroeien tot een groots evenement voor Venray en de regio." De gemeente Venray stelt geld beschikbaar voor het stimuleren van activiteiten die voor en door jeugd en jongeren worden geor ganiseerd. Voor aanvragen is ten minste 20.000 euro beschikbaar. Dit geld is beschikbaar naast de normale subsidie die organisaties voor hun jaarlijkse activiteiten kunnen aanvragen. Aanvragen of ideeën kunnen ingediend worden bij de gemeente Venray. De gemeente Venray zet met het beschikbaar stellen van deze sub sidie de lijn voort die de afgelo pen jaren reeds werd ingezet. Ook toen werden door de gemeente regelmatig voorzienin gen voor jeugd en jongeren gere aliseerd of werd subsidie verleend aan extra activiteiten van deze doelgroep. Zo werden aanvragen voor skatebanen, een voetbal- kooi, popconcerten, JOP's en andere artiviteiren pehnnnreerd In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te kor ten. De lengte van de brieven wordt beperkt tot maximaal 200 Gedicht woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Als wethouder Evenementen een genuanceerde uitleg naar aan leiding van publicaties en reacties over kermis/carnaval in 2015 die in Peel en Maas dusdanig uitver groot zijn, dat de strekking en inhoud van de discussie geweld wordt aangedaan; zeker na het terughoren via de bandopname van de letterlijk uitgesproken tek sten. Ik was lid van een panel van Blik op de toekomst en dat panel had de opdracht als 'rebellenclub' aanjager te zijn met pittige stellin gen te poneren over het thema Levendig Venray. Met trends en ontwikkelingen zou een beeld ontstaan van Venray evenemen- tenstad 2015. Daarbij heb ik twee trends/ontwikkelingen aangege ven, te weten: Kermis in Venray blijft een top per: een volksfeest voor de hele gemeente; massaal bezocht door de inwoners uit Venray en onze dorpen. Daarnaast zal de kermis op de dorpen in 2015 een dorps feest blijven, door de bewoners zelf opgezet en ingevuld en ook met gemeentegeld gefinancierd. Dat dorpsfeest zal misschien de naam kermis niet meer dragen, omdat de bewoners in bepaalde dorpen de huidige traditionele kermisattracties inruilen voor meer eigentijdse activiteiten en thema's. De gemeente is dan geen hoofdregisseur meer, maar facili- teert met budget. Ook voor de wijken zal gelden: hun wijkfeest. Kleinschalig en met een eigen karakter. Geen revolutie, maar evolutie (ontwikkeling). Carnaval in Venray blijft met zowel kleinschalig als grootscha lig een volksfeest voor de gehele gemeente. Het carnaval op de dorpen zal blijven met actieve car navalsverenigingen, die zich onderscheiden door eigenheid, creativiteit en daadkracht en gezond chauvinisme. Dat zal in 2015 volop bestaansrecht heb ben. De tien prinsen en gevolg blijven voorgaan in hun dorp, waarbij sfeer en ontmoeting de kracht blijft. Daar ligt de ziel van carnaval en wordt niet aan getornd. Mijn stelling over het bezoek van de dorpsprinsen aan Venray met massale vieringen betekent dat in 2015 samen vieren uitgroeit tot echt grote volksevenementen. Niet alleen de maandagoptocht, waarbij alle carnavalsverenigin gen en carnavalsvierders zich manifesteren en hun eigenheid en bijzonderheid tonen aan de 40.000 Venraynaren. Ook de zaterdag zal als startmanifestatie een grootschalig volksfeest zijn met ingebouwde prinseninstalla tie in een groots straatcamaval met artiesten. Het recente 6x11 treffen op het Schouwburgplein, de fakkeloptocht en het volks feest in de Wetteling is daarvan een voorbeeld. Zo'n volksfeesten met alle prinsen en gevolg jaar lijks in de aanloop naar het jaar lijkse carnaval in een evenemen tenhal in 2015 organiseren. Het wordt een echt gemeentelijk Rooys volksfeest met een sterk wijgevoel. Geen revolutie, maar evolutie. Lang leve dus de Spurriemökke, Schanseknuppels, Karklingels, Hedsbuülen, Kaevers, Klute-trappers, Piëlreuzen, Knöllekes, Dartele Veulekes, Zagewetters en Piëlhazen. En dan... het dorpslied. Ook in 2015 zullen de dorpen hun dorps- lied uit volle borst zingen. Dat moet blijven. Ook ik ben emotio neel betrokken bij Oeldere mien dörpke. De tien dorpsliedjes zul len de ziel blijven beroeren. Met recht. In de stelling tijdens de dis cussieavond heb ik bedoeld, dat naast het dorpslied ook het gemeentelijke Rooys lied wordt gezongen door dezelfde inwoners van onze gemeente. Ook daarin vertolken we onze gevoelens evenals we met passie het Limburgs volkslied en het Wilhelmus zingen. Geen revolu tie, maar evolutie. Tenslotte.... Ik hanteer een bestuursstijl die de discussie aan gaat met burgers en niet over bur gers. Jammer was dat op deze openbare discussieavond weinig tot geen vertegenwoordigers waren van de carnavalsverenigin gen. Dan had er een debat plaats gevonden in plaats van een mono loog. Het blijft mijn taak om als wet houder evenementen de discussie te sturen en richting geven aan de evenementenkalender 2015. Het thema Levendig Venray wil ik samen met alle organisaties nader inhoud geven. Ik heb mezelf uit genodigd om na carnaval bij de Vorstenraadsvergadering aan te Wij als elf samenwerkende vas- telaovesverenigingen van de gemeente Venray, verenigd in de Vorstenraad, wilien ons distantië ren van het gedicht van de heer L. Janssen uit Venray over Jan Driessen dat vorige week in Peel en Maas stond. Dit gedicht rijmt niet met onze gedachten over wethouder Jan Driessen èn vas- telaovend in het algemeen. Het bestuur van de Vorstenraad, Bert Willems, voorzitter, Hay Philipsen, penningmeester en Herman Zegers, secretaris. Wanneer burgemeester Waals zegt dat hij er niets aan kan doen dat een uit zich zelf opgestapte wethouder een meer dan rinante wachtgeldregeling krijgt, wordt het dan niet hoog tijd dat hij daar wel iets aan kan doen. Dat een wethouder, wanneer zijn termijn er op zit, door de kiezers er fijn tjes op gewezen wordt dat hij maar beter iets anders kan gaan doen is het niet helemaal onrede lijk dat hij/zij daar een korte tijd een soort van vergoeding voor krijgt. Wanneer men helemaal uit eigener beweging opstapt om op latere leeftijd nog gaan af te stude ren dan is het onbegrijpelijk, mis schien wel schandelijk, dat een gemeente Venray, die toch al niet geweldig in de slappe was zit hem nog voor een lange periode stu diefinanciering moet geven. In mijn tijd studeerde je nog af, meteen na je studie en anders was het gewoon een hobby die je zelf moest betalen. Wanneer ik met mijn dienstverband nu vrijwillig zou opstappen en een zelfde soort regeling kreeg dan was de discussie afgelopen weken over prepensioen en VUT totaal over bodig geweest. Misschien dat de heer Ruyten de ontvangen gelden kan storten in een fonds voor de Engelse Tuin tegenover zijn huis of in een potje voor het stadspark op het terrein bij de Grote Kerk. Misschien dat hij dan op nog een klein beetje goodwill kan rekenen in het Venrayse. Gemeente Ven ray laat in elk geval zijn opvolger schriftelijk vastleggen dat hij/ zij, ook al wordt de grond onder de voeten wat warmpjes het werk waar aan begonnen wordt ook naar behoren wordt afgemaakt. Herman Verheijen Venray

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7