uyten sprak et niemand over zijn vertrek fenray maakt zich op voor tereld Jongerendagen in 2005 10-50% korting CAPR Sterke waardestijging huizen Venray Tarieven terrassen reëel GONNY ACTIE AromA River Woods *11 De week van 13 t/m 19 december op de hele wintercollectie Dronken MAN WOMAN - Pag SL EN MAAS Donderdag 16 december 2004 - Pagina 3 gestapte wethouder: "Ik wilde terug naar de plantjes" its Ruyten liep er al een r maanden mee rond. De en landschapsarchitect Ie na tien jaar eindelijk uoveren en zijn proef- •ift over beplantingsleer inden. Dat viel steeds ilijker te combineren met wethouderschap. "Het |gde vast te lopen. Het ifschrift moest nu echt af. :eg het er benauwd van. ilde terug naar de plantjes mijn methodiek in de kt gaan zetten." kele weken geleden hakte en de knoop door. Maar hij er met niemand over dat hij ipstappen. Ook niet met bur- eester Waals of zijn collega- louders. Ze wisten van niets. fractieleider Gerrit mens bracht hij maandag- id 29 november op de hoog- |p dinsdag 30 november om :gen 's ochtends zit het col lij elkaar voor de wekelijkse lering Dan maakt Ruyten luit plotseling bekend. Een iur later is hij wethouder af. niet zeggen wat er toen il besproken is. "Dat blijft :n de boezem van het colle- laar het is merkwaardig dat :zelfde avond de commissie- idering mist en de raadsver- ring van 21 december, nzou zijn 'levenswerk', het mmingsplan buitengebied, aart worden. Lag het niet [de hand wat later op te stap- Ruvten zwijgt. Hij laat wel .hemeren dat de rest van het college het beter vond direct te vertrekken. Anders zou het steeds lastiger worden voor de korte periode tot de verkiezingen van maart 2006 een opvolger te vinden. Hij zegt er vrede mee te hebben hoe het gelopen is. "Ook dat is de politiek. Ze zit vol verras sende wendingen." De geruchten dat het niet goed zou boteren bin nen het college ontkent hij. Vanuit zijn woonkamer kijkt de 54-jarige ambteloze burger uit op het gemeentehuis. Op zijn eerste vrije dag, woensdag 1 december, maakte hij een lange fietstocht door het buitengebied. Een dag later greep hij de telefoon om zijn oude relaties te bellen en advies bureaus te interesseren voor zijn nieuwe beplantingsmethode. Na ruim tweeënhalf jaar hoeft hij niet meer dagelijks de Raadhuisstraat over te steken. Het korte maar heftige politieke avontuur is voor bij "Het lijkt of ik in een filmhuis ben geweest. Waar ik heel veel heb meegemaakt. Ik ben een avontuur ingegaan En nu ben ik er weer uit. Ik moet afkicken. Op een bepaalde manier was ik altijd gespannen door al die afspraken. Het is wennen dat ik niet meer hoef." De politieke arena is gesloten. "Kijk, als wethouder heb ik niets aan mijn proefschrift of promotie. Maar voor mijn werk heb ik er wel voordeel van dat ik weet hoe het er aan toegaat aan de andere kant van de tafel." Met de raad zaal, de voormalige kloosterkapel, heeft hij een enotionele band. "In ben er misdienaar en zangknaap geweest. En in 1974 ben ik er getrouwd. Daarna ben ik er heel lang niet meer geweest. Totdat ik wethouder werd. De raadsvergadering van 21 december zal hij thuis volgen. "Nee, ik ga niet op de tribune zit ten. Ik luister hier naar de radio. En als het bestemmingsplan er door is dan hef ik het glas. In janu ari vieren we het nog met de afde ling. We zijn er zolang intensief mee bezig geweest. Dan gaan we een boswandeling maken en samen pannenkoeken eten. De samenwerking met de ambtena ren zal ik het meeste missen. En mijn bezoeken aan de dorpen. Daar kwam ik graag. Het is er klein, overzichtelijk en mense lijk." Als onbeschreven blad stap te Frits Ruyten in het voorjaar van 2002 als allereerste wethouder van Fractie Van de Vorle het colle ge binnen. Al na een paar maan den verloor zijn 'ontdekker' Joost van de Vorle het vertrouwen. Ruyten zou over de raadsnestor kletsen, dat Joost moest opstap pen en dat hij de partij wilde overnemen. Althans deze verha len slingerde Van de Vorle de wereld in Later kwamen daarbij de twijfels over de echtheid van de diploma's van Ruyten. "Het zijn volslagen fantasiever halen. Ik snap niet waar hij het vandaan haalt. En niemand snapte het. Ook de fractie niet. In het begin had ik het er best moeilijk mee. En ook mijn familie was diep onder de indruk. Hij heeft mijn diploma's overal naar toegesleept. Naar Amsterdam, naar Wageningen. Ik kreeg telefoontjes van professoren die zich afvroe gen wat er aan de hand was. Ik zie Joost nog op de markt staan. Dat hij mijn diploma's aan mensen op straat laat zien. Dat Ruyten mét en zonder puntjes geschreven is. En dat mijn geboortedag de ene keer 23 september en de andere keer 28 september is. Het werd te gek. Hij wilde mij blijkbaar beschadi gen en dacht dat ik vanzelf zou opstappen. Dit had ik me vooraf heel anders voorgesteld. Ik ver wachtte dat Joost met al zijn erva ring mij zou coachen en het poli tieke spel zou leren." Een breuk was onvermijdelijk. Joost van de Vorle ging als een mansfractie verder. De rest vim de partij richtte Lokaal Aktief op en hield Ruyten als wethouder in het zadel. De bewogen raadsvergade ring van 29 april 2003. toen de breuk definitief werd, zal Ruyten niet snel vergeten "Ik had het er heel moelijk mee. Mijn moeder en mijn kinderen ook. Gelukkig bleef mijn vrouw Cor er rustig onder. Maar ik heb nooit aan stoppen gedacht. Wel heb ik meermaals gedacht 'wat doe ik hier?' Met Lokaal Aktief zijn we uit een diep dal geklommen. We hebben ook niet meer op de praktijken van Joost gereageerd. Daar zijn we te netjes voor. Het was spelen op de man en het was zo'n volstrekte onzin. Daar hebben we ons verre van gehouden." Frits Ruyten zegt ondanks alles geen spijt te heb ben van zijn politieke uitstapje. "Ik heb mensenkennis opgedaan. Ik weet nu een beetje wat politiek en besturen inhoudt. En hoe de ambtenarij in elkaar zit. Het was een unieke ervaring. Je leert ook jezelf kennen. Ik wist bijvoor beeld niet dat ik zo sociaal was. Dat ik eindeloos lang naar verha len van mensen kon luisteren. Maar ik vond het boeiend en inte ressant." Dat hij stevige kritiek ondervond, dat neemt hij nie mand van de politici kwalijk. Want het hoort bij het politieke spel en dat moet je relativeren, redeneert hij. Ruyten heeft zelfs respect gekregen voor de raadsle den. "Vooral voor hun politieke beschouwingen. Daar zaten enke le juweeltjes tussen, Het is heel knap dat mensen in hun vrije tijd zo'n toekomstvisie kunnen ont vouwen." Ook is hij niet (meer) boos op Joost van de Vorle. "Ik heb laatst nog met hem op de markt staan praten. En het leek net of er nooit iets is voorgeval len. Je moet het ook niet zo serieus nemen.... i keer in de twee, drie jaar t de Paus alle jongeren ter d uit om samen met hem te bezinnen en een c Mis te volgen. Na Toronto zomer van 2002 is Keulen in itus 2005 de volgende gast- Enkele honderdduizenden ren tussen de 16 en 30 jaar tn in de Duitse stad ver- Dekenaten en bisdommen ringende steden en landen op de Wereld tendagen in. Ook het bis- Roermond en het dekenaat j Een groep van honderd wen uit Hong Kong heeft %>g laten vallen op de leeg- gebouwen van het Itvan Gogh Instituut op het Tïterrein in Venray om daar ^aanloop naar de Wereld ndagen haar bezinnings- fic houden. Het gemeente er van Venray nodigt de bui- [jdse jongeren uit voor een |d in het gemeentehuis. En fan Van Dijck (35) uit werft daarnaast ook o jongeren om de Wereld tndagen in Keulen te Tien vragen aan de >elaan. iderd jongeren uit Hong |iHe opteren voor Venray vjiloop om in Keulen de rJongerendagen te volgen, fdaar het verhaal achter? 7 het jongeren uit Hong |hjn, is toeval. Die jongeren P in de aanloop naar de RJongerendagen in Keulen "inesdasen houden. Ze heb ben in de wijde omgeving van Keulen gezocht naar kloosters en andere lokaliteiten om te verblij ven en om hun bezinningsdagen in te richten. Nergens konden ze met een groep vandionderd per sonen terecht. Toen ik dat hoor de, heb ik geopperd dat ze mis schien in de leegstaande gebouwen van het Vincent van Gogh Instituut op het St. Annaterreingunnen verblijven. Ik heb dat aangekaart bij de Raad van Bestuur van de GGZ Groep Noord- en Midden-Limburg." 2. En? "Ik moet het verlossende ant woord nog krijgen. Ik heb volgen de week een gesprek met de Raad van Bestuur en dan hoor ik of de honderd jongeren uit Hong Kong wel of niet van 8 tot 10 augustus 2005 op het St. Annaterrein kun nen verblijven en daar hun bezin ningsdagen kunnen houden. Ik voel dat we een goede kans maken, maar ik heb formeel nog geen bevestiging. Ik hoop in ieder geval dat het doorgaat, het zou mooi zijn als we gastheer voor die jongeren mogen zijn." 3De gemeente Venray begroet ze met open armen? "Ja, de gemeente heeft al aan geboden om de jongeren te ont vangen in het gemeentehuis en ze daar als goede gastheer een maal tijd aan te bieden. Een sympathie ke geste." 4. Wat is de gedachte achter de Wereld Jongerendagen? "Eén keer in de twee, drie jaar nodigt de Paus alle jongeren ter wereld uit om samen met hem te bidden, te bezinnen en een Heilige Mis te volgen. De laatste Wereld Jongerendagen werden in 2002 in Toronto gehouden, Keulen is volgend jaar gastheer. De Wereld Jongerendagen is een gigantisch evenement. Er komen honderdduizenden jongeren uit de hele wereld op af. Ik ben zelf in Toronto van de partij geweest. Een geweldige happening." 5. Hoe ziet het programma voor de Wereld Jongerendagen van 2005 emit? "Het programma bestaat uit onder meer catechese, Heilige Missen, en een openingsviering met de Paus, een pelgrimstocht van tien kilometer, een avondwa ke op een terrein buiten Keulen en een afsluitende Heilige Mis op zondag in aanwezigheid van de Paus. Het zullen gigantische festi viteiten worden. Organiseer maar eens een avondwake en een Heilige Mis in het open veld voor honderdduizenden jongeren." 6. Moet je gelovig of katholiek zijn om te mogen deelnemen aan de Wereld Jongerendagen? "Nee, dat is beslist geen voor waarde. In Toronto had ik in mijn groepje zelfs een atheïst. Een jon gen die in principe in niets geloof de. Maar hij stond wel open voor het geloof van anderen. Hoewel liij zelf principieel ongelovig was, raakte de Wereld Jongerendagen hem wel. Het is belangrijk dat je, ook al geloof je niet, je niet afsluit voor denkbeelden van anderen. Je moet altijd de intentie hebben om naar anderen te luisteren. Dan vind je vanzelf je weg. De jongen in Toronto voerde diepgaande en goede gesprekken met zeer gelo vige leeftijdsgenoten. Het was boeiend om dat te zien en te horen." 7. Wat is de rol van Venray in de Wereld Jongerendagen? "Tweeledig. Enerzijds willen wij gastheer zijn voor jongeren uit het buitenland die in Keulen de Wereld Jongerendagen bezoeken en die in de aanloop daar naar toe een programma in het bidsom Roermond willen volgen. De bis dommen van Luik, Aken en Roermond participeren daarin, zij zorgen voor opvang van jongeren. In totaal gaat het om 10.000 jon geren: 8000 worden opgevangen door het bisdom Aken, 1000 door Luik en 1000 door Roermond. En van die 1000 komen er 100 in Venray terecht, hoogstwaarschijn lijk 100 jongeren uit Hong Kong. Het programma bestaat onder meer uit één dag sociale dienst verlening, één dag optrekken met het gastgezin, één dag naar Aken en één dag naar Maastricht, waar op het Vrijthof een mis wordt gehouden." 8. En anderzijds? "Wil ik graag jongeren uit Venray stimuleren om deel te nemen aan de Wereld Jongerendagen. Ik kan het iedere jongere die zich wil bezinnen over zijn geloof en zijn leven, en dat graag met leeftijdsgenoten uit binnen- en buitenland wil doen, aanbevelen om de Wereld Jongerendagen te volgen. Het geeft een enorme verdieping, ook al ben je niet gelovig of niet katholiek." 9. Het werven zal geen een voudige klus worden? "Dat klopt. Steeds minder jon geren bezoeken de kerk en voe len zich aangetrokken tot het geloof. Daarom gaan we ook actief werven en reclame maken voor de Wereld Jongerendagen in Keulen. We zullen folders uitde len en jongeren persoonlijk aan spreken. Daar beginnen we tij dens Kerstmis mee, dan vragen we voor het eerst aandacht voor de Wereld Jongerendagen en voor de jongeren die Venray zullen bezoeken." 10. Tot slot: wat kost het voor de Venrayse jongeren om de Wereld Jongerendagen te volgen? "De vier dagen kosten inclusief reis en verblijf 235. Als de jon geren zich aanmelden via de parochie, dan betalen wij 100 mee. Dus resteert voor hen een bedrag van 135. Jongeren tot 16 jaar kunnen gebruik maken van een pendelarrangement. Ze rei zen vanuit Roermond dagelijks op en neer naar Keulen. Dat arrange ment kost 135. En ook daarvoor geldt: voor 1 april aanmelden via de parochie betekent 100 kor ting. En waarschijnlijk gaan we met de jongeren nog acties opzet ten om ook de resterende kosten vergoed te krijgen." U krijgt namens Gonny een leuke attentie aangeboden 'lp, Sc/wewi Ïhï.L 'I De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl In vier jaar toename van 2,1 naar 3 miljard Alle woningen en gebouwen in de gemeente Venray zijn opnieuw gewaardeerd. In 2005 gaat een nieuw tijdvak van de wet WOZ (Waardering Onroerende Zaken) in. Tussen 1999 en 2003 is de waarde van het huizenbezit in Venray met liefst 45% gestegen. Begin 1999 bedroeg de totale waarde nog 2,1 miljoen euro. Op 1 januari 2003 was de totaal waarde van de woningen gestegen naar 3 miljoen euro. Het huidige WOZ-tijdvak loopt dit jaar afVoor de nieuwe bere- king van de onroerendezaakbelas- ting (ozb) geldt de waarde van het pand op 1 januari 2003. Voor het huidige WOZ-tijdvak gold 1 janu ari 1999 als waardepeildatum. Op 21 december zal de gemeenteraad besluiten het ozb- WjSfO:ol8fnd iaar K verhogen nrert, procent. In fëgéifstefimg" iüL-.voqrgaande jaremzullen.n^v vanwege de nieuwe waarderings ronde, per woning grote verschil len kunnen optreden. Bewoners van huizen die sterker in waarde zijn gestegen dan gemiddeld zul len meer ozb gaan betalen dat de toename van 4,7 procent. Ais begin volgend jaar de lokale belas tingaanslagen op de deurmat val len dan zullen veel eigenaren en bewoners in positieve of negatie ve zin verrast worden. Op 1 januari 1995 is de wet WOZ in werking getreden. Deze wet regelt de waardebepaling van onroerende zaken. Ieder object krijgt een uniforme WOZ-waarde toegekend die zowel door de gemeente, waterschap als de rijks belastingdienst gehanteerd wordt. De belastingdienst gebruikt de waarde voor de inkomstenbelas ting (huurwaardeforfait) en voor de vermogensbelasting. Een WOZ-tijdvak duurde voorheen vier jaar. Dit is nu teruggebracht tot twee jaar. De peildatum ligt altijd twee jaar voor het begin van het tijdvak. Dus voor de nieuwe periode 2005-2006 geldt .de waar de op 1 januari 2003. Bij een nieuwe ronde wordt niet ieder huis apart getaxeerd. De gemeente hanteert referentie lijsten van groepen woningen die vergelijkbaar zijn. De waarde in het economisch verkeer is het uit gangspunt De belasting voor 2005 wordt berekend over de transactieprijzen zoals die rond 1 januari 2003 golden. Daarbij wordt alle beschikbare marktin formatie betrokken. De ruim 15.300 woningen in Venray blij ken in vier jaar tijd 45 procent in waarde te zijn gestegen. Aangetekend moet worden dat er in deze periode ook nieuwe hui zen zijn opgeleverd. De bedrijfsgebouwen, scholen en andere niet-woningen blijken veel minder in waarde te zijn gestegen. De totale waarde nam in vier jaar toe van 0,9 miljard euro tot 1,1 miljard euro. Dit is een stijging van 18 procent In het belastingjaar 2004 haalt de gemeente Venray 9.224.000 euro aan ozb-inkomsten binnen. In 2005 komt hier 4,7 procent (432.496 euro) bovenop terwijl nieuwe panden 88.787 euro aan extra ozb opleveren. In totaal zal de opbrengst in 2005 uitkomen op 9 745.000 euro. Dit bedrag wordt nu versleuteld over alle gebouwen. De onroeren- dezaakbelasting gaat uit van een vast bedrag per 2.268 euro waar de van het pand. In het gulden tijdperk was dit 5.000 gulden. Bij woningen worden de tarieven ten opzichte van 2004 met 27,4 pro cent verlaagd. .£en eigenaar 1 Staalt v$§en<! yrar 2,41 edfö' iüoor iedere 2.268 euro waarde, van zijn huis. Dit is in 2004 nog 3,32 euro. Het tarief voor de bewoners gaat terug van 2,66 naar 1,93 euro. Bij niet-woningen blijft de verla ging beperkt. Het tarief voor eige naren gaat van 5,61 naar 4,98 euro en voor gebruikers van 4,49 naar 3,99 euro per 2.268 euro waarde. Bij de vorige waarderingsronde werd de gemeente begin 2001 geconfronteerd met een lawine aan bezwaarschriften. In totaal kwamen er 1.589 protesten tegen een te hoge waardering die betrekking hadden op 4.128 woningen en 481 niet-woningen. Op zeven bezwaarschriften na zijn ze nu allemaal afgehandeld. In de meeste gevallen (57%) was het bezwaar succesvol en leidde het tot een waardevermindering. Bij 43 procent bleef de waarde gehandhaafd. In totaal moest de gemeente ruim 81 miljoen euro waardevermindering afboeken, 36 miljoen bij de woningen en 45 miljoen bij de niet-woningen. Naast deze bezwaren leidden nog 25 geschillen tot een rechts zaak. Hiervan zijn er inmiddels 22 afgehandeld. Bij elf beroepszaken werd na een nieuwe taxatie nog voor de zitting een schikking overeen gekomen. Van de elf gevallen die door het gerechtshof zijn behandeld waren er vier gegrond, zes ongegrond en één beroepsschrift werd niet ontvan kelijk verklaard. In totaal leidden de 22 beroeps- schriften tot een waardevermin dering van 454.721 euro. Bij 30 procent van de gevallen bleef de waarde onveranderd. De afwikkeling van alle bezwa ren kostte de gemeente 372.682 euro. Uit onderzoek bij de regioge meentes Deume, Horst en Helden is gebleken dat de gemeente Venray wat betreft kosten voor reguliere terrassen (legeskosten en kosten gebruik gemeente grond) in vergelijking met de andere gemeentes een reëel bedrag in rekening brengt. Met een hogere vergoeding voor het gebruik van de gemeentegrond zou de gemeente Venray regio naal uit de pas gaan lopen. Het college heeft dan ook besloten de terrastarieven, naast de jaarlijkse indexering, niet verder te verho gen. Het college heeft dit besluit mede genomen om zo de belan gen van de horecaondernemers, mede in verband met hun concur rentiepositie ten opzichte van de ondernemingen in de regio, te behartigen. Géén legalisering recreatie woningen Het college heeft besloten toch niet over te gaan tot lega- lisaring van recreatiewonin gen. Op het verzoek van het ministerie van VROM is over wogen de verkochte recreatie woningen op pare de Witte Vennen, die veelal permanent worden bewoond, te legalise ren. Na gesprekken met de eigenaar komt de gemeente tot de conlusie dat legalisering toch niet wense lijk is. Het ministerie van VROM heeft een paar maanden geleden alle gemeenten verzocht voor 31 december 2004 hierover een standpunt in te nemen. Om einde lijk duidelijkheid te scheppen en in de toekomst slagvaardig te kun nen optreden tegen illegale prak tijken. In eerste instantie ging de voor keur van het college uit naar lega lisering van permanente bewo ning van verkochte recreatiewoningen op de Witte Vennen in Oostrum. Voorwaarde Was wel dat er een duidelijke scheiding moest komen met ver- huurwoningen die alleen een recreatiebestemming hebben. Recreanten en vaste bewoners stellen verschillende eisen aan hun woonomgeving en gedragen zich ook anders. Het college vreest dat een mix van beiden problemen zal opleveren en voelt er daarom niets voor de illegale situatie te gedogen. Bij de keuze tussen lëgalisaring of beëindiging permanente bewoning is de keuze nu op het"laatste gevallen. Het blijkt niet realistisch op het park een scheiding aan te bren gen tussen de echte recreatiewo ningen en de verkochte vakantie verblijven. Huidverzorgingstudio Voor uw totale ontspanning - massages met aromatherapie |- complete gezichtsbehandelingen manicure epileren - harsen visagie vraag naar onze kadobon Vsabellabof 34 0478 - 580509 (Lid Anbos) studioaroma@hotmail.com De politie heeft zondagmiddag op de Markt in Venlo een 27-jari- ge man uit Venray aangehouden. De man bezorgde de nodige over last en was dronken. Bij zijn aan houding beledigde hij bovendien de agenten. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. WOMAN |i^ PAUL BROUWER MODE wiihelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Giotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munekhof Henk Willemssen redaGtie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail; asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Veispreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tof; vrijdkg 17.00 üür. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en veremgingsnieuws tot uiterlijk dinsdag.10.00 uur. Abonnementen: 1.8,50 (postcode 58. 32)50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3