dMet gids wandelen 'door Meerlo, Leunen en Merselo lachtoffer van het igen succes? Meerlo-Wanssum SOS wil betonnen abri's opfleuren Vuurwerkspel leert kinderen veilig- vuurwerk afsteken Kies voor hart en sport! €18, Toepen in Blitterswijck Service rubriek 3ina EEL EN MAAS Donderdag 16 december 2004 - Pagina 13 Huub Dins liep al meer dan 30.000 kilometer door de vrije natuur Zijn broer wilde al wande- end van de natuur genieten n liep geregeld de nodige ilometers. Of hij, Huub Dins Blitterswijck, een keer ilde meelopen? Nou, dat rilde hij wel. Na enkele toch- was Huub Dins verknocht an het wandelen en had hij reen nieuwe hobby bij. Nu, chttien jaar later, heeft hij al nim 30.000 kilometer gelo- :n en kan hij er nog steeds geen genoeg van krijgen. Iede- e kilometer staat genoteerd ineen speciaal wandelboekje. De eerste jaren van zijn wandel- ere liep hij altijd met zijn afstanden ging lopen. Mijn broer deed dat niet." Omdat hij steeds langere afstan den wandelde, werd hij lid van wandelsportvereniging 'de Natuurvrienden' in Merseio. "Daar wandel ik nu al veertien jaar. Meestal met een vast groepje van vier personen. Wij zijn goed op elkaar ingespeeld en wandelen allemaal ongeveer hetzelfde tempo." Iedere zondag trekt Dins er op uit om zijn kilometers te wande len, weer of geen weer. "Het moet wel erg slecht weer zijn, wil ik niet gaan wandelen. De toch ten die we lopen, zijn georgani seerd door wandelsportverenigin- een tempo van ongeveer zes kilo meter per uur. Natuurlijk is er zo nu en dan een rustpauze in ver werkt." SPECIAAL BOEKJE Als echte wandelaar loopt Dins ook al jaren mee in de Nijmeegse Wandelvierdaagse. "Ik heb al zes tien keer de Vierdaagse uitgelo pen. Dat is altijd een groot feest. De mensen en de sfeer, erg leuk. Het afgelopen jaar heb ik door een te late inschrijving helaas niet mee kunnen lopen. Volgend jaar ben ik wel weer van plan om mee te lopen." In zijn hele wandelcarrière Hij heeft me aan het-wair— gen. Zo heb ik afgèldjpen zondag heeft hij tot dusver liefst 30.000 i li. i kilometer gelopen. "De kilome ters die ik wandel, houd ik bij in een speciaal boekje. Na elke wan deling noteer ik het aantal gelo pen kilometers. De 30.000 kilo meter heb ik in Nederland, België, Frankrijk en Duitsland gelopen. Over het algemeen wandel ik daar waar de natuur mooi is. De mooi ste plekken in Nederland waar ik heb gewandeld, zijn toch wel de n gekregen. Ik hoorfle^hKh^"nog vijftig kilometer gelopen heel positief praten over het Zelf heeft hij, samen met ande re leden van 'de Natuurvrienden', ook geholpen bij het opzetten van een wandelroute. "Het is een tocht van honderd kilometer en heet de Eurotex. De route voert langs dorpen in de omgeving van Meerlo, Leunen en Merselo De tocht wordt met behulp van een gids in groepsverband gelopen in jodelen en ik besloot toen een Ier om met hem mee te gaan nieuwsgierigheid. Dat beviel Ieigenlijk wel. Ik merkte dat ik lot van de natuur en de rust ik tijdens het wandelen Der. Na een aantal jaren ben ik alleen gaan wandelen, lat ik steeds meer langere Huub Dins: "Het moet wel erg slecht weer zijn, wil ik niet gaan wandelen. Veluwe en de Peel. Daar is de natuur zo ontzettend mooi. De mooiste route die ik in het buiten land heb gelopen, is in Nancy in Frankrijk. Daar zijn we met een busje naar toe gereden en hebben we met een groepje van tien man een ontzettend mooie natuurrou- te gelopen. We hebben daar der tig uur achter elkaar gelopen. Die tocht zal ik nooit vergeten." MOOIE NATUUR Huub Dins heeft geen ambities om buiten Europa te gaan wande len. "Het liefst wandel ik gewo'on lekker in Nederland. Buifen Nederland en al zeker buiten Europa wordt het al snel erg duur. Plaatsen in Nederland kun je rela tief gemakkelijk bereiken. En ver geet niet dat Nederland een geweldig mooie natuur heeft en er bovendien nog veel plaatsen zijn wraar ik nog niet heb gewan deld. Er is nog genoeg te ontdek ken in eigen land." Jouwers carnavalswagens Blitterswijck op zoek naar bouwruimte iiek enen 30 VENRA' -5taooo LTS NI IAARS N in iout|; S, Irijf 2184 [Op een moment dat Sinter- nog maar net is vertrok- en Kerstmis nog voor de ir staat, is toch ook al weer voorbereiding op carnaval volle gang. Liedjesavonden, .rlei bals, revues, prinsen- nden: in sommige plaatsen jn ze al geweest, in andere inden ze in januari plaats. |ok de eerste wagenbouwers ijn alweer gesignaleerd. Waar ien in veel plaatsen zit te pringen om groepen die car avanwagens willen bouwen, reigt zich in Blitterswijck een robleem van heel andere rde voor te doen: er is te wei- ig 'bouwruimte' in het dorp. ii dat uitgerekend in een laats waar carnaval floreert! He aanleiding voor een Kprek met een bestuursdele- 'tie van carnavalsvereniging eRuuk. Carnaval lééft in Blitterswijck. 'veel is wel duidelijk als je een dje aan tafel zit met Jan-Willem tossen (voorzitter De Ruuk), lui Pijpers (secretaris), Frank uesen (bestuurslid) en John Anders (bestuurslid, was jaren- 'g vorst). Aan de hand van talrij- voorbeelden en anekdotes 'ten de heren met veel enthou- tsme overtuigend duidelijk te Bken dat er aan de carnavalsbe- fing in Blitterswijck absoluut lemaal niets mankeert. Maar zitten ze met een probleem. wortel van dat probleem ligt de vele vriendengroepen die 'terswijck kent. Jan-Willem "issen legt uit: "Elke leeftijds- °ep heeft hier zijn eigen vrien- ngroep. De Z-side is de oudste. leden daarvan zijn begin der- -Altiëd Lazerus is mét jongeren 15, 16, 17 jaar de jongste. 3 zeven van die vriendengroc- bouwen elk jaar een carna valswagen. Hun wagens zijn van hoge kwaliteit, ze worden niet zo maar snel even in elkaar geflanst Dat komt omdat de groepen elkaar opjutten. Ze hebben er een onderlinge competitie van gemaakt wie de mooiste wagen kan bouwen." Zoveel groepen die een wagen bouwen: dat is toch een droom voor elke carnavalsvereniging? John Pijpers: "Inderdaad toont het wel aan dat carnaval in Blitterswij ck springlevend is. Maar omdat er steeds meer groepen zijn geko men, wordt het elk jaar moeilijker locaties te vinden om de wagens te bouwen. Geschikte ruimtes zijn sowieso al dun gezaaid en er wordt ook niet veel meer bijge bouwd. Het probleem is dat er zo nu en dan mensen afhaken die jarenlang een schuur beschikbaar stelden. Ook komt het voor dat er nog rozen of planten in de hallen staan. Dat is helemaal het geval als carnaval vroeg valt. zoals dit jaar." Zijn er dan geen alternatieven? Frank Thiesen: "Je kunt natuurlijk buiten Blitterswijck op zoek gaan naar geschikte locaties. Dat gebeurt ook wel, maar ideaal is het niet. Vaak moet er huur wor den betaald, terwijl de meeste groepen helemaal niet zoveel geld hebben. Verder zitten zeker de jongsten, die nog geen rijbewijs hebben, met het probleem van het vervoer. Bovendien is het drinken van een pilsje dan wat moeilijker. Niet dat dat het voor naamste is, maar gezelligheid is toch ook een belangrijk onder deel van het wagen bouwen. Som mige groepen hebben er nu voor gekozen om samen een wagen te bouwen. Andere zien helemaal af van het bouwen van een wagen. Die groepen steken hun energie dan in de schlageravond of in de revue. Dat is nog een geluk bij een ongeluk." Het zou overdreven zijn te stel len dat het Blitterswijckse carna val aan zijn succes ten onder dreigt te gaan. Maar jammer is het natuurlijk wel dat het gebrek aan bouwruimte roet in het eten gooit. John Coenders: "Carnaval is in Blitterswijck een feest van het hele dorp. Iedereen, van jong tot oud, doet eraan mee. De deelna me aan de optocht is de laatste jaren enorm. Er blijven zelfs nau welijks mensen over om de optocht te bekijken! Waar we best wel een beetje trots op zijn, is dat de jeugd met carnaval hier in het eigen dorp blijft. We betrekken de jongeren overal bij. Daardoor gaan ze niet naar Ven- ray of Horst, maar blijven ze in Blitterswijck." De optocht mag dit jaar wellicht dan wat korter zijn, de camavalspret in Blitterswijck zal er niet minder om zijn. Op 8 januari komt de nieuwe prins van De Ruuk uit. Een week later vindt de schlageravond plaats en weer een week later de jaarlijkse revue. Voorzitter Jan-Willem Franssen: "Over het aantal deelnemers aan beide evenementen hebben we niet te klagen. Dit jaar hebben we twaalf schlagers. Bijna alle vereni gingen en vriendengroepen doen mee. Bij de revue hebben wre een gast-buuttereeedner. Voor de rest is de hele avond gevuld met zang, dans en buut door artiesten van eigen bodem." De eerste van de drie dolle dagen zelf begint met een mis. Die wordt gevolgd door de sleute loverdracht, de receptie van de jeugdprins en een thema-avond. Op maandag is er dan de optocht en een dag later de boerenbrui loft. Dit alles wordt luister bijge zet door joekskapel Niks Op de Sök, die het carnavalsgezelschap drie dagen lang letterlijk op de voet blijft volgen. De banden tus sen joekskapel en carnavalsver eniging zijn zelfs zo hecht dat ze op 30 april 2005 gezamenlijk een groots festijn organiseren (waar van de inhoud voorlopig nog een geheim blijft). John Coenders afsluitend: "We zijn blij dat we nog niet bij Venray horen. Wethouder Driessen heeft namelijk gezegd dat veel dorpen in 2015 geen eigen carnaval meer zullen hebben. Daar moeten wij eerlijk gezegd niet aan denken!" De Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wans sum heeft bij het college van burgemeester en wethouders het plan ingediend om de drie betonnen abri's op te fleuren. De meer dan dertig jaar oude bushaltes zijn onderkomen en meestal volgeplakt met affi ches. Het is bepaald geen aan winst voor het aanzicht van de dorpen, aldus SOS. Zoals bekend organiseert SOS Meerlo-Wanssum op zondag 25 juni 2005 weer een multicultureel wereldfestival in Meerlo. Pratend over het maken van propaganda werd het idee gelanceerd om de betonnen abri's te voorzien van felle frisse kleuren en daarop de tekst; Wereldfestival Meerlo- Wanssum. Daarvoor moeten de abri's eerst grondig onder handen worden genomen. Naast deze ene tekst zouden er ook spreuken op kunnen die een relatie hebben met het SOS werk of met respect in z'n algemeenheid. Zo zou het lieveheersbeestje -symbool van zinloos geweld- op alle abri's terug kunnen komen. Of korte 'Loesje-achtige-teksten' als 'Al goede dag gezegd vandaag?' of 'Al gelachen vandaag?' Karlijn Surminski uit Blitterswij ck (zij heeft de kunstacademie in Maastricht gedaan en is gespecia liseerd in kleuren) is bereid om als artistieke kracht dit project mede vorm te geven en te bege leiden. SOS Meerlo-Wanssum is onder andere via de jongerenso- ciëteiten op zoek naar jongeren die aan dit project willen mee doen. Het wordt dan een project van en door jongeren. De jeugd dwingt respect af voor de omge ving en ze zijn de beste hoenders van de antieke abri's in het nieu we jasje. En wellicht krijgen ze daardoor nog meer oog voor de andere abri's die geregeld doelwit zijn van (kostbare) vernielingen. In Meerlo-Wanssum staan nog drie betonnen abri's. Een aan de Hoofdstraat in Meerlo ter hoogte van zaal- en sportcentrum 't Bru- geind, een aan de Beeteweg (Annakapel) in Blitterswijck en een langs de Geijsterseweg in Wanssum. AJs het college van b De abri langs de Meerlose Hoofdstraat ivil SOS het eerste opfleuren. Foto: Marijn Poels. en w het plan ziet zitten wordt gestart met een pilot: de abri in Meerlo ondergaat dan als eerste een metamorfose. Jongeren die interesse hebben om aan dit project mee te werken (schoonmaken, schilderen) kun nen zich bij het secretariaat van SOS melden (k.vestjens@planet.nl of 0478692524) Door het spelen van een interactief vuurwerkspel op www.brandweer.nl leren kin deren hoe ze veilig met vuur werk om kunnen gaan. Maar het spel geeft ook tips en informatie, bijvoorbeeld wan neer het toegestaan is vuur werk af te steken en welke kleding het minst brandbaar is. Doel van het vuurwerkspel is om kinderen spelenderwijs bewust te maken van de geva ren van vuurwerk. Dit moet leiden tot een vermindering van het aantal ongelukken tij dens de jaarwisseling. Het computerspel wordt van harte ondersteund door de brand weerkorpsen van Venray, Meerlo- Wanssum, Horst aan de Maas, Gennep, Bergen en Sevenum. Sraar Theeuwen, brandweercom mandant van Meerlo-Wanssum: "Vorig jaar zijn er in Nederland 630 mensen behandeld aan vuur werkverwondingen. Bijna de helft van de slachtoffers was tus sen de tien en twintig jaar oud. En 11 procent was zelfs jonger dan tien jaar. Dit aantal móet omlaag. Wij hopen dan ook dat veel kinderen het vuurwerkspel zullen spelen." Het vuurwerkspel is tot stand gekomen met subsidie van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties in samenwerking met de Nederland se Vereniging voor Brandweer zorg en Rampenbestrijding en het adviesorgaan communicatie brandweer en rampenbestrijding. In januari 2005 start voor de eerste keer het sportstimulerings- project 'Kies voor Hart en Sport!' op negen basisscholen in de gemeenten Sevenum, Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Het is één van de initiatieven dié, onder de vlag van Sport 3, het intergemeentelijk breedtesport- project van de gemeenten Seven um, Horst aan de Maas en Meerlo- Wanssum, worden uitgevoerd. Doel van het project is om leerlin gen van groep 7 en 8 te laten erva ren dat bewegen belangrijk is voor de gezondheid, maar dat het daarnaast ook vooral leuk en gezellig is. De GGD Noord- en Midden-Limburg voert het project uit in samenwerking met het Huis voor de Sport Limburg. De kinderen krijgen theorieles sen over thema's als het hart, sport en gezondheid gevolgd door een aantal praktijklessen in de gymzaal van de school. Specia le aandacht is er voor het thema gezonde voeding. Zo gaan de leer lingen na de kerstvakantie geza menlijk gezond ontbijten. Vanaf maart maken ze via cursussen kennis met het sportaanbod in de deelnemende gemeenten. In ongeveer vijf lessen laten sport- aanbieders diverse aspecten van hun sport aan bod komen Het St.-Antonius-Abt Gilde zet op zondag 19 december weer de jaarlijkse toepwedstrijden in de plaatselijke cafés op touw. Er wordt om haan en braadworst getoept in café De Koning van 11.30-24.00 uur en in café Tante Jet van 17.00-24.00 uur. De gewonnen prijzen worden op donderdag 23 december 2004 thuisbezorgd tussen 17.00 en 19.30 uur, ook buiten Blitterswij ck. Het St. Antonius-Abt Gilde rekent ook dit jaar weer op druk ke en gezellige 'toep-uurtjes'. Er zijn zelfs al weddenschappen afgesloten wie het langste kan toepen en de toepmarathon van 11.30 tot 24.00 uur gaat winnen. Mensen die enkele uurtjes lekker ouderwets willen toepen met familie, vrienden en kennissen, zijn van harte welkom in Blitters wijck. Een jaarabonnement kost u slechts 95 Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Naam: Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld Jr van mijn bank- of girorekening af te halen. rhandtekening V y Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478- 522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdagmorgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la. 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum. Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg. Legert 15. 5866 CG, Swolgen. tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonIine.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg. Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51. 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw. Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 08004)432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoék Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts. Generaal Dempsy- straat 21. 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077- 3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19.30 - 21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Ope ningstijden: ma., di. en do. van 10.00-12.30 uur.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13