en de Grote Reus Kunst Cultuur Herbergachtige kerst-inn in schouwburg Venrode gaat zich bewijzen tijdens kerstconcerten .ezing over Je Franse tijd Dpen dag unstwerkplaats Jew Years Day: heers chat Nieuwe tarieven bibliotheek De onzichtbare Twee wereldpremières tijdens kerstconcert Studiedag kinderkoren Spinnen en weven Oud papier Omroep Venray igina IEL EN MAAS Donderdag 16 december 2004 - Pagina 15 ogramma Schouwburg Venray [aast het kerstconcert op ensdag 22 en donderdag 23 cember (zie ook elders in el en Maas) heeft Schouw- rg Venray voor de jaarwis- ing nog twee voorstellingen het programma staan: ins en een kindervoorstel- g Grote Vriendelijke Reus. Theaterconcert met Jeans, dins- 28 en woensdag 29 decem- aanvang 20.00 uur. Bomvolle aters, laaiende reacties van een housiast publiek dat uit zijn gaat, één feest der herken- ig dat is Jeans ten voeten uit er jaar een nieuwe show, ieder r weer een nieuw avontuur, er jaar weer nieuw talent, er jaar weer nieuw repertoire, rtom ieder jaar More Music. It voor niets behoort Jeans al tn tot de top tien van het derlandse theateramusement. :t minder dan zes toptalenten Jeans 13 zijn ook in Jeans 14 er van de partij. In de Jeans- id onder leiding van Olaf Win- r zijn onder andere de bekende achten te zien van Martijn sma en Jean-Louis Beeren. Ondervoorstelling in de kerst- antie, GVR Grote Vriendelijke is, donderdag 30 december, ivang 14 30 uur. Roald Dahl is van de populairste kinderboe kenschrijvers ooit. Met name De GVR is grenzeloos geliefd. Hierin weet hij een ieder te betoveren met die typische Dahl-wereld vol spanning, hilariteit en fantasie. Het is niet moeilijk je te verliezen in het verhaal over de wonder baarlijke vriendschap tussen het weesmeisje Sophie en een levens echte reus. Samen binden ze de strijd aan tegen alle boze reuzen van de wereld. Het is voor het eerst dat dit sprankelende verhaal in de Nederlandse theaters te zien is. Met een cast vol klinkende namen, waaronder Genio de Groot, bekend van o.a. Het Zak mes en Familie van der Ploeg. Jeans is ieder jaar opnieuw een feest van herkenning Genio speelt de grote vriendelijke reus en zangeres/ actrice Ricky Koole de kleine Sophie. Peter de Baan tekent voor de regie van De GVR. Eerder regisseerde Peter de Baan Koning van Katoren en De Scheepsjongens van Bontekoe. )p uitnodiging van de schicd- en Oudheidkundige ing Venray e.o houdt mr. Th. Rensch een lezing met als tma 'De Franse tijd aan Maas en De bijeenkomst op maandag december in zaal Het Trefpunt verpleeghuis Beukenrode. Beu nlaan 1 in Venray, begint om 30 uur. Dc revolutie, die in 1789 in ankrijk uitbrak en in korte tijd staatkundige en maatschappe- bestel van het land volledig iderde, leidde in 1792 tot met Oostenrijk en zijn noten Pruisen, dc Repu- 'k en Engeland. Franse troepen ingen de Zuidelijke Nederlan- en het Rijnland binnen, wer- teruggedreven. maar keerden iet najaar van 1794 terug, nu een periode van twintig jaar. ils een aantal afzonderlijke desverdragen met de Repu- :k, Oostenrijk. Pruisen en het ötse Rijk werden de bezette bicden ingelijfd bij Frankrijk en rden de inwoners - ongevraagd ranse onderdanen. De Oosten- tse en Staatse gebieden in het lasland, alsmede het Land van ion en een aantal rijksheerlijkhe- den, werden per 1 oktober 1795 samengevoegd tot het departe ment Nedermaas. De resterende Landen tussen Maas en Rijn, waar onder begrepen het Pruisische Overkwartier en het (Pruisische) hertogdom leef, werden eind 1797 aan Frankrijk toegewezen en samengevoegd tot het departe ment Roer met Aken als hoofd stad. De inlijving bracht op tal van gebieden radicale veranderingen: een nieuwe vorm van lokaal bestuur, een andere organisatie van rechtspraak, invoering van nieuwe wetgeving, herziening van het belastingstelsel, een nieu we kerkelijke organisatie, opheffing van kloosters en kapit tels, invoering van burgerlijke stand, dienstplicht, een nieuwe tijdrekening, etc. Mr Van Rensch studeerde Nederlands recht aan de K.U. te Nijmegen, met specialisatie rechtsgeschiedenis.Daama volgde hij de opleiding aan de Rijksar- chiefschool. Momenteel is hij werkzaam als waarnemend Rijks archivaris in Limburg. Zoals gebruikelijk is de lezing ook voor belangstellende niet-leden gratis toegankelijk. De stichting Kunstwerk- Jats Venray organiseert op odag 19 december een open g. Van 12.00 tot 16.00 uur is atelier en de werkplaats het St. Annaterrein aan de »rdsingel opengesteld voor publiek. 'leer dan honderd kunstwer- allemaal gemaakt door deel- mers van de Kunstwerkplaats, zijn dan te bezichtigen. Het werk bestaat uit schilderijen in diverse disciplines en technieken en uit gevarieerde keramiek. De opzet van de open dag is het publiek kennis te laten maken met kunst uit het Venrayse en met de kun stenaars zelf die tijdens de ope ningsuren ook aanwezig zullen zijn. Het is ook mogelijk kunst werken te kopen of te huren. Voor meer informatie tel. 527694. omgetoverd tot kindercafé. Zij kunnen hier naar hartelust kleu ren, knutselen of video kijken. De vele spelletjes die ze kunnen spe len, het springkussen, de chips, snoepzakjes en gratis ranja maken dit feest compleet. Natuurlijk is er ook begeleiding aanwezig die toezicht houdt op een ordelijk verloop in het kinder café. Deze gezellige eerste dag van het nieuwe jaar is voor zowel groot als klein entreevrij. ie Zondagmiddag 19 december zijn er in museum De Locht demonstraties spinnen en weven. Op de bovenverdieping is een wisselexpositie ingericht: "Van baker tot bewaarschool", betrek king hebbend op de eerste levens jaren aan het begin van de 20e eeuw Vanaf 2e Kerstdag is De Locht in kerstsfeer ingericht Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00-17.00 Op woensdag 22 en donderdag 23 december geeft het Venray's Mannenkoor (VMK) samen met het Limburgs Symfonie Orkest (LSO) twee hele speciale kerst concerten. Op beide avonden zal de beroemde Tsjechische compo nist Antonin Dvorak worden her dacht, en zal van de hedendaagse componist Jean Lambrecht het kerstoratorium worden uitge voerd. De reden van het herden ken van Dvorsak moet worden gezocht in het feit dat deze com ponist 100 jaar geleden is overle den. Het koor, dat onderleiding staat van Anton Kropivcek, doet dit door niet alleen de werken van de componist, maar ook van zijn land en tijdsgenoten uit te voeren. Zo zullen Bedich Smetana, Leos Janacek en Josef Suk als landge noten voorbij komen, en is Sulli van, als de toenmalig engelse con current van Dvorak, geprogrammeerd. Tevens levert Dvorak het Man nenkoor ook een wereldpremière op. De Psalm 149 die geschreven is voor een mannenkoor zetting is wellicht ooit een keer uitgevoerd in 1886 maar daarna door Dvorak herschreven voor een gemengd- koor. Het koste het VMK heel veel moeite om de mannenkoor zetting van de partituur te bemachtigen. Alle uitgevers in de hele wereld zijn aangezocht om deze partituur te leveren, echter zonder resultaat. Naar heel veel speurwerk kwam men erachter dat de originele partituur in het Praags museum achter glas lag. Vervolgens is men naar Tsjechië afgereisd om met de museum directeur aldaar te praten over het kopiëren van deze intussen ver maarde partituur. Na een lang gesprek heeft deze zijn goedkeu ring geven met als resultaat dat het koor sinds januari van dit jaar stevig aan het repeteren is. De pianisten Paul en Mat Huyts zul len samen met Marijke Hendriks (alt), Math Dirks (bas) en Harald Quaaden tenor) o.a. de wereld beroemde Slavische dansen van Dvorak uitvoeren. De twee wereldpremière is het kerstoratorium van Jean Lam- brechts. Dit zeer emotionele stuk is geschreven voor mannenkoor met begeleiding van een harmo nie. Speciaal voor de twee kerst concerten is het herschreven voor een symfonie orkest.Voor de uitvoering van het kerstoratorium zullen er naast het mannenkoor de drie eerder genoemde solisten, het jongenskoor de Zangers van st. Frans en het popkoor Venrode worden toegevoegd. Dit zal uit eindelijk resulteren dat er in het laatste deel van dit 50 minuten durende stuk ongeveer 200 musi ci op de bühne zullen staan. De dirigent van het Venray's Mannen koor, Anton Kropivcek, tekent voor de totale muzikale directie. Voor kaarten kunt u bellen naar Schouwburg Venray: 0478- 530999 Op zaterdag 8 januari 2005 vindt er een studiedag plaats voor kinderkoordirectie in Venray De studiedag wordt georganiseerd door de werkgroep Kind-Koor- Kerk vanuit het bisdom Roer mond. De werkgroep heeft als doel het ontwikkelen van activi teiten ter ondersteuning van het functioneren van de kinderkoren en het bevorderen van de kinder koorzang. De dag is bedoeld voor dirigenten, bestuursleden, leiders en geïnteresseerden in kinderko ren, functionerend binnen als ook buiten de eredienst. Medewer king wordt verleend door Harrie Spronken, dirigent en zangpedag oog. Op het programma wordt aandacht besteed aan slag en repetitietechniek en er wordt geoefend met een kinderkoor. Er worden liederen rondom de paas tijd bestudeerd en gezongen en wat heel belangrijk is, men kan van gedachten wisselen over onderwerpen uit de kinderkoor- praktijk. Deelname bedraagt 17,50 (inclusief koffie, vlaai en lunch). Aanvang 10.30 uur tot 15.15 uur in Wijkcentrum Vel- tum, Veltumse kleffen 62b Ven ray. Voor informatie/aanmelding: telefoon 0475-386725 of via Helna Beelen, telefoon 0495- 625175. De tarieven van enkele abonne menten worden in 2005 licht ver hoogd. Deze aanpassing is nodig om ook in de toekomst een kwali tatief goed aanbod te kunnen blij ven bieden aan de leden en bezoekers van dc bibliotheek. Het lidmaatschap voor jeugdleden tot 14 jaar blijft gratis en deze groep hoeft geen leengeld te betalen voor het lenen van jeugdboeken. Ook de gelegenheidspas voor vol wassenen is een gratis abonne ment, waarbij een extra bedrag aan leengeld gerekend wordt. Een jaarabonnement voor volwasse nen tot 65 jaar gaat 23,25 euro kosten. Het afkopen van de 0,20 euro leengeld per boek, blijft mogelijk voor 12,00 euro per jaar. Afkopen is voordeliger als men meer dan 60 objecten per jaar leent. De bedragen voor het leen geld en het te laat geld blijven ongewijzigd. Een overzicht van de nieuwe tarieven die de bibliotheek gaat hanteren is te vinden op de web site www.obvenray.nl. Met o.a. uitgebreide informatie over de diverse abonnementen, de activi teiten die de bibliotheek organi seert, interessante links voor jong en oud, de catalogus online en de nieuwe openingstijden die per 1 januari 2005 gelden. De bibliotheek is geopend op dinsdag, woensdag en donderdag van 11.00 tot 18.00 uur, op vrij dag van 11.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 14.00 uur. Vrijdag 24 december en vrijdag 31 december sluit de bibliotheek om 16.00 uur. Voor de kerstconcerten in de Schouwburg Venray, die het Venray's Mannenkoor (VMK) samen met het LSO, Venrode en de Zangers van St. Frans op woensdag 22 en don derdag 23 december uitvoert, tovert het VMK de foyer op zondag 19 december om tot een gezellig en warm onder komen voor alle liefhebbers van kerstliederen en koor zang. Het VMK organiseert nu alweer voor de negende keer de kerst-inn in de schouwburg. De kerst-inn is ontstaan vanuit de kerstconcerten die in de Grote Kerk werden gehouden. Kerst-inn wordt op ini tiatief van het VMK sinds 1996 in de schouwburg georganiseerd. Enerzijds was het idee om de kerst-inn een opener karakter te geven. Een schouwburg is natuur lijk minder formeel dan de Grote Kerk. Natuurlijk is het een mooie gelegenheid voor de zangers van het Venray's Mannenkoor om zangkunsten voor de Venrayse gemeenschap in een kerstsfeer ten gehore te brengen. De laatste jaren zijn ook de winkels open en zijn er diverse standjes zodat er een kerstmarktachtige sfeer hangt in het centrum van Venray. Het publiek kan zich dan in de herbergachtige sfeer in de schouwburg opwarmen. Natuurlijk is er ook aan de inter ne mens gedacht en zal er onder andere weer warme chocomel en heerlijke Glühwein te verkrijgen zijn. Ondertussen kan het publiek, dat gratis binnen kan lopen, genieten van de diverse optredens. De standjes van Amne sty International en de Wereld winkel zijn ook weer aanwezig. Het muzikale programma zal in het teken van de kerst staan. Het programma wordt om 13-30 uur door het Venray's mannenkoor o.l.v. de succesvolle dirigent Anton Kropivcek geopend. Daar na spreekt deken Smeets een ope ningswoord. Buiten het VMK, dat een blok met de soliste Anita Bij- voets verzorgt, is de organisatie van deze kerst-inn er wederom in geslaagd om diverse groepen en ensembles uit de regio op te laten treden. Het koor Happy Sound uit Merselo brengt enkele liederen in het dialect ten gehore. Verder nemen deel het kinderkoor De Bandelieren en Tomorrow Peop le, bestaande uit 25 meisjes, het gemengd ouderenkoor Crescendo o.l.v. Peter van de Velden, Vocal Enjoyment En Bloc (muziek school), Vocal group Joy Weller- looi en de Melody Group uit Leu nen. Flavour sluit om 16.30 uur deze middag met een optreden van een half uur af. Popkoor wil eindelijk erkenning "Het uit 50 dames bestaande popkoor Venrode is beslist niet meer het koor van vroe ger", aldus Dora Garson, voor zitter van het koor. "Wij wor den nog regelmatig beschreven als een koor uit de 'lange rokkencultuur' en dat klopt echt niet meer. Die tijd ligt ver achter ons." Venrode is een van de muzikale gasten tij dens de kerstconcerten op woensdag 22 en donderdag 23 december in de Schouwburg Venray. Dora Garson: "Het koor bestaat sinds 1957, dus bijna 50 jaar. Het repertoire bestond vroeger gro tendeels uit klassieke muziek en kerkliederen. Maar zoals zovele koren hadden wij op een gegeven moment ook te kampen met het probleem van vergrijzing. Een aantal jaren geleden, in 1995, durfden wij het aan om het roer drastisch om te gooien. Er werd een complete reorganisatie door gevoerd: er werd een nieuwe en zeer professionele dirigent aange trokken. Er kwam een nieuw repertoire en er werd een over stap gemaakt naar de lichte muziek. Populaire, gevarieerde muziek zoals pop, easy-listening en musical. Tevens kwam er nieu we kleding en er ontstond een doorstroming van oudere leden naar een seniorenkoor. Dat alles bleek een schot in de roos. Het enthousiasme van het koor en het ledenaantal groeide. De metamor fose was een feit: verjonging, nieuwe uitdagingen, scholing en vooral streven naar zoveel moge lijk professionaliteit." Dora Garson is bijzonder trots op haar koor en steekt die mening niet onder stoelen en banken. "Elke woensdag komen zo'n 50 dames, in leeftijd variërend van 22 tot 50 jaar, bij elkaar in Zaal Thielen in een heel prettige sfeer. Het is een heel saamhorige club die veel voor elkaar over heeft, ook in menselijke relatie. Zelf heb ik mogen ervaren, in een periode van ziek zijn, hoe belangrijk die mooie contacten zijn en wat het wel niet voor mij heeft betekend. Als er een vergelijking moet wor den gemaakt met andere koren dan denk ik dat wij ontzettend veel doen aan technieken. Je kunt veel verbeteren door er adequaat mee bezig te zijn en je stem steeds meer als instrument te gaan gebruiken. Wij onderschei den ons ook door onze dirigent, zeker door zijn grootse achter grond en zijn samenwerking met grote artiesten. Venrode staat ervoor dat wij alles samen met de leden doen, denken, en samen tot resultaat komen. Wij hebben niet Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS De container van de St. Heil der Zieken aan de Hubenhof zal in verband met de komende feestda gen geopend zijn op de vrijdagen 24 en 31 december en wel de gehele dag. Het oud papier in de wijk het Desselke zal niet op vrijdagavond maar op donderdagavond worden opgehaald, zo'n bestuur dat alles uitstippelt en alles regelt. Nee, lekker samen. Je merkt dan dat de leden steeds losser beginnen te komen. Op dit moment zijn we intensief bezig met de kerstcantate en Jesus Christ Superstar. Daar is werkelijk iedereen mee bezig en denkt ero ver na. Tevens werpt ons vijftigja rig jubileum in 2007 reeds haar schaduwen vooruit." MAX SMEETS Popkoor Venrode wordt bege leid door dirigent Max Smeets. Smeets is geen onbekende in de muziek- en musical wereld. Hij verdiende zijn sporen als muziek directeur van de Musicalafdeling van het Ballet van Vlaanderen. Bovendien dirigeerde en maakte hij arrangementen voor produc ties als Chicago, Jekyll Hyde en Jesus Christ Superstar. In de Musi cal Strings werkte hij met topvo- calisten als Janke Dekker en Ben Cramer. Naast het koor Venrode begeleidt hij ook het koor The Ray Stabbing Singers uit Weert. Dat het koor een nieuwe weg is ingeslagen blijkt ook uit de uitno diging van het Venrays mannen koor om deel te nemen aan het kerstconcerten op 22 en 23 december in de Venrayse Schouwburg. Het kerstconcert dat het mannenkoor geeft is namelijk een heel bijzonder con cert. Het 110 man sterke mannen koor viert haar 95e verjaardag en pakt daarom op grootse wijze uit. Het kerstprogramma, een wereld première uit van het kerstoratori um van de hedendaagse Limburg se componist Jean Lambrechts, wordt met medewerking van het Limburgs Symfonie Orkest, de Zangers van St. Frans, Popkoor Venrode en natuurlijk het Ven ray's Mannenkoor uitgevoerd. Verder zullen drie solisten (Harold Quaaden, Mat Dirks en Marijke Hendriks) hun medewer king aan dit stuk verlenen. Deze compositie bestaat mt acht delen en duurt in totaal 50 minuten. Het is voor het eerst dat dit stuk, en zeker in deze bezetting, wordt uit gevoerd. Een wereldpremière dus. De drie genoemde solisten zullen ook zonder de genoemde koren nog enige andere werken uitvoeren. Kortom een muzikaal zeer veelzijdig concert in kerst sfeer. Een programma om van te watertanden waar Venrode en de andere koren inmiddels al heel wat repetities aan hebben besteed. Dora: "We zingen dan samen met de andere koren, maar er zijn ook enkele stukken die alleen door Venrode worden gezongen. Dit concert is voor ons zeer uniek omdat er in een geheel andere muziekstijl wordt gezongen, waardoor het ook één grote uitda ging is. Er zit Latijn en Nederlands in. Je moet goed articuleren en tempo zingen. En wij zijn natuur lijk niet gewend om met een groot symfonie orkest te zingen. Stel je voor: een samenzang van dik 175 zangers op dat podium, en dan ook nog eens dat orkest! Ook hebben wij nog nooit in samenzang gezongen, dit wordt echt de eerste keer. Onze dirigent heeft het met ons ingestudeerd, en sinds enkele weken hebben we ook repetities gehad met de dirigent van het mannenkoor." Spannend? "Wij verheugen ons erop omdat het iets heel sfeervols is voor deze kersttijd. De samen werking met het mannenkoor is goed. Als zusterkoor zijn wij voor deze musical gevraagd. Natuurlijk hebben wij de leden over deze uitnodiging laten nadenken, want dit is iets heel anders. Een hele uitdaging, maar het is steeds ver der gegroeid. Zo is ook de samen werking met het LSO heel apart. Het is werkelijk uniek dat het LSO dit wil doen. Deze kerst gaat heel bijzonder worden. De 'lange rok kencultuur' ligt definitief heel ver achter ons, daar willen we niets meer van weten", zegt Garson vol overtuiging. "We zijn een modem popkoor. Tijdens het kerstcon cert zullen we dat dan ook aan iedereen gaan bewijzen." Op zaterdag 18 december komen tussen 10.00 en 17.00 uur de programma's van Omroep Ven ray vanaf de Grote Markt in Ven ray tijdens het Winterfestival. Heb je zin om een tochtje te maken op de ijsbaan, of heb je nog geen kerstboom, doe dan mee met het kerstboomspel en win een van de vele vrijkaartjes of kerstbomen. Boekrecensie in Peel en Maas Eindelijk een auteur met echte kennis van zaken! Stella Rimington was hoofd van de Britse veiligheidsdienst MI5. Na een loopbaan van bijna dertig jaar schrijft ze een ongeëvenaarde thriller die de lezer een blik gunt achter de schermen van de inlichtingen diensten. Het resultaat is ver bijsterend en angstaanjagend. Een onzichtbare is vakjargon voor de ultieme nachtmerrie van de inlichtingendiensten: een ter rorist die als oorspronkelijke inwoner heel eenvoudig kan infil- teren in het land waar de aanslag is gepland. De jonge geheim agen te Liz Carlyle houdt zich op haar modieuze pumps prima staande in het mannenbolwerk van de binnenlandse veiligheidsdienst M15. Tijdens een bespreking met MI6, de buitenlandse veiligheids dienst, wordt het vermoeden uit gesproken dat een onzichtbare ergens in Engeland een aanslag voorbereidt. Dit betekent voor Liz het begin van een operatie die haar tot het uiterste zal testen. Want ondanks alle inspanningen van haar informanten blijven de aanwijzingen onvoldoende. Wie en waar is de onzichtbare? Wie en wat is het doel? Terwijl een terro ristische aanslag onafwendbaar lijkt te worden, is Liz slechts aan gewezen op haar intuïtie en haar unieke vermogen om zich in te kunnen leven in de vijand... De onzichtbare is een unieke thriller waarin een ingenieuze plot samengaat met een rijkdom aan overtuigend authentieke details, want Stella Rimington kent de wereld die ze beschrijft als geen ander. Dit boek is te koop in boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 16.99 euro.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15