)irlo heeft als eerste een DOP Kinderen komen later thuis" Zorggroep sluit zich aan bij Beter Werken! Thema-avond jongeren en reuma Diftar eindelijk goedkoper <x> l, m West grote verbeterwij k Contactlenzen? Centrale rol in brandweertaken l/oot t/gsÉg. NTACTLENZEN Pa< i hiW MAAS Donderdag 16 december 2004 - Pagina b >un provincie om woningbouw vlot te trekken dorpsraad van Oirlo ft een knap stukje werk iverd. Als eerste dorp in district Venray Meerlo- issum presenteerde Oirlo i december zijn dorpsom- flgsprogramma (DOP) aan lewoners. Oirlo heeft niet unicum voor Limburg it eind november was het iberg dat het allereerste aanbood aan gedeputeer- :r Driessen. In tegenstelling tot lienberg, een ondersteund (project, heeft Oirlo zijn toe visie helemaal op eigen it verwoord in een dorpsom- gsprogramma. Ihet geïllustreerde boekwerk 147 pagina's is de hand van hsraadvoorzitter Patrick van Broeck duidelijk zichtbaar, lit zijn werk bij de DLG is hij in gespecialiseerd, et Oirlose DOP is vorige week jeboden aan gedeputeerde issen, gebiedscommissievoor- r Eisso Woltjer en wethouder hieu Emonts. "Vooral Ger ssen reageerde heel enthou- vertelt Van der Broeck. "Hij het als een mooi voorbeeld voor andere dorpen." Er zijn tien duizenden euro's uitgetrokken voor de dorpsomgevingsprogram- ma's. Oirlo leverde vakwerk voor een luttel bedrag. Van der Broeck: "Het zal in totaal zo'n 1.200 euro gekost hebben. Aan zaalhuur, kof fie en drukkosten." Alle dorpen gaan, of zijn al bezig, een eigen DOP te ontwik kelen. Dorpsomgevingsprogram- ma's komen voort uit het Reconstructieplan, de herverde ling van het platteland in Noord en Midden-Limburg. De Oirlose dorpsraad gaf in december 2003 de eerste aanzet. Er zijn dit jaar vier bijeenkomsten, drie thema avonden en een projectenavond, gehouden met de dorpsbewo ners. Want Oirlo koos voor de dia loog om tot een DOP te komen Er is serieus werk van gemaakt. Want het dorp raakt steeds meer in de knel doordat de woning bouw al enkele jaren op slot zit voornamelijk door één stankcir kel. Het inwoneraantal is het afge lopen jaar gedaald van 1.229 naar 1.195. Vooral in de leeftijdscate gorie 20-30 jaar is Oirlo zwaar onderbezet. Een andere reden een dorpsomgevingsprogramma op te stellen is om eens goed na te denken over de toekomst van de dorpsgemeenschap. Het ontbreken van woning bouw is het grootste knelpunt van Oirlo. Het dorp heeft twee bouwlocaties op het oog. De hoek Hoofdstraat-Pastoor Gerardsstraat, schuin tegenover de kerk, en het gebied aan de ach terzijde van de Gertrudisstraat en Haalakker. Maar de stankcirkel van varkensbedrijf Philipsen dwarsboomt beide uitbreidingslo caties die goed zijn voor ruim tachtig woningen. Op de locatie tegenover de kerk komt tevens het dorpsplein en het is een mooie plek voor woon-zorgappartementen. De kermis, die nieuwe impulsen behoeft, kan hier eveneens gehouden worden. Een derde bouwmogelijkheid is het terrein aan de achterkant van de voormalige Rabobank aan de Hoofdstraat. Oirlo is een actief dorp met een bloeiend verenigingsleven. Liefst 72% van de inwoners is lid van een van de ruim twintig vereni gingen. Om het voorzieningenni veau (winkels, school, verenigin gen) op peil te houden, zal het dorp moeten uitbreiden naar 1.800 tot 2.000 inwoners in 2015. Gemeenschapshuis De Linde moet uitgroeien naar een multi functioneel centrum. Waar alle verenigingen terecht kunnen voor hun vergaderingen, activitei ten en feesten en waar ook schoolactiviteiten kunnen plaats vinden. De stichting Jongerenwerk Machutus heeft geen thuishonk meer en zou een nieuwe locatie kunnen vinden na de verplaatsing van het trapveldje naar de even verderop gelegen volkstuintjes. Het huidige trapveldje wijkt voor een parkeerplaats van het bedrijf Saweco. Het vele vrachtverkeer door de kom van het dorp is een ergernis. Toch staan de dorpsbewoners niet meer onwelwillend tegen over een bedrijventerrein in het gebied De Blakt. Twee jaar gele den was Oirlo nog in rep en roer toen er sprake was van de komst van een Indycarbaan. Het dorp wil nauw betrokken blijven bij de plannen vanwege overlast en ver keersveiligheid. Het bedrijventer rein dient goed te worden inge past in het landelijk gebied, het krijgt hoogwaardige werkgelegen- hied en de eigenheid van Oirlo blijft gewaarborgd, zo luiden de eisen. Met het dorpsomgevingspro gramma heeft Oirlo de aftrap genomen. De dorpsraad heeft gemeente, provincie en de gebiedscommissie Venray Meerlo- Wanssum nodig om uitvoering te geven aan de projecten die de leefbaarheid bevorderen. "Het is een mooie aanpak met concrete projecten die ook reëel zijn. De woningbouw of Saweco zijn tamelijk snel te realiseren", denkt Patrick van der Broeck, die blij verrast was door de toegezeg de medewerking van de provin cie. Toen Ger Driessen de leef tijdsopbouw van Oirlo onder ogen kreeg was voor de gedepu teerde direct het probleem duide lijk. Oirlo moet zo snel mogelijk bouwen om de school en het ver enigingsleven ook over tien jaar nog draaiende te houden. "Driessen erkende het nijpende probleem", aldus Van der Broeck. "Hij beloofde topexpertise van de provincie in te zetten op het gemeentehuis. Om de stankcirkel op te heffen en zo woningbouw mogelijk te maken." ficiële opening speelplaats Merselo in voorjaar van 2005 fimiïx v jG&s V. n mooi speelhuisje, nieu- mtoesteüen, een fraaie 4 een spectaculair dui- k en een heus basketbal- met echte baskets. De plose kinderen zijn er fr wat blij mee. Sinds kort i ze aan de voor- en nt van de plaatselijke Bschool urenlang op een manier ravotten op compleet nieuwe speel- sen met spiksplinternieu- EStellen. In het voorjaar [2005 worden de nieuwe ïplaatsen officieel geo- |t Janssen en Els van den thof, beiden lid van de iep Speelomgeving po die in september 2002 >gericht om de speelplaat- n voor de jeugd van 2 tot 6 Inéén voor 7 tot en met 14 jan de grond te krijgen, zijn (op het bereikte eindresul- iet als de kinderen, want die pblij met hun nieuwe spee- Ving dat ze zelfs geen tijd )ebben om rustig thuis te De Merselose kinderen genieten volop van de nieuwe speelplaats in Merselo. eten, zegt Els van den Munckhof gekscherend. "Ze vinden de speel plaats geweldig en komen tegen woordig vaak wat later naar huis. En ook na schooltijd spelen ze regelmatig op de speelplaats. Ja, dat mag. Want het is een openba re speelplek, die dus voor ieder een toegankelijk is." De twee Merselose dames zijn het er over eens dat de oude spee lomgeving en -toestellen hard aan vervanging toe waren. "Het was een zooitje. De oude speelplaats zag er niet meer uit", zegt Joke Janssen. "De speeltoestellen die er stonden, waren onveilig en moch ten niet meer "gebruikt worden. De kinderen moesten het doen met een enkele rekstok en een zandbak die_eigenlijk de naam zandbak niet meer mocht dragen. Wat er nog stond was niet meer bruikbaar. Alleen de zandbak is er nog, maar ook die heeft een flinke opknapbeurt gehad." Het lijkt zo simpel, een nieuw speelterrein inrichten. Je gooit de oude speeltoestellen aan de kant, laat een aannemer wat zand bren gen om de speelplaats op een vei lige manier mee in te richten en bestelt wat nieuwe speeltoestel len. Hupsakee, een kind kan de was doen. Maar zo simpel als het op papier lijkt, is het niet, weten Joke en Els inmiddels uit eigen ervaring. Als gevolg van het besluit Veiligheid Attractie- en Speeltoestellen uit 1997 worden er hoge eisen gesteld aan speel toestellen. Aan toestellen die vol doen aan de wettelijke eisen hangt dan ook een pittig prijs kaartje. "Een klimtoestel kost al gauw 12.000 euro. Ja, dan weet je het wel", zegt Joke Janssen. "We zijn erg geschrokken van de bedra gen, maar gelukkig is het mede dankzij de steun van de gemeente Venray, de basisschool, de dorps raad, tal van eigen acties en de zelfwerkzaamheid van tientallen ouders toch gelukt om de finan ciën rond te krijgen." Bovenstaande giften, subsidies en acties samen leverden de werkgroep 25.000 euro op. Uit het Europees subsidiepotje Leader-i- en van het fonds Samen Buiten Spelen gezamenlijk kregen de initiatiefnemers nog eens 20.000 euro en inmiddels heeft ook de provincie Limburg de toe zegging gedaan voor 25.000 euro als bijdrage in de kosten. De hele 'operatie' heeft in totaal 75.000 euro gekost. "De speelplaatsen moeten nu alleen nog aangekleed worden met wat planten, er komt nog een nieuw speeltoestel bij de zandbak en we gaan ook nog enkele bankjes plaatsen. Daarna is de speelplaats pas helemaal klaar en zit de klus er voor ons eindelijk op. Ja, het heeft even geduurd, maar nu hebben we kinderen ook wat. De speelplaats is dankzij de inzet van velen ontzettend mooi geworden", besluit Els van den Munckhof. Flyers kilt een professionele website die [doelgroep aanspreekt? pm contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie interne communicatie kan beter? behulp van een intranet optimaliseren "w bedrijfsprocessen, tijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rt.ner in de virtuele wereld! DbdlfWdorp 89 - 5815 AN Merselo ^78-546293 - info@flyers.nl In het kader van het ISV-pro- gramma II 2005-2009 is de wijk West door de gemeente Venray gekozen als grote verbeterwijk. In overleg met Wonen Venray, de belangrijkste partner in de stede lijke vernieuwing en leefbaarheid, is ervoor gekozen om West op te splitsen in Desselke-Oost, West, Midden en Zuid. Het nieuwe pro gramma start in 2005 en loopt tot eind 2009. Voor West met 1700 woningen richt de stedelijke ver nieuwing zich vooral op de loca tie Schuttersveld en de Clockert en de verouderde woningen in Desselke Oost en West. Bij de dor pen vormen de DOP's het uit gangspunt voor opname in het programma. Bij de keuze voor de periferie wordt aangehaakt bij de singelvisie (bijvoorbeeld rotonde Henri Dunantstraat/Zuidsingel, nieuwbouwmogelijkheden en de verouderde sporthal). In het kader van cultuurimpuls is aange dragen het gebied Eindstraat/Bontekoestraat. Bij de invulling van de financiën wordt de meerjarenbegroting als uit gangspunt genomen. Om de sub sidie van 700.000 euro exclusief bodem binnen te verkrijgen moet op 1 februari 2005 een door de raad vastgeld programma bij de Provincie ingediend zijn. De uitvoering van ISV-1 ver loopt redelijk. De plannen voor Veltum beginnen duidelijker te worden: sloop/renovatie van de flats; aanpak van de onveilige omgeving en de invulling van de huisvesting van ouderen en de leefbaarheid (zoals een nieuw mini bejaarden-/verpleeghuis en het nieuwe wijkcentrum op de plek van de gesloopte flats). Voor dit jaar staat de opwaardering van het Brukske op stapel. De wijk raad, Wonen Venray en de gemeente zijn nu bezig met het opstellen van de plannen daar voor. Wij hebben ruime ervaring en hoog opgeleide contactlensspecialisten KURSTJENS VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 De Regio Venray van Zorggroep Noord-Limburg sluit zich aan bij het samenwerkingsproject Beter Werken! van de Industriële Club Venray (ICV). Directeur Mark Schapendonk van de Regio Venray heeft hiertoe een samen- werkingsconvenant met ICV en NLW Reïntegratie BV onderte kend. In het project Beter Werken! proberen Venrayse bedrijven door nauwe, systemati sche samenwerking nieuwe re'in- tegratiemogelijkheden aan mede werkers te bieden. Zo willen ze voorkomen dat medewerkers langdurig ziek thuis blijven of uit eindelijk zelfs in de WAO terecht komen. De coördinatie van Beter Werken! is in handen van NLW Reïntegratie BV. Aan het project nemen inmiddels ongeveer twin tig Venrayse bedrijven mee. Voor Zorggroep Noord-Limburg bete kent Beter Werken! dat bij reïnte- gratietrajecten voor medewerkers voortaan over de grenzen van de zorgsector wordt heengekeken. Directeur Schapendonk is enthou siast over de samenwerking. "Beter Werken! biedt nieuwe kan sen aan medewerkers die dreigen uit te vallen. Een voorbeeld: een medewerkster in de zorg heeft rugklachten. Ze kan voorlopig haar huidige werk niet doen, maar een administratieve baan blijkt prima passend. Waarom zouden we voor zo'n administra tieve baan, al is het maar tijdelijk, niet meteen ook bij andere bedrij ven op zoek gaan? Veel meer mogelijkheden dus, en bovendien dicht bij huis." Omgekeerd biedt Zorggroep Noord-Limburg in het kader van Beter Werken! aan de andere deelnemende bedrijven de moge lijkheid om voor een reïntegreren de medewerker binnen de Zorggroep een werkervarings plaats te zoeken. Zo ontstaat een wederkerige relatie. De kracht van het project Beter Werken! is het systematisch benutten van eikaars leer- en werkmogelijkhe- den. De jongeren van de reumaver enigingen uit Venray en Venlo houden op maandag 17 januari een thema-avond over 'Jongeren en reuma'. Deze avond is bestemd voor de jongere reumapatiënt in de leeftijd van 18 tot 40 jaar. Er wordt door reumaconsulenten o.a. gesproken over reuma en sek sualiteit, zwangerschap en opvoe ding;. Verder komt Stichting MEE informatie verstrekken over: Ziek geworden! Hoe nu verder met werk als je reuma hebt. Wat met je arbeidscontract? Reïntegratie!? WAO. WAJONG? En al wat MEE verder voor deze doelgroep kan 'betekenen. 'P.e, .genoemde onderwerpen maken goed inzichtelijk dat het nodig is om speciaal voor jonge ren bijeenkomsten te organise ren", zegt Wendy Arts, een van de initiatiefneemsters. "Jongeren met reuma hebben namelijk heel andere behoeften, problemen en wensen dan ouderen met deze ziekte." Het toenemende aantal jongeren met deze levensbepalen de volksziekte is aanleiding voor het bestuur van Reumavereniging Venray geweest om een jongeren afdeling op te starten. "We zijn nu ongeveer zes maanden bezig zo'n plek vóór jongeren te creëren weet initiator Ans Schoenmakers. "Na enige publiciteit met flyers hebben zich inmiddels dertien mensen opgegeven. Dit tekent duidelijk dat de behoefte er is." De jongerengroep komt maan delijks bijeen in haar eigen stek 't Schöpke in Venray. Zij onderne men daar uiteenlopende activitei ten en gébruiken die mogelijk heid om als lotgenoten omstandigheden te bespreken of gewoon gezellig bij te kletsen. De inbreng van de leden wordt daar bij als uitgangspunt genomen. Ook worden antwoorden op brandende vragen gezocht door het inhuren van deskundigen of instellingen zoals stichting MEE. "Omdat de onderwerpen belangrijk zijn hebben we geko zen voor een groter wervingsge- bied, en hebben we contact gezocht met Venlo", verklaart Wendy de samenwerking tijdens deze eerste thema-avond. Hierdoor is echter onzeker hoe veel bezoekers er komen. "Tot vijftig personen kunnen in 't Schöpke. Daarboven moeten we uitwijken naar hotel Asteria." Daarom is aanmelden nodig. Dit kan tot 4 januari 2005 bij: Wendy Arts; 0478-503441w.arts-ron- gen@planet:nl of bij Ans -Schoenmakers; 0485 382805, ans- frans@hotmail.com. Begin 2005 wordt via de media bekendge maakt waar de avond plaatsvindt. De thema-avond Jongeren en reuma is op maandag 17 januari en duurt van 20.00 tot 22.00 uur. De toegang is gratis. Lokale lasten stijgen met bijna tien procent Er is een einde gekomen aan de sterk stijgende tarieven van de afvalstoffenheffing. Voor het eerst sinds de invoering van diftar in 1998 gaat het tarief -weliswaar licht - omlaag. Dit kan niet voorko men dat de Venraynaren vol gend jaar bijna 10 procent meer kwijt zijn aan de lokale lasten. Een gemiddeld huis houden ziet de gemeentelijk belastingaanslag oplopen van 683,17 euro naar 750,22 euro. Grote boosdoener is de afschaffing van de Zalmsnip. Dit jaarlijks extraatje van 45,38 euro (100 gulden) is nu definitief afge schaft. Lokaal Aktief heeft zijn motie om de Zalmsnip in Venray te handhaven weer ingetrokken. Het zou de gemeente ruim zeven ton kosten. In de raadsvergadering van 21 december stelt de gemeenteraad de belastingtarieven voor 2005 vast. De onroerendezaakbelasting (ozb) stijgt met 4,7 procent en de rioolrechten nemen toe met 6,0 procent. De afvalstoffenheffing wordt daarentegen 1,1 procent goedkoper. Na jaren van sterke prijsstijgingen kunnen de inwo ners van Venray hun afval nu iets goedkoper kwijt. Het vastrecht, dat iedereen moet betalen, blijft vrijwel gelijk: de kosten stijgen van 117,60 euro naar 117,43 euro. Het aan de straat zetten van een groene of grijze afvalcontai ner van 140 liter gaat 6,17 euro kosten. Dit jaar is het tarief nog 6,31 euro. In 1999 kostte het nog maar 3,81 euro per afvalbak. De inworp van een vuilniszak in een ondergrondse container daalt van 2,71 euro naar 2,64 euro. Ook de andere afvaltarieven vertonen dezelfde lichte daling. Het college wijst het voorstel van Samenwerking Venray af om bij het vastrecht onderscheid te maken tussen eenpersoons- en meerpersoonshuishoudens. De laatste groep van 11.000 gezinnen zou dan 17 euro duurder uit zijn terwijl de 3 850 éénpersoonshuis houdens 50 euro minder vast recht hoefden te betalen. Vooral uit het oogpunt van solidariteit wijzen B en W dit onderscheid af. In vergelijking met omliggende en vergelijkbare gemeentes zit Venray met een gemiddelde las tendruk van 750,22 euro per meerpersoonshuishouden in de middenmoot. Duurder zijn Venlo (872,98 euro), Helden (799,65 euro) en Horst aan de Maas (767 euro). Goedkoper zijn Boxmeer (716,03 euro), Roermond (714,92 euro) en Deume (670,72). De parkeertarieven op pleinen en langs straten gaan allemaal met 5 eurocent per uur omhoog. Sinds 2001 zijn de parkeertarieven in Venray bijna verdubbeld. Het betaald parkeren dat wordt ingevoerd op de parkeerplaats aan de Hoenderstraat gaat géén 1 euro per dagdeel kosten. De gemeente kwam erachter dat de parkeerautomaat dit bedrag, ver deeld over het aantal uren, niet kan verwerken. Er is nu besloten dit nieuwe tarief te bepalen op 2 euro voor een hele dag. Bewoners in het buitengebied die nog moeten worden aangeslo ten op het riool zijn daarvoor vol gend jaar 3.612 euro kwijt. Dit jaar kost het aansluiten nog 3.490 euro. Dit tarief geldt alleen ten tijde van de aanleg. Daarna wordt het aansluiten een stuk duurder: 5.624 euro. Venray voert als centrumge meente enkele specialistische en regionale brandweertaken voor de regio Noord- en Midden- Limburg uit. Het college van B en W ondertekent hiervoor een uit voeringsovereenkomst met Sector Veiligheid Noord- en Midden- Limburg. In het Organisatieplan Project Versterking Brandweer is voorge steld dat met ingang van het jaar 2003 een regionale regeling voor de specialistische brandweerta ken zal worden getroffen. Door regionaal uitvoering te geven aan de specialistische brandweerta ken wordt zo efficiënt mogelijk met specialismen omgegaan. Venray vervult in de regio een functie als centrumgemeente. Ze neemt deze verantwoorde lijk op en voert voor de regio een aantal specialistische taken uit, zoals regionale inzet hulpverle- nings- en laddervoertuig. Ze krijgt een redelijke vergoeding voor de activiteiten die zij voor de deelne mende gemeenten uitvoert en zo krijgt de burger een organisatie die effectief kan optreden. Het materieel voor deze taken wordt grotendeels aangeschaft en/of overgenomen door de regio. De uitvoering van deze spe cialistische taken vindt geheel plaats door de korpsen in de regio, ten behoeve van alle gemeenten in de regio. CORNIEI.CO safety Bedrijfskleding persoonlijke beschermingsmiddelen Keizersveld 52-1. 5803 AN Venray k I Tel (0478) 568418 Fax (0478)568718 -Eitf&ll: fnfo@comelco.nl - Internet: www.coinelco.nl <3>

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5