Te weinig trots en te onbekend" I3£J Venray regelt handhaving Bt Hondenuitlaatstroken verdwijnen Werkbezoeken college s Senieten op het platteland Bezuiniging bibliotheek voorlopig van tafel ibied es Raedts Rioolservice NIEUW: M ENSWEAR 1M giUS Stones man woman >4 - PagiEN MAAS Donderdag 11 november 2004 - Pagina 3 an! iamhei jemeesters Schrijen en Waals filosoferen over toekomst Venray ;uwen en tictank teren. itingen; •port )108 burgemeester van Venlo de Venray in zijn beschou- 'typisch Noord-Limburgs', reinig trots en te onbekend", Schrijen. "Dat komt door de Ie zandgronden. Het is van irong een dunbevolkt en sch gebied. Maar we verge- I we veel hebben. Venray is nirale kern met bovenregio- foorzieningen. Er is een aan- •lijk leef- en woonklimaat er is nog ruimte. Dit is fan- ch voor jonge gezinnen. In zijn drie dingen die ik weet over Venray in stelt Jan Schrijen maan- jjdens de discussieavond de toekomstvisie. flo-Wanssum hoort dan Izijn dorpen bij Venray. een gekozen burgemees- n Venray telt de revenuen Floriode in 2012." tegenstelling tot Zuid-Limburg dat helemaal verstedelijkt is. Het is er hartstikke druk." Schrijen kenmerkt de Venrayse inwoners als 'harde werkers' die wat behoudend zijn. "Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg." Burgemeester Waals denkt dat Venray in 2015 vijftig hectare aan nieuwe bedrijventerreinen heeft. De agribusiness zal met 20 pro cent krimpen terwijl er meer glas tuinbouw zal zijn en natuurgebie den breiden uit met 50 procent, zei Waals die een bevolkingsom vang van 47.500 inwoners voor spelt. Venray heeft nu ruim 39.000 inwoners. Waals hecht veel waarde aan regionale samenwerking. Venray maakt niet voor niets deel uit van de Regio Venlo. "Als het regent in Venlo dan drupt het in Venray", denkt hij. "Als solitaire gemeen schap hebben we geen bestaans recht. We zijn ook teveel naar bin nen gekeerd. We moeten ons veel meer focussen op de regio." Waals sprak opnieuw zijn zor gen uit over de ontwikkelingen in de dorpen. Door de afnemende invloed van de kerk is de sociale structuur verdampt. "En daarvoor komt niets in de plaats." Hij weet dat er momenteel 4.000 illegale Oost-Europeanen, vooral Polen, binnen de gemeentegrenzen werkzaam zijn. "Er is hier een grote groei aan werkgelegenheid die we met eigen mensen niet kunnen invullen. Het werkloos heidspercentage is laag met 5 tot 6 procent. Dit kan dalen tot 3 of 4 procent maar er blijft altijd een groep over die niet aan het arbeidsproces kan deelnemen." Volgens Waals zorgt de komst van de illegale werknemers voor sociale onrust. Ze werken hier wel maar ze wonen hier niet. Toch zijn ze onmisbaar, denkt Waals. "Want zij houden de Venrayse economie overeind. Zonder Polen komen er geen asperges meer van het land. En zijn er geen schoonmakers of piek pack-medewerkers meer te vin den." Schrijen vindt dat Venray vooral moet inzetten op nieuwe werkge legenheid. Want de zorg, land bouw en industrie overheersen. "Venray moet nog wat extra sla gen maken. Het moet continu blij ven vernieuwen." Waals meent dat de gemeente onvoldoende inspeelt op de wen sen van de jeugd. "We doen eigen lijk niets en spreken opa en oma taal. Terwijl de normen en waar den van hun subculturen heel anders zijn. Het bindend vermo gen ontbreekt zodat de jongeren uit Venray wegtrekken. We moe^ ten zorgen voor een dynamischer leefklimaat en hogere en middel bare opleidingen hiernaar toe halen. Het is daarom een ramp dat alle agrarische opleidingen uit Horst verdwenen zijn. Ze gaan nu naar Wageningen." Dat jongeren wegtrekken naar de grote steden is volgens Schrijen geen typisch Venrays probleem. "Het is typerend voor deze regio dat jongeren als ze achttien zijn vertrekken. Ook wij als Venlo en Tegelen kunnen de jeugd te wei nig bieden. Wij hebben geen uni versiteit, hogescholen of voldoen de kunst en cultuur. We hebben niet de trends waarmee jongeren zich kunnen identificeren. We zijn te klein voor tafellaken en te groot voor servet. Maar als ze 35 zijn dan komen ze toch weer graag terug. We moeten daarom aan trekkelijk blijven voor afgestu deerden van 25 jaar en ouder." ■uwe zorgboerderij De Haam in Veulen speciaal voor ouderen akelaai Jerlijk genieten van de |iur met een prachtig wijds ïcht en tegelijkertijd ver- pen op een boerderij in (rijf waar de scharrelkip- I (met een vrije uitloop ff bulten), labradors, lang- teckels en schapen lopen. Utopie voor de Joren in onze samenle- i? Vanaf januari 2005 niet ft want dan gaat zorgboer- I De Haam aan de Lorbaan len van start. De samen- g tussen deze zorgboer- voor senioren en flszorg Noord-Limburg jkt het voor ouderen op S unieke manier mogelijk invulling te geven aan de "erde dagverzorging. xderij De haam is een tief van de broers David en n en hun echtgenotes en Annerie. Twee jaar gele erd het plan opgevat om fe wegen te zoeken voor :mengd agrarisch bedrijf, ges in de agrarische sec- jrden steeds minder en als 'r kom je steeds meer onder te staan. Dat was voor ons iding om iets anders te ver- Via een project van de zjjn we uiteindelijk uitgeko- bij een zorgboerderij voor :n: Dat sprak ons heel erg tooral ook omdat Gerdy en ie altijd in de zorg hebben L*" legt Sef Janssen uit. Het teen zorgboerderij voor ^landelijk) .gehandicapten is al 'Ser bekend in de regio. Een '^boerderij voor ouderen is in ze contreien betrekkelijk tuW' Toch hebben beide fami- Janssen bewust hiervoor ^zen. Annerie: "Voor Gerdy 'ik was het meteen duidelijk dat ticts voor de ouderen in onze ®cnleving wilden doen. Omdat a'|ebei uit de. zorg komen, aiI dit fantastisch op elkaar aan. nze zorgboerderij biedt weer d nieuwe mogelijkheden voor Verzorging van ouderen, toiten hebben voortaan de keus Verzorging in.een verzor- >huis of bij ons op de zorg- r lerij." pavld is de bedenker van de De haam. "Die is afgeleid 1 de haam van een trekpaard. Een ovaal houten raamwerk dat over de hals van het paard kan worden geschoven en de druk bij het trekken over de borst ver deelt. De haam heeft voor ons symbolisch gezien de taak om de druk te verdelen en dat familie en cliënten daardoor meer kracht krijgen. Vandaar ook ons motto zorg(t) voor kracht. De naam heeft bovendien betrekking op onze woonplaats Veulen." BRUG Trots laten Annerie en Gerdy hun boerderij zien. Twee teckels begeleiden ons op de rondleiding. De kippen op stal, de hondenken nel, de ruwbouw van de zorg boerderij staat inmiddels. De wer kers zijn druk in de weer om alles af te krijgen, want op 11 decem ber is er een open dag waarop iedereen kennis kan maken met De haam. In de zorgboerderij in aanbouw gaat het aan niets ont breken. Alle facilitaire voorzienin gen zijn voorhanden, er komt een gezellige leefruimte, een open keuken met twee blokken, een heerlijke-overdekte veranda en naar alle zijden is het uitzicht heerlijk. Er gaan allerlei activitei ten worden aangeboden die betrekking hebben op het buiten leven. Zo kunnen de ouderen meehelpen in de hondenkennel en bij het eieren rapen, de aanleg en onderhoud van een pluktuin en het verzorgen van de hobby- dieren. Gerdy: "Het allerbelang rijkste is echter dat de ouderen kunnen genieten van de uurtjes dat ze hier zijn. En we zo een steentje kunnen bijdragen om de kwaliteit van het leven van oude ren te verhogen. Ze kunnen hier rondlopen tussen de dieren, er zijn hier altijd kinderen en ze kun nen, op vrijwillige basis, hier wer ken in de moes- of bloementuin. Dat spreekt veel ouderen van vroeger uit toch enorm aan. Het is heel herkenbaar voor de oude ren." "En natuurlijk meehelpen bij het bereiden van de warme maal tijd", vult Annerie aan, "Want samen eten is voor veel ouderen toch een van de voornaamste bezigheden op een dag." David Janssen wil wel meteen op voor hand een eventueel misverstand uit de weg helpen. "De ouderen moeten hier niks, alles is op vrij willige basis. De mensen moeten dus absoluut niet denken, dat het voor ons goedkope arbeidskrach ten zijn. De zorgboerderij kun je zien als een brug tussen de thuis situatie en de opname in een ver zorgingshuis. Door hier een of meerdere dagen per week te ver toeven, hopen we te kunnen voorkomen, of in ieder geval zo lang mogelijk uit te stellen, dat ouderen definitief naar een ver zorgingshuis moeten. Bovendien kunnen we de thuissituatie ontlas ten, zodat de mensen die de zorg voor ouderen op zich hebben genomen er ook een keertje tus senuit kunnen." KWALITEIT Twee jaar lang zijn beide fami lies bezig met de voorbereidin gen. Vooral Gerdy en Annerie, die de zorgboerderij samen gaan run nen, kunnen bijna niet wachten om begin januari aan de slag te gaan. Medio dit jaar kwamen de plannen in een stroomversnelling na een eerste gesprek met Thuiszorg Noord-Limburg. Die instelling was meteen razend enthousiast, zegt Wiel Ploegman, bestuurder van Thuiszorg Noord- Limburg. "Er is beslist behoefte aan een zorgboerderij voor oude ren. Met de enorm sterke vergrij zing in deze regio, zeker afgezet tegen het landelijke beeld, stimu leren we alle initiatieven om ouderen te helpen. Te prikkelen om zo lang mogelijk zelfstandig te kunnen functioneren. We willen de ouderen een zo compleet mogelijk zorgaanbod kunnen aan bieden. De zorgboerderij kan hierin een belangrijke aanvulling zijn." Uiteraard dient de zorgboer derij te voldoen aan kwaliteitsei sen die in de zorg worden gesteld. Zo heeft het Steunpunt Landbouw Zorg een kwaliteitssys teem ontwikkeld dat als een soort keurmerk gehanteerd gaat wor den. Ploegman: "Daarnaast is er een indicatie van het RIO (Regionaal Indicatie Orgaan, red.) nodig om de ouderen te kunnen plaatsen. De deelname aan de dag verzorging kost dan niets. Datzelfde geldt voor het vervoer naar de dagverzorging. Ook die kan bij een RIO-indicatie worden vergoed." Gerdy en Annerie popelen om de eerste ouderen te kunnen ont vangen. Maximaal vijftien oude ren kunnen dagelijks gebruik maken van de dagverzorging. Een van de doelstellingen van De haam is om de eenzaamheid bij ouderen eruit te halen. Gerdy: "Door reactivering, door hier actief bezig te zijn, willen we sti muleren dat de mensen weer opbloeien." "Het is allemaal zo spannend. Nu het allemaal echt gaat gebeuren, kunnen we nau welijks nog wachten. Twee jaar lang hebben we het idee uitge werkt. Nu wordt het eindelijk realiteit", .aldus een stralende Annerie. De dagverzorging op zorgboer derij De haam start op 3 januari 2005. Op 11 december is er een open dag en de opening van de zorgboerderij door wethouder Mathieu Emonts van Venray. Dagverzorging is mogelijk op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 9.45 uur tot 15.45 uur. Voor een indicatie voor de functie Ondersteunende begeleiding kunt u contact opnemen met het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) Noord-Limburg, telefoon 0900- 2025180. Voor meer informatie kunt u terecht bij Annerie en Gerdy Janssen, telefoon (0478)515292, of via email dehaam@hetnet .nl De korting van 20.000 euro op de subsidie van de biblio theek gaat voorlopig niet door. De gemeenteraad wil eerst weten wat de consequen ties zijn als de bibliotheek voor het tweede jaar op rij 20.000 euro moet inleveren. Bij de bezuinigingsoperatie van vorig jaar wilde het college 40.000 euro korten op de subsi die. De raad halveerde toen dit bedrag tot 20.000 euro. Dit jaar zetten B en W de resterende 20.000 euro opnieuw op de bezuinigingsrol. Directeur Arnaud Bruijns heeft zich in de afgelopen periode sterk gemaakt om de nieuwe bezuiniging te voorko men. De bibliotheek heeft de laat ste jaren de tarieven al fors ver hoogd. Daarnaast staan er veel veranderingen op stapel in het bibliotheekwerk. De vrees van Bruijns is dat de vernieuwingen in Venray niet goed van de grond komen vanwege de krappe finan ciële situatie. De PvdA en WD wilden dat de bezuiniging van 20.000 euro hele maal van tafel gehaald werd. Maar beide partijen haalden met hun voorstel geen raadsmeerderheid. Rioleringsproblemen? Wij lossen het voor u op! Óntstoppingen Camera inspecties Bestaand riool aanpassen Nieuwe riool aansluiten Raedts Rioolservice Oostrum Tel.: 0478 - 581469 FordFocus FU 'J R A ^.a. €23=6451- €18.295,- Nu met C5.250,- voordeel bij de Ford dealer. (S) ABS en airbags Airco met aut temp. regeling Bosch navigatie systeem met 6 CD-wisselaar 15" 8x2-spaaks lichtmetalen velgen Lederen bekleding (geperforeerd) en nog ongelooflijk veel meer. Van Haren Autobedrijven Venray/Boxmeer Vanaf volgend jaar worden de bestaande hondenuitlaat stroken in Veltum, Brukske en Landweert opgeheven en moe ten de hondenbezitters voor taan zelf de hondenpoep opruimen. De gemeente wil in samenwerking met dorps- en wijkraden in 2005 acties orga niseren tegen de overlast van hondenpoep. De gemeente wil de hondenbe zitters er bewust van maken dat ze overlast veroorzaken. Ook gaat de milieuwachter van de gemeen te vanaf februari 2005 strenger controleren. Hondenbezitters die de hondenpoep niet oprapen en meenemen, lopen het risico een proces-verbaal te ontvangen. De bestaande uitlaatstroken in Veltum, Brukske en Landweert verdwijnen omdat de gemeente raad met ingang van 2005 geen geld meer uitgeeft aan het verwij deren van de hondenpoep. Hondenbezitters moeten vanaf 1 januari 2005 ook op deze uitlaat stroken de hondenpoep zelf opruimen. Voor de overige open bare ruimte binnen de bebouwde kom geldt ook de opruimplicht. Zo moeten hondenbezitters bij het uitlaten van de hond een voor ziening bij zich hebben voor het oprapen en meenemen van de hondenpoep. Dit kan een hon denpoepzakje of hondenpoep schepje zijn. Stadswachten gaan er volgend jaar tijdens hun sur veillances ook op letten dat hon denbezitters geen overlast veroor zaken. Personen die afhankelijk zijn van een blindengeleidehond of sociale hulpverleningshond kunnen bij de gemeente ont heffing aanvragen van de opruim plicht. Er blijven nog maar enkele plaatsen over waar de hond mag worden uitgelaten en de honden poep mag blijven liggen. Dit zijn de bermen langs enkele vrijliggen- de rijwielpaden, naast de paden van het Hendrikkenbos in Veltum en in de openbare bossen. Het doel van de acties die gemeente in samenwerking met wijk- en dorpsraden wil organiseren is hondenbezitters te informeren en te wijzen op de eigen verantwoor delijkheid om bij het uitlaten van de hond geen overlast te veroor zaken en de hondenpoep op te ruimen. Hondenbezittters ontvan gen voor 1 januari 2005 een brief van de gemeente waarin de regels voor het uitlaten van de hond nog eens duidelijk worden aangege ven. Hondenbezitters kunnen in februari 2005 eenmalig gratis een opruimmiddel voor hondenpoep krijgen. Ook hierover worden de hondenbezitters nog geïnfor meerd. Het college van Venray wil vanaf 1 aprÜ 2005 starten met het samenwerkingsverband handhaving met de gemeen ten Horst aan de Maas, Meerlo Wanssum en Sevenum. De samenwerking houdt in dat deze vier gemeenten de krach ten bundelen. Venray neemt dan als centrum gemeente het toezicht, de contro le en sanctionering op de terrei nen van Milieu, Ruimtelijke Ordening, Bouwen en Wonen, Brandveiligheid, APV en (andere) Bijzondere Wetten in de vier gemeenten voor haar rekening. Het college van Venray hecht veel waarde aan integraal handha vingsbeleid. Ze heeft het als een van de zes strategische doelen voor deze collegeperiode benoemd. De samenwerking krijgt gestalte via een 'lichte gemeenschappelijke regeling' met Venray als centrumgemeente. Dit betekent dat de handhavers uit alle deelnemende gemeenten zowel rechtspositioneel als feite lijk worden ondergebracht bin nen de gemeente Venray. Hierdoor ontstaat er een handha- vingorganisatie met ruim 22 for matieplaatsen en met vier gemeenten als werkgebied. De vanuit Venray te vervullen hand havingstaken betreffen: milieu, ruimtelijke ordening, bouw- en woningtoezicht, brandveiligheid. APV en bijzondere wetten. Ook de juridische en administratieve ondersteuning en kwaliteitszorg en beleid worden bij de handha- vingorganisatie ondergebracht. Wat het college van Venray betreft is de samenwerking defini tief, Ze vraagt nu de gemeente raad in te stemmen met de bestuurlijke regeling en begro ting. In aansluiting op het besluit van het Venrayse college, zullen de komende tijd ook de gemeen tebesturen van de gemeenten Horst aan de Maas, Meerlo- Wanssum en Sevenum zich bui gen over deelname aan het samenwerkingsverband Vooruitlopend op het besluit van de raad, pakt Venray de voorbe reiding van de daadwerkelijke invoering per 1 april 2005 voort varend op. Toetreding van overi ge handhavingpartners tot het samenwerkingsverband, is een optie die over enige tijd verder zal worden uitgewerkt. Sinds de rampen in Enschedé en Volendam is de verbetering van de bestuurlijke handhaving speerpunt van beleid voor de lan delijke, provinciale en lokale overheden. Ook de Inspectie van het Ministerie van VROM en de Provincie Limburg zetten momen teel sterk in op de kwaliteit van de handhaving. Zo ook de deelne mende gemeenten. Gesignaleerde aandachtspunten zijn: de persone le capaciteit en deskundigheid, organisatorische en inhoudelijke versnippering, kwetsbaarheid, de cultuur en een voldoende zelf standige positionering van de handhaving. Venray, Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum, Sevenum willen een aantal van deze knel punten op lossen door samen te werken. In januari 2004 gaven de gemeentebesturen van de vier Noord-Limburgse gemeenten aan een adviesbureau opdracht om vanuit een projectstructuur toe te werken naar de realisering van een samenwerkingverband op het terrein van bestuurlijke handha ving tussen gemeenten in het (politie) district Limburg-Noord. ^xScS"bt Het CDA diende een amende ment in dat het wel haalde. Het CDA wil dat wethouder Emonts binnen een maand de exacte gevolgen van de bezuiniging op tafel legt. Daarna zal de raad een beslissing nemen. Alleen de WD stemde tegen omdat de partij een nader onderzoek overbodig vindt. Emonts lichtte toe dat in de beleidsnotitie van de bibliotheek de globale gevolgen al staan ver meld. "Maar binnen een maand lukt mij het niet ze nog concreter te maken. Want ik ben afhankelijk van de bibliotheek en moet eerst met hen in overleg gaan." De wet houder vermoedt dat hij pas in het voorjaar meer duidelijkheid kan scheppen over de nadelige effecten. Daardoor behoudt de bibliotheek in 2005 nog haar vol ledige subsidie. Emonts verklaarde achter de vernieuwingen van de bibliotheek te staan. "Maar het colllege denkt dat dit ook kan zonder die 20.000 euro. We vinden deze bezuiniging verantwoord. De nieuwe ontwik kelingen hoeven daardoor niet in het gedrang te komen. Ze zullen hooguit wat opschuiven in de tijd." Het college van B en W bezoekt regelmatig bedrijven, instellingen, dorps- en wijkraden. Er bestond echter behoefte aan een structu rele aanpak van deze werkbezoe ken. Afgelopen dinsdag heeft het college de 'werkwijze werkbezoe ken college' vastgesteld. Het col lege heeft uitdrukkelijk te kennen gegeven zich meer te willen ver diepen in wat er leeft en speelt in Venray. Tegelijkertijd willen bur gemeester en wethouders hier mee hun betrokkenheid met de Venrayse samenleving in al haar aspecten meer uitdragen. Wat is de vraag van onze 'klant' en hoe spelen wij als gemeente daar op in? Welke trends zijn er'te herken nen/benoemen? Wat gaat goed, wat kan beter? Werkbezoeken in het veld' zijn een uitstekende gelegenheid om de dialoog hier over met elkaar aan te gaan. Aan de andere kant biedt dit de inwoners van Venray de mogelijk heid zich een duidelijker beeld van de gemeente te vormen. Wat doet de gemeente voor ons, wat is onze eigen verantwoordelijkheid? Hoe kijkt de gemeente tegen zaken aan? Het bestuur vertegen woordigt immers de gemeente samen met management en mede werkers. Samen geven ze dage lijks invulling en kleur aan 'Venray'. Onderwerpen voor een werk bezoek kunnen zich op allerlei manieren aandienen. Het initiatief voor een bezoek kan bij de gemeente liggen, maar het college zal ook inwoners van Venray, bedrijven, instellingen en vereni gingen regelmatig stimuleren om hen actief uit te nodigen voor een goed gesprek. Naast de merken ESPRIT, MEXX en MATINIQUE nu ook sportieve mode van: I TENSON ANTARES l SPORTS JT WEAR STATE 2E ART MENS WEAR m Bleek 82 Venray Telefoon (0478) 512 304 boxmeer mannanmode, jeans and casual wear for men venray li casual wear for men PAUL BROUWER MODE wilhelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof nl Advertenties: Arie Snellen e-mail. asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Thrieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur, Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verpnigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58,.) 32,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3