van ons bedrijf" Karakteristieke boerderij wordt groepsaccommodatie Meerlo-Wanssurr h Vier fourageergebieden in Limburg voor ganzen "Goed voor de naam Directeur Sao Martinho bezoekt Noord-Limburg Rio €18, Travoltas in OJC Merlin Playbackshow: 4000 euro voor SOS kindertehui Prins Swolgen Hans en Peter Weijs zijn specia listen in gerbera's. De Blitterswijc- ke kwekers wonnen onlangs voor het derde jaar op rij de eerste prijs op de tuinbouwvakbeurs VKC. In de RAI in Amsterdam kregen de gebroeders Weijs niet alleen een prachtige beker van de deskundige jury, maar ook de complimenten. Uit de 120 inzendingen werden de gerbera's van Hans en Peter als beste beoordeeld. "Ja, we zijn er trots op dat we weer de eerste prijs hebben gewonnen, voor de derde keer op rij. En het jaar daar voor wonnen we de tweede prijs. Dat is toch wel uniek", zegt Peter Weijs trots. Er deden kwekers uit het hele land mee aan de keuringen in de RAI Bij de keuring van de gerbe ra's werd onder meer gekeken naar uniformiteit van de door de kwekers ingezonden bloemen, de (rechte) stelen, de diameter van de bloem en de rijpheid van de gerbe ra's, Ook moet het hartje van de tien bloemen in de vaas even groot zijn, legt Peter Weijs uit. Het kweken van gerbera's is Hans en Peter met de paplepel ingegoten Vader Frits leerde zijn zonen de fijne kneepjes van het vak Hans en Peter zijn echte pfak- tijkjongens, die dag in dag uit van 's morgens vroeg tot 's avonds laat aan het werk zijn in hun kwekerij aan de Bontweg in Blitterswijck. Dat de twee jeugdige kwekers anno 2004 heel goed op eigen benen kunnen staan, is al langer duidelijk. De Blitterswijckse gerbera-kwe kers doen al vijftien jaar mee aan landelijke keuringswedstrijden maar zijn vooral de laatste jaren op dat gebied uiterst succesvol. Ze winnen de ene prijs na de andere met hun gerbera's. "Ach, het is een kwestie van hard werken, kennis en ervaring", zegt Peter beschei den. "Maar de prijs is natuurlijk wel uitstekend voor de naam van ons bedrijf Een jaarabonnement kost u slechts Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uitVenray en Meerlo-Wanssum. Naam: Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer pe* jaar het abonnementsgeld^ van mijn bank- of girorekening af te halen. handtekening: k. J Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) PEEL EN MAAS De Gun in Swolgen Donderdag 11 november 2004 - Pagina ;L EN 1 igrar i 1 Straatkinderorganisatie Brazilië in de schijnwerpers De provincie Limburg heeft vier gebieden aangewezen als foerageergebieden voor gan zen en smienten die in Lim burg overwinteren. De vier gebieden samen zijn 600 hec tare groot, even groot als de zes gebieden die in een eerder voorstel waren aangewezen. De Limburgse foerageergebie den vormen minder dan 1% van de totaal in Nederland voor dit doel benodigde 80.000 hectare. In de foera geergebieden mogen ganzen niet worden verstoord of ver jaagd. De overheid vergoedt de schade die de dieren aan brengen. Ten opzichte van eerdere plan nen zijn twee gebieden vervallen: Echterbroek (gemeente Echt-Sus- teren) en een strook langs de Maas bij Blitterswijck (gemeente Meerlo-Wanssum). De oppervlak te die met deze wijziging gemoeid was is toegevoegd aan het eerder begrensde gebied Zuidereiland in de gemeente Gennep en aan het gebied de Brandt bij Stevens- weert. Verder is het gebied Molenveld ten zuiden van Ste- vensweert in noordelijke richting verplaatst. Het zesde gebied, de Weerd en Asseltseplassen bij Swalmen, is ongewijzigd. Met deze wijzigin gen hopen GS een betere opvang te kunnen bieden aan overwinte rende ganzen en smienten. Die laatste soort veroorzaakt overi gens weinig schade. Grondeigena ren in de betreffende gebieden kunnen na 1 juni 2005 op grond van een subsidieregeling ervoor kiezen om in plaats van schade vergoeding, jaarlijks een vast bedrag te ontvangen voor de opvang van ganzen in deze gebie den. Nederland wordt jaarlijks bezocht door ruim 2 miljoen gan zen die in ons land de winter doorbrengen. De ganzen, die vooral gras eten, moeten ergens hun kostje bij elkaar scharrelen: foerageren. Voor de eigenaren van de graslanden betekent dat een schadepost, die de overheid luwbui Thea ral, 3 nsdag Jonge vergoedt. Vanwege het iolfeI 10 mende aantal ganzen hanteert cf- ministerie van LN V - dat de si 1 iPv de moet betalen - een twee a' "P0? renbeleid: opvangen in gebit van. waar de ganzen ongestoord 1 ste"'n nen overwinteren, maar daar etePla ten de ganzen niet tolereren,! T°nee mogen ze dus opzettelijk woi 'c £rer weggejaagd. Als dat niet helpt svert( schade aan gewassen te voo jars men mag ondersteunend aan c'8en jaging beperkt afschot plaat' iertaa' den. Deze werkwijze is gebast ie^e'! op de ervaring dat ganzen ^er door hebben waar ze wel ent ivoors niet welkom zijn. De verwact :ion^e is dat na enkele jaren ervarinj ^eat( ganzen vanzelf naar de foerag gebieden trekken en daar blijt igpfV Jux Junction in voorprogramma OJC Merlin pakt weer eens flink uit op zaterdag 13 november 2004 door de bands Travoltas Jux Junction uit te nodigen op haar podium. De aftrap voor de optredens wordt deze avond rond 20.00 uur genomen door Jux Junc tion met een lekker potje punk. De entree bedraagt 6 euro. Wat moet er nog gezegd wor den over de Travoltas, een eigen zinnige punkrockband van vader landse bodem? Toen de Heideroosjes en Undeclinable voorzichtig hun eerste stappen waagden over de grenzen, ston den de Travoltas al op vele Neder lands podia te schitteren met hun 'homemade' punknummers die er niet om liegen. Ook bij de grote festivals bleven de kwaliteiten van de Travoltas niet onopgemerkt waardoor ze snel op Paaspop en Lowlands stonden. Omschrijving Travoltas: "Een combinatie van de energie en de power van punkrock met de melodieën en harmonieuze klas sieke popbands, zoals Beach Boys en The Byrds. Het kenmerk van hun geluid is in feite een combi natie van bovenstaande bands en 80's powerpop (The Cars, Blon- die) met invloeden van 'surfmu- ziek' en 'new wave'. Ze worden ook wel vaker omschreven als de Beach Boys van de punkrock of een kruising tussen de Ramones en de Beach Boys." De bandleden hebben al vele promotietours achter de rug. Nu ze hun nieuwe cd 'The High- school Reunion' afgerond heb ben, willen ze die vol trots pre senteren, ook aan hun Limburgs publiek. De leden van Jux Junction omschrijven zichzelf als 'vier jon gens die in een verkeerd lichaam zitten, maar weten dat ze toch op de goede weg zijn' Jux Junction startte als band in 2002 en binnen een jaar hadden ze een album met veertien punk- en rocksongs. Ze willen geen nieuwe verschijning worden in de punkrock, maar geloven er sterk in dat ze goede, kwalitatieve, traditionele 'old school' en moderne punkrock nummers ten gehore kunnen brengen. Voor meer informatie kijk op www.ojcmerlin.nl of bel 0478- 69176. Peschweg 1, 5864 CS Meerlo. De organisatie van de eerste Swolgense playbackshow kan terugzien op een zeer geslaagd evenement. In een bomvolle zaal streden de deelnemers voor de trofee. 'Frans Bauer Marianne Weber' werden tij dens de prijsuitreiking tot winnaars uitgeroepen. Alle plaatselijke artiesten hebben gedurende deze avond hun beste beentje voorgezet en de deskundige jury met als voor zitster Buddy Pouwels had een 'moeilijk' avondje. De gehele opbrengst van deze avond was bestemd voor het goede doel, een kindertehuis in het Chi leense Chilian waar Buddy Pouwels haar stageperiode heeft doorgebracht en dat gedurende drie jaren door de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wanssum wordt gesteund. Artiesten als 'Meatloaf en 'The Blues Brothers' deden het goed in Swolgen en zorgden er dan ook voor dat het talrijk opgekomen publiek zich goed vermaakte. Als eerste deelnemers verschenen 'Vader Abraham' en 'Mieke' op de planken en dit duo werd meteen na zijn optreden door jury ster Buddy Pouwels als kanshebbers voor de ovei aangemerkt. Een ietwat v< ge opmerking van de jury ster, maar Buddy's vader vi de rol van 'Vader Abrah; dus kon iedereen zich wel \i in deze bewoordingen. Tijdens de pauze werd grote loterij gehouden hoofdprijs '1 minuut gratis! schappen doen'. De lotea] door enkele vrijwillige! Schietvereniging De werden aangeboden, ginj van de hand en mede d; kon de organisatie aan het] van de avond het onvoorstl bedrag van 4.000 euro pr< ren. Hel bedrag werd middelsj cheque door de organisatie' bolisch aan Buddy Pouwi Riny Claassens. die als afg< digde van Stichting Onti lings Samenwerking Wanssum deze avond b< overhandigd. Binnenkort winnares van de loterij h: schappenkarretje mogen en proberen binnen één de organisatie 300 euro ai te maken. Gerbera-kwekers Hans en Peter Weijs winnen eerste prijs op tuinbouwvakbeurs ^,1 re al rcr de crd va; grot Geori grootvader in de boerderij getrok ken en sindsdien is De Gun in handen geweest van de familie. Van 1902 tot 1961 was de boerde rij verpacht." De Gun is een boerderij met veel historie. "Vroeger stond op deze plek een kasteeltje. Rond I860 is het gesloopt en is er onze boerderij met woonhuis en vee stallen voor in de plaats gekomen. De kelders zijn intact gebleven en zijn eeuwen oud. Dat kun je ook zien aan de indeling van de kel der, aan de dikke muren en het mooie kruisgewelf." VEEL GERENOVEERD Paul en Jans Kessels verhuisden op 26 april naar het centrum van Swolgen, naar een woning in een doodlopende straat. Paul: "Wel een hele verandering, ja. Maar aangezien we bijna 70 jaar zijn, vonden we het hoog tijd worden. Het is mooi geweest. Een oude boerderij is heel erg leuk, maar vraagt ook ontzettend veel onder houd. Toen wij er in 1961 gingen wonen, was de boerderij niet in zo'n goede staat. De voorbije 43 jaar hebben we dan ook heel veel gerenoveerd. Een oud huis vraagt nu eenmaal veel onderhoud, dat moet je bijhouden. Als je ouder wordt, kun je dat allemaal niet meer. Bovendien was het een grote boerderij met veel trappen. Mochten we gezien onze leeftijd problemen krijgen met onze gezondheid, dan zou dat lastig kunnen zijn. Daarom hebben we besloten te verhuizen. Natuurlijk was het in het begin wennen, maar we wonen nu in een fraai huis in een mooie straat met leuke buren." GROTE BEHOEFTE Samen met de kinderen is besloten de boerderij in de familie te houden. De Gun wordt ver bouwd tot een groepsaccommo datie voor zestien personen. "Aan gezien de kinderen net als wij erg mooie herinneringen aan de boer derij hebben, is besloten het pand niet te verkopen. De kinderen hebben toen bekeken wat er het beste met de boerderij kon gebeu ren. Ze kwamen er achter dat er een grote behoefte is aan accom- De Gun in Swolgen is een boerderij met veel historie. modaties voor grote groepen. Op deze manier willen de kinderen het graag exploiteren. Vervolgens zijn de plannen voor de verbou wing gemaakt." De groepsaccommodatie biedt plaats aan zestien personen en ligt op 150 meter afstand van een natuurgebied. De gehele accom modatie kan door één groep wor den gehuurd voor een week, mid week of een weekend. Het beheer ligt in handen van drie kin deren van Paul en Jans Kessels. Paul Kessels: "We zijn nog wel heel intensief betrokken bij de inrichting van de boerderij, maar de organisatie en het beheer laten we straks volledig over aan de kin deren. Omdat ze niet in de omge ving van Swolgen wonen, zoeken ze nog personen die bepaalde taken van het beheer van de boer derij op zich willen nemen." Meer informatie is te vinden op de website: www.gunhof.com Blitterswijck valt af Paul Kessels: "Mijn vrouw en ik zijn in 1961 in de boerderij getrokken. We hebben er 43 jaar lang met heel veel plezier gewoond. De boerderij staat in een prachtige omgeving: midden i in de natuur en met ontzettend l veel ruimte en vrijheid. Vroeger hielden we in de stallen vee. Nu I staan de stallen al een jaar leeg. Het leven op een boerderij heeft I altijd in de familie van mijn vrouw gezeten. In 1874 is haar over- 'I Directeur Manoel Paulo de Sales Filho van de Braziliaanse straatkinderorganisatie Sao Martinho bezoekt komend 1 weekend Noord-Limburg. Hij is te gast bij de eerste Sint Mar- tinusdag in Venlo die de Lim burgs/ Brabantse organisatie Stichting Sint Martinus organi seert voor sympathisanten, actievoerders en donateurs voor het straatkinderproject in Rio de Janeiro. De Sales Filho is enkele dagen in het land voor besprekingen met organisaties. De Stichting Sint Martinus is vijftien jaar geleden opgezet om het straatkinderwerk van de Lim burgse missionaris in Rio de Janei- ro, Martin Cox (Treebeek), te ondersteunen. Pater Cox, die ook al gast tijdens de Martinusdag aan wezig is, is inmiddels met pen sioen en heeft het werk overge dragen aan Brazilianen. De Stichting Sint Martinus, waarvan in Noord-Limburg enkele bestuursleden en ambassadeurs wonen, heeft de afgelopen jaren in vooral Limburg en Noord-Bra bant acties gehouden voor de straatkinderen. In Noord-Limburg is in alle gemeenten en vrijwel alle parochies en dorpen en in veel scholen wel een keer een actie gehouden voor de straatkin deren van Rio de Janeiro. Maar ook scholen, parochies, mov- groepen en particulieren in Mid den- en Zuid-Limburg en in de rest van het land hebben acties gehouden of zijn daar nog volop mee bezig. In Venray en Meerlo-Wanssum zijn in het verleden grote acties geweest voor deze organisatie. Zo I zette de Venrayse fietsvierdaagse tien jaar geleden een grote actie op touw in Venray voor Rio en was het straatkinderproject van I Sao Martinho het eerste project dat de toen nog jonge Stichting 1 Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum steunde. Veel mensen die daar actief bij waren Directeur Manoel Paulo de Sales Filho van de straatkinderorgani satie Sao Martinho in Rio de Janeiro. m) die deze week voor de 30.000 ste keer werd bezocht. Zondagmiddag komen de sym- betrokken zijn sympathisant en donateur gebleven. "We vonden het een goed plan om rond de naamsdag van Sint Maarten, 11 november, een Marti nusdag te organiseren met onze achterban", legt vice-voorzitter Ten Duijf van de Stichting Sint Martinus uit. De belangstelling is zo groot dat de organisatie een deelnam stop heeft moeten afkon digen. De stichting geeft tweejaar lijks een nieuwsbrief uit die naar 1200 families en organisaties in het land wordt verstuurd. Boven dien heeft de stichting een eigen website (wwwsintmartinusnewsman .co pathisanten van de straatkinderor ganisatie bijeen in de bijzondere Mariënthal van kunstenaar Fons Schobbers en zijn vrouw Liesbeth in Venlo. "Doelstelling van deze bijeenkomst is om al diegenen die onze stichting en de straatkinde ren in Brazilië op welke wijze dan ook een warm hart toedragen te informeren over het reilen en zei len van onze stichting als dat van onze partners en projecten in Bra zilië', aldus de uit Oirlo afkomsti ge Ten Duijf. Directeur Manoel Paulo de Sales Filho houdt daar dan ook een inleiding over de straatkinderproblematiek in Rio de Janeiro en de manier waarop zijn organisatie daarop antwoord geeft. Sao Martinho werkt dage lijks met honderden kinderen van de straat, vangt ze op in dagcentra en probeert hen via stageprojec ten aan een baan te helpen. Sint Martinus Nederland steunt con creet een gezondheidsproject in een dagcentrum voor straatkinde ren, een kinderproject in arme buurt waar twee krottenwijken zijn, de renovatie van een groot dagcentrum midden in Rio de Janeiro en een creativiteitsproject voor straatkinderen. Het bestuur van de Stichting Sint Martinus wordt gevormd door voorzitter Paul Raedts (Oos- trum/Deurne), vice-voorzitter Ten Duijf (Oirlo/Eindhoven), penning meester Piet van den Heuvel (Nuenen) en René Poels (Meerlo- Wanssum), bestuurslid externe contacten. De Noord-Limburgse ambassadeurs zijn Nard Reijnders uit Broekhuizenvorst, Bernard en Inez Ruyten uit Venray en Joep Hermans uit Helden: Zondag 14 november barst het carnavalsseizoen weer los in het Swolgense Bokkenland. De Swolgenaren nemen zondag afscheid van prins Jan IX en prin ses Mirjam. Daarna zal op verras sende wijze de nieuwe prins aan het publiek gepresenteerd wor den. Tevens wordt zondag de uit slag van de prinsenlotto bekend gemaakt. Er zijn nog loten verkrijgbaar bij de leden van de Raad van Elf. Het feest begint om 15.00 uur in zaal Wilhelmina. PEEL EN MAAS een abonnement waard Paul en Jans Kessels hebben 43 jaar lang in de karakteris tieke boerderij De Gun gewoond. Al die jaren bezorg den hen leuke, mooie en goede herinneringen, maar ook veel onderhoudswerk zaamheden aan het pand. Aan gezien het echtpaar al tegen de 70 loopt, vonden ze de tijd rijp voor een verandering. Paul en Jans Kessels zijn ver huisd naar een woning in het centrum van Swolgen, en De Gun wordt verbouwd tot een groepsaccommodatie voor zestien personen.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 12