Vrijwilligers maken Venrays archief digitaal toegankelijk gastenboek even terug via website van de Vorle Eendagslenzen! Vaststelling bestemmingsplan buitengebied Bouwregels Venray in beeld CDA-Kamerleden komen naar Venray Poging tot tasjesroof NTACTLENZEN Autobrand In de berm Ook in de winter genieten van uw tuin? Laat ook uw tuin wintermooi maken. Bel voor een najaarsbeurt. GERTJAN REIJNDERS VENRAY 06 20 43 99 57 ran Ld vacy van .sche -fractie Van de Vorle heropent 'verwijderd' gastenboek het 'een fluitje van een cent' om het gesloten gastenboek weer aan de praat te krijgen. De gemeente had weliswaar de link afgesloten maar het gastenboek stond nog gewoon op de gemeentelijke ser ver. Via www.venray.nl was het evenwel niet meer te raadplegen. Door een link te leggen naar de server van de gemeente Venray kon fractie Van de Vorle het com plete gastenboek weer herope nen op haar eigen site inclusief alles wat er al in geschreven was. Vrijdagavond stonden de eerste testberichten er in en de twee dagen daarna stroomden de schrijfsels binnen. Het was raadslid Joost van de Vorle (73) niet zoveer om het gas tenboek zelf te doen. De gemeen te had het verwijderd omdat het niet meer dienst deed als gasten boek maar als discussieforum voor een klein groepje mensen. Andere bezoekers zouden zich storen aan de gevoerde discus sies. "Het was een geintje", verklaart Van de Vorle. "We wilden alleen laten zien wat voor sufferds er op het gemeentehuis zitten. Want ze kunnen er niet veel van." Er verscheen ook een kritisch bericht in het pseudo-gastenhoek afkomstig van een e-mailadres van het CDA. Van de Vorle kreeg er flink van langs. Dat zo'n gerenom meerde partij het in zijn hoofd haalde zo'n stunt uit te halen. Dit zou politieke ophef veroorzaken. Van de Vorle was zondag nog vastberaden het gastenboek te laten staan. "Al gaan ze op hun kop staan. We halen het er niet van af." Toen Remco Hoogstraten maandagochtend zijn computer op het gemeentehuis aanzette vie len hem direct een groot aantal binnengekomen e-mails op voor het gastenboek. "Er was blijkbaar een extern gastenboek in gebruik. Maar dat is uiteraard niet de bedoeling. De gemeente heeft dit ontwikkeld en het mag niet zom aar met het gemeentelijk logo op een anders site gezet worden. Het is ons eigendom en er zit copy right op." Joost van de Vorle vindt dat hij niets onoorbaars heeft gedaan."Dit heeft niets met hac ken te maken. We hebben ook niet ingebroken op de gemeente lijke computer. We hebben alleen gebruik gemaakt van een link. En dat is niet strafbaar. Want alles wat op internet staat is toch open baar." Hoogstraten wil er geen hals zaak van maken. Hij verwijderde maandagochtend direct het gas tenboek. "Dat hadden we eigen lijk meteen moeten doen. Dan was dit voorkomen. Het was niet zo slim van ons het op de server te laten staan", geeft de gemeente lijke webmaster toe "We hebben ons niet gerealiseerd dat dit kon gebeuren. Alhoewel het wel leuk gevonden is van fractie Van de Vorle. Dat moet ik ze nageven." Twee weken geleden haalde gemeente het gastenboek au haar website. Afgelopen reekeinde was het gasten- i oek plotseling weer in de jht. Niet op de website van S e gemeente Venray maar op I je van fractie Van de Vorle. De vaste gastschrijvers hadden i |tun' gastenboek weer snel ont- lekt en maakten er gretig gebruik an. Tot maandagochtend tien nr. Toen was het afgelopen met Ie pret. Remco Hoogstraten, rebmaster van de gemeente, ver- rijderde het gastenboek defini- icf van de server. Waardoor de nk muit de website van Van de r0rle niet meer werkte. Volgens Joost van de Vorle was Donderdag 4 november 2004 - Pagina 5 Gemeente-archivaris Paul van Meegeren zette zaterdag enkele vrijwilligers in het zon netje. Gerda Nabuurs, Jo Claessens-Roelofs, Wil Geurts en Wim Jagers hebben met hun vieren jarenlang gewerkt om de gegevens van geboorte-, huwelijks-, en overlijdensak ten in de computer te verwer ken. Dat zijn de gegevens waar veel genealogen, stamboom- onderzoekers, naar op zoek zijn. In 1990 begonnen zij met het invoeren van de gegevens, afgelopen jaar was het karwei geklaard. Bijna veertigduizend gegevens zijn ingevoerd, waar van 13.800 geboorteaktes, 21.000 overlijdensaktes en 4500 huwelijksaktes. Van Meegeren: 'Toen een klein jaar geleden bekend werd dat van daag de Landelijke Archievendag zou worden gehouden, was mijn eerste gedachte dat dit een goede aanleiding zou zijn om de vrijwilli gers van het project bij elkaar te brengen. Het project Burgerlijke Indicering, zoals het in het jargon van archivarissen heet, is rond 1990 van start gegaan. We zitten dan nog in de prehistorie van de informatiemaatschappij, toen er nog geen typemachines in Paul van Meegeren (midden), samen met de vier vrijwilligers die ertoe bij hebben gedragen dat veel genealogische gegevens via internet toegankelijk zijn geworden. gebruik waren. Mijn voorganger, Jan Renkens, brengt dan een aan tal vrijwilligers bij elkaar om een nieuwe toegang te maken op de burgerlijke stand uit de Franse Tijd. Als ik daar vanaf 1995 bij het project betrokken raak wordt er al gebruik gemaakt van het com puterprogramma Dbase3. Wil en Wim leverden de kaartjes aan waarop de belangrijkste gegevens uit de akten zijn overgeschreven, en Jo voerde ze in in de compu ter. Zij deed de gehele invoer en controle van de gegevens. Uiteindelijk zitten er in de databa se bijna veertig duizend records. Het invoeren ging niet altijd van een leien dakje. Door onverklaar bare netwerkproblemen ging er wel eens een hele morgen aan werk verloren; Ook alle verande ringen in software, noodzakelijk in de loop der tijd, leverde de nodige problemen. Met het con verteren van de gegevens ging er wel eens iets mis en alles moest opnieuw gecontroleerd worden. Toen alles gereed was hadden we nog maar één wens: alles op inter net zetten. Door het digitaal ver werken kan men straks via het PVyers P U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel: 0478-546293 - info@flyers.nl landelijk programma GenLias alles op internet bekijken. Door een merkwaardige speling van het lot denkt men in Den Haag dat heel Limburg al op internet staat en laat men de gegevens van Venray op de plank liggen. Vandaar dat wij deze gegevens dan maar via de 'website van de gemeente Venray op het internet hebben gezet'. Jo Claessens: 'Het was beslist geen saai werk. Vaak kwamen we bekende namen tegen en dan ging het van oh, dat is familie van die en die. Voor ons was het telkens een leuke dag. We zagen interes sante dingen, maar kwamen ook missers tegen. Zo waren er vaak dubbele akten opgemaakt, dat kwam vaak doordat er vroeger vaak langs elkaar gewerkt werd. Evengoed vraag je je af hoe zoiets kan'. Haar collega Gerda Nabuurs vult haar aan: 'Nu zijn de geboor te, huwelijk, en overlijdensgege- vens gereed. We willen straks gaan beginnen met hot bevol kingsregister. Dat zijn de kaarten met de gezinnen per adres. Vanaf 1850 werd er namelijk door elkaar per wijk alles op papier gezet, pas later gebeurde dat allemaal op alfabetische volgorde. We hebben nog heel wat werk te doen'. 1200 BEZOEKERS De Landelijke Archievendag trekt enkele tientallen bezoekers naar het Venrayse gemeentehuis.In de raadszaal is een expositie ingericht waar vele akten, documenten en foto's te zien zijn. Ook is De Messemaeckers aanwezig. Hij is bekend vanwege zijn omvangrijke collectie overlijdensprentjes. Het bijzondere aan zijn collectie is dat het enkel prentjes betreft van mensen die geboren zijn in Venray. Een van de bezoekers is Hans van Meijel. Samen met zijn echtgenote Petra bekijkt hij de registerklappers met daarin gege vens uit de geboorte- en overlij densakten. 'Noem ons maar gerust geschiedenis gek', vertelt hij. 'We zijn beiden heel erg geïn teresseerd in de streekgeschiede nis. Wij wonen in Horst, maar onze voorouders waren afkomstig van Venray'. Petra van Meijel: 'De genealogie is ook wel leuk, maar de namen van onze beide families -van Meijel van mijn man, en Poels van de vrouwskant-, zijn beiden al veelvuldig uitgezocht. Vroeger bleek er in de familie een echt paar net andersom te heten: Poels-van Meijel. Dat zijn dan net van die leuke dingen om te weten'. Archivaris van Meegeren: 'Jaarlijks krijgen we 1200 bezoe kers in het archief. Het gaat dan voornamelijk om stamboomon derzoek, want daar is de laatste jaren veel belangstelling voor. Het komt vaak voor dat mensen voor hun familiegeschiedenis naar verschillende archieven door het hele land moeten gaan om hun gegevens compleet te kunnen krijgen. Nu kunnen zij veel werk van thuis uit gaan doen. De gemeente is een van de eerste gemeenten in Limburg die derge lijke gegevens op internet zet'. De archiefgegevens zijn via internet in te zien op www.ven- ray.nl FordFiesta FU URA €3&8©CC- €13.995,- Nu met €2.005,- voordeel bij de Ford dealer. ABS en 6 airbags Airconditioning 16" 7-spaaks lichtmetalen velgen Radio/CD-speler Elektrisch bedienbare voorportier ramen en nog enorm veel meer. Van Haren Autobedrijven Venray/Boxmeer De politie zoekt getuigen van een poging tot tasjesroof die dins dagmiddag omstreeks 17:00 uur plaatsvond op de Veltumse Kleffen. De verdachte is korte tijd achtervolgd door een getuige maar die verloor hem uit het oog. Het 64-jarige slachtoffer fietste over de Veltumse Kleffen komen de vanaf het Molenpad. Vlak voor de splitsing met de Haamaker straat haalde een jongen op een fiets haar in. Hij wilde de tas van de vrouw uit het fietsmandje trek ken. Doordat de tas zat vastge klemd lukte hem dat niet. De jon gen rukte stevig aan het stuur maar de aangeefster kon zich net overeind houden. Een van achte ren naderende automobilist moest flink remmen om een aan rijding met de vrouw te voorko men. Uit de tegenovergestelde richting kwam vervolgens een kleine zwarte bestelauto. De bestuurder van deze auto, gekleed in een witte overal, had het voor val gezien. Hij zette de achtervol ging op de fietser in maar verloor hem bij de flat aan de Haam- makerstraat uit het oog. De politie komt graag in contact met deze getuige en de getuige uit de ach teropkomende auto. Het signale ment van de dader luidt: naar schatting ongeveer 14 tot 16 jaar oud, hij droeg een donker jack met capuchon, voorzien van een bontrand. Getuigen worden ver zocht contact op te nemen met de politie basiseenheid Venray- Centrum via 0900-8844. SPECIAAL VOOR SPORT EN VRIJE TIJD KURSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 Het college van burgemees ter en wethouders heeft het raadsvoorstel voor vaststelling van het bestemmingsplan bui tengebied goedgekeurd. Op 30 november bespreekt de commissie Stedelijke Ontwikkeling het voorstel, waar na op 21 december de gemeente raad zich over dit bestemmings plan buigt. Het inmiddels in werking getreden Reconstructie plan en de Provinciale richtlijn Bouwblok op maat Plus (BOM+) zijn in dit bestemmingsplan ver werkt. Daarmee is Venray de eer ste gemeente in de regio Noord en Midden-Limburg met een bestemmingsplan dat is aangepast op het reconstructieplan. Het bestemmingsplan buiten gebied kent een lange procedure. Eind 2001 is het voorontwerpbe stemmingsplan ter inzage gelegd en is iedereen in de gelegenheid gesteld een reactie op het plan te geven. Dit leidde tot zo'n 360 reacties en het plan is, onder meer, naar aanleiding van die reacties ingrijpend aangepast. In september 2003 was het plan klaar voor de officiële bestem mingsplanprocedure. Tijdens de perioden dat het plan ter inzage lag, zijn er door 343 perso nen/instanties zienswijzen inge diend. Deze zienswijzen zijn nu beantwoord en het bestemmings plan is op diverse punten aange past. De gemeente heeft deze kennis intensieve werkzaamheden intern uitgevoerd. Hierdoor heeft zij veel kennis opgedaan die haar in staat stelt toekomstige bestemmings- plannen eveneens zelf uit te voe ren of actief te begeleiden. Door j- de werkzaamheden planmatig aan jj te pakken is Venray de eerste jj gemeente in de regio Noord- en jj Midden-Limburg die het bestem- jj mingsplan buitengebied, aange- past aan de nieuwe regelgeving, I aan de gemeenteraad ter besluit vorming voor kan leggen. Diegenen die een zienswijze hebben ingediend, krijgen in ieder geval voor eind november een brief met daarin het ant- woord zoals dat aan de gemeente raad wordt aangeboden, jj Uiteindelijk beslist de gemeente- j; raad op welke wijze cq. met I welke wijzigingen het bestem- 'i mingsplan wordt vastgesteld. j De gemeente Venray houdt op maandag 8 november 2004 een inloopdag over het bestemmingsplan Venray. Deze dag vindt plaats in het gemeentehuis van Venray aan de Raadhuisstraat 1 te Venray van 09.00 tot 21.00 uur. Tijdens deze dag wordt het concept- voorontwerp van het bestemmingsplan Venray gepresenteerd. Zo wordt ieder een in de gelegenheid gesteld om vooruitlopend op de for mele procedure wijzigingen of aanvullingen door te geven. Begin 2004 is de gemeente Venray gestart met de voorberei ding van de herziening van de gel dende bestemmingsplannen voor de woonwijken van Venray. De woonwijken van Venray worden opgenomen in één bestemmings plan dat een beheersmatig karak ter krijgt. Dit betekent dat de bestaande situatie, qua gebruik en bebouwing, in het plan wordt geregeld. Nieuwbouwlocaties worden daarin niet meegenomen. Alleen daar waar de nieuwbouw locaties helemaal zijn uitgewerkt en de benodigde onderzoeken zijn uitgevoerd, worden ze mee genomen in het bestemmings plan. De nog geldende bestemmings plannen voor de woonwijken van Venray zijn sterk verouderd en elk van deze plannen heeft een eigen bouwregelgeving. Een belangrijk doel van het nieuwe bestem mingsplan is om voor alle woon wijken van Venray één regelge ving te laten gelden. Hiermee wordt de rechtsgelijkheid en de rechtszekerheid van inwoners van Venray bevorderd. De gemeente heeft een steden bouwkundig bureau de opdracht gegeven om de bestaande situatie in beeld te brengen. Deze gege-. vens zijn vertaald in een concept voorontwerp bestemmingsplan- kaart met de daarbij behorende voorschriften. Op de inloopdag ij wordt dit concept voorontwerp 'j bestemmingsplan al gepresen teerd vooruitlopend op de forme le procedure. Op die manier wordt iedereen in de gelegenheid gesteld om al vroeg in het plan- proces wijzigingen of aanvullin gen door te geven. Deze dag is een vervolg op de reeds eerder gehouden inloopmiddag van' zaterdag d.d. 3 juli 2004. Mede werkers van de gemeente zijn dei hele dag aanwezig om uitleg te 1 geven en vragen te beantwoor-, den. Tijdens deze dag kunnen', opmerkingen, wijzigingen en/of: aanvullingen ook schriftelijk door-: gegeven worden. De gemeente nodigt iedereen uit om aanwezig te zijn op deze inloopdag. Veranderingen in zorgstelstel en nieuwe wet WMO staan centraal De Tweede- Kamerleden Ine Aasted Madsen en Aart Mosterd van het CDA brengen op maan dag 8 november een werkbe zoek aan Venray. Zij komen op uitnodiging van de CDA-afde- ling Venrayr om te praten over de ingrijpende veranderingen in de zorg die op stapel staan. Een belangrijk punt is de nieu we welzijnswet WMO (Wet Maatschappelijke Ondersteuning) die in 2006 moet ingaan. Veel voorzieningen uit de AWBZ zoals thuiszorg en huishoudelijke hulp voor zieken en ouderen worden dan overgeheveld naar de gemeen ten. De Tweede Kamer wil de nieuwe wet WMO gefaseerd invoeren omdat de gemeenten nog niet berekend zijn op de vele nieuwe taken die op hen afkomen. De VNG (Vereniging Nederlandse Een autobrand heeft er donder dagmorgen voor gezorgd dat de A73 een klein half uur afgesloten is geweest. De auto, die werd bestuurd door een 48-jarige vrouw uit Venray, had al lang niet meer gelopen, sloeg plotseling af en vloog meteen in brand. Omdat er ontploffingsgevaar was sloot de politie de A73 even af. Zodra het vuur door de brandweer geblust was, is de weg weer vrijgegeven. Zaterdagmorgen omstreeks 06.00 uur is een 21-jarige taxi chauffeur uit Venray op de A73 in Cuijk de macht over het stuur kwijtgeraakt en tegen de midden vangrail van de rijksweg gereden. Hij kwam uiteindelijk tot stilstand in de rechterberm. In het busje zaten acht passagiers. Eén van hen, een 21-jarige vrouw uit Venray is met onbekend letsel overgebracht naar het ziekenhuis in Boxmeer. Gemeenten) vreest ook dat het rijk onvoldoende geld aan de gemeenten zal geven. De Kamerleden Aasted Madsen (Kerkrade) en Mosterd (Putten) zijn lid van de vaste Kamercommissie van VWS en zijn goed op de hoogte over dit onder werp. Het programma begint om 10.30 uur met een ontvangt met koffie en vlaai in verpleeghuis Beukenrode dat onderdeel is van Zorggroep Noord-Limburg. Vanaf 11.00 uur komen de ver nieuwingen in het zorgstelstel aan bod en wat de gevolgen hiervan zijn voor de burgers. Er vindt een discussie plaats tussen de twee Kamerleden en de cliëntenraden van de vier grote AWBZ-instellin- gen in Venray. Dit zijn Thuiszorg, GGZ- groep (ondermeer Vincent van Gogh Instituut) Zorggroep Noord-Limburg (verpleeghuis-; zorg) en De Wendel (verstandelijk i gehandicaptenzorg). Daarna verplaatst het gezel schap zich naar het Vincent van Gogh Instituut. In het hoofdge bouw aan de Stationsweg is om 12.30 uur een lunch. Tijdens de lunch vertelt Peter Platzbeecker over de ontwikkelingen binnen het VvGI en Mark Schapendonk over Zorggroep Noord-Limburg. Om 14.00 uur wordt de nieuwe wet WMO bekeken uit het oog-1 punt van de zorgaanbieder. Er is'i een discussie tussen managers van de vier grote instellingen en de CDA-Kamerleden. Het programma wordt rond 15.00 uur afgesloten. Statenlid Jan^ Loonen, tevens voorzitter van CDA-Venray, fungeert als dagvoor zitter

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5