In de ban van 'Stille lacht. Heilige Nacht' Kerstconcert in Blitterswijck 'k Wil voor u 'n lieke zingen Kerstwandel ing Kerstconcert in Theehuis Kerstconcert door Broederenkoor Kerstconcert Ons Genoegen Oirlo Venray onderdeel kerststalroute Christmas Serenade Kerstconcert in Geijsteren Kerstconcert Kerstviering a Wei ;L EN MAAS Donderdag 16 december 2004 - Pagina 11 Op zondag 19 december vindt het laatste concert plaats in de serie advents- en kerstconcerten in de Mariakapel. Het afsluitende concert is een echt kerstconcert, en wordt uitgevoerd door het Broederenkoor uit Deventer. Het concert begint om 15 30 uur. Het Broederenkoor is een uit zestien mannen bestaand koor en ont leent zijn naam aan de Broederen kerk in Deventer, waar het koor zijn vaste repetitieruimte heeft. De naam Broederenkoor heeft echter ook nog een andere bete kenis, al wordt die door het koor zelf niet meer zo uitgedragen. In de beginjaren droeg het koor namelijk de naam Gerritsen-koor. Het gezelschap is opgericht door de zonen uit het gezin Gerritsen in Deventer. Het gezin telde elf jongens en drie meisjes. Negen van de elf jongens vormden met elkaar een koor, dat in het begin nog werd aangevuld met een neef, die ook de naam Gerritsen droeg. Als Gerritsen-koor heeft het koor zich in het verleden grote bekendheid verworven, met optredens in het hele land en op de radio. In de loop der tijd bleek het echter niet meer haalbaar om het koor alleen uit Gerritsens te laten bestaan. Nog steeds echter maken vijf broers en een neef met de naam Gerritsen deel uit van het koor. Het gezelschap zingt vier- tot achtstemmige koorwer ken, en voert die muziek uit op hoog niveau. Voor dit concert is gekozen uit de muziekliteratuur, gericht op de kerst. Zo wordt voor de pauze onder meer de hoogmis van eerste kerstdag gezongen, zowel de gregoriaanse gezangen uit die mis, als de vaste gezangen in de vorm van de vier stemmige mis voor mannenkoor van componist Jan Mul. Na de pauze worden bekende en min der bekende kerstliederen aan elkaar geregen. Een aantal Franse kerstliederen, zoals 'La Berceuse' en 'Entre le boeuf et l'ane gris' en een aantal Marialiederen, zoals 'Er was een maged uitverkoren', 'Christmas Carols' als 'Away in a manger' en 'Oh little town' of 'Bet- lehem' worden gezongen. De entreeprijs bedraagt 8 euro per persoon, kinderen tot en met 12 jaar betalen 4 euro Kaarten zijn te bestellen en te reserveren via de telefoonnummers 0478- 636480 en 04784*36390. Kaarten zijn ook te bestellen via de websi te van de Mariakapel, www.maria- kapel.nl, en zijn verkrijgbaar vanaf een half uur voor aanvang van het concert bij de ingang van de kapel. Op zondag 19 december ver zorgt muziekvereniging Ons Genoegen haar jaarlijkse kerst concert in gemeenschapshuis De Linde in Oirlo. De ruim honderd muzikanten van Ons Genoegen hebben een gevarieerd program ma ingestudeerd voor dit concert. De drumband opent het program ma; zij laat horen dat ook een drumband in kerstsfeer kan spe len. Daarna komen de jongste fan fareleerlingen op het podium; zij hebben enkele traditionele kerst nummers ingestudeerd. Vervol-' gens neemt de jeugdfanfare op het podium plaats om haar specia le kerstprogramma ten gehore te brengen. Tot slot komt de fanfare in actie. Voordat de muzikanten met het spelen beginnen, wordt eerst stilgestaan worden bij het behaalde Limburgse kampioen schap op het bondsconcours van 31 oktober in Roermond in de derde divisie. De fanfare behaalde die dag onder leiding van dirigent Geert Jacobs 85 punten, goed voor promotie naar de tweede divisie en de Limburgse titel. Een afgevaardigde van de Limburgse Bond van Muziekgezelschappen komt de kampioenspenning per soonlijk overhandigen. Op grond van dit resultaat mag fanfare Ons Genoegen deelnemen aan het landskampioenschap dat op 20 maart in Tegelen plaatsvindt. De fanfare besluit na de uitreiking van de kampioenspenning het kerstconcert. Zij speelt allerlei kerstnummers, oud en nieuw, in allerlei variaties. De entree is gra tis. Het programma begint om 11.00 uur en duurt tot ongeveer 12.45 uur. In de Blitterswijckse parochie kerk vindt op zondag 19 decem ber een concert in kerstsfeer plaats. Fanfare Moed en IJver opent het concert met een afwis selend programma, dat bestaat uit kerstnummers zoals 'The Call of Christmas' en 'Away in a Manger' en nummers uit het 'fanfarereper toire'. Met name het nieuwe arrangement van 'Hobbits' van Johan van de Meij, samengesteld door dirigent Chris Derikx, zal de luisteraars zeker kunnen bekoren. Dit werk, dat al bestaat in uitvoe ringen voor symfonieorkest en harmonieorkest, heeft hij vakkun dig bewerkt voor een fanfareor kest. Een ander hoogtepunt in het programma is de uitvoering van 'Twilight Serenade' van Kees Schoonebeek, met als solist op euphonium Geert Giesbertz. Daarna is het de beurt aan Het Pastoor Kemmerekoor uit Geijsteren voert op vrijdag 24 december om 23.00 uur de Messe breve in C van Charles Gounod uit. De uitvoering vindt plaats in de parochiekerk van Sint Willibrordus in Geijsteren tijdens de nachtmis. Het Pastoor Kem merekoor zingt onder leiding van dirigent Hans Terra. Behalve de Messe brève zingt het koor een aantal kerstliederen, waaronder het Transeamus van Hubert Kuy- pers, het Adventi Ének van Koda- ly en natuurlijk het Stille Nacht, Heilige Nacht. kerstgedichten voorgedragen met sfeervolle achtergrondmuziek. De kerstviering zal worden afgeslo ten met een overdenking met als thema: Geef ons vrede (Dona Nobis Pacem). Na afloop wordt er een gratis kopje koffie aangeboden met kerstbrood. Voor de kinderen vanaf vier jaar wordt er een kerst film vertoond. Er is geen crèche. Informatie: 0478 - 586001 of 0478 -510337. gemengde zangvereniging Erato, die onder leiding van dirigent Jos Wilmer enkele bekende en min der bekende kersliederen uit bin nen- en buitenland laten horen. Onder andere 'On Christmas Night' in een bewerking van Jo Ivens en 'Stille Nacht' van Frans Gruber. Na een korte pauze in verband met het wisselen van de orkesten, is het de beurt aan fanfa re Broekhuizenvorst en Ooyen. De muzikanten brengen een pro gramma dat geheel bestaat uit kerstmuziek. Een van de hoogte punten in het programma van de fanfare vormt zeker het nummer 'Polisch Christmas Music', een verzameling van Poolse kerstlie deren die gearrangeerd zijn door Johan de Meij. Verder brengen beide fanfares in hun programma ook enkele bekende kerstliederen ten gehore. Het concert begint om 11.00 en de entree is gratis. Volgens traditie wordt er elk jaar rond de kerstdagen een kerst concert gehouden in de Laurenti- uskerk in Vierlingsbeek, dit jaar met als thema Joy to the World. Vaste deelnemers aan dit concert zijn elk jaar Gemengde Zangver eniging Groeningen uit Groenin gen, Gemengde Zangvereniging Vondel uit Vierlingsbeek en Har monie De Herleving uit Vierlings beek. Naast de drie vaste deelne mers vindt er dit jaar tevens een optreden plaats van nog een tweetal gezelschappen, te weten Zanggroep Evergreen en Evergr een Light, eveneens afkomstig uit Vierllingsbeek en Musical Makers uit Boxmeer. Entree: 4 euro per persoon; kinderen t/m 12 jaar gra in de vooverkoop zijn toegangs kaarten te verkrijgen bij Joke Deriet Beekstraat 16 in Vierlings beek, tekefoon (0478)632135 en bij Nellie Ebben, De Schans 3 in Groeningen, telefoon (0478)- 631671. Het Kerstconcert wordt gehouden op zaterdag 18 decem ber in de Laurentiuskerk in Vier lingsbeek. Aanvang 1930 uur. Met als thema Christmas Seren ade verzorgt fanfare Vrienden kring in Overloon dit jaar haar inmiddels befaamde kerstconcert. Een zeer gevarieerd concert met onder anderen Rob van Reijmers- dal als solist op saxofoon en klari net, begeleidt door een fanfare en combo en met werken die door hem zelf gearrangeerd zijn. Zang groep Mystique bestaat uit een viertal dames en één heer en komt uit de regio Weert. Zij bren gen zelfgearrangeerde. eigentijdse en swingende kerstliederen ten gehore, begeleid door fanfare en combo. Marjo v.d.Locht en Joke Claessen zullen laten horen hoe mooi muziek kan klinken op blok fluit. Zang zal te horen zijn van Loes van Bree, een saxofoonleer- linge van de fanfare. Het geheel wordt begeleid door Robert Lem- mens, piano. Fanfare Vrienden kring, o.l.v. Phil van Landeghem, zal naast het begeleiden van de diverse solisten, enkele grote wer ken ten gehore brengen, waaron der Noah's Ark, een muzikale uit beelding van het bekende bijbelse verhaal. Dit verhaal zal tijdens de uitvoering worden voorgedragen. Het combo bestaat uit Robert Lemmens, piano, Willem van Gemert, gitaar en Lidian de Weert, basgitaar. Het concert vindt plaats op zondag 19 decem ber in de St. Theobalduskerk in Overloon en begint om 19.30 uur. Kaartjes a 6,- zijn te koop bij kapsalon Toine, bakker Degen en bloemist Berly-Fleur. Voor meer informatie 0478641623. Het is inmiddels traditie, het kerstprogramma van Literair Café Venray-regio in samenwerking met volksmuziekgroep Malle moer. Zondag 19 december kun nen liefhebbers weer genieten van een sfeervol programma in De Witte Hoeve in Venray. De entree kost 7 euro, voor dona teurs 5 euro. Aanvang 11.30 uur. 'k Wil voor u 'n lieke zingen is de titel van het programma dat Literair Café en Mallemoer op deze zondag voor Kerstmis pre senteren. Mallemoer brengt weer een verscheidenheid aan liederen en melodieën ten gehore die betrekking hebben op Kerstmis, Nieuwjaar en Driekoningen. Ze vinden hun oorsprong in heel Europa en dit jaar staat ook een Amerikaans kerstlied op het pro gramma. Theo Spronk schreef speciaal voor deze gelegenheid bovendien het kerstverhaal De herdertjes lagen bij na-ha-hachte. Het muzikale deel van het pro gramma wordt verder afgewisseld met gedichten die worden voor gedragen door leden van het Lite rair Café. Op het programma staan onder meer enkele gedich ten van Michel van der Plas en een verhaal van Midas Dekker. Mallemoer bestaat uit Gerard Oonk, Charles van Dommelen, Mart Hendriks, Bert Jacobs, Stan Baggen en Theo Spronk. Tot het instrumentarium behoren viool, gitaar, bas, diverse fluiten, doedel zak, rietpijp, accordeon, trekhar- monica en diverse slaginstrumen ten. Om 20.00 uur voert Mallemoer het muzikale deel van het programma nog een keer uit. in zaal De Kei in Geijsteren. Tweede kerstdag is het bosrijke Landgoed Geijsteren het toneel van de traditionele kerstwande ling van het Koninklijk Sint-Willi- brordusgilde uit Geijsteren. Jaar- lijk nemen zo'n 400-500 mensen deel aan deze wandeling. Zij kun nen genieten van twee verschil lende wandelingen: één wande ling van ongeveer twee uur en een kortere van circa anderhalf uur. Bij de Rosmolen, een oude watermolen, is een pauzeplaats ingericht, waar de wandelaars kunnen genieten van koffie en/of chocomel. De molen is op twee de kerstdag geopend. De tocht begint en eindigt in Eetcafé 't Trefpunt, gelegen aan het dorps- pleintje in Geijsteren. Starten kan tussen 11.30 uur en 14.00 uur. De kosten voor deelname bedragen 1,50 euro voor wandelaars vanaf 16 jaar en ouder. Personen van 11 tot 16 jaar betalen slechts 1 euro en kinderen jonger dan elf jaar mogen gratis deelnemen aan de tocht. De deelnemers aan de tocht ontvangen een routebe schrijving met de daarbij behoren de vragen. Mensen die de vragen goed beantwoorden en na afloop van de tocht inleveren bij de orga nisatie, maken kans op een prijs. Reinier Thiessen uit Meerlo exposeert in museum Asten Op zondag 19 december vindt het vierde concert plaats van het tiende seizoen in het Theehuis in het Odapark in Venray. Aanvang van het concert is 15 30 uur. Het programma van dit concert vermeldt werken uit de periode van de Barok van Albinoni, Tele- mann, Graupner en Stamitz en wordt uitgevoerd door strijkers van Amsterdam Sinfonietta. Allen bespelen zij historische instru menten. Het ensemble wordt ver sterkt met luit/theorbe, eveneens een instrument dat nog niet in het Theehuis was te beluisteren. Solis ten zijn hoboist Arco van Zon en altviolist Ruben Sanderse die heel bijzondere oude instrumenten meebrengen: de hobo is een oboe d'amore en de altviool een viola d'amore die beide een diepere, warmere klank hebben door hun bouw en, in het geval van de viola, door de meeklinkende losse snaren. Ze hebben ook een klei ner volume zoals dat past bij barokmuziek die zelden is geschreven voor grote zalen en grote aantallen luisteraars. Betove rende instrumenten die behoren bij de muziek die gespeeld wordt en qua sfeer perfect harmoniëren met de stemming die wij in de decembermaand graag creëren. Voor wie nog onbekend is met het Theehuis en de concerten het Theehuis is een lichte, intie me ruimte met een prachtig uit zicht op het Odapark en zijn sculpturen. Het is een ontmoe tingspunt van muziek, natuur en weer; een unieke beleving voor musici en concertgangers. De musici, van wie verreweg de meeste bekend zijn met de kwali1 teiten van grote (internationale podia, zijn enthousiast over de j geluidskwaliteiten van het Thee- 1 huis en beschouwen het als een van de mooiste podia voor kamer- muziek in Nederland. Het publiek J waardeert de concerten in het Theehuis ook vanwege het direc te contact met de musici en ervaart dat als een echte meer waarde bij het luisteren naar de muziek. Informatie, kaarten ad I 16,- (incl. pauzeconsumptie) en j abonnementen zijn verkrijgbaar 1 bij concertorganisatie Fred H. I Renirie op 0478- 582472 of bij de ingang van het Theehuis voor aan vang van het concert. Om een bezoek aan het Bei en Natuurmuseum Asten december nog aantrekkelij- te maken, staan van 11 :ember 2004 t/m 2 januari 15 de kerst- en feestdagen itraal in het museum. Dit met een unieke 'Stille :ht'-verzameling, op de iitiezolder van het muse- Het kerstlied 'Stille Nacht, Ige Nacht' heeft zijn oor- ng op kerstavond, 24 iber 1818, in het plaatsje rndorf bij Salzburg. Het orgel van de parochiekerk is en kapelaan Josef Mohr vil graag muziek en zang in de nachtmis. En de rest is EN, geschiedenis geworden Reinier Thiesen (60) uit Meerlo Inzamelt al 25 jaar alles wat met wereldberoemde kerstlied Nacht' te maken heeft en :t name de verschillende uit- xingen. De oorsprong van ie bijzondere verzamelzucht in de kinderjaren van Thiesen. kerstsfeer, begonnen in de tra- mele kerstnachtmis in de batselijke kerk, werd daarna mis voortgezet. Iets eten en drin- ten en vooral samen kerstliedjes ïe.Itid ingen bij de kerststal. Het gezin n ê3* Ihiesen bestond uit vader, moe- anter|ler en acht kinderen, die de vele erstliedjes luidkeels meezongen, en van die liedjes was 'Stille lacht, Heilige Nacht'. Om de een of andere reden roeide dat liedje speciaal aan. Usof het precies paste bij de sfeer iers e; ran saamhorigheid, van geluk, is Ê041 fan vrede. Later, nu 25 jaar gele ien, kwam dat speciale gevoel erug bij het draaien van kerst i's De zeven verschillende uit- oeringen van 'Stille Nacht' die hiesen toen had, brachten her- It cnning. Daarnaast was er de ver- ïn bal az'n8 over de verschillende ïterpretaties van de zeven artie- len. Daar wilde hij meer van 'eten en zo startte het verzame lt van verschillende uitvoerin- n tuin- entrft e part een- entref ikantf ttir edrijfr d DE VERZAMELING Het was in het begin niet een- oudig om veel uitvoeringen te kamer.ilulen' Het fenomeen van ""V-kef ^ikte muziekdragers was erloop.Ilincler bekend dan nu. Geld om 1 roli He nieuwe Ip's en singles te u- roya °Pen was er niet en dat was ook de opzet van het verzamelen, n heef He echte doorbraak van de ver- Kavel wieling ontstond eind jaren 80, )en er meer en meer gebruikte ngspeelplaten beschikbaar kwa len De cd werd de meest ruimtei Ebruikte geluidsdrager en men- 'den tn deden hun lp's weg. Daarmee neide het aanbod op de platen- ïkams eurzen en kjj cJe twee(je hands ïtenzaken. Later kwam daar ook internet bij waarop versies te «den waren. Het kerstlied 'Stille 'cht, Heilige Nacht' is in alle in# "ziekgenres verschenen, zelfs hardrock, house en punk. Ook Kavel in er versies met dierengelui- to: kattengemiauw en honden- blaf, Het spreekt vanzelf dat 'tstgenoemde versies weinig garagf indoen hebben met de intenties bossen inliet lied, De verzameling uit- Ini leringen van Thiesen heeft keu- iiussen het aantal van 2250 b# teikt verloo? dc oudste gezongen uitvoering de verzameling van Reinier Hiesen komt van het internet. een gedigitaliseerde opna- yan Hans Hoffmann, 'Operns- uit het jaar 1902. Het lied is ironkelijk opgenomen op Edison-recorder, een cilinder »p een laag bladtin was aan- icht. Een scherpe punt trok groef van wisselende diepte in de laag bladtin. Vanaf het moment dat geluid kon worden vastgelegd is 'Stille Nacht' opge nomen. Het lied was op 22 december 1920, bij de allereerste (clandestiene) radio-uitzending in de Duitse ether, een van de uitge zonden muziekstukken. In de verzameling zit ook een opname van een speeldoos uit 1870. Reinier Thiesen zelf hoort erg graag de authentieke versie, gezongen door bijvoorbeeld de Wiener Sangerknaben. Maar ook kan de uitvoering van Enya hem ontroeren, evenals de versie van Simon and Garfunkel. De laatsten mixten hun versie uit 1969 met de radionieuwsberichten van 7 uur (7 o'clock news), waarin alle ellende, moord en doodslag, inclusief de oorlog in Vietnam, voorbijtrekken. Het is een voor beeld van twee uitersten: ellende en oorlog aan de ene kant en de boodschap van vrede anderzijds. Zoals er ook een filmpje bestaat met beelden van Hiroshima na de atoombom, gecombineerd met een 'Stille Nacht' in het Japans. De top 10 van mooiste uitvoe ringen van Thiesen is: 1. Die Wiener Sangerknaben, dirigent: Uwe Christian Harrer 2. Simon and Garfunkel 3. Enya 4. Tom Waits 5. Siglinde Damisch Ingrid Mavr 6. New Black Eagle Jazz Band 7. St. Franciscuskoor Venlo o.l.v. Gerard Franck 8. Francine Jordi.& Gospel Four 9. Mahalia Jackson 10. Sissel Kyrkjebo De Nederlandse top 10: 1. St. Franciscuskoor Venlo o.l.v. Gerard Franck 2. Lo'ko Van Ligten 3. Holland Boys Choir o.l.v. Pie terjan Leusink 4. Astrid Serise Montezumas Revenge 5. Wijnie Puyk en Pieter Vis 6 Jansen Tilanus 7. Wieteke van Dort en de Wes- seltjes 8. Mannenkoor RMK-1921 Brunssum 9. Deep River Quartet 10 Willy Derby OORSPRONG LIED Het kerstlied 'Stille Nacht, Heili ge Nacht' heeft zijn oorsprong op kerstavond, 24 december 1818, in het plaatsje Oberndorf bij Salz burg. De orgel van de parochie kerk is stuk en kapelaan Josef Mohr wil graag muziek en zang in de nachtmis. Hij heeft twee jaar daarvoor een gedicht geschreven en hij vraagt Franz Gruber, orga nist van de kerk, om er muziek bij te componeren. Op dezelfde 24e december schrijft Gruber de muziek en in de nachtmis zingen Mohr en Gruber voor het eerst het lied 'Stille Nacht, Heilige Nacht', dat door Josef Mohr wordt begeleid op gitaar. De laatste twee regels van elk couplet wor den door het koor van de kerk herhaald. Enkele jaren later neemt een orgelbouwer het lied mee naar Tirol. Daar zijn familiezanggroe pen die door verschillende landen trekken. Op deze wijze verspreidt het lied zich snel door Midden- en West-Europa en in 1839 wordt het zelfs al in New York uitge voerd. Het lied komt vrij snel in kerkelijke zangbundels terecht, waardoor missionarissen en zen delingen het meenemen naar Afri ka, Azië, Australië en Noord-, Mid den- en Zuid Amerika. HUIDIGE SITUATIE Tegenwoordig is het lied alge meen bekend in grote delen van de wereld en is het al vele jaren het meest gezongen kerstlied, zowel in de christelijke kerken, als daarbuiten. Het is niet bekend hoeveel opnames er bestaan van 'Stille Nacht, Heilige Nacht', maar het zijn er zeker meerdere tien duizenden. Het lied is bekend in meer dan 200 verschillende talen. In Oostenrijk, en met name in Salzburg en de naburige plaatsen waar Mohr en Gruber een deel van hun leven hebben gewoond, is er nog steeds ruim aandacht voor het lied en de makers ervan. In verschillende plaatsen is er een museum of zijn er afbeeldingen of plaquettes van de makers. Ook de graven van beiden worden veel vuldig bezocht. Het plaatsje Oberndorf is het centrum van alle aandacht. Op de plaats waar in 1818 de kerk stond, staat sinds 1935 een kapel. Hier komen gedurende het hele jaar belang stellenden uit de hele wereld. Elk jaar op 24 december om 17.00 uur is er op het plein bij de kapel een herdenkingsviering in de openlucht. De betekenis van het lied als vredesboodschap wordt daarbij benadrukt, evenals de betekenis die het lied heeft in economische en toeristische zin. Er zijn dan duizenden belangstel lenden aanwezig, die aan het einde van de viering het lied 'Stille Nacht, Heilige Nacht' meezingen, ieder in de eigen taal. Het "Stille Nacht Gesellschaft" in Salzburg is de hoeder van alles wat authentiek is rond het lied en zijn makers. Onder andere ver zorgt het sinds jaren wetenschap pelijk verantwoorde publicaties. DE VERZAMELAAR Reinier Thiesen is vele jaren werkzaam geweest in de zorg voor mensen met een verstande lijke handicap, waarbij hij jaren lang directeur was bij de organisa tie Daelzicht in Noord-Limburg. Hij is tegenwoordig in de VUT en doet vrijwilligerswerk. Onder meer is hij nu voorzitter van KBO Limburg, de katholieke bond voor ouderen. Over het lied en de verzameling heeft hij een website: www.stille- nacht.nl waar veel informatie gegeven wordt en waar alle artie sten van alle versies van de verza meling genoemd worden. Thie sen is ook lid van het Stille Nacht Gesellschaft. DE TENTOONSTELLING Het is voor de eerste keer dat de verzameling van Reinier Thie sen tentoongesteld wordt. Naast het laten horen van verschillende versies, zijn er vele hoezen te zien. Ook is er veel informatie over het lied, de verschillende vertalingen waaronder de zeer verschillende Nederlandse tek sten, de gedenkplaatsen in Oos tenrijk, bladmuziek, boeken en een lijst van alle verzamelde ver sies. De verzameling van uitvoerin gen is uniek, de grootste in haar soort in de wereld. Uit de vele contacten van Reinier Thiesen in binnen- en buitenland is niet gebleken dat er ergens anders op de wereld een dergelijke verzame ling bestaat. Naast deze unieke expositie zullen enthousiaste vrij willigers kerstsfeer in het muse um brengen. Marij Hoeben zal met enkele mensen opmerkelijke versierin gen maken die telkens weer de volle aandacht trekken. Op de binnenplaats komt een levensgrote kerststal geheel opgebouwd uit natuurlijke mate rialen. Het Handbellenkoor van het Nationaal Beiaardmuseum zal op zondag 12 december om 14.00 en 15.00 uur optreden op de filmzolder. Het Beiaard- en Natuurmuseum Asten is te vinden aan de Ostader- straat 23 te Asten. De openingstijden zijn: di t/m vr 9.30 - 17.00 uur, za t/m ma 13.00-17.00 uur. (Op eerste kerstdag en nieuw jaarsdag gesloten). De toegang bedraagt: t/m 15 jaar 2,50, t/m 64 jaar 5 euro en voor 65-plussers 4,25 euro. Bij de VW in Boxmeer is de vernieuwde en met nieuwe deel nemers uitgebreide editie van de kerststalroute 'Langs de kribbe' verschenen. Herders in de weide, de wijzen uit het Oosten, Jozef en Maria en het kindje Jezus zijn dit jaar te bewonderen in 24 kerken, drie kapellen en een klooster in-het Land van Cuijk en de kop van Noord-Limburg. Nieuwe deelne mers zijn Escharen, Ottersum, Smakt en Venray. Bijna alle deel nemers openen op eerste en/of tweede kerstdag hun deuren. Diverse deelnemers zijn daarnaast ook op andere tijden in december en/of januari geopend. Voor de verschillende openingstijden ver wijzen wij u naar de kerstkribben- route. De kribben in de kerken, kapellen en het klooster, soms levensgroot, zijn een lust voor het oog: prachtige uit hout gesneden of in gips gegoten en beschilder de beelden, in fraaie gewaden gestoken al dan niet in combina tie met levende dieren opgesteld in een sfeervolle of natuurlijke omgeving. Deelnemers aan de route kunnen behalve de kerst kribben ook de kerken zelf in ogenschouw nemen. De kerken in het Land van Cuijk herbergen ondanks de in de Tweede Wereld oorlog opgelopen schade nog vele kunstschatten. De verering van St.-Jozef in Smakt is al eeu wenoud. Pelgrims trekken sinds jaar en dag naar Smakt om uiting te geven aan hun liefde voor de Vader van Jezus en verhalen over uitzonderlijke ervaringen. Hoe dat zo gekomen is, leest u in de Kerst- kribbenroute. De 15e eeuwse St.- Petrus' Bandenkerk in Venray nodigt u met zijn 85 meter hoge toren en enorme beeldenschat al van verre uit voor een bezoek aan de rijkste kerk van Nederland. Vrijdag 24 december wordt er vanaf 19.30 uur een bijzondere kerstviering gehouden in De Witte Hoeve, Gasstraat 5 in Ven ray. Naast het zingen van bekende en nieuwe kerstliederen, onder begeleiding van een klein combo, zullen er prachtige muziekvideo fragmenten worden vertoond en

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11