KB-automatiseerder et totaaloplossingen Creatief omgaan met lestaande mogelijkheden Loek Nelissenprijs "Innoveren is ons bestaansrecht" "Samenwerking geeft meerwaarde" Entreekaarten voor de Loek Nelissenprijs Niets! 'agin IL EN MAAS Donderdag 16 december 2004 - Pagina novatie past bij een bedrijf DS bedrijfsautomatisering", Gerard van Dijck namens 0 "Het bedrijf ondersteunt gens met zijn producten niet q de detailhandel - een goede chte in deze moeilijke tijden - ook andere branches en dat [t het vrij uniek in automati- gsland. JDS timmert ook in egio flink aan de weg en it gestaag. Het ontwikkelen oftware is op zich niet inno- f. De samenwerking die JDS ust zoekt met anderen om klanten een totaalpakket te en bieden is dat in deze bran- iehter wel." "Wij zijn oor- nkelijk leverancier van hard- oltwareproducten, maar we ien en willen veel meer", Julian Hendriks van JDS fsautomatisering. ddels maken wij sofware op en zijn we gespecialiseerd in veren van totaaloplossingen, k jname voor het MKB. Want je ^■luisteren naar wat de markt e*-<3®ijk, iedereen kan in principe jmputer leveren en aanslui- lar wij zorgen dat het spe- voor jouw bedrijf werkend opgeleverd. Ons vak heeft ik alles met innovatie te En voor ons geldt dat met in de eigen software. Wij en veel in de autodealerwe- De innovatie waarmee wij '5! nu presenteren is een digitaal tw product bestemd voor gara- ei8en' rkplaatsen: Plan IT. In eerste ntie ontstaan op een initiële die we in een later stadium j li hebben ingevuld. Drie jaar len zijn we er serieus mee du |e sjag gegaan en hebben we rolledig plan ontwikkeld. En we dat presenteerden op balkoi |eurs Waren de reacties over- Kgend! Het programma zoals er nu ligt geeft de ondeme- a met name inzage in onder- of nPr® apaciteit. Geen wandvullen- anborden meer. hooguit een je voor de werkorder De S°P8 staat overzichtelijk in het dj beeldscherm, en hij kan tot acht weken ineens in beeld krijgen. Onnodig te zeggen dat goed en gericht plannen de efficiency ver hoogt. Twee jaar geleden raakten de Forddealers geïnteresseerd, na een goede beoordeling van het systeem door een adviesorgaan Maar Ford heeft een heel eigen visie op planning. Dus hebben wc een aangepaste versie gemaakt. Inmiddels zijn er al vier versies We leren steeds weer van vorige edities. Dat komt omdat we de gebruiker erbij betrekken, dat is toegevoegde waarde. De werk plaatsplanner is nu al in meer dan honderd garagebedrijven opera tioneel, onder meer bij Volkswagen-, Fiat-, Mazda- en Forddealers. Inmiddels hebben we ook een nieuw plansysteem ontworpen voor de installatie branche, dat draait nu op proef. En we werken aan een nieuw sys teem voor de schadeherstellers Zo bedienen we met dit basaal product meerdere marktpartijen. Eigenlijk waren we met de ont wikkeling daarvan onze tijd voor uit. We hebben er veel tijd en moeite in geïnvesteerd, maar dat heeft een doelmatig én eenvoudig product voor de gebruiker opge leverd. Want dat is onze uitda ging: de klant goed bedienen. Daarom zijn wij ook dé MKB-auto- matiseerder. En we willen voorop blijven lopen. We zoeken de markt op en gaan die voor ons winnen." JDS bedrijfsautomatisering bv JDS bedrijfsautomatisering is al negentien jaar gespecialiseerd in bedrijfsmatige automatisering voor het MKB. JDS ontwikkelt maalsoftware, maar uiteraard valt standaard software (van gerenom meerde fabrikanten als Microsoft, Symantec, Microstar, Exact, Novell) en hardware (personal computers, servers, netwerkkaar ten, modems, printers) ook onder het productenpakket. JDS ont werpt en legt complete netwer ken aan, waarbij hard- en software pasklaar voor de gebruiker geïnte greerd worden. JDS ondersteunt de afnemers van zijn producten op alle gebied van bedrijfsautoma tisering: van inventariseren van de behoefte en knelpunten, automa tiseringsadvies, 24-uurs service en bereikbaarheid, koppelen tot net werken, installatie en onderhoud filiaalkoppelingen, systeembeheer op afstand, ondersteuning en onderhoud hard- en software. Ook verzorgt JDS bedrijfstrainin- gen voor Windows, Excel, Word en uiteraard de JDS-software. Door intensieve samenwerking met externe specialisten _op gebied van bijvoorbeeld telecom municatie kan JDS zo complete totaaloplossingen aanbieden. Het bedrijf kent de laatste vijf jaar een continue groei, tegen de markt in; het personeelsbestand is in die tijd vervijfvoudigd. Momenteel werken bij JDS 15 mensen. ktief en creatief omgaan met inde mogelijkheden op het ri van automatisering leidt ün de Ligt Allicht tot een ratieve en vooral ook effi- n eni t benadering van zowel klan- (Ned ils leveranciers. Daarmee zeet rscheidt het bedrijf zich in nnche". verklaart Piet Jacobs Ciinatie voor de Loek prijs namens de gezamen- in 19i ondernemersverenigingen m, a de gemeente Meerlo- rselo. ssum. Dat zijn Koninklijke n Ned tea Nederland afdeling afwis rlo-Wanssum, Gezamenlijk iensei ememers Wanssum en MKB nooi; 0 Meerlo-Wanssum. d rid uvatief is als je voor elk pro- Verc m een oplossing vindt", aldus te a tan de Ligt. "Wij hebben het niet opnieuw uitgevonden, ondi bestaande programma's ver- vissa ind ontwikkeld om de iseen ijlsvoering optimaal te »pt ka ersen." Van de Ligt gebruikt et. Vf systemen, zijn kassasysteem hem licrosoft Outlook, om alles :ersvu en zijn bedrijf te regelen en kwi medewerkers aan te sturen. een etail is inzichtelijk gemaakt, d filte at de systemen voor me wer- ze moeten doen wat ik wil. desk leze manier werken we zo aal b ent als mogelijk is. Daardoor Koif len we met vier fulltime i-shov iten minder toe. En heb ik :n. Inn tijd om na te denken, te >k zijn' liseren, om meer tegelijk te enja Want alles wat te automati- er ecu viel, is geautomatiseerd. En in ledoel ik ook echt alles', zegt de Ligt. "Het berekenen van fijs van een product, van de 5, hoeveel is er op voorraad, niet op voorraad is wan- imt het dan binnen, wan- een product verkocht, wie :t gekocht, hoeveel zijn er product verkocht, van [producten komt de houd- datum in zicht. Noem i. Op productniveau kan [s terughalen. Verder wor- (stellingen automatisch naar ïveranciers verstuurd, pile geldt voor facturen naar len oproepen voor, bij- peld, de jaarlijkse controle andblussers. Ook hier zijn lelijkheden legio. Kopen jn een product waarbij we pende informatie moet vers- pdan komt dat automatisch :herm te staan als pop-up. kan ik nog wel even door is Daarnaast hebben we |k volledig geïntegreerd in Irijfsvoering. De taken in kverdeling komen automa- [recht in de agenda van de In die de taak moet uitvoe- N daaraan gekoppeld uitleg (c inhoud van de taak. Zo lereen dezelfde informa- >evordert de uniformiteit binnen het bedrijf Verder hebben we in een oogopslag inzicht in zaken als vrije dagen, ziektever zuim of bijzonder verlof. Ook hebben we alle routinewerkzaam heden geautomatiseerd: verjaarda gen, dierendag. Dat scheelt denk werk en je hebt tijd om te anticiperen. Kortom, we hebben eigenlijk overal controle op en dat is pure winst. In tijd en geld. Wat is dus innovatief? Als je iets nieuws uitvindt? Of als je gebruik maakt van alle mogelijkheden die er zijn en daar creatief mee omgaat?" Van de ligt Allicht Eric van de Ligt begon in 1992, vanuit de garage van het woon huis in Geijsteren, als LiAgro met de verkoop van veebenodigdhe den. Na een tussenstop aan de Meerloseweg in Wanssum is het bedrijf, dat nu Van de Ligt Allicht heet, sinds 1998 gevestigd aan de Brugstraat. Op een verkoopvloer oppervlak van 750 m2 zijn ruim 15.000 producten te vinden. Het scala aan producten is breed: die- renartikelen, tuinartikelen en meststoffen, producten op het gebied van hengelsport, aquaria en vijvers, campirig en barbecue, ijzerwaren en gereedschappen, verf en verfbenodigdheden, bedrijfsbenodigdheden. professio nele reiniging en verhuur. Ook vuurwerk maakt deel uit van het assortiment. Vooruitlopend op de eisen van de overheid bouwde Van de Ligt al in 2001 een vuur- werkbunkcr. De verkoop is gericht op zowel particulieren als bedrijven in de gemeenten Meerlo-Wanssum, Venray, Bergen en Velden. Naast Eric en Kathleen werken er vijf fulltimers en drie parttimers in het winkelbedrijf. Op donderdag 6 januari 2005 wordt de Loek Nelissenprijs uitgereikt. Dit jaar is het thema van de prijs 'maatschappelijk verantwoord ondernemen'. Naast de Loek Nelissenprijs (beoordeling door jury) wordt op 6 januari ook de Rabobank Publieksprijs uitgereikt aan de ondernemer die volgens het aanwezige publiek de prijs verdient. Entreebewijzen worden verkocht via de VW Venray voor 17,50. "De Vereniging Innovatief Platteland geeft vorm en inhoud aan de veranderende functies van het buitengebied. Zowel binnen de primaire productie als in de_. keten daaromheen zet zij actief projecten in gang om productie en processen te verbeteren", aldus voorzitter Jan Loonen van Agribusiness Groep Venray e.o^ "Daarnaast onderzoekt zij moge lijkheden om middels verbrede doelstellingen de plattelandseco nomie en de leefbaarheid van het platteland in stand te houden. Dit doet zij door projecten te initië ren en uit te voeren. Het gaat hier om een continue stroom van innovatieve ontwikkelingen die in gang worden gezet in projecten waar door meerdere financiers aan wordt bijgedragen en waar aan wisselende belangengroepen deelnemen." "Wat wij met onze vereniging willen bereiken is om met de bewoners van het buiten gebied de wensen van de maat schappij ten opzichte van het platteland invullen", zegt voorzit ter Joep Hermans. "We pakken allerlei zaken op die de functies van het platteland op gebied van wonen, werken en recreëren ondersteunen en op een hoger plan brengen. De economische drijfveer blijft voor ons maatge vend. Want hoewel de agrariër uiteindelijk niet alléén bepaalt wat er in het buitengebied gebeurt, hij moet er wel zijn brood verdienen. Innovatie is voor ons niet iets wat af en toe om de hoek komt kijken, wij ont lenen er ons bestaansrecht aan. En dat komt tot uiting in de diver se projecten, van mestverwer kingsinstallatie tot de aanleg van een kikkerpoel. Momenteel zijn we flink bezig in de primaire land bouw, met nieuwe teelt- en bemestingsmethoden voor plaag- bestrijding, het introduceren van nieuwe teeltmethoden en ontwik kelen van programma's voor bio diversiteit. Wat dat laatste betreft willen wij voor Nederland een voorbeeldregio zijn. Met functio nele agro-biodiversiteit zorg je voor genoeg natuurlijke vijanden zodat je minder bestrijdingsmid delen hoeft te gebruiken. In ons Beejekurfproject, ook een beetje cultuurhistorie, zijn inmiddels al zeven bijenhotels neergezet: over kappingen met daaronder mate rialen als rietstengels, stro, ver schillende hout- en steensoorten, klei en leem op een bodem van geel zand, waar tal van insecten zich in kunnen voortplanten en overwinteren. We plaatsen ze bij voorkeur bij de akkerranden langs de fietsroutes. Biodiversiteit, eco logie en economie horen naar ons idee bij elkaar. Dat moeten we in de gaten houden als we het belang van het buitengebied weer terrein willen laten winnen. Agrariërs zullen in de nabije toe komst de beheerder en uitbater van hernieuwde grondstoffen zijn De maatschappij zal zich daarop moeten richten als onein dige bron van energie en indus triële grondstoffen. Daarom heb ben wij projecten geïnitieerd als een windmolenpark en een coö peratieve afzetvereniging voor duurzame energie. Met het pro ject 'koolzaad tot brandstof, her introduceren we de koolzaadteelt in Limburg. We gaan een oliemo len oprichten en koolzaadolie produceren van als brandstof voor dieselmotoren. Bijproduct is hoogwaardig veevoer. Daarbij zijn de bloeiende koolzaadvelden een lust voor het oog en een ideale leefomgeving voor allerlei dieren. Door de onderlinge samenhang versterken al onze activiteiten elkaar. Zo dragen ze in hoge mate bij aan een leefbaar en welvarend platteland. Vereniging Innovatief Platteland De Vereniging Innovatief Platteland Venray Meerlo- Wanssum geeft invulling aan de maatschappelijke wensen betreffende wonen, werken en recreëren in het buitengebied. Innovatie is daarbij het sleutel woord. De leden, voor het meren deel praktiserende agrariërs met bedrijven in het'buitengebied, dragen zelf ideeën en suggesties aan. Vanuit deze positief kritische klankbordgroep worden nieuw projecten geïnitieerd. In een breed perspectief en zeer divers: ten behoeve van natuur en land schap betrekt de vereniging bewoners bij de aanleg van land schapelementen en erfbeplantin- gen en bemiddelt zij bij agrarisch natuurbeheer. Ten behoeve van recreatie en toerisme brengt zij ondernemers in het agrotoerisme bij elkaar en ondersteunt zij nieu we initiatieven. Cultuur, historie en biodiversiteit komen aan bod in de gebiedsvisie Mooiland: agra rische bedrijven stellen expositie ruimte beschikbaar aan kunste naars en langs bestaande fietsroutes worden bloeiende akkerranden aangelegd en bijen hotels waarin allerlei bestuivende insecten kunnen overwinteren. Voor de primaire landbouw wor den momenteel nieuwe teeltme thoden ontwikkeld voor een effi ciëntere mineralenbenutting. Eyenals^Aieuwe technieken om minder afhankelijk te zijn van gewasbeschermingsmiddelen, waardoor het rendement verbe tert. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS "Met het naar voren schuiven van juist een kleine onderneming die bewonderenswaardig innova tief bezig is, wil de Industriële Club Venray onderstrepen dat het klein- en middenbedrijf een belangrijke motor van de econo mie is. Het bedrijf Vivara Natuurbeschermingsproducten bewijst dat strategisch denken direct omgezet kan worden in innovatieve producten en marke tingaanpak. Een uitstekend voor beeld van ondernemersschap en innovatie", aldus ICV-voorzitter Fred Welschen. "Toen ik in 1993 begon met de productie van vogelhuisjes en nestkastjes, zag ik in Engeland en de Verenigde Staten hoe groot de markt voor dergelijk producten is", vertelt Jan Thomassen van Vivara. "Want 90% van de mensheid voert wel eens vogels. We hebben toen meteen gezocht naar een manier om ons te onderscheiden van de andere drie of vier Nederlandse producenten. Die vonden we in de samenwerking met de vogelbe scherming en andere natuurbe schermingsorganisaties. Niet alleen in Nederland, maar ook in Duistland, België, Frankrijk, Oostenrijk en Denemarken. Daarmee geven we meerwaarde aan onze artikelen én beschikken we over een extra, sterke merk naam. In ruil voor het keurmerk van deze organisaties dragen wij een deel van de opbrengst aan hen af. Dat is de basis van ons concept en dat concept is onze innovatie. En alles wat wij op de markt brengen, past daarin. Van nestkast tot voedersilo voor alle vogels van het westelijk halfrond, tot egelwoon- en voerhuis, vleer muis- lieveheersbeestjes- en vlin- derkasten. Altijd gemaakt van FSC-gecertificeerd hout of andere natuur- en milieuvriendelijke materialen. De zeer diverse nes ten voor zwaluwen bijvoorbeeld maken we van houtbeton. Voor gierzwaluwen maken we zelfs speciale inbouwstenen die nest mogelijkheden creëren in nieuwe gebouwen. Onze producten dra gen dan ook zeker bij aan natuur behoud; we zorgen voor nieuwe broedplaatsen en zorgen voor goed voer. Afgestemd op de spe cifieke behoefte van elke soort. Ons vogelvoer is overigens van hoogwaardige kwaliteit, met een maximale energiewaarde. Samen met de Vogelbescherming Nederland hebben we door onderzoek kunnen aantonen dat vogels het hele jaar door mogen worden bijgevoerd met onze pro ducten. Sinds twee jaar leveren we direct aan de consument via postorder. Een groot succes, bin nen een jaar leverden we 250 tot 300 bestellingen per dag af. Ook hier zorgen we voor meerwaarde. De catalogus laat zich lezen als een magazine vol informatie, wetenswaardigheden en tips van onder anderen van vogelexpert Nico de Haan: hoe krijg en hou je vogels in je tuin, of hoe hou je, als je graag meesjes in je tuin hebt, de grote vogels weg. Door dat stukje educatie, dat we overigens ook aanbieden in boeken en cd- roms, bevorderen we tevens de verkoop. Elk jaar ontwikkelen we zo'n twintig nieuwe producten. Door de kwaliteit daarvan blijven we zelf voor afzet zorgen: meer vogels hebben immers weer meer voer en nesten nodig! Terwijl het door ons alleenrecht bij de natuurbeschermingsorganisaties voor concurrenten ook steeds moeilijker wordt om erin te stap pen. Als ik zeg dat ik vogelhuisjes maak, zie je mensen soms meewa rig knikken. Toch is onze omzet ruim 20 miljoen euro per jaar om en we hebben nog steeds een gezonde groei." Vivara Natuurbeschermings- producten Vivara ontwikkelt en produ ceert sinds 1993 natuurbescher mingsproducten, zoals voeder huisjes, nestkasten, voer en voedersilo's. Alle producten zijn uitvoerig door ornithologen en biologen onderzocht en getest. Door nauw samen te werken met de verschillende natuurbescher mingsorganisaties in Nederland, zoals Vogelbescherming Nederland, De Vlinderstichting en De Egelstichting, probeert Vivara het leefmilieu van plant en dier te verbeteren. Een deel van de opbrengst draagt Vivara af aan deze organisaties. Alle producten worden ontwikkeld in Venray. Elk jaar worden zo'n 20 nieuwe arti kelen in de markt gezet. Het afzet gebied is West-Europa. De pro ducten worden afgezet via tuincentra, bouwmarkten en gros siers. Sinds de overname twee jaar geleden door CJ Wildbird Foods levert Vivara het 'ruim 500 artike len tellende assortiment ook rechtstreeks aan de consument door middel van postorder via de website en de eigen catalogus. Eenderde van de bestellingen komt binnen via internet, de rest via het callcenter in Venray waar de medewerkers hun klanten ook in Engels, Duits en Frans te woord staan. Vivara heeft 20 medewer kers.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 19