!wartrijders in het donker Koester uw Monument toeede Avond van de Poëzie Sint Nicolaas in Venray Expositie in De Lochting Summa Unicef strijdt tegen kindersterfte Herfstconcert Vondel Going La Paz op weg naar Paradiso Honderdvijfentwintigste jaargang - week - donderdag 2004 EL EN MAAS ;httour een groot succes I50 bewoners van monu- |itale huizen en boerderi jen onlangs benaderd ?el te nemen aan de licht er. Nadat op donderda- 1 werd proefgedraaid, Ln er zelfs nog meer sen die spontaan de jwlampen en verlengsno- t uit de schuur haalden en jipand in het licht zetten, [eindelijk leverde dit een jectabele aantal van meer 0 indrukwekkend in het fet gezette panden op. ^deelnemers genoten volop, is de eerste avond waren er deelnemers. Tijdens de •de en derde avond, vrijdag iaterdag, waren er maar liefst |er dan 700 deelnemers. Met fciddeld drie personen per auto ten dat meer dan tweehonderd fo's op een avond. Vorig jaar ten er tijdens de hele week |0 deelnemers, dit jaar zal dat I ruimschoots overtroffen jden. De reacties van de deel teers van deze tweede editie ten vrijwel allemaal lovend, isenjanny Evers en hun pas ser Mieke Hoedemaekers uit Tray besloten om op zaterda- )nd de lichttoer te rijden, {ïy: "Er waren echt mooie din- bij. Bij Castenray kwamen we jgs een huis waar niet veel te 1 was. Maar net op het 6nent dat wij aan het pand jbij reden zagen we een heks 8 twee gigantische spinnen van 8 twee meter groot. Prachtig de mensen allemaal hebben Kan om hun huizen op te Jren. De route is ook leerzaam, fde boekjes die we hebben kregen staan veel bijzon- len over de gebouwen Het ji& wel een lange zit, maar er ts veel te zien Haar passagier bke reageert net zo enthousiast: is!ikke mooi. Wij hebbeq hl genoten. In het dowkenri* panders. Het merendeel van pregen waar we over reden pen we wel van in het Jicht, maar met de fantastisch Sierde huizen en de verlichting het iets magisch. Op som- punten was het wel lik.Het was wel vreemd om in l Stichting Venray Monumentaal het donker in een file door het bos te rijden. Bij Swolgen en Geijsteren wilde iedereen alles goed bekijken, maar we hadden plots wel zeker veertig auto's achter ons die ook wat wilden zien. Op sommige plaatsen was het net Halloween, overal waren pompoenen met een lichtje erin te zien. Ik ga die route zeer zeker eens overdag fietsen, het lijkt mij een mooie fietsroute. Er zaten toch wel wat straatjes bij waar je normaal niet komt." Jos Evers: ,"Wij „zijn om half zeven 'vertrokken'eh kwamen om half, tien binnen. Drie uur, en 55 kilo meter gereden. Het is een avond vullend programma. Volgend jaar komen we zeker weer. Het is aan iedereen aan te bevelen." Ook de heer en mevrouw Classens uit Castenray waren van de partij. Samen met Lea Hoeijmakers uit Horst reden zij de route. "Wij hebben vorig jaar ook al de route rond Ysselsteyn gere den. Net als toen was dit ook nu weer een schitterende route. Door de accenten op de bijzon derheden van de boerderijen te legge, ga je toch wat bewuster kijken. Het is in ieder geval veel mooier dan je het in het dagelijks leven ziet. Misschien komt dat wel door het effect van het licht, denkt mevrouw Classen. Thuis hebben zij hun eigen pand ook volledig in. het licht gezet. Lea Hoeijmakêrs- "We reden pp een gegeven moment achter een auto aan, bleek die waarschijnlijk niet mee te doen. Reden we dus ver keerd. Waren we het licht kwijt", lacht ze. Er waren veel enthousi aste reacties van de deelnemers te horen. Toch hebben zij nagedacht over wat er nog meer gedaan zou kunnen worden aan deze mooie tocht. Zo zijn er diverse reacties van mensen die kraampjes missen bij de boerderi jen, waar bijvoorbeeld fruit, aar dappelen en eieren, maar ook andere streekproducten verkocht worden. Een kraam met een hapje en een drankje zou ook mooi zijn, al was het maar om even de benen te strekken Een open avond op een bedrijf zou ook mooi zijn. al is men wel bewust van de beperkte tijd. Want om half elf gaat overal, het licht uit. Enkele deelnemers hadden de gedachte dat een dergelijke licht- tour juist in de kersttijd prachtig zou zijn, zeer zeker als dan ook de dennenbomen voorzien zouden zijn van kerstlichtjes. De route boekjes waren zeer geliefd. Over vrijwel elk deelnemende boerder ij of gebouw stond wel een kleine beschrijving en andere bijzonder heden in het blad. Uit meerdere reacties bleek dat de boekjes gretig werden geleend en gekopieerd door familie en ken nissen die 'slechts een stukje' van de route wilden rijden. Derhalve zou het aantal van 700 deelne-, mers op zaterdag met tientallen verhoogd kunnen worden. Ook waren er talrijke automobilisten die zonder boekje de route reden. Ofschoon de route zeer goed was uitgepijld, waren het deze mensen die zich veelvuldig verre dden en op söm'fft'igé delen over; smalle wegen juist tegen de route inreden. Een file op de smalle wegen was dan binnen dé kortste keren het gevolg. Het waren dan ook deze mensen die rond de klok van elf plots in het donker kwamen te zitten. Zwartrijders in het donker erlingen Raayland College dragen gedichten voor Deze week: H. Gertrudiskerk in Oirlo, Rijksmonument. In de dorpskern van Oirlo staat de aan de H. Gertrudis toegewijde parochiekerk. De Gertrudiskerk is een georiënteerd basilicaal kerkgebouw met toren, doop kapel en sacristie, dat aansluit op het gerestaureerde 15e eeuws koor. Het schip heeft een vierkant grondpatroon. Reeds in de Middeleeuwen (ca. 1300) stond er een kerk in Oirlo. In de 15e eeuw werd de oude Romaanse kerk vervangen door een gotisch koor en eenbeukig schip. In de oorlog werd de oorspronkelijk Romaanse kerktoren opgeblazen waarmee ook een groot gedeelte van de 15e eeuwse kerk verwoest werd. Het huidige gebouw is van architect J. Kayser. Hij zette een paar moderne accenten qua vor mgeving en materiaalgebruik. Hij bouwde a-symmetrisch op de oude nog te restaureren koorpar tij. De ingebruikname vond plaats op 15 november 1951. (16 november is de naamdag van de H. Gertrudis - haar beeld staat buiten boven de deur in een nis). In 1964 en 1976 vonden er opnieuw herinrichting ver bouwingen plaats. Het oor spronkelijke altaar is naar voren geplaatst en doet thans dienst als vieringaltaar. Ter plaatse van de preekstoel is een hardstenen zuilt je met blad gezet, waarop het cul tusbeeld van Machutus is geplaatst, die eertijds speciale verering in Oirlo genoot. Bij het Maria-altaar is een gedenksteen ingemeltseld, afkomstig uit de oude kerk, ter herinnering aan 100 jaar Maria-processie naar Oostrum door de parochianen van Oirlo. 1808 -1908). Kent u ook zo'n beeldbepal ende, monumentale plek in Venray of een van haar kerkdor pen? Wilt u reageren of wilt u ons een goede (digitale) foto ter beschikking stellen? Deze kunt u sturen naar het secretariaat, Stichting Venray Monumentaal,p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl Sint Nicolaas bezoekt op zondag 14 november Venray. Hij zal om 14.00 uur op zijn schim mel vertrekken vanuit de Dr. Poelsstraat. De volgende route zal hij met zijn gevolg rijden: l)r. Boelsstraat, JuJjapasipgeh Pöststraat, Grotestraat, 'Schouten- straatje, Schoolstraat, Marktstraat. In de stoet gaan mee politie en Rode Kruis, MMSK St. Petrusbanden, heel veel Zwarte Pieten, koetsen, Koninklijke Harmonie Euterpe en Schutterij 't Zandakker. Om ongeveer 14.30 uur zal Sint Nicolaas ontvangen worden door burgemeester Jos Waals. Vanaf 13.30 uur is er op de Grote Markt een afwisselend programma, dat wordt ingevuld door echte - circuspieten, Christoffel, Rowans, Dizzy, omroep Vpijray. en de IVM-zang- groep. m de rondgang in het carré zal de Sint gaan rusten in het Sinterklaashuis. Het is nu 116 jaar geleden dat Sint Nicolaas voor het eerst Venray bezocht. De organ isatie van de feestelijke intocht wordt traditiegetrouw verzorgd door het Sint Nicolaas Gilde Venray, opgericht in 1640. I11 café 't Podium in Venray indtop dinsdag 16 november tweede Avond van de •ëzie plaats. Leerlingen van 'WO van het Raayland uilege dragen die avond naf 19.30 uur voor uit eigen 'k. Daarnaast zijn er stoptredens van drie podi- udichters. forig jaar werd voor de eerste tr de Avond van de Poëzie louden, De schoolactiviteit rd meteen een doorslaand suc- Vorig jaar was het een tperiment dat ontzettend goed intvangen bij de leerlingen. Het s educatief maar daarnaast loon ontzettend leuk om te «n. Het geeft ook aan de poëzie synoniem is aan saai, fwikkeld en gortdroog, bleken is dat leerlingen prima ür elkaar willen luisteren", ''us Cor Burger, leraar Cderlands en Culturele nstzinnige Vorming (CKV) aan [Raayland College. Samen met Brechje Jeuken heeft nger het voortouw genomen m een tweede editie van de «zieavond. In de lessen Engels, «krlands en CKV1 is de Slopen tijd aandacht besteed 1 het project. De 5VWO-leerlin- n hebben in de lessen gedicht- geschreven die tijdens de ond van de Poëzie worden ^gedragen in het Nederlands Verkoop en Reparatie Televisie en video apparatuur, eomputers, printers, scanners, fogramma's, videobewerking etultimedia, supplies. NU ONDER EEN DAK Swaghoven Service 10478 - 58 88 80 S 0478 -55 00 04 Op Oude Oostrumseweg 12a n wij samen voor u klaar! of Engels. Daarnaast kregen ze de opdracht om bij iedere voor dracht een beeld te zoeken dat als decor aansluit bij het gedicht. Burger: "Het is verrassend hoe creatief de leerlingen omgaan met de opdracht om zo'n decor te maken. En hoe serieus er ze mee bezig zijn geweest.- Zo zijn er beelden van Venus van Milo en een overreden kindje tot een schilderij van Van Gogh. Daar gaan ze heel zorgvuldig mee om. Het beeld dat ze uitgezocht hebben, wordt tijdens hun voor dracht geprojecteerd op een 'scherm zodat je een totaalplaatje krijgt." Na de voordrachten van de leer lingen geven drie podi umdichters, waaronder Rein Vogelaar en Quirien van Haelen, een heel eigentijdse vorm aan het voordragen van gedichten. Ze ver plaatsen zich in onze snelle wereld van rap en hiphop. Burger: "Heel verrassend. Ze laten zien dat poëzie niet altijd uit een boekje hoeft te komen. Ze maken poëzie zoals we niet gewend zijn. Je beleeft het ook heel anders. Dat is ook een van de doelstellin gen van de avond. Om de leerlin gen te laten zien dat poëzie niet per se uit een boekje hoeft wor den voorgelezen." Burger licht een tipje van de sluier op wat de bezoekers van de avond, iedereen is trouwens welkom, kunnen verwachten. "Het niveau is nog hoger dan vorig jaar. Met luchtige onderwer pen, maar ook zware als de oorlog en 'nepgedichten' waarin gerom meld wordt met de vorm." Hij is er ieder geval van overtuigd dat het voor de leerlingen die voor dragen 'een heftige ervaring' zal zijn. "De meesten hebben nog nooit op een podium gestaan, laat staan voor een groot publiek een gedicht voorgedragen. Dit wordt een belevenis die ze zich over tien jaar nog zullen herinneren. Zo'n optreden heeft een geweldige impact." De Avond van de Poëzie wordt muzikaal opgeluisterd door optre dens van enkele bandjes. Ook in Venray staan de activiteiten van Unicef dit najaar in het teken van de strijd tegen kindersterfte. Unicef vraagt dit najaar in heel neder- land speciale aandacht voor dit onderwerp, omdat wereldwijd nog altijd 6 miljoen kinderen per jaar sten en aan eenvoudig te voorkomen of genezen ziekten. Unicef Nederland voert campagne tegen kinder sterfte, omdat het VN-Kinderfonds het onacceptabel vindt dat nog alti jd een kwart van alle kinderen wereldwijd niet worden gevaccineerd tegen belangrijke kinderziekten. U kunt deze campagne steunen door tijdens de verkoopdagen producten van Unicef te kopen. Niet alleen kaarten, maar ook veel cadeau-artikelen en kerst-artikelen. De verkoopdagen in Venray zijn: Hema venray: donderdag 18 november van 14.00 tot 18.00 uur; vrijdag 19 nov. en 3 dec. van 10.00 tot 20.00 uur. Plusmarkt Venray: donderdag 25 nov. van 14.00 tot 18.00 uur. Op zondag 14 november start weer een nieuwe exposi tie van drie kunstenaars, Marijke Blommaert, Gerry Blok en Geert de Bruijn, in galerie De Lochting in Venray. Volgens Marijke Blommaert is de invloed van andere culturen en religies niet meer weg te denken uit onze samenleving. We worden steeds meer wereldburgers. In haar werk is deze invloed duidelijk zichtbaar. Tijdens haar reizen naar en verblijf in Afrika en Indonesië kwam ze in aanraking met de symboliek, kleuren en vor men uit deze landen. Haar werk wordt gekenmerkt door vormen, kleuren, symbolen en materiaal uit de diverse culturen, die zij samen tot een nieuw geheel vormt. Ze gebruikt verschillende materialen, maar vaak een combi natie van acryl en olieverf. De ondergrond is meestal paneel, soms doek of karton.. De structuur is heel belangrijk in haar werk en om deze structu ur te verkrijgen gebruikt ze vaak zwart lavazand uit Bali. Haar kleurgebruik is aards, soms fel en contrasterend. Het werk van keramiste Gerry Blok bestaat uit pot- en schaalvor- men, die meer kunstobject zijn dan de naam er van doet vermoe den. De objecten worden Raku - gestookt. Kenmerkend voor haar werk is het spel van kleur en vorm. Elk object is een uniek stuk je vormgeving en resultaat van een uitgebreide puzzel. Het spel met lijnen en de combinatie van materialen maken de keramiek van Gerry Blok heel bijzonder en verrassend. De grote fascinatie voor Geert de Bruijn is nog steeds de oerknal en het daarop volgend en eeuwig durend proces van geboorte, leven en dood. Alle culturen hebben hun eigen leer en tekens ontwikkeld om dit te bevatten en vorm te geven. Geert de Bruijn gaat graag bij die andere culturen in de leer om iets van die oerknal te begrijpen. Hij heeft een heel eigen beeldtaal ontwikkeld om verslag te doen van zijn zoektocht naar de oerknal, het ontstaan, chaos, harmonie en evenwicht. De laatste tijd stond dit zoeken onder het thema steen als inter mediair tussen hemel en aarde. Beide laatst genoemde kunste naars exposeerden reeds eerder in de galerie. Naast herkenning zullen zij echter ook zorgen voor verrassing door nieuwe vormen kleuren. U bent van harte welkom. Tijdens de openingsmfd- dag op 14 november zijn de kun stenaars aanwezig vanaf 14.30 uur. Galerie De Lochting is gele gen aan de'Laagheidseweg 16 in Venray en is open op zaterdag en zondag van 13 00 tot 17.00 uur. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Op zondag 14 november verzorgt de Gemengde Zangvereniging Vondel een herfstconcert in zaal Concordia te Vierlingsbeek, aanvang 20.00 uur. Aan het concert treden naast de organiserende vereniging ook op gemengd koor Sonoor uit Nieuw Bergen met harpiste Loes van Dijk uit Venlo en Mannenkoor Van Wór Ik Ben uit Gemert. Vondel, onder leiding van Mia Schoonbrood en begeleidt door Theo Hes, zingt enkele selecties uit bekende musicals o.a. The last night of the world uit Miss Saigon en Sunrise Sunset uit Fiddler on the roof. Gezien het programma belooft het een muzikaal zeer gevarieerde avond te worden. U bent van harte welkom en de toe gang is gratis. Going La Paz, de rock-, soul- blues-coverband uit Ysselsteyn, heeft zich afgelopen weekend geplaatst voor de regiofinale van de 'Clash of the Coverbands' op 12 december in city/theater The Avenue in Venlo. Tijdens deze finale is een plaats te verdienen voor de landelijke finale in Paradiso. Normaal treden er geen coverbands op in Paradiso. De winnaar van de lan delijke finale wordt beloond met o.a. een dvd-registratie, cd- opname met video-clip, etc. Voor meer informatie kunt u terecht op www.goinglapaz.nl of www.the- clashofthecoverbands.nl. Maatwerk In financiële zekerheid BERGEN (0485)34 80 www.summa.nl Een verbreding van onze kennis en een vernieuwde organisatie waarmee wij snel en efficiënt kunnen blijven reageren op ontwikkelingen in de markt. Zo bieden wij u maatwerk in financiële zekerheid. O OIRLO (0478) 85 04 00 PANNINGEN (077) 850 40 oo

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15