fenray houdt dit jaar geld over •eeld tbs positiever Odapark opent LAT 'Er zijn al aanslagen genoeg' ipening arbeid- en icholingscentrum tooyse Wissel kan vellicht uitbreiden BANANEN WARSTEINER Cliëntenraden niet gerust op nieuwe welzijnswet per kilo O,49 per krat van tof 8," ji Agressieve weggebruiker Lasercentrum Venray 4" EN MAAS Donderdag 11 november 2004 - Pagina 7 pnieuw toename stuwmeer investeringen dat de gemeente v dit jaar 1 miljoen euro r krijgt uitgekeerd van frijk, wordt het boekjaar 14 toch met een positief 0 afgesloten. Zoals het er iar uitziet komt het voor- e exploitatiesaldo uit op I.OOO euro. L op het oog positieve nieuws jft ook een keerzijde. Want lieuw blijft er weer veel werk V plank te blijven liggen. In I3 groeide het stuwmeer van (uitgevoerde investeringen al 7,5 naar 12,3 miljoen euro. titte op veel kritiek vanuit politiek. Samenwerking :ay diende zelfs een motie in [eind dit jaar het stuwmeer veerd moet zijn tot 6 miljoen De motie werd met een 1 raadsmeerderheid aangeno- ■'woo^fn, alleen de PvdA stemde 'ods 2002" en div. doela f Uit voorlopige berekeningen blijkt dat het stuwmeer eind dit jaar 13,4 miljoen euro groot zal zijn. Het uitstel van werk levert voor 2004 een financieel voordeel op van 370.000 euro. De gemeen te verweert zich dat de stagnering vooral wordt veroorzaakt door externe factoren waarop het geen invloed heeft. Hoewel ook de ambtelijke reorganisatie, die in mei zijn beslag kreeg, hier mede debet aan is. In het stuwmeer zitten tal van 'oude' investeringen zoals de renovatie van Dingus, een nieuw jeugdcentrum, investeringen in scholen, wegen, verkeersmaatre gelen, riolering en de verbouwing van het gemeentehuis. Andere onderwerpen die vertraging opliepen zijn de bestemmings plannen, de parkeergarage in De Gouden Leeuw, de gemeentelijke website, automatisering en pro jecten uit het kwaliteitsplan cen trum. De gemeente Venray is de laat ste jaren wel gewend aan een batig saldo. Al valt het voordeel in 2004 een heel stuk lager uit dan in de twee voorgaande jaren. In 2002 en 2003 bedroeg het jaarre sultaat respectievelijk 1,3 en 2 miljoen euro. Halverwege dit jaar leek het gemeentelijk huishoudboekje nog zo'n zes ton tekort te komen. In het tweede halfjaar overtroffen de meevallers de tegenvallers. De gemeente komt twee ton tekort bij de bijstandsuitkeringen en moet een rijksbezuiniging van 240.000 euro incasseren op het minimabeleid. De juridische kos ten voor Dingus lopen op tot 51.000 euro. De projectgroep die het gebiedsgericht werken voor bereidt heeft het budget met 64.000 euro overschreden- De voordelen zijn nog talrijker. Zo kan de risicoreserve van het grondbedrijf 270.000 euro afstaan aan de 'algemene dienst'. Aan bouwleges wordt 100.000 euro meer ontvangen dan begroot. Het onderhoud aan bermen en onver harde wegen kan voor 70.000 euro goedkoper Worden uitge voerd. De bestuurlijke samenwer king binnen de NV Regio Venlo komt trager van de grond waar door ruim 100.000 euro niet besteed wordt. Er is voor 25.000 euro minder kantoorartikelen besteld. Vooruitlopend op de nieuwe huis stijl is de voorraad papier en enve loppen tot een minimum terugge bracht. Vanwege uitstel van investerin gen in computers en apparatuur blijft er in het budget voor servi cecontracten 80.000 euro over. De vacaturestop op het gemeentehuis brengt eveneens financiële voordelen met zich mee. Het budget voor werving, selectie en verhuiskosten toont een overschot van 174.500 euro. Daar staat tegenover dat het per- soneelspotje voor vervanging van langdurig zieken met 118.500 euro overschreden wordt. Tevens zijn enkele baten in de begroting te laag ingeschat. Bij de berekening van de toeristenbelas ting is uitgegaan van 85.000 over nachtingen in Venray. Dit waren er in 2003 al 96.650 waardoor dit jaar 6.750 euro extra binnenkomt. Er blijken in Venray meer hon den en meer kennels te zijn dan de gemeente dacht. In begroting is gerekend op vijf kennels en 2.990 honden. Er blijken nu zeventien kennels en 3.072 hon den te zijn. Het voordeel bedraagt 8.390 euro. De aanpassingen in de begro ting van 2004 hebben eveneens een gunstig effect op de volgende jaren. o"V« e Rooyse Wissel Het nieuwe arbeids- en scholingscentrum van de Rooyse Wissel zal op 7 december officieel (44( worden geopend. In het centrum zijn werkplaatsen voor hout, bouw, metaal/vervoerstechniek, sic'ij Snsumptief en grafische technieken ingericht. Daarnaast zijn er ruimtes voor productiewerk- ^j^iaamheden, ruimtes waar hobbymatig gewerkt kan worden en ruimtes voor onderwijs. [Bii defomst van de eerste patiënten in de Rooyse Wissel in 2000 bleek al snel dat de ruimtes bestemd •ling en werk niet groot genoeg waren. De ruimtes waren te klein om alle patiënten een goede dag- aan te kunnen bieden. Daarom werden er direct plannen gemaakt voor een nieuw en groter pand, voor deze activiteiten. Eind 2003 werd groen licht gegeven voor de bouw. Nu, bijna een jaar later, is :uwe arbeids- en scholingscentrum van de Rooyse Wissel gereed. Het centrum zal op 7 december offi- worden geopend. De opening zal worden verricht door dhr. Martini, sectordirecteur TBS van de Dienst iële Inrichtingen. [Het Ministerie van Justitie heeft ■etbs-klinieken gevraagd om aan Ik geven of zij mogelijkheden (hebben tot uitbreiding. Er bestaat mers nog steeds een lange jachtlijst bestaat voor tbs-patiën- in in Nederland. y)e directie van de Rooyse :l in Oostrum heeft hierop in fl brief aan het ministerie aange ven dat zij eventueel zou kun nen uitbreiden met twintig plaat sen binnen de hekken. Dit zou echter wel betekenen dat er nieuwbouw moet worden gepleegd: er moet dan een nieu we vleugel worden gebouwd op het terrein van de kliniek. Om de instroom en uitstroom van tbs- patiënten gelijke tred te laten houden, zou deze uitbreiding tevens betekenen dat er maximaal zeven behandelplaatsen buiten de kliniek bijkomen. De Rooyse Wissel beschikt op dit moment over 138 behandel plaatsen. 108 patiënten verblijven binnen de kliniek en 30 patiënten verblijven buiten de kliniek, de zogenaamde resocialisatieplaat- sen. Deze patiënten verblijven, in afwachting van een hiervoor bestemde woning, in voor hen gehuurde woningen of bij GGZ- instellingen elders in het land. Op 8 mei 2004 werd er een landelijke open dag georgani seerd door de Dienst Justitiële Inrichtingen. Dit is de dienst daaronder alle gevangenis sen, jeugdinrichtingen en tbs- iünieken vallen. Ook tbs-kliniek de Rooyse Wissel in Oostrum deed mee aan deze open dag en opende haar deuren voor 300 gasten. De Oostrumse kliniek maakte van deze gelegenheid gebruik om de gasten tot twee maal toe een vragenlijst voor te leggen. Joor en na hun bezoek werd hen gevraag wat zij van tbs in *>jn algemeenheid en de Rooyse Wissel in het bijzonder vonden. Het onderzoek geeft jjan dat zij hier al voor hun Kzoek vrij positief over dach- jtn. Na het bezoek stond men hier echter nog weer aanzien lijk positiever tegenover. De gasten kwamen met name uit de regio Venray. De gasten uit deze regio blijken voor het bezoek al vrij positief te staan tegenover de tbs-maatregel. Zo is maar liefst 80% van de bezoekers het helemaal eens met de stelling dat het een goede zaak is dat er naast de gevangenisstraf ook de tbs-maatregel bestaat. Een ruime meerderheid van de bezoe kers vindt dat tbs-patiënten een nieuwe kans verdienen in de maatschappij en ruim 80% is het deels of helemaal eens met de stapsgewijze terugkeer van tbs- patiënten in de maatschappij. En hoewel 80% van de bezoekers zegt het deels of helemaal eens te zijn met de stelling zich veilig te voelen in de omgeving van de kli niek, zegt ruim 55% van diezelfde bezoekers dat ze liever toch niet in de directe omgeving van de kli niek wil wonen. Tot slot zegt meer dan 95% van de bezoekers het deels of helemaal eens te zijn met de stelling dat de Rooyse Wissel een bijdrage levert aan een veilige samenleving. Na een kijkje in de keuken van de tbs-kliniek blijkt dat de mening ten aanzien van de tbs-maatregel nog positiever is. De cijfers geven aan dat men na afloop van het bezoek nog meer overtuigd is van het nut van de maatregel, men positiever is over de geleidelijke terugkeer van tbs-patiënten in de maatschappij, men zich veiliger voelt in de omgeving van de kli niek en dat men meer overtuigd is van de bijdrage die de Rooyse Wissel biedt aan een veilige samenleving. Het onderzoek is voor de kli niek aanleiding om door te gaan in de ingeslagen weg van open heid binnen geslotenheid. Volgend voorjaar zal er daarom in ieder geval weer een open dag worden georganiseerd. De Bleek 30, Venray Tel. 0478-589545 I p 1 TÜesdi m B wfC\ f L Odile Wolfs, gedeputeerde van de Provincie Limburg, heeft afge lopen zaterdag de kunstmanifesta tie LAT, Living Apart Together, in het Odapark geopend. Onder grote belangstelling (ruim 100 gasten) memoreerde Wolfs in haar openingsspeech aan het komende jaar van LAT, maar ook aan de uitwerking ervan. "Odapark is bewust de samenwer king aangegaan met andere instel lingen in de regio en dat juich ik zeer toe. Ook dat met LAT LAB, in de zomer van 2005, jonge regio nale kunstenaars gekoppeld wor den aan internationaal vermaarde kunstenaars onderstreept het bovenregionale karakter van LAT en het Odapark als organisator." Na een introductie van Marijke Cieraad, samen met Theo Lenders conservator van het Odapark, over de totstandkoming van LAT, lichtte Pascalle Mansvelders de eerste tentoonstelling toe: Living. De kunsthistorica ging in op het beroemde begin van de Pop Art van Richard Hamilton wiens werk in schil contrast staat met de poli tiefoto van de container, waarin 2 jaar geleden 58 Chinese illegalen de dood vonden in Dover. Daarna kwam waar het deze avond uitein delijk om ging: het bezichtigen van de tentoonstelling Living. Reacties hierop waren lovend, zeker na uitleg van de gekozen werken. "Prachtig. Hoe krijg je het voor elkaar om zo'n werk tot stand te brengen", zei een enthou siaste Fred Welschen, voorzitter van de stichting Odapark, over het werk van Mally Mallinson. Mallinson was zelf overigens aan wezig tijdens de opening en genoot met volle teugen. "Dit is heel anders dan een opening van een tentoonstelling in Londen, waar ik vooral verblijf. Veel klei ner. maar ook veel persoonlijker." Living is tot 23 januari van dins dag t/m zondag te zien in het Odapark. van 11.00 tot 17.00 uur. De politie Limburg-Noord bindt de strijd aan tegen de agressieve, verkeersgevaarlij ke weggebrui ker. In overleg met Justitie is de REM-lijn in de regio Limburg- Noord per 2 november van start gegaan. In navolging van andere politieregio's in het land werken agenten in Limburg-Noord nu ook in hun vrije tijd aan de verkeers veiligheid. Politiemensen kunnen via een intern telefoonnummer in het korps melding doen van weg- piraten en agressieve weggebrui kers. Die meldingen worden bij het Verkeershandhavingsteam direct verwerkt tot een proces verbaal, waarna de verkeersover- treder al binnen zeer korte tijd de acceptgirokaart in de bus vindt. De REMlijn is bedoeld om het aan tal agressieve verkeersgedragin- gen te verminderen en dus de ver keersveiligheid te bevorderen. De naam van het project is dan ook in die optiek gekozen en staat voor REpressieve Maatregel. VERS BOERDERIJVLEES! Porkland Handel BV Slachtplaats Vleesgroothandel Kijk op onze website: www.porkland.nl 5 Kg Karbonade 3,50 p/kg 5 Kg Schnitzels 3,50 p/kg 5 Kg Verse worst 3,50 p/kg 5 Kg Gehakt 3,50 p/kg 5 Kg Varkenslappen 3,50 p/kg 5 Kg Speklappen 3,50 p/kg 5 Kg Poulet 3,50 p/kg Totaalpakket €122,50 Tel. 077-3983564 U proeft het verschil CDA-Kamerlid Mosterd: "Alleen verantwoorde invoering WMO" De nieuwe Wet Maatschap pelijke Ondersteuning (WMO) werpt zijn schaduw vooruit. De gemeenten worden vanaf 2006 belast met de uitvoering van voorzieningen als de thuiszorg en huishoudelijke hulp voor zieken en ouderen. Het rijk wil omvangrijke delen uit de AWBZ overhevelen naar de gemeenten omdat zij dich terbij de gebruikers staan. Maar het is tevens een verkap te bezuinigingsoperatie. De WMO heeft niet alleen in gemeentenland maar ook bij de uitvoerende organisaties en cliënten veel ophef veroor zaakt. Dat was voor de CDA-afdeling Venray de reden de Tweede- Kamerleden Ine Aasted Madsen en Aart Mosterd, beiden van het CDA, uit te nodigen. Afgelopen maandag brachten zij een bezoek aan verpleeghuis Beukenrode en het Vincent van Gogh Instituut. Ze voerden 's ochtends gesprek ken met de cliëntenraden van de vier grote AWBZ-instellingen in Venray en 's middags volgde een discussie met de zorgmanagers. Tevens werd de laatste stand van zaken rondom de invoering van de WMO uitgewisseld. Aart Mosterd kon de grootste zorgen wegnemen. Want een ruime mee- derheid van de Tweede Kamer heeft vorige week een motie aan genomen. Met ingang van 1 janu ari 2006 wordt alleen de enkel voudige huishoudelijke hulp als taak bij de gemeenten neerge legd. Alle andere onderdelen wor den pas ingevoerd als de tijd er daadwerkelijk rijp voor is, verze kerde Mosterd die evenals Aasted Madsen lid is van de vaste Kamercommissie van VWS. "Wij willen rust creëren", zei Mosterd. "Voordat de overheve ling naar de gemeenten daadwer kelijk plaatsvindt worden er eerst pilots gehouden. Om te kijken of het in de praktijk wel werkt en of het verantwoord is. Zeventig gemeenten hebben zich al gemeld om zo'n pilot uit te voe ren." De CDA'er sluit niet uit dat tij dens deze kabinetsperiode de gehele huishoudelijke hulp op het bordje van de gemeenten terecht komt. "We willen een voorzichti ge start van de WMO die toch een groot draagvlak heeft", vindt Mosterd. "Er wordt veel over gesproken maar er is ook veel ongerustheid.1" Kamerleden heb ben in totaal 366 vragen gesteld over de kademota die in 2005 als WMO zijn beslag krijgt. Mariet Volleberg is lid van de cliëntenraad van Thuiszorg Noord-Limburg. Zij is bevreesd dat de gemeenten straks verschil lend met de WMO omgaan. Een gevolg van de nieuwe wet is ook dat nieuwe particuliere zorgaan bieders op de markt zullen komen. "Het Zorgkantoor moet dan onderhandelen met allerlei instellingen die als paddestoelen uit de grond schieten. Ze zullen goedkope zorg leveren maar wie bewaakt de kwaliteit. Hierop moet toch controle zijn", aldus Volleberg die een lans brak voor de mantelzorgers. "Er wordt steeds meer van hen verlangd. Ze beginnen vaak vrijwillig aan de verzorging van een ziek familielid of kennis. Maar gaandeweg krij gen ze het steeds zwaarder. En niemand die hier op toeziet. Ik zie het dagelijks gebeuren dat de mantelzogers zelf ook omvallen. Dan zitten we in één keer met twee patiënten." Cor van der Zwaan, van de cliëntenraad van het VvGI onder deel van de GGZ-Groep, merkte op dat burgers steeds meer voor zichzelf moeten opkomen. "Dat levert een spanningsveld op voor de zwaksten in de samenleving. Zoals de psychiatrische patiënten. Wie zorgt straks voor ons", vroeg Van der Zwaan zich af. "Patiënten die levenslang afhankelijk zijn van zorg willen ook volwaardige bur gers zijn. Zij worden uit de instel lingen geplaatst maar deze chro nisch zieken moeten wel in de AWBZ kunnen blijven", meent Van der Zwaan die vindt dat de WMO veel commotie veroor zaakt. Dit betreft vooral de kwali teit van de zorg, de wijze van indi- cering en de positie van de cliëntenraden die nog onduidelijk is. "Het moet niet zo zijn dat de mensen met de grootste mond str aks de grootste kans op zorg krij gen." Ook vroeg Van der Zwaan extra aandacht voor de dagactivi teitencentra (DAC's) die eveneens onder de WMO gaan vallen. Mieke Verstraelen, lid van de cliëntenraad Zorggroep Noord- Limburg, constateerde dat een groot deel van de WMO voorlopig in de ijskast is gezet. "Jaren gele den is de WVG met dezelfde argu menten naar de gemeenten gegaan. Het moet dichterbij de bugers en aanvankelijk is iedereen enthousiast. Maar later blijkt dat het geld ook voor andere beleid sterreinen gebruikt wordt", waar schuwde Verstraelen. "Want geld uitgeven aan rolstoelen en derge lijke scoort politiek niet zo goed. Daardoor kan een stille groep de dupe worden. We schieten te ver door. We mogen niet alles overla ten aan een groep goedwillende mensen." De cliëntenraad van De Wendel had tal van vragen over de invoe ring, de rol van de gemeente en de bugetten. Ine Aasted Madsen was niet bevreesd voor de komst van veel nieuwe aanbieders in de zorgsec tor. "Want marktwerking komt de kwaliteit alleen maar ten goede", denkt het Kamerlid. Mosterd vulde aan dat gemeenten een kwaliteitsbeleid moeten voeren. "Maar nieuwe aanbieders moeten wel een kans krijgen." Aart Mosterd ziet de voordelen van de WMO wel in. "Door over heveling naar de gemeenten komen we dichter bij de burgers. Gemeenten zijn beter aanspreek baar dan een overheid die verder weg staat", zei Mosterd die er niet bang voor is dat gemeenten het geld uitgeven aan lantaarnpalen in plaats van het aan zorg te beste den. "Als gemeenten wanpresta ties leveren dan worden ze van zelf tot de orde geroepen. Cliëntenorganisaties zullen bij de raadsleden aan de bel trekken", denkt Mosterd. Hij verzekerde dat de doeluitke ringen van het rijk aanvankelijk geoormerkt blijven zodat de gemeenten de budgetten ook daadwerkelijk aan zorg besteden. "Lokaal moet het eerst goed lopen en pas dan wordt het vrijgelaten." De CDA'er denkt dat, zoals ook bij de WVG het geval is, er inderdaad verschillen tussen de gemeenten zullen komen. Er komt een eigen bijdrage, met een maximaal plafond, dat afhan kelijk wordt van het inkomen. Cliënten die de zorg zelf kunnen betalen zullen dit ook moeten doen, stelde Mosterd die zei dat de indicatiestelling eveneens een taak van de gemeenten wordt. Raadslid Jeanne Hendrix, de ini tiator van de bijeenkomst, is na afloop content. Zij had veel ener gie gestoken in de voorbereiding. "Daardoor waren de cliëntenorga nisaties ook goed voorbereid. Want ik vind het belangrijk dat ze weten waar we over praten. Ze waren met twintig mensen ruim vertegenwoordigd. Er werden goede vragen gesteld en stevige discussies gevoerd over de echte problematiek", stelt Hendrix tevreden vast. Sinds 1999 voor het corrigeren van uw ogen d.m.v. Refractieve Laserchirurgie. - Betrouwbaar en veilig - De behandeling is pijnloos - Lasertechnieken: PRK, LASEK en ZYOPTICS - Ook voor de plus sterktes Het Lasercentrum organiseert regelmatig Informatieavonden over de verschillende mogelijkheden van behandeling. Tijdens deze avonden komen alle aspecten van refractiechirurgie aan bod. Voor nadere informatie kan men terecht in het Laser Centrum Venray, Grotestraat 16 in Venray Telefoon 0478-581382 optometrie Samenwerking tussen Drs. G. Cinque; oogarts en brillen-contactlenzen O. van Meurs; Optometrist. losercentrum Ervaringen van het thuisfront (11) Op 27 augustus is mijn vader vertrokken naar Afghanistan, om precies te zijn naar de hoofdstad van de provincie Baghlan, Pol-e-Khomri, in het noorden van het land. De komende vijf maanden zal ik iedere week vertellen hoe wij deze uitzending -ervaren, zowel pap daar in Afghanistan, al wij hier als gezin (om privacyredenen wordt de naam van de schrijf ster niet vermeld). Het gaat slecht in Nederland. Daar is iedereen het over eens. Na de moord op Theo van Gogh staat heel Nederland weer op zijn kop. Ik kan alleen nog maar mijn hoofd schudden als ik het nieuws lees. Er worden uitwerpselen bij het Marokkaanse consulaat naar bin nen gegooid, Wilders wil mos lims hun burgerrechten ontne men, moskeeën en kerken worden in brand gestoken en op internet barst het van de racisti sche uitspraken. Het racisme strekt zich uit tot in Afghanistan, waar een aantal mensen het nodig vonden racistische uitlatingen te plaatsen. Hierdoor moesten de computers volledig opgeschoond worden, waardoor er zeker een dag geen internet was... De moord op Van Gogh is vre selijk en onrechtvaardig, maar even onrechtvaardig is de uitbars ting van al het geweld. Door steeds alle moslims over één kam te scheren laten we het vuur in mijn ogen alleen nog verder oplaaien. Terwijl het er maar een paar zijn, die lopen te stoken. Waar zijn we nu eigenlijk mee bezig? Moslim kinderen zijn bang om naar school te gaan, bang voor een aanslag... En Nederlandse kin deren zijn evengoed bang, bang voor moslims die overal als de vij and worden bestempeld. Mijn broertje doet liever zijn blauwe jas niet meer aan, omdat hij dan uitgemaakt wordt voor racist. Er bestaan namelijk blauwe jassen waar racistische tekens op zou den staan. Maar blauw is toch gewoon blauw? En kinderen horen hier toch niet mee bezig te zijn? Een kind mag bang zijn in het donker, maar niet voor een aanslag! Overal worden er maatregelen genomen en ook het postverkeer naar Afghanistan blijft niet onge schonden. Zo wordt aanbevolen geen afzender meer op de brieven en pakketjes te vermelden. En alles met afbeeldingen verwijzend naar onze religie moet worden afgeplakt. Dat betekent bijvoor beeld dat het kruis op de mijter van Sinterklaas niet zichtbaar mag zijn. Een medewerker van de ICDP licht toe: 'Het is niet de bedoeling dat aan de buitenzijde van de doos het Sinterklaaspapier met zichtbhre kruizen zit. Als in de doos de ingepakte cadeautjes zitten met een kruis, dan is dit geen probleem. Het kruis is voor de plaatselijke bevolking een hei dens teken.' Dit alles dus in het belang van de veiligheid. Al ligt het probleem volgens de ICDP niet zozeer in Afghanistan, maar wordt er in Utrecht, waar de post verzameld wordt, het zekere voor het onzekere genomen. Pap vertelde verder een aantal rotdagen achter de rug te hebben, na een gebeurtenis in Afghanistan. Zondagavond 7 november is namelijk één van de Mobile Observation Liaison Teams (MOLT's) beschoten. De MOLT's trekken het land in om contact te leggen met de bevol king. Het is de bedoeling dat de teams 's nachts weer terug zijn, door omstandigheden was dit zondag echter niet het geval. De daders probeerden de voertuigen van de MOLT te stoppen, daarbij werden twee schoten gelost. Gelukkig raakte niemand gewond. Pap vertelde dat de remmen van één van de auto's kapot waren en ook was er schade aan één van de banden. Vermoed wordt dat het gaat om een toeval lige roofoverval, dus geen aanslag op de militairen, laten we dat dan maar hopen. Er zijn al aanslagen genoeg... Je dochter

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7