Jsbaan komt eindelijk Dp de Grote Markt ertha Olde Daalhuis al 5 jaar verkeersbrigadier BEHANGWERK IKL aan de slag in buitengebied Levendige discussies over Venrays toekomst oint id van n ged. zwen iW www.passiflorahoveniers.nl salarisf GERTJAN REIJNDERS 06 20 43 99 57 St. Maarten in Landweert Plataanstraat 12 Venray tel.582635 04 - Pa; EL EN MAAS Donderdag 11 november 2004 - Pagina 5 ,n 10 december 2004 tot 2 januari 2005 'mg°metëca ia jarenlange speculaties 1 fnjkan «-de komst van een ijsbaan i de Grote Markt is het dit ..iijso r dan eindelijk zover: pj nray krijgt van 10 december en met 2 januari zijn eigen jnterfestival. Na maandenlange voorbereidin- en een intensieve sponsor ing, heeft de stichting nterfestival Venray het fantasti- evenement in het centrum jtief rond. Rond de kerstpé- komt op de Grote Markt een van 13 bij 25 meter te lig- samen met een thematisch pjklede horecatent, een v°schuu? ichtig terras, schaatsverhuur en C mg traditionele kerststal. Tevens ;h« ,rdt het plein verfraaid met l iike sfeerverlichting, een kleine Se- rstmarkt, vele kerstbomen en fenoliebollenkraam. Met een pro- h- imma van diverse activiteiten, mérSlcciale thema-avonden, schaats- ït, De lumi shows, acties van winkeliers en horeca, optredens van diverse muziekgezelschappen en activi teiten voor jong én oud wordt het Winterfestival Venray een groots festijn. "Vanaf vrijdag 10 decem ber zal het Winterfestival bol staan van de activiteiten, met onder meer een feestelijke ope ningsavond, een schaatsshow ver zorgd door professionele kunst schaatsers, animatie voor de kinderen maar ook leuke thema bals voor volwassenen", schetst Luc Thomassen namens de stich ting Winterfestival Venray. "Tevens komt er een ijshockey- competitie waarvoor vrienden teams vanaf 15 jaar zich in kun nen schrijven. Dit toernooi loopt als een rode draad door het Winterfestival en vindt zijn climax op de sluitingsdag zondag 2 janu ari." "Ook aan de kinderen is gedacht", aldus Barto Hulleman, mede-initiatiefnemer van het Winterfestival, "de eerste week van het Winterfestival geven we de Venrayse basisscholen de mogelijkheid zich in te schrijven voor het 'Schoolschaatsen'; een leuke activiteit waarbij de school kinderen alvast een voorproefje kunnen nemen op de ijspret in de kerstvakantie." "Tevens zullen er diverse themamiddagen zijn voor de kinderen in de vakantie. Zo zal naast de kerstman ook kinder vriend Diddl aanwezig zijn op dinsdagmiddag 21 december op de Human Insurance Group Ijsbaan. De grote klapper wordt de verkiezing van IJsprinses en de Winterprins onder de kids; een themamiddag waar verklede kin deren gratis het ijs op kunnen en kans maken op deze grandioze titels", vult Barto Hulleman aan. De organisatie van het Winterfestival heeft nogal wat voeten in aarde. Naast alle organi satorische elementen zoals de planning, logistiek, de aankleding en de activiteiten is ook de spon sorwerving een omvangrijke klus. "Een evenement zoals het Winterfestival met een mooie schaatsbaan in een prachtige entourage is een behoorlijke investering. De financiële bijdrage van de talrijke sponsoren zijn een prachtige impuls voor de realisa tie van een grandioos evene ment", aldus Luc Thomassen. "Naast de sponsoring van de ondernemers is ook de participa tie van de Gemeente Venray een goede steun geweest, evenals de deelname van Harmonie Euterpe, MMSK St. Petrus Banden en de gezamenlijke horecaondernemers van de Grote Markt in het gehele project." Barto Hulleman vervolgt: "De reacties van iedereen op het initiatief en de gehele opzet van het Winterfestival zijn geweldig! De komst van een ijsbaan in Venray is reeds enkele jaren een veelvuldig besproken onderwerp. Iedereen is het erover eens dat een dergelijk evenement met een verwacht bezoekersaantal van rond de 20.000 een 'must' is voor Venray. Een sfeervolle winteram- biance is iets wat het centrum van Venray in de periode rond de kerst echt nodig heeft. Een impressie en een voorlopig pro gramma zijn reeds zichtbaar op www.winterfestival.nl. Overigens zijn suggesties betreffende het Winterfestival altijd welkom; deze kunnen gemaild worden naar info@winterfestival.nl." De komende feestdagen staat de Grote Markt in het teken van het Winterfestival Venray 2004; de organisatoren hebben de schaat sen in ieder geval al uit het vet gehaald -1 £=4 'Wat is dat nou?' roept ze uit, als ze dinsdagmiddag ineens de hele groep 8 van I Basisschool de Bongerd moet helpen de Leunseweg over te steken. 'De school ligt toch zeker aan de kant waar de kin deren nu staan en niet aan de overzijde'. Bertha Olde Daalhuis is helemaal overdon derd als ze hoort dat de hele klas haar komt ophalen. Ze willen haar een feestelijke middag op school aanbieden omdat zij al 25 jaar onafge broken als verkeersbrigadier actief is. Verkeersbrigadiers, vroeger heter bekend als klaar-over, hel pen elke schooldag kinderen vei lig de weg over te steken op druk ke punten in de nabijheid van de school. Het stopteken van een verkeersbrigadier dient door ver keersdeelnemers altijd opgevolgd te worden. In de meeste plaatsen is een chronisch gebrek van vrij willigers om deze taak op zich te nemen en moeten de kinderen veelal op eigen houtje zich een weg banen door het drukke en snelle verkeer. Daarom is het een grote bijzonderheid al iemand de taak van klaar-over 25 jaar vol houdt. "Ik dacht dat dat pas in maart zou zijn, dus ik was hier helemaal niet op bedacht", vertelt ze, volledig overdonderd. Ze is zichtbaar overdonderd door alle belangstelling en de overweldi genden reacties. Wethouder Jan Driessen noemde haar in zijn rede dan ook een boegbeeld van bur gerbetrokkenheid bij verkeersvei ligheid voor de jeugd. En 25 jaar is dan ook een hele tijd. Het was overigens de tweede keer binnen korte tijd dat de wethouder een bloemetje met aandenken aan Olde Daalhuis mocht uitreiken. Nog maar heel kort geleden deed hij dit ook al toen zij gehuldigd werd vanwege 12,5 jaar lidmaat schap en werkzaamheden voor De Hazekeutel. Mart van Gessel, directeur "Van basisschool De Bongerd: "25 jaar brigadieren voor de Bongerd is een ontzet tend bijzondere prestatie. Verkeersbrigadiers zijn nodig om de veiligheid bij het oversteken door de kinderen te waarborgen. De mentaliteit in het verkeer is in al die jaren veranderd, evenals de toename van de verkeersdrukte. Deze 25 jaar van "Bertha Olde Daalhuis zijn een bijzondere vorm van aktief burgerschap. Geweldig!" Sjaak van Meijel van de Medezeggenschapsraad haalt vervolgens aan hoe moeilijk het is om tegenwoordig vrijwilligers werk op zich te nemen. Laat staan om dit 25 jaar vol te houden. Bertha Olde Daalhuis vertelt: "Ik wist wel dat het bijna vijfen twintig jaar was, maar ik was hele maal in de veronderstelling dat dit pas in maart zou zijn. Ze hebben het wel allemaal stil gehouden, want ik wist hier dus echt niets van. Ook mijn man Hennie heeft er niets over vertelt terwijl nu blijkt dat hij wel van alles op de hoogte was. Ik ben begonnen met brigadieren toen mij dochter 5 jaar was, ze is nu 29. Het heette hier toendertijd nog Franciscusschool. De kinderen moesten telkens de drukke Leunseweg oversteken en ik werd toen gevraagd om te helpen bri gadieren. Nadat mijn kinderen hier van school af waren ben ik dit gewoon blijven doen. Eenmaal per week, en ook als er voor iemand moet worden ingevallen sta ik daar. Al die jaren heb ik ook nog nooit ook maar een moment gedacht om ermee te stoppen. Ik ga er dan ook gewoon mee door hoor, of ik moet ooit in een rol stoel terecht komen! Al die jaren zijn de kinderen veilig aan de overzijde gekomen. Er is nog nooit een automobilist of fietser doorgereden terwijl ik met mijn spiegelei op de weg stond. Wel is de mentaliteit aan het veranderen. Ook is het veel drukker gewor den." "Ach", lacht ze, "je wordt NIEUW IN DE REGIO: Bent u op zoek naar gespecialiseerde salarisadministrateurs waarbij u niet voor aandacht hoeft te vechten? De C v Maeftenstr. 13d 5864 BA Meerlo - Postbus 6159, 5960 AD Horst Ï0478-69O326, F 0478-690346 I www.salarispolnt.nl E info@salarispoint.nl .dan is Salarispoint hét punt voor u als werkgever dat u kan ondersteunen bij: - de verwerking van uw salaris- en personeelsadministraties - ziekteverzuirrTen arbo arbeidsvoorwaarden - loonkostensubsidies - overig periodiek advies Salarispoint heeft kennis opgedaan binnen vele sectoren. U als ondernemer bent bij ons geen nummer en bepaalt hoever onze service reikt. Heeft u vragen? Neem dan eens contact op met Roger Heesen of Pascal Smits voor een vrijblijvend advies. VOOR BETAALBAAR MAATWERK IN SALARISEXPERTISE I HOVENIERS wel eens voor de gek gehouden als je dat spiegelei omhoog houdt, maar ik ken ze wel, meestal zijn het van die opgeschoten jongens die zelf hier op school gezeten heb en die ik zelf jarenlang heb geholpen met oversteken. Maar ze stoppen allemaal!" Op school wordt zij getrakteerd op muziek en dans van de leerlin gen, en natuurlijk de bijbehoren de toespraken en andere lofuitin gen. Rijkelijk wordt zij overladen met bloemen en kadootjes van gemeente, politie, school, mede zeggenschapsraad, ouders en leer lingen. Haar echtgenoot Hennie wijkt geen moment van haar zijde en geniet van alle belangstelling die zijn vrouw deze middag krijgt. "Deze middag heeft zij dik ver diend. Ik heb er nooit moeite mee gehad dat zij ging brigadieren, integendeel zelfs. Ik vindt het zeer zeker een hele prestatie om zoiets 25 jaar lang te blijven doen. Misschien dat dit een stimulans is voor andere ouders om ook zo'n taak op zich te nemen, want er is altijd een tekort aan verkeersbri gadiers terwijl zij toch heel erg nodig zijn." St. Maarten wordt op donder dag 11 november (vandaag) gevierd in Landweert. De optocht trekt vanaf 18.30 uur onder aan voering van St. Maarten te paard door de wijk Landweert en ein digt bij wijkgebouw 't Stekske. Het verhaal van St. Maarten wordt daar opgevoerd waar het vuur zal worden ontstoken. De route is als volgt: start bij school de Kruudwis, Konings kaars, Kroonkruid, Melisse, Marjolein, Lisdodde, Wasbloem, Walstro, Wijnruit, Penningkruid, Pinksterbloem, wijkcentrum 't Stekske einde en afsluiting bij wijkgebouw 't Stekske. Honderd belangstellenden bij geslaagde eerste themabijeenkomst Thema: Venray dorp én stad. Locatie: foyer schouw burg. Presentatie: Han van der Meer. Bezoekers: 100. Forum aan tafel: Piet Lucassen (gemeentesecretaris), Martinet Roling (statenlid), Jan Schrijen (burgemeester Venlo), Jos Waals (burgemees ter) en Theo Zegers (dorps raadvoorzitter Merselo en vice-voorzitter dorpsraden- overleg). De futuristische voorstelling van een theatergroep op het Schouwburgplein betekende de aftrap van de 'maand van de toekomst'. In de schouw burgfoyer vond maandag avond de eerste van de zes the mabijeenkomsten plaats. Honderd bezoekers kwamen op de discussieavond af. De eerste bijeenkomst was zon der meer geslaagd. Er werd leven dig gediscussieerd met soms ver rassende invalshoeken. Gijs Frencken, woordvoerder van de denktank, toonde zich na afloop dan ook tevreden. "Het was heel leuk om te doen. Ik vond het een boeiende bijeenkomst met veel inbreng waarmee we aan de slag kunnen. Er kan zo een veel beter fundament gelegd worden onder onze toekomstvisie." De gemeente Venray ontwik kelt momenteel een strategische visie voor de middellange termijn. In zes thema-avonden hoopt de gemeentelijke denktank, die het voorbereidende werk verrichtte, de mening van de burgers te horen over hoe Venray er in 2015 moet uitzien. Onder de honderd aanwezigen waren wel opvallend veel ambte naren, politici en leden van dorps- en wijkraden. Naast veel bekende gezichten warén en ook 'onbe kende' burgers en nieuwe inwo ners van Venray die hun zegje deden. Opvallend was dat vooral ouderen de foyer vulden, jonge ren waren er nauwelijks te bespeuren. Het centrale thema was 'Venray dorp én stad'. Minpunt was dat er te weinig wisselwerking was tus sen de zaal en de vijf forumleden. Zij zaten op het podium aan tafel in een aangeklede vijftigerjaren woonkamer. Het was meer het verkondigen van meningen dan echt met elkaar in discussie te gaan. Burgemeester Waals zei dat de zes bijeenkomsten voor iedereen bedoeld zijn die maar iets met Venray te maken heeft. "Of u woont hier, of u heeft een bedrijf in Venray of uw geliefde schoon moeder woont toevallig hier. En ook als u de pest aan Venray heeft, wat ik mij ook nog kan voorstellen, hoop ik dat u mee denkt over 2015." De bijeenkomst viel in drie onderdelen uiteen. Waar staat Venray nu, wat zijn de ontwikke lingen en trends en hoe ziet Venray er over tien jaar uit. Een man, die 25 jaar hier woont, vindt dat Venray zich niet op Venlo moet richten. "Want ik ben in al die tijd nog nooit in Venlo gaan winkelen. Achttien kilometer naar het zuiden versta je de mensen niet meer. Venray is veel meer op Brabant georiën teerd dan op Limburg." Een ander vulde aan: "Venray is te weinig extravert. We laten te weinig zien wat we in huis heb ben. Er is een gebrek aan trots." Die mening werd door enkelen gedeeld. "Venray is vrij onbekend. Totdat jaren geleden een pop band uit Den Haag zich Hallo Venray noemde." Een ondernemer wees op de vele jongende en groeiende bedrijven die zich in Venray gevestigd hebben. "Het zijn heel leuke bedrijven die het ontzet tend goed doen. Vooral op het gebied van telecom en iet." Een oudere man vertelde dat hij na omzwervingen langs steden als Rotterdam, Emmen en Zutphen nu al dertig jaar in Venray woont. "Ik vind het een plezierige gemeente. Venray is echt niet ouderwets of dorps. Er zijn natuurlijk wel een fricties. Het grote nadeel is dat er te weinig voor de jeugd te doen is." Dat de gemeente niet aantrek kelijk is voor jongeren kwam regelmatig ter sprake. Zo zitten er ook geen jongeren in de denktank en de kritiek luidt dat er te weinig naar hen geluisterd wordt. Ook de burgemeesters Waals en Schrijen (zie elders op deze pagi na) gaven er hun visie over. Martinet Roling vertelde dat in 2035 het aantal ouderen in de provincie Limburg verdubbeld is. De verhouding werkenden tot senioren is dan één tot twee. Volgens het D66-statenlid biedt dit ook kansen. "Want er is veel ruimte in de regio. Er moeten meer banen komen in de groene sector, toerisme en senioreneco nomie. Hierin zit meer potentie dan in de agrarische sector." De toenemende invloed van iet was een van de trends die de denktank bespeurde. Theo Zegers waarschuwde voor de keerzijde. Hij vroeg zich af of mensen die veel achter hun computer zitteen niet geholpen moeten worden in plaats van degenen die niet met een pc overweg kunnen. "Het gevaar is individualisering", meent Zegers. "De sociale samenhang gaat verloren als de mensen nog meer thuis zitten. Achter het beeldscherm scheppen ze hun eigen virtuele wereld." Een inwoonster merkte op dat de gemeente teveel bezig is met problemen en allerlei negatieve FordFiesta FU '-'RA ^v.aCj&eeCC- €13.995,- Nu met €2.005,- voordeel V bij de Ford dealer. ABS en 6 airbags Airconditioning 16" 7-spaaks lichtmetalen velgen Radio/CD-speler Elektrisch bedienbare voorportier ramen en nog enorm veel meer. Van Haren Autobedrijven Venray/Boxmeer De stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen in Limburg, IKL knot komen de week 70 knotwilgen aan de Laagheidseweg in Venray en 30 wilgen nabij de kasteelruï ne in Geysteren. Het werk vloeit voort uit de jaarpro gramma's 2004 van IKL voor de buitengebieden van Venray en Meerlo-Wanssum. De knotwilg is een duidelijk voorbeeld van een natuurlijk ele ment in wiens groeiproces de mens regelmatig ingrijpt. Door het van tijd tot tijd afzagen van alle takken op enkele meter boven de grond ontstaan aan het einde van de stam grote knoesten, waaruit weer nieuwe takken groeien. Door rottingsprocessen in de knoest ontstaan snel holle ruimten in de knotwilg. In het verleden gebeurde dat knotten vooral voor de houtoogst. De twij gen en takken werden geoogst, waarna ze verwerkt werden in allerlei vlechtwerk als manden en beschoeiingen. Tegenwoordig hebben knotwilgen vooral een landschappelijke en ecologische functies. Een landschap met knot wilgen verhoogt de belevings waarde in een gebied. Maar ze oefenen ook een aantrekkings kracht uit op planten en dieren. Vooral op de oudere knoesten vinden nogal wat planten een groeiplaats, waaronder bijzondere mossen en varens. De holle ruim ten in de knoesten bieden nestge legenheid aan diverse roofvogels waaronder soorten als torenvalk, ransuil en steenuil. Ook vleermui zen en marterachtigen vertoeven graag in een oudere knotwilg. De knotwilgen die nu worden onderhouden, zijn nog relatief jong. Wanneer het knotwerk lan gere tijd achterwege blijft, bestaat het gevaar dat de bomen omwaai en of uitscheuren. Regelmatig onderhoud is dan ook noodzake lijk voor het behoud van deze markante bomen. Na zo'n zes groeiseizoenen kan een boom dan weer opnieuw worden geknot. Op de knoesten van de wilgen staat nu een stevige en dichte pruik. Deze wordt opnieuw gekapt. Uit het takhout worden staken^ gezaagd die kunnen wor den gebruikt om elders nieuwe knotwilgen te poten. Wanneer een wilgenstaak op nattere gron- aspecten. Zij brak een lans voor een positievere aanpak. "Er gaat zoveel energie zitten in het oplos sen van problemen. Daardoor blijft Venray hangen in zijn voor uitgang. Terwijl we veel meer naar de positieve punten moeten kijken en die ook stimuleren. Door positiever naar buiten te tre- den trek je andere mensen mee om er samen enthousiast de schouders onder te zetten." Een moeder vertelde dat ze vier jaar geleden met haar gezin was 1 teruggekeerd naar haar oude 1 woonplaats. "We zijn vooral naar 1 Venray verhuisd vanwege de voorzieningen en het gevoel van veiligheid. Maar na vier jaar is het veiligheidsgevoel enorm afgeno men. Vernielde bushokjes, inge tikte autoruiten en samenscholen de jongeren maken het er onveiliger op." Een voormalige Utrechtse wenste meer levendigheid in 1 Venray. "In Utrecht heb je gezelli ge terrassen langs de grachten en er zijn leuke dingen te doen. Hier lijkt het wel of iedereen in zijn 1 achtertuin zit op een zomerse zondagmiddag. Terwijl er op de pleinen toch ook leuke terassen zijn maar die zijn dan vaak dicht." Een oudere inwoner wist te ver- tellen dat burgemeester Schols in 1971 voorspelde dat Venray zou groeien naar een middelgrote stad van 60.000 inwoners. "Het is goed dat dit niet gebeurd is. Want hoe groter hoe anoniemer. We moe ten gewoon een dorp blijven. Dat is de charme van Venray." Enkele bezoekers wezen op de rijke historie en cultuur van Venray. Zoals de beeldenschatten in de Grote Kerk, de schouwburg, het theehuis in het Odapark en het rijke muziekleven. Twan van Els vertelde dat er 45 orkesten zijn in alle soorten en maten en 25 zangkoren. Hij hield opnieuw een pleidooi voor behoud van het parktheater op St. Anna. Theo Zegers ziet in de toe komst de Venrayse wijken verder verstedelijken en dorpen als 1 Leunen en Oostrum aan Venray vastgroeien. Martinet Roling woont nu dertig jaar in Venray. "In het begin zei ik altijd 'ik ga naar het dorp' En nu is het 'ik ga naar het centrum' als ik bood schappen ga doen. Venray is ver anderd. Maar het moet zijn dorpse eigenheid blijven koesteren. In het centrum zouden wel meer evenementen moeten komen om meer mensen te trekken." 1 den stevig in de grond wordt gestoken, vormt de staak worte luitlopers gaat vormen in de grond en dat boven de grond tak ken uitschieten. Op deze wijze groeit uit de staak een nieuwe boom die daarna weer kan wor den geknot. De laatste jaren heeft een groot aantal particuliere eige naren gebruik gemaakt van wil- genstaken, die door IKL gratis ter beschikking worden gesteld. Ook scholen en jeugdverenigingen die de staken kunnen gebruiken voor het maken van een hut van wil gentenen, kunnen hiervoor con tact opnemen met IKL-opzichter Paul Hendriks (06-22486643). De stichting IKL zet zich in heel Limburg in voor het behoud en de versterking van de karakteristieke variatie in het landschap. Dit gebeurt onder meer door het her stel en de aanleg van landschaps elementen als houtsingels, bosjes, knotbomen. boomgaarden poelen en heggen. IKL werkt uitsluitend aan elementen die eigendom zijn van particulieren. De werkzaam heden door IKL gescheiden altijd op vrijwillige basis.Voor meer informatie: tel. (04750) 386430 of ikl@ikl-limburg.nl

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5