Innovatie thema ondernemersprijs Echte bakker verlegt grenzen Clown zit in jezelf Loek Nelissenprij; Beton op maat maar Vijver: nog alleen genieten Niets! PEEL EN MAAS Uitreiking Loek Nelissenprijs 2004 tijdens nieuwjaarsbijeenkomst ondernemers Tijdens de nieuwjaarsbijeen komst van de ondernemers verenigingen in Venray en Meerlo-Wanssum op donder dag 6 januari in Schouwburg Venray wordt voor de vierde keer de Loek Nelissenprijs uit gereikt. De verenigingen heb ben elk een ondernemer voor deze prijs genomineerd. Het thema van dit jaar is innova tie. De jury maakt tijdens de bijeenkomst bekend wie de trofee in ontvangst mag nemen. Leden van de vereni gingen hebben inmiddels een uitnodiging ontvangen. Ondernemers die niet zijn aangesloten bij een onderne mersvereniging zijn echter ook van harte welkom. Kaarten voor de bijeenkomst die om 19-30 uur begint, kos ten 17,50 euro. Ze zijn ver krijgbaar bij VW/ANWB aan het Henseniusplein. De uitreiking van de Loek Nelissenprijs is een initiatief van de Venrayse ondernemersvereni gingen Agri Business Groep Venray e.o., Business Vision Venray, Koninklijk Horeca Nederland afdeling gemeente Venray, Industriële Club Venray e.o., Limburgse Organisatie Zelfstandige Ondernemers afde ling Venray, Oostrumse Organisatie van Zelfstandige Ondernemers, Venray Centraal en Vereniging Zelfstandige Ondernemers Heide, Leunen, Merselo, Veulen, Vredepeel, Ysselsteyn. Met ingang van dit jaar nemen ook de ondernemersverenigingen uit de gemeente Meerlo-Wanssum (Koninklijke Horeca Nederland afdeling Meerlo-Wanssum, Gezamenlijke Ondernemers Wanssum en MKB LOZO Meerlo- Wanssum) deel, die gezamenlijk een ondernemer hebben genomi neerd. Elders op deze pagina stel len zijn hun kandidaten voor. De Venrayse horecaondernemers hebben dit jaar geen kandidaat genomineerd. De Loek Nelissenprijs kan wor den uitgereikt dankzij financiële ondersteuning van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum (hoofd sponsor) en de Gemeente Venray. Een deskundige jury bestaande uit Jos Waals, (burgemeester van Venray), Harry Loozen (directeur Kamer van Koophandel Limburg- Noord), Jos Vervoort (manage- mentconsultant Hoffman Krul Partners) en Alex van Elk (CEO Airport Weeze) heeft de genomi neerden beoordeeld. Omdat het lastig is de onderling zo verschil lende ondernemingen te vergelij ken, gebeurt dat aan de hand van een thema. Dit jaar is dat thema innovatie: vernieuwingen of ver beteringen op bedrijfsniveau op gebied van producten, diensten of processen die direct of indirect gericht zijn op het behalen van toegevoegde waarde. De jury beoordeelt de innovatie vanuit zowel het product als de organisa tie. Criteria zijn onder meer: wat is er nieuw aan het product en voor wie? Is het een stimulans voor verdere innovatie? Wat zijn de effecten voor het milieu? Wat is de kostprijs, marktprijs en terugverdientijd? Hoe is de inno vatie ontstaan? Zijn er samenwer kingspartners? Wat is de verwach te afzet en omzet? Daarnaast moesten de kandidaten aangeven waarom zij vinden dat juist hun innovatie de Loek Nelissenprijs verdient. Publieksprijs Net als tijdens de voorgaande edities wordt ook een publieks prijs toegekend. Na de presentatie van de genomineerden brengen de bezoekers aan de nieuwjaars bijeenkomst hun stem uit. De Rabobank Venray Meerlo- Wanssum publieksprijs wordt na de pauze uitgereikt, de Loek Nelissenprijs aan het slot van de officiële bijeenkomst. "Een traditioneel bakkersbedrijf heeft een verzorgingsgebied van een straal van twee tot vijf kilome ter ten opzichte van het verkoop punt. Het grootwinkelbedrijf heeft in de laatste 30 jaar een marktaandeel binnen de brood- en banketbranche weten te bemachtigen van maar liefst 80%. De bakkers Gommans hebben met de introductie van het don kerste brood van Nederland, het Boris-gebak rondom de Idols-hype en de ontwikkeling in samenwer king met een gezondheidscen trum van het Avifit brood de con sument weer bij de bakker in de winkel teruggebracht. Vooral het feit dat men dicht op de markt zit en samenwerking zoekt met ande re branches vinden wij innova tief', aldus Jan Vinkelvleugel van Venray Centraal. "Als jonge onder nemer kun je het bakkersvak niet meer uitoefenen zoals dat jaren lang gebeurde", vindt Joep Gommans van bakkerij Gommans. Grootwinkelbedrijven hebben een groot deel van de markt ingepikt. Om hun klanten het idee te geven dat ze vers brood verkopen, bakken ze dat in de winkel af. Maar, die kwaliteit is absoluut niet te vergelijken met die van een écht versgebakken brood. Dat is na een dag nog steeds lekker. Kwaliteit is dan ook een voorwaarde voor bakkerspro ducten. Nu zijn wij bakkers met meer dan alleen hart voor het vak, ook het ondernemen is voor ons een uitdaging. Vandaar dat wij actief lid zijn van het echte bak- kersgilde. Bas zit met zijn twaalf jaar ervaring in het bakkersvak in de commissie technische pro ductontwikkeling, terwijl ik me ook bezighoudt met bedenken van concepten en het in de markt zetten van de producten. Vandaar dat wij bij onze bedrijfsovername het Gildekorn, het donkerste brood van Nederland introduceer den. Aan de ontwikkeling daarvan hebben wij allebei ons steentje bijgedragen. We kregen veel media-aandacht en klanten kwa men en masse naar de verkoop punten. We kregen het niet aan gesleept en mensen kwamen van heinde en verre om het te kunnen proeven. Maar dat was nog niets vergeleken met de gekte die ont stond toen we een paar maanden daarna het Borisgebak introdu ceerden. Maar liefst vier landelijke tv-zenders besteedden daar aan dacht aan en de actie was bijna net zo'n hype als tv-programma Idols zelf. Een ander product waar we trots op zijn is het Avifit brood. Dat hebben we ontwik keld samen met gezondheidscen trum Body&Trend in Maasbree; we zagen in de markt de behoefte aan een goed gezondheidspro duct. Wij hebben dit gezondheids brood met een minimum aan koolhydraten dat past in het Atkinsdieet zelf ontwikkeld, net als het concept om het in de markt te zetten. We verkopen het sinds september en er is enorm veel vraag naar. We sturen het zelfs per post naar het zuiden van het land! Traditioneel is de bakker omgevingsgebonden, wij hebben laten zien dat je ook buiten die omgeving klanten kunt winnen. We verleggen letterlijk en figuur lijk de grenzen. En we zijn nog maar net begonnen! Wij zien dan ook een gezonde toekomst voor ons bedrijf." Bakkerij Gommans Bas (28) en Joep (26) Gommans zijn sinds de overname van de bakkerij van hun ouders op 1 januari 2004 de vierde generatie van de familie Gommans in de bakkerij. Beiden hebben een bak kersopleiding, terwijl Joep aan sluitend ook een HBO-opleiding marketing volgde. 43 personeels leden telt het bedrijf. De bakkerij is gevestigd in Sevenum, het brood - een breed assortiment, elke dag 80 broodsoorten - en banket wordt verkocht in de win kels in Sevenum, Venray en Venlo. Bakkerij Gommans is aan gesloten bij het Echte Bakkersgilde. In dit gilde zijn alleen ambachtelijke bakkers toe gelaten. Het Echte Bakker-logo staat dan ook garant voor hoog waardige kwaliteit, service, hygië ne en het streven naar optimale klanttevredenheid. Bas en Joep Gommans beperken htm activitei ten als ondernemer overigens niet tot de bedrijfsvoering van het eigen bedrijf. Bas draagt als lid van de productcommissie van het echte bakkersgilde zijn steentje bij aan de landelijke productont wikkeling voor de 400 verkoop punten, terwijl Joep het gilde voorziet van promotionele onder steuning door zijn deelname aan de landelijke reclamecommissie. "In het woordenboek staat 'innovatie' omschreven als 'het invoeren van iets nieuws'. De term is Roelof van Wijngaarden op het lijf geschreven", licht Jeu de Wit van de Vereniging Zelfstandige Ondernemers (VZO) Heide, Leunen, Merselo, Veulen, Vredepeel, Ysselsteyn de nomina tie van Clownsulent uit Ysselsteyn toe. "Hij betreedt paden die nog niet eerder betreden zijn. Met name zijn activiteiten als rouw- clown hebben diepe indruk op ons gemaakt." Roelof van Wijngaarden (46): "Leuk, deze nominatie. Voor mij ook een goede gelegenheid om kennis te maken met het Venrayse ondeme- merslandschap. Ik werk door het hele land, maar op den duur wil ik me toch op de regio gaan concen treren." De beroepsclown begon ooit als Cliniclown. "Die zijn ech ter alleen gericht op kinderen. Niets mis mee, maar ik vind dat een pijnlijke beperking. Er zijn zoveel meer mensen voor wie contact met een clown van grote waarde kan zijn. Ik zag legio mogelijkheden. Daarbij zijn Patch Adams, geestelijk vader van de Cliniclowns, en John McGee, grondlegger van het gentle teaching, mijn grote inspirators geweest. Iedereen noemde me een luchtfietser, een dromer. Maar ik heb er altijd in geloofd. En een beetje ondernemer ben ik natuurlijk wel. Binnen het vak ben ik inderdaad een pionier. En ik ben nog lang niet klaar." De clown als creatief trainer bij multi nationals, op de koffie bij demen te ouderen in het verpleeghuis of als rouwclown op een begrafenis of crematie? "Ja, ik geef de clown een maatschappelijke functie waar je die eigenlijk niet ver wacht. Trainingen om het creatie ve proces te stimuleren, mensen 'uit hun hoofd te halen'. Als clown vraag je op een andere manier aandacht en dwing je mensen op een andere manier te denken. Ook het concept Clowns op de koffie is ontzettend leuk. Contact met demente ouderen is moeilijk, maar als clown heb je weinig woorden nodig. Schitterend om te doen. De rouw clown is uniek. Op verzoek van de overledene, dat kan dus alleen als het vooraf geregeld is, breng ik tijdens de uitvaart tot uitdrukking wat voor hem of haar belangrijk was. Om mensen die dag iets mee te geven en ze met een positief gevoel naar huis te laten gaan. Verder is het moeilijk een beeld te schetsen hoe dat gaat. Elke keer is anders, want iedereen is anders!" Van Wijngaarden is dus geen doorsnee clown. Ook qua uiterlijk wijkt hij af van het bekende feno meen. "In mijn ogen zit de clown in jezelf, niet in het uiterlijk. Hoe minder toeters en bellen, hoe meer karakter de clown heeft. Naast de rode neus zijn het de afwijkende details die een clown inovat DS b< luiste lijk, ie :ompi naar ivoor Donderdag 16 december 2004 - PaginJL EIK "Het Instituut voor Beton- technologie, Advies en Schade- expertise. oftewel BAS bv, ont wikkelt onder meer betonsoorten. De innovatie zelf- verdichtend beton kent een spin off in de hele betonindustrie en kan op termijn op veel meer gebieden worden toegepast", zet Herman Verheijen van OOZO de nominatie kracht bij. "Voor ons is het een mooie gelegenheid", zegt directeur Toine van Casteren van BAS bv, "om de mensen in het Venrayse eens te laten zien wat we doen. Bovendien is deze nomi natie een opsteker voor onze medewerkers." Het Instituut voor Betontechnologie, Advies en Schade-expertise is een onder zoeksinstelling met een geaccredi teerd laboratorium. "Wij werken met de modernste technieken, zijn in Nederland 'top of the line' op het gebied van onderzoek. Wij slaan een brug tussen de weten schap en de praktijk." Klanten van BAS bv hebben vaak een specifie ke vraag, zoeken een betonsoort voor een bepaalde toepassing welke aan bepaalde prestatie- eisen moet voldoen. "Wij doen op microniveau onderzoek naar materialen, grondstoffen, verschil lende samenstellingen van zand, grind, cement en vulstoffen. Na vooronderzoek in ons laboratori um ontwikkelen we het beton door op locatie. Want het moet ook in het productieproces van de klant verwerkbaar zijn. We leveren dus eigenlijk beton op maat." Van Casteren over de inno vatie: "Normaal gesproken moet beton, als het eenmaal gestort is, worden aangetrild om de lucht eruit te krijgen. Dat heet in vakter men verdichten. Wij hebben een betonsoort ontwikkeld die dat zelf doet. Zelfverdichtend beton, de naam zegt het al. Het oogt als een klevende vloeistof, een soort kauwgom, die in de mal onder invloed van de zwaartekracht van- elite ïr ist zo >4, klante nkelijL iltwar icn ei zelf op zijn plaats glijdt. De ver dichting is optimaal; hierdoor is het betonoppervlak strakker en de kleur egaler. Je krijgt daardoor dus een fraaier eindproduct. En doordat de betonspecie zeer goede verwerkingseigenschappen heeft, is het mogelijk details in de mal te verwerken. Esthetisch gezien kun je er dus veel meer mee. Verder is het beton super sterk én, heel belangrijk, zeer duurzaam. In bepaalde toepassin gen is het beton sterker dan staal. Wij spreken liever over 'ultra high performance concrete', heel hoogwaardig materiaal. Dat maakt de weg vrij voor hele nieuwe toe passingsgebieden voor deze betonsoort. In onze visie is op ter mijn vrijwel alles te maken met zelfverdichtend beton." De inno vatie levert ook indirect veel voor delen op. "De betonindustrie is zwaar, standaard beton is moeilijk- te verwerken. Door het zelfver dichtend beton verbeteren ook de werkomstandigheden, vooral arbo-technisch. Het werk is veel lichter, er is weinig tot geen pro ductiegeluid en het verwerken van het beton produceert veel minder stof. Daarbij kunnen de mallen worden vervaardigd van lichter materiaal en is er minder kans op schade. De innovatie zelf verdichtend beton zet dan ook de hele betonwereld op zijn kop." BAS bv Het Instituut voor Betontechno logie, Advies en Schade-expertise is voortgekomen uit Adviesbureau Stapels, in 1994 nam ingenieur Toine van Casteren het bedrijf over. In 1999 verhuisde BAS bv van Oostrum, vandaar de nomina tie door de Oostrumse onderne- 10k a En in d .kenve mersveremging, naar de h n locatie op industriet (U Keizersveld. Daar ontwik! onderneming in het eigen, u i crediteerd laboratorium n Q productietechnieken en soorten. Verder is BAS bv| cialiseerd in het analysen jen zi schadegevallen. Zo was dins|ae Van Casteren als projeci betrokken bij het onderzot we het instorten van de balkoi 1 Patio Sevilla in de Maasti wijk Céramique. Ook bq fj: nu BAS bv bedrijven in de beta met n2 che op het gebied van prot processen en kwaliteitsbo anhnr BAS bv telt twaalf medewt VQ) voornamelijk hoogopgt praktijkgerichte mensen di Venray of op locatie ondet ook opleiding en instruct zorgen. Zij werken hoofde Ml in Nederland, België en Dus Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS "De familie Gieles, bekend van de Kyoto Koi Farm, heeft met de Calictus niet alleen een zelfreini gend vijverfilter ontwikkeld, maar deze ook op uitstekende wijze in haar bedrijfsvoering geïmplemen teerd. Bovendien kent het inmid dels gepatenteerde concept een spin-off naar andere toepassingen waaronder de voorbereiding van een zelfreinigend aquariumfilter", aldus Paul van Hoef van Business Vision Venray. John Gieles: "De Calictus is een noviteit in de bran- een clown maken; een hoge hoed die net te groot is, een broekspijp die net te kort is. Mijn zoontje Tomas heeft de kern van het clown zijn krachtig samengevat: ik zie, ik zie wat jij niet ziet. Ik zie jou!" Clownsulent Na enkele jaren bij de Cliniclowns startte Roelof van Wijngaarden in 2000 zijn bedrijf Clownsulent. Binnen zijn vakge bied zag Roelof verschillende manieren om een clown in te zet ten als ondersteuning bij sociale processen, een stroming genaamd gentle clowning. Clownsulent is vooral werkzaam binnen de gezondheidszorg. Echter niet alleen met kinderen. Ook voor volwassenen, verstandelijk gehan dicapten of dementerenden heeft deze vernieuwende clownerie therapeutische en helende moge lijkheden. De rouwclown, een vorm van gentle clowning, is zijn nieuwste creatie. Op verzoek van de overledene geeft hij een plech tigheid een persoonlijk tintje. Hiervoor ontving hij de International Funeral Award 2004. Daarnaast geeft hij trainin gen bij bedrijven, waaronder Philips en Unilever, om mensen in hun creatieve proces te stimu leren door ze 'uit hun hoofd te halen'. Verder im- en exporteert Clownsulent clownsartikelen en verzorgt Roelof opleidingen tot gentle clown. Hij werkt door het hele land, in december voor het eerst in België en volgend jaar is hij uitgenodigd voor een symposi um in de USA. che, wereldwijd. De vijvermarkt is overspoeld met filtersystemen die claimen zelfreinigend te zijn. Inderdaad, claimen. Want altijd gaat het om filters die schoonge maakt moet worden. Bij de intro ductie van de Calictus, in februari van dit jaar, was iedereen dan ook sceptisch. Maar de Calictus, dat de reine of de zuivere betekent, maakt die claim meer dan waar. Bovendien is het filtersysteem levensbestendig. De vijverliefheb- ber hoeft na installatie daadwer kelijk niéts meer te doen dan volop te genieten van zijn vijver!" Voor John is de Calictus niet alleen een product maar een con cept. "De Kyoto Koi Farm is gericht op koi, een karpersoort uit Japan. We importeren koi van uit Japan om ze hier te verkopen, via internet verkopen we koi- benodigdheden en we leggen vij vers aan speciaal voor koi. Ook onderzoeken en behandelen we zieke koi. Als visziektespecialist zag ik een duidelijke relatie tussen het gebruik van vijvers en zieke vissen. Veelal zijn de randvoor waarden voor deze toch dure vis sen niet goed. Dan heb ik het over een vijver die op een zaterdag morgen zonder goede voorberei ding is aangelegd of water dat niet de juiste bacteriecultuur heeft. Vooral filtersystemen vormen vaak een probleem. In de meeste gevallen kan ik alleen advies geven en hopen dat de vijverlief hebbers er iets mee doen. Maar in het verbeteren van de bestaande filtersystemen zag ik kansen. Dus ben ik naar een oplossing gaan zoeken." In eerste instantie bracht John de BIOMACH op de markt. "Die was voor veel mensen te groot en te duur. Ik heb daarop een programma van eisen opge steld en samen met een partner verder onderzoek gedaan. Dat leidde tot de Calictus. een handza mer en betaalbaar zelfreinigend filter. Ik wist meteen: dit is het! Een gat in de markt, zo blijkt. Niet alleen de Nederlandse markt maar heel de wereld blijkt geïnteres seerd. En we krijgen nu vragen over toepassingen voor, bijvoor beeld, aquaria en zwembaden. De aquariumvariant laat ik nu ontwik kelen door de Technische Universiteit in Eindhoven." De Calictus behaalde eerder de twee de plaats bij de Persprijs 2004 van de website Tuinen.nl. In het voor jaar van 2005 besteedt het SBS6- programma Thuis in Nederland aandacht aan het innovatieve fil tersysteem. John tot slot: "Ik ben er ontzettend trots op dat ik mijn idee heb kunnen uitvoeren. Wij werken vanuit ons eigen FAN- principe: wij willen het plezier voor vijverhobbyisten vergroten (Fun), een positieve en construc tieve relatie met hen onderhou den (Affectionate) en tegemoet- ratievi komen aan de wensen en) e bena ten van onze klanten (Ned als le Calictus draagt daar zeet rschei een steentje aan bij." anche Qüicn,s Tpri John Gieles begon in 191 ondt de Kyoto Koi Farm, a de Hansenberg in Merselo. ssum. eigen zeggen omdat in Ned tea niemand iets van koi afwis rlo-Wa dacht dat andere mensa cmem Japanse vissoort ook mooi: 0 vinden. Tegelijkertijd rid avatief de Nederlandse Koi Ven neen op om een achterban te a vin de Kyoto Koi Farm importt niet c verkoopt Japanse koi, ondt besta; en behandelt zieke visset and i koi-vijvers aan, organiseert ijfsvoe naar Japan en verkoopt koi ersen. digdheden via internet. Vfl systei het bedrijf gericht op het v licrosi ren van vijver- en filtersyrt tn zijr In februari 2004 kwi medev Calictus op de markt, eea etail i; tenteerd, zelfreinigend filtfl at de is inmiddels een autoriteit! ze me gebied van koi, zijn desk leze n heid is internationaal tl iènt alt Jaarlijks houdt Kyoto Koil en w werelds grootste koi-sho» iten n Kasteeltuinen in Arcen. Int tijd werken naast John ook zijn liserei en dochters Janneke en Jo Wan het bedrijf. Verder is er een viel, me organisatieadviseur in edoel nu het bedrijf ook internat de Lig een vlucht neemt. rijs vai es, hoi ttief e

Peel en Maas | 2004 | | pagina 18