Jextronics zwijgzaam ver banenverlies eest voor jongeren in Venray I Veel bezuinigingen alweer teruggedraaid 1 Grenzen aan tolerantie in zorgstad Venray Zachte lenzen College Venray stelt nieuwe huisstijl vast Raadsvergadering niet geschorst CONTACTLENZEN L EN MAAS Donderdag 18 november 2004 - Pagina 5 i Flextronics International Lijnen in de loop van j driehonderd van de n banen. Een deel van de e wordt overgeheveld I een zusterbedrijf in Ijsië. Woordvoerder Jan i wil geen toelichting (i op de forse afslanking n ontkent wel de geruch- athet slechts om dertig vaste n zou gaan. Het overgrote n de medewerkers van het af te stoten bedrijfsonderdeel zou komen uit Duitsland of het zijn Poolse en Russische werknemers met een Duits paspoort. Zij wer ken veelal als uitzendkracht of op tijdelijke contractbasis. Vorige week lichtte Flextronics International de ondernemings raad en de vakbonden in. "Zij heb ben alleen maar een mededeling ontvangen. Wij hebben nog geen overleg gehad. Dat moet eerst plaatsvinden voordat we met nieuws naar buiten treden. We willen niet dat de vakbonden het uit de krant moeten vernemen", aldus personeelsmanager Raeven. "Iedereen is op dit moment gebaat bij rust. We hopen zo snel mogelijk duidelijkheid te ver schaffen en er met de OR en de bonden uit te komen." Het hoofdkantoor van de multi national zetelt in Singapore en heeft wereldwijd 70 vestigingen verdeeld over vijf continenten. Venray is de enige locatie van Flextronics International in Nederland. Daarnaast heeft Venray een vestiging van Flextronics Logistics. Het bedrijf dat copiers en prin ters produceert voor Xerox ver scheen eind 2001 op het toneel in Venray. Flextronics International nam de productie-activiteiten van Xerox over en zette die voort in de bedrijfsgebouwen aan de Maasheseweg. Er verhuisden drie jaar geleden 1.250 van de 2.150 Xerox-medewerkers naar de nieu we buurman. Beide bedrijven slo ten een contract af voor de duur van vijf jaar. Xerox hoopte zo in 2001 de werkgelegenheid van zijn productiemedewerkers veilig te stellen omdat Flextronics een groot concern is dat veel grote klanten heeft. Er werd gerept over een 'win-win-situatie' maar garanties kon Xerox niet afgeven. Flextronics-woordvoerder Raeven wil niet bevestigen dat er momenteel in Venray 1.300 arbeidskrachten werkzaam zijn. "Want dit aantal wisselt nogal." Evenmin wil hij aangeven hoe de verhouding vast en tijdelijk perso neel is. IceCrew's First Hiphopparty lied igebi ay, wa van 8 ïweida Cr sta« •fJ! i Sti lit V verte As: oor Floor Gloudemans) Wendy, Jolanda en Mieke: "In Venray wordt veel te weinig voor de jeugd georganiseerd. meiden van SpaceCrew i op vrijdag 26 november eerste feest op touw. ce Crew, bestaande uit ndy Wilms (21), Jolanda ten (19) en Mieke ysberg (19), organiseert hiphopfeest speciaal voor vaifceren in Venray. !t feest wordt georganiseerd M ^menwerk'n8 met de gemeen- ^'enray. Ze zijn alledrie erg ousiast over het feest. Wendy :lt: "De naam van het feest is :eCrew's First Hiphopparty, louden alledrie heel erg van vals en optredens. Jolanda: i hike, Wendy en ik doen de ntfa IdingSPW en h bben al een keer de werkweek georgani- d Dit vonden we zo leuk dat vemb °°k wel een feest wilden ^uiiseren". ieke: "We besloten om een te maken. De naam Space onstond een beetje op een manier. Op een middag i Jolanda en ik verschrikke tel me''8' We 8ingen een cake i n en hadden het er over dat je - -nmeliger wordt van een space- Toen ontstond de naam •tteam. Daarna kwam Wendy en hebben we er Space ff van gemaakt omdat die og gaver klinkt! We heb- ook een website: ://www.spacecrew.web- mZ de ,twee Lïruis in word air i de j endy: "We vonden sowieso vcc Venray veel te weinig voor betó cugd word georganiseerd, er beif hebben we een brief naar de eente gestuurd en gevraagd et mogelijk was om zelf iets voor de jeugd te organiseren. In eerste instantie was het alleen een theoretisch plan. We zijn met de gemeente om de tafel gaan zitten en twee weken laten werd ik gebeld dat we het feest konden gaan organiseren!" Ook de locatie en het geld voor het feest hadden ze zo geregeld. Jolanda: "Iemand van de gemeen te werkt bij de Kiosk in Brukske en zodoende kunnen we daar het feest gaan organiseren.' Wendy: "We worden geheel door de gemeente gesubsidieerd. Met het geld dat we verdienen met de entreekaartjes, kunnen we weer andere evenementen organise ren." Er treden drie bands op. Mieke: B2, Reflexy en Last Crewsaders. Dit zijn zeker geen onbekende bands. Last Crewsaders is van het Nederlandse hiphoplabel Ramp Records en is de winnaar van de Publieksprijs 2002 'Wraak van Brabant'. Ook B2 en Reflexy heb ben al in Venray op het open podium gespeeld." Jolanda: "B2 en Reflexy begin nen en Last Crewsaders fluit af. Alle bands rappen als de beste en Last Crewsaders heeft zelfs break- dancers en beatboxers." Als het feest vrijdag goed zal verlopen dan zullen er zeker meer feesten of evenementen komen. De dames van Spacecrew vertel len: "Als het feest een teleurstel ling wordt dan is dat eerst flink balen en dat zou heel jammer zijn. Maar dan hebben we wel al een enorme ervaring gehad. Dan zul len we bij een volgend feest er rekening mee moeten houden wat er fout is gegaan en het anders moeten doen." De meiden vragen zich wel af of er voldoende jongeren zullen komen. Ze hebben wel al volop reclame gemaakt. Mieke: "Ook op verschillende sites staat ons feest, zoals op Kunstkick en op hiphop sites. En natuurlijk maken we veel mond-op-mondreclame, haha! Dus ik denk wel dat er genoeg opkomst zal zijn!" Wendy: "Het feest is voor jonge ren in Venray. Het is weliswaar een hiphopfeest, maar het feest is niet alleen voor mensen bedoeld die van hiphop houden. Jongeren vanaf 15 jaar zijn welkom! Op het feest zelf kunnen jongeren ook ideeen kwijt over andere feesten of wat hun leuk lijkt. En ze kun nen ook tips geven." De entree bedraagt 3,50 euro en vanaf 20.30 uur kan het feest beginnen. HOOG DRAAGCOMFORT EN SNEL WENNEN K URSTJEMS VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 W,J HESBEN «U'"ï ervaring en hoog Turks en Marokkaans centrum behouden nog subsidie Al heel wat maatregelen uit de omvangrijke bezuinigings operatie zijn ongedaan gemaakt. Vorige week tijdens de begrotingsbehandeling werden op initiatief van de PvdA tal van besparingen in de welzij nshoek terugge draaid. De bibliotheek, de minderhedencentra, emanci patie en mondiaal platform ontspringen (voorlopig) de bezuinigingsdans. Eerder dit jaar stak de commis sie bezwaar en beroep al een stok je voor twee bezuinigingen. De Volksuniversiteit en de huurders vereniging gingen met succes in beroep. Zij werden in het gelijk gesteld omdat de gemeente onzorgvuldig gehandeld had. Het college zelf besloot een aantal aangekondigde maatrege len te schrappen. Uit onderzoek is gebleken dat besparingen op uit voeringskosten van minimabeleid en inkomensvoorziening onhaal baar zijn. De verwachte bezuini gingen van jaarlijks 200.000 euro is hiermee van de baan. In de tumultueuze raadsverga dering van vorige week bleef het onduidelijk of de begroting 2005 nog wel sluitend is. Tussen alle amendementen en moties in werd de begroting wel door de raad vastgesteld. De bezuinigingen op het Turks en Marokkaans ontmoetingscen trum zijn opnieuw voor een jaar uitgesteld. Het college wil 20.000 euro subsidie volledig schrappen op de drie minderhedencentra in Venray. Omdat het Spaans cen trum inmiddels is opgedoekt komt 4.000 euro al automatisch te vervallen. Wethouder Emonts (PvdA) heeft Synthese opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de gevolgen van het schrappen van de subsidies. De bedoeling is dat het Turks en Marokkaans cen trum zelfstandig doordraaien en alleen voor hun activititeiten nog een beroep kunnen doen op de gemeente. Synthese heeft zijn onderzoek afgerond en bracht eind oktober rapport uit. Emonts wilde nog niet op de inhoud ingaan omdat ambtenaren de uitkomsten momenteel bestuderen. De PvdA diende vorige week tij dens de begrotingsbehandeling een amendement in zodat de twee ontmoetingscentra hun sub sidie ook in 2005 nog behouden. Een besluit over de korting in 2006 en volgende jaren wordt pas genomen na een politieke discus sie over de bevindingen van Synthese. Wethouder Emonts kon zich hierin vinden en aanvaardde het amendement. Het mondiaal platform en het vrouwencentrum behouden hun subsidie van respectievelijk 6.600 en 5.400 euro. De PvdA heeft zich steeds sterk gemaakt om de gemeentelijke bijdragen aan emancipatiezaken en mondiale vraagstukken intakt te houden. Tijdens de raadsvergadering diende de PvdA een amendement in dat met een heel krappe meer derheid, dertien voor en twaalf tegen, werd aangenomen. De PvdA kreeg steun van de WD, Samenwerkingen fractie Van de Vorle. De coalitiepartijen CDA en Lokaal Aktief stemden tegen het voorstel. De PvdA vindt dat de emancipa tie van allochtone vrouwen nog lang niet voltooid is. Daarin kan het internationaal vrouwencen trum een belangrijke rol vervul len. Ook het mondiaal platform moet haar volledige subsidie behouden, vindt een raadsmeer- derheid. Wethouder Emonts was het met het laatste niet eens. Het col lege heeft onlangs besloten dat het mondiaal platform jaarlijks nog 2.000 euro krijgt. "Met dit bedrag is het heel goed mogelijk de activiteiten te blijven voortzet ten", denkt Emonts. De raad nam ook een motie van Lokaal Aktief aan voor de oprich ting van een moedercentrum in Venray. Dit is een centrum waarin alle moeders zonder arbeidsin komsten met hun kinderen elkaar kunnen ontmoeten. Het is bestemd voor vrouwen uit alle culturen, achtergronden, religie en klassen. Emonts beloofde de komst van een moedercentrum te betrekken in het overleg met de vrouwenraad en het internatio naal vrouwencentrum. De tumultueuze raadsverga dering van vorige week dins dag blijkt niet te zijn geschorst. "Ik heb de vergade ring gewoon afgesloten", laat burgemeester Waals weten. Voor de twee moties die nog behandeld moeten worden zal geen aparte bijeenkomst worden uitgeschreven. De moties zijn opgeschort en verschijnen tijdens de eerstvolgende raadsvergade ring op dinsdag 21 december op de agenda. Tijdens de begrotingsbehande ling van vorige week nam de raad een motie van afkeuring aan tegen PvdA-wethouder Emonts. De motie was ingediend door het CDA en werd gesteund door de oppositiepartijen Samenwerking en WD. Waals schorste daarop de verga dering voor spoedoverleg met het college. Een paar minuten later werd de begrotingsbehandeling beëindigd. "Het college beraadt zich op zijn positie", verklaarde Waals. Hij meldt- nu dat hij tevens wilde voorkomen dat de motie van afkeuring tegen wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) in stem ming werd gebracht. De kans was groot dat ook die motie, afkom stig van de WD, op een raads- meerderheid kon rekenen. wilt een professionele website die [w doelgroep aanspreekt? on~ contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie jw interne communicatie kan beter? Ie> behulp van een intranet optimaliseren 1 "w bedrijfsprocessen. kkijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! -.Worp 89 - 5815 AN Merselo -•0478-546293 - info@flyers.nl Thema: Venray is zorgzaam. Locatie: atelier Kunstwerkplaats op St. Anna. Presentatie: Han van der Meer. Bezoekers: 50. Forum aan tafel: Mathieu Emonts (wet houder Maatschappelijke Diensten), André van Ginkel (beleidsmedewerker gemeen te Venray), Jo van Lieshout (directeur welzijnsinstelling Synthese), Mark Schapendonk (directeur regio Venray Zorggroep Noord-Limburg) en Roland Verheggen (chef poli tiedistrict Venray). Al bijna honderd jaar is de Venrayse bevolking vertrouwd met grote psychiatrische institu ten als St. Anna en St. Servaas en haar patiënten. "Zorg behoort tot de cultuur van Venray", meent wethouder Emonts. "Het zit ons in de genen." De tendens is dat de patiënten worden uitgeplaatst naar gewone huizen in gewone buurten. Daarnaast komen er steeds meer 'zwaardere' patiënten met een criminele achtergrond door de komst van de tbs-kliniek en de omstreden uitbreiding van Wendel. Dit levert spanningen op en stelt de acceptatie en toleran tie van de Venrayse burgers op de proef. Dat was een van de uitkomsten van de tweede thema-avond over Venray in 2015. Vijftig belangstel lenden vonden op een regenachti ge woensdagavond in november het atelier van de Kunstwerkplaats, weggestopt op het St. Annaterrein. Mathieu Emonts zat er een beetje bedrukt bij de dag nadat hij de gele kaart kreeg. "De raad heeft gemeend deze bescheiden wethouder een motie van afkeuring aan zijn broek te geven", reageerde hij. "Ik vind dit heel ernstig. Het raakt me want ik heb geen olifantenhuid." De bijeenkomst kende een haperend begin. Presentator Han van der Meer wilde vooraf een totaalbeeld schetsen van zorgstad Venray. Welke instellingen zijn er, hoeveel mensen werken er, hoe veel patiënten verblijven er, hoe veel zorgbehoevenden wonen in Venray en hoeveel allochtonen telt Venray. Jammer genoeg was welzijns- ambtenaar Bert Suilen, hij verte genwoordigde de denktank, slecht voorbereid. Met horten en stoten en met behulp van het publiek kwamen de meeste namen en getallen toch boven water. Oud-raadslid Erdogan Cadirci wist te melden dat er meer dan 5.000 allochtonen in Venray wonen verdeeld over 86 nationaliteiten. Hiervan vormen 1700 Turken en ruim 700 Marokkanen de grootste groepen. Charles de Vilder, voorzitter van de Seniorenraad, stoorde zich eraan. "Waarom is deze analyse Het college van B en W heeft het nieuwe logo voor de gemeente Venray goedge keurd. Dit logo is ontworpen als onderdeel van het project 'Huisstijl' dat de gemeente in 2004 en 2005 voert. De huis stijl en het logo bieden de gemeente de mogelijkheid zich eenduidig te presenteren en haar professionaliteit te onderstrepen. Daarnaast levert een nieuwe huisstijl een bijdrage aan een kostenbespa ring. Naast goedkeuring van het logo, is ook het nieuwe kleurgebruik en lettertype goedgekeurd. Nu het nieuwe logo en het basisstramien door het college zijn goedgekeurd, worden de diverse deelprojecten verder ont wikkeld. Becin 2005 moet de nieuwe huisstijl gereed en ver taald zijn naar de meest voorko mende middelen die de gemeente gebruikt. Na deze fase volgt in 2005 de implementatie. De gemeente heeft de laatste jaren veel geïnvesteerd in haar dienstverlening. Inmiddels bestaat de behoefte aan een totaal nieu we huisstijl die deze ontwikkelin gen onderstreept en die gemeen- tebreed gebruikt kan worden. Naast de wens om de gevoerde huisstijl te professionaliseren draagt de huisstijl bij aan een kos tenbesparing en een vergroting van de herkenbaarheid. De nieuwe huisstijl moet aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo moet zij bij de ontvangers de eigenschappen degelijk (zorgvul dig), open en ondernemend oproepen en passen bij een moderne, betrouwbare en trotse organisatie. Ook zijn diverse eisen gesteld aan de toepasbaarheid, de bruikbaarheid en efficiency. De nieuwe huisstijl wordt in januari 2005 gepresenteerd waarna de rest van 2005 gebruikt wordt om alle middelen in de nieuwe huis stijl om te zetten. niet vooraf gemaakt. Hoe kunnen we praten over 2015 als we niet eens weten hoe het in 2004 is", vroeg hij zich af. Na de moeizame start kwam de avond toch aardig op gang. De trends in de zorg zijn iet, extramu- ralisering, individualisering en vergrijzing. Twaalf procent van de Venrayse bevolking is 65-plusser. In 2015 stijgt dit aandeel naar twintig procent. Volgens Mark Schapendonk is iet niet meer weg te denken. Het dient niet alleen als ondersteu ning om mensen veilig thuis te laten wonen, maar tevens maakt het medische zorg op afstand mogelijk. Kunnen ouderen de voortschrij dende techniek nog wel bijbe nen? "Wie kan er straks mee omgaan. Veel ouderen begrijpen niets van techniek", merkte Gerard Remmers, secretaris van de Seniorenraad, op. De Vilder vertelde dat hij al tien jaar poogt zijn vrouw de videorecorder te leren bedienen. "Maar het lukt nog steeds niet terwijl ik de toch eenvoudigste video heb die er is." Eenderde deel van de ouderen is in het bezit van een computer. "Tweederde deel raakt in de knel omdat ontwikkelingen zo snel gaan", zei een oudere man die eraan toevoegde dat het niet alleen een kwestie van techniek is maar dat veel ouderen het ook niet kunnen betalen. De Vilder vroeg zich af of er in 2015 nog wel voldoende mensen zijn die zorg kunnen leveren. Burgemeester Waals voorziet dat zorg straks een luxeproduct voor de rijken is. "Want het aanbod wordt minder en de vraag stijgt. Dit beketent dat de armen zullen creperen en er is niemand die nog naar hen omkijkt. Ze zijn aan de goden overgeleverd als er tenmin ste nog goden zijn. Dit leidt tot een tweedeling." De trend is dat ouderen en zorgbehoevenden zo lang moge lijk zelfstandig blijven wonen. Grote verpleeghuizen als Reukenrnde en Schuttersveld worden ontmanteld. Ouderen worden groepsgewijs in de wij ken gehuisvest. Schapendonk juicht de ontwikkeling 'wonen, welzijn en zorg' toe. "Want ik schaam me als ik zie hou de oude ren op onze afdelingen gehuisvest zijn. Het is een historische en zie kenhuisachtige omgeving", zei Schapendonk die wel een krachti gere aanpak van de gemeente wenste. De discussie kwam op het thema vereenzaming. De menin gen waren verdeeld of ouderen nu juist vereenzamen in een groot verpleeghuis of in een kleinschali ge woonvorm. De meesten dach ten dat zelfstandig wonende ouderen het snelste vereenzamen en hun huis nauwelijks nog uitko men. Waarbij alleenstaanden en ouderen die niet mobiel zijn de grootste 'risicogroep' vormen. Brandweercommendant Peter Bandsma woont sinds drie jaar in Venray. Hij verbaasde zich erover dat patiënten hier tot het normale straatbeeld behoren. "En ze wor den volledig geaccepteerd. Dat is uniek." Twan van Els wees op de rijke zorgtraditie in Venray. Want buiten de instituten werden ook 150 psychiatrische patiënten opgevangen door gezinnen. Maar de grenzen van de tolerantie zijn bereikt. Vooral in Oostrum dat te hoop loopt tegen de uitbreidin gen van de tbs-kliniek en de Wendel. Extramuralisatie, de uit plaatsing van patënten buiten de muren van de instituten, vraagt niet alleen acceptatie van de omgeving. Andersom hebben psy chiatrische patiënten die heel lang in 'veilige' instituten verble ven er moeite mee om in een gewone leefomgeving hun draai te vinden. Ze voelen zich er vaak ongelukkig, wist Karei Buddemeijer van de GGZ-groep. "Het is daarom belangrijk dat we de wijken vitaal houden", vond Jo van Lieshout. "Met oude ren en jongeren door elkaar Mensen moeten elkaar eerst leren kennen voordat ze elkaar kunnen accepteren." Txinrenoveitie^cicit bij ons verder dar. bet inkleuren met rood, geel ofblcuw Van een tuin een lusthof maken, daar komt meer bij kijken dan het planten van bloemen. Op basis van uw wensenpakket omzoomt Rien van Mierio uw woning met een weelderige natuur, sierbestrating en tuindecoraties. Een aanwinst voor het leven, de meerwaarde van uw bezit nog niet meegerekend! Rien van Mierio geeft uw tuin een eigen signatuur Helmondseweg 111 Deurne Tel.0493

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5